Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Minispa az otthonunkban? Tippek a tökéletes kényelemért

Érdekességek2024. február 10.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A mindennapok rohanása és kihívásai közepette néha fontos megállnunk, és felfrissítenünk, kényeztetnünk magunkat - például egy spa élménnyel. Ehhez szerencsére ma már nem feltétlenül kell elmennünk egy szállodába vagy wellnessegységbe: az ideális körülményeket otthon is megteremthetjük. Cikkünkben áttekintjük, hogyan varázsolhatunk minispa-élményt az otthonunkba, és milyen praktikus tippek segíthetik a tökéletes kényelemben történő kikapcsolódást.  

Hangulatvilágítás

Az első és talán legfontosabb lépés a házi spa kialakításakor a megfelelő hangulatvilágítás kiválasztása. A lágy, meleg fények nemcsak a testet, de a lelket is kényeztetik. Használjunk ilyen fényű lámpákat vagy gyertyákat, és válasszunk magunk köré pasztell árnyalatokat, amelyek segítenek ellazulni és a pihenésre összpontosítani.

Illatok

Kellemes illatokkal, pontosabban aromaterápia segítségével könnyedén teremthetünk nyugtató atmoszférát. A különféle illóolajok, mint például a levendula, a kamilla vagy az eukaliptusz, kellemes érzést nyújtanak és segítik a relaxációt. Diffúzorok vagy gyertyák használatával juttassuk be ezeket az illatokat a helyiségbe, és élvezzük az aromák jótékony hatásait.

Az este fénypontja: egy pihentető fürdő

A fürdő az otthoni spaélmény kulcsa. Engedjünk a kádba meleg, de nem túl forró vizet, és adjunk a fürdővízhez néhány csepp illóolajat, hogy tovább fokozzuk a jótékony hatást. Szórhatunk a vízbe gyógyhatású fürdősót is. Ha kedveljük a habfürdőt, ezzel is meglephetjük magunkat. A körben elhelyezett illatgyertyák vagy hangulatos mécsesek pedig még kellemesebb élményt nyújtanak, miközben ellazulunk és kényeztetjük testünket.


Ha fokoznánk az élményt: jakuzzi

Ha valódi wellnessélményt szeretnénk megvalósítani az otthonunk kényelmében, akkor érdemes lehet befektetni egy jakuzziba. Ezek a kényeztető és luxus kialakítású masszázskádak vagy -medencék különböző méretűek és formájúak lehetnek, így szinte bármelyik lakásba beilleszthetők.

A jakuzzi számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik, amelyek miatt sokan választják otthonukba is. Kiválóan alkalmas a stressz és a feszültség csökkentésére, a víz mozgása célzottan kezeli az izmokat, segítve azok ellazulását, így enyhíti az izomfájdalmakat, a hátfájást vagy ízületi fájdalmakat. Továbbá az élénk vízáramlás javítja a vérkeringést is.



A jakuzziban eltöltött idő támogatja a jobb alvásminőséget is: a hőhatás és a vízáramlás elősegíti a lefekvés előtti ellazulást, így spaszertartásunk végeztével könnyebben merülhetünk pihentető álomba. A forró vízben való időtöltésnek érrendszeri előnyei is vannak: a meleg víz kitágítja az ereket, ezáltal javítva a vérkeringést és csökkentve a vérnyomást. Ezen felül a rendszeres jakuzzihasználatnak immunrendszer-erősítő hatása is lehet. A forró víz és a relaxáció segít a stresszhormonok csökkentésében, ami hozzájárul az immunrendszer hatékonyabb működéséhez.

Masszázseszközök

Az otthoni spa élmény további fokozásához érdemes lehet beszerezni néhány masszázseszközt. Masszázsfotel, masszázskövek és izomlazító krémek segítségével kényeztethetjük magunkat és feloldhatjuk a testünkben felgyülemlett feszültségeket anélkül, hogy masszőrhöz kellene mennünk.

Test- és arckezelések

Az otthoni spa nemcsak a test, hanem az arc ápolásáról is szól. Testünkről természetes alapanyagú bőrradírokkal távolíthatjuk el az elhalt hámsejteket. Próbáljunk ki különböző arcpakolásokat, hidratáló maszkokat és peelingeket is. Miközben kellemes fürdővel kényeztetjük magunkat, a minőségi bőrápoló termékek felfrissítik és megújítják a bőrünket.

