Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

A jótékonykodás és adományozás alapszabályai

2020. december 25.

Sokan azt hiszik, az adományozás szokásának hódolni annyi, mint adni egy százast a sarki vagy a lámpánál álló koldusnak. A koldusmaffia támogatása helyett azonban érdemes valódi segítséget nyújtanunk, mégpedig önmagunkhoz méltó módon.  

Kép: Jill Wellington / PixabayAdakozni, adományozni, jótékonykodni többféle módon lehet. Magánemberként és vállalatként is lehetünk jótékonyak – ami lényeges, hogy a vállalati jótékonyságban is sokszor a dolgozók jó szíve rejtőzik.

Adomány, jótékonyság magánemberként

Az, hogy összerakjuk a ruhákat, amiket már nem visel a család és nagy zacskóban bedobjuk egy vöröskeresztes konténerbe, sokszor nem segítség, inkább károkozás. Azokat a ruhákat, amelyek már szakadtak, túlzottan elhordottak, viseltesek, gombjuk hullott, már a jótékonysági szervezetek sem adják tovább – ezt vagy géprongynak, küldik, vagy ők maguk fizetnek az ilyen „adomány” elszállításáért. Ma néhány zero waste önkéntes is akad, akik ezeket a holmikat felcsíkozzák, és mindenféle újra hasznosított holmiként látják meg a világot a levetett holmik. A rossz ruhát inkább ilyen módon érdemes újra felhasználni, nem a jótékonyságba adni. 

Tehát ha adunk, akkor tiszta, nem szakadt, nem rongyos, nem foltos, nem ezeréves ruhákat adjunk. A szemetet hordjuk a szelektív gyűjtőbe, vagy adjuk olyannak, aki hasznosítja. 

Adományozhatunk tárgyakat, bútorokat is, ám ezeket gyakran nem tudja elszállíttatni a segélyszervezet. Ha van szállítási kapacitásunk, magunk is jótékonykodhatunk azzal, hogy egyenesen a rászorulóhoz visszük. Ha nem akarunk segélyszervezetet közbeiktatni, indítsunk 1 Ft-os aukciót, vagy a közösségi oldalak ingyen elvihető termékei közé tegyük fel, s a jelentkező rászorulónak adjuk oda végül ingyen.



Erre figyeljenek a laktózérzékenyek karácsonykor

2020. december 24.

Fotó: pixabay.com

December a várva várt családi vendégjárások hónapja, amikor lépten-nyomon terített asztalba botlunk. A sok finomság azonban számos „veszélyt” is rejt, a laktózérzékenyeknek például ilyenkor még inkább oda kell figyelniük az étkezésre. Nekik sem kell azonban lemondani a hagyományos karácsonyi fogásokról, elmondjuk, hogyan maradhatnak panaszmentesek az ünnepek alatt is.

A karácsony közeledtével alig várjuk, hogy végre bűntudat nélkül falatozzunk a hagyományos ünnepi finomságokból. A terülj-terülj asztalkám viszont a hazai lakosság harmadának „veszélyforrást” jelent, hiszen a tejfölös, tejszínes ételek, italok hasfájással, puffadással és gázképződéssel járó panaszokat okoznak a laktózérzékenyeknél.

Óvatosan a tejföllel és a majonézes salátákkal

Az egyik ilyen tipikus ünnepi étel a töltött káposzta, amit egyes tájakon el sem tudnak képzelni tejföl nélkül, amelynek 100 grammjában 3,5 gramm laktóz található. Körülbelül ennyi tejföl juthat a majonézes burgonyasaláta egy adagjába is, tehát aki érzékeny rá és szeretné megelőzni a tüneteket, ennek ismeretében kell kiszámolnia, mennyi laktáz enzim szükséges a panaszmentes ünnepléshez.

A tojáslikőr is okozhat bajt

Fontos azonban, hogy ne csak az ételek, de az italok tejcukortartalmára is figyeljünk. Karácsonykor gyakori, hogy a finom sütemények mellet, például tojáslikőr is kerül az ünnepi asztalra, amelynek 1 literjében nagyjából 2 dl tejszín és 4 dl tej található.



Boldog karácsonyt!

2020. december 24.

 

Boldog karácsonyt

kíván

patikánk minden munkatársa!



