Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Miért nem kapok levegőt?

2023. október 19.

Az esős, párás időben sokan küzdenek a légszomj érzésével. Az időjárás mellett több oka is lehet, ha nem tudunk annyi levegőt belélegezni, amennyit szeretnénk. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, gasztroenterológus, a Tüdőközpont orvosa összefoglalta, milyen tünetek esetén forduljunk mindenképp orvoshoz.

Fotó: gettyimages.comAkut vagy krónikus légszomj?

Az akut légszomj olyan légszomj, amely nagyon hirtelen jelentkezik, és általában sürgős helyzetet jelez, amely gyors orvosi ellátást igényel. A krónikus légszomj olyan légszomj vagy légzési nehézség, amely több hétig vagy hosszabb ideig tart.

Tünetei lehetnek:

  • nehéz lélegezni, tudunk levegőt venni, de nem olyan mélyen, ahogy szeretnénk,
  • szorító érzés a mellkasban,
  • fulladás érzés,
  • a kellemetlen tünetek miatt szorongás, pánik is jelentkezhet, sápadtság, verejtékezés is társulhat a légszomj mellé.

A légszomjnak sok oka lehet

  • A légszomj valamilyen alapbetegség tünete, az esetek többségében a szív és a tüdő rendellenes működéséből ered, de jelezhet például reflux betegséget, vérszegénységet is és az elhízottak körében is gyakrabban fordul elő. 
  • A hirtelen jelentkező légszomj akár tüdőembólia, légúti elzáródás, fulladás, vagy életveszélyes allergiás reakció – anafilaxia – tünete is lehet.  
  • A stressz és a szorongás miatt is érezhetjük úgy, hogy nehezen vesszük a levegőt.
  • Alacsony vérnyomás és szívbetegségek is okozhatják.
  • Terhesség esetén is jelentkezhet.
  • Asztmát, COPD-t, tüdőgyulladást, esetleg tüdődaganatot is jelezhet.


10 tipp, hogy fittek legyünk ősszel is

2023. október 18.

Szakértők szerint az ősz a legalkalmasabb évszak arra, hogy formába lendüljünk. Ha ilyenkor elkezdjük a testmozgás bármelyik formáját, a téli ünnepek alatt már gyakorlottak leszünk.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.1. Használjuk ki az időjárást!
A napsugaras, de mégis hűvösebb idő, az almafák illata, az avar, és sorolhatnám. Ideális körülmények sétához, hegymászáshoz, kerékpározáshoz. Kajakozni, kenuzni is lehet még, vagy bármilyen kedvünkre való testmozgást végezni a szabadban.

2. Törjünk ki a hétköznapokból!
Gondolkodjunk el azon, mi is az, amit szerettünk volna megtanulni, de valamiért nem jött össze: tánc, sport, hullahopp karika… Nem véletlen kezdődik az iskola is ősszel. Tökéletes idő a kezdéshez. A szakértő szerint, ha valami újat tanulunk, annak elvégzése kevesebb kalória elégetésével jár. Ha ősszel látunk neki, nyáron már mesterei leszünk a témának, akkor már több kalória ég, pont jókor a fürdőruha-szezonra. 

3. Nézzük aktívan a TV-t!
A készülék előtt végezhetünk olyan gyakorlatokat, melyek nem zavarnak a képernyő zavartalan bámulásában. A reklámok alatt lehet felüléseket vagy fekvőtámaszokat nyomni, használjuk ki a sokszor dühítően hosszú reklámidőt.

4. Építsük be a mozgást mindennapjainkba!
Már mindannyian ismerjük a régieket: parkoljunk messzebb a céltól, inkább lépcsőzzünk a liftezés helyett, ebédidőben sétáljunk. De íme két ötlet:
A. Míg gyerekeink edzenek, mi is mozogjunk, ahelyett, hogy olvasnánk, vagy meglátogatnánk valakit a közelben.
B. Kollégáinkkal történő megbeszéléseinket folytathatjuk séta közben, ahelyett, hogy az asztalnál történne. Így még jobb ötleteink is támadhatnak.



