2020. december 07.
Sokan úgy gondolják, tudják kezelni az italozásukat vagy éppen a füvezést. Valóban? És ha mégsem, mit tehetnek a barátok, hozzátartozók? 4 tipikus kifogás és 4 tiltás, amivel biztosan nem érsz el eredményeket.
„Tudom kezelni, akkor hagyom abba, amikor akarom!” - Bizonyára ismerősen hangzik sokak számára ez a kijelentés, főleg, ha valamelyik hozzátartozónk mondja ezt, a számunkra szemmel látható függőségéről.
Még fiatal kezdő konzultánsként és talán egészen pár évig én is azt gondoltam, ha valaki használ valamilyen szert és még ott tart, hogy az számára vonzó és még aranynak látja azt, ami valójában rozsda, azzal nem lehet mit kezdeni. Maximum felgyorsítani lehet a folyamatát, de hagyni kell még anyagozni. Ami az ő szempontjából megerősítése annak, hogy ezzel a mennyiségű és gyakoriságú fogyasztásával nincs is gond és ez még nem függőség.
Azonban a hozzátartozó szemszögéből ez a hozzáállás szinte elvárhatatlan és mentálisan nagyon is emésztő. Én annak idején ilyenkor szakemberként feltettem a kezem és azt mondtam, hogy sajnos várni kell, nincs mit tenni, hiszen egyelőre nem tudom az anyag adta érzést semmi más alternatívával überelni.
Mivel szakemberként is fontos, hogy folyamatosan képezzem magam, ma már tudom, van ezekben a helyzetekben is megoldás, lehet mit tenni, de ahhoz sok türelem, megértés és idő kell.
A felsorolás előtt azonban még szeretnék arra is kitérni, hogy valójában mi játszódik le ilyenkor azok fejében és szívében, akik még nem szembesültek a függőségükkel. Hogyan jutnak el odáig, hogy ezt problémaként kezeljék? Mit tehetnek a kívülálló segítők, hozzátartozók azért, hogy jobban megértsék őket és hitelesebben tudjanak hozzájuk viszonyulni?
Ezt a szakaszt a szakirodalom (Prochaska, Norcross, DiClemente) a fontolgatás előtti szakasznak mondja. Ami azt jelenti, hogy az itt lévő lévő emberek megrekedtek ebben a szakaszban a tagadásuk miatt. Például ha azzal vádolnak minket, hogy valami rosszat teszünk vagy tettünk, akkor a büntetést szeretjük elkerülni, ennek pedig a legegyszerűbb módja, ha letagadjuk azt, azaz a felelősség letagadása. Ez különösen igaz, ha még élvezzük is azt, amit teszünk.
2020. december 07.
Ha egy pár nem esik teherbe, a probléma forrása mindkét félben lehet (erre nagyjából 40-40% az esély), sőt akár mindkettőben is egyszerre. Vannak olyan otthon is elvégezhető, egyszerű tesztek, amelyekkel a legalapvetőbb problémákat ti magatok is kizárhatjátok. Cikkünk ezeknek a teszteknek a működését mutatja be.
Női termékenységi tesztek
Az otthon végezhető női termékenységi tesztek rendszerint az FSH (follikulus stimuláló avagy tüszőserkentő hormon) szintjét mérik. A női szervezetben ez a hormon a petesejtek fejlődését, növekedését segíti. Az életkor előrehaladtával a rendelkezésre álló petesejtek száma csökken és sajnos a minőségük is romlik. A szervezet erre úgy reagál, hogy több FSH-t állít elő. Ezért, ha valakinél magas FSH szint mutatható ki, az utalhat arra, hogy a petesejtek minőségével és/vagy mennyiségével probléma van.
A teherbeesés magas FSH értékkel sem kizárt, de az állapot kezelése nehézségekbe ütközhet. Egyéb esetekben terméketlenség kezelése során gyakran mesterségesen serkentik az FSH termelést, hogy a szervezetet több és jobb petesejt előállítására késztessék. De ha valakinél az FSH szint már eleve magas, az FSH érték további növelése rendszerint nem javítja a fogamzási esélyeket. Mivel a magas FSH szint a petesejtek minőségének romlására is utalhat, ha be is következik a fogamzás, nagyobb eséllyel következik be magzati rendellenesség.
Az FSH értékét a ciklus meghatározott napjain szokták mérni. Egy mérés a pontos értékeléshez általában nem elegendő, hiszen a hormonszint ciklusról ciklusra is változhat – de a magas szintek mindenképpen problémára utalhatnak. Ha pozitív (azaz magas) FSH teszt eredményt kapsz, feltétlenül keresd fel nőgyógyászod további vizsgálatok céljából!
