Kilépés a zsákutcából: szeretőből partner
2024. május 28.
A titkos viszony legnagyobb kérdése akkor vetődik fel, amikor az egyik fél elköteleződése más irányba alakíthatja, alakítaná a kapcsolatot. Előbb-utóbb a titkos viszony is átalakul: vagy őrjítő kapcsolattá, amitől szabadulni kell, vagy elsatnyul, mert az egyik fél követelőzni kezd, s érkeznek a "mikor látlak", "hiányzol" felkiáltású üzenetek!
ehet, hogy felfedezik egymásban a legnagyobb csodát, amit az élet számukra adhatott: a másikat! S ez a legveszélyesebb, mert akkor viszont megindul egy folyamat, s a titkos viszony már nyílt kapcsolattá válik, hiszen, ha igazán szeretünk valakit, azt fel akarjuk vállalni, hiszen ő a mi részünk, akit próbálunk a világunk részévé tenni, s megmutatni, milyen csodás, hogy szeret, megért.
Most légy okos!
Ilyenkor kell okosnak lenni, mert a felénk áradó feltétlen bizalom bizony veszélyes is lehet a másik számára. S ha valóban szeretjük a másikat, akivel titkos viszonyban vagyunk, akkor tudnunk kell, mi a legjobb számára. S aki okos, az néha felméri a helyzetet és a másik számára megadja a legnagyobb ajándékot: a szabadságot! Néha ez egyenlő azzal, hogy kilép valaki a titkos viszonyból és egyedül halad egy újabb kapcsolat felé.
De történnek csodák is: van, amikor a másik utána jön, és nem ereszti el, mert valóban szereti. S ilyenkor már szintén egy magasabb szintű, érzelmileg és értelmileg tudatosan vállalt kapcsolatról beszélünk két ember között, s akkor már ismét megszűnt a titkos viszony, hiszen akkor már egy igazi, mély, két ember közötti kölcsönös kapcsolat alakult ki. S hogy abból mi lesz? Csupán az élet és az idő határozza meg, s a két ember önmagukhoz és környezetükhöz- és legfőképpen egymáshoz fűződő őszintesége. Hogy mernek-e igazat mondani, felismerni a döntési helyzetet és kitartanak-e egymás mellett, mert akkor már a választás tudatos, amely a következményeket is mérlegeli, hiszen akkor már azt állítjuk: lehetsz a társam.
Boldog születésnapot, Magyar Vöröskereszt! – 143 éve tesz a Magyar Vöröskereszt a humanitárius ügyekért
2024. május 28.
1881. május 16-án alakult meg a Vörös-kereszt Férfiegylete, majd másnap a Magyar Országos Segélyező Nőegylettel egyesülve megkezdte működését a Magyar Szent Korona Országai Vörös-Kereszt Egylete, a Magyar Vöröskereszt elődje. A szervezet így megalakulásának 143. évfordulóját ünnepelte idén május 16-án.
A Magyar Vöröskereszt koszorúzási ceremóniával köszöntötte a jeles napot a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében, az egylet megszületésének emlékét őrző emléktáblánál, és az ország számos pontján tartottak megemlékezéseket.
Mit kell tudni a parapszichológiáról?
2024. május 27.
Gyakran találkozunk megmagyarázhatatlan jelenségekkel mindennapjainkban. Vannak azonban szakértők, akik a tudomány határain túl próbálnak válaszokat találni. A parapszichológusok az emberi elme és a pszichés jelenségek titkait kutatják. Mit csinál a parapszichológus? Milyen módszereket alkalmaznak? Mennyibe kerül? Mit tárhat fel a parapszichológia? Ebben a cikkben belemerülünk a megmagyarázhatatlan jelenségek világába, hogy válaszokat keressünk.
Bevezetés a parapszichológiába
Baj van! Túl jó a gyerekem
2024. május 27.
Szülőként persze örülök, ha jó a gyerek. Tanul, szorgalmas, szinte alig van szükség fegyelmezésre. Mégis, talán ez az a pont, ahol érdemes egy kérdést feltenni: De vajon mi történik közben a gyermekben?
