Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Álmatlanság

Érdekességek2017. március 28.

Az alvás alapvető létszükséglet a szervezet – így az idegrendszer – számára a regenerálódásához, elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez. 

Az alvásigény egyénenként és életkoronként jelentős szórást mutat. Egy újszülött többnyire csak enni és inni ébred fel, ám az idős emberek többsége már alig néhány órányi alvással is beéri. Általában igaz, hogy ha valaki frissen ébred és kipihentnek érzi magát, akkor elegendőnek bizonyult számára az alvásra fordított idő, és megfelelő volt az alvás minősége is. A Whitehall II kutatás eredményei szerint a 35 és 55 év közöttiek számára az ideális alvásidő 7-8 óra.
Nagyon fontos, hogy mennyit alszunk és milyen minőségű az alvásunk.

Insomnia (alvási elégtelenség)

A családorvosi praxisban észlelhető egyik leggyakoribb tünetcsoport (4–29%), amely mögött számos életmódbeli tényező, ugyanakkor számos testi betegség vagy mentális zavar is előfordulhat. A nem pihentető, a kívánttól eltérő alvás élménye, mint egy alapvető biológiai és szociális folyamat elégtelensége, az egészségi állapot szubjektív értékelésére is negatív hatással van.


Gépjárművezetők, figyelem!
2015. április 1-jétől hatályba lépett a 13/1992. NM rendelet módosítása, amely a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának vizsgálata során az obstruktív alvási apnoe szűrését is elrendeli. A kezelésben részesülő, megfelelő együttműködésű gépjárművezetők rendszeres gondozásuk és ellenőrzésük mellett megkaphatják járművezetői engedélyüket. A kezelőorvosnak viszont folyamatosan ellenőriznie kell az utasítások betartását, az 1. alkalmassági csoportba tartozó, OSAS-ban szenvedő gépjárművezetőknek háromévente, a 2. alkalmassági csoportba tartozóknak pedig évente friss szomnológusi szakvéleményt kell bemutatniuk.


A betegek legtöbbször 
• elalvási, 
• átalvási nehézséget, 
• korai ébredést panaszolnak. Ezek a panaszok képezik az insomnia, vagyis az álmatlanság tüneteit. A nappali aluszékonyság, fáradtságérzet is az éjszakai alvás elégtelenségére utalhat, amely napközben hypersomniát, azaz fokozott alváskésztetést hoz létre. 

A leggyakoribb betegségek, testi állapotok, amelyek az életminőséget rontva insomniához is vezethetnek, 
• a légúti megbetegedések, 
• a cardiovascularis betegségek, 
• a diabétesz, 
• a metabolikus szindróma,
• egyes mozgásszervi betegségek, 
• hangulatzavarok, 
• dementia, 
• incontinentia, 
• autoimmun betegségek, 
• pszichotikus zavarok, 
• skizofrénia, 
• máj- és vesebetegségek, 
• reflux, 
• fekélybetegség.

Az alváspanaszok számos dimenzióban befolyásolják az életminőséget: 
• növelik a vitális kimerültséget, 
• nappali álmosságot és koncentrációzavart okoznak, 
• rontják a kognitív teljesítményt, 
• ami csökkent munkaképességhez vezet, 
• és fokozódik a balesetek bekövetkezésének gyakorisága is. 
Az insomnia rizikófaktorai között szerepel az életkor, a női nem.

Kezelés

Az insomnia kezelésének négy alappillére: 
• a társbetegségek diagnosztizálása és lehető leghatékonyabb kezelése, 
• életmód-tanácsadás, „alvásbarát” napi ritmus kialakítása, 
• nem gyógyszeres kezelési módok, 
• gyógyszeres terápia.


Nem gyógyszeres kezelés

A nem gyógyszeres beavatkozás alváshigiénés tanácsokat, relaxációs terápiát, pszichoterápiát, stimuluskontroll-terápiát, alvásmegszorítást tartalmazhat. Az alváshigiénés, életmódbeli tanácsokat mindig egyénre szabottan kell megbeszélni, nem szabad olyan tanácsot adni, amelyet a páciens nem tud megvalósítani.

Gyógyszeres terápia

A gyógyszeres kezelést mindig rövid távra kell (2–8 hét) tervezni, figyelembe véve a lehetséges gyógyszer-interakciókat és a kontraindikációkat. 
Amennyiben a kielégítő alvás gyógyszer nélkül semmiképpen nem lehetséges, akkor választandó a korszerű, nem benzodiazepin-csoportú altató. Kiterjedten használt szer az alvási elégtelenség kezelésére a melatonin is, amely elsősorban az alvásfázis időzítésére és így a cirkadián ritmus zavarainak (eltolódott alvási fázis, váltott műszak vagy időzónaváltás miatti alvászavarok) kezelésére alkalmas.