Meditáció

A meleg víz, a lágy fények és a kellemes illatok eleve nyugtató és relaxáló hatásúak, ám a halk, nyugtató zene vagy a meditációs hanganyagok segíthetnek még mélyebben ellazulni. Ha egyébként is szoktunk meditálni, a minispa ideális feltételeket biztosít, hogy elérjük és fenntartsuk az elmélyült tudatállapotot.

Kényeztető kiegészítők

Készítsük el kedvenc teánkat vagy valamilyen finom gyógynövényitalt, és snack gyanánt fogyasszunk hozzá aszalt gyümölcsöket – így minden érzékszervünket egyszerre kényeztetjük pihenés közben.

Luxusélmények otthonunkban

A házi minispa kialakításával sokat tehetünk egészségünkért és jó közérzetünkért.
Ne feledjük, hogy a mindennapi stressz közepette időnként szükségünk van egy kis kikapcsolódásra, énidőre és pihenésre. Az otthoni spa nem csupán egy hely, hanem egy életmód, amely segít az egyensúly és a harmónia elérésében, a jobb életminőség megvalósításában.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Mikor kezeljük gyógyszeresen az elhízást?

2025. április 16.

Sajnos Magyarországon nagyon szomorú statisztika látott napvilágot. A magyar felnőtt lakosság kétharmada túlsúlyos vagy elhízott.

Az adatokban még elkeserítőbb, hogy egyre inkább a fiatalabb korosztály felé csúszunk el.
Maga az elhízás betegség, melyet kezelni szükséges.

Miért indokolt az elhízást kezelni?

Az elhízás számos idült megbetegedéshez vezethet, a leggyakoribbakat kiemelve:


magas vérnyomás,
2-es típusú cukorbetegség,
szív-ér rendszeri megbetegedések,
vizelettartási problémák,
teherviselő nagyízületi problémák,
daganatos megbetegedések,
emésztési problémák,
alvásproblémák.



Az elhízott betegek élete 3–10 évvel rövidül meg.

Mikor javasolt az elhízást gyógyszerrel kezelni?

Az elhízás foka különböző mértékű lehet. Legáltalánosabb fokmérője a túlsúlynak a BMI, vagyis a testtömegindex. a testsúlykilogrammot elosztjuk a magasságméter négyzetével. Nem tökéletes, de kiváló arra, hogy elinduljunk a kezelés útján. Pontosabb képet ad, ha van lehetőség testösszetétel-mérést is végezni, mely jelzi a testzsírszázalékot és a zsigeri zsír arányát is. Például a 35-ös BMI egy 165 cm magasságú nő esetén 95 kg-ot jelent, vagyis láthatjuk, nem extrém súlyokról beszélünk.

Ha testsúlyfüggő társbetegség is fennáll, akkor túlsúlyban (27 feletti bmi esetén) az életmód-terápia mellé (mely kalóriaszegény étrendből és rendszeres testmozgásból áll) gyógyszeres kezelés is javasolt.


30-nál magasabb BMI esetén – meglévő egyéb egészségügyi betegségek nélkül is – az elhízás gyógyszeres kezelést igényel.

Ki kezelje az elhízott beteget?

A beteg számára egy komoly, összehangolt csapatmunka hozza a legjobb eredményt. Orvos-dietetikus-gyógytornász-pszichológus a beteggel együtt a leghatékonyabb. A belgyógyász, a diabetológus, az endokrinológus vagy az obezitológus szakorvos az indokolt vérvizsgálatok elvégzése, az egyéni kórelőzmény és belgyógyászati státusz felvétele után a legoptimálisabb, testsúlycsökkentést segítő gyógyszeres kezelést javasolja. A dietetikus az egyénre szabott étrend kialakításával és a táplálkozási tanácsadással segíti a fogyni vágyókat. A gyógytornász a helyesen kivitelezett tornagyakorlatokat megtanítja és megtervezi a mozgásprogramot, miután felmérte az illető fizikális állapotát, ízületeinek mozgástartományát. Gyakran lelki okai is vannak a túlevésnek, a mentális egészségünk védelme is ugyanolyan fontos, ezért pszichológiai foglalkozásokkal is támogatás nyújtható.

