Hőségben különösen figyeljünk testünk vészjelzéseire!
2021. augusztus 08.
Nemcsak a bőrünk, de a szervezetünk számára is vészhelyzet a hőség, amely az előrejelzések szerint a következő napokban várható. A Magyar Kardiológusok Társasága egészségeseket és szívbetegeket is óva int a kánikulában: 11 és 15 óra között ne legyünk napon, mert a leégés mellett hőgutát is kaphatunk, keressünk árnyékot és folyamatosan ügyeljünk a víz- és sópótlásra! A rendszeres gyógyszerszedők pedig mindenképp konzultáljanak orvosukkal – a meleg ugyanis azok hatását is módosíthatja.
Melegfront idején és a nyár beköszöntekor életmentő is lehet, ha megfogadjuk a Magyar Kardiológusok Társaságának ajánlásait.
A 30 fok feletti nappali hőmérséklet az egész szervezetünket próbára teszi. Míg az egészségesek könnyebben alkalmazkodnak a meleghez, a betegek, pláne szívbetegek megszenvedik a nyarat. A hőség hatására ugyanis a perifériás erek kitágulnak, ami a szokásosnál is jobban terheli a szívet.
- Jellemző ilyenkor a vérnyomás-ingadozás és az általános gyengeség, rosszullét.
- Nagyobb lesz az infarktusveszély is, emellett ödéma képződés és trombózis is gyakrabban jelentkezhet.
„Megfőtt” fehérjék, kitágult erek
„Egyfelől az extrém meleg az egészséges szervezetben is okozhat komoly problémákat, a hősokk, hőguta a legsúlyosabb következménye, amikor a szervezet fehérjéi konkrétan „megfőnek”, ez pedig akár infarktusszerű tüneteket is okozhat az egyéb súlyos tünetek mellett. Ennek még semmi köze a szívhez, ilyenkor az egész szervezet hőháztartása borul fel és ez tragédiát okozhat.
Ami már közvetlenül a szív- és érrendszert érinti, hogy a meleg az ereket kitágítja. Ez koszorúérbetegeknek még akár jó is lehetne, viszont ez a szokásosnál is jobban megterheli a test motorját, a szívet, mivel a hőség nagyobb munkára készteti.
A vízháztartás is könnyen felborul, a szívelégtelenségben szenvedőknél amúgy is gyakori veseproblémák mellett ez különösen veszélyes – főleg a rendszeres vízhajtók szedése mellett. Ezért rendkívül fontos a folyadékpótlás, a kiszáradás ugyanis észrevétlenül megtörténhet. A szívbetegek többségénél érelmeszesedés áll fenn, az erek szűkebb “csatornákon”szállítják a vért. Az agy ugyan kiadja a parancsot, hogy több vért pumpáljon a szív, mert a szervezet nagyobb igénybevételnek van kitéve, csakhogy a szívkoszorúerek nem lesznek jobban átjárhatóak, a szív oxigénhiányos állapotba kerül és nem lesz képes követni a kívánt tempót” – figyelmeztet dr. Becker Dávid, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára.
Gyógyszeradagolás forróságban – csakis az orvos dönthet!
„A mostani időjárás csökkenti a vérnyomást, vagy éppen vérnyomás-ingadozást okozhat, a gyógyszerek hatását is felerősítheti, ezért fontos megbeszélni a kezelőorvossal, változtassanak-e erre az időszakra az adagoláson, de semmiképpen se döntsünk magunk a készítmények elhagyásáról, csak mert éppen nincs panaszunk” – mondja a kardiológus, aki külön figyelmeztet a sportolás veszélyeire is.
Mozogni kell – de csak óvatosan!
„A szívbetegeknek is, akárcsak az egészséges embereknek szükségük van a rendszeres mozgásra, ám kánikula idején mindenkinek figyelnie kell, hogy ezt mikor teszi, és hogy ne vigye túlzásba.
Adni jó! 6 arany tanács jótékonykodóknak
2021. augusztus 07.
