Ezért veszélyes a COPD!
2017. november 21.
Ma van a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) világnapja. Ennek apropóján nézzük meg közelebbről, mi is ez a betegség és miért veszélyes!
A COPD lehet a harmadik leggyakoribb halálok?
A COPD világszerte 210 millió beteget érint, és a WHO becslése alapján 2030-ra várhatóan a harmadik leggyakoribb halálok lesz a szívbetegség és a stroke mögött. Magyarországon a COPD-betegek száma feltételezhetően meghaladja a félmilliót, viszont diagnózis hiányában a betegeknek csak körülbelül harmada kerül ellátásra.
Mi is az a COPD és miképp élhetünk együtt a betegséggel?
A COPD dióhéjban
A COPD egy hosszan tartó, a tüdő fokozatosan súlyosbodó, visszafordíthatatlan károsodásával járó betegség. Kiváltó oka elsősorban a dohányfüst, de a tartós légszennyezettség, a kemikáliák, az allergia, légúti fertőzések és ritka öröklődő faktorok is elősegíthetik a kialakulását.
A COPD betegség során lényegében a tüdő gyors öregedése zajlik, ami egyébként is végbemenne a szervezetben, de a COPD-betegek esetében ez a folyamat felgyorsul. A légzésfunkció mérés során a betegek sokszor megdöbbennek, hogy a tényleges életkorukhoz képest a tüdejük sokkal öregebb.
- Ezek a tünetei:
A COPD-s beteg vezető panasza a krónikus köhögés és a nehézlégzés, de a tünetek könnyen összetéveszthetők a hörghurut vagy a tüdőgyulladás tüneteivel. Mivel a körzeti orvos rutinból nem végez légzésfunkciós vizsgálatot – ami a COPD diagnózisát igazolhatná -, így gyakran rejtve marad, hogy a tünetek mögött COPD megbetegedés áll.
Harc a cukorbetegség ellen: egyre több fiatal nő érintett!
2017. november 20.
Hazánkban több mint 400 ezer cukorbeteg nő él, számuk folyamatosan emelkedik. Ráadásul a betegség egyre több fiatal nőt érint, a statisztikák szerint öt diabéteszes nő közül kettő még termékeny korú. Szintén a nőket érintő súlyos tény, hogy hétből egy születés terhességi cukorbetegséggel társul, és a terhesség során jelentkező cukorbetegség esetén a nők mintegy felénél alakul ki a későbbiekben 2-es típusú cukorbetegség – áll a Magyar DiabetesTársaság közleményében.
Jelenleg közel 200 millió cukorbeteg nő él világszerte, de ez a szám 2040-re várhatóan eléri majd a 313 milliót is. A diabétesza 9. vezető halálok a nők körében, világviszonylatban mintegy 2,1 millióan veszítik életüket emiatt évente. A Magyar Diabetes Társaság 2014-es felmérése szerint hazánkban a cukorbetegek 54%-a (418 ezer fő) volt nő.
A nők érintettségére és egyben a megelőzésben játszott kulcsfontosságú szerepükre a Magyar DiabetesTársaság, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és az egyetlen magyar vércukormérő készüléket gyártó vállalat, a 77 Elektronika Kft. közösenhívták fel a figyelmet a DiabetesVilágnap alkalmából.
Akkor és most – Mégsem árt a cumizás?
2017. november 20.
„Én úgy tekintettem annak idején a cumira, mint az ördögre. Sosem adtam a gyerekeimnek cumit a szájukba, amikor kicsik voltak. Most viszont azt látom, hogy az unokám nyolc hónapos, és elég sokat cumizik. Az anyja pedig még csak meg sem próbálja leszoktatni róla! Sőt, azzal altatja el. Nem árt ez neki? ”
A gyermekük születése előtt sokan kijelentik, hogy ők bizony nem adnak a gyermeküknek cumit. Aztán hamarosan eljön a nagy sírások ideje, és ők is cumival csitítgatják a csecsemőjüket.
Kétségtelen előnye a cuminak, hogy
- megnyugtatja a babákat,
- két szoptatás között kielégíti a szopásigényüket,
- segítheti az elalvásukat. Egyébként elalvást követően sok csecsemő kiejti a szájából a cumit, és nélküle alszik.
