Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ősz a balkonládában

2022. október 16.

A nyári virágok már lekonyultak, kiszáradtak. A muskátlikat is lassan be kell hordani telelni. Akkor mi legyen az ablakunkban? Sokan szigeteléssel, ablakcserével készülnek a télre. Ha még a virágokat is szeretik, külön ötleteket kaphatnak. Telepítsen balkonládát!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Balkonláda – télen –nyáron!

Akár kertes, akár balkonos, akár csak sima ablakpárkányos házban, vagy lakásban élünk, a virágládát mindig érdemes az évszaknak megfelelően kezelni. Ha gyermekeink kicsik, és nincs kertünk, ezen a módon adhatjuk át nekik talán legjobban a természet szeretetét. Saját ládájukban saját növényeik lehetnek. Ha pedig a szürke lakótelep az otthonunk, az ablakon kipillantva egy darabka természet nyújthat éltető energiát télen és nyáron. 

A balkonládába ültetett fűszerek és muskátlik világán túl is gondolkodhatunk, némi kreativitással folyamatosan virágos és zöld lehet az ablakunk. 

Legjobb, ha két garnitúra balkonládát cserélgetünk, így a nyári évelő, virágzó növényeket békén át lehet teleltetni az egyikben, míg az ablakunk az ősz és a tél színeiben pompázhat a másikban. Nyáron ezt a ládát ki lehet tenni akár a kertbe, a zöldbe, vagy az alább bemutatott módon az ablakban is hagyhatjuk, egy kis praktikával.

Milyen ládát vegyünk?

Többféle láda kapható a kertészeti és építő boltokban. Aki a dekoratív színeket kedveli, választhat színes ládákat, amikben színben harmonizáló növényeket helyezhet. A barna, vagy terrakotta színű balkonládák a legelterjedtebbek. A legjobb az a fajta láda, amiben alul vizet lehet elhelyezni, dupla aljú, vagy a fölös vízmennyiség oda folyhat le, így a virágok gyökere mindig vízhez juthat. Ezzel a balkonládával – kipróbáltuk!! – akár egy 10 napos kánikulai nyaralást is kibírnak a növények. A láda legyen azonos hosszúságú, vagy kicsikét rövidebb, mint maga az ablakpárkány. A túl kicsi, rövid ládát könnyebb véletlen leverni, ha nincs kirögzítve. Balkonláda esetében mindenképpen két tényezőt kell súlyozottan figyelembe venni: csak hasonló fény-és vízigényű növényeket ültessünk össze. A balkonláda alján legyenek lyukak, vagy legyen dupla fenekű a láda, mert ezeken keresztül távozik el a felesleges víz.

Ha szélesebb a párkány, vagy tudunk egy szélesebb fajta ládát a korlátra helyezni, célszrűbb azt választani, jobban férnek benne (akár időszakosan két sorban, egy lecsüngő és egy álló) a növényeink.

Őszi növények

Az őszi növények olyanok, melyeket télre is a ládában hagyhatunk. A kertészeti szakboltokban örömmel adnak nekünk tanácsot, melyek azok a törpe örökzöldek, törpecserjék, melyek egymás mellett is ültethetők és kibírják az ablakunkban a telet. Szép lehet a kecskerágók kompozíciója, különböző törpe-tuják, vagy törpe hamisciprus kompozíciója is. A törpe fenyőcskét ha már most elültetjük, karácsonyra méltó ablakdísszé nőheti ki magát, megerősödhet akár annyira is, hogy pár apró díszt kapjon, később pedig ki is ültethetjük.

Tippünk: Egy 90, vagy 1,20-as balkonláda tartalma 5-6 ezer Forintból kijöhet.

