Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mire figyeljünk, ha grapefruitot eszünk?

2022. március 19.

Az elmúlt évek során egyre népszerűbbé vált a természetes eredetű anyagokat, gyógynövényeket tartalmazó termékek alkalmazása, valamint az egészséges életmód követése, azonban fontos felhívni arra is a figyelmet, hogy olykor a gyógynövények és élelmiszerek is képesek befolyásolni az általunk szedett gyógyszerek hatását. Bizonyos növények csökkenthetik vagy növelhetik az alkalmazott gyógyszerek várható aktivitását, amelyek a terápia hatástalanságához vagy a nemkívánt mellékhatások megjelenéséhez vezethetnek.

Fotó: pixabay.comA grapefruit az egyik legjelentősebb gyógyszerhatást befolyásoló élelmiszer. A grapefruit (Citrus paradisi Macfadyen) a Karib-tenger térségéből származó növény, melyet több trópusi és mediterrán éghajlatú területen is termesztenek. A gyümölcstermése nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, illetve flavonoidokat. Ezen vegyületek mellett jelentős mennyiségben vannak jelen a furokumarinok és a limonoidok.

A gyümölcs húsát és levét antioxidáns tartalma miatt lehet kedvező fogyasztani, azonban a köztudatban inkább a grapefruitmag kivonata ismert. Jelenleg a grapefruitmag kivonatából készült cseppeket megtalálhatjuk a gyógyszertárak és a gyógynövényboltok polcain, mivel igen népszerűek az étrend-kiegészítők körében, amit annak köszönhetnek, hogy számos gyógyhatást tulajdonítanak nekik. Főként különböző fertőzések ellen és immunrendszererősítő hatású kivonatként reklámozzák. 

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy jelenleg nincs megfelelő tudományos bizonyíték arra, hogy a mag kivonatának baktérium-, gomba vagy vírusellenes hatása lenne az emberi fogyasztás során. A grapefruitmag bizonyos kivonatának antibakteriális hatása in vitro körülmények között egyes baktériumtörzseken bizonyított, azonban erről humán vizsgálati adatok nem állnak rendelkezésre. Egy nigériai tanulmányban megvizsgálták a mag antibakteriális hatását, azonban azt csupán négy emberen tesztelték, így a tudományos eredmény megbízhatósága erősen megkérdőjelezhető.

Az elmúlt évek során végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy ezen termékek mikroorganizmus-ellenes hatása a fertőtlenítő szerrel való hamisításának köszönhető. Ebből kifolyólag a grapefruit magjának kivonatát tartalmazó készítmények alkalmazása nem javasolt.

Ezzel szemben a grapefruit gyümölcsnek és az abból nyerhető gyümölcslének klinikailag bizonyított kölcsönhatása igazolt a gyógyszerekre. A grapefruit hatását 1989-ben véletlenül fedezték fel, amikor a felodipint (vérnyomáscsökkentő) alkohollal vizsgálták. A grapefruitot az alkohol ízének elfedésére használták, azonban a felodipin plazmakoncentrációja többszörösen magasabb értéket mutatott a vártnál. Ezután kezdték el felderíteni a folyamat biokémiai hátterét.

A gyógyszerek hatásának megszűnéséhez a hatóanyagnak át kell alakulnia az emberi szervezetben. A legfontosabb folyamatot a lebontó (metabolizáló) enzimek végzik, melyeknek tagjai az úgynevezett citokróm P450 3A4 (CYP3A4) enzimek. A CYP3A4 a gyógyszerek közel 50%-nak a lebomlásában részt vesz. Ezek az enzimek a vékony és vastagbélben, valamint a májban találhatók meg.

A grapefruitlé megbénítja a CYP3A4 enzimeket, aminek következtében az enzim nem tudja lebontani a gyógyszer hatóanyagot, így a hatóanyag magasabb mennyisége kerül a vérkeringésbe, ami a szervezetben megemelkedett plazmakoncentrációt eredményez a szervezetben, emiatt a mellékhatások mértéke is felerősödhet. Ezen kívül a grapefruitlé transzporter proteineket is képes gátolni, így vannak olyan hatóanyagok (fexofenadin), amelyek emiatt nem képesek felszívódni a bélben, így a hatás sem alakul ki.