Különleges karácsonyi asztaldísz

2020. december 23.

Készíts egyszerű, olcsó, reprezentatív karácsonyi asztaldíszt saját kezűleg! A virágok, a gyümölcsök és úszó gyertyák megfelelő kompozíciója és pár virágszirom csodás végeredményt ad az ünnepi lakásban!  

Hozzávalók:

  • Gyümölcsök: Egy citrom, egy grape fruit, vagy narancs, vagy mandarinok,
  • Néhány selyem, vagy valódi virág ( a képen gerberákat használt a virágkötő)
  • Néhány rózsa szirma - ezt kérhetünk a virágboltban az elnyíltabb rózsák fejéről is! Legalább 3 fej, de inkább 5-6 fej rózsa szirmát érdemes használni
  • 4 darab úszógyertya - narancs, vagy fehér színben.
  • Üveg kavicsok, száraz virágok, vagy amit találunk a dekoráláshoz.
  • Különféle bogyók, levelek, termések
  • Egy öblös, üveg vagy plexi tál
Elkészítés: A hozzávalókat készítsük magunk elé, majd rendezzük el a tálban, amire előzőleg körülbelül 2 cm magasságban (a tál arányai szerint) vizet öntöttünk. Vágjuk ketté a gyümölcsöt,helyezzük a vzbe. Körítsük bogyókkal, tűzzük bele a virágokat, szórjuk meg üveg-kavicsokkal, majd szórjuk be a rózsa szirmaival. A gyertyákat csak levégül helyezzük be - így nem érnek majd hozzá semmihez, amit elégethetnének. Cseppenthetünk rá karácsonyi illóolajakat.


Lépj ki a tárgyak bűvöletéből! Alternatív ajándékötletek azonnal

2020. december 23.

Soha nem látott méreteket öltött a tárgyak halmozása, az újabbnál újabb holmik kényszeres megvásárlása, ami ilyenkor év végén éri el csúcspontját ajándékozás címszó alatt. Idén szakíts a megszokással, és adj ajándékba valami kevésbé kézzelfoghatót: élményt, tudást, szórakozást, egészséget.  

A gazdasági és környezetvédelmi megfontolásokat most félretéve, a tárgyak vajon megadják-e nekünk, amire vágyunk? A szükségleteink kielégítését célozza-e,  boldogabbá tesz-e a legújabb plazmatévé, mobilfüggő díszecske vagy éppen a minden évben újravásárolt étkészlet?

Egyértelműen nem. Mégis minden évben kényszert érzünk, hogy családtagjainkat, barátainkat újabb és újabb tárgyakkal halmozzuk el ajándékozás címszó alatt. A legrosszabb, ha 23-án úgy esünk be a boltokba, hogy gyorsan, vegyünk még valamit, teljesen mindegy, mi az, csak át tudjuk majd adni a fa alatt szeretetünk tárgyiasult formáját.

Valóban vannak olyan tartós, jó minőségű tárgyak, amelyeket gyakran használunk, örömünket leljük benne, nagy becsben tartjuk, különleges alkalomra vagy egy szívünknek kedves személytől kaptuk, vagy szeretettel vettük valaki másnak, de most nem ezekről van szó.

Képmutatás, őszintétlenség, fantáziátlanság, időhiány, lustaság, megszokás – ezek mind közrejátszanak abban, hogy kényszeresen tárgyakat ajándékozunk. Kérdés, hogy a megajándékozott örül-e neki, hasznát tudja-e venni az ikszedik kütyünek, dísznek, nyakkendőnek, vázának satöbbi.

Idén szakíts a megszokással, és gondolkodj el azon, családtagjaid, barátaid, ismerőseid mit csinálnak szívesen, milyen hobbijaik vannak, mi érdekli őket, hogyan töltik a szabadidejüket, mi jelenti számukra a kikapcsolódást. Ebből kiindulva már számtalan olyan dolog eszedbe juthat, amivel megajándékozhatod őket.  Próbáld meg a megajándékozott szemszögéből is végiggondolni, valóban hasznos lesz-e számára az ajándékod. Lehet, hogy imád masszázsra járni, de ragaszkodik a saját masszőréhez és nem szívesen próbál ki mást. Lehet, hogy a jógastúdió, ahova bérletetet szeretnél neki venni, a város másik végén van, amerre soha nem jár. Lehet, hogy csak hobbi szinten érdekli az a tevékenység, amilyen tanfolyamra jegyet vennél neki.  Ezeket mind-mind érdemes alaposan megfontolni, hogy valóban örömét lelje az ajándékban az illető.