Helyezzünk a közepére egy törpe gömbtuját, mely a ládában maximum 60 cm magasra nő meg, de nyírhatjuk, formálhatjuk is. Ára, kb 3000 Ft. Helyezzünk a láda két sarkába kecskerágókat, (ár: 200 Ft körül). A láda ezzel meg is telik, és évekig akár nem is kell hozzányúlni, az időnkénti földfrissítést és tápoldatozást kivéve! A kecskerágó félék nagyon ellenálló növények, az árnyasabb ládákban is jól megélnek. Télen kevés öntözést igényelnek. Általános virágföldbe, vagy speciális, örökzöldeknek való földbe ültethető, töve háncsréteggel védhető. Ha túlnő a balkonláda méretén, egyszerűen kiültethetjük, akár a közterületen olyan helyre is, ahol a lakosság örömét szolgálja. 



Kicsiknek ne adjunk mogyorót, mandulát, pisztáciát

2022. október 16.

„Erre csörög a dió, erre meg a mogyoró” – ismerős a gyerekdal mindenkinek. Amilyen barátságos a dal, olyan veszélyes lehet a mogyoró vagy a dió a kisgyermekek számára.

Fotó: pixabay.comÉs ebben az esetben nem az allergiáról van szó, hanem arról, hogy a félrenyelt egész mogyorók, pisztáciák, kesudiók, diók és a hasonló nassolnivalók akár műtéthez is vezethetnek.

Szájba, orrba, fülbe kerülhet

A kisgyermekek kreatívak, mindent a szájukba vesznek, orrukba tesznek, fülükbe raknak. A mogyoró vagy a pisztácia mérete a legveszélyesebb tartományba esik, ugyanis a szájba vett finomságokat félrenyelve, azok a kisgyermekek légútjaiba kerülnek, amit méretükből eredően éppen el tudnak zárni.

Egy ártalmatlan félrenyelés is nagy bajt okozhat, ha mogyoró vagy hasonló nassolnivaló jut a légutakba; ennek pedig a kisgyermekeknél viszonylag nagy a kockázata. Ők még nem tudják a mogyoróféléket tökéletesen megrágni, és nevetés vagy egyéb ok miatt könnyen félrenyelhetik azokat.

Ijesztő tünetek akár másnap is

Ha megtörtént a baj, a tünetek ijesztőek: a gyermek köhögő-rohamot kap, elsápad, elkékül a bőrszíne. Különösen riasztó ez a tünetegyüttes akkor, ha mindez a mogyoró vagy pisztácia – sokszor észre sem vett – félrenyelése után több órával vagy netán több nappal következik be, amikorra a félrenyelt mogyoró vagy pisztácia a légutakban átnedvesedve épp akkorára duzzad, hogy egy adott tüdőrészt elzár. A szülők ilyen esetben azt sem tudják, hogy mire gyanakodjanak… Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni vagy az ügyeletet hívni! Egyes esetekben műtéti megoldáshoz kell folyamodni.

Maradandó károsodást is okozhat

A légcsőbe vagy főhörgőkbe került idegen testek, így a mogyorófélék is, gyulladást idéznek elő és a tüdőszövet maradandó károsodásához, pusztulásához vezethetnek.

Ha arról van szó, hogy idegen test kerül a kicsik légcsövébe vagy valamelyik hörgőjébe, akkor az esetek mintegy 99 %-ában mogyoróról, pisztáciáról van szó!

Jobb tehát az elővigyázatosság, 5-6 éves kor alatt nem szabad a kisgyermekeknek egész mogyorót, pisztáciát, kesudiót, diót adni! Csokoládé vásárlásakor sem jó választás az egész mogyorót vagy nagyobb manduladarabokat tartalmazó finomság.



Ne félj a félelemtől!

2022. október 15.

Tanuld meg használni, hogy elérd, amire oly régóta vágyódsz! Sokan vagyunk, akiknek a félelem határozza meg az alapkarakterünket. Ennek elkerülése hajt minket különféle őrült vagy épp kreatív tettek felé. És ugyanakkor leginkább ez fog vissza attól, hogy megtegyük, amire régóta vágyódunk, vagy végre kiálljunk magunkért és felvállaljuk, hogy kik vagyunk valójában és miben hiszünk, hogyan élünk.  

