Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Íme a 10 legjobb hajpakolás (hajmaszk) hajhullás ellen

Érdekességek2022. október 20.

A hajhullás meglehetősen gyakori jelenség ősszel és télen. A maszkok kiválóan megerősítik a hajtöveket, amennyiben hetente 1-2 alkalommal használod azokat.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ha házi készítésű maszkot szeretnél, a MAKEUP webáruház összegyűjtötte a 10 legjobb receptet.

Hagymás-fokhagymás pakolás

Az elkészítéséhez 30-30 ml levet kell összekeverni. A keveréket ne vidd fel a fejbőrre! Egy óra múlva a szokásos módon hajat moshatsz.

Zselatin-feszesítő pakolás

Ha egy csomag gyorsan ható zselatint összekeversz egy egész tojással, felteszed 5 percre, kiváló hidratáló és mentő maszkot kapsz.

Hajpakolás (Hajmaszk) lustáknak

Azoknak, akik nem szeretnek otthon hajhullás elleni maszkokat készíteni: gazdagítsd kedvenc samponjukat vagy balzsamjukat öt-hat csepp illóolajjal (cédrus, kakukkfű, rozmaring, ilang-ilang, fekete bors, ill. bazsalikom).
 
Kiváló megoldás lehet a kész hajmaszkok megvásárlása is, amelyek természetes hatóanyagokon alapulnak.

Hajpakolás vodkával és tojásssárgájával

Tojásssárgája (2 db) és a vodka (40 ml) keveréke: vidd fel a fejbőrre, aktívan dörzsöld be a hajba és a fejbőrbe, majd fél órán át tartsd meleg helyen.

Kenyérpakolás

Az otthoni hajhullás elleni kenyérmaszk a legegyszerűbb módja a haj megmentésének. Fekete kenyérből és forró vízből készíts zabkását, amit egy órán át hagyj fenn.

Bojtorján hajpakolás

A bojtorjángyökér főzettel átitatott olaj általában csodaszer a haj minden problémájára. Alkalmazható önmagában vagy más összetevőkkel, például mézzel vagy tojássárgájával (két sárgája egy evőkanál mézhez és egy evőkanál olajhoz), amit 40 percig kell a hajon hagyni.

Tojásmaszk a hajadra 

A tojásos-mézes maszkot több órán át is a hajon lehet hagyni. Két sárgáját és ugyanannyi mézet dörzsölj be a fejbőrbe és a hajba, majd néhány óra múlva mosd le.

Hajpakolás tojásárgájával, citromlével, mézzel és bojtorjánolajjal

Ez a maszk segít meggyógyítani a hajat és maximalizálja a fejbőr vérkeringését.
Hozzávalók: 1 tojássárgája, egy teáskanál friss citromlé, egy evőkanál bojtorjánolaj, egy teáskanál vodka (lehetőleg bors), alkohol vagy konyak, egy evőkanál méz. 
Elkészítés: az összes hozzávalót keverd össze és keverd össze. 
Alkalmazás: vidd fel a kapott keveréket a fejbőrre, és a maradványokat alkalmazd a teljes hajhosszra, majd 30-60 perc múlva mosd le.

Hajpakolás konyakkal, vízzel és tojássárgájával

Keverj össze a vizet és a konyakot (50-50 g), majd adj hozzá a tojássárgáját, és keverd újra. Dörzsöld be a keveréket a fejbőrbe, és vidd fel a hajra 20 percig. Száraz haj esetén sampon helyett használhatod ezt a maszkot.

Olívaolajos hajpakolás 

Az olívaolajat adalékanyagok nélkül használhatod. Fel kell melegíteni ¼ csésze olajat vízfürdőben, bedörzsölni a fejbőrbe és szétmasszírozni. Tartsd melegben, amíg csak teheted. Hagyd fenn a maszkot egy éjszakán át, és reggel a szokásos módon mosd meg a hajad.
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Szkizofrénia és egyéb pszichotikus zavarok

2025. május 10.



A szkizofrénia olyan betegségcsoport, amely a kedély, a gondolkodás és a viselkedés jellegzetes zavaraiban nyilvánul meg. A gondolkodás zavarát a fogalomalkotás olyan elváltozásai jelzik, amelyek a valóság hibás értelmezéséhez vezetnek, téves eszméket, hallucinációkat hoznak létre. Az ehhez járuló kedélyváltozások: az ambivalens, beszűkült vagy nem a helyzethez illő affektív válaszkészség, a mások iránti empátia elvesztése.

A viselkedést elzárkózás, regresszió vagy bizarréria jellemzi. A betegség egységes, általánosan elfogadott definíciója nem ismert. A fogalmat tünetfelsorolással kísérlik meg körülírni és elhatárolni (A pszichiátria magyar tankönyve, 2003: Trixler M.).