Menopauza után: inkontinencia

2023. október 18.

Fotó: 123rf.comMagyarországon az 1920-as évek óta ünneplik az Anyák Napját, amit hazánkban minden évben május első vasárnapján tartanak.  Egy friss felmérés szerint a vizelettartási probléma a nőket nagyobb számban érinti, sokszor a terhesség alatt, ezért fontos felhívni azon édesanyák, nők figyelmét, akik inkontinenciában érintettek vagy érintettek lehetnek: problémájukkal fontos orvoshoz fordulni, hogy továbbra is teljes életet élhessenek.

A Cseppnyi Önbizalom Kontinencia Betegedukációs Program a Magyar Kontinencia Társaság kezdeményezésére jött létre az inkontinencia magyarországi epidemiológiájának megismerése, valamint a problémával szembeni tabu oldása, a betegség stigmatizáló voltának csökkentése érdekében.

Az inkontinencia – mely hazánkban több százezer rászorulót és családtagot érint – gyakoriságát és súlyosan kirekesztő voltát tekintve népegészségügyi mértékű probléma. A vizelettartási zavar az érintettekben erős szégyenérzetet kelt, akik félve környezetük megbélyegzésétől, nem mernek beszélni róla még a szakembernek sem. Ennek következtében közülük sokan évekig kezeletlenek, és valójában a TABU az, ami akár súlyos betegségeket is elfedve, a háttérokok késői felismerését eredményezi.

2018 márciusa és decembere között mintegy 24 000 beteg bevonásával, ezúttal a nőgyógyász és urológiai praxisok körében készült felmérés. A 24 ezres válaszadó szám miatt ez a legnagyobb létszámú hazai inkontinencia felmérés, amely bár nem reprezentatív, de a levont következtetések hűen tükrözik a magyarországi inkontinencia helyzetet.

Míg a férfiaknál nagyon gyakori a prosztata gondokra visszavezethető ok, addig a nőknél leginkább a menopauza vált ki ilyen tüneteket és a diabetes szerepe sem elhanyagolható.



Párterápia: mikor és miért forduljunk szakemberhez?

2023. október 17.

A párterápia a személyek közötti interakciókat és kommunikációt helyezi középpontba, annak érdekében, hogy (ha ez lehetséges) a kapcsolat minősége javulhasson és az érintett felek megoldhassák a közöttük lévő problémákat. A párkapcsolatok ugyanis az életünk egyik legfontosabb részét képezik, hiszen az ember társas lény, ám idővel számos kihívással, konfliktussal szembesülhetünk - amelyeket talán első ránézésre megoldhatatlannak ítélünk meg. Professzionális segítség nélkül legalábbis mindenképp.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Milyen problémák indokolhatják a párterápiát?

A tapasztalatok bizony azt mutatják, számos katalizátor teheti indokolttá a párterápia elkezdését, sőt, igazából bármilyen nehézség kiváltóok lehet, ha az adott probléma rendre be van söpörve a szőnyeg alá. A leggyakrabban tehát a helyes kommunikáció hiánya a „ludas”: ha a partnerek között gyakran vannak félreértések, viták, ha az egyik vagy mindkét fél úgy érzi, hogy nem értik meg Őt, akkor érdemes párterapeutához fordulni. Emellett a bizalom hiánya, bizalmi problémák is indikálhatják a speciális kezelést. A féltékenység, az elhanyagoltság érzése vagy a hűtlenség mind mély sebeket ejthetnek a kapcsolaton, amelyek azonban, bármilyen hihetetlennek, sőt, kivitelezhetetlennek tűnhet is a felek szemében, szakember segítségével gyógyulhatnak.

