3 gyakori ok a gyermekkori rekedtségre
2022. szeptember 29.
Az elhúzódó rekedtség hátterében komolyabb elváltozások állhatnak, melyek megfelelő kezelés nélkül csak rosszabbodnak. A kiváltó okokról és kezelésről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Légúti fertőzés
Téli időszakban gyakran okoz rekedtséget a vírusfertőzés. Gégegyulladás esetén a hangszalagok megduzzadnak, fokozott igénybevétel esetén a rekedtség tovább erősödhet. Rekedtség maradhat vissza elhúzódó köhögéssel járó kórképek után is, ilyen esetben a hangszálak túlerőltetésének oka a tartós köhögés. Rossz szokás, vagy betegségek tünete is lehet a krákogás, mely szintén a hangszálak túlerőltetésével jár, így gyakran ez okozza a tartós rekedtséget.
Reflux is okozhatja
Tartósan fennálló rekedtség kialakulhat reflux betegség következtében is, melynek során a gyomorból visszacsorgó savas váladék reflexesen irritálja a felső légutak nyálkahártyáját, ezáltal hangszálakat is és rekedtséget okoz. A reflux során visszajövő levegő böfögést, a savas gyomornedv a szájban is érezhető savanyú ízt, esetleg kellemetlen szájszagot okozhat. A rekedtség mellett visszatérő torokfájás köhögés, sípoló légzés, orrfolyás és arcüreggyulladást is jelentkezhet, de ha a gyomorsav és az emésztőnedvek a szájüregbe kerülnek, gyakran kikezdik a fogzománcot, és felgyorsulhat a fogak romlása.
Helytelen hangképzési technika
A rekedtség leghétköznapibb oka a hangszalagok túlerőltetéséből fakad. Ilyen esetben hangos környezetben történő beszélgetés, kiabálás okozhatja a panaszokat. A hangképzés rendellenességeit diszfóniának hívjuk, mely felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt jelentkezhet. A juvenilis diszfónia, a gyermekkori panaszok leggyakoribb formája is tartós rekedtség képében jelentkezik. A helytelen hangképzési technika kiváltó oka lehet, ha a gyermek a közösségben folyamatosan túlkiabálni igyekszik társait, ezáltal rendszeresen préseli, túlfeszíti a hangszálait – magyarázza dr. Holpert Valéria.
A magyar lakosság harminc százaléka időjárás-érzékeny
2022. szeptember 29.
A magyar lakosság harminc százaléka időjárás-érzékeny, tavalyhoz képest idén háromszor többen fordulnak orvoshoz időjárás okozta problémák miatt – közölte Pintér Ferenc meteogyógyász.
Az időjárás szélsőségesebbé vált, sokkal gyakoribbak az extrém időjárási események, ez pedig az emberek egészségügyi állapotát is befolyásolja.
Az időjárásnak komoly következményei is lehetnek: egy kutatás szerint például a halálos kimenetelű stroke-ok száma bizonyos légköri helyzetekben háromszor nagyobb, mint normális időjárási körülményekkor – ismertette.
Az időjárás-érzékenység tünetei bizonyos általános tanácsok – például elegendő vízfogyasztás, UV-sugárzás elleni védelem – megfogadásával mérsékelhetők.
Forró orosz Bánya - gőzölik és vesszőzik a pucér embereket!
2022. szeptember 28.
Bánya. Talán a balneum szóra vezethető vissza a szó eredete. Nekünk fura, de az oroszok így hívják a saját gőzfürdőjüket: Bánya! Különleges szokás ez az oroszoknál, mert ők mindent egész máshogy csinálnak, mint a többi ember. Ősi, jótékony és szélsőséges - az oroszok szaunája is olyan, mint a nép maga. Az orosz gőzfürdők különleges világát ismerhetjük meg.