Férfi termékenységi tesztek
A terméketlenséget általában női problémának tekintik, de mivel a gyermekáldás elmaradása mögött ugyanakkora eséllyel a férfi is állhat, ezért a férfi vizsgálata is ugyanolyan fontos, mint a nőé.
2020. december 06.
Kiváltható-e a gyógyszeres kezelés gyógynövényekkel? Kinek érdemes és kinek tilos gyógynövényekkel kiegészítenie a terápiáját? Melyek a hatásos, a hatástalan és a veszélyes növények? A PirulaKalauz megmondja. Nyugodjon meg, ezt a weboldalt olyan emberek írják, akiknek nem gurult el a gyógyszere…
Az internet hemzseg a hamis, félrevezető információktól. Ebben az útvesztőben a laikus olvasó akaratlanul is könnyen eltévedhet.
A nemrégiben elindult PirulaKalauz internetes portál alapítói gyógynövénykutatással foglalkozó gyógyszerészek. Oldalukat azért hozták létre, hogy elolvassák és feldolgozzák a tudományos szakirodalmat, és szakszerűen, közérthetően, legfőképpen pedig a tudomány mai állása alapján tájékoztatást adjanak arról.
A PirulaKalauz weboldal szakértőinek hála hiteles, megbízható forrásként segítik az olvasót eligazodni a vitaminok, étrend-kiegészítők, gyógytermékek, a különböző hatóanyagok dzsungelében – legyen szó nátháról vagy éppen cukorbetegségről.
Több száz gyógynövény, több ezer hatóanyag, közel 20 ezer étrend-kiegészítő egyetlen felületen: a PirulaKalauz tartalmazza az étrend-kiegészítőkben, gyógyszerekben és más készítményekben leggyakrabban előforduló összetevők leírását.
Emellett hasznos és szinte naponta frissülő olvasnivalót is ígér Tudásbázis aloldalában: például kiderül, érdemes-e gyömbért fogyasztani allergia ellen, van-e kapcsolat a koffein és a termékenység között, hatékony-e a probiotikum ízületi gyulladásra. Vajon csökkenti-e a fekete tea a vérnyomást? Minden betegségre megoldást nyújt a C-vitamin? Bejegyzéseiben naprakész, tudományos eredményeket mutat be lényegre törően.
A Bevizsgáló rovat bepillantást enged a pirulák, növények belsejébe: vajon milyen összetevőket tartalmaznak?
A sokak által már régóta ismert és olvasott Ködpiszkáló blog is ezen a honlapon kapott új helyet. Cikkei lerántják a leplet a hamis információkról: a gyógynövényekkel és gyógyszerekkel kapcsolatos tévhiteket oszlatja el.
2020. december 06.
A kakaó flavonoidjai egészséges felnőtteknél fokozzák az agy oxigénellátását, ezzel javítják a kognitív teljesítményt egy új amerikai kutatás szerint.
Jobb eredményeket mutattak a gondolkodást igénylő, bonyolult feladatok megoldásában azok a résztvevők, akik előtte kakaóflavonoidokat fogyasztottak – derült ki az Illinois-i Egyetem honlapján megjelent kutatásból.
A kutatók olyan felnőtteket kértek fel, akik nem dohányoztak, nem volt tudomásuk agyi, szív- és érrendszeri, valamint légzőszervi betegségükről.
A 18 résztvevőt két szakaszban tesztelték, az egyik előtt flavonoidokban gazdag, a másik előtt feldolgozott, nagyon kevés flavonoidot tartalmazó kakaót kaptak. Se a résztvevők, se a kutatók nem tudták, mikor melyik kakaót fogyasztották.
Mintegy két órával a kakaó fogyasztása után a résztvevők öt százalék szén-dioxidot, vagyis a normális érték körülbelül százszorosát tartalmazó levegőt lélegeztek be, amivel azt szokták vizsgálni, hogyan reagál az agy érrendszere erre a kihívásra.
A szervezet erre jellemzően úgy válaszol, hogy növeli az agy vérellátását, ami több oxigént jelent, és lehetővé teszi, hogy az agy több szén-dioxidtól tisztuljon meg – mondta el Gabriele Gratton, az egyetem professzora.
Funkcionális közeli infravörös spektroszkópia (NIR-spektroszkópia) eljárással megmérték a homlokkéreg oxigénellátottságát. Ez az agyi terület kulcsszerepet játszik a tervezésben, a viselkedés szabályozásában és a döntéshozatalban is.
