Mennyi folyadékot kell fogyasztani?
2024. július 03.
Fejfájás, karikás szemek, petyhüdt bőr, gyengeség, enerváltság, székrekedés, altesti bajok: számos panasz hátterében egy egyszerűen elkerülhető probléma, a vízhiány áll. Ha kicsit jobban odafigyelnénk arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, sok más mellett ezek a kellemetlenségek is megelőzhetők lennének.
A vizet nem véletlenül tekintik az ősi mitológiák az élet alapelemének, teremtő ősanyjának: az emberi szervezet létfontosságú alkotórésze. A vérkeringést fenntartja, gondoskodik a tápanyagok oldásáról, felszívódásáról és szállításáról, a méreg- és salakanyagok kiválasztásáról, kiürítéséről, a bőr rugalmasságáról és hűtéséről, a tüdő párásításáról, mozgásszerveink „olajozottságáról”, sejtjeink, szöveteink felépítéséről. A víz élettani funkcióit felsorolni is nehéz, testünk egészséges működése elképzelhetetlen a kiegyensúlyozott folyadékháztartás nélkül.
Napi nyolc pohár
Testünk mintegy kétharmadát víz alkotja, de ennek mennyisége nem állandó: a kilégzés párájával, a bőr pórusain át a verejtékezéssel, illetve a salakanyagokkal, a vizelettel és a széklettel naponta több liternyi víz távozik a szervezetből, amit pótolni kell. Természetesen a folyadékszükséglet az életkor és a testalkat szerint eltérő. Érthetően más mennyiségre van szüksége egy csecsemőnek és egy felnőttnek, és nem azonos a vízigénye egy kistermetű, vékony, illetve egy nagydarab, testes embernek sem.
Más körülmények, az élethelyzet (várandósság, szoptatás, idős kor stb.), a jellemző tevékenység is befolyásolja a folyadékigényt, így például a hormonális változások, az egészségi állapot, a testhő és a külső hőmérséklet, a levegő páratartalma, a fizikai aktivitás mértéke és sok egyéb tényező is. Átlagosan 30 ml az a mennyiség, amelyet naponta testtömeg-kilogrammonként ajánlott elfogyasztani, vagyis egy 80 kilós felnőtt embernek napi 2,4 liter folyadékra van szüksége. Ezek szerint tudományosan is igazolható az a régi jó tanács, amely napi nyolc pohár vizet ajánl a jó egészséghez!
Intő jelek
Mindenkivel előfordulhat, hogy egyszerűen elfelejtkezik az ivásról. Ismerős napirend: reggeli helyett felhajtunk egy kávét, bekapunk egy péksüteményt, a munkanapokon a gyors ebéd inkább száraz, ritkábban tartalmaz levest is, utána újra kávé következik, ami ráadásul még vízhajtó hatású is. Az eredmény tompa fejfájás, bágyadt, enervált hangulat, lendületvesztés, a bőrön megjelenő finom ráncok, a szem alatt sötét karikák, az összpontosítási képesség csökkenése, nyelvszárazság, kisebb mennyiségű, esetleg csípős vizelet.
A gyógyszerészek szerepe az oltási szolgáltatásokban
2024. július 03.
A Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség (FIP) új, globális jelentése a legátfogóbb reprezentatív áttekintést nyújtja a gyógyszerészek oltásban betöltött szerepének a fejlődéséről A gyógyszertárak kihasználása az élethosszig tartó oltási program biztosításához címmel.
„Az oltással megelőzhető fertőző betegségek elleni immunizálás nem csak a morbiditást és a mortalitást csökkenti, hanem az egészségügyi ellátó rendszerekre nehezedő nyomást is. Fontos szerepet játszik az egyetemes egészségügyi ellátásban – mondta prof. Ian Bates, a FIP Globális Gyógyszerészeti Megfigyelőközpont igazgatója. – A gyógyszertáralapú oltási program már legalább 56 országban engedélyezett, és 22 ország engedélyezi ezeket a szolgáltatásokat már 2020 óta.”
A jelentés többek közt kiemeli, hogy 26 országban (49%) a gyógyszerészek most már jogosultak bizonyos, beadásra szánt vakcinákat felírni.