Én még nem voltam bányában, de a bátyám igen – ezt azért tartom fontosnak, mert kicsit nehéz írni arról, amit csak beszámoló alapján ismer az ember. Ennek ellenére próbálok objektív lenni. Ez nem könnyű olyan dologgal, ami igazából orosz. Először ennyit tudtam róla: - Az egy hely, ahol örülnek, kiabálnak, sírnak, isznak és közben vesszőnyalábokkal ütik egymást a gőzben. Rossz film-élmények jutottak eszembe, ahol a KGB ügynökök a gőzben egyezkedtek a maffiavezérrel… megvallom, ennek alapján nem kaptam hozzá kedvet. De várjuk ki a végét!
Az eredeti orosz bánya: Könnyű gőzzel!
A gőzfürdőzés szokása az északi népeknél nagyon is érthető. Már Lenin is megmondta annak idején: „K.rv. hideg van elvtársak!” Ez a tény előtte is, azóta is tény volt és maradt, csak Lenin óta tudjuk ezt mi is. A hidegben jó érzés melegbe bújni. A meleg, párás gőz az oroszoknál más, mint a finnek szaunája. Itt a főszerep a gőzé –a finnek inkább a száraz melegben vannak. Míg a finnek 100 fok körül, addig az orosz bányában 65-70 fok körüli meleg van, s kb. ugyanekkora százalékos a páratartalom is. Az alacsony hőfokon „nehezebb”, vagyis nagyobb szemcséjű a vízpára; nemhiába szól az oroszok kimondottan erre a helyre szóló köszöntése: „Könnyű gőzzel!”
Gyógyfürdés - gyógygőzölés
Már a 10. század körül említik, és elsődlegesen tisztálkodásra és gyógyulásra (régebben e kettő nem vált el szervesen egymástól) használták. Általában rituális használata mellett (betegségek ellen, esküvő előtt és után) rendszeresen is használták ezt a kis fa építményt a ház mellett. Gyakran itt mostak, vagy szárítottak bizonyos terméseket, például itt szárították a nyáron előkészített vesszőnyalábokat is, (oroszul venyik), melyet a bányában használtak. Régen nem vezették el a füstöt sem – akkoriban a „fekete gőzre” vagyis a füstös gőzre esküdtek. Ma már a füstöt kivezetik. A füst egyébként növényi eredetű volt, és valószínűleg pontosan tudták, mit jó égetni itt – ma már tudjuk, hogy a növényi füst erős baktérium ölő hatású lehet!
Az eredeti orosz bányában, az urbanizált és alkoholba fojtott időszak előtt főleg gyógyteákat szürcsöltek az oroszok. (A rossznyelvek azt mondják, hogy azt is vodkával … és nem baj, ha hiszünk nekik.)
Ilyen a„nem normális” babaszéklet
2022. szeptember 28.
A kezdő szülők árgus szemmel figyelik az elhasznált babapelenkák tartalmát. És az meglepően változatos lehet. Feketés, majd sárgás, már-már mustárosnak tűnő, szinte zöldes árnyalatú, kissé nyálkás, és folytatható tovább. Az is meglepő, hogy ez a változatosság viszonylag tág keretek között teljesen normális,- a szülők megnyugodhatnak, a gyermekük emésztése jól működik.
Vannak azonban esetek, amikor a széklet milyensége már túlmutat az elfogadhatón, és amikor ajánlott orvoshoz fordulni. Melyek ezek a helyzetek?
Hasmenés
A hasmenésnek könnyen felismerhető jelei vannak. Híg, folyós széklet árulkodik róla; előfordulhat, hogy olyan sok kerül belőle a pelenkába, hogy az túlcsordul, kifolyik. Sajnos a hasmenést gyorsan követni szokta a baba popsijának a kipirosodása is. Tapasztalat, hogy a szoptatott csecsemők ritkábban hasmenésesek, mint a tápszerrel etetett társaik. Az anyatejben találhatók ugyanis olyan antitestek, amik a hasmenést okozó kórokozókkal szemben védelmet nyújtanak.