A kutatók emellett bonyolult feladatok elé állították a résztvevőket, ahol időnként ellentmondásos vagy egymással versengő utasítások között kellett eligazodniuk.
2020. december 05.

Az óvodások, kisiskolások körében a szorongás könnyen kialakulhat, de jó hír, hogy fel is oldható – például beszélgetéssel.
Reagál a világra
Bármilyen hihetetlennek is tűnik, a világból jövő külső hatások a 3-4 éveseket sem kerülik el. Ha szokatlan, korábban nem tapasztalt dolgokat produkál, ha hirtelen megváltozik a viselkedése, a szülő szorongásra gyanakodhat. A hasfájás, az eleven gyerek váratlan, visszahúzódó viselkedése, az indokolatlan agresszió hátterében a szorongás állhat. A szorongást pedig a félelem táplálja – mondja dr. Szalma Ibolya gyermekpszichológus. Mitől félhet a kicsi? Amit a hírekből, televízióból, rádióból vagy éppen a szüleitől hall. Jelen esetben például a pandémiától. Ami a szülőket foglalkoztatja, az őt is.
Helyzet van!
Ugyancsak szorongást ébreszthet a gyermekben, amikor bekerül az óvodába, illetve az iskolába. Gyakori, hogy a kis óvodás viselkedése drasztikusan megváltozik. Például egy korábban kommunikatív gyerkőc visszahúzódóvá, csendessé válik, amint elkezdi az óvodás éveit. Ha ezt az óvó néni nem ismeri fel, és nem oldja a gyermekben, a szorongás állandósulni fog. A szülő ebben az esetben ne pszichológushoz hordja a gyereket! Az óvó nénivel történő beszélgetés segíthet kideríteni a szorongás okát és megtalálni arra a legjobb megoldást.
A 6-7 évesek iskolakezdése is kemény próbatételnek bizonyul. A gyerek ekkor jelentkező szorongása a szülőtől és az óvodától függ. Az iskolai felkészítés a nagycsoportban kezdődik, és szerencsés, ha ez nem fenyegetéssel történik – tanácsolja dr. Szalma Ibolya. Azt kell sugallni a leendő iskolás felé, hogy az iskola egy csodás hely, amitől nem kell félni, mert rengeteg érdekességgel találkozhat ott. Játékos keretek között kell felkészíteni, terepet adni az egyéni szereplésre! Gyakoroltatni, milyen a csoport elé kiállva előadni: beszélni, verset, mesét mondani, énekelni. A szülőnek is érdemes megfogadni: ne fenyegetően beszéljen a közelgő iskoláról, az legyen a cél, hogy várakozásteljesen lépje át az iskola kapuját a kicsi.
A szorongás oldható
Különböző relaxációs technikákkal a kisgyermek szorongása remekül oldható. Ez akkor hasznos, ha naponta, később hetente, majd például dolgozatírások előtt alkalmazza az érintett gyerek. Például az esőcseppjáték lényege, hogy a csepp maga a gyermek, aki a földre hull, ott a nap felmelegíti, párologni kezd, így egyre könnyebbé válik.
2020. december 04.

Csaknem megkétszereződött a szorongó fiatal felnőttek száma az új típusú koronavírus okozta világjárvány tavaszi hulláma idején – olvasható a Bristoli Egyetem új tanulmányában.
A kutatók a kilencvenes évek elején született bristoli fiatalokról készülő, nagylétszámú, hosszú távú, átfogó vizsgálat (Bristol’s Children of the 90s) adatait elemezték. Megállapították, hogy a 27-29 évesek körében 13-ról 24 százalékra nőtt a szorongók aránya a tavaszi országos kijárási korlátozások idején, és ez az arány magasabb volt, mint amit a szüleik körében mértek.
Azt találták, hogy a szorongás magas foka fennmaradt júniusban is, amikor a korlátozásokon enyhítettek, ezért talán hasonló helyzetre lehet számítani a téli lezárások idején is.
A bristoli vizsgálatba 1991-92-ben 14 500 várandós nőt vontak be, ettől kezdve majdnem három évtizede gyűjtik az ő és gyerekeik egészségére és életmódjára vonatkozó adatokat. A gyerekek hamarosan betöltik a harmincat.
Az új tanulmányban a kutatók az előző évek adatait összevetették a 2020-ben kétszer kitöltött kérdőívek válaszaival, hogy megismerjék a világjárvány hatásait a mentális egészségre.
A depresszió és/vagy a szorongás fokozott kockázatával a nőknek, az egyedül élőknek, a Covid-19 miatt elszigetelteknek, a korábban létező mentális és testi betegséggel élőknek, valamint a pénzügyi gondokkal küzdőknek kellett szembe nézniük.
