Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

Érdekességek2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

Fotó: bialasiewicz © 123RF.com„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.


Az alábbi trendek és megoldások segíthetnek abban, hogy javítsuk alvásunk minőségét:

  1. Okoseszközök és alváskövetők
    Egyre többen használnak okoseszközöket, például okosórákat és okosgyűrűket, az alvás monitorozására, amelyek a fejlett érzékelőknek és a mesterséges intelligencia algoritmusoknak köszönhetően egyre pontosabban mérik és elemezik az alvás minőségét, beleértve az alvási fázisokat, a horkolást és az egyéb alvási paramétereket. Ezáltal személyre szabott tanácsokat adhatnak az alvás javítására. „A tudatosabb alváshigiénia kialakításában hatékony segítséget nyújtanak ezek az eszközök. Fontos azonban, hogy ne okozzanak extra stresszt, hanem motiváljanak a pihenés javítására” – hangsúlyozza dr. Várdi Katalin.
  2. Alvást segítő eszközök, applikációk
    Ezek az eszközök és mobilapplikációk általában relaxáló hangokat, vezetett meditációkat vagy alvásidőzítő funkciókat kínálnak a könnyebb elalváshoz. Ilyen például a tibetihangtál-szimulátor vagy a fehérzajkészülék is. Az alkalmazások a személyes alvásproblémákra szabott megoldásokat nyújtanak, így elősegítik az ideális alvási rutin kialakítását.
  3. Intelligens alvási környezet
    Az okosotthon megoldások részeként az intelligens hálószobák automatikusan szabályozzák a hőmérsékletet, a páratartalmat, a világítást és a zajszintet, optimalizálva ezzel az alváskörnyezetet. Ezek a rendszerek folyamatosan alkalmazkodnak az egyéni igényekhez, mellyel fokozzák a komfortérzetet és az alvásminőséget.
  4. Alvásterápiás fények és aromaterápia
    A környezetünket akkor is finomhangolhatjuk, ha nem okosotthonban élünk. Például speciális fényforrások (lágy, vöröses árnyalatú fények) vagy aromaterápiás illóolajok (pl. levendula, kamilla) alkalmazása jelentősen hozzájárulhat az alvásminőség javításához. „Az alvásterápiás fények elősegítik a melatonin termelődését, ezáltal segítik a szervezet természetes alvás-ébrenlét ciklusának helyreállítását” – hangsúlyozza a szomnológus.
  5. Okosmatracok, -paplanok és -párnák
    Ma már léteznek olyan matracok, amelyek valós időben állítják a keménységet az optimális alváspozíció érdekében.
    Emellett az okospaplanok és okospárnák innovatív megoldásokat kínálva biztosítják a kellemes alvást, a személyre szabott kényelem és a technológia kombinációjával. Az okospaplanok beépített hőmérséklet-szabályozással és alvásfigyelő szenzorokkal optimalizálják az alvási környezetet, levegő keringetéssel képesek eltávolítani az izzadságot, és néhány modell még önmagát is képes bevetni egy légbefúvó rendszer segítségével. Az okospárnák fejlett szenzorokkal követik a fejmozgást az éjszaka folyamán, ami segíthet az alvási minták elemzésében és javításában. Bizonyos okospárnák a horkolást is tudják érzékelni, majd finom mozgásokkal vagy rezgéssel módosítják a fej helyzetét, hogy csökkentsék vagy megszüntessék a problémát, illetve akár fel is tudnak ébreszteni, a legmegfelelőbb alvási ciklusban.
  6. Súlyozott takaró használata
    Amennyiben nem rendelkezünk okos ágyneművel, a súlyozott takaró is hatékony megoldás lehet akkor, ha szorongás vagy nyugtalanság miatt nehezen alszunk el. Ez mélynyomásos stimulációval segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, ezáltal mélyebb és pihentetőbb alvást biztosít.
  7. Szájtapaszok
    Az alvásminőséget javító és horkolást csökkentő eszközök között a szájtapaszok is egyre népszerűbbek. Ezek az ajkak összezárásával elősegítik az orron keresztüli és ezáltal az optimális légzést alvás közben, ami egyúttal csökkenti a horkolást, aminek az egyik fő oka a szájlégzés. Emellett az alvási apnoé tüneteit is enyhítheti, megakadályozza a nyálkahártya kiszáradását és ezáltal csökkenti a fogszuvasodás és fogínybetegségek kockázatát is. Fontos tudni azonban, hogy orrdugulás esetén légzési nehézségeket okozhat és súlyos alvási apnoénál nem hatékony, ezért érdemes mérlegelni a használatát, illetve kezdetben napközben gyakorolni azt. Javasolt hipoallergén, bőrbarát anyagból készült tapaszt választani, mivel az arra érzékenyeknél bőrirritációt válthat ki.
  8. Relaxációs technikák és mindfulness
    Népszerű trend a különféle relaxációs módszerek, például a mindfulness vagy légzőgyakorlatok alkalmazása. Ezek segítenek az idegrendszer megnyugtatásában és az alvást zavaró szorongás csökkentésében. „A mindfulness alapú stresszcsökkentés bizonyítottan segíti az elalvást és csökkenti az éjszakai felébredések számát, ezáltal javítva a pihenés minőségét” – mondja a szakértő.
  9. Alvástréning programok
    A speciális, szakemberek által vezetett alvástréningek strukturált segítséget nyújtanak az alvászavarok kezelésére, egyéni vagy csoportos formában. Ezek a programok általában több hetes időtartamot ölelnek fel, és fokozatosan segítenek javítani az alvási szokásokon és a minőségen. Célzottan javítják az alváshoz való viszonyunkat, hatékonyan kezelve a krónikus alvásproblémákat.
  10. Sleepcation, azaz alvásfókuszú nyaralás és „alvásválás”
    A sleepcation egy olyan új utazási trend, melynek lényege, hogy a nyaralás során kifejezetten a pihentető alvásra és regenerációra helyezik a hangsúlyt, például különleges alvásterápiás szállodákban. Ez a trend része az idén egyre népszerűbbé váló „alvásturizmus” mozgalomnak, amely során az emberek kifejezetten azért utaznak el valahová, hogy jobban aludjanak. „Az ilyen pihenések segítenek újratanulni az egészséges alvási szokásokat, és feltöltik az embert energiával” – vélekedik a Budai Egészségközpont szakértője. A másik, utazások során népszerűvé váló trend az „alvásválás”, ami annyit tesz, hogy a párok külön ágyban vagy szobában alszanak az utazások során a jobb alvásminőség érdekében.

