Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Szembenézni a kétségekkel és a félelmeinkkel

Érdekességek2017. március 09.

"Vajon képesek vagyunk-e mindketten változni a fontos kérdésekben? Vagy alapjában véve nem vagyunk összeillők?" A feltételezések és tévhitek kiküszöbölése ellen nyíltan el kell mondani a partnerünknek, milyen változásokra van szükségünk ahhoz, hogy jobban szeretve, tisztelve érezzük magunkat - lehetőleg nem támadólag, nem ultimátumok segítségével.

Lehetőleg egyedül tegyük ezt – a partner jelenlétében nehezebb őszintének lenni, mindketten a saját álláspontjukat fogják védeni.
Tíz jellegzetes aggály, amivel a pároknak meg kell küzdeniük, ha valamelyiküknek viszonya van – a kérdésekben érintett lehet a megcsalt fél, a hűtlen fél, vagy mindketten.

1. aggály
„Maradjunk-e együtt a gyerekek miatt?”
Természetesen a gyerekeknek jobb, ha a család egyben marad. De nem mindig: hosszú távon, ha csak egy boldogtalan, megkeseredett, lelketlen házasságban maradunk benne miattuk, akkor rossz szeretet-mintát adunk nekik tovább, s felnőtt életükben ők is ezt követhetik majd. 
Néha a gyerekek és szülők közti fizikai távolság nem olyan romboló, mint az érzelmi távolság. Akár egy háztartásban élünk, akár nem, egy család marad.
A gyerekek talán kevésbé sínylik meg azt a döntést, hogy befejezzük a kapcsolatot, ha megőrizzük a Szülői partneri viszonyt az ex-házastárssal. 
De ha hajlandóak vagyunk dolgozni a problémákon, változtatni és újrakezdeni, akkor nemcsak a családot őriztük meg a gyerekek számára, hanem értékes leckét is tanítottunk arról, hogyan változtatható át a bántás, sőt sokszor a gyűlölet is, szeretetté, és hogy az intimitás válságai sokszor még erősebbé teszik a köteléket.


2. aggály (a megcsalt fél részéről)
„Ha képes voltál megtenni velem, amit tettél, bizonyára nem szeretsz engem, akkor meg mi értelme folytatni?”
Jogos érzés ilyenkor, hogy hátat fordítsunk a másiknak, de sokszor a feltételezés, hogy a másik nem szeret minket, mert megcsalt, nem mindig igaz. 
A viszonynak megvannak a maga okai, amiket fel kell térképezni. S ha a partner nyitott a közös munkára, együtt dolgozhatunk a kapcsolaton, ha hajlandók vagyunk nyitottak maradni. 

3. aggály (mindkét fél részéről)
„Vajon nem baj, hogy túl kedves és érzelmes vagyok, és túl sok időt töltök veled, mielőtt biztos lennék abban, hogy újra akarom kezdeni?”
Sokan úgy érzik, amíg nem születik meg a döntés, távolságtartónak kell maradniuk, de ezzel csak mélyítik a szakadékot. Néha kell egy kis könnyedség, egy kis kedvesség, hogy visszatérhessenek azok az érzések, amik a kapcsolatot annak idején összehozták, s tisztábban lássunk.

4. aggály (a hűtlen fél részéről)
„Vajon nem tudnék-e jobb döntést hozni a szeretőmmel kapcsolatban, ha több időt töltünk együtt?”
Ettől nem fogunk tisztábban látni – sőt, csak egyre jobban elköteleződünk az új partner mellett, aztán később, amikor a szenvedély alábbhagy, kezdünk rá kritikusabban tekinteni, és visszavágyódni a régi partner mellé – de akkor az már sok esetben nem lesz ott.
Ha még nem döntöttünk, és ki akarjuk próbálni a régi kapcsolat erősségét, akkor abba a kapcsolatba is be kell fektetnünk időt, energiát, akkor is, ha közben erős érzések fűznek az őj partnerhez is.

