Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Feloldható szorongások

Érdekességek2017. március 12.

A legtöbb szülõ tudja, hogy nemcsak õ, hanem gyereke is komoly stresszben tölti mindennapjait. Mégis, ha a túlzott megterhelés, a teljesíthetetlen vagy ellentmondó elvárások miatt baj van, csak ritkán gondol arra, hogy esetleg gyereke stressztûrõ képességét kellene javítani.

A gyermekek általában fizikai biztonságban élnek, többségük anyagi értelemben nem nélkülöz, sokkal ritkább a bántalmazás, mint egy fél évszázaddal ezelõtt, a valaha okkal rettegett gyermekbetegségeket leküzdötte az orvostudomány. Ennek ellenére a mai gyerekek sokkal szorongóbbak, idegesebbek, türelmetlenebbek, mint a korábbi nemzedékek tagjai, többször betegszenek meg lelki eredetû, pszichoszomatikus kórokban. Soha ennyit nem fájt a kisiskolások feje, mint manapság, a testi okok nélkül fellépõ hányinger, gyomorgörcs, szédülés a 10-12 évesek hatvan százalékát sújtja rendszeresen. Egyre több a rosszul alvó, a szorongó, az agresszív, a fékezhetetlen, a hiperaktív gyerek. Ezek a tünetek nagyrészt azt jelzik, hogy a kicsikben nem alakultak ki a stressz elkerüléséhez, oldásához és elviseléséhez nélkülözhetetlen készségek.

 

Nem csak az iskola bûne

 

A problémák láttán a szülõk, pedagógusok, pszichológusok hajlamosak arra, hogy a gyerekek terheinek csökkentését sürgessék, mondván, túl sokat kell tanulniuk már a kisiskolásoknak is. Ez azonban nem tûnik megvalósíthatónak, hiszen az egymást követõ nemzedékeknek vitathatatlanul egyre nagyobb tudásra van szükségük ahhoz, hogy eredménnyel tudjanak bekapcsolódni a munka világába, jó állást kapjanak, az elvárt színvonalon tudjanak élni.

 

Valószínûleg csak a másik út járható, nevezetesen a gyerekek stressztûrõ képességének, problémamegoldó technikáinak fejlesztése, javítása. Annál is inkább szükség van erre, mert az elõrejelzések szerint az elkövetkezõ évtizedekben a pszichés eredetû megbetegedések kerülnek – világviszonylatban – a betegségek gyakorisági listáján az elsõ helyre.

 

Az iskolai élettel összefüggõ konfliktusok kezelésében nyilvánul meg leginkább a gyerekek tûrõképességének hiánya, ez azonban nem jelenti azt, hogy az intézmény a legsúlyosabb stresszforrás. Az alsó tagozatos években a gyerekek életében igen jelentõs fejlõdési folyamatok mennek végbe. Ilyenkor erõsödnek meg a nemi szerepek, ekkor tisztázódnak az erkölcsi fogalmak, ekkor térnek át az elvont gondolkodásra. „Mellékesen” pedig megtanulnak írni, olvasni, kialakul az egész életre szóló öntudatuk. Sajnos, az iskola és gyakran a szülõk is mindebbõl csupán az írásra, olvasásra, és általában a tanulásra összpontosítanak. A válási statisztikák azt mutatják, hogy a legtöbb házasság akkor bomlik fel, amikor a gyerekek 6-10 évesek. Lelki teherbírásukat próbára teheti a szülõk állásvesztése, költözködések, iskolaváltások. De még ezek nélkül is ott vannak a napi kihívások: megfelelni a család és az iskola elvárásai-nak, a kortárs csoportban megfelelõ helyet elérni, és nem utolsósorban megvívni a kisebb-nagyobb csatákat a barátokkal, osztálytársakkal, testvérekkel, szülõkkel, pedagógusokkal.

 

Elkerülni, amit csak lehet

 

A gyermekek – pszichés terheiket tekintve – semmivel sincsenek könnyebb helyzetben, mint a felnõttek. Annyi elõnyük mégis van, hogy nagyon fia-talok, így személyiségük, készségeik képlékenyek. Ehhez célirányos képzésre lenne szükség, aminek Magyarországon e pillanatban nyoma sincs. Természetesen a gyermeke sorsát felelõsségteljesen alakító, érdeklõdõ és maga is változásra kész szülõ is nagyon sokat tehet.

