Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mit üzen a pulzusod? pulzusdiagnosztika alapok

Érdekességek2024. szeptember 27.

A hagyományos kínai orvoslás és az ájurvéda pulzusdiagnosztikai módszerei (a pulzushullám hosszának, szélességének, mélységének, erejének, teltségének, formájának megfigyelése) pontos képet adnak az egyensúlyzavar (betegség) természetéről, korai tüneteiről, lefolyásának menetéről.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A szervezetet behálózó csatornák (nadik, artériák, vénák, hajszálerek, mikrokapillárisok, nyirokerek stb.) ismerete fontos, hiszen ezeken keresztül –  a hasonló hasonlót vonz elve alapján– áramlanak a doshák (a biológiai és lelki folyamatokért felelős működő értelem, az elemek állandóan mozgó dinamikus egyensúlya), a dhatuk (testszövetek), a malak (kiválasz- tásra kerülő káros anyagok) –látható szinten– a test különböző szerveihez, és láthatatlan módon a sejtekhez, molekulákhoz, atomokhoz, valamint a szubatomi részecskékhez.
Ha a csatornákban (erekben) hömpölygő biofizikai, biokémiai, bioelektromos, biomagnetikus, pszichikai, valamint mentális energia-és információáradat akadálytalanul eljut a szervek szöveteihez, sejtjeihez, atomi és szubatomi részecskéihez, akkor jó egészség, Sukha (boldog- ság, egészség) jelentkezik (a szanszkrit szó értelme nyitott csatorna).

Ha a csatornában – emésztetlen anyagi, lelki vagy mentális táplálék (asatbhya/asatmya bhojana), túlzott (atipravriti) vagy akadályozott áramlás (samga), lokalizált dilatáció (sira granthi) vagy elzáródás (vimarga gamana) miatt –  áramlási hiba (srotorodha) szakítja meg a megfelelő szöveti anyagcserét, akkor a doshak, dhatuk és malak visszafolyása helyi jellegű ama-lerakódások kialakulását eredményezheti, ami az erek károsodása mellett azoknak a szöveteknek a károsodásával is jár, amelyeken azok áthaladnak. A kiegyensúlyozatlan dosha továbbgyűrűző hatása a szervezetben egy másik dosha harmóniavesztését is okozhatja, ami akadályozhatja vagy megfordíthatja a csatornában áramló durva-és finomanyagi információk áradási irányát. A szanszkrit elnevezés, Dukha (nem pusztán testi jellegű boldogtalanság, betegség) jól szemlélteti, hogy a zárt (elzáródott) csatorna miatt fejlődik ki a betegség valamennyi formája a fizikai testen éppúgy, mint az energiatesten, az asztrál- vagy a mentáltesteken.

Az érverés vizsgálata időben olyan pontos adatokhoz juttat, mint az egyes szervek gyen- gülése, a csatornák energiablokádjai, anyagi, pszichés és pszihomentális mérgek lerakódása.
A pulzust mérni lehet a temporális artériánál (a halántékon), a karotid artériánál (a nyakon a kulcscsont felett), a brachiális artériánál (a kar belső oldalán, könyök fölött), a radiális artériánál (csuklón), a femorális artériánál (a láb belső oldalán, ahol a csípőhöz csatlakozik), a hátsó tibiális artériánál (boka mögött) és a dorsalis pedis artériánál (a lábfejen).


A pulzustapintási helyek beható vizsgálata, a területek nyomásérzékenysége, a bőr nedves- sége nyomán regisztrált adatok feltárják a személy aktuális energetikai, pszichoenergetikai és pszichés állapotát.

Ahhoz, hogy a test és a lélek ne elbeszéljenek egymás mellett, hanem megértsék egymást, ismerni kell a 33 klasszikus pulzusforma pszichoenergetikai információit.

Nagy pericardialis folyadékgyülem, alacsony ejekciós frakció, bal kamrai hiba, asztma, bal oldali szívelégtelenség, Meadows-szindróma okozzák a szív összehúzódási zavara miatt kialakuló ritmusos, de egymást követően kisebb és nagyobb hullámú pulzust (pulsus alternans). Az energiatorlaszt okozó lelki és mentális mérgek – érzéki szenvedély, gyász, csalódás apában, tunyaság, önmagával szembeni érdektelenség, látszatszeretet, elfojtott szeszélyesség, félelem a beszennyeződéstől, tudatalatti tekintélykövetés, ügyetlenség tévhite miatti szorongás, küldetéssel szembeni lázadás miatti szorongás, érzelmi irányvesztés miatti szorongás, magány miatti szenvedés, belső vezetővel ellenkezés, beváltatlan ígéret – áramlási hibáról tanúskodnak.