 

Az obstruktív alvási apnoe 
Az obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) a leggyakoribb alvás alatti légzészavar, kiemelt fontosságú kórkép az alvászavarok körében. Az össznépességben gyakorisága legalább 5%, 65 év felett ez a gyakoriság 8-10%-ra növekszik. Legfontosabb jellemzője a felső légutak alvás alatti ismétlődő, részleges vagy teljes elzáródása, amelyet oxigéndeszaturáció és hirtelen, nem feltétlenül tudatosuló ébredés követ. A kórkép gyanúját veti fel a hangos horkolás, amelyet légzésszünetek szakítanak meg, és amelyhez túlzott nappali aluszékonyság társul. Gondolnunk kell erre a betegségre elhízás, terápiarezisztens hipertónia, szívelégtelenség, szívritmuszavarok, stroke, depresszió, insomnia vagy hypothyreosis esetén is. Az OSAS gyakori kockázati tényezői közé tartozik az elhízás, a kórosan nagy haskörfogat, különösen férfiaknál a vastag nyak (43 cm feletti), a mandulák megnagyobbodása, a légutat szűkítő struma, az orrsövényferdülés, a refluxbetegség. Fokozott rizikót jelent a magas életkor és a férfi nem, a rendszeres alkoholfogyasztás és a szedatohipnotikumok alkalmazása. Az OSAS-betegeknek rosszabb az életminősége, körükben a kóros nappali aluszékonyság miatt gyakoribb a közlekedési, munkahelyi baleset. A kiszűrt betegeket további kivizsgálás és terápiabeállítás céljából alváslaboratóriumba kell irányítani.

 

Alváshigiénés tanácsok

• Szigorú napirend: azonos időben való felkelés és lefekvés, napközbeni alvások, szunyókálások elhagyása.
• Rendszeres testmozgás, sportolás.
• Este ne fogyasszon zsíros, nehéz, fűszeres ételeket, ne dohányozzon, ne fogyasszon alkoholt!
• Korlátozza a koffeinfogyasztást délutántól.
• Este igyon egy pohár langyos tejet.
• Legyenek alvás előtti rituálék.
• Vizsgálja meg fekhelye kényelmét (párna, matrac).
• Szellőztesse ki a szobát (ideális max: 22 °C).
• A hálószobát csak alvásra és intim együttlétre használja.
• Vegyen meleg fürdőt vagy zuhanyt elalvás előtt.
• Ne étkezzen, ne nézzen tévét, ne dolgozzon az ágyban!
• Ha fél órán belül nem alszik el, keljen fel, menjen ki a szobából, foglalja el magát.
• Ne nézegesse az ébresztőórát!
• Tudatosuljon, hogy a napközbeni tevékenység visszahat az éjszakájára.


Felhasznált irodalom:
1. Torzsa, P., Ádám, Á., Becze, Á., Kalabay, L.: Időskori alvászavarok kezelése a családorvosi gyakorlatban. Háziorvos Továbbképző Szemle, 2011, 3: 108–112. 
2. Torzsa, P., Kalabay, L., Mucsi, I., Vamos, E., Zoller, R., Keszei, A., Kopp, M. S., Novak, M.: Socio-demographic characteristics, health behaviour, co-morbidity and accidents in snorers. Sleep and Breathing, 2011, 15: 809–818. 
3. Torzsa, P., Kalabay, L., Ádám, Á., Novák, M., Mucsi, I.: Az obstruktív alvási apnoe klinikai jelentősége, a családorvos szerepe a betegek kezelésében, valamint gondozásában. Orvosi Hetilap, 2010, 42: 1725–1733. 
4. Szakács, Z., Ádám, Á., Annus, J. K., Csatlós, D., László, A., Kalabay, L., Torzsa, P.: Hungarian Society for Sleep Medicine Guidelines for detecting Drivers with Obstructive Sleep Apnoea syndrome. Orvosi Hetilap, 2016, 23: 892–900.

Dr. Csatlós Dalma1, Dr. Márkus Bernadett1, Dr. Hargittay Csenge1, Dr. Szakács Zoltán2
1Semmelweis Egyetem ÁOK, Családorvosi Tanszék
2MH Egészségügyi Központ


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Tudomány a dörgicsei kocsmától a Naprendszeren túlig

2025. április 24.



