Augusztusban az édesapáké a főszerep!
2020. augusztus 26.

A feleségek örök támaszai és segítői, a lányok védelmezői, a fiúk példaképei. Mégis sokszor jobban megbújnak a csendes háttérben, mint az anyukák, pedig ők is ugyanolyan mindennapi hősök, akik manapság szintén egyre kevesebb elismerésben részesülnek. A Sudocrem Az Év Apukája kampányában most a kiemelkedő feladatokat ellátó édesapákra irányítja a figyelmet, akik nap mint nap helytállnak munkában, gyermeknevelésben és a családok élén.
A XXI. századi édesapák szerepe egyre inkább kulcsfontosságú. A pedagógiai érzék mellett szinte első perctől kezdve fontos a kötődés és a bizalom kialakítása a gyermek és a családfő között. Ez a későbbi közös életük során meghatározó szerepet játszik majd, hiszen a fiúk számára elsősorban az apuka lesz az a személy, akire hasonlítani szeretnének, akinek a szavára mindennél jobban adnak, és akit általában példaképként követnek.
Természetesen a lányoknál is kulcsfontosságú az édesapával való jó és szoros kapcsolat, hiszen ők a kislányok első számú védelmezői, a legerősebb bástyák. Ők jelenthetik azt a férfit, akire igazán felnéznek, akinek a mintája, erkölcsi normái és a mentalitása – akárcsak az édesanyáké – értékmutató lehet a későbbiekben, akár a párválasztás során is.
Nem csoda hát, hogy manapság, a modern társadalmakban elkezdett felértékelődni az apák szerepe a gyermeknevelés terén. Egyes skandináv országokban például az apukáknak is kötelező hónapokig otthon maradni a gyermekkel, hogy ők is ugyanannyi időt tölthessenek az apróságokkal, mint az édesanyák. De hazánkban is egyre nagyobb az igény az apasági CSED-re vagy GYED-re.
Hogyan vészeljük át az allergiaszezont?
2020. augusztus 25.
Az augusztus az allergiában szenvedők számára az egyik legnehezebben elviselhető hónap, hisz ekkor egyszerre két erősen allergén növény is virágzik: a parlagfű és a fekete üröm. Az allergia tünetei nemcsak a mindennapokat keseríthetik meg, hanem a nyaralást is. Ha azonban megfogadjuk az orvos tanácsait, könnyebben vészelhetjük át ezt néhány hetet, és a vakációra is jó szívvel fogunk emlékezni.
Bár az allergiaszezon már kora tavasszal elkezdődik, az augusztusi időszakban megugrik az allergia tüneteitől szenvedők száma. Ennek oka, hogy több erősen allergén növény egyszerre virágzik, ráadásul a száraz meleg időben jóval magasabb a pollenkoncentráció. Dr. Dunca Mircea Zoltán, a NaturMed Hotel Carbona orvosa szerint néhány dologra odafigyelve enyhíthetők az allergiás tünetek.
- Szabadítsuk meg környezetünket a pollenektől
Mivel a pollenek és a por a levegőben szállva nemcsak környezetünket, hanem bennünket is ellepnek, a Carbona orvosa szerint az első lépés az allergia tüneteinek enyhítésére egy alapos takarítás. Fontos, hogy otthonunkat hetente vagy akár néhány naponta porszívózzuk lehetőleg olyan porszívóval, amelynek hatékony a levegőszűrője. Érdemes emellett rendszeresen felmosni, törölgetni, és az ágyneműt is gyakrabban kell cserélni, miután azon a pollen megül, és alvás közben irritálja nyálkahártyánkat. Ugyanez igaz a ruhákra is, amelyeket allergiaszezonban sűrűbben kell váltani és mosni. Ha meg szeretnénk szabadulni a pollenektől, természetesen saját magunkról sem szabad megfeledkeznünk. A kritikus hetekben nem csak testünket, hanem hajunkat is érdemes gyakrabban mosni.
- Figyeljünk rá, mit eszünk, mit iszunk
Gyakori jelenség az allergiások körében a keresztallergia, amikor egy bizonyos étel vagy ital hasonló reakciókat vált ki a szervezetből, mint maga a pollen. A Carbona orvosa ezért azt javasolja, allergiaszezonban körültekintően állítsuk össze étrendünket, válogassuk meg, milyen zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztunk, milyen italokat iszunk. A parlagfű pollenjére érzékenyek tüneteit erősítheti például az uborka, a cukkini, a paprika, a paradicsom vagy a banán, a sárga- és a görögdinnye. Mivel ezeket a reakciókat a nyersen elfogyasztott zöldségek, gyümölcsök váltják ki, a szóban forgó zöldségeket fogyasszuk inkább sütve vagy főzve. Az antihisztamin tartalmú ételek ugyanakkor sokat javíthatnak állapotunkon. Ilyenek például a gránátalma, a tőzegáfonya vagy épp a csalántea.