Édes-savanyú szósz kínai kellel és sonkával

2025. április 15.

A kínai ételek egyik legismertebb stílusa az édes-savanyú ízhatás. Mielőtt a konyhába vonulunk megfőzni, előbb irány a kínai élelmiszerbolt és a piac!

Hozzávalók:
1 közepes kínai kel,
10 dkg sonka,
1 köz. hagyma,
fél-fél zöld és piros húsú paprika, 
3-4 szem szárított gomba (tongu v. shitake) 
1 dl tyúkhúsleves (lehet kockából is)
4 ek. ecet,
1 ek. szójaszósz,
1 kis paradicsom püré
1 ek méz,
cukor, csilli szósz, olaj, keményítő, izlés szerint.

Elkészítés:
Felaprítjuk a kínai kelt a wokban vagy serpenyőben megpirítjuk. A kis kockára vágott sonkát tesszük bele leőször, majd a nagyobb kockára vágott hagymát és paprikát a sonkához adjuk, és együtt pirítjuk. Hozzáadjuk a felaprított és beáztatott gombát.

A tyúkhúslevesbe belekeverjük a paradicsom pürét,  a szójaszószt, a mézet és a sót, az ecetet, majd a kellel együtt az edénybe öntjük, és még pár percig pároljuk. Sűrítjük a keményítővel, majd cukorral és csillivel izesítjük.

Szabadulna a szemölcstől?

2025. április 15.

Bízza a háziorvosára!

A kezeken, ujjakon, talpakon vagy a test egyéb részein kialakuló szemölcsök esztétikailag zavarók, fájdalmat okozhatnak, tovább terjedhetnek és másokat is megfertőzhetnek. Az „otthoni diagnózis”, a házi praktikák és a nem megfelelő kezelések általában nem vezetnek tartós eredményre. Szemölcs gyanúja esetén a háziorvoshoz érdemes első körben fordulni.

A szemölcsök a leggyakoribb bőrfertőzések közé tartoznak, amelyek valamennyi korosztálynál előfordulhatnak, és a gyermekeket sem kímélik. Olyannyira nem, hogy a kiskorúaknál a szemölcs az egyik leggyakoribb bőrproblémának számít.

Nehéz beazonosítani

A szemölcsök kinézete nagyon változatos lehet, méretük a néhány mm-estől a cmesig terjedhet. Színben pedig a fehértől a bőrszínűn át a barnáig ível a színpaletta. Nem csak a méretük és a színük mutat eltéréseket, de a formájuk is: lehetnek laposak, a bőrfelszínből félgömbszerűen kidudorodók, de akár egy karfiolra is hasonlíthatnak a durva felszínük miatt. előfordulhat, hogy bőrkeményedés veszi körbe azokat. Ebből a sokféleségből következik, hogy a laikusok számára a szemölcsök azonosítása nehéz feladat. Nem ritka, hogy a betegek egyéb bőrbetegségekkel keverik össze a szemölcsnek vélt bőrproblémájukat és „félrekezelik” azt. A pontos diagnózis felállítását és a terápia meghatározását érdemes szakemberre bízni.

A szemölcsöt vírusok okozzák

A szemölcsök nem ütés, nyomás vagy irritáció hatására alakulnak ki, hanem vírusfertőzés következtében. A kórokozó a humán papilloma vírus, röviden HPV. A HPV név sokak számára ismerős lehet egyéb betegségek kapcsán. Megjegyzendő, hogy a HPV-knek számos fajtája ismert, és közéjük tartoznak azok a vírusok is, amelyek a közönséges és talpi szemölcsöket okozzák. Tehát így a gyógyulás érdekében meg kell szabadulni a vírusoktól.

Számos probléma lehet

A közönséges szemölcsök leggyakrabban a kézháton, a kéz- és lábujjakon, a térdeken alakulnak ki, valamint az ún. talpi szemölcs – a nevének megfelelően – a talp különböző részein jelenik meg. Noha rosszindulatú elfajulásuktól nem kell tartani, a szemölcsök, főként, ha mások számára is látható helyen vannak, esztétikailag zavarók lehetnek, és számos esetben kirekesztéshez vezetnek az iskolában, a munkahelyen. Ráadásul, főként a talpon megjelenő szemölcsök nyomásra rendkívül érzékenyek lehetnek és járás közben fájdalmat képesek okozni.