Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Lágylézer-terápia lehetőségei a Covid-19 rehabilitációjában

Érdekességek2021. április 27.

A koronavírusok elsősorban állatok körében fordulnak elő, de vannak egyes törzsei, amelyek emberben is képesek fertőzést okozni. Sajnos ezen törzsek állatról emberre és emberről emberre terjednek. A most 2019-ben Kínában azonosított törzs is ilyen, Covid-19 (Coronavirus disease –koronavírus okozta megbetegedés, 2019).

Fotó: pixabay.comA koronavírus 2 (SARS-CoV-2) soha nem látott és mély hatást, valamint aktivitást váltott ki az orvosbiológiai kutatások több területén.

Január 30-án a WHO a H1N1 (2009), a gyermekbénulás (2014), a nyugat afrikai ebola (2014) és a zika (2016) után a nemzetközi aggodalomra okot adó hatodik közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a Covid-19-járványt.

Az elmúlt pár hónapban a világ tudósai szinte csak ezen vírus kutatásaival voltak le(el)foglalva, és nagyon sok új kutatási eredmény jelent meg. A SARS-CoV-2 az RNS-vírusok (Coronaviridae) nagy családjába tartozik SARS társával együtt, és a leghosszabb RNS-t tartalmazza. A koronavírus az egész emberiséget érinti, gyakorlatilag mindennapi életünket teljesen átalakította. A pandémia az egész világra kiterjed.

A második hullám erőteljesebb és veszélyesebb, mint az első. Várjuk többnyire otthonunkba és a munkahelyekre bezárva, hogy a vakcina, az antivirális szerek és a különböző súlyossági fokozatoknak megfelelő célzott terápia hoz-e megoldást.

A koronavírussal megfertőződöttek mintegy ötöde teljesen tünetmentes, de ők is továbbadják a fertőzést. A fertőzést követően a legtöbb beteg tünetmentesnek érzi magát, vagy csak enyhe tünetei jelentkeznek. A koronavírus megfertőzheti a felső vagy alsó légutakat egyaránt. Olyan betegségeket okozhat, amelyek a náthától a súlyosabb betegségekig, akár a beteg haláláig vezethetnek. A koronavírusfertőzésnek az agyat, tüdőt, szívet, vesét, gyomor-béltraktust érintő szövődményei lehetnek, súlyos akut légzőszervi szindrómát idézhet elő.

A felső légúti fertőzések tünetei enyhébbek, viszont fertőzőbbek és könnyebben ráterjednek az alsó légutakra, így veszélyessé válhatnak. A felső légutak az orr, a garat, a gége és a nagy légutak. Az alsó légúti fertőzések ritkábban alakulnak ki, viszont igen súlyos tüneteket produkálnak és rendkívül veszélyesek. A szaglás és az ízérzékelés elvesztése rendkívül gyakori tünet.

A fertőzöttek 10-20%-ában (többnyire időskorúak, egyéb krónikus alapbetegségekkel rendelkező betegek) súlyos állapot alakulhat ki. A Covid-19 a férfiakban súlyosabb lefolyású, az intenzív osztályon kezeltek nagy része éppen ezért férfi. A betegség cseppfertőzéssel terjed, a 33–35 °c hőmérsékletet szereti, ezért viszonylag hosszú az inkubációs ideje.

Lappangási ideje: 2–14 nap. Kockázati tényezőt jelent a forgalmasabb közösségi terek látogatása. Kifejezetten veszélyeztetett az idősebb korosztály, az onkológiai, kardiológiai betegek, egyéb krónikus betegek, náluk a súlyos tünetek nagyobb százalékban jelentkeznek. A sokat emlegetett citokinvihar súlyos légzési és többszervi elégtelenséghez vezet.


Fotó: gettyimages.com

A tünetek

A betegség gyakori tünetei:
• láz
• száraz köhögés
• fáradékonyság, bágyadtság
• torokfájdalom

Kevésbé gyakori, de társuló tünetei:
• fejfájás
• izomfájdalom
• ízérzés- és szagláselvesztés
• hasmenés
• periférián (kéz és lábujjakon) jelentkező elszíneződés
• kötőhártya-gyulladás

Súlyos tünetek:
• légzési nehezítettség
• mellkasinyomás-fokozódás, fájdalom
• véres váladék felköhögése
• csillapíthatatlan hányás
• zavartság
• látászavar
• beszédképesség elvesztése
• mozgásképtelenség
• eszméletvesztés

A Covid-fertőzés során jelentkező gyulladás miatt a légutak eltömődnek a váladék akár mikronagyságú törmelékétől és a jelentkező mellkasi folyadéktól, ennek következtében a légzés egyre nehezebbé válik. Az immunrendszer aktiválódik és megtámadja a vírust, gyulladást és lázat kiváltva. Az immunrendszer úgymond megvadul.