Kisállatot szeretne karácsonyra? – 5 hasznos tanács

2020. december 22.

Fotó: pixabay.com

Sokan ajándékoznak karácsonyra cicát, tengerimalacot vagy éppen vadászgörényt, az ünnepek elmúltával azonban csaknem minden ötödik ilyen kisállat újra az állatkereskedésben, rosszabb esetben az utcán vagy élhetetlen körülmények között találja magát. A Tengerimalac-védő Egyesület összegyűjtötte, mely kérdések őszinte megválaszolásával találhatja meg az ideális házi kedvencet, amely akár hosszú évekre a család részévé válhat.

1. Mennyi időt tudunk szánni rá a mindennapokban?

Házi kedvenc választásakor fontos átgondolnunk, hogy mennyi időt tudunk rá szánni. Köztudott, hogy egy kutyát naponta többször sétáltatni kell, a játékra szánt időnk pedig soha nem elég neki, ám egy tengerimalac vagy egy nyuszi is igényel napi fél-egy órás társaságot. Nem szabad megfeledkezünk arról sem, hogy kisállatunk családtag, így a programok szervezésekor is gondolnunk kell rá. A sokat utazóknak előre érdemes végiggondolniuk, távollétükben hogyan gondoskodhatnak kedvencükről, vagy hogyan tudják magukkal vinni őket.

Számoljunk azzal is, hogy az első pár héten különösen szüksége lesz a törődésre, hogy biztonságban érezze magát új otthonában, kialakuljon a bizalom és megismerje a házirendet.

2. Ki fog gondoskodni róla?

Sokan a kisgyerekeket szeretnék meglepni egy kedves háziállattal, azonban tévesen várjuk el, hogy a gondozásában valóban kulcsszerepet vállaljanak. Egy kisállat sok empátiát, türelmet és figyelmet igényel, amit a szülő segítségével sajátíthat el a gyermek, emellett a tanítás, az ételek beszerzése és előkészítése, a tisztántartás és az orvosi ellátás biztosítása is mind a szülőre hárul.
Ajándékozás előtt mindenképp gondolkodjunk el ezen, ne hozzuk kellemetlen helyzetbe a családot egy állati meglepetéssel.



A gyógyszerészt kérdeztük a lázcsillapítókról

2020. december 22.

Fotó: 123rf.comAz egyik pillanatban még semmi baja, majd egyszer csak hirtelen felszökik a gyerek láza. S mindig a legrosszabbkor, bár ez soha nem lehet jó. Mihez is kapjunk ilyenkor?

Amióta óvodás a kislányom, gyakran megbetegszik, és már többször volt lázas. Szeretnék otthon lázcsillapító gyógyszert tartani, hogy legyen mihez nyúlni, ha ismét lázas lesz. Mit tudna ajánlani?

Az óvodáskorúaknak vény nélkül kapható ibuprofén- vagy paracetamoltartalmú szuszpenziókat javaslok. Mindkét hatóanyag csökkenti a lázat, csillapítja a fájdalmat. Emellett, az ibuprofén gyulladáscsökkentő hatású is. Ezek a készítmények gyümölcsös ízűek, a gyerekek szívesen beveszik. Az adagolásuk egyszerű, a betegtájékoztatóban megtalálható, hogy hányszor és mekkora mennyiségeket lehet adni a gyereknek.

 
  • Ha magasra szökik a láz, akkor adhatok többet az előírtnál vagy inkább adjak másik gyógyszert? Esetleg felváltva kapjon a gyerek kétféle lázcsillapítót?

Ezekről az ötletekről lebeszélem önt. Túladagolni semmi esetre sem szabad a gyógyszereket. Cserélgetni sem tanácsos a készítményeket, egyszer az egyiket adni, rá pár órára pedig a másikat. Ha ezt teszi, akkor a mellékhatások valószínűsége nőni fog, ugyanakkor a lázcsillapító hatás nem lesz jelentősebb. Ha úgy érzi, hogy a lázcsillapító adása nem csökkenti a lázat kellőképpen, és 39 °C vagy a fölötti értékeket mér, akkor fizikális lázcsillapításra van szükség. Ez azt jelenti, hogy vagy a gyermek teljes testét vizes lepedőbe vagy törölközőbe kell csavarni, vagy testhőmérsékletű vízbe kell ültetni a gyermeket, és a fürdővízbe folyamatosan hideg vizet csorgatva, annak a hőmérsékletét addig hűteni, míg 31-32 °C-os nem lesz a víz.

