Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Lassíts le, hogy tovább élj!

2017. július 24.

Túlhajszoltság, állandó készenléti állapot, időhiány és egyre nehezebben viselhető feszültség? A menedzserbetegség kiváltó okai nemcsak a közép- és felsővezetőket érintik, a népesség jelentős része is küzd velük. A tünetek jellemzően a pihenés, regenerálódás hiánya miatt jelentkeznek. A legtöbben azonban nem tesznek ellene semmit, pedig a krónikus stressz fokozottan igénybe veszi a szervezetünket, immunrendszerünket, ezzel megágyazva a különböző megbetegedéseknek. De pontosan honnan tudhatjuk, hogy menedzserbetegségről van szó, vagy esetleg még pihenéssel is orvosolhatók a problémáink?

Csak a menedzserek baja?

Sajnos nem csak őket érinti, de elsőként a vezető pozícióban lévőknél azonosították a tünetegyüttest, így a név adott volt. A betegség azonban bárkinél jelentkezhet, aki hosszú ideje fokozottan stresszes életet él. Van néhány jellemző tünet, amelyek egyaránt jelezhetik a menedzserbetegséget és a kiadós alvással orvosolható általános kimerültséget is, viszont mielőbb forduljunk orvoshoz, ha a fáradékonyságon, hangulatváltozásokon és alvászavaron túl a következő jeleket is észleljük magunkon:

  • koncentrációs nehézségek, alvászavar
  • ingerültség, feszültség
  • szorongás, pánikérzés
  • gyomor- és emésztési panaszok
  • magasabb vérnyomásértékek
  • fej- és hátfájás, izomfájdalmak
  • szédülés
  • fokozott izzadás, esetleg hajhullás

„A menedzserbetegség tünetei hosszú ideig észrevétlenek maradhatnak, és nemegyszer csak akkor keresi fel a beteg az orvost, amikor már nagyobb a baj. Ha a tünetek tartós fennállását követően nem fordulunk szakemberhez, és nem szüntetjük meg a kiváltó okokat, akkor ezek előbb-utóbb szervi megbetegedésekhez vezethetnek. Leggyakrabban magas vérnyomás, gyomorfekély, súlyosabb esetekben akár szívinfarktus alakulhat ki. Ha azonban rendszeresen részt veszünk szűrővizsgálatokon, nemcsak a kialakuló betegségekre derülhet fény, hasznos tanácsokat is kapunk a megelőzéshez, valamint segítséget kérhetünk az életmódváltáshoz is” – mondta dr. Nagy-László Nóra, az Év Magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont munkatársa.



20 tipp, ha unja a gyerek a szünidőt - nem csak gyerekeknek!

2017. július 24.

A gyerekek alig várják már a nyári szünetet, mégis előfordul, hogy azt mondják "unatkozom". A nagy szabadságukban is jól jön egy kis szülői segítség, hogy lehetőleg ne a képernyők előtt kössenek ki hosszú órákra. 

 

Ha tehetjük, mindenképpen csatlakozzunk hozzájuk és töltsünk velük hasznos, értékes időt. Némelyik elfoglaltsághoz mindenképpen ajánlott a szülői felügyelet!

A következő ötletekkel kreativitásra is bíztathatjuk őket. A számozás nem sorrendiséget jelöl. Ami a gyereknek is tetszik, ami meglódítja a fantáziáját, máris alkalmazható. A lista az általános iskolai korosztályra lett szabva, de nagyobbak is élvezhetik.



Az is lehet, hogy felnőttként is kedvet kapunk, hogy szabadságunk alatt végigjátsszuk a lenti listát - akkor is, ha esetleg még nincs is saját gyermekünk.



Hurrá nyaralunk! – Lehet így is, lehet úgy is

2017. július 23.

Már nem is örülünk a nyárnak, mert úgysincs pénzünk külföldön nyaralni? Miért gondoljuk, hogy a pihenés és a kikapcsolódás csak így lehetséges?