Fotó: gettyimages.com

Jelenleg a második hullámban élünk, ami erőteljesebb és veszélyesebb, mint az első, de lehet, hogy hamarosan már a harmadik is beköszönthet, ha nem leszünk eléggé óvatosak és nem tartjuk be a szükséges járványügyi előírásokat. Továbbra is meghatározó szerepe van a járványügyi intézkedések betartásának, a megfelelő maszkviselésnek, a távolságtartásnak (2 méter) és a rendszeres, szabályos, alapos kézmosásnak és kézfertőtlenítésnek, a látogatási tilalom betartásának.

Amennyiben bármilyen tünetet észlelünk, tartsuk be a járványügyi előírásokat és maradjunk otthon, ne fertőzzük további embertársainkat.
• Telefonon vegyük fel a kapcsolatot háziorvosunkkal és jelezzük panaszainkat,
majd kövessük az utasításait.
• Enyhe tünetek esetén, ami nem igényel kórházi ellátást, házi karanténban, családi környezetben gyógyulhatunk, de családtagjaink felé is tartsuk be a megfelelő járványügyi előírásokat.

A mintavétel a fertőzött otthonában vagy az Országos Mentőszolgálat által meghatározott mobil szűrőállomáson történik, eredményéről a háziorvosa értesíti.

Súlyos tünetek esetén (légszomj, kifejezett mellkasi fájdalom, gyengeség, zavartság) kórházi ellátás történik, az intézetbe szállítás kizárólag csak az Országos Mentőszolgálaton keresztül. otthonunkban történő terápia
• Lázcsillapítás – paracetamol, metamizol, a testhőmérsékletet napi 2× mérjük, jegyezzük le
• Folyadékpótlás – szénsavmentes folyadék, tea
• Napi folyadéklap vezetése – bevitelürítés
• A napi ritmus, aktivitás megtartása, amennyire a beteg állapota engedi
• Napozás
• A légtér gyakori 5-5 perces átszellőztetése
• Pihentető alvás biztosítása
• C- és D3-vitamin, magnézium, cink szedése

Amerikában dr. Scott Sigman ortopédsebész és szakemberekből álló csapata a lágylézer-terápiával akut tüdőgyulladásos Covid-19-fertőzött betegeknél drámai sikereket ért el. Ezen szakirodalmakat olvasva és más országokban – ezen lelkes orvosok protokollját követve – el ért eredmények alapján elmondhatjuk, hogy a lágylézer-terápia a gyógyszeres kezelés kiegészítő terápiájaként sikeresen alkalmazható.

A világhálón is megjelent 57 éves afroamerikai beteg példája is azt mutatja, hogy egy súlyos, Covid-19 okozta tüdőgyulladás esetén is beindítható, felgyorsítható a gyógyulási folyamat. Ezt a beteget 4 egymást követő napon lágylézerterápiás kezelésben részesítették, a terápiás protokoll szerint, ami a beteg oxigénszaturációját növelte, csökkentve a külső oxigéntámogatást és a tüdőödémát. A kezelést követően a beteg maga is jelentős javulásról számolt be.

Ebből is látszik, hogy az orvosbiológiai kutatások sosem érhetnek véget, mindig résen kell lennünk, mert még számos olyan terápiás reakció létezik az emberi szervezetben, amiknek a hatásmechanizmusát csak most kezdjük felismerni.

Prof. Dr. Sandra Sándor


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Problémák a fogyással

2025. május 14.

Okok és megoldások

Számtalanszor felvetődik a kérdés sokunkban, hogy miért hízunk, holott többnyire figyelünk a táplálkozásunkra.

A hízás okai vagy az elkövetett hibák sokfélék lehetnek, de tehetünk ellenük! Kiemeltünk 5 konkrét problémás esetet, és dietetikusok segítségével kerestük rájuk a megoldást.

1. Vegetáriánus vagyok, mégis hízom

Vegetáriánussá nem rögtönzésszerűen válik az ember. Mégis sokunknál előfordul, hogy egyik napról a másikra töröljük a húst az étrendünkből, ugyanakkor növeljük a fehér tészta, fehér kenyér vagy rizs, esetleg a magas glykaemiás indexű ételek fogyasztását. Mindezektől nem lakunk jól hosszú időre, és hamar okoznak testzsírlerakódást. Egy másik gyakori hiba pl. a túl sok sajt, felvágott vagy dióféle fogyasztása, amelyek révén ugyan proteint viszünk be a szervezetünkbe, ám ezek nagyon zsíros és kalóriadús élelmiszerek, ezért módjával kell fogyasztani belőlük.