Nem ritkák az intimitási és szexuális problémák sem

Egy párkapcsolat nagyon komplex jelenség, több lábon is, amelyek mindegyike egyforma relevanciával bír. Amennyiben például a pár intimitási vagy szexuális nehézségekkel küzd, az mélyen befolyásolhatja a kapcsolat minőségét – amellett, hogy egyébként, a párkapcsolat más aspektusainak vonatkozásában (például lelkitársként, barátként) kifogástalanul funkcionálnak a felek. Az intimitás megváltozása, a szexuális együttlétek egyre ritkábbá válása vagy teljes megszűnése is számos okra vezethető vissza, például az életbeli változásokra. És bizony ezeknek nem is kell feltétlenül negatív jellegűnek lenniük – például az oly nagyon várt gyermek születése is okozhat zavart a szexuális életben. A negatív tényezőket is említsük meg: a munkahelyi stressz, egy számunkra fontos hozzátartozó elvesztése mind hatással lehet a kapcsolat intim szintjére.



„Kalimpál” a szívem

2023. október 17.

Időnként szabálytalanul verhet a szívünk. Ilyenkor azt érezhetjük, hogy a hirtelen összevissza – túl gyorsan, vagy túl lassan – ver, vagy esetleg egy-egy ütést kihagy. Az ilyen ritmuszavarok egészséges embereknél általában ártalmatlanok, de vannak olyan formái, amelyek súlyos tüneteket okozhatnak, vagy akár az életünket is veszélyeztethetik. 

Fotó: 123rf.comAmikor a szívünk ver, elektromos jelek késztetik összehúzódásra. A szívritmuszavar, másképpen arrhytmia, az elektromos impulzusok bármilyen jellegű megszakadását, a szívverés ütemének megváltozását jelenti. Ilyenkor a szív összehúzódásait koordináló elektromos jelek nem működnek megfelelően, elveszítik szabályos ütemüket, a szív nem pumpálja elég hatékonyan a vért.

Szívritmuszavarra utalhat 

• a mellkasi remegésérzés, 
• mellkasi fájdalom, 
• túl gyorsan, vagy túl lassan verő szív, 
• szédülés, 
• légszomj. 

Egyes eseteiben előfordulhat azonban, hogy semmilyen panaszt nem okoznak, a betegek egyáltalán nem észlelik a tüneteket, csak rutinvizsgálat során derül fény meglétükre.

A szívritmuszavarnak számos típusa van, melyek közül a leggyakoribb kezelést igénylő ritmuszavar a pitvarfibrilláció. A pitvar elkezd rendszertelenül összehúzódni, a vér egy része visszamaradhat a pitvarokban, ahol összegyűlve megalvadhat, és vérrög képződhet. A keletkezett vérrög a szívüregből a véráramba jutva az agyban stroke-ot, míg más szervhez érve érelzáródásokat okozhat. A pitvarfibrilláció a stroke egyik legfontosabb kockázati tényezője. 

A pitvarfibrilláló betegek terápiájában különösen nagy jelentősége van a stroke megelőzésének, hiszen ez a ritmuszavar ötszörösére emeli az elzáródásos stroke előfordulását. Véralvadásgátló készítmények alkalmazásával megakadályozható a stroke-ot okozó vérrögök képződése, és ez által az agyi érelzáródások kialakulása. Ezért fontos rendszeresen felkeresni a kezelőorvost. Ez a legbiztosabb a szélütés kockázatának csökkentésére.



Ha én ezt korábban is tudtam volna! 15 dolog, amire 40 felett jövünk rá

2023. október 16.

Negyven feletti nőként nálad van minden adu: sok-sok tapasztalatod az élet minden területéről, voltál már fenn és lenn, ismered a tested, és egész biztosan van olyan téma, amiben szakértő vagy, ami miatt hozzád fordulnak tanácsért az ismerőseid. De mi a helyzet a lelki oldallal?  

Legtöbbünk számára a húszas éveink még a tanulás és a lázadás korszakát jelentik, harminc felett pedig minden időnket lekötik a gyerekek, a család és/vagy a karrier. A 40 feletti időszak igazán alkalmas a személyes fejlődésre, az önmagunkra való odafigyelésre. Vannak dolgok, amiket ekkor ismerünk fel, és aztán a homlokunkra csapunk: ha én ezt elmondhattam volna a fiatalabb énemnek!

1. Sokkal fontosabb a társaság, az emberek, akik körülveszik az asztalodat, mint az, hogy hogy sikerült az étel vagy milyen a terítés.

