Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A fáradtság leküzdhető!

Érdekességek2017. március 14.

Munka özöne, lótás-futás reggeltõl estig, nem elég hosszú a nap minden teendõnk elvégzésére, az idõjárásban derûre ború - ahogy lelkiállapotunkban -, és a vakáció még messze van... Mi pedig belefáradunk az örökös "hajtásba", kimerültek vagyunk. Különösen érezzük ezt a hosszú tél után - de mit tehetünk ellene? Sokat, és a tavaszi idõszak különösen alkalmas rá. Ehhez segítünk most megoldásokat találni.


A fáradtság tünetei egyénenként változók. A rosszkedv, ingerlékenység, alvászavar vagy a koncentrációs képesség hiánya azonban mindenképp közéjük tartozik. De lássuk, hogyan elõzhetõ meg a kimerültség, illetve miképp orvosolható.


Új életritmus


Elõször is fogadjuk el: nem vagyunk csodalények, a mi teherbíró képességünk is véges. Ha reggel 6-kor kezdjük a napot, és esetleg éjfélkor fejezzük be - de akkor sem érünk a teendõink végére -, tennünk kell ellene. Ilyen esetekben egyik hatékony védekezési mód napi idõbeosztásunk teljes átalakítása és egy nyugodtabb életritmus bevezetése lehet. A dologhoz persze az is hozzátartozik, hogy könnyebb róla beszélni, mint azt megtenni! Ezért az alábbiakban néhány jó tanácsot adunk ahhoz, hogy minél több esélyünk legyen rá, és az eredmény a fáradtság leküzdése legyen.


1 - Szánjunk több idõt magunkra! Maradjon hely a napi teendõk idõtérképén olvasásra, sétára, egy jó fürdõre vagy szaunára - röviden: az ellazulásra. Ne fosszuk meg magunkat a zene élvezetétõl sem: egy karosszékben kényelmesen elhelyezkedve rendszeresen hallgassuk meg kedvenc CD-inket. Ha pedig ahhoz van kedvünk, ne rohanjunk el egy-egy szép üzlet csábító kirakata elõtt, hanem álljunk meg elõtte, és gyönyörködjünk benne! Hiszen így csökkenthetjük a felgyülemlett feszültséget és fáradtságot.


2 - Táplálkozzunk változatosan, használjuk ki az adott évszak elõnyeit - tavasszal különösen sok friss gyümölcsöt-zöldséget fogyasszunk. Ügyeljünk továbbá az étkezések rendszerességére, így ne ugorjunk át egyetlen egyet sem. A kiegyensúlyozott táplálkozás azért lényeges, mert ha szervezetünk bármilyen tápanyagban, vitaminban hiányt szenved, az óhatatlanul tartós fáradtsághoz vezet. Kerüljük az alkoholt (nagyobb mennyiségben), és ne dohányozzunk, mert mindkettõ - sok más hátránya mellett - csak energiánkból vesz el.


3 - Ha túlságosan felgyülemlettek különbözõ feladataink a nap végén, azok elvégzésére semmiképp se az alvásidõbõl vegyünk el! Szabjuk meg saját alvási ritmusunkat, és lehetõleg minden körülmények között tartsuk is magunkat hozzá. Ami az alvásidõt illeti: szükségtelen olykor 12 órákat aludnunk, hogy behozzuk a "restanciát", de ne álljunk ellent a kísértésnek, ha korán az ágyba kívánkozunk. Olyan ürügyekkel, mint hogy jó film megy a tv-ben vagy még sok az elvégzendõ dolgunk... Aludjunk annyit, hogy frissen ébredhessünk.


4 - Ne higgyük, hogy minden feladatot nekünk kell elvégeznünk - akár a munkahelyen, akár otthon. Osszuk meg a munkát, bármilyen fajtájú legyen is az, és hagyjuk, hogy mások segítségünkre legyenek... Azaz tudjunk megbízást adni! Ugyanakkor tanuljunk meg nemet mondani is! Ha mindenki "ránk támaszkodik", mások helyett elvégezzük a munkát, könnyen kihasználhatnak minket - és nem csoda, ha esténként holtfáradtan zuhanunk be az ágyba.


5 -Tanuljuk meg jól szétválogatni feladatainkat, tudjunk különbséget tenni aközött, mi elengedhetetlenül fontos arra a napra, és mi nem. És persze szervezzük ésszerûbben az életünket. Ehhez tartozik az is, hogy ne mossuk össze a munkahelyi és a magánéleti teendõket: például soha ne vigyünk haza munkát! Elég, ami a "második mûszakban" amúgy is ránk vár - de az is szervezés kérdése... Bevásárolhat a férj, élettárs, gyerek - biztosan megbirkózik a feladattal, és nem ördöngösség a többi házimunka sem...