 

Leegyszerûsítve, két megoldás kínálkozik a stresszkezelésben: amit lehet, elkerülni, tudatosan védekezni ellene, amit viszont kénytelenek vagyunk vállalni, azt a lehetõ leghatékonyabban tegyük. A gyerekekre különösen jellemzõ, hogy dolgozatírás elõtt már napokkal szoronganak, rosszul alszanak, nyugtalanok. Ez felesleges energiapazarlás, ami ráadásul a tanulás hatékonyságát is csökkenti. Megfelelõ gyakorlatokkal meg lehet tanítani õket, hogy az ilyen stressztényezõket önmaguk is ki tudják iktatni.

 

A 6-12 évesek nagyon könnyen megtanulják a különféle relaxációs technikákat. Ebben az életkorban még sokkal jobb kapcsolatban vannak a testükkel, mint a legtöbb felnõtt, így könnyebben ismerik fel a testi panaszok és a stresszhelyzetek összefüggéseit. Mivel a gyerekek egyébként is szívesen vesznek részt különféle szerepjátékokban, gyorsan elsajátítják a stresszkezelõ stratégiákat.

 

Az õsrégi naplóírás

 

Egy ilyen módszer a naplóírás. A gyermek folyamatosan rögzíti, hogy a különféle események milyen érzéseket, gondolatokat és testi tüneteket váltottak ki belõle. Amikor ezeket a szülõvel megbeszéli, felismeri, hogy ami tegnap, tegnapelõtt még annyira nyomasztotta, mára már elillant. Ez erõt ad a következõ stresszhelyzetben, hogy kevésbé reagálja túl az eseményeket.

 

A házilagos stresszkezelés során a konfliktusokat létezõ és sokszor elkerülhetetlen dolgoknak kell tartani, s nem az egészet automatikusan a gyerek vagy az iskola nyakába varrni. Ha a gyerek rosszul viseli a különféle kihívásokat, meg kell próbálni ugyanolyan feladatnak tekinteni mentális teherbíró képességének javítását, mint amikor biciklizni, síelni vagy gyöngyöt fûzni tanult.

 

A gyerekek tanulásra termettek, legfeljebb a zavaró körülmények veszik el a kedvüket. Gondoljunk csak arra, hogy megszületésüktõl 3-4 éves korukig lényegében maguktól megtanultak járni, beszélni, önmagukat a világtól megkülönböztetni. Késõbb pedig mindennél jobban el akarja sajátítani az önálló élethez szükséges ismereteket.

 

A családi beszélgetésekben sajnos csak alkalmanként kerül terítékre a stressz kezelése. A gyerekek csak ritkán tudnak úgy beszámolni az õket ért sérelmekrõl szüleiknek, hogy azok ne vágnának a szavába, mégpedig rendreutasító, fegyelmezõ stílusban. Felmérések igazolják: a szülõk nagy része nem is hiszi el, hogy gyermeke pszichoszomatikus tünetei, alvási nehézségei, gyomorpanaszai, fejfájása az õt ért stressz következménye. (Miközben saját magára vonatkoztatva ugyanezt fennen hangoztatja.)

 

Féltett szülõi tekintély

 

Feltehetõen sokan a rosszul értelmezett szülõi tekintély elvesztésétõl tartanak, amikor nem mernek egy ilyen beszélgetésbe belevágni. Pedig akár még a szülõ is tanulhatna a gyermekétõl – és fordítva, ha a munkahelyi és iskolai, esetleg a mindkettõjüket érintõ otthoni konfliktusokat is megbeszélnék, nem azt vizsgálva, kinek van igaza, hanem hogy ki miként éli meg a történteket. Az úgynevezett humanisztikus pszichológia énüzenetnek nevezi az olyan beszélgetést, amelyben a résztvevõk kizárólag a saját érzéseiket, gondolataikat mondják el egy adott, esetleg vitatott kérdésrõl. Az ilyen párbeszéd felszabadító erejû, mert kölcsönösen biztosak lehetnek a résztvevõk, hogy a másik nem szidni, számon kérni, felelõsségre vonni fog, hanem csupán azt mondja el, mit érez, mit váltott ki benne például egy kudarc, egy csalódás, egy negatív esemény.


forrás: Vital Magazin
hírek, aktualitások

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.

Rejtett veszély: Hogyan befolyásolhatja a Lyme-kór a szívműködést?

2025. április 23.



A szívünk egészsége számos tényezőtől függ, például az életmódtól, az öröklött hajlamtól vagy a minket érő stressztől is. De bizonyos fertőző betegségek, például a Lyme-kór is, kihathatnak a működésére. A Lyme-karditisz elsősorban az ingerületvezető rendszert támadja meg, ami szívritmuszavarokhoz vezethet, és súlyosabb esetekben akár életveszélyes állapotot is előidézhet.