De a félelem nem ellenség. Csak akkor, ha Képforrás: Canva Pro adatbázis.hagyod, hogy leállítson, ha visszavonulót fújsz.
A félelem sok esetben a legjobb barátunk. Legalább annyira megmentheti az életünket, mint amennyire megkeserítheti.

Amikor a félelem megvéd...
Egyszerű példákkal élve: Nem lépünk le a járdáról meggondolatlanul, mert félünk, hogy elüt az autó. Nem ugrunk le magas helyekről védőfelszerelés nélkül, hiszen becsapódnánk a talajba, stb. Ilyenkor jó szolgálatot tesz számunkra a félelem.

... és amikor megakadályoz
A félelem azonban gátolhat is! Amikor inkább nem hívod fel azt a számot, ami egy új, jobb állást jelenthetne a számodra, vagy egy új kapcsolatot. Amikor inkább másra bízod, hogy helyetted tartsa meg az előadást abban a témában, amiben valójában te vagy a szakértő, mert nem mersz kiállni több ember elé, stb.

Az angol, aki a dombra ment fel, de a hegyről jött le
Az egyik kedvenc filmemből származik az alábbi jelentőségteljes részlet. (Az angol, aki a dombra ment fel, de a hegyről jött le)
Egy fiatal fiú a háborúból eléggé megzakkanva jött vissza, tele félelemmel. Egy viharos éjjelen fel kellett mennie a hegyre, ahol a villámok és a dörgés a háború borzalmaira, robbanásaira emlékeztették és teljesen összeomlott az élménytől, a lelkében kiújult félelemtől. Később az egész falu fent volt a hegyen, de ő félt újra felmenni a többiekkel és inkább lent maradt a völgyben. Aztán összeszedte minden bátorságát és elindult felfelé. Amikor felért a hegyre, a falu lakosai hosszas tapssal, örömmel, szeretettel fogadták. Tudták, hogy az egyik legnagyobb dolog az életben a félelmeinkkel való szembenézés és továbblépés.

A félelmeink – eszközök ahhoz, hogy elérjük a vágyainkat?
Azon a napon, amikor túllépsz egy félelmeden, dicsérd meg magad, mert nagy dolgot vittél véghez!
A történet főszereplője legyőzte az őt fogva tartó “sárkányt” (félelem) és újjászületett. Mindezt az egyéniségében, önmagában végbemenő változást végső soron a félelem jelenlétével tudta véghezvinni. Tehát ne félj a félelemtől, használd inkább eszközként arra, hogy te is újjászülethess!



Mit sportoljon a gyerek? Avagy a fejlődésbe tett befektetés jelentősége

2022. október 15.

Fotó: gettyimages.com

A gyermekek testi-lelki, szellemi fejlődéséhez elengedhetetlen a rendszeres mozgás és sportolás. Ez pedig nem csupán a fiatal szervezet egészséges fejlődéséhez járul hozzá, de a szociális beilleszkedésben és az egészséges önbizalom kialakulásában is lényeges szerepet tölt be. Mégis számos alkalommal felmerül a kérdés, pontosan mit is sportoljon a gyerek?  A Gymnathlon Magyarország pedig nem csak választ, de megoldást is ad erre a kérdésre.

A gyermekek születésüktől fogva ösztönösen szeretnek mozogni. Azonban az évek előrehaladtával meg kell tanulniuk, hogy az iskolában egy helyben kell ülni, és hogy  a tanulással töltött idő gyakran a mozgás rovására megy. Az iskolai tornaórák pedig legtöbb alkalommal nem biztosítanak elegendő motivációt a diákoknak ahhoz, hogy azokon kívül is sportolni kezdjenek.

