A gondolás dala - Mozzarellás tönkölypalacsinta
2023. december 14.
Ha megkóstolod, szinte hallod a velencei gondolások andalító énekét. Ahogy a szerelmes szív olvad a dalnak hallatán, úgy olvad a mozzarella a forró palacsinta-gondolában... Igen finom, egészséges és könnyű étel.
Hozzávalók:
teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
tej
tojás
só
A töltelékhez:
mozzarella
paradicsom
friss bazsalikom
extra szűz olívaolaj
só
frissen őrölt bors
Elkészítése:
A lisztből, tejből, tojásból, kevés víz hozzáadásával készítsük el a palacsintatésztát, pihentessük egy órát, majd süssük meg a palacsintákat.
A tészta pihentetése közben készítsük el a tölteléket: a mozzarellát vágjuk fel 1x1 centis kockákra. A paradicsomot is ugyanekkora darabokra szeljük. A felkockázott sajttal keverjük össze a paradicsomot, sózzuk, borsozzuk, locsoljuk meg olívaolajjal, majd szórjuk meg gazdagon a felaprított friss bazsalikommal.
Ezt a tölteléket tegyük a forró palacsintákba, úgy, hogy a mozzarella kicsit megolvadjon.
Riasztó remegés: Parkinson-kór, a folyamatosan változó betegség
2023. december 14.
A Parkinson-kórt legtöbbször mozgással kapcsolatos panaszok jellemzik, ezek közül legismertebb a nyugalmi állapotban jelentkező remegés. Gyakoriak a mozgáshoz nem köthető panaszok is, mint például fájdalom, alvászavar és hangulatzavarok. A betegséget jelenleg nem lehet meggyógyítani vagy megelőzni, azonban az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően gyógyszeres kezeléssel a tünetek jól kezelhetőek.
Nyugalmi állapotban jelentkező kéz- és lábremegés, az izommerevség, lelassult mozgás és kommunikáció, ez csupán néhány azon kellemetlen tünetek közül, amik megnehezítik a Parkinson-kórban szenvedő betegek mindennapjait. A betegeknek nem csupán a saját testükkel kell megküzdeniük, hanem a környezetükkel is, azokkal az emberekkel, akik nincsenek tisztában a Parkinson-kór jeleivel. Például a mimikaszegény, rezzenéstelen arc ezeknél a betegeknél nem az ellenszenvet jelenti, hanem azt, hogy nem képesek megfelelően mozgatni az arcizmaikat.
Hogyan is alakul ki a Parkinson-kór?
Mozdulatainkat az agyunkban lévő idegsejtek vezérlik. Ahhoz, hogy egy mozdulat megvalósuljon, az idegsejtek üzenetet küldenek egymásnak és a test többi részének. Amikor valakinél Parkinson-kór alakul ki, ez a folyamat a sejtek között megszakad, így az üzenet nem jut el zavartalanul az izmokhoz, megnehezítve ezzel a mozgás végrehajtását. Az üzenetküldés zavarának oka a dopaminhiány, amely egy olyan, a testünkben termelődő vegyület, ami a mozgás kontrollálásában játszik szerepet. A Parkinson-kórban szenvedő betegek dopamint termelő idegsejtjeinek 70-80%-a károsodott vagy teljesen elpusztult.
A betegek számára az egyik legnagyobb kihívás az együttélés azzal a bizonytalansággal, amelyben kénytelenek mindennapjaikat tölteni, hiszen a tüneteik akár óráról órára is változhatnak. A mozgásszervi nehézségeken kívül jelentkező egyéb olyan tünetek, mint a fájdalom, kimerültség, szorongás, alvás- és hangulatzavar is jelentős hatással vannak a betegek életminőségére. A sokaknál jelentkező kettős látás, egyensúlyvesztés sok esetben a külső személő számára akár félrevezető is lehet. Fontos, hogy az emberek tisztában legyenek a betegség tüneteivel, ezzel is megkímélve a betegeket a téves megítéléstől.