  • Én mindig metamizolos tablettát veszek be, ha lázas leszek. Nekem az vált be. Adhatok esetleg abból a gyereknek?


Kitörési esélyek és lehetőségek a tüdőrák elleni harcban

2020. december 21.

Fotó: gettyimages.comMagyarországon évente mintegy 2000-2500 emberről csak a halála után derül ki, hogy tüdőrákban szenvedett. A HeLP3 kutatás adatai szerint ezek az esetek az összes tüdődaganatos halálozás 20-30 százalékát teszik ki. A korai diagnózist lehetővé tevő alacsony dózisú CT a veszélyeztetett korcsoportoknak klinikai vizsgálat formájában már elérhető, emellett komoly előrelépések történtek a dohányzás visszaszorításában és a kezelési lehetőségekben is.  A statisztikák azt bizonyítják, hogy a szűrővizsgálatok kiterjesztésével, a már rendelkezésre álló új, a betegek életkilátásait javító kezelések szélesebb körű elérhetővé tételével még eredményesebben lehet felvenni a harcot a tüdőrákkal.

Magyarországon a statisztikák szerint a halálesetek 21-24 százalékát daganatos megbetegedések okozzák, amelyek listáján a tüdőrák áll az első helyen. Évente 8500-8700 áldozattal, 10 ezer körüli új esetszámmal. A nőknél 24, a férfiaknál 30 százalék azoknak a daganatos betegségben szenvedőknek az aránya, akiknél a halál oka a tüdőrák. Ez az egyik legagresszívebb ráktípus, időben történő felismeréssel azonban kiugró mértékben javulnak a betegek túlélési esélyei.

„A betegek ellátása a koronavírus-járvány idején is folyamatosan biztosított a hazai egészségügyi rendszerben, illetve a szűrés is igénybe vehető. Akinek szüksége van rá, a szabályok betartása mellett mindenképpen éljen ezzel a lehetőséggel, mert az időnek a pontos diagnózis felállításában és a terápia mihamarabbi megkezdésében egyaránt fontos szerepe van” – hívja fel a figyelmet dr. Bogos Krisztina, a Lélek-zet Egyesület alapító tagja, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Onkopulmonológiai Szekciójának elnöke.

A korai szakaszban a tumor kisebb kiterjedésű, áttéteket még nem képez, így műtéti úton eltávolítható lehet. Egy ilyen beavatkozáson átesett beteg a már idézett HeLP3 kutatás adatai szerint az összes tüdőrákban szenvedő körében mért átlaghoz képest jóval nagyobb, 54-64 százalék közötti eséllyel megéli a következő öt évet. A késői stádiumban diagnosztizált tüdőrákosok fele legfeljebb egy évig bírja a küzdelmet a betegséggel. 100-ból kevesebb, mint huszan élik meg az öt évet, bár a hagyományos kezeléseket megkapják.

Még több szűrés, még nagyobb körben

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben 2014-ben elkezdett, később pedig további centrumokra kibővített HUNCHEST I-II. program korlátozott létszámú célcsoportoknál már lehetővé teszi alacsony dózisú CT-szűrés segítségével a betegség korai felismerését, ami komoly előrelépés.  A sikeres folytatáshoz azért volna szükség a szűrőprogramok kiterjesztésére, mert jelenleg még így is csak a betegek harmadánál fedezik fel korai szakaszban a tüdőrákot.



Így kerülhetjük el az otthoni gyermekbaleseteket

2020. december 21.

Még a legbiztonságosabbnak gondolt otthoni környezetben is könnyedén előfordulhatnak balesetek, különösen, ha gyermekekről van szó. A K&H gyógyvarázs program hasznos tippjeit követve viszont hatékonnyá és a picik számára is izgalmassá tehetjük a balesetmegelőzést. 