Az enzimbénítás hátterében a furokumarinok állnak, melyek szintén a CYP3A4 enzimrendszeren metabolizálódnak. A furokumarinok visszafordíthatatlanul, irreverzibilisen kötődnek a belekben lévő enzimekhez, inaktiválják azokat, így azok nem képesek ellátni a funkciójukat. A hatás addig tart, amíg új enzimek képződnek a szervezetben. Ez a folyamat körülbelül egy napot vesz igénybe, azonban a teljes regenerációhoz három nap szükséges, viszont ez egyénenként eltérő lehet.

Ha például nagy mennyiségű grapefruitlé mellett veszünk be koleszterinszintcsökkentő atorvasztatin vagy szimvasztatin tartalmú készítményt, akkor a mellékhatások felerősödnek, növekszik a máj és az izmok károsodásának esélye, és ennek következtében veseelégtelenség alakulhat ki. Bizonyos fogamzásgátló hatóanyagok (etinilösztradiol) is kölcsönhatásba lépnek a grapefruitlével, ennek hatására megemelkedhet a vénás trombózis gyakorisága.



5 perc + 5 gyakorlat a gép előtt, a tavaszi fáradtság leküzdéséért

2022. március 18.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Egész nap az irodában ülsz, ha pedig kijutsz a levegőre valószínűleg épp a postára, a bankba, a könyvelőhöz, vagy egy ügyfélhez küldenek? Minden nap egy órát töltesz dugóban, zsibbadsz és elfáradsz, mire beérsz, és most még itt a tavasz is?  

Valószínűleg a tél végére - pláne most, hogy a karanténháj itt lebeg még rajtunk - mindenkire felkúsznak a kilók. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy a természet rendjének értelmében ez így helyes, sőt, alapvetően egy csodálatos védekező funkciót láthatunk zsírpárnáinkban.

Miért?

A természet zengéseit még utolsóként meghalló hormonrendszerünk igyekszik felvenni a téli hideggel, az erős strapával a harcot. Az állatok megbundásodnak, a madarak megtollasodnak. Mi emberek, pedig felzsírpárnásodunk.

Tavasszal aztán nem csak a méregtelenítés és fogyás kerül előtérbe, hanem a hónapok alatt nagyobb megterhelés alatt álló idegrendszeri megerőltetés témaköre, a nagyobb súlytól és vitaminok szűkétől beállt, állandósult fáradtság is. Nem véletlen erre az időre tették bölcs eleink a böjti időszakot. 

A modernkor embere egységességre, kiegyenlített életre adta fejét. Eszünkbe sem jutna kilépni munkahelyünkről novemberben, és májusban már feltöltődve folytatni hivatásunkat.

Le a fölösleges kilókkal!

Ha egész nap a gép előtt ülsz, autóban, vagy papírok felett, nem csak kilók mennek le rólad nehezebben, hanem érrendszered, keringésed is gyengébb lehet, és az edzetlenség, megmaradó súlyfelesleg mellett, a fáradékonyság is elviselhetetlenebb.

Összeállítottunk Neked egy gyakorlatsort, amelyet minden nap végezhetsz akár életed végig, de legalább 1-2 hónapig javasoljuk. Ennek lényege, hogy javítja az energiarendszered energiaellátását, a stressztűrési készségedet, és a zsírfeldolgozásod is. Csupán 5 perc, magadért, ennyit még Te is lecsíphetsz az ebédszünetből, de akár egy-egy munkaközi pillanatot is rááldozhatsz, hiszen észrevétlen és egyszerű dolgokat állított össze neked a jógamester.



Burkolat kisokos: milyen burkolatot hova érdemes választani?

2022. március 18.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Akik építkezés vagy felújítás előtt állnak idővel elkerülhetetlenül szembe találják magukat a kérdéssel: milyen burkolatot válasszunk az egyes helyiségekbe? Akik kevésbé jártasak a burkolatok világában, azok számára kicsit ijesztő lehet a hatalmas kínálat, amelyek rendelkezésre állnak napjainkban. Cikkünkben összeszedtünk néhány ötletet, hogy melyik burkolat típust hova érdemes választani.  

Előszoba 

Az előszoba a lakásnak egyik azon pontja, ahol folyton meg a sürgés-forgás, gyakran ráadásul nem is zokniban vagy mezítláb, hanem cipőben. A családi házaknál különösen érzékeny helyiségről beszélünk, mivel a kertből általában közvetlenül ide lépünk be – ez pedig extra koszt, sarat és kavicsot jelent. Ezért ezen térrész burkolatának igen strapabírónak kell lennie, hogy idővel is szép maradjon.
 