A cumit ellenzők táborát meggyőzhetik azok a legújabb eredmények is, amelyek alapján a cumizás csökkenti a hirtelen csecsemőhalál (más néven bölcsőhalál) kockázatát.
Sokak félelme az, hogy a cumizás árt a fogak fejlődésének, mivel az előnytelenül befolyásolhatja a metszőfogak növekedési irányát, azok összeharapó képességét, illetve az állkapocs fejlődését. Ennek kapcsán elmondható, hogy a kisgyermekek három vagy négy éves koráig a cumizást nem helytelenítik a szakemberek. Úgy tartják, hogy az addig bekövetkezett esetleges állkapocs- és fogelváltozások később még helyreállnak.
E-recept - Így segít nekünk!
2017. november 19.
Mint az élet sok más területén, így az egészségügyben is sok kérdésre ad megoldást a digitális háttér. Bármennyire is megszokott a papírra nyomtatott információ, elkerülhetetlen, hogy ezt felváltsa az elektronikus ügyintézés. Lássuk, hogy segíti mindez az egészségügyi ügyeink intézését!
Ezért mi sem természetesebb, mint hogy a betegről szóló összes egészségügyi információ egy elektronikus adatbázisban szerepeljen. A kormány ezért hozta létre az EESZT-t.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) rendszere nemcsak az egészségügy intézményeit és szolgáltatóit összekötő kommunikációs háló, hanem egy e-egészségügyi szolgáltatási rendszer is, amelynek funkciói gyorsabbá, hatékonyabbá és kényelmessé teszik a betegek ellátását.
Hogyan?
- A háziorvos látja, hogy milyen gyógyszereket szed a beteg, akkor is, ha azt nem ő írta fel.
- Sőt azt is látja, hogy a beteg kiváltotta-e a gyógyszerét.
A kórházban is látják az előző röntgenfelvételt, így nem kell azt megismételni. - A gyógyszerész is látja a másik patikában vásárolt gyógyszereket is, és figyelmeztetni tudja a beteget, ha ugyanazt a hatóanyagot akarja megint megvenni, csak más néven. Azt is látja, hogy a vérnyomáscsökkentőnek már el kellett volna fogynia, tehát nem jól szedte a beteg.
- A betegnek nincs szüksége papíralapú receptre, mert a gyógyszerész a saját számítógépén keresztül látja, hogy az orvos mit írt fel. Ez az ún. e-recept.
Szebb perceket a nehéz pillanatokban is a PICi babáknak!
2017. november 19.
Melegítőágyas nyitott inkubátorok, szoptatássegítő eszközök, felújított baba-mama szobák a legeslegkisebbekért. Hazánkban minden 10. csecsemő koraszülöttként jön világra; az ő ápolásukat és szüleik kényelmét, segítségét szolgálják azok a kellékek és helyiségek, amelyeket országszerte a koraszülött osztályoknak ad át a Koraszülöttek Országos Egyesülete (KORE) és a NaturAqua. Az elmúlt napokban Szombathely, Sopron, valamint a budapesti Madarász utcai kórház Perinatális Intenzív Centruma (PIC) vette át a támogatást jelképező táblát.
A Soproni Erzsébet Oktató Kórház Csecsemő – Gyermekosztály – Koraszülött részlegében a melegítőággyal kombinált, nyitott inkubátor már az egészen kis súllyal született korababák gyarapodását is segíti. Az apró újszülöttek sok esetben még nem tudják tartani testhőmérsékletüket, az új melegítőrendszer támogatja hőszabályozásukat, így édesanyjuk mellett maradhatnak. Az eszköz a szülők és a baba közti közvetlenebb kapcsolatot tesz lehetővé, a szülők könnyebben tudnak segíteni a baba ellátásában – legyen az pelenkázás vagy mosdatás – és akár simogathatják, karjukba vehetik őket az inkubátoron belül. Az egyszer használatos steril köpenyek pedig lehetővé teszik a szülők számára, hogy a korábbinál jóval gyorsabban, mégis biztonságosan juthassanak be gyermekeikhez.