A Gymnathlon Magyarország éppen ezért alakított ki egy olyan összetett sportprogramot, amely már 2,5 éves kortól képes fejleszteni a gyerekek mozgás koordinációját és motorikus képességeit. A szervezet eredetileg Csehországból indult, jelenleg pedig már 5 országban működnek aktívan és mozgatnak át több ezer gyermeket. A precízen összeállított tanfolyamok során  mindamellett, hogy a gyerekek megismerik és kipróbálhatják magukat a különféle sportágakban, megtapasztalhatják a mozgás szeretét is.  Így az egyoldalú sport ismeret, valamint az azonnali sportágválasztás helyett egy átfogóbb képet kaphatnak.

Egyedi és kreatív módszereikkel, az edzők minden gyakorlat után pozitív visszajelzéssel díjazzák a gyerekeket, így eredményhajhászat nélkül is képesek motiválni őket a következő kihívásra. Ráadásul a szülők is fényképes beszámolókra számíthatnak minden edzés után, így nyomon követhetik gyermekük fejlődését.



Hazudtál ma már? A hazugság pszichológiája

2022. október 14.

Nincs olyan ember a világon, aki ne hazudna egy nap legalább egyszer életének valamelyik szegletében, legyen az akár munkahely vagy éppen az otthona. A kutatások alapján a napi egyszeri füllentéssel még keveset is mondtam. De vajon mikor lépi át valaki azt a bűvös határt, amikor a hazudozás már kórosnak mondható?  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.János 35 éves és kóros hazudozó. Elmondása szerint mindenkit elveszített maga körül folyamatos megtévesztései miatt. Először csak a barátokat, majd később a párját, szépen lassan pedig a családja is elfordult mellőle. „Most azon vagyok, hogy újból felépítsem az életem. Mert a bizalmat nagyon könnyű eljátszani, de visszaszerezni, csak kemény munkával lehet. Visszaemlékezve a gyermekkoromra, már akkor is sokszor tetten értek azon, hogy füllentettem. Persze az akkor még nem volt kórósnak mondható. Idősödve viszont ez csak rosszabb lett. Olyan folyékonyan és minden gondolkodás nélkül képes voltam mások megtévesztésére, hogy már magam is kezdtem elhinni mindent, ami elhagyta a számat. Időközben megismerkedtem a volt párommal, akinek szintén nagyon sok fájdalmat okoztam. Először csak kisebb dolgokban füllentettem, aztán később már kezdett eldurvulni a helyzet. Nem voltam őszinte például a pénzügyek kapcsán, hogy hova is tűnt el mindig a fizetésem nagy része. Mindig mindenre volt valamilyen kifogásom. Persze a sok hazugság idővel kiderült és egyből véget vetett a kapcsolatnak, amit így utólag teljes mértékben megértek. Miután már barátaim sem voltak és a családom is elfordult mellőlem, akkor tudatosult bennem, hogy beteg vagyok. Tudtam, hogy hosszú és rögös út áll előttem ahhoz, hogy megváltozzak. Pszichológus segítségét kértem a gyógyulásom reményében. Ma már sokkal jobb a helyzet. Igaz teljes mértékben gyógyult még nem vagyok, de már sokkal ritkábban fordul elő az, hogy megtévesztek másokat.”

Kozák Gyula szociológus szerint, hazudni annyit jelent, mint mással vagy másokkal olyat elhitetni, ami nem igaz. Bizonyára mindannyian éltünk már a hazugság eszközével, mondhatjuk akár napi szinten is. A hazugság ugyanis életünk szerves részét képezi, akármennyire is szeretnénk elkerülni, nem tudjuk. Agykutatások bizonyítják, hogy létezik olyan agyterület, nevezetesen a prefrontális kéreg, amely megnövekedett aktivitást mutat, akkor, ha éppen hazudik valaki, szemben azzal, ha valaki igazat mondana.