Az előszobára ezek alapján lehetőleg egy magas kopásállósággal rendelkező kő vagy kőhatású burkolatot válasszunk. Nemcsak sokáig megőrzi vonzó megjelenését, de a karbantartással sem kell sokat vesződni.

Nappali 

A nappali a felhőtlen szórakozás és a közös családi programok színtere, így itt inkább a melegebb hatású burkolatokat érdemes előnyben részesíteni. Ennél a helyiségnél nem is a burkolat kopásállósága a legfontosabb, hanem inkább az, hogy kompatibilis-e a padlófűtéssel. Így egy meleg árnyalattal rendelkező laminált padló, esetleg egy puha szőnyegpadló ideális választásnak bizonyulhat.

Konyha 

Amennyiben a konyhapadló nincs kitéve túl nagy terhelésnek, egy megfelelő kopásállósággal bíró kerámialappal nem tévedhetünk nagyot. Ebben az esetben azonban ne hagyjuk ki majd a fugák impregnálását sem, ugyanis pl. a mészkő vagy a gránitlapok csak ezután válnak vízhatlanná. Hazánkban még annyira nem gyakori a PVC padló étkezői használata, pedig számos előnnyel rendelkeznek, pl. könnyen tisztítható, dekoratív fapadlóra hasonlító megjelenésű, ráadásul ízületkímélő.

Fürdőszoba 

Talán mondani sem kell, hogy a fürdőbe vízhatlan burkolatot szükséges választani a folyamatos vízzel való érintkezés miatt. Vízálló burkolat lerakásához azonban mindig hívjunk szakembert – egy rosszul kivitelezett burkolás ugyanis utóbb sokkal nagyobb anyagi ráfordítást fog eredményezni. A hagyományos kerámialapok mellett egy másik remek választás a márvány.


5 tipp az anyagcsere fokozására – recepttel

2022. március 17.

Ahogy idősödünk, egyre lassul az emésztésünk. Viszont a vágy, hogy megőrizzük ifjúkori alakunkat, cseppet sem lankad. A Gallicoop szakértői szerint fontos, hogy a mindennapi szénhidrát egy részét jó minőségű fehérjével helyettesítsük. Van még ezen felül is néhány trükk, hogyan pörgessük fel anyagcserénket, hogy mire beköszönt a tavasz, újra kirobbanó formában köszöntsük a napsugarakat.

Víz

Nem lehet elégszer ismételni, hiszen mintha sosem tanulnánk meg: a napi minimum két liter vízfogyasztás elengedhetetlen, főleg a dupla kávék és intenzív edzések korában, mikor amúgy is sok folyadékot veszítünk. A víz úgy működik, mint az olaj a kocsiban, sokkal gördülékenyebbé teszi a sejtek munkáját.

Fehérjedús táplálkozás

Természetesen nem mindegy, mivel és hogyan traktáljuk emésztőrendszerünket. Tavasszal iktassuk ki a zsíros, édes fogásokat, igyekezzünk tápanyagban gazdag fehér húsokat és zöldséget, gyümölcsöt tenni az asztalra. A Gallicoop pulykahúsai például színtiszta fehérjék, emésztést fokozó fűszerekkel pácolva, vagy natúran kisütve és salátával körítve hosszú ideig eltelítik, mégsem nehezítik el gyomrunkat.

Böjt

Nem kell három napig vízen élnünk, de az anyagcsere felpörgetésére és az emésztőrendszer optimalizálására az időszakos böjt a legjobb módszer. Próbáljuk meg este hatkor befejezni az evést, és reggel nyolcig kibírni reggeli nélkül. Ez tizennégy óra, hogy a szervezet mindent megemésszen és arra is maradjon ideje, hogy a felhalmozódott salakanyagot eltávolítsa beleinkből.

Alvás és stresszűzés

A modern világban kicsit nehéz megoldani, de a napi nyolc óra alvás ideális, hogy a szervezetünk kellő időt fordítson a regenerálódásra. Ugyanilyen fontos, hogy ne idegeskedjünk és ne szaladjunk állandóan, mert a folytonos problémamegoldás és agyalás az emésztéstől veszi el az energiát, ráadásul az idegeskedés kortizol hormont termel a testben, ami hízásra hajlamosít. Törekedjünk nyugtató hobbikra. Séta a természetben, jógázás, esetleg egy pulykás grillezés a barátokkal?