Chilivel a hideg ellen, avagy csípős melegítő menü
2023. december 13.
Itt az ideje a csípős fogásoknak, amik felmelegítik a testet! A chilit használhatod szárított és friss változatban is, a nagyobb üzletek zöldséges részlegein megtalálod!
Leves: Csípős zöldségleves
Hozzávalók: 1 sárgarépa, 1 kaliforniai paprika, 1 konzerv zöldborsó, 1 petrezselyemgyökér, egy csokor petrezselyemzöld, ízlés szerint őrölt chili, bio ételízesítő (sómentes) és só
A zöldségeket megmossuk, a répát és a petrezselyemgyökeret vékony csíkokra, a kaliforniai paprikát kockákra vágom. Kevés olívaolajat teszek egy lábasba, beleszórom a zöldségeket és pár percig párolom. Ezután hozzáöntöm a zöldborsót, felöntöm vízzel, ízesítem a fűszerekkel és beleszórom az apróra vágott petrezselyemzöldet. Felforralom, és már kész is!
Főétel: Natúr csirkemell chilis kukoricával
Hozzávalók: 8 szelet csirkemellfilé, 1 konzerv kukorica, 10 dkg vaj, 1 dl tejszín, 10 dkg krémsajt, ízlés szerint chili, só, bors
A csirkemelleket kicsit kiverjük, sóval és borssal ízesítjük. A vajból elveszem a harmadát és egy serpenyőbe teszem. Felolvasztom, rászórom a lecsepegtetett kukoricát. Kicsit átforgatom vele, beleöntöm a tejszínt, a krémsajtot és a chilit. Ízlés szerint lehet sózni és borsozni. Amíg összerottyan, addig a többi vajat egy teflonserpenyőben felolvasztom, és azon megsütöm a csirkemelleket mindkét oldalukon.
Rizzsel és a kukoricás mártással tálalom.
Desszertként pedig készíts forró csokoládét egy csipet őrölt chilivel! A hatás nem marad el!
Ötven felett évente kell menni prosztatarákszűrésre
2023. december 13.
Ötven év felett minden férfinek évente el kell mennie prosztatarákszűrésre – figyelmeztetett Kalotay Gábor, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke.
Évente csaknem ötezer férfinál diagnosztizálják a prosztatarákot és több mint ezren halnak meg a betegségben. A szűrés fájdalommentes és már csak azért is elengedhetetlen, mert a prosztatarák alattomos betegség, nincs tünete – magyarázta az egyesület elnöke. „A nyugdíjasok legnagyobb ellensége a fotel, a punnyadás, az önpusztító életmód. El kell indulni hazulról és menni, menni kell!” – szólította fel nyugdíjastársait Kalotay Gábor.
Magyarországon évente mintegy 4500 új prosztatarákos megbetegedést diagnosztizálnak és 1300-an belehalnak ebbe a betegségbe – mondta Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója.
Ezt az arányt nagyon rossznak nevezte, példaként említve Norvégiát, ahol ugyan két és fészer ennyi az új beteg, sokkal kevesebben halnak bele. Ennek oka, hogy Magyarországon nagyon későn diagnosztizálják a prosztatarákot, a kialakulásában pedig szerepet játszhat a mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás is – mondta a klinikaigazgató.
Csodák mindennap történnek
2023. december 12.
A média főleg szenzációkra, nagy horderejű, sokakat érintő témákra vadászik és ezeket is adja közre. Azonban a világban annyi csoda történik, amiről senki sem tud, néha még az érintett maga sem tartja csodásnak a tettét, sikerét. Pedig minden alkalommal, amikor meghaladod a saját korlátaidat, amikor túllépsz a félelmeiden, meghaladod a gyarló tulajdonságaidat, az maga a csoda. Vedd észre!
Az emberek igenis tudnak örülni egymás örömének, egymás sikereinek. Őszintén és szívből! A mindennapokban sajnos túl sokszor találkozni inkább az irigységgel, más sikerei láttán.