„Általában 5-6 éves korban hangzik el egy kisgyermek szájából az első tudatos hazugság - állítja Dr. Veress Dóra pszichiáter, a WEBBeteg szakértője. Ekkor még a hazugság célja csupán annyi, hogy segítsen valamilyen büntetést elkerülni, később viszont, az iskolások már azért is hazudnak, hogy  bizonyos feladatokat (dolgozat, feleltetés)  megússzanak . A serdülők a saját függetlenségüket szeretnék kialakítani a hazugságaik által, illetve  zavarukat próbálják leplezni így. Ezek teljesen normális reakciók, viszont ha a szülő azt veszi észre, hogy a hazugságok mellé iskolakerülés, lopás, verekedés is társul, akkor valamilyen komolyabb probléma, például tanulási zavar, figyelem hiányos állapot lehetősége is felmerülhet.”

De vajon mi a helyzet a nemek között hazugság tekintetében? A sztereotípiákkal ellentétben - mely szerint a férfiak többször hazudnak a nőknél - elmondhatjuk, hogy a két nem esetében a füllentések aránya közel azonos. Különbség inkább abban mutatkozik meg, hogy maga a hazugság milyen céllal történik. Az erősebbik nem képviselőire inkább az önző hazugságok jellemzőek, melyek használatával bizonyos célokat kívánnak elérni. A nők ezzel szemben akkor élnek megtévesztéssel, ha valakit meg szeretnének kímélni a valóságtól.



Így tudhatja meg, mennyi éjszaka is a vérnyomása

2022. október 14.

Fotó: gettyimages.com

A vérnyomás értéke a nap folyamán változó értékeket mutat, mely normálisnak tekinthető. Megfigyelhető ugyanis kisebb napszaki ingadozás ugyanúgy, mint edzés közben, vagy stresszes helyzetekben. Az éjszaka folyamán azonban az egészségeseknél a vérnyomás csökken, így figyelemfelkeltő, ha akkor magasabb értékeket mérünk, ráadásul ekkor nagyobb is a stroke és a szívinfarktus esélye. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája ezért a 24 órás vérnyomásmérő jelentőségére hívja fel a figyelmet.

Magas vérnyomás, a csendes gyilkos

A magas vérnyomás az életkor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel alakul ki, melynek megfelelő kezelése igen nagy jelentőséggel bír, hiszen terápia nélkül könnyen szívinfarktushoz, stroke-hoz, vesebetegséghez vezethet.

140/90 Hgmm feletti értékek esetén ugyanis nagyban megnő különböző szív-és érrendszeri problémák kialakulásának kockázata.

A vérnyomás azonban a nap folyamán változhat, mivel befolyásolja többek között az időjárás, a stressz, a mozgás, ám az értékek ekkor rövid időn belül normalizálódnak. Hipertóniáról ezért akkor beszélünk, amikor a nap folyamán többször, hosszabb ideig a kelleténél magasabb a vérnyomás.

Ennek ellenőrzésére remek szolgálatot tehetnek az otthoni vérnyomásmérő, ám még náluk is biztosabb eredményt ad a 24 órás vérnyomásmérő, mely meghatározott időközönként méri az értékeket, még éjszaka is: nappal 30 percenként, éjszaka óránként – mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Veszélyes emelkedett éjszakai értékek

Tanulmányok szerint minden 10 Hgmm-es éjszakai vérnyomás emelkedés 25%-kal növeli az szív-és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét. Ezzel azonban az a probléma, hogy az emberek inkább a nappali értékeikkel vannak tisztában, és az éjszakaiak rejtve maradnak, pedig ott is lehetnek eltérések- különösen az úgynevezett alvási apnoe esetében, hiszen ekkor a beteg alvása nem pihentető, ami könnyen vérnyomás-emelkedést vonhat maga után.



Fogyasszanak gyömbért az émelygő kismamák!

2022. október 13.

Fotó: gettyimages.com

A várandósság viszonylag korai velejárója a reggeli rosszullét, émelygés, hányinger, esetleg hányás. Sok kismama reggeltől estig folyamatosan „reggeli rosszulléttel” küzd, főként az első trimeszterben.

