Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A pilates több mint edzés! Amitől nőként jól érzed magad a bőrödben

Érdekességek2024. október 29.

A pilates nemcsak egy edzésforma, hanem egy olyan életmód, amely segíthet a nőknek újra kapcsolatba lépni saját testükkel és nőiességükkel. A modern világban sok nő tapasztalja, hogy a mindennapi stressz és az időhiány eltávolítja őket a belső harmóniától, és kevés figyelmet fordítanak saját testük megismerésére és önmaguk ápolására. A pilates azonban lehetőséget nyújt arra, hogy újra megéljék nőiességüket és növeljék önbizalmukat. Ezeket a hatásokat ismerteti Tóth-Leiner Andrea, az Everflow Reformer pilates stúdió alapítója, aki a hosszú évek versenysport-tapasztalata és a mozgás iránti személyes elkötelezettsége révén sokakat motivál arra, hogy önmagukra találjanak a sport által. Milyen pozitív hatásokkal rendelkezik a pilates gyakorlása?  

Nagyobb figyelem önmagunkra

– A pilates gyakorlása során a testtudatosság folyamatosan fejlődik. Ez az edzésforma megköveteli, hogy a figyelmünket a mozdulatainkra és a testünk minden apró jelzésére összpontosítsuk. Ahogy a nők egyre inkább kapcsolatba lépnek saját testükkel, jobban érzik, mi jó nekik, és megtanulják, hogyan érdemes mozogniuk anélkül, hogy károsítanák az ízületeiket. Ez a tudatos jelenlét segíthet újra felfedezni a nőiességünket, amely sokszor elvész a mindennapok rohanásában – kezdte Tóth-Leiner Andrea, az Everflow Reformer pilates stúdió alapítója, aki hisz abban, hogy sokáig meg tudjuk őrizni egészségünket a rendszeres sport által.

Mély izmok és a saját test alaposabb megismerése

A pilates különösen a mély izmokat célozza meg, amelyek erősítése nemcsak fizikai szempontból fontos, hanem hozzájárul az önbizalom növekedéséhez is. Ahogy egy nő jobban megismeri, és kontrollálja a testét, könnyebben talál rá belső erejére és nőiességére. Ez az alaposabb testismeret a mozdulatok kifinomultságában és a testtartás javulásában is megnyilvánul, ami segít jobban megélni a női energiákat.

Gyorsan látható eredmények és növekvő önbizalom

A pilates rendszeres gyakorlása gyorsan látható eredményeket hoz: erősebb, tónusos izmok és formásabb, esztétikus alak. Ezek a változások nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is pozitív hatással vannak. Az önbizalom növekedése az egyik legnagyobb ajándéka ennek a mozgásformának, hiszen amikor egy nő jól érzi magát a bőrében, ez észrevehető a kisugárzásában is.


Külső pozitív visszajelzések

A testi változások sokszor külső visszajelzéseket is hoznak magukkal. Amikor valaki javít a testtartásán, formásabbá vagy akár energikusabbá válik, ez a környezete számára is feltűnik. A pozitív visszajelzések tovább növelik az önbizalmat, és megerősítik azt az érzést, hogy a pilates nemcsak a testet, hanem a lelket is építi. Az ilyen visszajelzések különösen fontosak a nők számára, hiszen támogatják őket abban, hogy jobban megéljék, és kifejezzék nőiességüket.

Pilates és a nőiesség kapcsolata

A pilates nemcsak a fizikai erő fejlesztéséről szól, hanem a belső harmónia megteremtéséről is. A mozdulatok összhangja a légzéssel, a testtudatosság fejlesztése és a koncentráció mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy nő jobban megélje a női energiáit, és harmóniába kerüljön önmagával. Ahogy fejlődik a testkontroll és a tudatos mozgás, úgy épül fel az önbizalom, amely kihat a mindennapi életre is.