Döntsük el, hogyan döntünk
Hogyan lehet ezt a nehéz döntést meghozni: menni, vagy maradni? Legjobb, ha a szívünkre hallgatunk – mindig az érzés az első.
De: legyünk megfontoltabbak a döntésben, érdemes inkább kognitív (gondolkodó), mint tisztán érzelmi döntést hozni; vizsgáljuk meg a döntésünk mögött rejlő meggyőződéseket önmagunkkal, az érzéseinkkel, a partnerünkkel, a szerelemmel és az elköteleződéssel kapcsolatban.
Kivétel nélkül ambivalens, kettős érzések működtek az elején azokban a párokban is, akik sikerrel túlverekedték magukat egy megcsalási ügyön – persze, hogy nem lesz az ember száz százalékban motivált. De fontos, hogy TUDATOS döntést hozzunk arról, hogy akkor megpróbáljuk az újrakezdést: ez esetben a hűtlen fél fejezze be viszonyát a szeretőjével, vagy legalábbis egy bizonyos, előre megbeszélt időre függessze fel azt. A megcsalt félnek pedig vissza kell hívnia a partnert az életébe, és mindketten el kell kötelezzék magukat az újrakezdési folyamat mellett. 
Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül együtt maradnak a végén, de fontos, hogy úgy viselkedjenek, mintha ebben biztosak lennének – legalábbis addig, amíg végigjárják az utat a változásokhoz. Negatív érzések félre, bizalom elöl – előbb kell pozitívan viselkedni, és csak ezután jönnek majd a pozitív érzések, ne várjuk, hogy fordítva történik.

ÚJRAKEZDÉS INDUL
Nehéz és sokrétű feladat, néhány segítség hozzá az induláshoz:
Idő-előrevetítés
Képzeljük el, milyen lenne a kapcsolatunk, ha már mindaz a változás megtörténik, amit a partnerünk kér, és amit mi kérünk tőle.
Próbáljuk elképzelni magunkat hat hónap, egy év, öt év múlva, ahogy boldogan élvezzük egymást, átérezve, hogy jól döntöttünk – közben azt is képzeljük hozzá, hogy a keserűséget és az elkeseredettséget magunk mögött hagyjuk.

Fogadalom
A fogadalom formát ad annak, amiben megállapodtunk a partnerrel, és megfogalmazza az a világos célt, amiért dolgozunk. Sokféle formája lehet.
Például kezdhetjük így: „Fontos vagy nekem annyira és tartalak téged annyira, hogy érdemes legyen végigcsinálni ezt veled. Nem érzem, hogy száz százalékban szeretlek, vagy biztos lennék abban, hogy ez a jó döntést, de megígérem, hogy hajlandó vagyok feltérképezni, mivel járultam én hozzá a kapcsolatunk problémáihoz, és megtrenni a szükséges változásokat, például abban, ahogy egymással kommunikálunk, ahogy egymáshoz viszonyulunk. Szeretném, ha boldog lennél velem, és ezen fogok dolgozni.” 

 

Figyelmes, csendes hallgatás
Ne figyeljünk nagyon oda a partnertől jövő sértésekre. Sokszor annyi félreértés van köztünk, hogy bölcsebb egyfajta „fülvédőt” viselni, mint védekezőn reagálni a partner minden közlésére. Próbáljunk a szavak mögé nézni, és meghallani bennük a társunk sérülését. Egyikünk sem birtokolja az igazságot.

ELŐRE TEKINTÉS
Nem könnyű újra felépíteni egy kapcsolatot a hűtlenség után, de azoknak a pároknak, akik őszintén magukba néznek, hajlandók kipucolni a sebeket, és változni, esélyük van még erősebb köteléket kiépíteni, mint korábban.

 


forrás: HarmoNet
hírek, aktualitások

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.

Rejtett veszély: Hogyan befolyásolhatja a Lyme-kór a szívműködést?

2025. április 23.



A szívünk egészsége számos tényezőtől függ, például az életmódtól, az öröklött hajlamtól vagy a minket érő stressztől is. De bizonyos fertőző betegségek, például a Lyme-kór is, kihathatnak a működésére. A Lyme-karditisz elsősorban az ingerületvezető rendszert támadja meg, ami szívritmuszavarokhoz vezethet, és súlyosabb esetekben akár életveszélyes állapotot is előidézhet.

A Lyme-kór egy kullancsok csípésével terjedő fertőzés, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz és Közép-Európában minden ötödik embert érint. A korai tünetek közé tartozhat a fejfájás, láz, fáradtság, valamint egy jellegzetes, kokárdaszerű bőrpír (erythema migrans), amely azonban csak minden harmadik betegnél jelentkezik. Ha a fertőzést nem kezelik időben, a baktérium továbbterjedhet a szervezetben, súlyosabb problémákat okozva – többek között a szívben is.