A nyár már javában tart, tervezgetjük a nyaralást, de örök nagy kérdés, hogy hol, hova, mennyiért. Azt azért érdemes látni, hogy az éves fáradalmakat nem lehet kipihenni egy „nagy” nyári szabadságolással. Sőt, el kell hogy keserítsek sok embert, miszerint attól sem lesz pozitív kimenete a nyaralásnak, ha messzire utazunk. Persze akkor joggal tesszük fel a kérdést, hogy mikor leszünk elégedettek, boldogok a nyaralástól…

A válasz egyszerű, személyiségünknek megfelelően kell választani úti célt, ami lehet akár biciklitúra vagy passzív időtöltés a saját otthonunkban. A passzív szó arra utal, hogy fizikailag nem távolodunk el a városbó/falubóll, nem pakoljuk meg a kocsit, és vágunk neki a nagyvilágnak. Tehát valóban, ebben az értelemben passzív, azonban egyben aktívvá is tudjuk varázsolni.

A nyári szabadságolás lélektana

Pszichológiai kutatások alátámasztják, a kikapcsolás minden embernek mást jelent. Azt gondolhatjuk, hogy a nyaralást nem kell tervezni, mert az jön magától, a lényeg, hogy ne dolgozzunk. Pszichológusként úgy gondolom, hogy ez a hozzáállás többet árt, mint használ. Pszichológiai értelemben a pihenés, a szabadságolás csökkenti a szervezet stressz-szintjét, és növeli az elégedettség érzését, de magukat az esetleges kedélybetegségből fakadó, negatív érzéseket nem tudja eltüntetni, maximum enyhíteni. Azok újra felerősödnek, ha visszatérünk a hétköznapi, megszokott életbe.

Hihetetlennek tűnik, de a nyaralás megtervezésének élménye sokszor nagyobb örömmel jár, mint a visszaemlékezés vagy magának az eseménynek az átélése.A nyaralás előtt a tervezés és a fantáziálás egy olyan örömforrás, amely pozitív módon képes befolyásolni elégedettségünket. Ez a felvetés olyannyira igaz, hogy az előbb említett fantáziatevékenység tud minket kiszakítani abból a gondolatvilágból, amely nem hagy minket kikapcsolni. Tehát a stresszforrásunk csökkenni fog.



Allergiás a nikkelre? Nyaralás alatt fokozódhatnak a tünetek!

2017. július 23.

A nikkelallergia tünetei nemcsak akkor jelentkezhetnek, ha a bőrünk valamilyen nikkel tartalmú tárggyal – például övcsattal, fülbevalóval – érintkezik, hanem bizonyos ételek fogyasztása miatt is. A nyár ebből a szempontból fokozott kockázatot jelent, ugyanis a halak, a tenger gyümölcsei és számos szezonális gyümölcs nikkeltartalma is magas.

Fokozódó bőrtünetek és általános rosszullét

A nikkelallergia ismertebb formája valóban érintkezés útján okoz tüneteket. Az érintett hölgyek – mert ők vannak többségben (a nők közel 30 százalékánál jelentkeznek ilyen panaszok) – jól ismerik a nikkel tartalmú fülbevaló, vagy nyaklánc viselése közben jelentkező égő, viszkető érzést, az ékszer levételét követően is megmaradó kiütéseket, bőrpírt. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy emellett létezik egy másik típus is, melynek jellegzetessége, hogy az elfogyasztott ételek nikkeltartalma vált ki kellemetlen tüneteket.



5+1 működő szülői intelem fesztiválokra

2017. július 22.

Minden szülő életében elérkezik az idő, amikor el kell engednie a gyermekét az első fesztiváljára, vagy legalább gólyatáborba. A „vigyázz magadra!” és a „ne csinálj semmi hülyeséget!” kérések viszonzásaként legfeljebb egy „ne már, anya!” tekintetre számíthatunk szemünk fényétől. De akkor mégis mit és hogyan mondjunk a gyereknek, hogy megóvjuk a veszélyektől?

Szülőként persze jogosan féltjük, hogy bajba kerül. Olyan bajba, aminek drámai következményei lehetnek. Természetes, hogy mi féltjük, ő pedig nem érti, mit „rinyálunk” már megint. A folyamatos tiltás azonban biztosan nem válik be, sőt, a tapasztalatok szerint épp ellenkező hatást vált ki. Azonban van néhány egyszerű módszer, melyekkel hathatunk gyermekünkre. „Mindenekelőtt éreztessük vele, hogy már nem gyerekként, hanem felelős emberként tekintünk rá” – tanácsolja Beck Andrea, gyermek és tinédzser szemléletfejlesztő könyvek szerzője.