 

Fotó: gettyimages.comA járvány miatt otthon töltött hónapokban vagy akár az őszi/téli szünet alatt a háztartási balesetek kockázata is megnövekszik a legkisebbek körében. Egy otthoni balesetnél egyrészt az a fontos, hogy a szülők tudják, hirtelen mit kell tenniük, másrészt a kórházaknak, mentőszolgálatoknak is elengedhetetlen, hogy a szakszerű ellátást gyorsan, fájdalommentes eljárásokkal végezhessék.

„A K&H gyógyvarázs programja hosszú távon elkötelezett a gyermekegészségügy, a legkisebbek testi és lelki egészségének támogatása iránt. Baleset bármikor, bármelyik családban történhet, különösen most, amikor jóval több időt töltünk az otthonunkban. A legkisebbek esetében azonban talán még inkább fontos, hogy a lehető leggyorsabban és a fájdalomérzet csökkentésével tudjuk kezelni a sérüléseket, ehhez pedig elengedhetetlenek az innovatív eszközök és eljárások.

Mindent a kicsik szemszögéből

A gyerekszobán kívül a lakásban a legtöbb bútor és tárgy felnőttmagasságra van szabva. Ahhoz, hogy tényleg lássuk, értsük és tudjuk, mit érhet el a gyerek, mit tud hirtelen lerántani a polcról vagy asztalról, nem árt, ha leülve, guggolva is szemügyre vesszük, mik azok a tárgyak, amik könnyen sérülést okozhatnak, ezért magasabbra kell helyeznünk. 

Játékos körbevezetés: ismerjük meg együtt a lakás veszélyes pontjait

Az egyik leggyakoribb háztartási baleset a gyerekek körében a forrázás, a legkisebbeknek is fontos ezért megmutatni és megtanítani, mik azok a tárgyak, amiket nem lehet bármikor megfogni. Tanítsunk játékosan: rajzoljuk le a lakás összes olyan pontját, amik különösen veszélyesek lehetnek számukra, és nézzük meg együtt, hol, mire kell figyelni. A konyhán túl ugyanis a fürdő és a nappali is veszélyzóna lehet: a radiátor csöve, az ebédlőasztalról lerántott forró tea, a nappaliban égve hagyott gyertya vagy hűlni hagyott vasaló, sőt, még a mikróból, szárító-és mosogatógépből kiszálló gőz is könnyen égési sérülést okozhat. 

Házimunka biztonságosan

A házimunkába minden gyerek – korosztálytól függetlenül – be tud segíteni, tekintsünk erre lehetőségként. Érdemes beosztani a feladatokat és kategorizálni a tárgyakat: takarítás során jobban rögzül ugyanis, hogy pontosan mihez nyúlhatnak, mit foghatnak meg és mit nem szabad még használniuk. Bár a rend és a tisztaság sem elhanyagolható szempont, de a sérülések elkerülése érdekében a házimunkát közösen végezve a gyerekeknek könnyen megtaníthatjuk a háztartási eszközök biztonságos használatát.



A mozgásszegény életmód a lúdtalp okozója

2020. december 20.

Fotó: unsplash.com

Felesleges megijednie a szülőnek, ha gyermekének szupinált lábbelit javasol a szakorvos. Ez ugyanis nem azt jelenti, hogy az óvodáskorúnak bokasüllyedése vagy lúdtalpa lenne. Sarokdőlése van. Az erre javasolt gyógycipő hasznos, de az igazi gyógymódot a megfelelő mozgás jelenti. Ez segíthet megelőzni a bokasüllyedés és a lúdtalp kialakulását is.

Sarokdőlés

Hatéves korig a státuszvizsgálatok alkalmával védőnő figyeli a gyermek általános fejlődését, így például 2-3 éves korban észleli a sarokcsont dőlését: a két bokát hátulról vizsgálja. Ha a sarokcsontok középen állnak, vagyis nem dőlnek túlságosan sem jobbra, sem balra, normál sarokállásról beszélünk. Azonban gyanús esetnél – vagyis túlzott csontdőlésnél – szakorvosi vizsgálatot javasol. Hároméves korban a legalább húszfokos dőlés már indokolja a szupinált (a sarokcsont tengelyét korrigáló) lábbeli használatát is, 10-15 fokos eltérésnél pedig szintén érdemes gyógytornát alkalmazni.