Amellett 64 ország számolt be arról, hogy a gyógyszerészek oltási képzésben vehetnek részt.
Ez a munka a folyamatban lévő FIP-oltásfelügyeleti projekt része, amelynek célja a gyógyszerészeti közegészségügyi szerepek nyomon követése az immunizációs programokban.
Utazás Srí Lankára - élményekben gazdag kalandok és zavartalan pihenés fúziója
2024. július 02.
Srí Lanka, az "Indiai-óceán gyöngyszeme" egy varázslatos hely, ahol a természet és a kultúra harmóniája lenyűgöző élményeket kínál. Az ország híres a változatos tájairól: a festői teaültetvényektől kezdve a dús esőerdőkön át a csodálatos tengerpartokig minden megtalálható itt. Kandy ősi városa, Ella zöldellő dombjai, a Diyaluma vízesés lenyűgöző látványa és Yala vadrezervátuma csak néhány a kihagyhatatlan látnivalók közül.
Csak kapkodod a levegőt, és arra gondolsz, hogy „erre van most szükségem”? Nos, van egy jó hírünk: a Srí Lanka-i utazás elérhető közelségben van, méghozzá nem is csillagászati összegekért cserében, profi utaztatók tolmácsolásában!
Kultúra és a történelem gazdagsága
A sziget történelmi városai, mint például Galle, gazdag kulturális örökséggel rendelkeznek. A gyarmati építészet, a buddhista templomok és a helyi piacok egyaránt betekintést nyújtanak Srí Lanka sokszínű múltjába és jelenébe. A helyi lakosok vendégszeretete és a tradicionális szokások megismerése még különlegesebbé teszi az itt töltött időt. Galle erődítménye a Világörökség része, ami lenyűgöző kilátást nyújt az óceánra. A Kandy-ben található Szent Fog Temploma a buddhistáknak szent hely, ahol nem mást, mint Buddha fogát őrzik. Anuradhapura ősi városa pedig híres a szent fájáról, amit több mint 2000 évvel ezelőtt ültettek.
Így lesz egészséges és stresszmentes a nyaralás
2024. július 02.
Annak érdekében, hogy nyaralásunk valóban felhőtlen lehessen, már az utazás előtt tennünk kell érte. Időben kell felkészülnünk a váratlan kellemetlenségekre. Mégis mi minden szolgálhatja jó közérzetünket, egészségünket? Pontokba szedtük.
Van-e közös a nyaralásban és a karácsonyban? Hogyne! Mindkettő gyakran jár stresszel, ebből adódóan családi perpatvarral és nemegyszer kisebb-nagyobb rosszulléttel, sőt gyengélkedéssel is. Jó közérzetünk, egészségünk érdekében az alábbiakra érdemes figyelni:
BŐRALLERGIA
Akkor alakulhat ki váratlanul, ha egyszerre túl sok napsugárzás ér bennünket, avagy napozószerünk összetevői irritálják érzékeny bőrünket. Ezenkívül természetesen az új, szokatlan környezet is számtalan okot szolgáltathat ahhoz, hogy kellemetlen allergiás reakciónk alakuljon ki.
Segítség: léteznek speciális, az allergiás tüneteket enyhítő gélek és kenőcsök, amelyek a rovarcsípés utáni viszketést is enyhítik. Az allergia elleni tabletták pedig - például a kalcium - "belülről" védenek bennünket a kellemetlen tünetekkel szemben.
SZEMÜNK FÉNYE
Akinek érzékeny a szeme, az tudja, hogy már egy kis szél vagy néhány perc a huzatban, és a kötőhártyája azonnal begyullad.
Segítség: kerüljük azokat a helyeket, szituációkat, amikor szemünk begyulladhat! Ha elővigyázatosságunk hiábavaló, jól jönnek a szemgyulladást enyhítő szemcseppek; a káros fényhatásoktól pedig megfelelő UV-védelmet biztosító szemüveggel óvjuk szemünk fényét!
LUFIHAS
Ha repülőn utazunk, szinte menetrendszerűen tapasztalhatjuk, hogy a gázok kitágulásának törvénye okán hasunk felfúvódik.
Segítség: sokat segíthet, ha felszállás előtt már nem fogyasztunk puffasztó ételeket, és a gépen is kerüljük a szénsavat tartalmazó italokat. A déli országok zöldségekben bővelkedő ételei is átmeneti bélfeszüléshez, puffadáshoz vezethetnek.