Diagnosztikai eljárások – Széklettenyésztés
2017. november 18.
A székletből kevés laboratóriumi vizsgálat történik. A széklettenyésztést a gyomor-bél rendszer alsó részében található, fertőző mikroorganizmusok azonosítására használjuk.
A szemmel nem látható vér kimutatása a székletben nagy jelentőséggel bír a bélrendszer gyulladásos betegségeinek – daganatos betegségeinek szűrésében.
Mikor rendelnek el széklettenyésztést?
- Hasmenés, illetve véres vagy nyákos széklet esetén.
Hogyan szükséges székletmintát gyűjteni?
- A székletet tiszta, száraz edénybe kell gyűjteni, úgy, hogy vizelet ne szennyezze. A székletből a mintát kettős falú gyűjtőedénybe falapoccal vagy a gyűjtőedény műanyag lapátjával kell belehelyezni. Ügyelni kell a mintavételi edény jó lezárására. A mintagyűjtő tartályon a nevet és a mintavétel idejét is fel kell tüntetni.
Diagnosztikai eljárások – Mammográfia
2017. november 18.
Ebben a cikkben a röntgenvizsgálat egy speciális fajtáját, a mammográfiát mutatjuk be.
Mi a mammográfia?
Az emlő speciálisan érzékenyített filmre történő röntgenfelvétele. Alacsony energiájú röntgensugárzással történik a képalkotás, így gyakorlatilag nem okoz sugárkárosodást. A még ki nem tapintható (néhány mm átmérőjű) kóros elváltozások kimutatására is alkalmas.
Hogyan történik a vizsgálat?
- Vizsgálat előtti teendők: fémtárgyak eltávolítása a nyakból, mellkasról. A páciensnek a vizsgálat előtt a bőréről a kozmetikumokat, krémeket le kell törölnie.
- A vizsgálatok álló helyzetben (ritkán ülve) történnek, szakképzett asszisztensek segítségével mindkét emlőt speciális műanyag lemez segítségével összenyomják, és kétirányú röntgenfelvételeket készítenek. A vizsgálat kb. 15 percig tart, kellemetlen érzés, esetleg fájdalom is jelentkezhet. A leletet két orvos egymástól függetlenül értékeli ki.
Mit tegyünk, ha sokszor betegszik meg a gyerekünk?
2017. november 17.
Az elsőként közösségbe kerülő kisgyerekek immunrendszere még igencsak ki van téve a fertőzéseknek. A bölcsődei, óvodai közösségbe járó gyerekeknél nem ritka, hogy néhány nap játékkal teli gondtalanság után akár két hét betegség következik, majd ismét pár nap óvoda és ismét két hét betegség, és ez így megy egy darabig De meddig? A szülők a gyerekük gyakori megbetegedései miatt aggódnak, ezért igen fontos lenne, hogy minimalizáljuk a további megbetegedések számát, eshetőségét. Dr. Kovács Tibor csecsemő –és gyerekgyógyász, a Svábhegyi Gyerekgyógyintézet orvos-igazgatójának tanácsai arról, hogyan érdemes kezelnünk, ha beteg a gyerekünk.
Hosszútávon mindig sokkal rosszabb, ha egy gyereket betegen, például masszív orrfolyással, köhögéssel közösségbe visznek, pusztán azért, mert még láztalan. Betegsége megfelelő kezelés és ápolás nélkül jóval hosszabban fog zajlani, könnyebben alakulnak ki szövődmények, és nem utolsó sorban szétszórja a kórokozókat csoporttársai között.
Természetesen az előfordul és kivédhetetlen, hogy egy betegség tünetei a közösségben tartózkodás ideje alatt jelennek meg (belázasodik, elkezd köhögni a gyerek). Fontos tudnunk azonban, hogy a gondos ápolás után, a betegségből felépülő gyereket nyugodt szívvel minimálisan 24 órás tünetmentesség után lehet visszaengedni a közösségbe.