Bármilyen módszerre, eszközre is esküszünk, a szakértő tanácsa szerint hosszú távon az alvással kapcsolatos tudatosság kialakítása a kulcs: „Fontos, hogy mindenki megtalálja a saját igényeinek legmegfelelőbb módszereket, és fenntartható szokásokat alakítson ki az egészséges alvás érdekében.” A problémák beazonosításában az alvásdiagnosztikai vizsgálatok is rendkívül hatékonyak, az eredmények alapján pedig a szakorvosok részletes, rövid és hosszú távra szóló javaslatokat tudnak adni a pácienseknek, hogy éjszakáik a lehető legnyugodtabbak legyenek.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.

Rejtett veszély: Hogyan befolyásolhatja a Lyme-kór a szívműködést?

2025. április 23.



A szívünk egészsége számos tényezőtől függ, például az életmódtól, az öröklött hajlamtól vagy a minket érő stressztől is. De bizonyos fertőző betegségek, például a Lyme-kór is, kihathatnak a működésére. A Lyme-karditisz elsősorban az ingerületvezető rendszert támadja meg, ami szívritmuszavarokhoz vezethet, és súlyosabb esetekben akár életveszélyes állapotot is előidézhet.

A Lyme-kór egy kullancsok csípésével terjedő fertőzés, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz és Közép-Európában minden ötödik embert érint. A korai tünetek közé tartozhat a fejfájás, láz, fáradtság, valamint egy jellegzetes, kokárdaszerű bőrpír (erythema migrans), amely azonban csak minden harmadik betegnél jelentkezik. Ha a fertőzést nem kezelik időben, a baktérium továbbterjedhet a szervezetben, súlyosabb problémákat okozva – többek között a szívben is.