Egyes tényezők, köztük az egyedül élés csak a depresszió nagyobb kockázatával függött össze, más tényezők, így a szülőség csak a szorongással volt kapcsolatos.
A kutatók nem találtak fokozott szorongáskockázatot a kulcsterületeken vagy az egészségügyben dolgozók körében. Hasonló eredményeket kaptak több mint 4000 skót résztvevőnél is, ami arra utal, hogy nem csak a bristoliakra voltak igazak a megállapítások.
2020. december 04.
Laboratóriumi vizsgálatok szerint a cinket vagy ónt tartalmazó fogkrémek, illetve a cetil-piridinium-klorid (CPC) tartalmú szájvizek 99.9%-ban semlegesítik a COVID-19-et okozó vírust. A vizsgálatok a Colgate kutatási program részét képezik, amely keretén belül megfertőződött embereken végeztek klinikai vizsgálatokat, hogy felmérjék a szájápolási termékek hatékonyságát a szájban megtalálható vírus mennyiségének csökkentésében, amely hozzájárulhat a COVID-19-et okozó vírus terjedésének lassításához.
A laboratóriumi vizsgálatokban – amelyekben elsőként vizsgáltak fogkrémet – a Colgate Total és a meridol fogkrémek 2 perc után semlegesítették a vírus 99.9%-át. A Colgate Plax és Total szájvizek már 30 másodperc után hasonlóan hatékonynak bizonyultak a vírus semlegesítésében. Az októberben befejezett vizsgálatokat a Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) Közegészségügyi Kutató Intézetével és a Regionális Biológiai Biztonsági Laboratóriumokkal együttműködve végezték.
Az eredmények azt mutatják, hogy egyes fogkrémek és szájvizek segíthetnek csökkenteni a SARS-CoV-2 vírust, amely a COVID-19 megbetegedéseket okozza, azáltal, hogy ideiglenesen csökkentik a szájban található vírus mennyiségét. Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja szerint a vírus cseppfertőzés útján terjed, tehát amikor egy fertőzött személy köhög, tüsszent, énekel, beszél vagy levegőt vesz.
“Klinikai vizsgálataink korai szakaszában járunk, de az előzetes laboratóriumi és klinikai eredményeink nagyon ígéretesek” – mondta Dr. Maria Ryan, a Colgate klinikai igazgatója. “Jóllehet, a fogmosás és a szájvizes öblögetés nem számítanak kezelésnek, illetve nem nyújtanak teljes körű védelmet, segíthetnek a vírus továbbadásának csökkentésében és terjedésének lassításában, kiegészítve a maszkviselés, szociális távolságtartás és a gyakori kézmosás által biztosított védelmet.”
Dr. David Alland, a Fertőző Betegségek divízió vezetője és a COVID-19 Elhárítási és Pandémiás Felkészültségi Központ (CCRP2) igazgatója, aki Dr. Pradeep Kumar és Dr. Riccardo Russo orvos kollégáival a Rutgers NJMS tanulmányt vezette, a következőket mondta: “Tekintettel arra, hogy a nyál olyan mennyiségű vírust tartalmazhat, mint ami az orrban és a torokban található, valószínűsíthető, hogy a szájból származó SARS-CoV-2 vírus hozzájárul a betegség továbbadásához, főként tünetmentes fertőzött személyeknél, akik nem köhögnek. Ez alapján a szájban lévő vírus mennyiségének csökkentése segíthet megakadályozni a vírus továbbadását a szájápolási termékek hatástartama alatt.”
2020. december 03.

Kormánydöntés értelmében a veszélyhelyzet időtartama alatt lejáró szakorvosi javaslatok érvényesek maradnak a veszélyhelyzet megszűnését követő 90 napig – tájékoztatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön az MTI-t.
A gyógyászati segédeszközök veszélyhelyzet alatt lejáró kölcsönzési ideje, valamint a vények beváltási határideje továbbra is a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig hosszabbodik meg. A háziorvosnak az egészségügyi dokumentációban kell rögzítenie, ha a veszélyhelyzetre tekintettel ideiglenesen meghosszabbítja a szakorvosi javaslat.
A minisztérium emlékeztetett, a járvány első hullámában lehetővé tették, hogy távkonzultációval kaphassanak a betegek egészségügyi ellátást, felírhassák e-receptjeiket. A receptkiváltás könnyített szabályai hozzájárultak a kényelmes és biztonságos gyógyszerkiadáshoz.