Érzékeny immunrendszer
Az immunrendszer éretlenségén túl vannak további tényezők, amelyek a gyereket betegségekre hajlamosíthatják. Ezek között lehetnek anatómiai hajlamosító tényezők, mint például a megnagyobbodott orrmandula, a szűkebb légutak, rövid fülkürt, amelyek elhúzódóbbá, szövődményessé tehetik még a legbanálisabb náthát is. Vannak gyerekek, akik a kórokozó behatolására másképpen reagálnak, például kruppos rohammal, asztmatikus hörghuruttal. Más gyerekek esetében környezeti allergének hatására egy állandó légúti allergiás nyálkahártya-gyulladás áll fenn, amely a kórokozók megtelepedését elősegítheti. Betegesebbek a vashiányos vérszegénységben szenvedők is. Természetesen ismert alapbetegségek fokozhatják a fertőzésekre való hajlamot.
Atópiás dermatitis
2017. november 17.

Az atópiás dermatitis előfordulása gyermekkorban az utóbbi 10-15 évben jelentősen nőtt. A felnőttkori előfordulás jelenleg átlagosan 1-3%, de egyes földrajzi régiókban közel 10% is lehet.
Csecsemő- és kisgyermekkor
Az élet kezdete gyakran jelenti a bőrproblémák kezdetét is. A csecsemők esetében a sokrétű kémiai környezethez való alkalmazkodás a feladat, mely több-kevesebb sikerrel lezajlik. Az első bőrelváltozás megjelenésekor a patikában kér segítséget a szülő. Ekkor érdemes néhány kérdést tisztázni, így ok-okozati összefüggést teremthetnek a tünetekkel, és lehetőséget adnak bizonyos külső körülmények módosítására:
- Mit eszik és iszik a gyermek? Az anyatejjel egészben vagy részben táplált gyermek édesanyja mivel táplálkozik?
A gyermek étkezésének áttekintése a bőrpanaszok kapcsán rendkívül fontos. A csecsemők anyatejes táplálásánál fontos az is, hogy mit eszik az édesanya. Ne legyen pl. túlzottan fehérjedús a táplálkozása, de ne igyon 2 liter tejet sem, mert nem attól lesz több teje. A tápszeres táplálás kulcskérdése lehet a megfelelő tápszerösszetétel. Ennek felülvizsgálata a gyermekorvos hatásköre.
A glutén- és a tejfehérje-intolerancia első jelei gyakran már ekkor jelentkezhetnek bőrtünetek révén vagy a súlygyarapodáse megtorpanásával.
- Zajlott-e betegség (meghűlés, hasmenés, fogzás), történt-e gyógyszeralkalmazás (lázcsillapítás, vakcináció) a bőrtünet megjelenésével összefüggésben?
E-recept - Vannak kérdései?
2017. november 16.
A szeptember 1-jén élesített Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatói Tér (EESZT) és a részeként működő e-recept rendszerének betegekkel, olvasókkal való megismertetése szerkesztőségünk számára is fontos feladat. Ezért időről-időre anyagokat, híreket jelentetünk meg a témában (l.: e-recept rovatunk), ezzel is segítve az induló új rendszer használatát.
Az EESZT-ről, s benne az e-receptről a Magyar Gyógyszerészi Kamara támogató információszolgáltatását is bemutatjuk Önöknek.
A nemrégiben portálunkon is és a gyógyszertárakban beszerezhető Patika Magazin hasábjain is megjelentek írások ebben a témában. A téma mindannyiónkat érint, ezért rengeteg kérdés és vélemény érkezett szerkesztőségünkbe, amelyeket meg is válaszolunk.
Hogy jutok a gyógyszeremhez ezután?
- A gyógyszertárakban csak igazolvánnyal (TAJ, személyi) kaphatjuk meg a gyógyszereinket?
A gyógyszerkiváltás nem csak igazolvány alapú azonosítás után lehetséges. Az e-vényről az orvos papír „Felírási igazolást” is kiállít, amelyet a beteg átadhat hozzátartozójának, ismerősének – s ő ezt a gyógyszertárban bemutatva, kiválthatja a páciens gyógyszereit.
- A patikusnak joga van elkérni a TAJ és a személyi igazolványomat?
Igen, ezt jogszabály írja elő.