A Lyme-kór egy kullancsok csípésével terjedő fertőzés, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz és Közép-Európában minden ötödik embert érint. A korai tünetek közé tartozhat a fejfájás, láz, fáradtság, valamint egy jellegzetes, kokárdaszerű bőrpír (erythema migrans), amely azonban csak minden harmadik betegnél jelentkezik. Ha a fertőzést nem kezelik időben, a baktérium továbbterjedhet a szervezetben, súlyosabb problémákat okozva – többek között a szívben is.

Amikor a Lyme-kór a szívet támadja

A Lyme-karditisz a Lyme-kór egyik kevésbé ismert, de annál veszélyesebb velejárója lehet. A fertőzés az esetek 90 százalékában eljut a szív szöveteibe, megtámadja azokat, különösen az ingerületvezető rendszert, amely szabályozza a szívverést. A szövődmények közül a leggyakoribb az atrioventricularis blokk (AV blokk), amely azt eredményezi, hogy a szív felső és alsó részei között az elektromos jelek nem megfelelően továbbítódnak, ez pedig lassú, rendszertelen szívverést okozhat. Az AV blokk súlyossága változó lehet: enyhébb formában átmeneti tüneteket idéz elő, míg súlyosabb esetekben teljes ingerületvezetési kieséshez vezethet, amely akár sürgősségi pacemaker beültetését is szükségessé teheti.

A Lyme-karditisz tünetei:


Szívdobogásérzés (palpitáció)
Mellkasi fájdalom
Szédülés vagy ájulás
Légszomj
Fáradtság


Bár ezek a tünetek más szívbetegségekre is utalhatnak, ha valakinél Lyme-kór gyanúja merül fel, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, aki a fertőzés igazolásához teszt elvégzését kérheti. Az indirekt, szerológiai vizsgálatok az esetek felében nem igazolják a fertőzést, ezért érdemes direkt tesztet végeztetni, ami közvetlenül a kórokozót mutatja ki.

A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciáldiagnosztikája

2025. április 22.

Szakmai nap a Prima Medica EgészségHálózat, a Dermatica és az Anyajegyszűrő Központ szervezésében

Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.

Pruritus, facialis oedema, urticaria, mi állhat a tünetek mögött?

Dr. Szántó Hajnalka 
bőrgyógyász, allergológus, klinikai immunológus
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ

Az előadás bevezetőjében dr. Szántó kiemelte, hogy pruritus, facialis oedema és urticaria számos bőrbetegség, belsőszervi és szisztémás kórkép gyakori és domináns tünete, ezért van nagy szerepe a differenciáldiagnosztikának. Ezek után szétszálazta az említett tüneteket, külön górcső alá véve a viszketés okait, a diagnosztizálás lehetőségeit, illetve a generalizált és lokalizált pruritus hátterét. Az utricaria esetében ugyancsak megismerhettük a patomechanizmust, külön hangsúlyt adva az akut és krónikus esetek differenciáldiagnosztikájának. Az angiooedema és a Quincke-oedema kapcsán természetesen szó esett az anafilaxiás sokkról, a lehetséges vizsgálatok sokrétűségéről és az angioedemát utánzó kórképekről. Végezetül Szántó doktornő mindenki számára hasznos iránymutató kérdéseket vázolt fel az anamnézis felvételhez, amelyek segíthetnek elindítani a pontos diagnózist és a hatékony kezelést.

A HPV onkológiai vonatkozásai a bőr-nemigyógyász szemével

dr. Karászi Viktória
bőr-nemigyógyász szakorvos
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ, Urológiai Központ

Karászi doktornő témaválasztásának indoklásként elmondta, hogy a human papillomavírus (HPV) fertőzés az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő megbetegedés, minden második nő és minden ötödik férfi megfertőződik, ami miatt az immunstátusz függvényében nőkben és férfiakban előforduló malignus és rekurráló megbetegedések alakulhatnak ki. Ezek után röviden bemutatta a HPV-t, annak alacsony és magas kockázatú típusait. Az előadás következő részében részletesen megismerhették a hallgatók a HPV fertőzés patomechanizmusát, a fertőzésre adott immunválaszt, a terjedés lehetséges útjait és a diagnosztika lehetőségeit, és a méhnyakrák kialakulásának fejlődésmenetét. Dr. Karászi Viktória a HPV elleni vakcinációról szólván az oltóanyagok fejlődéstörténete mellett az oltások kiterjesztésének tanulságaira is kitért. A doktornő külön hangsúlyozta, milyen nagy szerepe van a szakmának abban, hogy ismertek legyen a negatív álhírek tudományos cáfolatai.