Legyünk mi, te is, én is azok, akik jó példát mutatnak. Az irigység megjelenése főleg önbizalomhiány jelenléte. Bátorítsuk a körülöttünk lévőket, adjunk mosolyt, elismerést! És adj annak is, akit a tükörben látsz!
Mik a mindennapi csodák?
Minden egyes dolog, amivel túllépsz a saját korlátaidon. Az a pillanat, amikor túllépsz egy félelmeden, amikor a cselekvést választod a visszavonulás helyett, amikor meg tudod haladni az erődet akár fizikailag, akár lelkileg. Vedd ezeket a pillanatokat észre a saját életedben és másokéban is.
Gyakran tüsszög? Ezek lehetnek a háttérben
2023. december 12.
Nátha, megfázás, légúti betegségek gyakori velejárója, de akár önmagában, egyéb tünet nélkül is jelentkezhet. Sok esetben pedig akár hetekig is húzódhat a bosszantó tüsszögés. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta, mi okozhatja és mit tehetünk ellene.
Főként reggel tüsszög?
Az első tisztázandó kérdés, ami már önmagában is sokat elárulhat a kiváltó okról. Ha valaki rendszeresen a reggeli órákban, ébredést követően tüsszög, akkor a háttérben akár poratka allergia is állhat. Ezek az apró, szabad szemmel nem látható élőlények ugyanis előszeretettel költöznek az ágyunkba – párnába, matracba – így egész éjjel belélegezve őket, nem csoda, ha éjjel vagy a reggeli órákban tüsszögésre ébredünk. Előfordulhat, hogy a kiváltó ok mégsem allergia, ilyenkor vazomotoros nátha is lehet a háttérben, a tüsszögés oka ez esetben a hideg levegő, vagyis a meleg ágyból a hűvösebb szobába kikelve tüsszögni kezdünk, de ez történik akkor is, ha a lakásból kilépve a hidegben tüsszögés roham tör ránk.
A lakásban jelentkeznek a tünetei?
Ha rendszeresen a lakásba lépve tör ránk a tüsszögés, akkor érdemes szétnézni, hogy mi lehet a környezetünkben, ami kiváltja. Olykor elég lehet csak az illatosítótól megválni, de előfordulhat, hogy túl száraz a levegő, ami irritálja a nyálkahártyát, ezáltal tüsszögést okoz. Megeshet az ellenkezője is, a magas páratartalom penészesedéshez vezethet, ami allergiás tüneteket okozhat. Penész nemcsak a vizes helyiségekben jelentkezhet, hanem a lakás bármely pontján, különösen az északi falakon, a sarkokban, a hőhidak mentén.
Egészségünk záloga: Agni, az emésztés tüze
2023. december 11.
Az Ájurvéda, India 5000 éves gyógyászati hagyománya nagy fontosságot tulajdonít a megfelelő emésztésnek az egészségmegőrzésben. A szervezetnek folyamatosan szüksége van táplálékra, amely elsődlegesen étel és levegő formájában jut a szervezetbe. A szervezet feladata e tápanyagok átalakítása és beépítése, valamint az anyagcseretermékek kiválasztása. Ha ez sikeresen megtörténik, akkor a szervezet egészséges marad, míg ha nem, akkor betegségek kialakulása várható.
Az elsődleges emésztés folyamata
Az Ájurvéda tanítása szerint a gyomorban ég az emésztés tüze (dzsátáragni), amelynek feladata az elfogyasztott táplálék szétbontása alkotóelemeire. Ehhez a táplálék mellett levegőre is szükség van, és így egy lassú biológiai égés zajlik le, amely hővel és tápanyaggal látja el a testet. A táplálék a tápcsatornában megtett útja során mindhárom dósa hatása alá kerül.