A jó gyerek, nem gyerek
Egészen biztos vagyok abban, hogy minden szülő a lehető legjobbat és legtöbbet adja a gyermekének. Szülőként talán legfőbb vágyam, hogy ő boldog életet élhessen. Érdemes ezért egy picit odafigyelni a jó gyerekekre. Természetes tulajdonsága egy gyerkőcnek, hogy feszegeti a határainkat, ezen keresztül nyer tapasztalásokat a sajátjairól, a világ működéséről. Ez a kis játék segíti őt abban, hogy tájékozódni tudjon az életben. Megtanulja, hogy nem mindig és mindenkor történhet az, amit szeretne. Finom egyensúlyozás ez szülő és gyerek között. Hagyjam őt kibontakozni, de mutassak számára határokat - nem könnyű. A jó gyerek azonban alig feszeget határokat, esetleg csendben eljátszik egy sarokban, ahova leültetem. Közben elszaladnak mellette a gyermekévek, gyakran a játékos kísérletezés öröme is. A gyerek nyugodtan rosszalkodjon, ez az ő „dolga”. Az enyém pedig, hogy több-kevesebb türelemmel adjak ehhez határokat, miközben támogatom a kibontakozását.
„Divat” a jó baba
Felfigyeltem egy érdekes jelenségre. Amikor egy családban baba születik, hamarosan elhangzik a bűvös mondat: Annyira jó baba, nem sír, csak eszik és alszik. Ilyenkor mindig egy picit elszomorodom. Olyan, mintha ez már elvárás is lenne. Eszembe jut az a kisbaba, aki valaha én voltam, a szuper jó gyerek. Már babaként sem „mertem” sírni. Hamar megtanultam, hogy akkor vagyok szerethető, ha csendben vagyok, jó gyerek vagyok. Nem volt ehhez szükségem semmilyen szülői terrorra, vagy fegyelmezésre. Ennek beégetése már a születésem során megtörtént, a szüleim mit sem sejthettek belőle.
A csendes baba gyakran befelé sír
Babaként nem azért nem sírok, mert nincs rá okom, hanem azért, mert megtanultam, hogy nincs értelme. Egyedül érzem magam a világomban, nincs kinek sírnom, elveszett. Amikor megszületek, egyetlen igényem van: az édesanyám közelsége. Szükségem van az érintésére, szeretetére, amellyel biztonságot adhat nekem ebben az új világban. De, amikor valami egészen mást kapok, fájdalmas érintéseket, fürdetést, mérést, oltást, esetleg egy üvegkalitkát, végtelenül elmagányosodom. Megtanulom, hogy hiába jelzem az igényeimet, hiába sírok, nem reagál rá senki. Álomba sírom magam. Elvesztem a biztonságom és az édesanyámat. Csendes, nyugodt, békés babává változom, aki csak befelé sír. „Ha jó leszek, akkor talán majd szeretnek és gondoskodnak rólam.”
Lassan a testtel: teknős az úton!
2024. május 26.
A mocsári teknős hazánk egyetlen őshonos teknősfaja, mely országszerte megtalálható tavak, folyók, holtágak, csatornák mentén, mocsaras területeken. Elsősorban a lassú folyású és álló vizeket kedvelik, így inkább azok közelében számíthatunk rájuk, azonban a májustól júliusig terjedő tojásrakás időszakában a vizektől több száz méteres vagy akár néhány kilométeres távolságban is találkozhatunk velük. Amennyiben úton áthaladó teknőssel találkozunk, álljunk meg, és segítsük át az úttest túloldalára. Az észlelést pedig rögzíthetjük az Országos Kétéltű- és Hüllőtérképezés Program honlapján vagy okostelefonos alkalmazáson keresztül.
Habár a teknősök életük nagy részét a vízben vagy annak közelében töltik, a nőstények fészkeiket a szárazföldön, laza talajú, vízelöntéstől védett, magasabban fekvő területekre rakják. Ilyenkor az élő- és a szaporodóhelyek között közlekedő teknősök gyakran kényszerülnek arra, hogy átkeljenek a vonulási útvonalukat kettészelő, az élőhelyeket feldaraboló betonozott és földutakon, ahol az azokon közlekedő autók, kerékpárok, mezőgazdasági járművek sok esetben végzetesek lehetnek számukra.