Ma már arra is van jogi lehetőség, hogy fénykép alapján állítson fel egyes esetekben hiteles diagnózist a szakorvos – magyarázza dr. Kovács Milán ortopéd traumatológus, sport- és mozgásszervi szakorvos, aki hangsúlyozza: az orvos által felírt szupinált cipő csak segédeszköz a sarokcsontdőlésre, az igazi gyógymódot a naponta végzett megfelelő mozgás és gyógytorna jelenti. Fontos hangsúlyozni, hogy a belső talpélt megemelő szupinált lábbeli nem lúdtalpcipő. Utóbbi ugyanis például a haránt- és hosszboltozati emelővel ellátott lábbeli.

Mit tehet a szülő?

Lakásban élő gyermek számára érdemes talpingerlő szőnyeget beszerezni: azzal, hogy egyenetlen felszínt biztosít, jól aktiválja a lábszár izmait. Olyan helyre tegyük, ahol biztosan rálép, például a fürdőszoba bejáratához. A járólapnál, parkettánál már a vastag szőnyeg is bizonytalanabb, aktiváló hatású felszínnek számít. 

Jó, ha a kertben, homokban, kavicsos udvarban sokat futkos mezítláb a kicsi. Játékos feladatok formájában tornáztassuk: kérjük meg, hogy a lépcsőn csak lábujjon járva menjen fel, lefelé pedig sarkon állva. Vegyük rá, hogy a legót a lábujjai segítségével pakolja el néha. A túlságosan is egyenes talajú lakásban azonban ne járjon sokat mezítláb, mert ez nagyon ingerszegény a lábizmok számára, és gátolja a boltozatok kialakulását.

Bokasüllyedés vagy lúdtalp?

A dimbes-dombos vidékhez szokott gyerekeknél kevésbé fordul elő lúdtalp, hiszen a lábszárizmot, illetve a csípőt folyamatosan stimulálja az egyenetlen talaj. Ha az izomzat és a csípő inaktív a talaj egyenletessége miatt, a csípő izmai rövidülnek, a boltozatok süllyednek. Hosszboltozat-süllyedéskor beszélünk bokasüllyedésről. A harántboltozati süllyedés is gyakori. Ha mindkét jelenség fennáll, akkor az már lúdtalp.

Iskolakezdés idejére alakulnak ki normálisan a boltozatok. Korábban a boltozatok csak kialakulóban vannak. A talp boltozatai felnőttkorban is változnak – ezt nagyban befolyásolja az életmód.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...244245246...524
hírek, aktualitások

Fitt formák gyaloglással. Hogyan?

2024. április 19.

A ragyogó napsütés, a kellemes meleg és a tavasz mindenkit a szabadba csábít. A kirándulást a barátokkal vagy a családdal nem csupán átmozgatja a hét közben elgémberedett izmainkat, de feltölti szervezetünket energiával a következő hét kihívásaira. Te is szeretnél minden percet kihasználni, hogy a természetben, a friss levegőn sportolhass? Akkor a Nordic Walking-ot neked találták ki!  

Te is szeretnél minden percet kihasználni és a természetben, a friss levegőn sportolni? Akkor a Nordic Walking-ot neked találták ki! Hiszen miközben szebbnél szebb helyeken kirándulsz, észrevétlenül erősíted szervezetedet és izmaidat.

Miért?

A Nordic Walking közben megerőltető mozdulatok nélkül mozgatod át izmaid 90 százalékát, és izületeidet sem terheled. A változatos terepviszonyoknak és a friss levegőnek köszönhetően növekszik tüdőkapacitásod, sőt, a Nordic Walking jótékony hatással van a szív működésére, és a keringésre is.

A rendszeresen végzett, hosszabb ideig tartó gyaloglás hatására a rajtad lévő felesleg is gyorsan távozik, így csak a helyes táplálkozásra kell odafigyelned, és megőrizheted az ideális testsúlyodat. A barátokkal, családdal eltöltött kellemes kikapcsolódás segíthet az ellazulásban, és a felgyülemlett stressz levezetésében. Mivel gyaloglás alatt a karodat is aktívan használod, így a vállad-és a nyakad merevségét is megszüntetheted.

Hogyan?

