Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Zöldhályog: A látás csendes tolvaja

Érdekességek2025. április 06.

A zöldhályog, más néven glaukóma, egy súlyos szembetegség, amely maradandó látásvesztéshez vezethet. A megelőzés és a korai diagnózis kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez. Erre hívja fel a figyelmet a Glaukóma Világhete, amelyet 2025-ben március 9–15. között tartanak. Egészségügyi intézmények és szervezetek világszerte csatlakoznak a kezdeményezéshez, hogy emlékeztessék az embereket a megelőzés fontosságára.

Fotó: rawpixel © 123RF.comA kezeletlen zöldhályog világszerte a második leggyakoribb oka a vakságnak. Ez egy olyan betegség, amely hosszú ideig tünetmentes maradhat. A szemnyomás változása egyáltalán nem feltétlenül érezhető. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a perifériás látás fokozatos romlása, amely végül „alagútlátáshoz” vezethet. Az akut glaukóma tünetei hirtelen és súlyosak lehetnek, beleértve az erős szemfájdalmat, vörösséget, homályos látást és hányingert. Ha ezek közül bármelyiket tapasztalja, azonnali orvosi segítségre van szükség.

Hogyan alakul ki a glaukóma?

„A normál szemnyomás (10–21 Hgmm) elengedhetetlen a szem megfelelő működéséhez és a jó látás megőrzéséhez. A szemnyomás értékeit a csarnokvíz termelődése és elvezetése szabályozza. Ha egyensúlyhiány lép fel a termelődés és az elvezetés között (túl sok folyadék képződik, vagy az elvezetés akadályozott), a szem belsejében megnő a folyadék mennyisége, ami a szemnyomás emelkedéséhez vezet. Ez a látóideg összenyomódását és károsodását okozza” – magyarázza Dr. Soňa Paluříková, az Alensa szemész szakorvosa.

Mivel a szemnyomás változását az érintettek gyakran nem érzékelik, a rendszeres szűrővizsgálat különösen fontos. Ajánlott 1–2 évente ellenőriztetni a szem állapotát, de az optimális gyakoriság az éves vizsgálat.

A legfontosabb mutató: a szemnyomás

A probléma első jele a szemnyomás értékeinek változása lehet. „Nagyon fontos, hogy időben elmenjünk szemészeti vizsgálatra, hogy a glaukómát időben felismerjék, és mielőbb megkezdődhessen a kezelés. Legkésőbb 40 éves korig ajánlott egy szűrővizsgálat, majd ezt követően az orvos által javasolt rendszerességgel érdemes ellenőriztetni a szem állapotát. Ha a családban már előfordult glaukóma, akkor még korábban érdemes részt venni egy vizsgálaton. Higgye el, a megelőzés kifizetődik – sok páciensünk esetében a korai kezelés évtizedeken át megőrzi a látásfunkciókat, és minimálisra csökkenti a látótér szűkülését” – mondja Dr. Soňa Paluříková, az Alensa szemésze.

Kik tartoznak a kockázati csoportba?

A primer, nyitott zugú glaukóma kockázati tényezői közé tartoznak a következők: emelkedett szemnyomás, 40 év feletti életkor, családi halmozódás, rövidlátás, valamint alacsony szisztolés és diasztolés vérnyomás.

A betegek körülbelül 65%-ánál a glaukómát magas szemnyomás jellemzi, de 35%-uknál úgynevezett normotenzív glaukóma fordul elő, amelyben a szemnyomás normális (21 Hgmm alatt van), ám a látóideg mégis károsodik. Ezért önmagában a szemnyomás ellenőrzése nem elegendő – az optikai ideg rostjainak és a látóidegfő állapotának változását is figyelni kell, előrehaladott állapotban pedig a látótér változásait is követni kell.


A szem védelme

A szemvédelem kulcsfontosságú a látás megőrzésében. Ne feledkezzen meg a napsugárzás elleni védelemről, akár sportolás közben is! A számítógépes munka során védőszűrővel ellátott szemüveggel is óvhatja látását. Az Alensa optikai üzletekben szakértők segítenek a megfelelő szemüveg kiválasztásában, beleértve a napszemüvegeket és sportoláshoz alkalmas modelleket is.

Végül, de nem utolsósorban, figyeljünk a szem mechanikai sérüléseinek megelőzésére is. Az Alensa a glaukóma hét tiszteletére egész március hónapban ingyenes szemnyomás mérést biztosít speciális, érintésmentes készülékkel. 

ArvaliCom


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

2025. június 25.

Jelentősen csökkenthető a műanyaghulladék az új higiéniai eszközzel

Napjainkban, az idősebb korosztály növekvő arányával, illetve az egészségtudatosság erősödésével, egyre nagyobb figyelmet kap a személyes higiénia és inkontinenciakezelés területe. Az érintettek keresik a diszkrét, kényelmes és fenntartható megoldásokat. Fontos, hogy az enyhe vizeletcsepegéssel élők életminősége ne sérüljön, és mindennapjaikat magabiztosan élhessék. Számukra jelenthet új dimenziót az az innovatív fejlesztés, amely rangos elismerésben részesült az Inno d’Or – Év Innovációja 2025 díj átadóján.

Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a Trade magazin által életre hívott Inno d’Or – Év innovációja versenyt, amelyen évről évre olyan értékteremtő vívmányokat jutalmaznak, amelyek egy jól meghatározható fogyasztói igényre nyújtanak megoldást, valamely nevesíthető trendbe illenek, vagy egy meglévő, meghatározható igényből inspirálódott fejlesztés eredményei.

A Személyi Higiénia kategória nyertese idén a női és férfi változatban is elérhető MoliCare® mosható, cserélhető betétes nedvszívó alsónemű lett, amely új irányt jelöl ki a modern inkontinenciakezelésben és intim higiéniai termékfejlesztésben. A termék különlegessége a szabadalmaztatott technológiában rejlik: a diszkréten elhelyezett, eldobható, cserélhető betét egy rejtett zsebben kap helyet az újrahasználható alsónemű belsejében. Ez a kialakítás egyszerre biztosít magasabb szintű védelmet és intimitást, hiszen ugyanolyan megjelenést és kényelmet nyújt, mint egy hagyományos alsónemű.

A betétek belső magja a folyadékot gélállagúvá alakítja, akár 30 teáskanálnyi vizeletet képes elzárni, ezzel biztosítva a száraz és biztonságos érzést. Emellett a kellemetlen szagokat is semlegesíti és akár 12 órán keresztül is viselhető – a felhasználó egyéni állapotától és a vizeletvesztési mennyiségtől függően. A betétek egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők a nap folyamán, garantálva a frissességet és a komfortot.