Pacuha, cuki, vagy koravén? - A te gyereked melyik öltözködési típushoz tartozik?
2020. augusztus 25.
Hogy öltözik a gyerekünk? Ahogy öltöztetjük - gondolná az egyszeri ember. Ám akinek több gyereke van, az tudja: minden gyerek öltözködési stílusa sajátos, még akkor is, ha a tesók levetett ruháit hordja. A típusok már egész kicsi korban előre vetítik a későbbi felnőtt öltözködési jegyeit. A Te gyereked hová tartozik? Te milyen gyerek voltál?
Érdekes megvizsgálni, hogy gyerekként te melyik csoportba tartoztál?
Megkérdezni másokat, hogy téged hová soroltak volna, és végezetül megnézni, hogy a te gyereked (gyerekeid) melyik kategóriába esnek! Figyelem, nincs teljesen tiszta típus, lehet, hogy két kategóriában is elférhet - és minden gyerek, független a stílusától - tökéletes úgy, ahogy van!
1. A pacuha, a koszmágnes, a kis hanyag
Bármit adsz rá, mindig olyan, mintha helikopterről szórták volna rá a ruhát. A turis cuccban éppen olyan toplák, mint a legmenőbb divatházból való ruhákban. Egyszerűen képtelen úgy közlekedni, hogy a fele trikója ne lógjon ki a gatyakorcból, hogy a zoknijában benne maradjon a gumi, vagy ne törölje azonnal végig ruhaujjával a frissen elkészült festményt vagy a zsíros kenyeret. Lecsöpögteti magát még a száraz kenyérrel is. Ő az, akit egyáltalán nem zavar, ha fordítva veszi fel a pólóját, vagy felemás az inge gombolása. Anyuka tehet bármit, ő ilyen.
Felnőttként a dolog némileg javulhat, de aki gyerekként ilyen, az felnőttként is megőrzi ezt a tulajdonságát.
Életveszélyes, ha az agyunk szabadság üzemmódba kapcsol
2020. augusztus 24.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) elnöke szerint életveszélyes lehet, ha a nyári strandolásnál “az agyunk szabadság üzemmódba kapcsol”. Bagyó Sándor erről beszélt Alsóörsön, ahol a vízimentők tipikus vízi baleseti szituációkat mutattak be.
Az évek óta tanulmányozzák a strandokon előforduló balesetek, tragédiák okait, de a megelőzés – tájékoztató kiadványok, táblák, médiamegjelenések – ellenére évről évre visszatérnek bizonyos problémák. Úgy fogalmazott: amikor “az agyunk szabadság üzemmódba kapcsol”, gyakran szembemegyünk a logikával és a józan ésszel, veszélybe sodorva önmagunkat.
Fontosnak nevezte, hogy a fürdőzők ismerjék a határaikat, csak olyan messzire menjenek a vízbe, ahonnan biztonságosan ki tudnak jönni. Sokan szeretnek a strandbóján belül a mély vízben fürdőzni, de Bagyó Sándor szerint sokkal biztonságosabb nem befelé, hanem a parttal párhuzamosan úszni vagy megszervezni kíséretünket, hogy ne egyedül legyünk a mély vízben.
Nemcsak a mély, hanem a sekély víz is életveszélyes lehet. Minden évben történik haláleset vagy maradandó bénulás különböző fürdőeszközökről ugrálás miatt. A közelmúltban Siófokon ugrott 80 centis vízbe egy fiatal, akin már nem tudtak segíteni. A sekély víz veszélyét a strandon egy vízibicikli mellett kézen álló emberrel is szemléltették a vízimentők.
Az egészségi állapot is fontos az elhízottság megállapításánál
2020. augusztus 24.
Az új kanadai irányelvek szerint nemcsak a testsúlyt, hanem az egészségi állapotot is figyelembe kell vennie az orvosnak, mielőtt a pácienst elhízottnak ítéli – számolt be róla a BBC hírportálja.
A kanadai orvosok társaságának lapjában (Canadian Medical Association Journal) frissen megjelent irányelvekben azt is tanácsolják, hogy a diétán és a testmozgáson túl összpontosítsanak a hízás okaira és válasszanak holisztikus megközelítést, vagyis az emberi egészség teljességéből induljanak ki a gyógyításban. Felhívták a figyelmet arra, hogy súlyuk miatt nem lenne szabad megbélyegezni az egészségügyi ellátórendszerhez fordulókat.