TIPP : praktikus, ha az útra olyan gyógynövény-tablettákat, -kapszulát vagy -cseppeket viszünk magunkkal, amelyek segítik a bélben lévő levegő "összezsugorodását", illetve az emésztést.
A túlhajszolt életmód akár meddőséget is okozhat
2024. július 01.
Sajnos napjainkban a stresszes, túlhajszolt életvitel már korántsem számít ritkaságnak. Minden egyes nap milliónyi teendőt kell elintéznünk, gyakran pedig a munkahelyünk mellett a magánéletünk is óriási nyomást helyezhet ránk. Ennek az eredménye a számos lelki probléma mellett akár meddőség is lehet. Mi ennek az oka, és hogyan növeljük a sikeres várandósság esélyét? Cikkünkből kiderül!
A túlhajszoltság és a meddőség közötti összefüggések
A rohanó életmód és az ezzel járó stressz negatívan hat a hormonális állapotunkra. A túlhajszoltság okozta hormonális változások egyrészt megakadályozhatják a peteérést, másrészt pedig a beágyazódást is gátolhatják. Természetesen erről számos orvos és pszichológus is beszámolt már az elmúlt évtizedekben, de az életvitelünk lassítása bizony nem mindig könnyű feladat.
A túlterheltség miatt jellemzően a prolaktin nevű hormonból termel többet az agyalapi mirigyünk, ez pedig várandósság hiányában a nemi hormonok termelődését is károsan befolyásolja. Így elmaradhat a tüszőérés, a nemi ciklus ideje pedig jelentősen nőhet.
Az élet nem könnyű gyönyörűség
2024. július 01.
A „Hálás lehetsz nekem…” kezdetű mondat félelmetes fenyegetés, azt jelenti, hogy tartozol nekem, köteles vagy megfizetni a hamisan jóságba burkolt tetteimet. Akinek ezt az orra alá dörgölik, az komoly lelki munkával tudja csak helyretenni önmagában vagy rendezni a másikkal ezt a helyzetet.
Egy ismerősöm mesélte, hogy a családjában lévő jómódú emberek felajánlottak neki segítséget, amit ő gyanútlanul és jó szívvel elfogadott, mert bajban volt. Ezután a „gazdag” családtagok éreztették vele, hogy ő a szegény rokon, és szinte megnyomorították a lelkét. A megdöbbenése után már nem tudott szeretettel gondolni a felajánlott segítségre, hiszen már elvárták tőle a hálát!
Hála vagy elvárás?
Elvárás, ez itt a gond! Pedig a hála csupa pozitív érzést szakít föl bennünk, de abban a pillanatban, amikor kötelezővé teszik, elvárják, éreztetik, akkor egy kínos kötelékké, teherré válik. Hálásnak lenni jó, de az az érzés ragyogással tölti meg a lelket, hiszen hálásak vagyunk a napsütésért, a jó időért, a gyermekeinkért, a napraforgómezők szépségéért, és ezek a csodák nem kérnek cserébe semmit!
Éppen ezért lehet megélni a színtiszta hálát, mert a nap mindenkire egyformán süt, melegít, de nem vár cserébe semmit.
Ettől válik maradéktalanná a hálánk, amit akkor érzünk, ha arcunkat a ragyogás felé fordítva átmelegíti testünket a fény. Ha valakinek szeretettel felajánlok ajándékot, segítséget, bármit, akkor nem várok semmit viszont, hiszen nem azért adok, hogy visszakapjam, mert akkor az már nem szeretettel adott jótétemény. Ha adok valamit, akkor boldogan nyugtázom az élményt: de jó, hogy adhattam, és nem várok cserébe viszonzást.
Aki viszonzást vár, az nem szívből adott!
Szóval a hála csodás érzemény, de csak ritkán nyílik ez a ragyogó virág a lelkünkben, hiszen a tisztaság és makulátlan szeretet táplálja, ill. az önzetlenség.
Márai azt írta, hogy van egy „műszer” a birtokunkban, és azt mindig magunknál hordjuk: lélek a neve. Igen, ennyire egyszerű lenne a megoldás vagy ennyire bonyolult!