Baráti felelősség, telefonszámok cseréje

Nem elég tudni, hogy kikkel megy el gyermekünk, lehetőség szerint ismerni is kell őket. Beszéljünk velük indulás előtt, és hangsúlyozzuk, hogy egymásra vannak utalva, vigyázzanak egymásra, és ha lehet, egyikük se maradjon egyedül sehol. Biztosítsuk őket róla, hogy negatív következmények nélkül számíthatnak ránk. Bármi történjék is, ne féljenek azonnali segítséget kérni tőlünk! Ehhez szükség van a telefonszámok cseréjére.

A világ legnagyobb pletykafészke…

… a közösségi média: YouTube, Snapchat, Twitter, Instagram, Facebook…

„A «vigyázz magadra» helyett nagyobb visszatartó erővel bír, ha azt mondjuk, ne csináljon semmi olyat, amit nem látna szívesen később a neten” – mondta Beck Andrea. Nem kell riogatni a gyereket, de meg lehet neki mutatni olyan fiatal lányok, fiúk történeteit, akikkel hasonló szörnyűség történt. És persze mondjuk el azt is, hogyan kerülheti el a kiszolgáltatott helyzeteket.



Burn-out a családban – 2. rész

2017. július 22.

Amikor a mindennapi élet kezd ellenőrizhetetlenné válni, és a család a szétesés, a szülő a burn-out szélén áll, sürgős lépéseket kell tenni, mielőtt még jobban felpörögnének az események.

Ha pl. a szülők közt meggyengült a kapcsolat, késedelem nélkül annak javítására kell törekedni, többek közt azért, hogy végül ne az egyik szülőre maradjon minden gond, feladat. Ez az első, elkerülhetetlen lépés – mondják a pszichológusok. A szülőknek újra egymásra kell találniuk, bízniuk egymásban, számítaniuk egymásra, együtt megbirkózva a családi teendőkkel, gondokkal. Csak azután következzék a gyermekekkel kialakított kapcsolat felülvizsgálata.

Ha velünk is ez a helyzet, a fentiek szellemében javítanunk kell a szülői imázson, továbbá visszanyerni önbizalmunkat, és a döntően pozitív magatartást a gyermekek irányításában. A családi életben új szabályokat állítsunk fel! A pszichológusok azt ajánlják, hogy tartsunk rendkívüli családi „összejövetelt”, ahol minden családtag jelen van, még a legkisebbek is. Ez alkalmat nyújt a család működési zavarai, a családtagok viselkedési problémái és más, stresszt okozó tényezők feltárására. Mindenki mondja el, ami a szívét nyomja, és közösen találjanak elfogadható megoldást, melyek védik a szülőket a túlterheltségtől és kiégéstől. Dolgozni kell az érzelmeken, továbbá rátalálni a stressz forrásaira, és azok megszüntetésének módozataira. A cél? Újra felfedezni a családi együttlét örömét, és egyenletesen elosztani a terheket. Hogy többé ne érezzük úgy: összeroskadunk. Ha mégsem tudunk kikerülni a burn-out-ból, érdemes szakember tanácsát kérni.

A gyermeküket egyedül nevelő szülőknél gyakoribb a burn-out?

Azt hihetnénk, hogy az egyszülős családban nő a burn-out kockázata. Mégis, a kutatások szerint ez nem így van. Ezeknek az anyáknak (ritkábban apáknak) nincs más választásuk, mint tartani magukat – állítják a pszichológusok. Be kell osztaniuk az erejüket, és így általában nem égnek ki… Hiszen sokszor a gyerekek megértőbbek és összetartóbbak, ami azt mutatja, hogy szeretik erősnek látni az anyjukat, apjukat, akivel könnyen összeférnek. Szükségképpen ezek a „szóló” szülők egyedül hatékonyabbak és megbízhatóbb gyermeknevelők, mintha párban lennének. 



Burn-out a családban – 1. rész

2017. július 21.