A kapha dósa már a szájban és a nyelőcsőben, valamint a gyomorban megkezdi az étel lebontását. Az ételek a nyállal keverednek, és a megrágott falat a gyomorba kerül. A cukrok bontása már a szájüregben megkezdődik. A kapha dósa fő feladata az anabolizmus (beépítés), így érthető, hogy az édességektől könnyebben meghízunk. A gyomorba érve az ételek a savas váladékokkal keverednek, mintegy megfőnek. Ez már a pitta-dósa hatása, melynek fő feladata a metabolizmus (átalakítás). A vékonybélbe kerülve az epével keverednek a tápanyagok, miközben a máj már a tápanyagokkal gazdagított vért szállítja az erekbe. A vastagbélbe érve a tápanyagok emésztése nagyjából véget ér, és a székletképzés, a víz visszaszívása történik. Ebben a váta dósáé a fő szerep, amely a katabolizmus (kiválasztás) folyamatát irányítja. A maradéktalanul megemésztett táplálék végtermékei (a malák) a széklet, vizelet és izzadság formájában választódnak ki.
A paracetamol: csak óvatosan!
2023. december 11.
A paracetamol széles körben alkalmazott, vény nélkül is kapható láz- és fájdalomcsillapító. Terápiás dózisban biztonságos, azonban véletlen túladagolásból vagy gondatlan alkalmazásból mérgezések is előfordulhatnak. Ha valaki nem úgy szedi a gyógyszert, ahogy kellene, annak súlyos májkárosodást is okozhat.
2001-ben megjelent cikk alapján egy kórház adatai szerint már akkor 30–50 paracetamol okozta gyógyszermérgezés fordult elő. Tanulságos annak a betegnek az esete, aki panaszaival először elment a háziorvoshoz, majd később a patikába, végül az éjszakai ügyelethez. Mindháromszor paracetamoltartalmú gyógyszert vett be, de egyiknél sem említette a már előzőleg beszedett készítményt. Szerencsére a kialakult májkárosodásából fel tudott épülni. A szervezetben a túladagolt gyógyszerszint elérhet egy olyan kritikus határt, ami fölött már májkárosodás léphet fel, sőt akár májelégtelenség is kialakulhat. Az italozástól meggyengült máj akár már néhány szem paracetamolkészítménytől is mérgezést szenvedhet.
De pl. 12 db tabletta már normál esetben is okozhat mérgezést. Ennyit nagyon könnyen be lehet venni egy nap alatt, ha pl. valaki a megfázásra szed valamit, ha mellette lázcsillapítót is bekap és a fejfájás-csillapítót is szükségesnek véli. Ha történetesen mindegyiknek paracetamol az alapanyaga – amire megvan az esély – már komoly baj származhat belőle.
Le kell szögezni, hogy valójában nem a gyógyszer, hanem a gyógyszer nem megfelelő szedése okoz károsodást. Azoknál a gyógyszereknél, amelyeknél a hatásos adag és a mérgező adag között viszonylag kicsi a különbség, különösen fontos a használati utasítás pontos betartása.
A szakemberek már régóta figyelmeztetik a lakosságot, hogy az öngyógyszerelésnek megvan a felelőssége, de ennek fontosságát csak kellő információ tudatában lehet belátni.
Ezt az információt a gyógyszer szakértője: a gyógyszerész és a terápia meghatározója, az orvos tudja megadni a beteg részére. Ha a vásárló megkérdezi, hogy mely gyógyszereket lehet együtt szedni, vagy mely recept nélküli szer javasolható az adott krónikus betegségére felírt gyógyszere mellé, a gyógyszerész szakszerű információt tud adni mindezekre.
Szenvedélybeteg játszmák - mi van a gyerekkel?
2023. december 10.
A szenvedélybeteg játszmák drámaháromszögekben csúcsosodnak ki. Egy családon belül nagyon gyakran előfordul, hogy harmadik szereplőként a gyerek lép be a háromszögezésbe, vagyis a gyerek is a játszma része lesz. A gyerek a következő szerepeket veheti fel: hős, bűnbak, elveszett gyerek és bohóc.