Ma már boldog és boldogtalan adakozik, mert az most menő. Trendivé vált, mint a kristálybudi, csak éppen azt nem tudjuk hogyan is kell ezt jól csinálni. Gondolkodjunk csak! Szakadt ruhát foltozni, miközben eszi az ár a házadat?! - nem ésszerű. Azt a műszaki kütyüt, amit te magad sem javíttattál már meg, mert piszok drága, sőt a technikája is elavult, nos ezt elküldeni vajon mennyire ésszerű?
Klassz dolog átélni, hogy végre én, a kis szegény is adhatok valamit. Ám nem mindegy hogyan, nem mindegy miket és az sem, hogy mit várunk érte cserébe! Igen – a legtöbb adományozó köszönetet várna. Ami persze nem mindig érkezik meg. Tudd: Ez a normális!
Az adakozás első szabálya: SOSE VÁRJ VISZONZÁST!
Akinek mindenét elvitte az ár, aki menti a vagyonát, aki menti a családját, attól ne várd, hogy köszöngessen, hogy gazsuláljon. TE tekintsd természetesnek, ha adsz!
Az adakozók néha egészen muris elképzeléssel vannak arról, hogyan is kéne adományt adni. Mivel jómagam nem ma kezdtem a karitatív közmunkát, így láttam már néhány dolgot. Figyelj! Ha már eldöntöd, hogy segítesz, akkor segíts jól! Megkérdeztem néhány adományokkal foglalkozó szervezet ismerős aktivistáját, a lista és a sztorik tőlük erednek.
Név nélkül, hiszen ez most az ő jótékony adományuk az adakozóknak!
A jó szemöldök kialakításának lehetőségei
2021. augusztus 07.
Befolyásolja, kiemeli a tekintetet, különböző kifejezést ad az arcnak, tükrözheti érzéseinket… A szemöldök fontos része arcunknak, melyet rendszeres időközönként formázni, ápolni kell. Függetlenül attól, hogy az vastag vagy vékony, túl sötét vagy nem elég hangsúlyos, a szakkozmetikusok alábbi jó tanácsait figyelembe véve könnyebben javíthatunk rajta.
Tudtuk-e, hogy minkét szemöldökünkben egyenként legfeljebb 1000 szőrszál lehet? Ezen belül a sűrűség és a szemöldök alakja egyénileg, a személyes vonásainktól függően módosul. De az idő múlásával a hormonális változások is befolyásolják mindezt, akárcsak pl. a szemöldökszedés gyakorisága az évek során.
Az arcnak ez a része, mely különösen fontos megjelenésünk szempontjából – és még inkább, ha felmerül a maszkviselési kötelezettség – megérdemli a fokozott figyelmet. Alakítsuk hát alkatunkhoz, arcunk jellegéhez illó módon a megfelelő kozmetikumok és célzott sminktermékek segítségével. Az eredmény a legtöbbször fiatalosabb megjelenés, a kevésbé fáradt és harmonikusabb arc. Vizsgáljuk meg, hogy a szemöldökkel kapcsolatos, leggyakoribb jellegzetességek, problémák közül melyik vonatkozhat ránk, és miként korrigálhatunk rajta.
Ritka vagy hiányos szemöldök
Ha kis kimaradások, „lyukak” vannak a szemöldök vonalában, pl. túlszedés miatt, akkor általában sminkkel tölthetjük ki őket. Leginkább ajánlott ceruzával, a szőrszálak egyesével történő újrarajzolásával, és vonalkázással árnyalva. Sokat számít, ha szemöldökünket ily módon egyenletessé tesszük, a kimaradásokat megszüntetjük. De végezhetjük ezt a korrekciót más módon, ecsettel, szemöldök-festékkel történő árnyékolással, géllel, porral vagy újabban szemöldök viasz használata útján is. Ez utóbbi textúrája helyreállítja a szemöldök sűrűségét, amely ezáltal vastagabb benyomást kelt, tökéletesebb formát eredményez.
„Rakoncátlan” szemöldök
Ha össze-vissza állnak a szemöldök szálai, „szelídítsük meg” őket átlátszó szempillaspirállal vagy szemöldök viasszal, amelyeket önmagukban vagy közvetlenül smink után kell használni. Ideálisak ezek az eszközök a rögzítéshez a nap folyamán, hogy megakadályozzuk a szemöldök újbóli keszekuszaságát.