A tudományos kutatás világa kapcsán sokaknak a könyvtár magánya, a neonfényű laboratóriumok, bonyolult képletek és érthetetlen szakkifejezések jutnak eszébe – mintha a kutatók örökre a mikroszkópok mögé zárva élnék fehér köpenyes életüket. A tudomány azonban ennél jóval több és színesebb, művelői pedig nem magányos aktorok, hanem egy sokszínű, mégis egy nyelvet beszélő közösség tagjai, akiknek egyetlen elengedhetetlen tulajdonságuk: a kíváncsiság.

A Magyar Tudományos Akadémia 200. évfordulójának alkalmából készített, Nekem a tudomány című kisfilmsorozat éppen ezt a sokszínűséget és közösségi jelleget szemlélteti. A sorozatban 22 kiváló kutató – köztük a Nobel-díjas Karikó Katalin – vall egy-egy percben arról, mit jelent számára a tudomány, a kutatás és a tudós lét a mindennapokban. A vallomások egyszerre személyesek és inspirálóak, megmutatják, hogy a tudományos világ az elméleteken és laboratóriumokon túl egyben kaland, küldetés és felelősség is.

A sorozat célja nem csupán a tudományos ismeretterjesztés, hanem a tudomány emberi arcának bemutatása is. A kutatók a saját szakterületükön kívül arról is beszélnek, milyen motivációk, szenvedélyek és kételyek mentén végzik mindennapi munkájukat. A kutatók világa így válik mindenki számára megközelíthetővé: a dörgicsei kocsmában tartott ismeretterjesztő előadástól a Naprendszeren túli anyag vizsgálatáig. 

Az Akadémia célja, hogy erősítse a tudomány iránti bizalmat egy olyan világban, amelyben az álhírek és a félrevezető információk gyakran próbára teszik a tényeken alapuló gondolkodást. Az MTA 200 éve biztos pont, amely a bizonytalanságok közepette is hiteles forrásként szolgál a társadalom számára.

Jelentős fejlesztés az SZTE SZAKK Kardiológiai Centrumában

2025. április 24.

Átadták az intézmény felújított szívkatéteres műtőjét

Közel 300 millió forintos beruházás révén újult meg a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Kardiológiai Centrumának egyik szívkatéteres műtője, amely mostantól a legmodernebb technológiával segíti a szívkoszorúér-betegségek gyorsabb és hatékonyabb kezelését. Az új berendezés Közép-Kelet-Európában elsőként Szegeden állt munkába, lehetővé téve a világszínvonalú ellátást.

– Az elmúlt években az SZTE-n rutinszerűvé váltak a nagyszabású fejlesztések – nemcsak az egészségügy, hanem az egyetem más területein is –, amelyek kormányzati, uniós vagy egyre gyakrabban saját, egyetemi forrásból valósulnak meg – hangsúlyozta az ünnepélyes átadón Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora. Mint kifejtette, az egyetem négy alappillére – az oktatás, a kutatás, a betegellátás és a közösség szolgálata – ebben a projektben maradéktalanul megvalósul. „A Szegedi Tudományegyetemen nemcsak országosan, hanem nemzetközileg is kiemelkedő szakmai munka folyik” – szögezte le Prof. Dr. Rovó László.

Prof. Dr. Szili-Török Tamás, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Kardiológiai Centrumának vezetője hangsúlyozta, hogy a most átadott, felújított műtő mérföldkő a Kardiológiai Centrum életében. „Ez az előrelépés nemcsak a munkakörülményeinket javítja, hanem lehetőséget teremt arra is, hogy a betegellátás színvonalát tovább emeljük. Kiemelten fontosnak tartom, hogy a folyamatos és magas szintű ellátás biztosításában is előrelépést érjünk el” – fogalmazott. Szili-Török professzor elmondta, hogy közel két éve azon dolgoznak, hogy olyan közép- és hosszú távú stratégiát alakítsanak ki, amely révén a szegedi kardiológiai ellátás ismét vezető szerepet tölthet be – először a régióban, majd országos szinten, és végül akár Európában is. Az ünnepélyesen átadott, korszerűsített laboratóriumban a koszorúér-betegségek, a strukturális szívbetegségek és a perifériás érbetegségek kezelése zajlik. Ehhez nemcsak kiemelkedő szakértelemre, hanem a legmodernebb, megbízható technológiára is szükség van. „A szakértelem mindig is adott volt: Dr. Ruzsa Zoltán tanár úr vezetésével a csapat nemzetközi színvonalon végzi munkáját, méltó módon követve elődeik nyomdokait” – zárta gondolatait Szili-Török professzor.

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.