Amennyiben úton áthaladó teknőssel találkozunk, álljunk meg, segítsünk neki azzal, hogy felvesszük és az úttól biztonságos, pár tízméteres távolságra lehelyezzük, figyelve arra, hogy csak abba az irányba vigyük, amerre ő maga is igyekezett. A felnőtt teknősöket semmiképp ne vigyük vissza a vízhez, mert ezzel nemhogy segítenénk rajtuk, mint inkább nehezítjük a dolgukat, hiszen ebben az esetben kezdhetik elölről az utat.
Az vagy, amit megeszel!
2024. május 26.
„Az vagy, amit megeszel!” – tartja a mondás. De mostanában erre egyre jobban kell figyelni, mert nehéz elkerülni a tartósítószereket, az édesítőket és még sorolhatnám a többit. De mi van a lelki táplálékkal?
Mi van azzal a táplálékkal, amit a lelkünk „eszik” meg vagy „megetetnek” vele? Mert szerintem ez sokszor károsabb az egészségünkre, mint a fizikai táplálék. Mert táplálék ez is, csak lelki és veszélyes, hiszen ha a lélek beteg, akkor a fizikum követi.
Óvatosabban kellene megválogatni, hogy mit engedünk be a szívünkbe!
Az ókori Egyiptomban azt tanították, hogy a testet helyes életmóddal és bölcsen is lehet táplálni. Igen! Úgy érzem, mostanában egyre kevesebben értik ezt, és inkább feldolgozott élelmiszerekkel, tartósítószerekkel és „zéró” termékekkel jobban szeretik táplálni magukat. A lelki táplálék már eszükbe se jut. Csakhogy ez egy ördögi kör: kompenzálásként, önszeretet hiányában, örömben-bánatban esznek. De mit esznek? Olyan „műanyag” élelmiszereket, amelyek megbetegítik a testet, a lelket. Az emberek felhizlalják a testüket, majd sok-sok pénzért tömik magukba a fogyókúrás „csodaszereket”, amelyek tökéletes alakot ígérnek. Az eltemetett halottak szinte nem bomlanak le, mert annyi tartósítószert esznek az emberek az életükben. Horrorisztikus! Hát, nem tudom! Szerintem valami nem stimmel! Instant leveseket, instant kávékat és instant bölcsességeket fogyasztanak. Talán csak az emlékeikben rebben fel a régi almás pite íze és illata, a vasárnapi gyöngyöző húsleves aranya, a frissen sült tepertő roppanása. Illetve, ha meglátogatják az édesanyjukat, mert ott még damaszttal terített asztal és aranyló húsleves várja őket. Rohannak, mindent egy nap alatt akarnak megoldani, „kipipálni” – már a kifejezés is szörnyű –, és nincs idő a lelkükre. Esténként a tévét bámulják, a távirányítót nyomkodják, és ömlik rájuk a szemét. Elnézést a kifejezésért! A villogó képernyő mellett zsíros chipset és feldolgozott élelmiszert szoktak magukba tömni általában. Lehetne ezen változtatni, csak az egy kis odafigyelést, tudatosságot kívánna!
Mi lenne, ha esténként beburkolózva egy puha takaróba, csöndes zene mellett, teázva, diót majszolgatva olvasnának az emberek? Ez emelné és táplálná a testet és a lelket, csakhogy egyszerűbb a tévét bámulni bután, mert az kiszolgál, ott nem kell gondolkodni. Az olvasás viszont megemeli a szívet-lelket, szókincset ad, elvarázsol, mesél, tanít, és az olvasottakat továbbviszi a lélek. Ha nagyon tetszik egy könyv, akkor én igyekszem lassabban olvasni, hogy sokáig benne lehessek még a történetben, de gyakran előfordul az is, hogy újraolvasom, és akkor új csodákat kapok általa.
Mi lenne, ha esténként a családtagok együtt főznének igazi ízű és lélekkel megáldott ételeket, melyeket be lehet csomagolni másnapra és magukkal vinni az otthon ízét?
Mi lenne, ha az esti együtt főzés közben beszélgetnének? Nem felszínesen, hanem igazán, odafigyelve a másikra? Vannak, akik naponta hosszan fecsegnek a telefonban, de közben nem ismerik a családtagjaikat, mert érdektelen dolgokról csevegnek és nem a lényegről. Nos, minden táplál vagy elvesz belőlük valamit. Az egy döntés, hogy mivel etetik magukat! Nem kell nagy dolgokra gondolni, egyszerű ételekkel néha nagyszerűbb az élmény.