Amikor a Lyme-kór a szívet támadja

A Lyme-karditisz a Lyme-kór egyik kevésbé ismert, de annál veszélyesebb velejárója lehet. A fertőzés az esetek 90 százalékában eljut a szív szöveteibe, megtámadja azokat, különösen az ingerületvezető rendszert, amely szabályozza a szívverést. A szövődmények közül a leggyakoribb az atrioventricularis blokk (AV blokk), amely azt eredményezi, hogy a szív felső és alsó részei között az elektromos jelek nem megfelelően továbbítódnak, ez pedig lassú, rendszertelen szívverést okozhat. Az AV blokk súlyossága változó lehet: enyhébb formában átmeneti tüneteket idéz elő, míg súlyosabb esetekben teljes ingerületvezetési kieséshez vezethet, amely akár sürgősségi pacemaker beültetését is szükségessé teheti.

A Lyme-karditisz tünetei:


Szívdobogásérzés (palpitáció)
Mellkasi fájdalom
Szédülés vagy ájulás
Légszomj
Fáradtság


Bár ezek a tünetek más szívbetegségekre is utalhatnak, ha valakinél Lyme-kór gyanúja merül fel, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, aki a fertőzés igazolásához teszt elvégzését kérheti. Az indirekt, szerológiai vizsgálatok az esetek felében nem igazolják a fertőzést, ezért érdemes direkt tesztet végeztetni, ami közvetlenül a kórokozót mutatja ki.

A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciáldiagnosztikája

2025. április 22.

Szakmai nap a Prima Medica EgészségHálózat, a Dermatica és az Anyajegyszűrő Központ szervezésében

Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.

Pruritus, facialis oedema, urticaria, mi állhat a tünetek mögött?

Dr. Szántó Hajnalka 
bőrgyógyász, allergológus, klinikai immunológus
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ

Az előadás bevezetőjében dr. Szántó kiemelte, hogy pruritus, facialis oedema és urticaria számos bőrbetegség, belsőszervi és szisztémás kórkép gyakori és domináns tünete, ezért van nagy szerepe a differenciáldiagnosztikának. Ezek után szétszálazta az említett tüneteket, külön górcső alá véve a viszketés okait, a diagnosztizálás lehetőségeit, illetve a generalizált és lokalizált pruritus hátterét. Az utricaria esetében ugyancsak megismerhettük a patomechanizmust, külön hangsúlyt adva az akut és krónikus esetek differenciáldiagnosztikájának. Az angiooedema és a Quincke-oedema kapcsán természetesen szó esett az anafilaxiás sokkról, a lehetséges vizsgálatok sokrétűségéről és az angioedemát utánzó kórképekről. Végezetül Szántó doktornő mindenki számára hasznos iránymutató kérdéseket vázolt fel az anamnézis felvételhez, amelyek segíthetnek elindítani a pontos diagnózist és a hatékony kezelést.

A HPV onkológiai vonatkozásai a bőr-nemigyógyász szemével

dr. Karászi Viktória
bőr-nemigyógyász szakorvos
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ, Urológiai Központ

Karászi doktornő témaválasztásának indoklásként elmondta, hogy a human papillomavírus (HPV) fertőzés az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő megbetegedés, minden második nő és minden ötödik férfi megfertőződik, ami miatt az immunstátusz függvényében nőkben és férfiakban előforduló malignus és rekurráló megbetegedések alakulhatnak ki. Ezek után röviden bemutatta a HPV-t, annak alacsony és magas kockázatú típusait. Az előadás következő részében részletesen megismerhették a hallgatók a HPV fertőzés patomechanizmusát, a fertőzésre adott immunválaszt, a terjedés lehetséges útjait és a diagnosztika lehetőségeit, és a méhnyakrák kialakulásának fejlődésmenetét. Dr. Karászi Viktória a HPV elleni vakcinációról szólván az oltóanyagok fejlődéstörténete mellett az oltások kiterjesztésének tanulságaira is kitért. A doktornő külön hangsúlyozta, milyen nagy szerepe van a szakmának abban, hogy ismertek legyen a negatív álhírek tudományos cáfolatai.