4 jótanács a mikulásvirág gondozásához
2023. december 17.
A legfontosabb tennivalók, hogy növényünk ugyanolyan dús és zöld maradjon, mint ahogy az üzletben megvásároltuk.
Vaskos, zöld lombozat, erős, színes fellevelek, bimbós virágok és finoman elágazó gyökerek: megfelelő körülmények között tartva ilyen a mikulásvirág. Ragyogó szépségét az ünnepek utáni időszakra is megőrizhetjük, egészen Újévig. A lankadó, sárguló vagy lehulló levelek annak a jelei, hogy valami nincs rendben a növény ápolása körül - olykor már a vásárlás előtt -, ám a tünetekből minden esetben kiolvashatjuk, hogy mi állhat azok hátterében.
1. Sárguló és lehulló levelek: hideg vagy pangóvíz
Ha a mikulásvirág zöld lombja sárgára színeződik mielőtt lehullik, biztos jele annak, hogy a növény gyökérrendszere károsodott. Ennek a pangóvíz vagy a hideg a leggyakoribb oka. Ez a kedvelt, télen virágzó dísznövény nem tűri a 15 oC alatti hőmérséklet és ugyanígy a pangóvizet sem. Éppen ezért jól csomagoljuk be a növényt, amikor hazavisszük a virágüzletből, és a lehető leghamarabb érjünk vele haza. Otthon helyezzük 15 és 22 fok közötti hőmérsékletű helyiségbe, és minden második nap gondosan öntözzük meg kézmeleg vízzel.
Vigyázat! A cserépalátétben vagy a kaspó aljában soha ne álljon víz, mert a mikulásvirág azt nem szereti.
2. Előzmények nélkül lehulló levelek: kiszáradás, túlzott napfény vagy fűtés
Ha a mikulásvirág már zölden elhullatja alsó leveleit arra utalhat, hogy a növény kiszáradt, vagy erős napfénynek, esetleg a fűtőtest melegének, illetve száraz levegőnek lett kitéve. A mikulásvirág számára ezért olyan helyet válasszunk, ahol elkerülhetők ezek a hatások. Bár a növény nem szereti az erős közvetlen napsugárzást, a helyiség legyen világos.
Bármi is álljon a háttérben, ha a levelek hullani kezdenek, már túl késő ahhoz, hogy a folyamatot visszafordítsuk. Az elveszített levelek helyére ugyanis nem nőnek újak. Ha a növény felkopaszodott, nincs más hátra, mint beszerezni egy új mikulásvirágot.
Az egész társadalom szellemi akadálymentesítése a cél
2023. december 17.
A fejekben kell megváltoztatni az embereket – állítja Boronkay Péter, többszörös világ- és Európa-bajnok paratriatlonista, az Allianz paralimpikon márkanagykövete.
Az élsportoló szerint az egyik legfontosabb az, hogy nyitottan álljunk egymáshoz és igenis merjünk kérdezni a másiktól – nincs ugyanis rossz kérdés. Ahogyan fontos tudatosítani azt is, hogy „fogyatékosnak lenni nem azt jelenti: vesztesnek lenni” – ahogy a Magyar Paralimpiai Bizottság egyik jelmondata is hangzik. Ráadásul szerinte mindenkinek megvan a maga küzdelme – teljesen mindegy, hogy ép-e valaki vagy sem. Az Allianz a Magyar Paralimpiai Bizottság partnereként, valamint a diverzitás elkötelezett támogatójaként a fogyatékossággal élők december 3-ai világnapja alkalmából paralimpiai márkanagykövete, Boronkay Péter tanácsait osztja meg arról, hogyan segítsünk jól az érintetteknek.
Az ENSZ 1992-ben nyilvánította december 3-át a fogyatékossággal élő emberek világnapjává. A szervezet célja ezzel azóta is az, hogy felhívja a figyelmet az érintettek problémáira, jogaira és széles körben segítse a helyzetük javulását. Ez alkalomból, az Allianz megkérte Boronkay Péter paralimpikont, hogy ossza meg tanácsait és meglátásait sorstársai beilleszkedésével kapcsolatban. Az élsportoló maga is a vele született hátrányból faragott előnyt az élete során. Bár fél karral született, de ez nem akadályozta abban, hogy teljes életet éljen. 6 évesen már úszott, később vízilabdázott, 2004-től pedig triatlonozott. „Szerencsésnek tartom magam, én ugyanis ennek az állapotnak köszönhetek mindent” – mondja. A „minden” pedig egyebek mellett sokszoros magyar bajnoki, Európa-bajnoki és világbajnoki címeket jelent. Azt ő is látja, hogy nem mindenkinek alakult hozzá hasonlóan az élete, ugyanakkor tudja, hogy némi odafigyeléssel és megfelelő hozzáállással mindannyian sokat tehetünk azért, hogy akadálymentesebb legyen az együttélés, az ő szavaival élve, a társadalom mentális akadálymentesítéséért.