A veszélyhelyzet alatt mind az egészségügyi szolgáltatók, mind pedig a betegektől érkező pozitív visszajelzések alapján született arról, hogy ez az ellátási forma megmarad.
“A mostani döntéssel a jelenlegi nehéz időszakban is biztosítjuk, hogy az érintettek fennakadás nélkül és a fertőzés kockázatát elkerülve hozzájuthassanak a krónikus betegségeik egyensúlyban tartásához szükséges gyógyszereikhez” – olvasható a közleményben.
A minisztériumi kommüniké szerint a rendelkezést a magyar lakosság egészségének védelme, a további súlyos tünetekkel járó, illetve halálozást okozó megbetegedések számának csökkentése érdekében hozták. Továbbá annak biztosítása érdekében, hogy a járvány ideje alatt is minden magyar állampolgár a lehető legmagasabb színvonalú egészségügyi ellátásban részesüljön.
2020. december 03.

Engedélyezte szerdán a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a Pfizer és a BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Az Egyesült Királyság ezzel a világ első olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus-vakcina alkalmazására.
Boris Johnson brit miniszterelnök minapi sajtótájékoztatóján közölte, hogy kormánya már 40 millió adagot megrendelt a Pfizer/BioNTech-oltóanyagból, és ez – mivel fejenként két oltásra lesz szükség – az első menetben húszmillió embernek, a brit lakosság csaknem egyharmadának lesz elegendő.
A Pfizer és a BioNtech november elején bejelentette, hogy közösen kifejlesztett oltóanyaguk hatékonysága az addigi klinikai próbák és vizsgálatok eredményei alapján 90 százalék körüli.
A Pfizer nem sokkal később közölte, hogy a végleges hatékonysági mutató ennél is jobb, eléri a 95 százalékot. A gyógyszeripari cég nemrégiben jelezte, hogy brit jóváhagyás esetén néhány napon, akár órákon belül el tudja kezdeni vakcinájának nagy-britanniai forgalmazását.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva néhány napja kijelentette: a cég készen áll az első 20 millió, már elkészült adag azonnali kiszállítására azokba az országokba, amelyeknek a hatóságai megadják ehhez a hozzájárulást.
A vállalat az idei év végéig 50 millió, 2021-ben 1,3 milliárd adag koronavírus-vakcinát tud gyártani. A brit egészségügyi minisztérium szóvivője az engedélyezés szerdai bejelentése után közölte: a kormány elfogadta a gyógyszerfelügyeleti hatóság ajánlását a Pfizer/BioNTech-vakcina alkalmazásának engedélyezésére.
A szóvivő szerint az MHRA a benyújtott dokumentáció alapos tanulmányozása után úgy döntött, hogy az oltóanyag megfelel a szigorú biztonsági, minőségi és hatékonysági előírásoknak.
2020. december 02.

A hétköznapi nyelvhasználatban gyakran találkozunk azzal a fogalommal, hogy stressz vagy trauma. Leginkább felnőttek esetében beszélünk megterhelt eseményekről, akár fizikai vagy szexuális erőszakról, azonban érdemes fókuszba helyezni azt a szenzitív időszakot, azaz a kisgyermekkort, amikor egy akut stressz (nem huzamosabb ideig fennálló) is képes komoly pszichés károkat okozni a gyermek lelkében.
Egyáltalán mi az, hogy akut stressz? Érdemes látni, hogy egy élmény a gyermek számára még akkor is lehet „terhes”, ha ezt a szülő nem is feltételezi. Ezzel nem azt mondom, hogy minden stressz trauma lenne, azt viszont megállapíthatjuk, hogy a huzamosabb ideig fennálló stressz traumatikus erővel bír. Tehát az akut stressz olyan átmeneti megbetegedés, amely súlyos fizikai vagy pszichés stressz (természeti katasztrófa, bántalmazás, bal eset, hirtelen haláleset) után közvetlenül alakul ki.
A személy, a gyermek olyan eseményt élt át, vagy olyannak volt tanúja, amelyben valóságos vagy fenyegető haláleset, súlyos sérülés vagy a saját vagy mások testi épségének veszélyeztetettsége valósult meg.
Rendkívül intenzív tünetek jelentkeznek:
• Félelem,
• szorongás,
• bénultság érzése,
• a tudat és a figyelem beszűkülése,
• a környezetben való tájékozódás csökkenése,
• részleges vagy teljes emlékezetkiesés.
A traumát a személy kínzó, kényszerű visszaemlékezésekkel és álmokkal újraéli. A személy a traumára emlékeztető gondolatokat, érzéseket, tevékenységeket, helyeket és embereket kerüli.