Statisztikák szerint a várandós nők mintegy 70-90 %-a szembesül a kellemetlenség enyhébb vagy súlyosabb változatával. A panaszok tipikusan a 4-9. terhességi hetekben kezdődnek, a 7-12. hetekben tetőznek, és jó esetben a 16. hét táján abbamaradnak. Minden negyedik kismama azonban a gyermeke megszületéséig küzd az émelygéssel és a hányással. Ők azok, akik bármitől képesek hányni, és látszólag semmi nem képes a hányingerüket felfüggeszteni.

Többféle, többé-kevésbé hatásos megoldás kínálkozik a reggeli rosszullétek kezelésére. A táplálkozási tanácsok (pl. keksz, kenyér, kifli reggelre) betartásán, a reggeli szellőztetésen, a friss levegő kedvező hatásán túl, a hideg, nem szénsavas italok fogyasztását javasolják. Általában ez kevésnek bizonyul, és egyéb természetes megoldást keresnek a kismamák. A következő lehetőség: a gyömbér.

A gyömbér hatásosabb, mint a B6-vitamin

A gyömbér (Zingiber officinale) Ázsiában, a trópusi területeken honos növény, aminek a gyökértörzse (latinul: rhizoma) a legkülönfélébb bajok orvoslására ősidők óta használatos a népi gyógyászatban. Újabban, néhány klinikai vizsgálat tárgya a gyömbér várandósság alatti hányáscsillapító hatásának a tanulmányozása volt. Egy 2012-ben megjelent tudományos publikáció hét, a gyömbér hányáscsillapító hatását tanulmányozó klinikai vizsgálat eredményeit foglalta össze. A hétből öt vizsgálat során bizonyították a gyömbér hatásosságát. Az említett hétből két vizsgálat során azt találták, hogy a gyömbér hatásossága a terhességi hányás terápiában használt B6-vitamin hatásával összemérhető mértékű; sőt egy 2009-ben publikált tanulmány alapján a gyömbér hatásosabban csillapítja a terhességi hányást, mint a B6-vitamin.

Lehet mellékhatása?

A gyömbér gyökértörzs szárított porából napi 250-1000 mg az ajánlott dózis; napi két-három részre elosztva. Egy gramm szárított gyömbérpor körülbelül két gramm friss, nedves gyömbérnek felel meg,- ennek megfelelően lehet a friss, reszelt vagy darabolt gyömbért adagolni.pi

A gyömbér szedése mellett esetleg fellépő mellékhatás lehet a szájnyálkahártya csípő, égő érzése, gyomorégés és hasmenés; de ezek meglehetősen ritkán tapasztalhatók.



Csalánkiütés: 4 kérdés, amit a gyermekorvos feltesz

2022. október 13.

Fotó: gettyimages.com

A csalánkiütés lehet akut vagy krónikus. A kivizsgálást nemcsak a sok kiváltó tényező nehezíti, hanem az is, hogy a tünetek gyakran elmúlnak, mire a kis beteg orvoshoz kerül. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa támogatni a mielőbbi diagnózist. 

Valóban csalánkiütéssel van dolgunk?

A különböző bőrtünetek nagyon gyakoriak csecsemő- és kisgyermekkorban. A kicsik érzékeny bőrét irritálhatja a mosószer, tusfürdő, öblítő, de kiütések, viszkető foltok jelentkezhetnek bizonyos ételek fogyasztása miatt is. A bőrtünetek hasonlóak lehetnek, szülőként nehéz megállapítani, hogy például ekcéma, melegkiütés, valamilyen kiütéssel járó bőrbetegség vagy csalánkiütés jeleit látjuk-e a gyermeken.  

Dr. Balogh Ádám elmondta, hogy a csalánkiütést onnan ismerhetjük fel, hogy jellegzetes duzzanattal járó, csoportokban elhelyezkedő vagy nagyobb kiterjedésű kiütéseket okoz, melyek testszerte jelentkezhetnek. Súlyosabb esetben arc-, szemhéj-, ajak-, súlyos esetekben nyelvduzzanat, nehézlégzés is társulhat hozzá. A csalánkiütés lehet akut, mely hirtelen jelentkezik, akár órákon belül eltűnhet, de 4-6 héten belül elmúlik. A krónikus csalánkiütés 6 hétnél tovább tart ez idő alatt a csalángöbök eltűnhetnek, majd más testrészen felbukkannak.