Tuti tippek a strandra, hogy tökéletlen alakkal is hibátlan külsőd legyen
2024. június 30.
A strandon mindenki meg akar felelni egy kicsit, még az is, aki elhatározza, őt bizony nem érdekli mások véleménye. A strandon mindig találunk szebbet, fiatalabbat, dögösebbet magunknál... Sovány vagy, vagy éppen túl kerek? Hasznos tippek minden alkat számára!
Alábbi cikkünkben azoknak szeretnénk kedvezni, akik nem éppen istennő külsővel rendelkeznek, de szeretnének vonzók, helyesek lenni a strandon, azoknak, akik apró hibákat korrigálnának egy még szebb külső reményében, egy kis trükkel, ügyes öltözködéssel.
A fürdőruha
A strandon egyértelműen dominál a fürdőruha fazonja. Milyet válassz? Rendkívül nehéz kérdés. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy egy-egy idom eltűntetésére a legjobb, ha betakargatjuk a fürdőruhával, ha úszódresszben jelenünk meg vagy talpig felöltözve. Ez esetekben azonban inkább felhívjuk magunkra figyelmet. A kevesebb több elv ugyan mértékkel de itt is igaz lehet!
A fürdőruhának fazonja és színe is sokat számít. A fazonok közül meg kell találni azt, amelyik valóban téged fejez ki, azt amelyik tökéletesen mutat rajtad, mert létezik, csak keresni kell! Legtöbbször a csípő, has, fenék hármasáról beszélnek a fürdőruha kapcsán, de ugyanilyen fontos és lényeges a mell tájék, a has felső része és a felkarok kinézete is. Lássuk miből válogathatsz!
„Szelíd” módszerekkel a törékeny csontok ellen
2024. június 30.
A kor előrehaladtával a csontok fokozatosan elvesztik sűrűségüket, így csökken a csonttömeg. Emiatt a csontozat egyre törékenyebbé válik, ami számos, súlyos következményekkel járó baleset, elesés eredője lehet. Ahhoz, hogy megelőzzük a csontritkulást és megőrizzük csontjaink egészségét, többek közt igénybe vehetjük az allopátia, az alternatív orvoslás, a homeopátia, a fitoterápia eszközeit. Emellett természetesen ügyeljünk a megfelelő étrend kialakítására, és ne hanyagoljuk el a rendszeres testmozgást.
A csontritkulás (oszteoporózis) elsősorban a csontok törékenységében nyilvánul meg, amit időben tanácsos megelőzni. A nőknél a leggyakrabban a menopauza után kezd kialakulni (az ösztrogénszint csökkenése miatt), de jóval kisebb arányban, idősebb korban a férfiakat is érinti. A csonttömeg csökkenésének mértéke és gyorsasága egyénenként változó. Családi halmozódás és hormonális tényezők szerepelnek a fő okok között. A csontritkulást elősegítheti a kalcium-, foszfor- vagy D-vitamin-hiány, de kialakulásában közrejátszhatnak emésztőrendszeri problémák, hosszabb távú szteroidkezelés vagy pajzsmirigy-túlműködés, dohányzás A csonttömeg kialakulása a huszonéves korra tehető, így alapvető fontosságú a későbbiekben ennek a fenntartása, ill. a csontvesztés és az ebből eredő csontritkulás megelőzése.
Hasznos a gemmoterápia (rügyterápia)
E terápia lényege az értékes növényi hatóanyagokban gazdag rügyek, bimbók kivonataiból készült tinktúrák alkalmazása. A rügykivonatok közül pl. az áfonyarügy megkönnyíti a szervezetben a kalcium felszívódását, azután a feketeribizli-rügy erősíti a csontokat, hatásos a porckopás ellen, és gyulladásgátló hatású is. Egy javaslat: 21 napos kúra keretében 7 naponként váltogassuk az áfonya- és a feketeribiszke-rügy kivonatából előállított készítményeket.
Miért olyan fontos a mélyhidratálás az intim gyantázás mellett?
2024. június 29.