Légzés és mozgás összhangja

A pilates órákon nagy hangsúly kerül a légzésre, amely segít összekötni a mozgást és a tudatot. A helyes légzés nemcsak a gyakorlatok során, hanem a mindennapokban is segít elmélyíteni a test és a lélek közötti kapcsolatot. A légzés és a mozgás összhangja lehetővé teszi, hogy a nők jobban megéljék a pillanatot, és ráébredjenek, milyen erő rejlik bennük. A pilates segít a nőknek újra kapcsolatba lépni saját testükkel és nőiességükkel. A tudatos mozgás, a mély izmok erősítése és a gyors eredmények mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a nők jobban érezzék magukat a testükben, és növekedjen az önbizalmuk. Ehhez társul még az, hogy a külső pozitív visszajelzések tovább erősítik ezt az önbizalmat, és a büszkeség érzését. A pilates tehát nemcsak a testi úton, hanem a belső, lelki és érzelmi világon keresztül is hozzájárul ahhoz, hogy egy nő örömmel, büszkén és teljesebben tudja nőiességét és női mivoltát megélni – zárta gondolatait Tóth-Leiner Andrea pilates szakértő.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Balzsamos szuhar, a természet apró csodája

2024. december 23.

A mediterrán vidékekről származó balzsamos szuhar (Cistus ladanifer) öt kis fehér sziromból álló, rövid életű, ám hónapokig nyíló virágja szemet gyönyörködtető látványt nyújt. De nemcsak a szemnek, hanem testünknek-lelkünknek is javára válik. Főként esszenciális olaja rendelkezik sokrétű terápiás hatással, beleértve a bőr állapotát javító, a sebgyógyulást elősegítő, vagy az idegrendszeri problémákat enyhítő jótéteményeit. 

Az esszenciális olaj széles körű alkalmazása

A növény részeiből vízgőz desztillációval nyerik a balzsamos szuhar esszenciális olajat, mely számos jótéteményéről ismert. Közülük kiemelendő hegesedést előmozdító, vérzéscsillapító, sebgyógyító, fertőtlenítő, baktérium-, vírus- és gombaölő, valamint az idegrendszer működését szabályozó hatása. Ami a bőrre gyakorolt jótékony hatásait illeti: bőrregeneráló, pórusösszehúzó tulajdonsága meglehetősen ismert, de az irritált, gyulladt bőrre is jótékonyan hat.

Keskeny, sötétzöld levelei dörzsölésre balzsamosan fűszeres illatot árasztanak, ezért a balszamos szuhar aromaterápiás célokra is kiválóan alkalmas, nyugtató hatású.  Amellett megjegyzendő, hogy, ezen okból az illatszergyártók különféle termékeinek is egyik kedvelt alapanyaga.

A növény fő összetevői közé egyébként olyan természetes aromaanyagok tartoznak,mint az alfa-pinén, kámfor, bornil-acetát és viridiflorol. Esszenciális olaja alapvetően külsőleg, bőrön át (dermálisan) alkalmazandó, de szájon át vagy belégzéssel kizárólag szakember tanácsára adható, pl. vírusfertőzések esetén.

A vérzéscsillapító, sebösszehúzó hatása révén gyógyírt jelenthet akár egy kis vágás okozta vérzésre a hétköznapokban. Sebforradás, friss hegek esetén a balzsamos szuhar a bőr regenerálódását segíti. De akné (pattanások, mitesszerek) esetén is javít a bőr állapotán.

Növényi olajban (argán, avokádó, jojoba, édesmandula…) oldva felveszi a harcot a bőröregedéssel szemben. Enyhíti annak jeleit, úm. a kisebb-nagyobb ráncokat, vagy a (terhesség utáni) bőrcsíkokat.

A pórusösszehúzó és fertőtlenítő hatása érvényesülhet még a zsíros bőr kezelésekor is. Ilyenkor a balzsamos szuhar esszenciális olaj jojoba folyékony viaszban oldva alkalmazandó.

3 lépés a derékfájdalom pontos diagnózisáért

2024. december 22.



Mivel rengetegen keresik fel a szakorvost derékfájás miatt, amelynek okai igazán szerteágazóak lehetnek a porckorongsérvtől az isiászig, ezért különösen fontos az alapos kivizsgálás. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a diagnosztizálás legfontosabb lépéseiről beszélt. ű

Részletes anamnézis

Első lépésben az orvosnak a lehető legalaposabban meg kell ismernie a páciens panaszait, a tüneteket és az esetleges korábbi kezelések történetét. Éppen ezért érdemes előzetesen átgondolni, milyen választ adnánk az alábbi kérdésekre.
– Hogyan alakul az egyes napszakokban a fájdalom, például felkeléskor vagy este rosszabb? Más testrészekben is érezhető a fájdalom? Olyan tünetek is vannak, mint gyengeség, zsibbadás? Milyen típusú a fájdalom: szúr, ég, tompán, sajgóan fáj? Van olyan pozíció, ami különös nehézséget, fájdalmat okoz?
– Van-e valamilyen friss vagy régi sérülés, ami okozhatta a derékfájdalmat?
– Mozog, sportol-e rendszeresen vagy mozgásszegény életmódot él? Ha sportol, mennyit és pontosan mit, ha nem, milyen jellegű a munkája: üléssel, állással vagy mozgással jár?
– Hány órát alszik naponta, milyen pozícióban? Milyen matracot, milyen párnát használ?