Hogyan szabaduljunk meg függőségeinktől?

2022. március 17.

Ahhoz, hogy változtatni tudjunk problémás viselkedésünkön, legyen az bármilyen fajta függőség, első lépésben fontos, hogy hárításunkat, tagadásunkat megszüntessük. Ez általában nehezebb, mint amilyen könnyűnek hangzik, de az alábbi tanácsok sokat segíthetnek az elkötelezettséged fenntartásában és a pozitív életvitel kialakításában.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Azaz be kell látnunk, hogy

  • problémáink gyökere és minden baj okozója függőségünk
  • sóvárgásunk leküzdése nem könnyű dolog
  • kicsúszott a kezünkből a kontroll
  • nem mi irányítjuk az életünket, hanem függőségünk irányít minket

Ha felismerjük hárításainkat, hogy hogyan próbáljuk elnyomni magunkban a valóságot és tudatosítjuk azokat, akkor elindulunk a változás útján. Környezetünk segítségével, könnyen megtudhatjuk, hogy milyen hárításokat használunk, és ha már felismerjük (pl. racionalizálás, bagatellizálás, projekció stb.) azokat, elkezdünk ellenállni nekik, úgy, hogy észrevesszük, mikor használjuk vagy megkérjük környezetünket, figyelmeztessen mindig minket azokra.  A következő lépés, hogy

  • elkezdünk információkat gyűjteni saját helyzetünkről pl. az interneten utánaolvasunk a szenvedélybetegségeknek, ezzel tovább fokozzuk a tudatosságunkat
  • olyan filmeket nézünk, melyek a saját helyzetünkről szólnak, ezzel még érzékenyebbé tesszük magunkat
  • mérleget készítünk, mi szól mellette és ellene, ezáltal segítünk magunknak döntésük meghozatalában.

Ha idáig eljutottunk, az azt jelenti, hogy meghoztuk a döntésünket legyen az akár az, hogy

  • csökkentjük a használatot (kevesebbet iszunk, drogozunk, vásárolunk, dolgozunk, eszünk stb.), ezáltal nálunk lesz a kontroll vagy
  • teljesen felhagyunk a használattal.

Amikor döntöttünk, már rá is léptünk a változás útjára. Ezt onnan ismerjük fel, hogy a dolgok elkezdenek körülöttünk megváltozni. Lehet, hogy nagy kríziseken és kényelmetlen beszélgetéseken is túlestünk már, de ez mindenképpen jelzi az elköteleződésünket, önmagunk újraértékelését, és megmutatja a pozitív változásba vetett hitünket is. A függőségünk, problémás viselkedésünk megszüntetését még sikeresebbé tehetjük a következő eszközökkel:

  • ki kell tűzni egy határidőt (egy kezdő időpontot, amelyet köthetünk cselekvéshez is pl. mikortól nem használjuk többet a szert, vagy kezdjük el csökkenteni )
  • nyilvánosságra kell hozni (azaz minél több embernek elmondani, hogy mit tervezünk)
  • cselekvési terveket készíteni minden lehetőségre
  • önérvényesítés azaz asszertivitás
  • önjutalmazás
  • testedzés
  • relaxácó


Infarktus gyermekkorban?

2022. március 16.

Fotó: gettyimages.com

Olyan családokban, ahol fiatalon és halmozottan fordult elő szívkoszorúér-betegség, nagyobb a hasonló szívelváltozások kockázata az utódokban is.

Egyre többen keresik fel a gyermekkardiológiai rendeléseket azzal, hogy a családban valakinek – nagymamának, nagypapának és sajnos egyre gyakrabban a középkorú apukának – infarktusa volt. Az aggódó szülők ilyenkor ezt kérdezik:  Ugye doktor úr, nincs, nem lesz a gyereknek is koszorúér-elzáródása?

Van ebben a nagy felbuzdulásban valami örvendetes is, hisz ez azt bizonyítja, hogy a szülők odafigyelnek, igyekeznek lépést tartani az egészségügyi felvilágosítás során írottakkal, hallottakkal. Másrészt persze az első válaszunk – az esetek száz százalékában szinte –, hogy nincs, illetve nem lesz infarktusa a gyermeknek, legalábbis gyermekkorában.