A szkizofréniát általánosságban a gondolkodás és a percepció torzulása (fragmentációja), valamint a nem megfelelő és/vagy elsivárosodott affektusok jellemzik. A tudat tiszta, az intellektuális képességek megtartottak, de bizonyos kognitív deficit kialakulhat a lefolyás során. A legfontosabb pszichopatológiai tünetek a következők: a gondolat(ok) felhangosodása, gondolatok betoldása, elvont gondolatok szétsugárzása (telekommunikációs eszközökkel); a percepció kóros értelmezése; külső irányítottságról való meggyőződöttség; dominancia vagy passzivitás; akusztikus hallucinációk; a hangok egyes szám harmadik személyben beszélnek a páciensről, vagy kommentálják őt; gondolkodászavar és negatív tünetek.

Pszichológiai kezelési módok


szociális készség tréning (SST), (erős kutatási bizonyíték)
kognitív viselkedésterápia (CBT), (erős kutatási bizonyíték)
asszertív kommunikáció tréning (ACT), (erős kutatási bizonyíték)
családi pszichoedukáció (erős kutatási bizonyíték)
a munkába állás, munkavállalás támogatása (erős kutatási bizonyíték)
szociális tanulás/zseton gazdálkodási programok (erős kutatási bizonyíték)
kognitív remediáció (erős kutatási bizonyíték)
elfogadás- és elköteleződés-terápia – pszichotikus zavarban szenvedők részére (ACT), (közepes kutatási bizonyíték)
kognitív alkalmazkodás tréning (CAT), (közepes kutatási bizonyíték)
betegségmenedzsment és -felépülés (IMR), (közepes kutatási bizonyíték)

Hogyan tegyünk a tavaszi fáradtság ellen?

2025. május 10.

Nemrég beköszöntött a meteorológiai tavasz, ezzel együtt pedig a tavaszi fáradtság jeleit is egyre többen érzékelik magukon. A JYSK és a Magyar Alvás Szövetség közösen végzett piackutatásának adatai alapján a tavaszi fáradtság mellett az óraátállítás és a stressz is hatással van ilyenkor az alvásminőségre. Az áruházlánc képzett alvásszakértője osztja meg tippjeit a szezonális alvásproblémák csökkentésére.

A JYSK és a Magyar Alvás Szövetség 2024 őszén reprezentatív kutatás keretében vizsgálták a magyar lakosság alvási szokásait és körülményeit, az eredmények pedig rámutattak, hogy a megkérdezettek nagy százaléka küzd valamilyen alvási problémával.

Az óraátállítás és a stressz hatása az alvásunkra

A JYSK alvási szokásokra vonatkozó kutatása során az alvást befolyásoló külső tényezők jelentőségét is vizsgálta, és felmérte többek között, hogy a megkérdezettek hogyan viselik a téli és nyári óraátállításokat, valamint azt is, hogy milyen hatással van a stressz az alvásuk minőségére.

A téli és nyári óraátállítások hatásával kapcsolatban mindössze a megkérdezettek 5 százaléka érezte úgy, hogy hosszú távon is nagyon megviseli és 14 százalékuk számára komolyabb nehézséget okoz az óraátállítás, de alkalmazkodnak hozzá. 40 százaléka a válaszadóknak arról számolt be, hogy kisebb nehézséget okoz számára az óraátállítás, de csak néhány napig érzi a hatását, 41 százalék számára pedig egyáltalán nem okoznak problémát a szezonális átállások.

Ki utazhat repülőgépen?

2025. május 09.



A kérdésre a válasz látszólag egyszerű: mindenki, aki betöltötte életének hetedik napját. Persze, erre a válaszra a szakemberek többsége a fejét csóválná, mondván, hogy ez mégsem ilyen egyszerű. Pedig csak azt szerettem volna mondani, hogy ritka az a betegség, amelyben nem javasolt a repülőgépes utazás, sőt a legtöbb beteg embernek a repülőút az ideális helyváltoztatás módja, éppen a kevéssé megterhelő volta miatt.

A magasban ön magasan van…



A fényképet az üdítőitalos palackomról készítettem. A repülőgép utazómagasságán kiittam belőle az italt, majd szorosan visszazártam a kupakját.
Földet éréskor a palack jócskán behorpadt. Ennek magyarázata egyszerű: a tengerszinten, a repülőtéren nagyobb volt a légnyomás, mint a repülőgép kabinjában a magasban, ezért a nagyobb földi nyomás a palackban tárolt, utazómagassági nyomást legyőzve, a palackot belapította. De akkor miért nem horpasztja be a repülőgép oldalát is leszálláskor?

Köztudott, hogy a földtől való távolsággal a légnyomás egyenes arányban csökken. A modern utasszállító gépek utazómagassága 10 000 méter körül van, részben hogy elkerüljék a légkör viharfrontjait, részben, hogy a ritkább levegő kisebb ellenállását kihasználva kevesebb üzemanyagot fogyasszanak. Ebben a magasságban azonban a külső levegő nyomása olyan alacsony, hogy ha a repülőgép kabinjában a tengerszinti nyomást fenntartanák, a belső kabinnyomás szétfeszítené a repülőgépet. Ezért a benti nyomásnak is kisebbnek kell lennie, ezt a felszállástól kezdve folyamatosan csökkentik olyan mértékben, hogy az még lehetővé tegye az ember légzését. A repülési magasságon olyan kabinnyomás uralkodik a kabinban, mintha az ember egy 2500 m magas hegyen tartózkodna.