„Nem bírom tovább, annyi a dolgom – elfogyott az energiám!” Számos szülőből tör ki időnként ez a felkiáltás, amit könnyen kiégés (burn-out) követhet. De mi történik, ha a túlterhelt szülő „kiég”?

Már-már belefulladva a családi teendőkbe, meggyötörten az elvégzendő napi feladatok okozta stressztől, fizikailag-idegileg kimerülten összeroskad. A burn-outot a leggyakrabban a szakmai túlhajszoltság utáni állapotra használják, de már átterjedt a tornyosuló családi teendők, megoldandó feladatok okozta lelki-fizikai kibillenés eseteire is. Ezért fontos megismerni az odáig vezető utat, a jellemzőket – és tenni ellene.

Sok szó esik manapság a szakmai túlterheltség miatt bekövetkező kiégés (burn-out) jelenségéről, de ha az korábban a családi élethez, a szülőhöz kapcsolódott, hosszú ideig szinte tabu-téma maradt. Miközben egyre többen és mind gyakrabban fordulnak pszichológushoz, mert nem bírják tovább a családi terheket, kiégtek, az egyoldalú, csak a szakmai leterheltséghez kötődő megközelítés már nem helytálló. Hiszen akár igazi cunami is lehet a szülői kiégésének a következménye, mely a legrosszabb esetben elsöpörheti az egész családot.

Kifulladásig

Milyen fő okokra vezethető vissza a burn-out? Számos felgyülemlett probléma húzódhat meg a háttérben. Mindenekelőtt a túl sokat vállalás okozta fáradtság (ami természetesen a családi munkamegosztással elkerülhető lenne). Ehhez hozzáadódik a szakmai/munkahelyi leterheltség – igazi maraton ez, mely egyenes következménye lehet a teljes kimerülés. Túl rövid éjszakák, feszített életritmus, kötelezettségek hétvégeken is… A különféle feladatok meghaladják a terhelhetőség határát. De ha mindez nem lenne elég a burn-out-hoz, gyakran hozzájárul a túlzott idő- és energia-befektetés, egyfajta megszállottság a „mindenek fölötti” felügyelet/ellenőrzés megtartása érdekében. Az egész gyakran kombinálva nyilvánul meg az anyaság eszményítésével, a tökéletességre való törekvéssel a családi életben, a gyermeknevelésben (iskolai és szociális vonatkozásaiban is).

A túl tökéletesnek látszó szülőknél annak szükségessége, hogy érezzék, a „topon” vannak szülői szerepkörükben, olykor nagymértékű önbizalomhiányt, és szülőként alacsony önértékelést rejt magában – ami állandósuló, erős stresszt vált ki. Az eredmény: a kifulladásig végzett munka az állandó aggodalmaskodással, szorongással együtt fizikai-érzelmi kimerüléshez vezet. Fontos cselekedni, mielőtt eddig a pontig elérkeznének.



Ne hagyd egyedül a gyereked az információs sztrádán!

2017. július 21.

A szülők többsége nem kontrollálja gyermeke internetes tartalomfogyasztását… Az internetbiztonságra figyelmeztet a szünidő kezdetén a Telekom.

A napokban ért véget a tanév, a szünidő két és fél hónapja alatt a diákoknak a szokásosnál jóval több ideje marad szabadidős tevékenységre, így internetezésre is. A szülők – akik a családok többségében nem tudják végig gyermekeikkel tölteni a nyári szünetet – az Ipsos kutatása szerint jóval kevesebb figyelmet szánnak gyermekeik internethasználatára, mint az indokolt lenne. Pedig a korhatáros szűrők mellett a szülői kontrollszerepe különösen fontos, hogy a gyerekek ne találkozzanak nem az életkoruknak megfelelő tartalmakkal, illetve ne váljanak internetes zaklatások áldozataivá.

Te tudod, mit csinál a gyereked a neten?

100 szülőből 26 egyáltalán nem foglalkozik azzal, hogy gyermeke milyen tartalmakat fogyaszt az interneten – derül ki az Ipsos kutatásából. 33 százalékuk ugyan szokott beszélgetni gyermekével erről, de teljes szabadságot adnak neki a tartalmak fogyasztásában. A többség (59%) tehát nem korlátozza gyermeke internetezését. Az iskolás gyereket nevelő felnőttek mindössze 14 százaléka él a tiltás jogával bizonyos internetes oldalak felkeresésével kapcsolatban, míg a megkérdezettek 27 százaléka válaszolta, hogy ellenőrzi, milyen oldalakon időzik gyermeke.