Szerteágazó kiváltó okok

Akut csalánkiütés hátterében, gyermekkorban leggyakrabban valamilyen fertőzés (legtöbbször vírus) áll, gyakran jelentkezik légúti hurut kapcsán is, de kiválthatja allergia is (például gyógyszer vagy étel). A krónikus csalánkiütést is okozhatja fertőzés, de előhozhatja a hideg, meleg vagy nyomásérzékenység, napfény, sőt intenzív edzés vagy érzelmi hatás (például stressz, szorongás) is.

A csalánkiütés kivizsgálása

Ahhoz, hogy a kezelőorvos meg tudja állapítani, milyen további vizsgálatok elvégzésére lesz szükség a diagnózishoz, nagyon alaposan kikérdezi a szülőket a gyermek tüneteiről. A kórelőzmények és a csalánkiütéssel összefüggésbe hozható egyéb panaszok megismeréséhez az alábbi kérdéseket lényeges, hogy meg tudjuk válaszolni az orvosi konzultáció során:

  • Mikor jelentkeztek először a tünetek?
  • Köthető-e valamihez a megjelenésük? (pl. új étel bevezetése, testedzés, betegség, gyógyszer szedés, fürdés meleg vízben, stressz)
  • Melyik testrészen jelent meg csalánkiütés és mennyi ideig?
  • Jelentkezett-e egyéb tünet is a csalánkiütés mellett? (pl. szem-, vagy ajakduzzanat, orrfolyás, nehézlégzés)


Te mit tennél, ha kiderül, hogy a gyereked drogra lopja a pénzt?

2022. október 12.

Mit tettél volna a szülők helyében? És ha az iskolában te vagy az osztályfőnöke? És ha a legjobb barátja anyukája vagy? Mit tettél volna, ha kiderül, hogy Veronika folyamatosan meglopja a szüleit és a pénzt drogokra költi?  

A lányt nevezzük Veronikának.

17 éves és régebben elég jó tanuló volt, de a covid otthon tanulós hónapjai alatt eléggé leromlottak a jegyei. A nyári időszakban nagyon sokat járt bulizni, új ismerősöket szerzett a neten. A szülei engedték, hiszen úgy érezték, hogy a gyerek folyamatosan be volt zárva, így ideje, hogy most kicsit tomboljon. Veronika nem fogyaszt alkoholt és kávét is elvétve iszik, a szülei kedves, józan életű lánynak tartják. 

Elment a barátaival több hétvégére is különböző összejövetelekre, melyről a szülők nem sokat tudtak, csak annyit, hogy egy barát / barátnő lakásán játszanak a fiatalok.

Arról, hogy a játék drogozással indul, nem is tudtak egészen addig, míg el nem kezdtek eltűnedezni pénzek a szülők tárcájából. Eleinte még próbáltak magyarázatot találni az eltűnő Forintokra, de lassan kikristályosodott bennük, hogy a pénzre csak a lányuk emelhet kezet. 

A szülők viszonylag kevés készpénzt tartanak maguknál, általában csak akkor vesznek ki, ha a gyereknek van valamilyen személyes szükséglete, például bérletre, vagy ételre kell pénzt adni neki, esetleg ruhát, vagy könyvet kell vennie. Ezekre oda szokták adni a pénzt a gyereknek. Korábban Veronika nem volt szigorúan elszámoltatva.

A szülők akkor kaptak komolyabban észbe, amikor Andrea, Veronika barátnője átjött és elmondta nekik: Vera pénzt vett el náluk, az ő szülei tárcájából, és elemelt egy kisebb arany fülbevalót a fürdőszobai polcról, amit Andi anyukája hagyott ott este. 