Kedvet kaptál? Mielőtt nekivágnál, tudnod kell, hogy a Nordic Walking csak akkor hatásos, ha az alábbi szabályokat betartod!

Keress fel egy oktatót, aki segít a helyes mozdulatok elsajátításában, valamint a bot kiválasztásában, amely a Nordic Walking nélkülözhetetlen kiegészítője. Nagyon fontos, hogy a vásárlásnál a megfelelő hosszúság legyen a fő szempont, hiszen csak így tudod a helyes használatot megtanulni és a kívánt célt elérni.

Viselj túracipőt, amely alkalmasa terepen való gyaloglásra, kirándulásra, ruházatodat pedig az időjárásnak megfelelően válaszd ki! Ha nem érzed jól magad, és kellemetlen élményeket szerzel az első alkalommal, az hosszú távra elveheti a kedvedet. Tartsd be a fokozatosságot! Mindig csak olyan túrát vállalj, amely megfelel edzettségi szintednek! Nem az a cél, hogy túlterheld magad, hanem hogy egy kellemes és rendkívül egészséges élményben legyen részed.

10 évente 1 évet veszítenek az életükből az endometriózissal küzdő nők

2024. április 18.

Annak ellenére, hogy egyre több helyen lehet hallani az endometrózisról, még mindig sok nő csak hosszú évek alatt jut diagnózishoz. Miért? Mert sokan nem ismerik a tüneteket és azt gondolják, hogy a fájdalmas menstruáció normális. Nem az. Az Endometriózis Magyarország / „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány egész évben azon dolgozik, hogy minél nagyobb figyelmet kapjon a betegség. 2024-ben egy országos roadshow keretében hívják fel az érintettek figyelmét az endometriózisra, és arra, hogy a fájdalom sohasem normális és panasz eseté mihamarabb orvoshoz kell fordulni.

Világszerte közel 200 millió, Magyarországon 200 000 reproduktív korban lévő nőt érint az endometriózis. Az Alapítvány célja, hogy hiteles, hasznos információkkal segítsen az érintetteknek, és támaszt nyújtson nekik a legnehezebb pillanatokban. A 2024-es kampányában ismét országos roadshow-t szervez három vidéki nagyvárosban, Győrben, Pécsett és Szegeden, valamint Budapesten, ahol szakemberek bevonásával az érdeklődők szakmai fórumokon vehetnek részt, előadásokat hallgathatnak, továbbá lehetőségük nyílik feltenni a témában kérdéseiket. 

Budapesten 2024. március 23-án rendezik meg az eseményt, ahol Salamon Adrienn, a Női Egészségért Alapítvány kuratóriumi elnöke mellett felszólal többek között Bábiné Szottfried Gabriella, Népegészségügyért és prevencióért felelős főigazgató-helyettes, Gitidiszné Gyetván Krisztina, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke, valamint Bokor Attila Ph.D., MSc, egyetemi docens, az Európai Endometriosis Liga alelnöke, a Magyar Nőgyógyászok Endoszkópos Társaságának elnöke. A reggeltől késő délutánig tartandó rendezvényen további számos szakember, együttműködő partner, orvos és nőgyógyász tájékoztatja a jelenlévőket a betegség kezeléséről, az életmódváltásról, a termékenység megőrzésének lehetőségeiről és az örökbefogadásról.

Mi is az endometriózis?

Az endometriózis a termékeny életkorban lévő nők több, mint 10%-át érintő, krónikus, jóindulatú betegség. Méhnyálkahártyához hasonló – endometrium – szövet megjelenését és szaporodását jelenti a méh üregén kívül, leggyakrabban a kismedencében, a petefészkekben, illetve a hashártya felszínén. Ezek az endometriózis szigetek összhangban állnak a menstruációs ciklussal, ennek hatására belső szervi összenövések, immunológiai reakciók és sejtmediátor anyagok felszabadulása ciklikus fájdalmat és meddőséget okozhatnak. Az endometriózis döntően a fiatal, 25 és 35 év közötti nőket érinti, ugyanakkor már egészen fiatal lányoknál (már 10-12 éves kortól), illetve 35-40 év feletti nőknél is diagnosztizálták. A betegség a termékeny életkorban lévő, 15-45 év közötti nők 10%-át érinti ma Magyarországon, több mint 200.000 érintettről beszélhetünk.