2. Tanulj meg kedvesen, de határozottan nemet mondani! Rengeteg visszafojtott, negatív indulattól szabadít meg.

3. Kevesebb beszéd, több hallgatás. Valakit meghallgatni, igazi odafigyeléssel az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk másokért.

4. Nem lesz semmilyen súlyos következménye annak, ha smink nélkül, rendezetlen hajjal szaladsz le a boltba.

5. Nem kell olyan dolgok miatti aggódással vesztegetni az időnket, amikre nincs befolyásunk.

6. A másnap reggel ritkán éri meg az előző estét.

7. Ha folyton elfoglalt vagy, az egyfelől a siker, a fontosság és a népszerűség jele. Ugyanakkor sokkal egészségesebb, ha nem vagy az…

8. Utazz, keress fel különleges helyeket, vegyél részt izgalmas és érdekes programokban! Az élményeidet senki sem veheti el tőled.

9. A boldogság receptje nem létezik – pontosabban, nincs általános érvényű recept. Lehet, hogy te a gyerekeiddel vagy a legboldogabb, vagy a macskáddal, esetleg egyedül. Mindegyik rendben van!

10. Egyedül lenni nem jelenti azt, hogy magányos vagy.



4 természetes és gyors megoldás stressz ellen

2023. október 16.

Munkahelyi, családi problémák, vizsgák. Mindannyian megélünk hosszabb-rövidebb ideig tartó, stresszes időszakokat. De szerencsére vannak gyors és hatékony megoldások annak elkerülésére, hogy eluralkodjon rajtunk a szorongáshullám, a lelki nyomás. Íme 4 természetes módszer mindezek enyhítésére.

Fotó: gettyimages.com1. Akupresszúrás pont stimulálása

Miért oldja a stresszt?

Az akupresszúra a hagyományos kínai orvoslásból származó technika, amelynek célja a meridiánokon belüli energia egyensúlyának helyreállítása (meridián: testi energiacsatorna, amelyben az életenergia áramlik). A módszer abból áll, hogy ujjunkkal nyomást gyakorolunk az adott akupresszúrás pontra (stimuláció). A pszichés vagy érzelmi túlfeszítettség kezelésére hasznosnak bizonyul a szív meridiánján elhelyezkedő 7-es pont stimulálása.  Miközben fontos, hogy teljes figyelmet szenteljünk ennek a stimulációnak, addig egyszerű gesztust fejtünk ki a több ellazulásért, kevesebb idegességért, stresszért és a kontrollált érzelmekért. 

Alkalmazás

Ahhoz, hogy megtaláljuk a szív meridián 7-es pontját (amelynek elnevezése a kínai orvoslásban: shen men – a lélek kapuja), nyissuk ki a jobb kezünket, tenyérrel felfelé, és hajlítsuk be a csuklót magunk irányában. Csúsztassuk a jobb hüvelykujjat a bal csukló harántbarázdájára, és tartsuk a mélyedésben közvetlenül a kisujj meghosszabbításában elhelyezkedő kis csont, a borsócsont (pisiform) előtt. A hüvelykujjunkkal gyakoroljunk nyomást erre a pontra, 1 percig, majd végezzük el a pont nyomását a másik kézen.

2. Ylang Ylang esszenciális olaj használata

Miért oldja a stresszt?

Az elsősorban nyugtató hatása miatt előnyben részesített Ylang Ylang (Cananga odorata) esszenciális olaj geranil-acetátot és benzil-benzoátot tartalmaz, mely anyagok szorongásoldó, relaxáló és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkeznek. Egy fitoterápiás hatásokat igazoló, korábbi angol tanulmány szerint az Ylanh Ylang esszenciális olaj alkalmazásai vérnyomás-, pulzus- és stressz-csökkentő hatást mutattak. Maguk, a vizsgálódásban részt vett páciensek is arról számoltak be, hogy nyugodtabbnak, ellazultabbnak érezték magukat.



Olyan vagyok, mint az anyám!

2023. október 15.