6 - Ha elárasztanak minket napi teendõink, és úgy érezzük, semmi kedvünk hozzá, hogy rendszeresen tartózkodjunk a szabadban, netán még szabadtéri testmozgást is végezzünk - akkor is tegyük meg! Hiszen a gyaloglás, minden fajta fizikai tevékenység a friss levegõn (fõként, ha még sportolással is társul) a fáradtság egyik legjobb ellenszere. De lehetõleg ne a szennyezett levegõjû fõutak közelében kocogjunk, mozogjunk, hanem keressünk egy közeli parkot, teret, ahol a zöld környezetben "fellélegezhetünk"...


Energiát tablettában!


Ha megfogadjuk a fenti tanácsokat, még akkor is kiegészíthetjük a fáradtság elleni harcot olyan vitaminok és ásványi anyagok tabletta formájában történõ, koncentrált szedésével, melyek még több energiánkat adják vissza. Az alábbiakban kiemelünk néhányat közülük.


Vitaminok


A C-vitamin vagy az aszkorbinsav hiánya gyengíti a szervezet ellenállását a fertõzésekkel szemben, és rendszerint bizonyos fokú fáradtságot von maga után. A szakemberek arra is rájöttek, hogy a stressz C-vitamin veszteséget okoz szervezetünknek. E hiány enyhítésére számos, C-vitamin alapú gyógyszer "koktél" létezik - csak választanunk kel közülük. Azt is meg kell jegyeznünk, hogy elegendõ belõlük 1 gr-os adagolás naponta, amit nem érdemes túllépni. A fel nem használt felesleg úgyis távozik a szervezetbõl - nem lehet "raktározni". Energikusságunk visszanyerése szempontjából elengedhetetlenül fontos még a B-vitamin: a B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 mind-mind hozzájárul a fáradtság megelõzéséhez.


Beszerezhetünk még vitaminokból és oligo-elemekbõl (a szervezetünkben kis mennyiségben elõforduló kémiai elemekbõl) álló "koktélokat" is, melyek lehetõvé teszik a szükségletek jó részének fedezését már napi egyszeri bevétel útján is.


Aminosavak és ásványi sók


Még ha szervezetünk képes is bizonyos mennyiséget elõállítani a fehérjék ezen építõköveibõl, kiegészítõ bevitelük jótékony hatású lehet. A kifejezetten fáradtság elleni gyógyszerek pl. tartalmaznak olyan esszenciális aminosavakat, melyeket az emberi szervezet nem képes elõállítani. (Így táplálékkal vagy tabletta formájában kell azokat bejuttatni).


Magnézium, foszfor, vas, kalcium, cink, mangán, réz... Ezen ásványi sók hiánya különbözõ negatív következményekkel jár tetterõnkre nézve, és befolyásolja szellemi teljesítõképességünket is. Az oligo-elemekkel együtt vagy külön is ajánlott õket szedni tabletta formájában - érdemes belõlük válogatni a patikában.


Élénkítõ szerek


Az olyan élénkítõ szerek, mint a koffein (erõs kávé, tea fogyasztásával a szervezetbe juttatva) vagy a nagyobb mennyiségû csokoládé, igen elterjedtek, de mindenkire másképp hatnak. Ezért nem érdemes csodát várni tõlük, ha életvitelünkön, napi idõbeosztásunkon nem változtatunk...


Mire ügyeljünk?


Amennyiben tablettában szedjük be a fent említett, fáradtság elleni szereket, vigyáznunk kell arra, hogy kúraszerûen alkalmazzuk õket. Egyetlen tabletta beszedése akkor, amikor fáradtságot érzünk, nem fog változtatni általános állapotunkon. Különösen legyünk óvatosak a vény nélkül kapható, élénkítõ hatást ígérõ gyógyszerekkel, mert nem ártalmatlanok. Vegyük figyelembe a helyes dózist, mellyel kapcsolatban minden esetben kérdezzük meg gyógyszerészünket.


De minden "ellenlépés" ellenére nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a fáradtság szervezetünk riasztó jele is lehet, és ha minden igyekezetünk ellenére nem múlik, vagy fokozódik, forduljunk orvoshoz.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.

Rejtett veszély: Hogyan befolyásolhatja a Lyme-kór a szívműködést?

2025. április 23.



A szívünk egészsége számos tényezőtől függ, például az életmódtól, az öröklött hajlamtól vagy a minket érő stressztől is. De bizonyos fertőző betegségek, például a Lyme-kór is, kihathatnak a működésére. A Lyme-karditisz elsősorban az ingerületvezető rendszert támadja meg, ami szívritmuszavarokhoz vezethet, és súlyosabb esetekben akár életveszélyes állapotot is előidézhet.