A szemöldöknek nincs tartalma
Ennek a problémának az orvoslását kezdjük azzal, hogy serkentjük a szőrszálak növekedését. Hogyan? Főként panthenolt és aminosavakat tartalmazó, erősítő és a szálak törését gátló tulajdonságú szérumos napi kezeléssel és hidratálással. Ezáltal segítjük meghosszabbítani a szemöldök életciklusát is. A teltebb szemöldök illúziójának megadásához pedig színes szempillaspirállal tölthetjük fel a szemöldököt, amely egyszerűen áthúzható a szőrszálakon. Egy másik lehetőség, a színes gél, amely szintén jó megoldás lehet a sűrűség növelésére
A haj színével túlságosan ellentétes tónusú szemöldök
Árnyékoljuk sötét színnel, ha úgy látjuk, hogy a hajunkhoz képest valóban túl világos a szemöldökünk. Ebben az esetben szintén használhatunk szemöldökceruzát vagy szempillaspirált, de egy árnyalattal sötétebbet, mint a szemöldökünk. Vigyünk fel egy vagy két réteget, a kívánt hatástól függően. Másfelől, ha a szemöldökünk sötétebb, mint a hajunk, ne változtassunk.
Amit a turulról tényleg tudni érdemes
2021. augusztus 06.
A turulról évről évre egyre többet hallhatunk. A legtöbben beszélnek róla, azonban nem tudják, hogy ez a jelkép honnan ered, s a történelem során miként jelent meg. Ha fogalmad sincs róla, vagy ha úgy érzed tájékozott vagy, de nem árt egy kis ismétlés... Kis összefoglaló a turul nagy útjáról.
A turul a magyar eredetmondák mitologikus madara
Általában a sólyommal azonosítják, de előfordul, hogy valamelyik sasfajtához kötik. A szó türk eredetű, csagatáj nyelven a turgul kifejezés vadászsólymot jelent. Az ősi magyar nyelv a sólymok különböző fajtáira három szót ismert: a kerecsent, a zongort (ebből származtatható a Zsombor név is, míg mások szerint ennek jelentése bölény) és a turult. Utóbbi idővel kikopott a hétköznapi szóhasználatból, és kizárólag az eredetmonda mitikus szent madarát jelölte.
Emese álma
Anonymus krónikájában olvashatjuk, hogy Magor király leszármazottjának, Ügyek vezérnek a hitvese, Emese „csodás álmot” látott. Az asszony számára „isteni látomás jelent meg héja-forma madár képében, és mintegy reá szállva teherbe ejtette őt. Egyszersmind úgy tetszett neki, hogy méhéből forrás fakad, és ágyékából dicső királyok származnak, ámde nem a saját földjükön sokasodnak el."
Az eredetmonda számos eleme más pusztai lovasnomád nép mitológiájában is előfordul. Az Oszmán-dinasztia legendás ősét Turulnak hívták, és a híres mongol kán, Bogd Gesser ugyanazt éli át álmában, mint Emese. Hérodotosz pedig Kürosz születése kapcsán említi, hogy édesanyja látomásában méhéből kiömlő, terebélyesedő folyót látott. Ez utóbbit az archaikus kultúrákban a kiteljesedő hatalom, a dicsőség jelképének tartották.
A turul, mint totem
Széles körben elterjedt tévhit, hogy a monda szerint „Álmos apja a turul volt.” Ez így, ebben a formában nem igaz. Ugyanis az ősi magyar hit szerint a hatalmas elődök szellemei madár formájában térnek vissza, és adják át rendkívüli képességeiket kiválasztott utóduknak. Álmos édesapja tehát a legenda szerint is Ügyek, a turul valójában az a totemállat volt, amelyen keresztül egyik ősének szelleme a dicsőségét rá hagyományozta. Ez az ős pedig minden bizonnyal Attila lehetett, akinek neve hun nyelven „nagy folyót” jelent. Az Emese ágyékából előtörő, és hatalmassá terebélyesedő forrás tehát úgy is értelmezhető, hogy Álmos Attila hatalmának örököse, a nagy király egyfajta reinkarnációja volt. Hogy ezt a korabeli magyarok is így gondolták, azt bizonyítja az az évszázadokon átívelő, majd’ minden krónikánkban megemlített hagyomány, mely szerint az Árpádok Attila leszármazottai, és kárpát-medencei birodalmának örökösei.