Ahhoz, hogy hosszú távon megőrizd bőröd rugalmasságát és egészségét, a mélyhidratálás elengedhetetlen. Ez az intim bőrfelületen is igaz. Mivel ezek a területek kifejezetten érzékenyek, különleges ápolást igényelnek - főleg az intim szőrtelenítés előtt és után. De pontosan mire kell odafigyelned, hogy bőröd ápolt és hidratált maradjon intim gyantázás után is? És milyen intimkozmetikai termékekkel érheted el a legjobb eredményt? Cikkünkből megtudhatod!
Mélyhidratálás és intim szőrtelenítés
Ha rendszeresen szőrtelenítesz, tapasztalhattad már az intim bőrszárazsággal járó kellemetlen tüneteket, mint a viszketés, kipirosodás vagy kisebesedés.
Megfelelő előkészítéssel és utókezeléssel azonban elkerülhetők ezek a bosszantó tünetek. Az alábbiakban az intim gyantázást megelőző és a kezelést követő ápolási rutinhoz adunk tippeket, hogy bőröd mindig sima, egészséges és rugalmas legyen.
Mire figyelj intim gyantázás előtt?
Amikor mélyhidratálásról van szó, sokan csak a szőrtelenítést követő utókezelésre gondolnak. Intimkozmetikai kezelések előtt azonban fontos a felkészülés, hiszen ha bőröd nincs megfelelően előkészítve a gyantázásra, megnőhet a sérülések esélye.
A kezelés időpontja előtt három nappal érdemes minden nap mélyhidratáló terméket használnod. Ez a lépés különösen fontos, ha bőröd egyébként is száraz és érzékeny. A megfelelően hidratált bőr rugalmasabb és ellenállóbb lesz a kezelés során, így minimálisra csökkentheted mind a fájdalomérzetet, mind pedig a mikrosérülések kialakulásának lehetőségét. A mélyhidratáláshoz használj kifejezetten az intim területekre kifejlesztett kozmetikai termékeket!
A nők önfeláldozásának ára a gyermektelenség?
2024. június 29.
A nők szerepe a családjuk egészségének megőrzésében központi, gyakorlatilag azóta, hogy létezik család. Ők azok, akik gondolnak a megelőzésre, a megfelelő táplálkozásra, és gondoskodnak a családtagjaikról, amikor betegek. De önmagukra is komolyan figyelni kell, hiszen az ő egészségük az alapja a kisbabájuk egészséges életének.
A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.
A nő egészsége=a család egészsége
Az ókorban a nők szerepe a házi tűzhely őrzése volt – persze sok más dolog mellett. Ez azonban nem egészen azt jelentette, mint sokan gondolják. A tűzhely a ház központja, lelke, vagyis a nő őrizte a család lelkét, egyensúlyát, egészségét. Ez mind a mai napig így van, csupán a körülmények változtak. Ma is, a nő lényegesen többet törődik a család egészségével, küld orvoshoz bárkit, önmagán kívül, amivel sokak szerint nincs gond, hisz ez az a szeretet, amire csak a nők képesek.
Bár ez a hozzáállás csodálatos és önfeláldozó, a gond az, hogy tönkre teheti a születendő baba egészségét. A kutatások ugyanis bizonyították: nagyjából 70%-ban az édesanya életmódja felelős a baba egészségéért.
Életmód?
Bizony, ma már a csapból is az folyik, hogy a megfelelő életmód az alapja annak, hogy megőrizzük saját, illetve leendő gyermekeink egészségét. De ez valóban igaz? Az életmód lehet a kulcs?
Részben igen, hiszen a megfelelő életmód az, mely biztosítja számunkra a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok megfelelő arányú bejutását a szervezetbe. Ehhez szükséges az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás is. De miért csak részben igaz akkor az állítás?
A gond a táplálkozásban keresendő. Ma, a tömegtermelés, vegyszerezés és gyorsételek világában az egészséges táplálkozás olyan hatalmas kihívás, aminek a legtöbben még akkor sem tudunk megfelelni, ha nagyon igyekszünk. A mai élelmiszereink beltartalma – vagyis ásványi anyag, nyomelem és vitamin – jelentősen, több, mint 50%-kal csökkent a 30-50 évvel ezelőtti adatokhoz képest. Emellett a minket érő káros környezeti hatások mértéke jelentősen megnőtt, vagyis egészségesen élni és étkezni ma sokkal nehezebb, mint hinnénk.