A peckelő érverés (pulsus altus) tipikus aorta-elégtelenségre utaló pulzus, mely gonoszság, rémület, titkos vágyak elfojtása, bosszúság, otthoni feszültség, elfojtott fondorlatosság, el- fojtott krónikus félelem, ürességérzet miatti hitehagyottság, érvényesülésképtelenség miatti hitehagyottság esetén is kitapintható.

Az érszűkületre jellemző, a felmenő szárban kicsit tapintható pulzushullám (pulsus anacrotus) hatalomvágyról, szexuális visszaélésről, tekintélyhajhászásról, szexuális telhe- tetlenségről, tudatalatti szorongásról, a döntéshozataltól való túlzott félelemről, az önmegva- lósítás tudatalatti félelméről, ellentét miatti ártószándékról, vétség miatti gátlásról, viszontag- ság miatti félelemről, anyakomplexus miatti gátlásról, szellemi hazugságburokról, elfojtott ártó gondolatokról, meg nem valósult kívánság miatti hitehagyottságról, helytelen szemlé- letről tudósít.

Késmárki László: Test-lélek szótár A betegségek lelki, mentális és karmikus okai Ankh Kiadó 2012.)


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Stresszoldás és depresszió kezelése természetesen, Qi gonggal

2024. december 11.

Amikor stresszt élsz át, az agyad aktiválja a szimpatikus idegrendszert, növelve a kortizol és az adrenalin hormonok termelését. Ennek hatására a szívverés felgyorsul, a vérnyomás emelkedik, s bár ez hasznos lehet rövid távon, hosszú távon a folyamatos stressz számos testi tünetet és mentális problémát okozhat. Például pánikrohamokat, depressziót idézhet elő, bipoláris zavarban szenvedőknél felerősítheti a hangulatingadozásokat, és még hosszan lehetne sorolni. Tudtad, hogy mindezt kivédheted a Qi gong egy különleges fajátjával? 

Qi gong – az életerő áramlásának harmonizálása

Az energiaáramlás blokkjai gyakran összefüggésben állnak a stressz okozta betegségekkel és feszültségekkel. A Qi gong (csikung) segít a test belső energiájának, vagyis a „Qi” áramlásának javításában, ami hozzájárulhat az általános jóléthez, lehetővé teszi a szervezet számára, hogy erősítse és szabályozza az ideg- és immunrendszert, a hormonokat, valamint felszabadítsa a mélyen gyökerező érzelmeket és stresszt.

„A folyamatos rohanás, a végtelennek tűnő feladatok állandó nyomása komolyan megterheli a szervezetet mind testi, mind lelki szinten. Ahhoz, hogy valóban megoldjuk ezeket, el kell érnünk e problémák gyökerét. Az általunk oktatott Qi gong a Calligraphy Health rendszerén alapul. A technikák kiemelt hangsúlyt fektetnek a DanTian-légzésre, mely segít összekapcsolni a tudatot és a testet. Hosszú távon ez a folyamat csökkenti a stressz által okozott fizikai megterhelést és segít fenntartani az érzelmi egyensúlyt.

A segítés sejtszinten történik azáltal, hogy kapcsolatot építünk ki az elme és a lélek között. Ezzel megkezdődik a mély sejtszintű gyógyulás, azaz sejtről sejtre képesek leszünk elengedni azt, ami visszatart minket. Nem erővel, akarattal vagy külső támogatással, hanem azzal, hogy a saját testünk hallgat minket, megnyílik és működik” – árulja el R A Y, aki jelenleg a Calligraphy Health Qi gong egyik legmagasabban képzett vezetője, Magyarország egyedüli mestertanára.

Mikor kell hepatológushoz és mikor gasztroenterológushoz fordulni?

2024. december 11.

Hepatológia és gasztroenterológia – talán nem mindenki számára világos fogalmak. Ugyanazzal foglalkozik a gasztroenterológus, mint a hepatológus? Milyen problémával lehet az egyes szakorvosokhoz fordulni? A legautentikusabb válaszokat dr. Németh Alíz , a Gasztroenterológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adta. 

Mivel foglalkozik a gasztroenterológus és a hepatológus?

A gasztroenterológia alapvetően az emésztőrendszerrel, annak betegségeivel foglalkozik, de van tudása a máj működéséről is. Ez utóbbiban azonban egy külön szakterület, a hepatológia tud mélyebben elmerülni, ugyanis a hepatológus tulajdonképpen „májdoktor”. A hepato szó jelentése máj, a hepatológus azonban nem csak a májjal, hanem az epeút összes szervével tisztában van, vagyis a májbetegségeken kívül az epeproblémákat is képes diagnosztizálni és kezelni.