A Lyme-kór egy kullancsok csípésével terjedő fertőzés, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz és Közép-Európában minden ötödik embert érint. A korai tünetek közé tartozhat a fejfájás, láz, fáradtság, valamint egy jellegzetes, kokárdaszerű bőrpír (erythema migrans), amely azonban csak minden harmadik betegnél jelentkezik. Ha a fertőzést nem kezelik időben, a baktérium továbbterjedhet a szervezetben, súlyosabb problémákat okozva – többek között a szívben is.

Amikor a Lyme-kór a szívet támadja

A Lyme-karditisz a Lyme-kór egyik kevésbé ismert, de annál veszélyesebb velejárója lehet. A fertőzés az esetek 90 százalékában eljut a szív szöveteibe, megtámadja azokat, különösen az ingerületvezető rendszert, amely szabályozza a szívverést. A szövődmények közül a leggyakoribb az atrioventricularis blokk (AV blokk), amely azt eredményezi, hogy a szív felső és alsó részei között az elektromos jelek nem megfelelően továbbítódnak, ez pedig lassú, rendszertelen szívverést okozhat. Az AV blokk súlyossága változó lehet: enyhébb formában átmeneti tüneteket idéz elő, míg súlyosabb esetekben teljes ingerületvezetési kieséshez vezethet, amely akár sürgősségi pacemaker beültetését is szükségessé teheti.

A Lyme-karditisz tünetei:


Szívdobogásérzés (palpitáció)
Mellkasi fájdalom
Szédülés vagy ájulás
Légszomj
Fáradtság


Bár ezek a tünetek más szívbetegségekre is utalhatnak, ha valakinél Lyme-kór gyanúja merül fel, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, aki a fertőzés igazolásához teszt elvégzését kérheti. Az indirekt, szerológiai vizsgálatok az esetek felében nem igazolják a fertőzést, ezért érdemes direkt tesztet végeztetni, ami közvetlenül a kórokozót mutatja ki.

A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciáldiagnosztikája

2025. április 22.

Szakmai nap a Prima Medica EgészségHálózat, a Dermatica és az Anyajegyszűrő Központ szervezésében

Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.

Pruritus, facialis oedema, urticaria, mi állhat a tünetek mögött?

Dr. Szántó Hajnalka 
bőrgyógyász, allergológus, klinikai immunológus
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ

Az előadás bevezetőjében dr. Szántó kiemelte, hogy pruritus, facialis oedema és urticaria számos bőrbetegség, belsőszervi és szisztémás kórkép gyakori és domináns tünete, ezért van nagy szerepe a differenciáldiagnosztikának. Ezek után szétszálazta az említett tüneteket, külön górcső alá véve a viszketés okait, a diagnosztizálás lehetőségeit, illetve a generalizált és lokalizált pruritus hátterét. Az utricaria esetében ugyancsak megismerhettük a patomechanizmust, külön hangsúlyt adva az akut és krónikus esetek differenciáldiagnosztikájának. Az angiooedema és a Quincke-oedema kapcsán természetesen szó esett az anafilaxiás sokkról, a lehetséges vizsgálatok sokrétűségéről és az angioedemát utánzó kórképekről. Végezetül Szántó doktornő mindenki számára hasznos iránymutató kérdéseket vázolt fel az anamnézis felvételhez, amelyek segíthetnek elindítani a pontos diagnózist és a hatékony kezelést.

A HPV onkológiai vonatkozásai a bőr-nemigyógyász szemével

dr. Karászi Viktória
bőr-nemigyógyász szakorvos
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ, Urológiai Központ

Karászi doktornő témaválasztásának indoklásként elmondta, hogy a human papillomavírus (HPV) fertőzés az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő megbetegedés, minden második nő és minden ötödik férfi megfertőződik, ami miatt az immunstátusz függvényében nőkben és férfiakban előforduló malignus és rekurráló megbetegedések alakulhatnak ki. Ezek után röviden bemutatta a HPV-t, annak alacsony és magas kockázatú típusait. Az előadás következő részében részletesen megismerhették a hallgatók a HPV fertőzés patomechanizmusát, a fertőzésre adott immunválaszt, a terjedés lehetséges útjait és a diagnosztika lehetőségeit, és a méhnyakrák kialakulásának fejlődésmenetét. Dr. Karászi Viktória a HPV elleni vakcinációról szólván az oltóanyagok fejlődéstörténete mellett az oltások kiterjesztésének tanulságaira is kitért. A doktornő külön hangsúlyozta, milyen nagy szerepe van a szakmának abban, hogy ismertek legyen a negatív álhírek tudományos cáfolatai.