A hajlam örökölhető

Persze, hogy később mi történik vele, az más kérdés. Ugyanis egyre több orvosi tanulmány lát napvilágot arról, hogy az olyan családokban, ahol fiatalon és halmozottan fordult elő szívkoszorúér-betegség, nagyobb a hasonló szívelváltozások kockázata az utódokban is (ismétlem: nem a gyermekkorban).

Megelőzhető

Figyelem: a későbbi infarktusnak csak az esélye, a kockázata nő meg néhány százalékkal. De ez nem fátum, nem elkerülhetetlen sorscsapás. A rizikófaktorok kiszűrésével küzdhetünk az érbetegségek ellen. Akinek magasak a vérzsírértékei (nem csak a koleszterin, mert vannak más fontos vérzsírfélék is!), és aki túlsúlyos, annak nyilván ezek ellen kell felvennie a harcot: elsősorban megfelelő diétával, testsúlycsökkenéssel, rendszeres mozgással, sporttal.



Melyek a legjobb megvilágítási módok otthonunk különböző helyiségeihez?

2022. március 16.

Otthonunk minden helyisége más és más célt szolgál, amit tükröznie kell a világításnak is. Egyes részek - például a konyha vagy a mosókonyha - feladatorientált fényforrást igényelnek, míg másoknál - pl. nappali - tökéletesen elegendő egy közvetett, általános megvilágítás.  

Vagyis a lámpatestek típusa, a fény intenzitása és elhelyezkedése térrészenként különbözik. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan érdemes felszerelni az egyes helyiségeket az optimális világítás érdekében.

Konyha megvilágítása 

A legtöbb konyhában, különösen a nagyobbakban többféle megvilágításra is szükség van. A környezeti vagy általános világításhoz használjunk mennyezeti lámpatestet vagy süllyesztett lámpákat, amelyek egyenletesen elosztják a fényt a térben. Ezután következhet a munkavilágítás meghatározása – erre a célra a legideálisabbnak a LED szalagok bizonyulnak, mivel gyakorlatilag bárhova fel tudjuk ragasztani. A konyhapult megvilágításához csak helyezzük el a fényforrást a konyhai felsőszekrény aljára, és máris elegendő, minőségi fényt biztosítottunk a munkához.

Igyekezzünk a munkaterülethez erősebb fényerejű világítást használni – körülbelül 700-800 lumen négyzetméterenként egy jó hüvelykujjszabály, amit érdemes figyelembe venni fényforrás vásárlásakor. A konyha azon részeihez, ahol nem szoktak ételt készíteni, 300-400 lumen/m2 fényerő tökéletesen elegendő.

Nappali megvilágítása 

A nappalik többféle célt szolgálnak, ezért olyan megvilágításra van szükség, amely könnyen alkalmazkodik a hétköznapi szórakozásokhoz, hangulatos filmezésekhez és egyéb tevékenységekhez. A nagy állólámpák okos választásnak bizonyulnak ezen lakóterülethez, mivel környezeti-, feladat- és kiemelővilágításként is remekül megállják a helyüket. A mozgatásukkal/forgatásukkal bármikor módosíthatjuk a világítási struktúrát a nappaliban.
 
Ha a nappaliban van a TV, moziszerű hangulatot varázsolhatunk a már említett LED szalagokkal, vagy olyan lámpákkal, amelyek nem okoznak tükröződést. A lelógó lámpatestek tökéletes világítást adnak a helyiségben, miközben nem vonják el a figyelmet a cselekvésekről. A nappaliba általában 100-200 Lumen/m2 ideális szokott lenni.


Fáj a lába a magassarkúban? – Ez lehet az oka!

2022. március 15.

Fotó: gettyimages.com

Reggeli lábszármerevséggel leggyakrabban az aktívan sportolók szoktak találkozni, ám lényegében bárkinél előfordulhat lábszárfájdalom, különösképp azoknál, akik főleg magassarkút viselnek. A kellemetlen tünet hátterében gyakran az Achilles-ín problémája áll, mely szerencsére könnyen kezelhető. Dr. Váradi Éva főorvosnőtől, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistájától többet is megtudhat a problémáról.