“Az elhízásról uralkodó közvélekedés feltételezi a személyes felelőtlenséget és az akaraterő hiányát, az elhízással élőket vádolja állapotukért és megszégyeníti őket” – olvasható az irányelvekben, amelyeket elsősorban a háziorvosoknak készítettek.
Ximena Ramos-Salas, a dokumentum egyik szerzője, az Obesity Canada kutatási igazgatója elmondta, eredményeik azt mutatják, hogy sok orvos diszkriminálja az elhízottakat, ami súlyuktól függetlenül rosszabb egészségi kilátásokkal járhat.
Az elmúlt három évtizedben megháromszorozódott az elhízottak aránya Kanadában, a statisztikák szerint körülbelül négyből egy lakos elhízott. A kezelésük irányelvein 2006 óta nem változtattak.
Egészséges férfiak és a házasság - a terapeuta 5 tippje, ami megmenti
2020. augusztus 23.
A házasság legfőbb haszonélvezői a férfiak. Míg a nők esetében a házasság nem egyértelműen jelent egészségügyi nyereséget, a férfiaknál a statisztikák karakteresen rámutatnak: a nős férfi tovább él. Vajon mi ennek az oka?
"A házasság legfőbb haszonélvezői a férfiak" - állítja John Gottman, és erősen úgy néz ki: nem viccelt. Bár ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy a férfiak tudattalattija, amikor kritikát hallanak, nem tudja megkülönböztetni a veszélyes ragadozót a feleségtől.
Tizennégy évvel ezelőtt a pszichológus John Gottman Amerika egyik legsikeresebb házasságkutatója lett. Éppen ebben az időszakban formálódott egy számára különleges fontossággal bíró kapcsolat. Egy tengeri ételeket felszolgáló étteremben udvarolt a szíve hölgyének, aki türelmetlen lett valami miatt, és a szépen induló este dacára tett egy csúnya, fitymáló megjegyzést. Mire Gottman a melléhez kapott és leesett a földre. Az asztal alól pedig a következő kijelentés hangzott: "Szép lövés volt Kedvesem, most végem." Egy ismert cowboy filmből származó mondatot idézett, és amikor kibújt az asztal alól a jövendőbeli felesége már kacagott - a feszültség teljesen oldódott és elmúlt.
Sok férfit teljesen kiábrándít, és főleg feldühít, amikor helytelenítik a választását
Gottman huszonöt évig mást sem csinált, csak fölvette videóra, és elemezte: a frissen házasodottak hogyan vitatkoznak, beszélgetnek és veszekednek. Megmérte a vérnyomásukat, följegyzett minden mosolyt és minden megvető grimaszt a kis Szerelmi Laboratóriumában. Egy ilyen kis vizsgálat után, legalábbis állítása szerint 94 %-os pontossággal meg tudja mondani, hogy együtt marad-e a pár vagy sem.
Együtt maradni fontos
Három évtizede a válások száma nő, vagy igen magas, és úgy tűnik, a riasztó adatok arra bírják a párokat, hogy beérjék "közepes", langyos házasságokkal a válás helyett. Elsősorban a gyerekek miatt, mert tudjuk, hogy életre szóló károsodást szenvedhetnek. Nem lesznek képesek stabil kapcsolatot kialakítani, és menekülni fognak az intimitástól. Ellentmondások vannak minden oldalról ebben a témában. Vannak, akik azt állítják, hogy nincs olyan kulturált válás, amely jobb megoldás lenne akár a legrosszabb házasságnál is.
Vannak mérsékeltebb vélemények, amely szerint a válás nem szükségképpen okoz traumát, mégpedig akkor, ha a szülők elég érettek ahhoz, hogy az egymás iránt érzett negatív érzelmeknek, és a konfliktusnak nem teszik ki a gyerekeket.
Anyajegyek a bababőrön?
2020. augusztus 23.
Az anyajegyeket mi, felnőttek sem szeretjük, de ha a kisbabánk bőrén látjuk, az mindannyiunkat sokkal jobban zavar.
Vannak olyan foltok, csomócskák, melyek már a születéskor jelen vannak, mások pedig az évek során alakulnak ki. Akár bőrszínűek, akár vörösek vagy barnák, gyakori, hogy a gyermekkel együtt nőnek. Ha ennek mértéke nem haladja meg a pici fejlődésének mértékét, általában nincs szükség beavatkozásra. Szerencsére fiatalkorban nem gyakori a rosszindulatú elfajulás, inkább az esztétikai szempontok, vagy a lokalizáció az, amely esetleg az anyajegy eltávolítását szükségessé teszi. Az újszülöttkorban meglévő növedékek közül leggyakoribbak az ér eredetűek.
