Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Várkonyi Andrea: Amihez kedvem van, arra megtalálom az időt

Érdekességek2017. november 16.

Várkonyi Andrea riporter, műsorvezető, eredeti végzettsége orvos, de most a test gyógyításán kívül a lélek gyógyítását is elsajátítja, mivel pszichológiát tanul az egyetemen.

– Igen, azt gondolom, hogy ezért én sokkal nyugodtabb vagyok, tehát az átlaghoz képest kevesebbet hívogatom a gyerekorvost mind a mai napig. Általában azért szoktam felhívni, ha például lázas Nóri, mert ő tudja, hogy most aktuálisan milyen vírusok, milyen fertőzések terjengnek, mire számítsak a betegség súlyosságában. Nem pánikolunk be, ezt jól kézben tartom, és el is magyarázom Nórinak, hogy mi történik a szervezetében. Van fonendoszkópom, akkor azt elővesszük, meghallgatom, bedugom az ő fülébe, hogy ő is hallja a saját szívét, légzését.

– De nagyon nem szereti. Az, hogy anya orvos, az oké, de mikor a füll-orr-gégészhez elmentünk, azért meg kellett nyugtatni, hogy nem történik semmi rossz, semmi váratlan az akarata ellenére. De távolságtartása van. Magát az orvost, akit ismer, azt szereti, mert aranyos a doktor néni, csak ne nagyon kelljen vele betegség miatt találkozni.

– Nórinak ezek a dolgok már természetesek, ő megszokta, hogy nálunk megfordulnak ismert emberek a baráti körünkben. De ő pl. nem szeret szerepelni. Nem jön zavarba egy kamera láttán, de ha szerepelni kell, akkor nem áll sorban, hogy hadd szerepeljen az iskolai ünnepségen.


– Ez az én saját véleményem, nyilván a szakmai tudásomat hozzátéve: a kötelező védőoltásoknál, ott nem lehet kérdés. Nem azért, mert az törvényileg kötelező, hanem ezek nem véletlenül kötelező oltások. Ha az egészségügyi történelmet végignézzük világszinten, hogy micsoda halálos vírusok voltak, vagy gyerekvírusok, amelyeket gyakorlatilag teljesen megszüntettek a védőoltások, az egy óriási nagy dolog. Ez nagyon-nagyon fontos, és azt kell tudomásul venni, hogy a védőoltásokat nem csak a saját gyerekünk védelmében adjuk. Ezt felejtik el sokszor azok, akik ellene vannak, hanem annak védelmében is – itt a kötelezőkről beszélünk –, hogy megelőzzük azt, ami pl. Romániában történt a kanyaróval. Tehát nem kell messzire menni. Ahol az átoltottság nem volt olyan jó, és lett is egy szép kis kanyarójárvány.

Nálunk ez nem lett, mert nálunk kötelező a védőoltás. Azzal, hogy az én gyerekem megkapja az oltást, megelőzzük azt, hogy más megkaphassa a betegséget. Ne legyenek terjesztőfaktorok a gyerekeink! A fakultatív védőoltásoknál annyiban más a helyzet, hogy az a szülő saját döntése. De én szeretem hangsúlyozni, hogy ilyenkor ne a saját döntése legyen, hanem legyen ez egy közös döntés a gyerekorvossal. És hangsúlyozom, hogy a gyerekorvossal, ne pedig az internettel! Ne az alapján döntsünk annak a szükségességéről, hogy a jó barátunk, a Google mit mond, hanem ezt a gyerekorvossal vitassuk meg. Én azt gondolom, hogy némi elbírálást, szempontot jelent, hogy hol él a gyerek, van-e idősebb testvér stb. Ez mindig egyéni, hogy milyen a családi modell. Vegyük pl. a kullancsvédőoltást. Ha valaki olyan helyen él, hogy nincs kutyájuk, nem járnak kirándulni, lakótelepen lakik. Ott egyéni elbírálás, hogy szükséges-e az oltás. Ha mondjuk naponta túrákat tesznek a kutyával, és fertőzött az a rész, ott akkor jobban el kell gondolkodni, mert az fokozottan veszélyes. Azt gondolom, hogy ez egyéni szituáció, de nem a szülőnek kell erről egyedül a döntést meghoznia.

– Szegeden, a bölcsész karon pszichológiát tanulok, még egy évem van hátra. Ennek kapcsán a Gyógyító Nőkért Alapítvánnyal is sokat dolgozom együtt. Nagyon jónak tartom ezt.

– …én mindig azt szoktam mondani, hogy arra, amihez van kedve az embernek, mindig meg tudja találni az időt.
Ha valamit igazán szívvel-lélekkel akarsz csinálni, akkor ezeket valahogy összehozod. Valahogy be tudom illeszteni. Persze fontos, hogy ez ne legyen kényszer, mert akkor kevesebb energiát szór szét az ember. A lelkesedés nagyon sok mindenen átsegít, és hirtelen minden könnyebbnek tűnik. Ezt így sikerül megoldanom.