Kötőhártya-gyulladás: fertőzés vagy allergia okozza?
2021. augusztus 06.
Kötőhártya-gyulladás több okból is jelentkezhet. Allergiaszezonban gyakori, hogy az allergén pollenek okozzák. Tüneteiről és kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont orvosát érdeztük.
Az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya a szemgolyót és a szemhéj belső oldalát borító vékony hártya. Ez az, ami elsőként érintkezik a külvilággal és a szembe jutó apró szennyeződéseket, kórokozókat és polleneket is felfogja. A kötőhártya könnyen begyulladhat, elég hozzá, ha piszkos kézzel megdörzsöljük a szemünket, de allergiásoknál a levegőben terjedő virágpor is kiválthatja a jellegzetes tüneteket.
„Az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás esetében megfigyelhető a szezonális ismétlődés: az adott allergén növény pollenszórásának idején jelentkeznek a tünetek. A szemek viszketnek, vörösek, könnyeznek, jellemző a nem gennyes váladékozás és szemhéj duzzanat is kialakulhat. A kellemetlen tünetek akár egész évben is jelentkeznek, kiváltó okként ilyenkor felmerül a lakáson belüli allergének – például háziállatok szőre – szerepe.”
A tüneteket a szénanáthához hasonlóan, ez esetben is az allergén hatására a szervezetben gyulladást keltő anyagok – például hisztamin – felszabadulása okozza. Az értágító hatás az orrnyálkahártyán orrdugulást, orrfolyást idéz elő, a szemben pedig az allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteinek megjelenéséhez vezet.
Baktérium vagy vírus eredetű kötőhártya-gyulladás
A kiváltó ok ez esetben valamilyen, a szembe került kórokozó. Ilyen esetben nagyon fontos a mielőbbi kezelés, mivel a kötőhártya-gyulladás ezen típusa nem pusztán kellemetlen, de nagyon fertőző is, közösségben gyorsan terjed.
Vitaminok természetes forrásból
2021. augusztus 05.

A túlzott vitaminfogyasztás veszélyei
A drága és divatos multivitamin-készítmények fogyasztása a betegség utáni lábadozás időszakában vagy a tél végén és kora tavasszal lehet indokolt. Mégis sokan úgy gondolják, hogy a betegségek megelőzhetők, a tavaszi fáradtság elkerülhető, ha folyamatosan valamilyen multivitamin-tablettát szednek. Igaz ugyan, hogy a vitaminok nélkülözhetetlenek az egészséghez, de túlzott fogyasztásuk komoly veszélyeket rejt magában.
Hajhullás és étvágytalanság a túl sok A-vitamintól
Különösen így van ez a zsírban oldódó A- és D-vitamin esetében, amelyeket szervezetünk elraktároz. A-vitamin-mérgezés esetén hajhullás, étvágytalanság, idegrendszeri tünetek jelentkeznek.
Hányás és székrekedés a túlzott D-vitamin-beviteltől
Még súlyosabb következményei lehetnek a D-vitamin-túladagolásnak: hányás, székrekedés, szembetegség, sőt befolyásolhatatlan vesebetegség. Kérdezze meg orvosát, mielőtt vitaminkészítményt választ!
A vitamin-túladagolásból származó veszélyeket legjobb megelőzni. A szükséges vitaminokat természetes anyagokból, friss zöldségből, gyümölcsből, gabonafélékből, tejből, húsból, tojásból “szerezzük be”.
Általános szabályok a mosás optimalizálásához
2021. augusztus 05.
Mit tegyél, hogy kevesebb vízzel és energiával legyenek tiszták a ruháitok? Bizony, van néhány mosási szabály, amit ha nem tartasz be, akkor pazarolsz, kidobsz az ablakon jó néhány ezrest. Például belegondoltál már rá, hogy hány kiló ruhát mosol egy évben? Hány liter vizet használsz el és mennyi áramot? Szerinted nem lehetne ezt okosabban csinálni? Egy kis odafigyeléssel rengeteg energiát és vizet, és ami lényeg, pénzt tudsz megtakarítani. Olvass tovább, és maradjon meg a zsebedben több ezer forint, havi szinten.