Eper anyajegy, málna anyajegy
A közvetlenül születés után csak halvány, pirosas foltként látható elváltozások a második-negyedik hétre szembetűnőbbé válnak. A bőr felszínéből félgömbszerűen előemelkedő, vöröses színű, egyenetlen felszínű elváltozások neve eper vagy málna anyajegy, mivel ezekre a gyümölcsökre hasonlítanak.
- Háromszor gyakrabban fordul elő lányokon, mint fiúkon, és koraszülötteknél is többször látjuk.
- Az esetek közel 40%-ában a fejen és a nyakon, kb. 30%-ban a törzsön jelenik meg.
- Lehet felületi, mély, vagy kevert típusú, bár ezt ránézésre nem könnyű megmondani.
- Az első négy hónapban gyorsan növekedhetnek, nem kis ijedelmet okozva ezzel a szülőknek.
- Sebészi beavatkozást, lézeres vagy gyógyszeres kezelést csak akkor javaslunk, ha a növedék kisebesedik, vagy olyan területen – pl. a szemhéjon, szájon – helyezkedik el, ahol az életfunkciókat akadályozza. Ha nagy méretű az érdaganat, vagy a mélyben, pl. a gégében fordul elő, MRI-vizsgálattal kell diagnosztizálni, nem okozhat-e létfontosságú területen problémát.
- Ötéves korra az értágulatok fele, tízéves korra pedig kb. 90%-a visszafejlődik. A nagyobb éranyajegyek visszafejlődése után területén a bőr kissé sorvadt, ráncos, szürkés színű, de esztétikailag általában szebb, mint a műtét után visszamaradó heg.
- Ha a csecsemő bőrén többszörös, apró ér eredetű daganatot látunk, az orvosnak gondolni kell arra, hogy a belső szervekben, pl. a májban, szívben is lehetnek értágulatok. Ilyen esetekben alapos kivizsgálásra, rendszeres ellenőrzésre van szükség.
Bőrsérülések a maszk alatt
2020. augusztus 22.
A COVID-19 járvány különböző szakaszaiban egyelőre mindvégig szükséges az maszk hordása. Figyelnünk kell ugyanakkor ennek a védőeszköznek bőrünkre gyakorolt hatásaira is. Hiszen aki arra érzékeny, vagy bárki, akinek hosszabb ideig kell viselnie a maszkot, kellemetlen bőrtüneteket tapasztalhat. Íme néhány tudnivaló a maszkviselés „mellékhatásairól” és megelőzésükről vagy enyhítéséről.
Többféle zavaró bőrtünetet okozhat, ha tartósan maszkot kell viselnünk. Ilyen lehet a kipirosodás, az irritáció, vagy az apró bőrsérülések azokon a részeken, ahol a textília dörzsöli az arcbőrt (orrnyergen, fül mögött stb.).
Amellett súlyosbíthatja a korábban már meglévő bőrproblémákat, pl. az aknét, a rosaceát, melyek a maszk alatti meleghez vagy izzadáshoz kapcsolódhatnak. Ezenfelül a maszk anyaga bizonyos esetekben (pl. ha szintetikus anyagból készült) allergiát is okozhat. Mindezen tünetek általában több órán át tartó hordás során jelentkezhetnek.
Melyek a veszélyeztetett bőrtípusok, és kiknek kockázatos a maszkviselés?
A száraz bőr, mely fokozottan érzékeny a gyakori dörzsölődésre; a zsíros bőr, melynél a megnövekedett mértékű faggyúképződés elősegíti az aknés (pattanásos) bőr kialakulását, veszélyeztetettek. A világos bőrű és a 65 év feletti embereknek szintén számolniuk kell a kockázattal, mert a bőrük finomabb/vékonyabb, és kevésbé ellenálló a külső, agresszív hatásokkal szemben. Végül mindazoknak, akiknek a bőr barrier (védő) rétege korábban már gyengült különféle (bőr)betegségek miatt.
A dehidratáció elkerülése természetes módszerekkel
2020. augusztus 22.
A meleg nyári napokban egyik fő veszélyforrás szervezetünk számára a dehidratáció (kiszáradás), amelynek oka általában az elégtelen folyadékbevitel, illetve a fokozott folyadékvesztés lehet. Ezt a gyakori bajt nemcsak fokozott mértékű vízivás, hanem magas víztartalmú zöldségek, gyümölcsök, zöldség- és gyümölcslevek fogyasztása útján előzhetjük meg.