Miért fontos beszélni a betegségről?

Sok nő nincs tisztában az endometriózisra jellemző tünetekkel, vagy azt gondolják, hogy a fájdalmas menstruáció teljesen természetes, így nem, vagy csak későn – amikor a betegség már előre haladott állapotban van – fordulnak orvoshoz. Az endometriózis gyakran jár olyan tünetekkel, mint például emésztés eredetű fájdalom, véres vizelet vagy széklet, így könnyen összetéveszthető más betegségekkel. Sőt az is lehetséges, hogy olyan helyen alakul ki endometriózis, például a beleken, ahol nincs, vagy csak kevés fájdalomreceptor található, így a betegség nem jár fájdalommal. Ezért fordulhat elő, hogy akár 8-10 év, hazánkban ennél kevesebb, akár 4 év is eltelhet a diagnózisig.

Mit adhatunk tej helyett tejallergia esetén, csecsemő- és kisgyermekkorban?

2024. április 18.

Tejallergia esetén minden tejtartalmú élelmiszer fogyasztását ki kell iktatni a gyermek étrendjéből. A kezdeti nehézségek leküzdéséhez és a teljes értékű tejmentes étrend kialakításához érdemes szakember segítségét kérni. A tejmentes diétával kapcsolatban Sarnyai Tünde gyermek dietetikust, a Budai Allergiaközpont szakemberét kérdeztük.

Anya és baba diétája

Tejallergia anyatejes csecsemőnél is jelentkezhet, ilyenkor az édesanyának kell tejmentesen étkeznie. A szoptatás időszakában a tehéntejből készült tejtermékek helyett növényi alapú készítményeket lehet fogyasztani. Ezek ma már széles választékban megtalálhatóak a boltok polcain, de a dietetikus az otthoni elkészítésükhöz is tud hasznos praktikákkal szolgálni, így akár a tejmentes étrend miatt növekvő kiadásainkat is csökkenteni tudjuk. 

Meglepő tejtartalmú élelmiszerek

A tejmentes diéta során nemcsak az ismert tejtermékeket, hanem minden olyan egyéb élelmiszert is kerülni kell, amely tejet tartalmaz. Tejszármazék előfordulhat például péksüteményekben, felvágottakban is. Fontos ezért mindig alaposan átolvasni az összetevőket, illetve tájékozódni az üzletben vagy vendéglátóhelyen arról, hogy az adott ételek tejet tartalmaznak-e.   

Az egyértelmű jelölések mellett, mint a tejpor, tej vagy joghurt olyan összetevőkkel is találkozhatunk bevásárlás során, amelyekről nem tudjuk elsőre egyértelműen eldönteni, hogy pontosan mit jelent – magyarázza Sarnyai Tünde. Tejszármazékot jelöl például az összetevőknél többek között a citopánpor, a kazein, a laktóz, a laktalbumin és a laktoferrin is. Fontos még ismerni a tejsav és a tejsavó közötti különbséget, a tejmentes diétában ugyanis csak az utóbbi az egyértelműen kerülendő. A tejsav nem minden esetben tiltólistás, csak ha vastagon szedett vagy dőlt betűvel jelölik a csomagoláson – ahogyan a többi allergént is – mert ez azt jelenti, hogy ez esetben tejszármazékot is felhasználtak az elkészítése során. 

Nagyon lényeges még ismerni a különbséget a laktózmentes és a tejmentes termékek között, tejallergia esetén ugyanis csak az utóbbi a megfelelő. A laktóz tejcukor, vagyis a laktózmentes termékek laktózintolerancia esetén, tejcukor érzékenyek számára megfelelőek. Tejallergia esetén nem fogyaszthatók.

Tápszerek és növényi tejpótlók

Tejallergiás csecsemőnek a gyermekorvos speciális, tejfehérjementes tápszert ír fel receptre, mely fedezi a gyermek fejlődéséhez szükséges tápanyag, fehérje és vitamin mennyiséget. Sütéshez és főzéshez használhatunk növényi italokat tej helyett, de ügyeljünk rá, hogy a mandula és a szója erős allergének, ezért gyerekek számára fogyasztásuk nem javasolt. A zabtej vagy zabtejszín ideális választás: magas a fehérje és a rosttartalma is, azonban kalciumot csak hozzáadva tartalmaz.