Amennyiben a hasmenés több mint 24 órán át tart, fel kell keresni a gyermekorvost. A hasmenés többféle okra vezethető vissza: bakteriális vagy virális gyomor- és bélrendszeri fertőzések, túl sok gyümölcs vagy gyümölcslé fogyasztása, valamelyik táplálék-komponenssel szemben mutatott túlérzékenység egyaránt megnyilvánulhat hasmenésben. Emellett, gyógyszermellékhatás is lehet a hasmenés oka, illetve a fogzás is állhat a híg széklet hátterében. A gyerekorvos az okok tisztázását követően megfelelő terápiát javasol.
Székrekedés
A szorulásos baba szemmel láthatóan erőlködik, arca elvörösödik, miközben a székletet kipréseli magából. Ha azon túl, hogy nehezen kerül a pelenkába a széklet, annak állaga is szilárd és szinte bogyószerű, akkor székrekedésről van szó. A székrekedés alhasi fájdalmakkal is együtt járhat a csecsemőnél, és véressé is válhat a széklet, ha a nyálkahártya az erős hasi préselés miatt sérül. Az anyatejes babák ritkábban székrekedésesek, mint a tápszeresek,- az anyatej ugyanis lágyan tartja a székletet. Első „terápiás eszközként” a folyadék- és rostdús táplálkozást kell bevetni. Kellő mennyiségű folyadékhoz (vízhez) kell juttatni a babát. A tápszer készítésénél, hígításánál ügyelni kell az előírt tápszerpor:víz arány betartására. Ha már hozzátáplálást is kap a baba, akkor szilva és sárgabarack adható neki, akár frissen, akár aszaltan, turmixolt-pürésített formában. Kerülni kell a székrekedést okozó ételeket, pl. a banánt. Ha ezt követően is fennáll a székrekedés, vagy vér jelenik meg székletben, fel kell keresni a gyerekorvost a problémával.
A kókuszolaj 5 bizonyítottan kedvező hatása az egészségre
2022. szeptember 27.
A kókuszolaj egyedülálló zsírsav kombinációjának köszönhetően bizonyítottan kedvező hatással van egészségünkre.Nézzük, melyik az 5 legfontosabb életminőségünket befolyásoló tény, ezzel a hihetetlenül értékes olajjal kapcsolatban!
1. Azok a népek a legegészségesebbek, amelyek sok kókuszt fogyasztanak
A kókusz a nyugati világ számára egy egzotikus étel, amelyet főként egészségtudatos életmódot folytatók fogyasztanak. Ezzel szemben a világ számos részén a kókusz a napi étrend alapvető részét képezi generációk óta.
A legjobb példa erre a polinézek életvitele; kalóriabevitelük több mint 6 százaléka kókuszból származik, és a legnagyobb telített zsírsav fogyasztók a világon. Ennek ellenére rendkívül jó egészségi állapotnak örvendenek, a szív- és érrendszeri betegségek pedig szinte ismeretlenek számukra.
2. A kókuszolaj csökkenti az éhséget
Mivel a kókuszolajban lévő ketontestek étvágycsökkentő hatással bírnak, fogyasztása segítséget nyújthat a fogyókúrázóknak is.
(A ketonok a zsíranyagcsere termékei, a májban glukagon hatására képződnek. A véráramban keringenek, és a legtöbb aktív szövet energiaforrásként használja a ketonokat, el tudja égetni azokat.)
A kókuszolaj nagyon gazdag közepes szénláncú zsírsavakban, aminek előnye, hogy szervezetünk közvetlenül alakítja energiává ezeket az emésztés során.