Az internetezés kontrollját természetesen az is nehezíti, hogy a fiatalok már régen nem csak a családi számítógépen, hanem saját okoseszközükön, okostelefonjukon interneteznek.

A megkérdezett gyermekek többsége rendelkezik saját okostelefonnal; e csoporton belül felülreprezentált a 12-14 éves korosztály, ők közel 80 százalékban okostelefon-tulajdonosok. Arányuk az elmúlt 3 évben dinamikusan, mintegy 30 százalékkal nőtt.

A Telekom évek óta indít és támogat társadalmi kampányokat a biztonságos internethasználatért és az internetes zaklatások ellen. Most egy különleges kísérletet bemutató kisfilm segítségével hívja fel a figyelmet arra, hogy korunkban a szülői gondoskodásnak ki kell terjednie az online virtuális világra is.



Természetes gyógymódok égő gyomorra, és puffadásra

2017. július 20.

A gyomor- és bélrendszerben tapasztalható diszkomfort érzés, a gyomorégés, telítettség, puffadás ellen számtalan recept nélküli készítmény kínál megoldást. A kellemetlen panaszok azonban természetes módon is enyhíthetőek. Dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusának segítségével utána jártunk mi az, ami valóban hatásos lehet. 

Borsmenta a görcsök ellen

A Canada’s McMaster University kutatói szerint a borsmentából készült teafőzet segít megelőzni a gyomorgörcsök és puffadás kialakulását. Étkezés előtt fél órával fogyasztva segítségével elkerülhetők a diszpepszia tünetei is: a felhasi fájdalom és a telítettség érzet.
A szakértő véleménye: Több gyógynövény, így a borsmenta is valóban kedvezően befolyásolja a gyomor-bélrendszeri panaszokat. Fontos azonban, hogy hosszabb ideje tartó tünetek esetén mindenképp szakorvosi vizsgálat javasolt, hiszen a háttérben súlyosabb elváltozások is állhatnak, melyek kezeléséhez a természetes gyógymódok nem nyújtanak megoldást.

Almaecet a jobb emésztésért

A nehéz ételek fogyasztását követően jelentkező telítettség érzet csökkenthető, ha étkezés előtt egy teáskanál almaecetet fél pohár vízben elkeverve kortyolgatunk. Az almaecet olyan hasznos összetevőket – almasav és borkő - tartalmaz, amelyek az emésztés folyamatát felgyorsítják.

A szakértő véleménye: Alacsony gyomorsavtartalom mellett az almaecet és egyéb enyhén/erősebben savas dolgok természetesen javítják az emésztést. Azonban akinek gyomorégése van, vagyis magasabb gyomorsav esetén az almaecet csak felerősíti a panaszokat, így fogyasztása ez esetben kerülendő. 



Szauna mesterfogásai - a felöntések

2017. július 20.

A szaunázás nem csak a hideg, téli hónapokban jelent élményt és felfrissülést. A termohatás ősszel is kényezteti a bőrt, javítja a közérzetet, edzi az ereket és még a vírusokat is elűzi. A különleges felöltésekkel pedig még intenzívebbé válik az élmény 

Kincses Zoltán, az Oxygen Wellness szaunamestere mutatja be a szaunázás titkait.

Bőrtisztító, méregtelenítő, és még edz is

A szaunában uralkodó melegre és páratartalomra élénken reagál az egész szervezetünk: az ereinktől a bőrünkig. A bőr anyagcseréje például a forróság hatására két-háromszorosára fokozódik. A felső hámréteg megduzzad, az elszarusodott bőrsejtek fellazulnak és a zuhany alatt könnyen lemoshatók. Eltávolítását megkönnyítheti a dörzs- és masszázsszivacsok használata is. Pattanások ellen is bevethető ez a módszer, hiszen a melegben megfolyósodik a bőrsejtekben raktározott faggyú, és a felszínre jutva az izzadtsággal együtt távozik.