Mindig kérdezz – hiszen nincs rossz kérdés!
„Nagyon egyszerű példa az, amikor állunk a zebránál, megpillantunk egy látássérültet és gondolkodás nélkül elkapjuk a karját, hogy átsegítsük az úton” – kezdi Péter. Holott az első és legfontosabb a kommunikáció kellene, hogy legyen,, vagyis ne mi magunk döntsük el, hanem kérdezzük meg, hogy kell-e a segítségünk. Mi ugyanis nem tudhatjuk más helyett, hogy mire képes vagy mire nem.
Mire jó az adventi időszak?
2023. december 16.
Az advent a várakozásról szól. A csodára való várakozásról gyermekként. Az ajándékozásra való várakozásról felnőttként. A szeretett személyek jelenlétére való várakozásról idősebb korban. Várjuk az örömöt, a mosolyt, melyet egymás arcán látunk ilyenkor. Várjuk a derűt, a békés együttlétet, melyet ideális esetben az ünnepek jelentenek. Az advent tehát a várakozás időszaka. A várakozásé, mely előkészíti a lelkünket valami újnak a befogadására.
A rítusok szerepe
A rítusok fontos szerepet töltenek be az életünkben. A hagyományok, melyekbe ágyazva élnek, strukturálják az időt, és hangsúlyoznak bizonyos fordulópontokat, ezáltal emelve ki, és biztosítva jelentőséget eseményeknek, melyek máskülönben talán belevesznének a szürke hétköznapokba.
A rítusok emlékezetessé teszik és megőrzik ezeket a pillanatokat, így azok életutunk egy-egy meghatározó mérföldkövévé, valamint fontos referenciapontjává válhatnak. Keresztülszövik az életünket, ismétlődnek, áthagyományozódnak, keretet adnak, miközben biztosítják a folytonosság érzését számunkra, valamint az utánunk következő generációnak.
A téli napforduló ideje
A téli napforduló már a természeti népek életében is jeles eseménynek számított. Az időszak, mely után a nappalok egyre hosszabbá válnak, kiemelt jelentőséggel bír, épp ezért a fény visszatérésének megünneplése szükségszerűen más vallási hitvilágban is megjelent.
Arról, hogy ki mit ünnepel ekkor, szerencsére mindenki szabadon dönthet. A fény visszatértét? Krisztus születését? A családi együttlétet? Erre magunknak kell megadni a választ. Egy azonban biztos, az adventa változás bekövetkezésére való várakozásról szól, mind vallási, mind pedig világi értelemben.
Mitől függhet a fájdalomérzet?
2023. december 16.
Ki ne érzett volna fájdalmat élete során, azonban azt mindnyájan másképp éljük meg.
Az a mód, ahogyan érzékeljük a (krónikus) fájdalmat, ill. viszonyulunk hozzá, több tényezőtől függhet. Vegyük számba a fájdalom lehetséges okait, kiemelve néhány kezelési módszert.
Melyik nemhez tartozunk?
Kutatások szerint nagyobb számban érinti a nőket a krónikus fájdalom (amely 3-6 hónapnál tovább tart), és ők másképp viszonyulnak hozzá, mint a férfiak. A kutatók azt is kimutatták, hogy a nők elsősorban pszichés okokból a nemükhöz kapcsolódó fájdalomtól szenvednek a legtöbbet (endometriózis, menstruációs fájdalmak stb.). Amellett az ösztrogének (női hormonok) bizonyosan módosítják a fájdalomérzékenységet. Ennek eredményeképpen pl. a fibromyalgia (folyamatosan fennálló izomfájdalom), migrén, krónikus fáradtság, hátfájás több nőt érint. De kétségtelen, hogy közülük többen is beszélnek róla és fordulnak vele orvoshoz.
Pszicho-emocionális állapot
Az agyban a fájdalmat és az érzelmeket integráló régiók (hipotalamusz, amygdala, prefrontális kéreg, elülső cinguláris terület) nagyon közeliek, és kommunikálnak egymással. Így pl. a depresszió meglehetősen gyakori a fájdalomtól szenvedő embereknél, ami depressziós szindrómához vezethet. Ez ördögi kör, amelynek eredete nem ismert: vagy a fájdalomhoz, vagy a depresszióhoz köthető. De nem véletlen, hogy az antidepresszánsok olykor a fájdalmat is enyhítik.