3. A kókuszolaj gyógyító hatása
Az utóbbi években számos kutatás bizonyította, hogy a kókuszolaj bizonyos betegségekre is gyógyírt jelent. Fogyasztása során, annak közepes láncú zsírsavjai a májban ketontestekké alakulnak, így a kókuszolaj különösképpen hatásos a keton-képzés indukálásához. A ketogén terápia lényege, hogy kevés szénhidrátot és nagy mennyiségű zsírt fogyasztunk, amely által növekszik a ketontestek száma a szervezetben. Tapasztalatok bizonyítják, hogy ez a speciális diéta rendkívül hatékony a gyermekkori epilepszia és az Alzheimer-kór kezelésében, még olyan esetekben is, amikor a hagyományos gyógyszeres kezelés nem hozott sikert.
Öt módszer a testi-lelki egyensúlyért
2022. szeptember 27.

Milyen módszerek segítségével tudja feldolgozni az életben kapott hatásokat? Mik segíthetik az elmélyülésben, lelki egyensúlyának kialakításában? Íme, öt módszer:
Játék
Egyik legjobb módja a lelki folyamatok kezelésének megtanulásához a kortalan játék öröme, legyen szó akár egy családi focizásról vagy társasjátékozásról. A játék hatására számtalan érzés tör belőlünk elő, például izgalom, frusztráció vagy csalódottság. Ez jó lehetőség a gyerek számára is, hogy különböző érzelmeket átéljen, és meg is birkózzon velük egyszerre. Ezáltal egészséges módon fog megismerkedni saját érzéseivel és azok kezelésének módjával.
Zene
Nem újdonság, hogy a gyerekek a zene segítségével kapcsolódni tudnak a lelkükhöz. Éppen ezért fontos megnéznünk, hogy milyen típusú zenét hallgatnak. Az erőszakos vagy megalázó dalszövegek nemcsak a gyerek lelki fejlődésére, de az emberi kapcsolataira is rossz hatással lehetnek.
Szánjunk időt arra, hogy meghallgassuk, milyen zenéket kedvel gyermekünk. Néhány dalszöveg depressziót idézhet elő. Bízzunk a megérzéseinkben, ha arra gyanakszunk, hogy gyermekünk rosszul választja meg, miket hallgat. Beszéljünk gyermekünkkel az általunk képviselt értékekről, és zeneválasztása miatti aggodalmainkról.
Testmozgás
A testmozgás emeli a test energiaszintjét, függetlenül attól, hogy valamilyen szervezett edzésről, vagy egy egyszerű játszótéri rohangálásról van szó. A mozgás hatására nő szervezetünk vízigénye, ami szintén energiával tölt fel. Ösztönözzük és támogassuk a gyerek mozgását családi séták, biciklitúrák, vagy akár közös edzések segítségével. A rendszeres testmozgás hatására jobban fogja érezni magát a testében. A testi egyensúly pedig hatással lesz lelki egyensúlyára is.
Kényszeres vagy? 10 jel, amiből megtudhatod!
2022. szeptember 26.
Mindennapi szokásaink hozzátartoznak az életünkhöz, hiszen mindannyian kialakítunk magunknak bizonyos rituálékat, amelyek nélkül nem érezzük magunkat jól. Gyermekkorban a nélkülözhetetlen alvómackó vagy a textil pelenka jelenti azt a biztonságot, amit önmagunknak teremthetünk meg.
Felnőttként, pedig kényszer érezhetünk például arra, hogy példás rendben tartsuk a háztartásunkat. Ilyenkor a könyvek meghatározott sorrendben állnak a polcokon, az evőeszközök, pedig katonásan sorakoznak a fiókban. A gond akkor van, amikor ezek a szokások annyira uralkodóvá válnak, hogy már zavarják életvitelünket, vagy a kapcsolatainkat. Ilyenkor nem tudunk lemondani az immár kényszerré vált szokásról, például indulás után akkor is háromszor vissza kell mennünk, ellenőrizi, hogy bezártuk-e az ajtót, ha egyébként nagyon sietünk.
A kényszer biztos fogódzót jelent, de ilyenkor már azt mutatja, hogy valami nincs rendben. Felhívja a figyelmet, hogy nem találjuk meg a biztonságot önmagunkban, a kapcsolatainkban és a világban.