– Szerintem abszolút a testi-lelki egészség megléte. Ez a kettő, mert ebben így megvan a harmónia, és egyik sem létezik a másik nélkül, szerintem. Az ember akkor mondhatja magát boldognak.

– Igen. A lelki egészségbe az is beletartozik, hogy a kapcsolataid is harmonikusak legyenek, mind szülőként, mind társként, mind barátként. A lelkünk egészét ezek teszik ki. Ha ez így rendben van, akkor minden van.

– Továbbra is lelkesen készítem a Micsoda Nők! című műsoromat, ezenkívül most már a Fem3 Café műsorvezetője is vagyok délelőttönként, ősztől pedig a Szegedi Tudományegyetem jogi karán leszek oktató.

Még egy évem hátravan pszichológia szakon, s ennek elvégzése után szeretnék ezzel is foglalkozni. Orvosként és pszichológusként teljes egységében fogom látni magát az embert. Azt gondolom, hogy a kettő, a testi és a lelki problémák nem szétválaszthatók.

 

Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Vágyak hálójában - Megtanulni dönteni

2025. április 13.

Hogy kinek mi az életútja, azt valószínűleg nem tudja előre senki. De az biztos, hogy van egy mondat, amivel az élet minden egyes pillanata tönkretehető. Ez így hangzik: "mi lett volna, ha..." Akad, aki azt mondja, hogy ha el akarod kerülni ezt a kérdést, éld meg minden egyes igaz vágyadat. De ki tudja, melyik az "igaz" vágy? Olyanról is hallottam már, hogy két egymásnak ellentmondó vágy ébred egyszerre. Akkor hogyan kell dönteni? A probléma súlya és a lehetséges következmények beledöngölnek a földbe. Van azonban egy módszer, ami kirepít a dilemmából. Nem választ ad, hanem a probléma fölé emel, és szabadságot ad a kezedbe.

Amódszer lényege, hogy az ember élje meg önmagát a döntései közben. Élje meg a cselekvés és a következményei közben, élje meg a szerencsében és a balsorsban, az örömben és a fájdalomban. Így egyszer csak rádöbbenhet, hogy bármilyen életet él is, ő saját maga éli azt. És ha ő ott van, akkor az már az ő útja. Ki másé lehetne? Igen ám, de hogyan kell csinálni?

A legmélyebb dilemmánk
Fáj a hasam! Mi lett volna, ha kevesebbet eszek ebédre? Olyan félős vagyok! Mi lett volna, ha megszólítom azt a lányt az utcán? Mi lett volna, ha ötödikben elkezdek járni a Pistivel és most a Pisti a férjem? Mi lett volna, ha többet beszélgetek anyámmal, hiszen olyan fiatalon meghalt? Mi lett volna, ha nem autóval megyek aznap, hanem busszal és most nem ülnék tolókocsiban? Minden más lenne - gondolod, és ez így is van. De... de a gondolat "mi lett volna, ha..." és testvére, amikor már a jövőn agyalsz "mi lenne, ha..." elválaszt a Jelentől, és a kevésbé misztikus "jelentől" is. 

Válasz nélkül
Ugyanis a "Mi lett volna, ha..." kérdésre nincs válasz. Napokat, heteket, hónapokat (profiknak akár éveket is) lehet agyalni, bele lehet őrülni, képletesen de a valóságban is. Egyre mélyebbre lehet zuhanni a kérdésben, de az örvény mélyén csak újabb kérdőjelek várnak. És ha már elkezded, egyre több kétség merül fel benned. Előbb-utóbb pszichiátriai esetté válsz aki már abban sem mer dönteni, hogy melyik ruháját vegye fel, vagy hogy merre menjen az utcán. Balra vagy jobbra? Biztos leszel benne, hogy ha rosszul döntesz akkor annak beláthatatlan és végzetes következményei lesznek. Húzod-halasztod a döntést, igyekszel elkerülni minden döntéshelyzetet. Ahelyett, hogy úszkálnál a szabadság adta boldogságban, az ismeretlen lehetőségek félelmetes mocsarában fuldokolsz. Minden sötét sarok mögül a végzet vészterhes arca mered rád.

Hogyan gyógyítanak a mantrák?

2025. április 13.

Napjainkban egyre többen gyakorolnak valamilyen meditációs technikát. Nem véletlenül, hiszen még kezdő szinten is könnyen megérezhetők jótékony hatásai testileg, lelkileg és szellemileg egyaránt. A jóga tudományába ez szervesen beépült, s vele együtt az emberi kultúra közös kincse lett. Létezik azonban egy kevéssé ismert ősi meditációs módszer, mely ugyanakkor nagyon hatékony: a mantrák használata.