Környezeti tényezők
Azok a személyek, akik már krónikus betegségben (pl. diabétesz, magas vérnyomás, légzési elégtelenség) szenvednek, vagy bizonytalan az állapotuk, és/vagy fogyatékossággal élnek, érzékenyebbek a fájdalomra. Ugyanakkor pl. azokban a kultúrákban, ahol az ember jobban kifejezi a szenvedését, a „dramatizálás” lehetővé teheti a fájdalom által generált stressz kiürítését és az endorfinok (a fájdalmat is enyhítő hormonok) felszabadítását is. Továbbá mindazok, akik spirituális életet élnek, szintén kevésbé éreznek fájdalmat.
10 dolog, amit kevesen tudnak, pedig nagy segítség lehet a rezsicsökkentésben
2023. december 15.
Aligha van napjainkban olyan ember, akit ne érintene a rezsiárak drasztikus emelkedése. A téma megkerülhetetlenné vált, és mindenki a legjobb praktikákat keresi, hogy jelentősebb összegeket faraghasson le a kiadásaiból. Cikkünkben tíz olyan tippet mutatunk be, amik hatékonynak bizonyulnak a spórolásban.
Az okoseszközök az élet minden területén támogatnak minket, így a rezsicsökkentésben is bevethetjük őket. Egy intelligens termosztát például egyedileg programozható és akár telefonról is irányítható, ezért elkerülhetjük a felesleges energiahasználatot. Tovább növelhetjük a hatékonyságot, ha okosmérőket szereltetünk az otthonunkba. Ezek az eszközök rendkívül pontos mérést tesznek lehetővé, és teljes rálátást biztosítanak a fogyasztásunkra.
Energiahatékony világítás
Talán mondani sem kell, hogy a régi típusú, izzószálas és halogén égők sajnos komoly áramigénnyel rendelkeznek. A korszerű LED-izzók ezzel szemben igencsak takarékosak: akár 90%-kal kevesebb árammal is beérik és az élettartamuk is hosszabb. Lehet, hogy többe kerülnek, mint a hagyományos izzók, hosszú távon azonban visszahozzák az árukat. Az okosizzók még jobb választást jelentenek, mert tetszés szerint szabályozhatjuk őket.
Rezsiszámlák áttekintése
A spórolásnak sokszor az áll az útjában, hogy nem is tudjuk, hol megy pocsékba az energia. Ezért első lépésben nézzük át a szolgáltatóktól kapott számlát. Melyik az, amelyiket túl magasnak ítéljük: a víz, a gáz, az áram, esetleg a távhő? Ha ezt tudjuk, már könnyebben tehetünk takarékossági lépéseket. Az is egy jó megoldás, ha például az áramszámlát évszakokra lebontva vizsgáljuk, mert ebből kiderül, hogy melyik időszakban fogyasztunk a kelleténél többet.
Az elektronika tudatos használata
Talán bele sem gondolunk a mindennapok forgatagában, hogy mekkora extra fogyasztást generál a bedugva maradt töltő vagy a készenléti üzemmódba helyezett számítógép. Apróságoknak tűnhetnek ezek a dolgok, pedig évek alatt jelentős fogyasztást generálnak. Azzal is hozzájárulhatunk tehát a rezsicsökkentésünkhöz, ha átgondoltan és némi odafigyeléssel használjuk az eszközeinket és berendezéseinket.
Ezek miatt húzódhat el a köhögés
2023. december 15.
A makacs köhögés sokakat érintő panasz az őszi-téli időszakban. Gyakori velejárója a légúti betegségeknek, de akár súlyos egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa a leggyakoribb kiváltó okokat foglalta össze.
Betegség után irritált légutak
Légúti fertőzés után akár hetekig is megmaradhat a köhögés, anélkül, hogy egyéb panaszaink jelentkeznének. A vírusok miatt ugyanis a légutak duzzadttá, túlérzékennyé válhatnak, emiatt fordulhat elő, hogy a néhány nap alatt lezajló fertőzés miatt még hosszú időn át köhögés keseríti a mindennapokat. Ilyenkor nincs más tennivalónk, mint kivárni a tünetek elmúlását. Ha azonban a köhögés egyre erősödik vagy más tünetünk is jelentkezik, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert ezek a jelek bakteriális fertőzésre is utalhatnak, ilyenkor antibiotikum kezelésre is szükség lehet.