Sokaknak ezt a mondatot szörnyű kimondani vagy hallani. Sokszor vágják férjek feleségük fejéhez azt, hogy "olyan vagy, mint az anyád". De miért olyan rossz ezt hallani? Egyik felünk valóban olyan, mint az édesanyánk, másik felünk pedig olyan, mint édesapánk. Mégis ettől a mondattól robbannak ki legtöbbször a hatalmas veszekedések.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Sajnos sok embernek nehéz elviselni a tényt: mi édesanyánk és édesapánk vagyunk. Akár tetszik ez nekünk, akár nem. Szinte alig találkozom olyan emberrel, akinek a szülőkkel való kapcsolata rendezett és szeretetteljes lenne. Általában hiányérzetünkről beszélünk, és azokról a dolgokról, amelyeket nem kaptunk meg szüleinktől. Hiszen hányan vannak, akik nem kaptak sok szeretetet, törődést, odafigyelést. Ezeknek az embereknek a lelkében ott a hiány, amelyet a fenti érzelmek elmaradása eredményezett.

Később aztán, felnőtt korban, az elmaradt szeretetet és törődést a partnerünktől szeretnénk megszerezni. Gyakran előfordul, hogy a lány egy apamodellt, a fiú pedig egy anyamodellt keres a kapcsolataiban, szerelmeiben. Hamar kiderül azonban, hogy partnerünk nem tud megfelelni ezeknek a sokszor nem tudatos elvárásoknak. Ekkor elkezdődnek a kapcsolati problémák. Vádaskodni kezdünk, és partnerünket okoljuk kudarcainkért. Pedig az egyensúly helyreállítható: „csak” el kell fogadnunk azt, hogy olyanok vagyunk, mint a szüleink.

Egy kliens mesélte nekem, hogy ő bizony könnyedén megoldotta a szülőkkel való rossz viszonyt: az ország másik végébe költözött, és évek óta nem beszél a szüleivel. Sajnos azonban ez nem old meg semmit. A világ másik végére is költözhetünk, a családi rendszerünk akkor is hatni fog ránk. A szülőkkel való konfliktusok elkísérnek bennünket, bárhová szeretnénk is menekülni előlük.

Azt a nőt, aki nem tiszteli az édesanyját, nem fogják tisztelni a férfiak sem. Hiszen önmagában sem tiszteli ez által a nőt. Családállítások alkalmával láthatjuk, hogy amint a hölgy kliens szeretetteljesen és tisztelettel fordul az anya felé, hamar megváltozik a férfiak meglátása is róla. Míg addig érdektelennek tartották, az oldás után érdeklődve fordultak felé.



Hogyan adjunk döntési jogot a gyereknek, hogy ne nőjön a fejünkre tőle?

2023. október 15.

A gyerekeknek óvodás kortól, az iskolában pedig még inkább szabályok között kell megtanulniuk élni. Ebben a szülők segítik a kicsiket. Viszont a szakértő szerint a szülők 90%-ának téves információja van a fegyelmezésről. Ugyanis ez egy olyan állapot, amikor elvárunk valamit a gyerektől, amit végre kell hajtania, valaminek meg kell felelnie. És ez a sok "kell" és "muszáj" eredményezi azt, hogy az életben nehezen boldoguló felnőttekké válnak, mert idejekorán elvették tőlük a döntési képességüket. Hiszen, aki úgysem dönthet semmiről, az elveszti a motivációját és nem lesznek céljai sem.  

“Amikor egy felnőttnek helyt kell állni, akkor döntéseket kell hoznia, kivel áll szóba, kit enged közel magához, milyen munkát vállal, elér-e célokat. Ehhez viszont szüksége van a megfigyelési és döntési képességre. Ha ezt gyerekkorban kiölik belőlük, mert a szülő dominálni és fegyelmezni akar, ugyanolyan boldogtalan társadalmat nevelünk, amiben most élünk”, osztotta meg Beszédes Henrietta gyereknevelési specialista.

Talán most felszisszen a legtöbb szülő, hogy “akkor mit tegyek, hogy ne nőjön a fejemre?”