Rövid programok
Ha van a gépeden rövid (vagy gyors) program, azt használd. Az enyhén szennyezett ruhákat így, programtól függően 15-60 perccel rövidebb idő alatt ki tudod mosni. Pusztán megszokásból ne alkalmazz előmosást, különösen ha a ruha csak normál szennyezettségű, a szennyezettebb ruhát pedig inkább áztasd be mosószódába.
Alacsony hőmérséklet
A hosszú és energiaigényes főzőprogramra ne használd. Jó ha tudod, a mosógép a víz felfűtésére használja a legtöbb áramot!
Fordulatszám
A modern gépeken lehetőséged van kiválasztani mekkora fordulatszámmal centrifugáljon. Általában a magas fordulatszám nagyobb energiafogyasztást is jelent, és nem is feltétlenül szükséges.
Töltőtömeg
Kerüld a félig üres mosógéppel történő mosást. A használati utasításban megadott töltőtömeget a modern mosógépek hatékonyan tudják tisztítani, ugyanakkor megrakva sem fogyasztanak több energiát. Ha indokolt, válassz fél adagos programot. Kényelmes (de nem feltétlenül optimális), ha szenzoros mosógépünk maga állítja be a szükséges programot, forgási sebességet.
Foltok
Ha csak egy-egy ruhadarab foltos, kezeld a foltokat külön, és ne indíts el ezért egy magasabb hőfokú programot.
A folttisztítás alapszabálya, hogy a folt keletkezése után rögtön neki kell látni annak eltakarításához.
Jó tanácsaim mosógépedhez, hogy ne hagyjon cserben
A mosógép hatalmas segítséged a háztartásodban. Gondolj bele! Szegény nagyanyáink még teknő fölött görnyedve mostak. De a forgótárcsás mosógép sem a legkényelmesebb megoldás a ruháink tisztítására. Azonban nem magától értetődő, hogy a mosógéped tökéletesen működjön. Törődni kell vele! Segítek, hogyan kezdj hozzá.
Mikor jó a fájdalomra a meleg?
2021. augusztus 04.
Hideg vagy meleg? Nedves vagy száraz? Mikor használ a mozgásszervi fájdalmaknál a meleg terápia és hogyan érdemes alkalmazni azt? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.
Krónikus fájdalomnál hasznos
Általánosságban elmondható, hogy míg az akut gyulladás, sérüléseknél a hideg borogatás, a jegelés válik be, addig krónikus fájdalom és gyulladás esetén a meleg terápia lehet hasznosabb. Ennek elsődleges hatása az izmok görcsösségének csökkentése, a fájdalom enyhítése.
A meleg terápia során mindig azt a hőmérsékletet kell eltalálni, ami még melegít, melegen tart, de nem égeti a bőrt. A melegítés időtartama mindig az adott probléma jellegétől függ. Egy enyhébb hátfájásnál a rövidebb, 15-20 perces melegítés lehet hatékony, elhúzódó, krónikus fájdalmak esetén akár két óráig is érdemes melegen tartani az adott testrészt.
Mivel és hogyan melegítsünk?
A meleg terápiának két formája ismert: a nedves és a száraz.
– A nedves terápia lehet egy meleg fürdő, egy beáztatott törülköző vagy egy melegvizes palack, ami képes fenntartani az izmokig hatoló meleget.
– A száraz terápia lehet például az infraszauna vagy egy elektromos melegítő párna.
A melegítés hatékony módja egyénenként változó, mindenkinek érdemes kitapasztalni, mi hogyan hat rá és a fájdalomra. A meleg vizes palack 20-30 percig tartja a meleget, ahogyan a mikróban vagy forró vízben felmelegíthető zselés tasakok is. A melegvizes borogatás jó hatású lehet enyhébb derékfájdalomnál és jól „bedunsztolva” órákig képes tartani a kellemes hőmérsékletet. A szauna és a meleg fürdő ellazít – ahogyan a feszes, fájdalmas izmokat, úgy a mentális feszültséget is oldhatja.