Lappangó egészségügyi panaszok
A köhögést nem szabad félvállról venni, ha fertőzéses tünet nélkül, hosszabb ideje jelentkezik. Ez ugyanis allergiára, asztmára is utalhat, de hátsó garatfali váladékcsorgást okozó krónikus arcüreggyulladás, vagy reflux betegséggel társuló gyomorsav-túltengés és alvási apnoe tünete is lehet. Ilyen esetekben a köhögés csak az alapbetegség kezelésével fog elmúlni, ezért az alábbi panaszok esetén mindenképp javasolt orvoshoz fordulni: ha a köhögés fekvő helyzetben fokozódik, mellette gyomorégés, gyakori böfögés, hangos horkolás és nappali fáradtság is jelentkezik.
Kevés folyadékot fogyaszt
Egészséges embereknél is fontos, hogy napi 2 liter körüli folyadékot fogyasszanak, betegségek esetén ez a mennyiség megnő. Légúti betegségek esetén a gyorsabb felépülést segíti, ha meleg teákat, leveseket vagy gyümölcsleveket, ásványvizet fogyasztunk, kinek mi esik jól. Az alkoholos italok és a koffein dehidratáló tulajdonságúak, ezért ezeket ilyenkor ne fogyasszuk. Az orrnyálkahártya helyi hidratálásáról sós vizes orrspray rendszeres használatával, vagy a levegő párásításával gondoskodhatunk.
Túl száraz, vagy túl nedves belső levegő
Ha a lakás levegője túl száraz fűtési szezonban, könnyen irritálhatja a betegség miatt gyulladt légutakat, ami köhögésre ingerel. A túl nedves, magas páratartalmú levegő pedig kedvez az olyan beltéri allergének megjelenésének, mint a háziporatka és a penészgomba, melyek allergiás, asztmás tüneteket is kiválthatnak. Ennek egyik jele az elhúzódó köhögés is lehet.
A gondolás dala - Mozzarellás tönkölypalacsinta
2023. december 14.
Ha megkóstolod, szinte hallod a velencei gondolások andalító énekét. Ahogy a szerelmes szív olvad a dalnak hallatán, úgy olvad a mozzarella a forró palacsinta-gondolában... Igen finom, egészséges és könnyű étel.
Hozzávalók:
teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
tej
tojás
só
A töltelékhez:
mozzarella
paradicsom
friss bazsalikom
extra szűz olívaolaj
só
frissen őrölt bors
Elkészítése:
A lisztből, tejből, tojásból, kevés víz hozzáadásával készítsük el a palacsintatésztát, pihentessük egy órát, majd süssük meg a palacsintákat.
A tészta pihentetése közben készítsük el a tölteléket: a mozzarellát vágjuk fel 1x1 centis kockákra. A paradicsomot is ugyanekkora darabokra szeljük. A felkockázott sajttal keverjük össze a paradicsomot, sózzuk, borsozzuk, locsoljuk meg olívaolajjal, majd szórjuk meg gazdagon a felaprított friss bazsalikommal.
Ezt a tölteléket tegyük a forró palacsintákba, úgy, hogy a mozzarella kicsit megolvadjon.
Riasztó remegés: Parkinson-kór, a folyamatosan változó betegség
2023. december 14.
A Parkinson-kórt legtöbbször mozgással kapcsolatos panaszok jellemzik, ezek közül legismertebb a nyugalmi állapotban jelentkező remegés. Gyakoriak a mozgáshoz nem köthető panaszok is, mint például fájdalom, alvászavar és hangulatzavarok. A betegséget jelenleg nem lehet meggyógyítani vagy megelőzni, azonban az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően gyógyszeres kezeléssel a tünetek jól kezelhetőek.
Nyugalmi állapotban jelentkező kéz- és lábremegés, az izommerevség, lelassult mozgás és kommunikáció, ez csupán néhány azon kellemetlen tünetek közül, amik megnehezítik a Parkinson-kórban szenvedő betegek mindennapjait. A betegeknek nem csupán a saját testükkel kell megküzdeniük, hanem a környezetükkel is, azokkal az emberekkel, akik nincsenek tisztában a Parkinson-kór jeleivel. Például a mimikaszegény, rezzenéstelen arc ezeknél a betegeknél nem az ellenszenvet jelenti, hanem azt, hogy nem képesek megfelelően mozgatni az arcizmaikat.
Hogyan is alakul ki a Parkinson-kór?