Andi nem akarta, hogy legjobb barátnője bajba keveredjen, és tudta, hogy ha a szülei megtudják, hogy Vera lopott, akkor fel fogják jelenteni a lányt. 
Vera szülei megpróbálnak beszélni a lányukkal, de valahogy sosem sikerül leültetni őt, mindig kibújuk a számonkérő beszélgetés alól. Tehetetlennek érzik magukat.



Nátha, influenza – Megelőzhető vagy kezelhető étrend-kiegészítőkkel?

2022. október 12.

Fotó: SuterstockAz év őszi, téli és tavaszi időszakának is egyik leggyakoribb, legtöbb embert érintő felső légúti megbetegedése a közönséges megfázás (avagy nátha) és az influenza. Habár a két betegség a köztudatban igen szorosan összefonódott, mégis merőben más problémáról van szó.

Jóllehet az egyszerű nátha és a szövődményektől mentes influenza gyógyítására nem alkalmaznak gyógyszereket, a betegséggel kapcsolatos tünetek enyhítésére számos készítmény elérhető. Bár az étrend-kiegészítők gyógyhatás elérésének céljával nem alkalmazhatók, mégis számos olyan termék található ebben a készítménycsoportban, amelyek előnyösek a megfázásban. Mivel a nátha és influenza lefolyása, szövődményei és veszélyei alapvetően eltérnek, mindenképp érdemes tisztázni a két betegség közti különbséget, hogy a beteg a megfelelő szert és odafigyelést kapja a gyógyszertárban.

Nátha vagy influenza? – Fontos a betegségek elkülönítése

  • A vírusok okozta (adeno- és rhinovírusok) nátha kezdeti tünetei közé tartozik az enyhe- vagy középsúlyos torokfájás, esetleges fejfájás, rossz közérzet, levertség, majd a későbbiekben köhögés, tüsszögés. A betegséget gyakran híg orrfolyás kíséri. A betegség lefolyása alatt láz sok esetben nem, legfeljebb hőemelkedés figyelhető meg. A tünetek normál esetben 5–7 napon belül enyhülnek és megszűnnek. A betegséget ritkán bakteriális felülfertőződés követheti, ami átterjedhet az alsó légutakra, amely esetben érdemes orvosi segítséget kérni (antibiotikumkezelésre csak ilyen esetben van szükség, ugyanis az egyszerű náthát okozó vírusokkal szemben az antibiotikumok hatástalanok).
     
  • Az influenza, habár a náthához hasonlóan virális eredetű (a betegség kórokozói az influenzavírus változatai), tünetei és lefolyása merőben más. A betegség felső légúti panaszoktól csaknem mentes, hirtelen magas lázzal, fej-, izom- és ízületi fájdalmakkal kezdődik, amelyet rossz közérzet, levertség követ. A betegség tünetei 3–5 napon belül enyhülnek és megszűnnek. Bakteriális felülfertőződés az influenza esetén is előfordulhat. Fontos tudni mindemellett, hogy a betegség tüneteivel rendelkező egyént mindenképp orvoshoz kell irányítani.

A céltudatos megelőzés

Mivel ezen virális eredetű betegségek ellen nem rendelkezünk megfelelő antivirális hatású természetes eredetű szerekkel, nátha és influenza esetén az érend-kiegészítők alkalmazása nem irányulhat a betegség gyógyítására.

A nátha és influenza megelőzése viszont elsődleges jelentőségű, s ennek érdekében nincs is feltétlenül szükség készítményeket szedni. Gondot kell fordítani a megfelelő higiénia betartására, például az étkezések előtti, közös használati tárgyak megfogása utáni meleg vizes, szappanos kézmosásra.

A téli időszakban immunrendszerünk támogatása is fontos. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő zöldség- és gyümölcsfogyasztás, esetleg multivitamin készítménnyel kiegészítve, a kellő vitaminszükséglet fedezésére.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...201202203...612
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).