Ugyanakkor van néhány eset, amikor orvossal érdemes konzultálni a meleg terápia alkalmazásáról, például magas vérnyomás, szívbetegség vagy visszér-betegség esetén. Bizonyos esetekben pedig egyenesen kerülendő a meleg, ilyen például a mélyvénás trombózis, a dermatitis, a nyílt seb, a perifériás érbetegség vagy a cukorbetegség.
Ki viszi le a szemetet?
2021. augusztus 04.
Manapság, amikor a legtöbb nő ugyanúgy dolgozik, mint a férfiak, a nők joggal várják el párjuktól, hogy ők is aktívan kivegyék a részüket a házimunkából. Azonban ez is egy olyan kérdés, amit a párok nem szoktak előre megbeszélni egymás között. Így az összeköltözés vagy a házasság után a házimunka az egyik leggyakoribb konfliktusforrás.
A hagyományos házasságban egyértelműen a férfié a vezető szerep, ő hozza a döntéseket, a feleség követi őt. Ezekben a kapcsolatokban a háztartás egyértelműen az asszony feladata. Ma is akad néhány jól működő hagyományos házasság, ahol ez a szereposztás mindkét fél igényeinek megfelel. Jóval gyakoribb azonban a partnerszerű házasság, ami a nők számára általában nagyobb megelégedést eredményez, viszont számos problémát vet fel.
Az egyenrangú, partnerszerű házasságban ugyanis hiányoznak a "munkaköri leírások". Az együttélés szabályai, a házastársak feladatai nincsenek előre meghatározva, ezeket ki kell dolgozni, sőt, az élethelyzet változásainak megfelelően folyamatosan alakítani, módosítani kell.
A két fél különböző mintát látott eredeti családjában
Elég sok olyan család van, elég sok olyan fiatalember van, aki otthonában azt látta, hogy a férfiú a munkából hazatérve kényelembe helyezi magát, felveszi papucsát, kezébe fogja a sörét, és olvassa az újságot vagy nézi a tévét. Ez az idősebb generációban meglehetősen gyakori volt, még akkor is, hogy ha az asszony dolgozott. A lánygyerek általában segített a konyhában, a fiútól legfeljebb azt várták el, hogy tartsa a létrát, amikor apja becsavarja a villanykörtét.
A nők ritkán fogadják el ezt a mintát, még akkor sem, ha az anyjuktól ezt látták. Elvben a férfiak is ellenzik, de nagyon könnyen belecsúsznak ebbe a kényelmes szerepbe. Ilyenkor szoktak kialakulni - vagy inkább feléledni - azok a sztereotípiák, hogy vannak jellegzetesen női és jellegzetesen férfimunkák. Férfimunka minden javítás, fúrás, faragás, szerelés, a háztartás viszont egyértelműen az asszony feladata.
Ebből a merev elképzelésből aztán számos probléma adódik.
1. Az értelmiségi férfi nem ért a villany- és vízszereléshez. Szíve szerint hozzá se fogna, de az asszony elvárja, mert ezt látta otthon az apjától. Így belevág, de több bajt csinál, mint hasznot. Az asszony lekicsinylő megjegyzéseket tesz: „Még erre se vagy képes? Az apám nem járt egyetemre, mégis mindet megcsinált!” Végül mégis kénytelenek szerelőt hívni, ami jóval többe kerül, mintha nem kontárkodott volna.
2. A férfi ezermester, és tényleg mindent meg tud csinálni, de nincs ideje rá. Mégis úgy gondolja: szóba se jöhet az, hogy mesterembert hívjanak. „Az ember minek adjon pénzt azért, amit maga is meg tud csinálni?” A tető beázik, a csap csöpög, a villanykapcsoló zárlatos, de nem hívunk mesterembert, mert „ amint lesz rá időm meg fogom javítani.”