Testünk kb. 70%-a víz, melynek egy részét mindennap elveszítjük vizelet, izzadás formájában, továbbá légzés útján. Ennek a veszteségnek az ellensúlyozására tanácsos legalább 1-1½ liter vizet inni naponta, és lehetőleg fokozni, amikor a hőmérő higanyszála felfelé kúszik.
A vízivás elengedhetetlenül fontos, azonban nem mindig elégséges eszköze a dehidratáció elkerülésének. A víz mellett a folyadékbevitelt kellemes ízekkel növelhetjük, ha kihasználjuk a természet jótéteményeit, és bőven merítünk belőlük. Így többek közt pótolhatjuk a vízveszteséget magas víztartalmú zöldségekkel, gyümölcsökkel, és az azokból vagy aromás növényekből készült italokkal, melyek különböző formában hozzájárulnak szervezetünk hidratációjához.
Tegyük változatossá folyadékbevitelünket!
Hidratáló és tápláló, növényi italokkal
Ha csak vizet iszunk naponta, és semmilyen más italt, az hamar unalmassá válhat, és ebből is eredhet az elégtelen folyadékbevitel. Ezért szélesítsük, tegyük változatossá napi innivalóink körét. Újdonságot hoz pl. a kevésbé ismert italok közül kiváló hidratáló hatású kókuszvíz, mely a kókusz belsejében összegyűlt folyadékot tartalmazza. Nemcsak, hogy tápláló (gazdag nátriumban és káliumban), roboráló hatású, tele van vitaminnal, hanem kiváló hidratáló, frissítő hatású is, és alacsony kalória-tartalommal rendelkezik.
10 tévhit, amit gyakran igazságnak tartunk
2020. augusztus 21.
Közhelynek tűnnek majd az alábbi kijelentések. Sajnos, az emberek többsége azt hiszi, valóban igazak - mert egyértelműnek gondoljuk, hogy azok. Így érezzük. Pedig ha mögéjük látunk, rájövünk, hogy messze vannak az igazságtól. Lássuk a 10 leggyakoribbat…
1. Az „egyedül” azt jelenti, hogy „magányosan”: az, hogy valaki egyedül van, nem jelenti feltétlenül azt, hogy magányos is. Ahogyan a „kapcsolat” sem mindig egyenlő a boldogsággal. Az egyedüllét sosem okoz akkora magányosság érzetet, mint egy rossz párkapcsolat. Ha a dolgok nem mennek jól, tartsunk szünetet és töltsünk el egy kis időt egyedül! Először magunkat találjuk meg, fogadjuk el saját értékeinket – és legközelebb, ha párkapcsolatunk esetleg „süllyedni” kezd, már ki tudunk úszni biztonságosan a partra.
2. A boldogság akkor jön, ha mindenünk megvan, amit szeretnénk: az, hogy boldogok vagyunk, nem jelenti egyben azt is, hogy már nem vágyunk semmi többre. Inkább azzal egyenlő, hogy hálásak vagyunk azért, amink már van, és türelmesen várjuk, amit még el akarunk érni, meg akarunk szerezni. Néha azon kapjuk magunkat, hogy valami nagyra vágyunk, ezért elfelejtjük észrevenni a kisebb dolgokat, melyek megszépítik az életünket. Mondjunk hát köszönetet még ma mindenért. Jusson eszünkbe, hogy ezek a „régi szép napok” egyszer még hiányozni fognak nekünk.
3. A fájdalom olyasmi, ami látható: sose becsüljük alá egy ember fájdalmát – mert, őszintén szólva, valami miatt mindenki küzd és szenved. Csak vannak, akik jól rejtik el az érzéseiket. Sosem tudhatjuk, mi történik a zárt ajtók mögött… Ezért nem ítélhetjük meg, hogyan érez valaki, ez csupán elvesztegetett energia. Ha van időnk arra, hogy mások felett ítélkezzünk, inkább keressünk valami értelmesebb elfoglaltságot.
4. Az életünknek kell, hogy legyen egy bizonyos iránya: végső soron csak a saját gondolataink bántanak bennünket. Ha őszintén viszonyulunk hozzájuk, könnyebben gyógyulunk. Mindig megvan a szabadság a választásra: hogyan reagálunk mindazokra az eseményekre, amelyeket az élet elénk állít. Ne gondolkodjunk azon, milyennek kellene lennie az életünknek, a saját életünket élvezzük és igyekezzünk megtalálni saját utunkat. Változtassunk azon, amin tudunk - és változtassuk meg a gondolatainkat azokat a dolgokat illetően, amin kevésbé bírunk változtatni.