9 növény, ami pozitív légkört teremt az otthonodban
2024. május 25.
Azt mindannyian tudjuk, hogy növények nélkül nem létezhetnénk, hiszen ők biztosítják számunkra az életünkhöz elengedhetetlen oxigént. Otthonunkban azonban nem csak szervezetünkre vannak jó hatással, de mindennapi hangulatunk is pozitívan változhat a növények jelenléte által.
1. Vitorlavirág (Békeliliom)
PATIKANAP – 2024. JÚNIUS 5.
2024. május 25.
Az év egyetlen napja, amikor a figyelem a gyógyszerészek munkája felé fordul, és az az ő tevékenységük ünnepe.
A gyógyszerészi tevékenység komplex, intellektuális tevékenység. Számos ága, szerteágazó területe van. Nyilván a gyógyszertárban dolgozó gyógyszerészek képezik a hivatás bázisát, és a betegek is az ő tevékenységüket ismerik leginkább.
Ez évi 60 millió találkozást jelent a betegekkel, 60 millió kommunikációs lehetőséget, 60 millió terápiás tanácsadást.
A gyógyszerészek „könnyen hozzáférhetőek” az egészségügyi szakemberek közül, és így jelentős szerepet játszanak az emberek egészségkultúrájában, az egészségmegőrzésben, a betegségek optimálisabb elviselésében. A gyógyszertári tanácsadás –amennyiben a beteg igényli – sok mindenre kiterjedhet, a megfelelő gyógyszerhasználattól kezdve az életvitelen, a prevención át a szűrővizsgálatok szükségességéig. A 60 millió találkozás alkalmával ez egész évben a beteggel való foglalkozást jelenti.
A Patikanap az év egyetlen napja, amikor ráirányul a figyelem a gyógyszerészekre, értékelve egész éves munkájukat,
és ily módon legyen ez az ő napjuk.
Ám ők ekkor sem feledkeznek el a betegekről, sőt kitüntetett figyelemmel, külön-leges programokkal, aktivitásokkal, esetleg kedvezményekkel várják az érdeklődőket. Az országos, központi megnyitó a Pest vármegyei Alsónémediben, a dr. Nagy Vilmos vezette Glória Gyógyszertárban lesz megtartva. De várhatóan a többi vármegyének is lesz saját központi megnyitója.
Minden Patikanapnak van egy kiemelt egészségügyi témája is, mely központi szerepet játszik a következő évi Patikanapig. 2024-ben ez a diabetes.
Ez azért is fontos, mert a túlsúly, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a magas cukorbevitel mind-mind hozzájárul a betegség kialakulásához. Megfelelő információ és egészségügyi tanácsadás, viszont segíthet e körkép kialakulásának megakadályozásában, vagy legalább a késleltetésében. Hamarosan elindul a Nemzeti Diabetes Program, melynek a stratégiai kialakításában a gyógyszerészi kamara is közreműködik. Ha már valaki cukorbeteg, akkor rendkívül fontos a megfelelő gyógyszerelés, a vércukorszint karbantartása, mert ez az élethosszig tartó betegség számtalan kockázattal jár. Ezért a tanácsadásban nagyon nagy szerepe lehet a gyógyszerésznek, mert ő az, aki időről időre találkozik a beteggel, nyomon tudja követni az orvos által előírt terápiát, és kérdés esetén megfelelő, hiteles információkkal szolgálhat. A patikák tehát ezen a napon kitüntetett figyelemmel várják nemcsak a cukorbetegeket, hogy a szakemberek minden felmerülő kérdésre kimerítő választ tudjanak adni.
A hivatalos országos ünnepi megnyitóra Alsónémediben 2024. június 5-én, szerdán kerül sor. Erre a napra biztosított a szűrőbusz egész napos jelenléte is, amelyen az érdeklődők ingyenes szűrővizsgálatokon, tanácsadásokon vehetnek részt.
Köztünk járó neurotikusok
2024. május 24.