Amikor a Lyme-kór a szívet támadja

A Lyme-karditisz a Lyme-kór egyik kevésbé ismert, de annál veszélyesebb velejárója lehet. A fertőzés az esetek 90 százalékában eljut a szív szöveteibe, megtámadja azokat, különösen az ingerületvezető rendszert, amely szabályozza a szívverést. A szövődmények közül a leggyakoribb az atrioventricularis blokk (AV blokk), amely azt eredményezi, hogy a szív felső és alsó részei között az elektromos jelek nem megfelelően továbbítódnak, ez pedig lassú, rendszertelen szívverést okozhat. Az AV blokk súlyossága változó lehet: enyhébb formában átmeneti tüneteket idéz elő, míg súlyosabb esetekben teljes ingerületvezetési kieséshez vezethet, amely akár sürgősségi pacemaker beültetését is szükségessé teheti.

A Lyme-karditisz tünetei:


Szívdobogásérzés (palpitáció)
Mellkasi fájdalom
Szédülés vagy ájulás
Légszomj
Fáradtság


Bár ezek a tünetek más szívbetegségekre is utalhatnak, ha valakinél Lyme-kór gyanúja merül fel, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, aki a fertőzés igazolásához teszt elvégzését kérheti. Az indirekt, szerológiai vizsgálatok az esetek felében nem igazolják a fertőzést, ezért érdemes direkt tesztet végeztetni, ami közvetlenül a kórokozót mutatja ki.

A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciáldiagnosztikája

2025. április 22.

Szakmai nap a Prima Medica EgészségHálózat, a Dermatica és az Anyajegyszűrő Központ szervezésében

Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.

Pruritus, facialis oedema, urticaria, mi állhat a tünetek mögött?

Dr. Szántó Hajnalka 
bőrgyógyász, allergológus, klinikai immunológus
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ

Az előadás bevezetőjében dr. Szántó kiemelte, hogy pruritus, facialis oedema és urticaria számos bőrbetegség, belsőszervi és szisztémás kórkép gyakori és domináns tünete, ezért van nagy szerepe a differenciáldiagnosztikának. Ezek után szétszálazta az említett tüneteket, külön górcső alá véve a viszketés okait, a diagnosztizálás lehetőségeit, illetve a generalizált és lokalizált pruritus hátterét. Az utricaria esetében ugyancsak megismerhettük a patomechanizmust, külön hangsúlyt adva az akut és krónikus esetek differenciáldiagnosztikájának. Az angiooedema és a Quincke-oedema kapcsán természetesen szó esett az anafilaxiás sokkról, a lehetséges vizsgálatok sokrétűségéről és az angioedemát utánzó kórképekről. Végezetül Szántó doktornő mindenki számára hasznos iránymutató kérdéseket vázolt fel az anamnézis felvételhez, amelyek segíthetnek elindítani a pontos diagnózist és a hatékony kezelést.

A HPV onkológiai vonatkozásai a bőr-nemigyógyász szemével

dr. Karászi Viktória
bőr-nemigyógyász szakorvos
Dermatica, Anyajegyszűrő Központ, Urológiai Központ

Karászi doktornő témaválasztásának indoklásként elmondta, hogy a human papillomavírus (HPV) fertőzés az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő megbetegedés, minden második nő és minden ötödik férfi megfertőződik, ami miatt az immunstátusz függvényében nőkben és férfiakban előforduló malignus és rekurráló megbetegedések alakulhatnak ki. Ezek után röviden bemutatta a HPV-t, annak alacsony és magas kockázatú típusait. Az előadás következő részében részletesen megismerhették a hallgatók a HPV fertőzés patomechanizmusát, a fertőzésre adott immunválaszt, a terjedés lehetséges útjait és a diagnosztika lehetőségeit, és a méhnyakrák kialakulásának fejlődésmenetét. Dr. Karászi Viktória a HPV elleni vakcinációról szólván az oltóanyagok fejlődéstörténete mellett az oltások kiterjesztésének tanulságaira is kitért. A doktornő külön hangsúlyozta, milyen nagy szerepe van a szakmának abban, hogy ismertek legyen a negatív álhírek tudományos cáfolatai.