Természetes, hogy ha csak az egyik fél dolgozik, akkor a másikra hárul a háztartás túlnyomó része. Amikor a korábban dolgozó nő otthon marad gyesen, természetes, hogy ő vállalja a nagyobb részét a háztartásnak, hiszen neki van rá jóval több ideje. A gondot az szokta okozni, amikor az asszony a gyesről visszamegy dolgozni, mégsem rendeződnek vissza az otthoni feladatok. Hiszen a férj már megszokta, hogy felesége végzi a háztartási munkákat. Ha nem ülnek le, nem beszélik meg újra a munkamegosztást, akkor nagyon nehéz visszazökkenni még azoknak a pároknak is, akik a párkapcsolat kezdeti időszakában arányosan tudtak megosztozni a feladatokon.
A mai emancipált világban egyre több fiatal pár tartja igazságosnak, ha minden munkán teljesen egyenlően osztoznak meg. Vagyis egyik nap az egyik, másik nap a másik főz. Az egyik héten az egyik, másik héten a másik porszívózik. Első ránézésre jónak, igazságosnak tűnik, azonban ez nem szokott jól működni. Gondoljunk csak bele: lehet, hogy a férj csapnivalóan rossz szakács. Egyrészt számára rengeteg időt vesz igénybe a főzés, másrészt nem csak az idő vész kárba, hanem a legjobb szándékkal összekotyvasztott étel is élvezhetetlen. Ennek semmi értelme, ha a nő szívesen főz.
Lényeg az, hogy ez az egyenlősdi a házasságban ugyanúgy árt, mint a testvérkapcsolatban. (Ha a testvérek – persze a szülők hatására - nagyon figyelnek arra, hogy mind a ketten pontosan ugyanazt és ugyanannyit kapjanak karácsonyra, húsvétra, születésnapra, abból nem alakul ki jó testvéri kapcsolat). Hogy ha a párok nagyon kínosan vigyáznak arra, hogy mindketten pontosan ugyanannyit végezzenek el, az az esetek többségében nem vezet jóra. Állandó hatalmi harc kérdése lehet az is, hogy milyen típusú munkák tartoznak bele a felosztásba: például munkának számít-e, hogy ki viszi a gyereket pingpongozni vagy angolórára.
Erre is fontos figyelni az asztmásoknak nyáron!
2021. augusztus 03.
Asztma esetén fulladást, nehézlégzést, asztmás rohamot is kiválthat, ha az allergiát okozó növény virágpora magas koncentrációban van jelen a levegőben. A pollenjelentés mellett azonban a légszennyezettségi adatokat is érdemes átböngészni, mielőtt szabadtéri programot szervez – figyelmeztet dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa. A nyári hőségben a talajközeli ózon koncentrációja emelkedhet magasba, ilyenkor erre is érdemes figyelni, különösen a délutáni és kora esti órákban.
Milyen légszennyezettségi értékeket figyeljen?
A levegőben található apró, szabad szemmel nem látható részecskék közt pollenek, égéstermékek, por is megtalálható, ezeket belélegezve, az asztmásoknál jellemző gyulladt légutakat irritálják, felerősítik a tüneteiket. Asztmások esetében különösen a talajközeli ózon és a kisméretű részecske szennyezés értékének emelkedése okoz panaszokat, ilyenkor sok betegnél lépnek fel köhögési rohamok, jelentkezik nehézlégzés, mellkasi diszkomfort, bizonytalan, égő érzés a tüdő területén.
Közvetve is rontja az asztmás tüneteket
A légszennyezettség nemcsak önmagában jelent problémát. A légutakat irritáló szennyeződések belélegzése miatt az asztmás beteg érzékenyebb lehet más triggerekre (rohamot provokáló tényezők) is. Így például a magas légszennyezettség idejére szervezett szabadtéri program után az otthonában található, egyébként panaszt nem okozó allergének, mint például a penész és a poratka is irritálhatja, fokozhatja a tüneteit.
Az ózon inkább nyáron, a részecske szennyeződések inkább télen okoznak gondot
A légszennyezettség bármelyik évszakban lehet magas. Télen, a köd, pára és gyenge légmozgás miatt különösen a nagyvárosokban, forgalmas utak mellett, vegyes tüzelésű fűtés miatt, elsősorban a felhalmozódó kisméretű részecske szennyezés jelent gondot. A nyári hőségben a talajközeli ózon koncentrációja emelkedhet magasba, ilyenkor erre is érdemes figyelni, különösen a délutáni és kora esti órákban.