A tünetek olyan témák köré csoportosulnak, mint például a halál, vagy a vallás, vagy éppen az étkezés.
- A haláltól való félelem az egyik ősi rettegés, s amikor ez nagyobb jelentőséget kap, mint kellene, akkor gyakran és nagy intenzitással jönnek a negatív gondolatok. Ilyenkor a kényszeres gondolatokkal küzdő ember rettegni kezd, s többször is eszébe jut, hogy mi lenne, ha Ő maga meghalna, vagy valamelyik családtagját veszítené el. A kínzó gondolatok a legváratlanabb pillanatokban bukkannak fel, s tönkreteszik az életminőséget. Nagyon gyakran valamiféle rituálé követi a gondolatokat. Pl. „ha háromszor pislogok, akkor elhárul a veszély”. Ha, pedig nem végzi el a rituálét, akkor a hiedelme szerint óhatatlanul bekövetkezik a rossz.
- A vallásos kényszerek mindig a jó és a rossz éles elhatárolásán alapulnak. Isten tökéletesen jó, a Sátán, pedig a megtestesült rossz kifejezője. Akik szót fogadnak Istennek, biztosan a mennyekbe jutnak, míg a gonoszak a pokolba. Ez a hiedelem segít abban, hogy a megingott világképet megtámogassa, bár túlságosan nagy benne a hasítás, a követendő és a megvetendő nagyon élesen elválik egymástól. Ebben az esetben a bűntudat lesz a legkínzóbb, hiszen senki sem tökéletes, s a legjobb igyekezettel sem tudja maradéktalanul betartani a vallási előírásokat. Így a kényszeresen vallásos emberek hajlamosak nagyon keményen büntetni magukat.
- Az étkezés körüli kényszeres tünetek igen sokszínűek lehetnek. Alapvetően a megfelelési kényszer generálja a problémát. „Csak akkor vagyok szép, ha vékony vagyok”, „Nem lehetek elég vékony”. Nagyon gyakran kapcsolódik a tisztálkodási kényszerrel, hiszen itt a cél valójában az, hogy minden szennyező anyagtól megszabaduljon a kényszeres, mielőtt asztalhoz ül. Ez később az élet minden területén megjelenhet, ilyenkor, pedig szinte állandósul a kézmosási vágy. Itt az alapfélelem abban rejlik, hogy attól fél, hogy valamilyen ártó, kontrollálhatatlan kártevő, vagy fertőző anyag jut be a szervezetébe, ami aztán eluralja, elpusztítja Őt.
A túlsúlyosok megbélyegzése ellen emeltek szót
2022. szeptember 26.
A túlsúlyosok megbélyegzése ellen emelt szót egy nemzetközi szakértői bizottság az elhízás világnapjához kapcsolódóan.
A túlsúlyosokat gyakran bélyegzik lustának és fegyelmezetlennek, ami hátrányosan érinti az egészségügyi ellátáshoz és az információkhoz való hozzáférésüket is – írta a medicalxpress.com tudományos-ismeretterjesztő portál.
A Nature Medicine című szaklap aktuális számában megjelent írásukban a King’s College London professzora, Francesco Rubino vezette kutatócsoport egy nemzetközi egyetértési nyilatkozatot vázolt fel a testsúllyal kapcsolatos megbélyegzés eltörléséről.
A nyilatkozatot nemzetközi konferencián dolgozták ki, melyen számos szakmai társaság – többek között az Elhízáskutató Világszövetség, az Amerikai Diabétesz Társaság, a Brit Diabétesz Társaság – szervezett.
Több kutatás eredményei mutatták, hogy minél több a felesleges kiló, annál erőteljesebb a megtapasztalt diszkrimináció is. Ez egyébként gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat. Az elhízott gyerekek és fiatalok gyakran élnek meg lelki és fizikai terrort, melynek súlyos pszichés következményei lehetnek.