A jóga ma már a nyugati világban is elismert szellemi út. Ennek kevésbé ismert és gyakorolt változata a mantra jóga, vagyis a jógának az az ága, amely a ’hang’ közvetítésével igyekszik az anyagban és a tudatban változásokat létrehozni  (a hang, nem a modern tudományos, hanem különleges értelemben értendő). 
Azon világkép szerint, amelyre a mantra jóga alapozódik, a végső valóság elsődleges megnyilvánulása, egy sajátságos, finom és átható rezgés közvetítésével történik, amit szankszrit nyelven  szabdának neveznek (ami hangot, vagy szót jelent).

Einstein és a molekulák

A nyugati tudomány szerint a fizikai anyag atomokból és molekulákból áll, amelyek viszont kisebb részecskék (pl.: elektronok) eredményeként jönnek létre. A fizikai anyag végső szerkezetére és megjelenésére vonatkozóan, a tudománynak a ma napig nem sikerült tiszta képet kapni. Azonban határozottan és meggyőzően mutatott rá arra, hogy az anyag és az energia egymásba átalakíthatók. Einstein jól ismert és elfogadott relativitás elmélete tárta elénk, hogy a tömeg és az energia nem két különböző entitás, hanem egy és ugyanaz.

Létsíkok és energiák

Tehát nincs abban a tanításban semmiféle „természetfeletti”, hogy a többféle megnyilvánulási síkon, és szinten létező világegyetem - mely megszámlálhatatlan jelenségből áll -, különböző minőségű rezgések összetett és végtelen kiterjedésű együttese. Az energia rezgései nemcsak a megnyilvánult világ anyagát képezik, hanem kölcsönhatásaikkal hozzák létre a különböző létsíkok összes jelenségeit.

A mantra hangja

A mantra olyan hangrezgés (misztikus jelentéssel bíró hangzók, szavak vagy imák), amely a meditációban felhasználva lecsillapítja az elme hullámzását, nyughatatlan természetét. Megfelelő Mantra esetén az ember teljes energetikai rendszerét képes megtisztítani az anyagi, mentális vagy érzelmi szennyeződésektől. Sőt, használatával adott esetben az anyag (pl. a fizikai test) struktúrája is megváltoztatható (a gyógyulás például egy ilyen változás).

Csakra-táplálkozás: tápanyag a testnek és energiarendszerednek!

2025. április 12.

Előzzük meg a betegségeket, hogy ne kelljen rengeteg pénzt költeni kémiai alapanyagú gyógyszerekre. Menjünk a nyavalyák elé, ne hagyjuk, hogy szenvedést okozzanak testünknek! Hogyan?

Tápláljuk magunkat természetes, friss, növényi alapanyagokból készült élelmiszerekkel. Legjobbak a friss, natúr ételek, melyek biztosítják szervezetünk számára a megfelelő energiát, rostokat, mikro- és makroelemeket, fehérjét, zsírt és szénhidrátot. Segítségül hoztam egy táblázatot, hogy legyen jártasságod az élelmiszerek jótékonyságáról. Mit miért kell vagy nem kell? fogyasztanod. Használd egészséggel!

A csakrákról általában
Testünkben hét fő energiaközpont található, melyek energiaszintje aránylag egyszerű módon mérhető is. A gerinchez és az idegrendszerhez különböző mirigyeken és idegdúcokon keresztül kapcsolódnak. A teljes csakra-rendszer rendkívül összetett. 3 legfőbb, 4 fő, és több, mint 300 kisebb csakra van az emberi testben. Amikor azok normálisan működnek, akkor nyitottak, az óramutató járásával megegyező irányba forognak. A csakra-rendszernek és a rendszer hálózatának részletes térképét évezredeken keresztül használták a keleti gyógyításban és miszticizmusban (pl. akupunktúra). A csakra-rendszert kivétel nélkül minden pszichikai tevékenység során felhasználjuk. Érzékszerveinkkel nem érzékelhető energiaközpontok. Állandóan működnek, akár tudatában vagyunk akár nem.

Csakra-táplálkozás




NÉV
SZÍN
GYÜMÖLCS
GABONA


koronacs.
lila
szeder
kukorica


homlokcs.
indigókék
kökény
rozs


torokcs.
világoskék
szilva
árpa


szívcs.
zöld
avokado, karalábé
sóska, petrezselyemszár
búza


köldökcs.
napsárga
körte, ananász,
citrom, grapefruit
zab


nemics./szakrális
narancssárga
sárga,őszibarack
köles


gyökércsakra
vörös
ribizli, cseresznye
rizs