Mivel pedig ebben a szervrendszerben szerepe van a hasnyálmirigynek is, ennek vizsgálatát egy hepatológus és egy gasztroenterológus is el tudja végezni (jellemzően utóbbi szokta), ugyanis az egyik szerv betegsége hatással van a többire is. Egyes hepatológusok pedig kifejezetten a végstádiumú májbetegségekre és májátültetésre specializálódnak. 

– Úgy fogalmazhatunk, hogy minden hepatológus gasztroenterológus is egyben, de ez fordítva nem feltétlenül igaz. Vagyis a gasztroenterológiai szakvizsga után lehet a hepatológia irányába szakosodni – foglalja össze a tudnivalókat Németh doktornő. 

Mivel foglalkozik tehát a májorvos?

Alapvetően májproblémák kapcsán jutnak el az emberek a hepatológushoz. Ezeknek sokszor és sokáig nincs jellegzetes tünete, csak esetleg egy más célból elvégzett laborvizsgálat kapcsán tűnik fel, hogy a májfunkciós értékek eltérnek a normálistól. Néha az általános tünetek, például hasfájás, emésztési zavarok miatt felkeresett gasztroenterológus javasolja, hogy érdemes hepatológus szakorvoshoz fordulni. Utóbbi olyan betegségeket próbál felfedezni vagy kizárni, mint például a hepatitiszek (májgyulladások), zsírmáj (ami kialakulhat az alkoholbetegség talaján, de attól függetlenül is), májcirrózis, akut vagy krónikus májelégtelenség és májdaganat. Ritkább kórképek is előfordulnak a hepatológiai praxisban, mint a Wilson-kór vagy az autoimmun májbetegségek.

Ugyancsak a hepatológus foglalkozik az epeúti betegségekkel, többek közt az epevezeték szűkülettel, az epekővel, az epepangással, az epehólyag-gyulladással és az itt kialakuló daganatokkal. 

6 tipp a téli letargia ellen

2024. december 10.

Ahogy véget ér a nyár, rövidebbek lesznek a nappalok, lehűl az idő és visszarázódunk a dolgos hétköznapokba, egyre kevesebb programot szervezünk és a hideg estéket inkább otthon töltjük a meleg nappali biztonságában. A téli bekuckózásnak is megvannak a maga előnyei, ha azonban azt vesszük észre, hogy egyre rosszabb a hangulatunk, csökken az energiaszintünk és lassan semmihez sincs kedvünk, itt az idő a változtatásra! A téli letargia ellen számos kreatív módszerrel harcolhatunk, lássuk, mik a legjobb megoldások.  

1. Keljünk fel a kanapéról

A hideg napokon alig várjuk, hogy a munkából hazaérjünk, ezt követően pedig sokszor elképzelhetetlennek tartjuk azt, hogy még megmozduljunk. A sportolás azonban a legjobb eszköz letargia ellen, ezért próbáljunk meg erőt venni magunkon: ha a konditeremhez tényleg nincs energiánk, akkor sétáljunk egy nagyot a környéket vagy próbáljuk ki az otthoni edzéseket. Jógázzunk, erősítsünk néhány súlyzó segítségével vagy indítsuk el a zenét és táncoljunk egyet: ha így teszünk, az energiaszintünk és a hangulatunk is azonnal emelkedni fog.

2. Legyenek céljaink

A szezonális depresszió első jele is lehet az, hogy értelmetlennek, céltalannak érezzük a mindennapjainkat. Ezen nagyon könnyen segíthetünk: találjunk ki apró feladatokat, például egy új recept kipróbálását, a régi iratok vagy ruhák szanálását vagy egy nagytakarítást. Állítsuk magunkat kisebb kihívások elé, így újra érezzük majd, hogy a napjainknak van valami célja, ami motivációt és lendületet ad ahhoz, hogy kikerüljünk a jelenlegi állaptunkból.

3. Pihenjük ki magunkat

A téli időszakban fáradékonyabbak vagyunk, ennek ellenére a munkánkat és az otthoni feladatokat is el kell látnunk. Figyeljünk arra, hogy ne terheljük túl magunkat: a hétvégéken nevezzünk ki egy napot, amikor nem foglalkozunk a házimunkával és az egyéb teendőkkel, és a fotel kényelmében, egy meleg takaróba burkolózva engedjük ki az elmúlt napok feszültségét. Ezen az estén feküdjünk le időben és aludjuk ki magunkat, így reggel energiával tele ébredünk majd.