A túlsúlyból és elhízásból eredő egészségügyi kockázatokhoz hozzáadódnak a stigmák okozta rizikók is. Ezt megsínyli a lelki egészség, ami ismét egészségtelen táplálkozáshoz és a fizikai aktivitás mellőzéséhez vezet, ezzel kialakul az ördögi kör.
Különösen az táplálja az előítéleteket, ahogyan a média ábrázolja a túlsúlyosokat – állapította meg a grémium.
A szakértők felhívását több mint száz szervezet, intézet, társaság és szaklap írta alá.
Az egyik széles körben elterjedt vélemény szerint “csak akaraterő kérdése a túlsúlytól való megszabadulás“. Ezért az elhízott emberekről azt feltételezik, hogy nincs önkontrolljuk és önfegyelmük. Ez azonban nem felel meg a tudomány mai állásának: a súlyszabályozás eszerint nem pusztán akarat kérdése, hanem függ a biológiai, genetikai és környezeti tényezőktől is.
A túlsúlyosokkal szembeni stigmák negatívan befolyásolhatják az érintettek foglalkoztatottságát, de az információkhoz és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésüket és azok minőségét is – figyelmeztetett a Francesco Rubino, a King’s College London munkatársa vezette nemzetközi grémium.
Az egészségügyi ellátást nyújtók között is elterjedt az elhízottakkal szembeni előítélet, ami negatívan befolyásolja az ellátásukat.
Mi az a 10 dolog, amit másképpen csinálnak a sikeres és boldog emberek?
2022. szeptember 25.
Népszerű "a pohár félig tele van", vagy éppen fordítva nézőpont kérdése. De vajon miért gondolja másképpen ezt egy sikeres és boldog ember, de legfőképpen hogyan képes másképpen gondolni ugyanazt a dolgot? Egy titok lenne ez csupán vagy a világ legegyszerűbb dolga, amit a lehető legbonyolultabban szeretünk látni? Mi a különbség tehát a boldog és a boldogtalan ember között?
A rúdtáncnak köszönheti a színésznő, hogy újra magára talált
2022. szeptember 25.
Märcz Fruzsina, a kecskeméti Katona József Nemzeti Színház színésznője három évvel ezelőtt talált rá a rúdsportra. Utólag azt mondja, hogy éppen a lehető legjobbkor! Akkoriban egy nehéz, lelkileg is igencsak megterhelő időszak kellős közepén volt, de aztán a rúdtáncos edzések új lendületet adtak neki, fizikai és lelki értelemben egyaránt!
A színésznő – akit 2021-ben a legjobb főszereplő díjával jutalmaztak Kecskeméten – hetente legalább háromszor keresi fel a rúdtánciskolát, ahol nemcsak egy számára megfelelő mozgásformára, hanem új barátokra is talált!
Kecsesség és erő is kell hozzá
A légies sportág nem a sztriptízbárok füstös világából ered, hanem valójában a kínai cirkuszi akrobatikából. Az elmúlt évtizedben rendkívül népszerű mozgásforma lett világszerte, így Magyarországon is sorra nyíltak a pole dance stúdiók. Eszközből kevés, ám elszántságból, kitartásból annál több kell hozzá! A rúdtánc – ami a tervek szerint a nyári olimpiák egyik új versenyszáma lehet – valójában egy saját testsúlyos edzés, amihez nem elég a kecsesség, megfelelő erő is szükségeltetik! Ezért a rúdtánc-edzések nemcsak arról szólnak, hogy a lányok a rúdra felkapaszkodva mutatnak be légies koreográfiákat, hanem sokat erősítenek ahhoz, hogy ezekre képesek legyenek. Fruzsina korábban futni szeretett, de ez a térdízületeit megviselte. Orvosa tanácsára más típusú mozgásformát kellett keresnie. Így talált rá a rúdtáncra, ami igencsak jó hatással lett rá – minden értelemben!