A dietetikus tanácsai

Ne kezdjük el a vegetáriánus táplálkozást anélkül, hogy megfelelően tájékozódnánk! Könnyen hozzájuthatunk könyvekhez, (megbízható) internetes oldalakhoz, ahol bőven találunk információt a vegetáriánus étrendről, rendszerint ízletes receptek kíséretében. Egyik alapelv lehet a napi étrendben, hogy kombináljuk a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket a hüvelyesekkel, pl. rizs + lencse, búzadara + csicseriborsó jó adag friss zöldséggel társítva. Desszertként 1 gyümölcs és/vagy 1 tejtermék ajánlott. Azért szabad gondolnunk az olajos magvakra is, de csak kis mennyiségben: pl. 1 kis marék (naponta 30 g) dióféle javasolt ételbe vegyítve vagy uzsonnára.

Hideg lábfej, fájdalmas lépések – ezek lehetnek az alsóvégtagi érszűkület első jelei

2025. május 14.

Sokan ártalmatlan problémának tartják, ha rendszeresen hideg a lábfejük, a kellemetlen tünet azonban a keringési zavar első figyelmezhető jele, amely akár súlyosabb baj előrejelzése is lehet. Dr. Regáli László érsebész arra hívja fel a figyelmet, hogy az alsóvégtagi érszűkület korai felismerésével súlyos szövődmények előzhetők meg.

Az alsóvégtagi érszűkület, orvosi nevén perifériás artériás betegség az egyik legelterjedtebb civilizációs betegség, amely során a lábak vérellátását biztosító artériák belső átmérője beszűkül. Az állapot az erek falának megvastagodása következtében alakul ki, amelyet az artériák falaiban lerakódó zsírok plakkok, más néven érelmeszesedés okoz. Ennek következtében pedig a vérellátás romlik, így kevesebb oxigén és tápanyag jut a szövetekhez. A betegség viszonylag gyakori, mégis aluldiagnosztizált: Magyarországon körülbelül minden huszadik ember érintett lehet.

„Bár kezdetben csak apró kellemetlenségeket okozhat, az érszűkület hosszú távon komoly következményekkel járhat, ha nem kezelik időben. Fontos, hogy a betegek ne hagyják figyelmen kívül az első tüneteket, és időben forduljanak orvoshoz” – figyelmeztet dr. Regáli László, a Budai Egészségközpont érsebész szakorvosa.

Mire figyeljünk oda?

Az alsóvégtagi érszűkület egyik korai és jellegzetes tünete a lábfejek hidegsége, még akkor is, ha a környezet kellemes hőmérsékletű, valamint a rendszeresen jelentkező lábikragörcsök. Fontos figyelmeztető jel lehet továbbá a járás közben fellépő, majd pihenésre enyhülő lábfájdalom. Ezt a jelenséget sokan csak átmeneti izomfáradtságnak hiszik, de tartós jelenléte érszűkületre utalhat. Gyakori, hogy az érintettek egyre rövidebb távolságokat tudnak fájdalom nélkül megtenni, amit szaknyelven „kirakatnézegető betegségnek” is neveznek, mivel kénytelenek gyakran megállni.

Az érszűkület kialakulásában jelentős szerepet játszik az életmód. Kiemelt rizikónak vannak kitéve a dohányosok, a cukorbetegek, a magas vérnyomással vagy magas koleszterinszinttel élők, valamint az ülő életmódot folytatók. Ezek a tevékenységek, illetve állapotok károsítják az ereket, az érfalat, valamint rontják a keringést és elősegítik a plakkok képződését. Bizonyos genetikai tényezők – például a családban előforduló szív- és érrendszeri betegségek – is hajlamosíthatnak az érszűkület kialakulására. Emellett az életkorral nő a betegség kockázata, különösen az 50 év felettiek körében.

Még jobban figyeljen a fogai egészségére menopauzában!

2025. május 13.



A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporóziskezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet – hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.

A fogágybetegség súlyos, nagyszámú fog elvesztéséhez vezető típusa világszerte a lakosság mintegy 40 százalékát érinti. Az enyhébb korlefolyást mutató eseteket is figyelembe véve Magyarországon tízből nyolc felnőtt szenved valamilyen szintű íny- vagy fogágybetegségben, ami megegyezik a nemzetközi adatokkal is.


A népbetegségnek számító krónikus, azaz hosszú évek, évtizedek alatt kialakuló gyulladásos folyamat az ínyt, a fogakat rögzítő csontot és kötőszövetet érinti, ezáltal a szájüreg egészségére is komoly hatással van. Kezdetben ínyvérzéssel és kellemetlen lehelettel jelentkezik, előrehaladott állapotban pedig a fogak meglazulásához, később azok elvesztéséhez vezethet mivel kezelés nélkül a gyulladás a mélyebb szövetekre is átterjedhet.