A neurózis valamely formája csaknem minden 3. embert érint Magyarországon. A neurotikusok köztünk járnak, néha tükörben találkozunk velük. Mi is a neurózis? Az orvostudomány és a pszichológia szempontjából egy összetett tünetcsoport, melyben elég nehéz meghúzni a határt, hogy hol ér véget az egészséges ember idegessége, és hol kezdődik a betegség.
A progresszív betegség
A neurózis az idegrendszer tartós, funkcionális megbetegedése. Az, aki neurotikussá válik, először tartósan szorong, mivel egy érzelmi életét érintő zavar áll fenn életében, melyet kivédeni nem tud, vagy nem mer. Fontos hangsúlyozni, hogy a meg nem oldott lelki konfliktusok közül csak azok vezetnek neurózishoz, melyek hatására a hangulati élet tartós zavara alakul ki. Ha kialakul a neurózis kórképe, a tünetcsoport hátterében álló konfliktus állandósul, és fenntartja a problémát. Ezáltal újabb és újabb betegségtünetek kerülhetnek előtérbe, a neurózis súlyosbodik.
Gyógyítható, megoldható
A neurózis - mint diagnózis nagyon súlyosnak hangzik, de - valójában a kliens együttműködésére számítva nagyon jól kezelhető, és teljesen meggyógyítható, visszafordítható az egészséges állapotba. A tartósan fennálló neurotikus állapot különféle szervi bajokat is előidézhet (szívproblémák, gyomorfájdalom, fejfájás, stb.). Ezektől annál könnyebb megszabadulni, minél előbb feldolgozza a kliens a neurózis kiváltó okát. Ha a folyamat elhúzódik, a legrosszabb esetben a testi tünet tartósan megmaradhat.
Ha a pszichés tünet megjelenik, igen fontos volna, hogy egyből a pszichológiai kezelés kezdődjön meg, kapcsolva az akadémikus kezeléssel, vagy akár önállóan. Ha a testi tüneti kezelés és a pszichoterápia egymástól függetlenül zajlik, egyes tünetek elfedése miatt mindkét kezelést félreviheti, ha a kliens nem tájékoztatja kezelőit.
Az értékes szója
2024. május 24.
Mire figyeljünk, ha szóját fogyasztunk?
A szójabab sokoldalú, előnyös kémiai összetételű élelmiszeralapanyag. Tartalmaz esszenciális aminosavakból felépülő fehérjéket, telítetlen zsírsavakat, lecitinben gazdag olajat, de nagy a rosttartalma is, a magja pedig B- és E-vitaminokban, valamint ásványi anyagokban gazdag. Az étrendben a szója tekinthető a legjelentősebb fitoösztrogén-forrásnak.
Mik azok a fitoösztrogének?
A női nemi hormonok közé tartozó ösztrogének elsősorban a női nemi jellegek kialakításáért, a megfelelő nemi működésért felelősek, de kisebb mennyiségben jelen vannak a férfiak szervezetében is, és mindkét nemben segítik többek között a normál csontállomány megtartását. A fitoösztrogének olyan növényi eredetű vegyületek, amelyek az emberi szervezetbe bekerülve ösztrogénszerű vagy éppen azzal ellentétes hatásokat váltanak ki. Hatásuk azonban gyengébb, mint a szervezetben termelődő ösztrogéneké, így terápiás alkalmazásuk a belső, saját ösztrogéntermelés csökkenése esetén nyer értelmet.
Kedvező hatások
A fitoösztrogének több kedvező biológiai hatással is rendelkeznek. A múlt században figyeltek fel arra a jelenségre, hogy Ázsiában jóval alacsonyabb bizonyos daganattípusok (pl. prosztata, emlő) előfordulása, a szív-ér rendszeri megbetegedések, a csontritkulás gyakorisága, ill. a menopauza során tapasztalt kellemetlen tünetek intenzitása is az európai vagy az amerikai átlaghoz képest. A genetika mellett az életmódbeli különbségek, különösen az eltérő étrend adott magyarázatot a tapasztaltakra. Kelet-Ázsiában az egy főre eső fitoösztrogén-bevitel (elsősorban a rendszeres szójafogyasztás miatt) az európainak a több tízszerese, és ez a krónikus növényiösztrogén-fogyasztás nagyban hozzájárul a fent említett problémák alacsonyabb előfordulási gyakoriságához az ázsiai populációkban.