Fizikális vizsgálatok

A fizikális vizsgálat során tovább szűkíthető a derékfájás lehetséges okainak száma. Ilyenkor az orvos az alábbi vizsgálatsort végezheti el.
– Tapintásos vizsgálat: amikor a szakorvos végigtapintja a hát alsó szakaszát, igyekszik megtalálni az izomgörcsök, a feszesség, vagy éppen a gyengeség, az ízületi rendellenességek helyét.
– A mozgástartomány feltérképezése: az orvos ilyenkor arra kéri a pácienst, hogy hajoljon le, forduljon el. Eközben azt figyeli, melyik mozdulat okoz fájdalmat, illetve melyik az, amit esetleg véghez sem tud vinni.
– Motorikus funkciók vizsgálata: egyes esetekben szükség van az idegrendszer fizikális vizsgálatára, például a csípő, a térd, a boka, a nagylábujj különböző irányú mozgatására. Sokszor azt is meg kell figyelnie az orvosnak, hogyan reagál a test a könnyű érintésre, a kisebb szúrásra a törzs alsó részén, a medencetájon és a lábakon. 
– Reflex teszt: a gyengülő lábi reflexek és a csökkenő izomerő is fontos jelzések az állapotról.
– Lábemelés teszt: időnként az orvos azt kérheti, hogy a beteg feküdjön le és az egyik felemelt lábát tartsa olyan egyenesen, ahogyan csak tudja. Ha ez derékfájdalmat okoz, az akár porckorongsérvre is utalhat.

Gyakorlati útmutató: hogyan érjük el a belső nyugalmat?

2024. december 22.

A tudatos jelenlét (mindfulness) technikájának gyakorlása olyan szemléletet tesz lehetővé, hogy megfigyeljük, „felülről szemléljük” gondolatainkat. Így a jelenlegi járvány idején, amikor a jövővel kapcsolatos, félelmetes gondolatok törnek ránk, ne ragadjunk le azoknál, hanem próbáljunk eltávolodni tőlük.

Érjük el, hogy sötét gondolatainkat, csak megfigyeljük, és maradjunk a jelenben. Engedjük el őket, amint, világossá válnak. Ennek kapcsán kipróbálhatjuk a (lentebb leírt) „átkeretezés” technikát, naplóírással is. Időnként írjuk le érzelmeinket, bármit, ami az eszünkbe jut a bezártság idején. Nem kell megítélni őket, vagy aggódni miattuk, csak az írás által túl kell tenni magunkat ezeken az érzelmeken.

A meditáció egy másik hasznos eszköz ahhoz, hogy rátaláljunk a belső nyugalmunkra, megszabadulva a sötét gondolatoktól vagy a reménytelenséggel kapcsolatos érzelmektől. Ezen belül a légzésgyakorlatok nagy megnyugvást tudnak hozni a stressz/szorongás enyhítésére is. Próbáljuk ki pl. a „négyzetes” légzési technikát, amelyet akkor is el lehet sajátítani a bezártság idején, ha zaj van körülöttünk otthon (ami gyakran előfordul egy háztartásban). De csendes helyen is, pl. a fürdőszobában, ha ez az egyetlen hely, ahová néhány percre el tudunk menekülni.

„Négyzetes” légzőgyakorlat 

A négyzet a légzési folyamat egyenlő hosszúságú szakaszait jelképezi. Képzeljük el a légzést, a levegő visszatartását, a kilégzést, és a közöttük lévő szüneteket egy nézet oldalai mentén haladva. 

Belégzéskor számoljunk négyig, majd tartsuk vissza a lélegzetünket, szintén négyig számolva. Végezzünk kilégzést, majd tartsuk bent a levegőt – mindkét esetben számoljunk ismét négyig. 

Addig ismételjük a gyakorlatot, amíg észrevesszük, hogy idegrendszerünk kezd megnyugodni (tartson mindaddig a gyakorlat, amíg szükséges). Ha naponta 3-5 percig végezzük ezt a légzőgyakorlatot, hatékony módszert alkalmazunk a stressz szintjének csökkentésére.