Ín: hosszú és sérülékeny

Az Achilles-ín a lábszár izmait a sarokcsonthoz rögzíti, és a lábfej lefeszítésében, lábujjra állásban vesz részt – tehát a járásban, futásban, ugrásban játszik fő szerepet. Mivel ennyire sokat használjuk, esetleg túlerőltetjük, igencsak gyakran sérül. Bár leginkább azoknál okoz problémát, akik rendszeresen sportolnak – pl. futnak –, ám előfordulhat, hogy a magassarkú cipők miatt az ín megrövidül, rugalmatlanná válik, majd gyulladásba kerül, ami nagyfokú fájdalommal jár. Mindezeken kívül okozhatja egy egyszerű rossz mozdulat is, ugyanis ekkor hegszövet keletkezhet a felszínén, ami irritálhatja az ínt körülvevő védőburkot.

Az Achilles-ín gyulladás jelei:

  • reggeli lábszármerevség, nehezített járás
  • sarokfájdalom
  • nyomásérzékenység
  • duzzanat az ín mentén

Ezért nem szabad kihagyni a bemelegítést és a nyújtást

Mivel a környező izmok állapota, edzettsége nagyfokú védelmet jelent az Achilles-ín sérülési ellen, ezért fontos a lábszár megfelelő edzése – akár rendszeres sétával –, valamint sportolás előtti nyújtása, hogy az esetlegesen merevebb izmok ellazuljanak. Ennek hiányában lényegesen könnyebben sérül és kerül gyulladásba az ín – hívja fel a megfelelő bemelegítés fontosságára a figyelmet dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.



A böjt 4 minősége spirituális haladóknak

2022. március 15.

Nemcsak kenyérrel él az ember - és nemcsak a kajával tarthatod s böjtöt! A spirituális haladókra több önismereti feladat is várhat, ha vállalják!  

Képforrás: piaxabay.comFordulópont ez is az Évkörben, a kifelé forduló, mulatozó farsangi időszak helyét átveszi a befelé forduló, elmélyülő böjti időszak, egészen Húsvétig.

A torkos csütörtök voltaképp egy joghézag

Utolsó utáni lehetőség a kísértés leküzdésére - a kísértés megsemmisítésével, vagyis megevésével, megivásával...(Mert mindennek ellen tudunk állni, kivéve a kísértést!)

Életünk során is "farsangi" és "böjti", aktív és passzív periódusok váltják egymást. Nem igaz, hogy "buli az élet", de az sem, hogy szüntelen vezeklés és önmegtartóztatás. Ezek egymást váltják, és nem jó, ha valamelyikbe beleragadunk.  Olyanok, mint a nappal és az éjszaka.

A böjt lényege

A böjt lényege nem az önsanyargatás, hanem hogy az ember lemond az egyébként is felesleges dolgokról. Kinek mi az. Ilyenkor kerül ki, mennyi függőségünk van! Például, "csak" napi háromszori étkezés - vagyis, nincs nasi. Ó, szörnyűség!

A böjti időszak nem kötelező - még a hívő katolikusoknak sem -, de egy jó lehetőség, hogy megtisztuljon a test és a lélek, elsősorban a rossz szokásoktól, és a helyükön támadó üres helyeket valami JÓ töltse ki.

Négyféle böjt, amit a spirituális haladók kipróbálhatnak

  1. Érdemes kipróbálni például az információ-böjtöt. Hihetetlenül sok szemét-információ árad ránk a rádióból, tévéből, újságból, Netről... ha csak a napi betevő fészbúkozást szorítod gátak közé, ha meg bírod állni, hogy ne kattints a mindenféle (ál)hírekre, máris hihetetlenül sok energiád szabadul fel! (Persze, eleinte igen kényelmetlen érzés lesz.)
     
  2. Kipróbálhatod a tárgy-böjtöt is... ennek a közismert népi neve a selejtezés.Pakolj ki mindent ami fölösleges, add el, ajándékozd el, adománozz, vagy dobd ki. 
     
  3. De böjt lehet az is, ha kapcsolataidat emeled egy magasabb, játszmamentes szintre. Ennek módja a tiszta, értő és érző kommunikáció, amivel meg tudod találni a kulcsot a másik szívéhez.
     
  4. Végül természetesen a testi böjt, az étellel böjtölés. Ebben az is kihívás lehet, ha a nagyon kedvelt ételedet teszed félre egy időre. Csokika? Nasika? Csípős - cupákos husikák? Kávé? Mitől is vagy függő? Nos erre az időre leteheted azt, amit a legnehezebb letenni - nemcsak a húst. Akár az alkoholt, a cigit is ide sorolhatod. 
A kommunikáció titkai a jobb megértésért. A férfi és női kommunikáció jellegzetességei, a különféle karakterek megnyilvánulásai, a szeretet nyelvei, a testbeszéd... mindez szavaknál is hangosabban "beszél". Jó, ha meghalljuk, mit mond!