Bűnbak gyerek szerep
Ő a család fekete báránya, aki rossz magatartásával, tanulási nehézségeivel, esetleges fogyatékosságával hívja fel magára a figyelmet, mintegy tudat alatt elterelvén a fókuszt a függő személyről. A szülők folyamatos fejtörésként, problémaként élik meg gyereküket, és amíg vele foglalkoznak, addig sem kell a függőség kezelésével foglalkozniuk, sőt, a függő számára ez megint egy nagyszerű ok lehet a szerhasználatra. Gyakran ezek a gyerekek maguk is szerhasználóvá válnak, nem egyszer előfordul az is, hogy például saját függő apjuk ad nekik szert, esetleg együtt használnak. A pszichológiai háttérben a "figyeljetek rám", "érezzem, hogy fontos vagyok nektek" érzések kielégítése áll.
Elveszett gyerek szerep
Az igazi jó gyerek, aki mindig csendes, visszahúzódó, mintha ott sem lenne. Nagyon alkalmazkodó, simulékony, konfliktuskerülő, bájos gyerek. Motivációja, hogy minél kevesebbet ártson, valójában mindent elkövet, hogy afelett érzett bűntudatán enyhítsen, hogy ő az oka apja alkoholizmusának vagy a családi veszekedéseknek.
A máj – panaszok epeműtét után?
2023. december 10.
Emésztőszervi ambulanciánkon gyakran elhangzik: „Megműtötték az epémet, de a panaszaim változatlanok.” Máskor meg: „Évekig jól voltam, most meg kiújultak a panaszaim.” Hogy is van ez?
Ha egy betegnél jellegzetes, jobb oldali felhasi fájdalmak, görcsök jelentkeznek, és a hasi ultrahangvizsgálat is epeköve(ke)t igazol, az orvos diadalmasan kinyilvánítja: megtaláltuk a betegségét! A sebész elvégzi az amúgy pár napos bennfekvéssel járó hastükrözéses (laparoszkópiás) epeműtétet, és ezzel lezárják az ügyet. Pedig az esetek jelentős részében a műtét nem oldja meg a problémát. Továbbra is panaszok jelentkeznek, melyeket összefoglalóan „epeműtét utáni tünetegyüttesnek” (latinul le sem merem írni a nevét) neveznek.
Mi lehet ennek a hátterében?
Hogy ezt megértsük, induljunk ki az epehólyag feladatából: az epe tárolásáért és annak a bélbe való juttatásáért felel, ahol elvégzi az emésztési feladatait. Maga az epe a májban termelődik, és az ott lévő epeutakból egy vezetékrendszeren keresztül kerül az epehólyagba. Az epehólyag kiiktatható, ám az epeváladékra továbbra is feltétlenül szüksége van a szervezetnek. Ha megváltozik az összetétele (anyagcserezavar, hízás, rossz táplálkozási szokások stb. miatt), úgy kövek keletkeznek, elsősorban az epehólyagban, de nemritkán az epeutakban is.
Sajnos az utóbbiak egy része nehezen diagnosztizálható ultrahang-, vagy más képalkotó vizsgálattal. Epeműtétet (az epehólyag eltávolítását) követően pedig az epeürülés közvetlenül az epevezetéken keresztül történik a nyombélbe, így az emésztés zavartalan marad.
Mi történik azonban, ha az eltávolított epehólyag nem „bűnös”? Hiszen a felnőtt lakosság mintegy 15%-ánál észlelhető epekövesség, ám ez sokáig panasz- és tünetmentes marad. A köves epehólyag begyulladhat, jelentős duzzanat, sőt átfúródás is kialakulhat. Máskor az epehólyagban lévő kövek okozta ürülési zavar és epehólyagnyaki nyomás, szűkület lehet a panaszok oka. Ezek azok az esetek, amikor egyértelműen szükség van epeműtétre. Ám az elnevezés megtévesztő, hiszen az epeelválasztás, illetve az epeutak megmaradnak, csupán a köves, gyulladt epehólyagot távolítják el.
Meglepő lehet a laikus beteg számára és fontos figyelmeztetés a kivizsgáló orvos részére az a tény, hogy legalább húsz olyan betegség, illetve betegségcsoport van, amely hasonló „epés” panaszt okozhat!