A szaunázás igazi tréning az erek számára is. Amikor ugyanis a forró kabinból kilépve a hideg tus alá állunk, a kitágult véredények villámgyorsan összehúzódnak. A szív egyre keményebben dolgozik, hogy megfeleljen a megnövekedett szükségleteknek. Így tehát a szaunázás éppolyan edzés a szívnek, mint a például futás a lábizmoknak. Ráadásul a forróságban elpusztulnak a kórokozók, így kifejezetten ajánlott például egy kis „gőzölés” megelőzésként is.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...544545546...575
hírek, aktualitások

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.

A sokszínű kisebbség: fogyatékosság és társadalmi helyzet

2025. január 04.

Az emberi társadalmak, jóformán korszakoktól függetlenül, mindig valamilyen egyértelműnek gondolt többségre vannak szabva, arra az „ép” vagy „normális” emberre, aki a többiekhez képest hasonló módon tud működni az élet legkülönbözőbb területein. Pedig valójában mindannyian eltérünk ettől az ideáltipikus „normalitástól” egy vagy több területen, kisebb vagy nagyobb mértékben.

Alapvető meghatározása szerint a fogyatékosság olyan hosszan tartó fizikai, értelmi, pszichoszociális vagy érzékszervi károsodás, amely számos egyéb akadállyal együtt korlátozhatja egy adott személy teljes társas működését, szerepvállalását. Nem feltétlen azért, mert aki valamely képességében korlátozott, az ne lenne képes más területeken teljes értékű, akár átlag feletti teljesítményre, hanem mert az egész civilizációnk az általánosan elterjedtet tekinti (sokszor még mostanában is) normálisnak. És bár ez a leegyszerűsítés ma már megdőlni látszik.


A fogyatékkal élőkhöz a jelenben is sok tévképzet, előítélet, és az ezekből adódó társadalmi hátrány kapcsolódik.


Legyen szó fizikai vagy mentális korlátozottságról, bár, mint látni fogjuk, a fizikai-érzékszervi fogyatékok (pl. vakság, siketség, mozgáskorlátozottság) azok, melyeket a közösség elsősorban annak tekint, miközben az értelmi fogyatékosságot, vagy, mondjuk, az autizmust gyakran már kevésbé. Mintha azok már (kisebb-nagyobb részben) az egyénen múlnának…

Régen sem volt jobb

A nyugati világban már az ókorban sem tekintették a közösség teljes jogú tagjának a fogyatékkal élőket, sőt a rabszolgatartó társadalmakban gyakori volt, hogy büntetésből okoztak fizikai fogyatékokat az engedetlen rabszolgáknak, megcsonkítva vagy épp megvakítva őket.

És bár azt gondolnánk, hogy a keresztény Európában javult a helyezet, az isteni elrendelés által létrejött társadalmi rend eszméje legtöbbször oda vezetett, hogy a fogyatékosokat egyben bűnösöknek is tekintették, akikre nem véletlenül mérte ezt a sorsot a felsőbb hatalom.

A reneszánsztól kezdve aztán – bár megmaradt ez a szemlélet – a fogyatékos ember már nem mint megvetésre, inkább mint szánalomra szoruló, elesett személy jelent meg. Ez persze nem jelentett valamiféle feltétlen elfogadást, hisz az 1600-as évek elejétől megjelenő intézetek gyakran inkább a fogyatékosoknak az ép többségtől való elkülönítését szolgálták, mint (az ehhez képest másodlagos) a gondoskodást.

És ahhoz már tényleg a XX. század második fele kellett, hogy megjelenjen az ún. szociális modell (főleg angolszász területen), melynek lényege az volt, hogy a fogyatékosság olyan állapot, mely nem vagy csak részlegesen gyógyítható. Úgyhogy ne a fogyatékosok alkalmazkodjanak a többséghez, hanem fordítva, hisz az előbbiek – helyzetükből adódóan – sokkal kevésbé képesek erre az alkalmazkodásra. (Ha, mondjuk, mindenhol lépcsők vannak, egy kerekesszékes nem képes közlekedni, és nem azért, mert nem akar.) És a szociális modell már alapvetően a társadalmi szerepekről, a többség kisebbséggel szembeni felelősségvállalásáról szól.