Amikor muszáj benyomni egy tábla csokit

2022. március 14.

Mások érdekeinek a Tied elé helyezése nem is kérdés, hiszen Te vállaltad a családot, ha a munkádban alulteljesítesz, honnan lesz bevételed, a háztartás megvár, a párod elvárja, hogy vele is töltsél időt, és igen, ezt normálisnak is érezheted. A feladatok ellátásába fektetett idő pedig annyi idődet veszi el, hogy saját magadra már szinte semmi nem jut.  

Ugyanilyen nyomasztó, amikor az ember feleslegesnek érzi magát, mert „csak” a babája szükségleteit kell kielégítenie, ami azért a nap nagy részét kitölti, de tedd a szívedre a kezedet! Nem 24 órát. És ezzel tisztában vagy Te is, ezredszerre takarítod a konyhát, a házat, majd holnap kezdesz elölről mindent. És akkor vagy amikor alszik délután a babád, vagy amikor hazaesel a munkából, remegő kézzel nyúlsz a csoki után. Muszáj megenned, nem tudsz parancsolni magadnak, lila ködben fel sem fogod, mit csinálsz. csak a fél tábla eltüntetése után kezd derengeni valami.

Joggal kérdezheted, honnan tudhatom én, aki egész életében sportolt, és kisujjában van a táplálkozás-és edzéselmélet. Onnan, hogy mindkettőt megéltem. Az ikreimmel voltam otthon, és bár én láttam el őket egyedül, férj nélkül, segítség nélkül, mégis feleslegesnek éreztem magamat, bár ők felváltva voltak ébren, úgyhogy semmit tevésre nem volt időm, de én is éreztem, hogy ez nem elég.

Most pedig az először felvázolt eset fordul elő velem elég gyakran, lévén, hogy elég maximalista vagyok minden téren. Egyedül megteremteni mindent a lányoknak, a bajnokaimnak a lehető legmagasabb színvonalú tudást nyújtani, mert mégiscsak rám bízzák magukat, nevelni a gyerekeket-bár ebben nagy segítségeimre vannak többen is szerencsére-, és a háztartás. Tényleg úgy érzem, hogy néha alig van egy percem. Hála Istennek, én nem a csoki után nyúlok, hanem edzek egyet, de az alapproblémát átérzem én is, amiből kiindul a csoki evés problematikája.

Lehet, hogy úgy érzed, ebből az ördögi körből nincs kitörési pont.

Akkor van neked egy jó hírem, mégiscsak van megoldás. Tudomásul kell venned, hogy vannak szükségleteid, amiket ha tartósan nem elégítesz ki, akkor támogatás nélkül csak ideig, óráig tudod tartani magadat. Milyen szükségleteid vannak, amiket ha nem elégítesz ki, az hiányként jelentkezhet?

Hiányként jelentkezik pl. a szeretet-, elismertség-, ingerhiány. Tudod, van egy kérdőív, amit a kezdő bajnokaimmal kitöltetetek, és abban szerepel egy kérdés, miszerint van-e feldolgozatlan lelki problémájuk.

A leggyakrabban megjelölt feldolgozatlan ok a párkapcsolat hiánya, vagy nem megfelelő minősége, a másik pedig, hogy otthon vannak gyerekekkel, takarítás, főzés, gondozás, nevelés napi mókuskerékébe, mindezt sikerélmény nélkül, és úgy érzik, semmibe veszik a munkájukat.
És akkor pár szó a párkapcsolatról: a programba jelentkezők kb. 40%-a válás közeli állapotban van, amihez bizonyos szinten közrejátszik a fogyni vágyó fél evéshez való viszonya is. A másik fél már megunta azt, hogy állandóan lelkesen támogatnia kel a partnerét, amikor bejelenti, hogy márpedig most tényleg le fog fogyni, különben óriási hiszti várható, végül pedig újabb kudarc esetén úgyis ő lesz a hibás, aki miatt a párja képtelen lefogyni. Ez ismét plusz feszültséghez vezet, ahová a falásrohamok elszenvedői az evésbe menekülnek.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...241242243...610
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.