Mozdulatainkat az agyunkban lévő idegsejtek vezérlik. Ahhoz, hogy egy mozdulat megvalósuljon, az idegsejtek üzenetet küldenek egymásnak és a test többi részének. Amikor valakinél Parkinson-kór alakul ki, ez a folyamat a sejtek között megszakad, így az üzenet nem jut el zavartalanul az izmokhoz, megnehezítve ezzel a mozgás végrehajtását. Az üzenetküldés zavarának oka a dopaminhiány, amely egy olyan, a testünkben termelődő vegyület, ami a mozgás kontrollálásában játszik szerepet. A Parkinson-kórban szenvedő betegek dopamint termelő idegsejtjeinek 70-80%-a károsodott vagy teljesen elpusztult.
A betegek számára az egyik legnagyobb kihívás az együttélés azzal a bizonytalansággal, amelyben kénytelenek mindennapjaikat tölteni, hiszen a tüneteik akár óráról órára is változhatnak. A mozgásszervi nehézségeken kívül jelentkező egyéb olyan tünetek, mint a fájdalom, kimerültség, szorongás, alvás- és hangulatzavar is jelentős hatással vannak a betegek életminőségére. A sokaknál jelentkező kettős látás, egyensúlyvesztés sok esetben a külső személő számára akár félrevezető is lehet. Fontos, hogy az emberek tisztában legyenek a betegség tüneteivel, ezzel is megkímélve a betegeket a téves megítéléstől.
Chilivel a hideg ellen, avagy csípős melegítő menü
2023. december 13.
Itt az ideje a csípős fogásoknak, amik felmelegítik a testet! A chilit használhatod szárított és friss változatban is, a nagyobb üzletek zöldséges részlegein megtalálod!
Leves: Csípős zöldségleves
Hozzávalók: 1 sárgarépa, 1 kaliforniai paprika, 1 konzerv zöldborsó, 1 petrezselyemgyökér, egy csokor petrezselyemzöld, ízlés szerint őrölt chili, bio ételízesítő (sómentes) és só
A zöldségeket megmossuk, a répát és a petrezselyemgyökeret vékony csíkokra, a kaliforniai paprikát kockákra vágom. Kevés olívaolajat teszek egy lábasba, beleszórom a zöldségeket és pár percig párolom. Ezután hozzáöntöm a zöldborsót, felöntöm vízzel, ízesítem a fűszerekkel és beleszórom az apróra vágott petrezselyemzöldet. Felforralom, és már kész is!
Főétel: Natúr csirkemell chilis kukoricával
Hozzávalók: 8 szelet csirkemellfilé, 1 konzerv kukorica, 10 dkg vaj, 1 dl tejszín, 10 dkg krémsajt, ízlés szerint chili, só, bors
A csirkemelleket kicsit kiverjük, sóval és borssal ízesítjük. A vajból elveszem a harmadát és egy serpenyőbe teszem. Felolvasztom, rászórom a lecsepegtetett kukoricát. Kicsit átforgatom vele, beleöntöm a tejszínt, a krémsajtot és a chilit. Ízlés szerint lehet sózni és borsozni. Amíg összerottyan, addig a többi vajat egy teflonserpenyőben felolvasztom, és azon megsütöm a csirkemelleket mindkét oldalukon.
Rizzsel és a kukoricás mártással tálalom.
Desszertként pedig készíts forró csokoládét egy csipet őrölt chilivel! A hatás nem marad el!
Ötven felett évente kell menni prosztatarákszűrésre
2023. december 13.
Ötven év felett minden férfinek évente el kell mennie prosztatarákszűrésre – figyelmeztetett Kalotay Gábor, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke.
Évente csaknem ötezer férfinál diagnosztizálják a prosztatarákot és több mint ezren halnak meg a betegségben. A szűrés fájdalommentes és már csak azért is elengedhetetlen, mert a prosztatarák alattomos betegség, nincs tünete – magyarázta az egyesület elnöke. „A nyugdíjasok legnagyobb ellensége a fotel, a punnyadás, az önpusztító életmód. El kell indulni hazulról és menni, menni kell!” – szólította fel nyugdíjastársait Kalotay Gábor.
Magyarországon évente mintegy 4500 új prosztatarákos megbetegedést diagnosztizálnak és 1300-an belehalnak ebbe a betegségbe – mondta Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója.
Ezt az arányt nagyon rossznak nevezte, példaként említve Norvégiát, ahol ugyan két és fészer ennyi az új beteg, sokkal kevesebben halnak bele. Ennek oka, hogy Magyarországon nagyon későn diagnosztizálják a prosztatarákot, a kialakulásában pedig szerepet játszhat a mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás is – mondta a klinikaigazgató.