Henrietta saját példájával szemlélteti az egyszerű módszert, mellyel elérhetjük, hogy a gyerek jó döntést hozzon: "Képzeljük el a helyzetet: Bence, a kisfiam, egy nyári napot követően étteremben kívánta a szomját oltani egy kólával. Természetes vágy egy gyermek részéről, különösen, ha körülötte mindenki azokat a színes, csillogó italokat fogyasztja. Azonban ahelyett, hogy rögtön nemet mondtunk volna a férjemmel, vagy az egyszerűség kedvéért engedtünk volna neki, amellett döntöttünk, hogy kezébe adjuk a jó döntéshez szükséges információkat. Mivel Bence rajong a fociért, és álma, hogy egyszer profi legyen, így férjem megmutatta neki Cristiano Ronaldo életmódján keresztül, hogyan segíthet az egészséges étrend a sportban való kiemelkedésben. Azt is szemléltettük, hogy a cukros üdítők elnehezíthetik a koncentrációt és az energiaellátást, míg a víz felfrissíti a szervezetet és energiát ad. Miután megosztottuk vele ezeket az adatokat, a választás a kezében volt. Döntött, és vízzel koccintottunk. Eltelt némi idő a beszélgetéssel, de a következő éttermi látogatáskor már nem volt kérdés a választott italról", meséli el Henrietta.



Sport és szerelem, e kettő kell nekem!

2023. október 14.

Jobban teljesít-e egy sportoló akkor, ha a magánéletében is teljes az összhang? Természetesen igen! Motiváltabbak vagyunk-e az edzőteremben akkor, ha közben mindvégig az jár a fejünkben, hogy nemcsak magunknak, hanem a szerelmünknek is tetszeni akarunk? Természetesen erre is igen a válasz! Mindezeket Lengyel Vivien és Molnár Péter élete is alátámasztja.  

Lengyel Vivien az egyik legsikeresebb magyar bikinifitnesz-modell. Vőlegénye, Molnár Péter pedig szó szerint a hazai body building-sport élő legendája! Sikereiket szinte felsorolni is nehéz!

Vivien saját sportolói Facebook-oldalán a következőket emelte ki: IFBB Bikini Fitness Competitor, Arnold Classic winner, Diamond Cup Winner, háromszoros IFBB National Champ. Péter pedig a következőkre lehet büszke: Top de Colmar 1. helyezett, WBPF magyar bajnokság 1. helyezett, Frey Classic 1. helyezett, Top de Colmar, French, meghívásos verseny – 1. helyezett, WABBA VB profi szekció - 1. helyezett, WBPF Pro AM (Szingapúr) profi világbajnok, Louie Koncz Classic International Abszolút bajnok, Brutal Challenge-IFBB Champion of a Year abszolút bajnok, N.A.C. Swiss Open >179 cm kategória – 1. helyezett, N.A.C. Amatőr világbajnok, WABBA Amatőr abszolút világbajnok, Superbody Abszolút bajnok, EVLS Prague Pro 212 Bodybuilding - 1. helyezett.

A két sportoló immár 12 éve alkot egy párt. Megismerkedésükkor Péter már a sportág legjobbjai közé tartozott, és ez igencsak imponált a karrierjét akkoriban elindító győri lánynak, Viviennek. Az első találkozást is a sportnak köszönhetik, ami azóta is kíséri őket. Bár Péter kicsit már ritkábban indul versenyeken, Vivien pedig némi szünetet tart, mivel az anyaságra készül. Elérkezettnek látják ugyanis az időt, hogy az életüket egy gyermekkel tegyék teljessé. Vivien úgy tervezi, hogy az első baba érkezése után is folytatni fogja a versenyzést.

A sportpszichológusok és a trénerek szerint egyébként valóban hatással van a sportolók eredményeire a szerelem. „Mindkettőnk számára nagy motivációt jelent, hogy a másik büszke lehessen ránk” – ezt mondta erről Gael Monfils teniszcsillag, aki a szintén profi ukrán teniszezőt Elina Svitolinát vette feleségül.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...128129130...612
hírek, aktualitások

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.