Paradicsomleves
2022. február 22.
Már óvodás korom óta nagyon szeretem, ismerem már azóta az olasz változatot is. Nekem mégis a hagyományos, menzás ízvilágú a favorit, szigorúan betűtésztával!
Paradicsomleves:
Hozzávalók:
1 liter paradicsomlé (vagy 1 nagy paradicsompüré konzerv higítva vízzel),
1 kis fej hagyma,
zellerzöld,
3-4 kanál cukor,
csipet só, bors,
4 kanál olaj,
1 kanál liszt,
levestészta - betűtészta
A paradicsomlevet felteszem főni! Beleteszem a krémesre darált hagymát és a zellerzöldet, ízesítem cukorral, csipet sóval és borssal. Kb. 15 percig főzöm,ezután hozzáadom a tésztát. Ha megfőtt az olajból és a lisztből rántást készítek. Még egyszer felforralom, majd lezárom!
Tipp: Betűtésztát nagyobb bevásárlóközpontokban lehet kapni!
A rántás nélküli változatban egy burgonyát és az egész hagymát főzzük meg a paradicsomlében, és azt pürésítve sűrítjük be a levest. Ez a gluténmentes változat. Zellergumót is adhatunk hozzá, ha szeretjük a zelleresebb ízt.
Algoritmusok tesztelésével segítik új antibiotikumok keresését
2022. február 22.
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) evolúcióbiológusai legújabb kutatásukban olyan mesterséges intelligencián alapuló algoritmusok működését tesztelték, amelyek feladata az új, potenciálisan antibiotikumként alkalmazható molekulák keresése – közölte az ELKH az MTI-vel.
A kutatók megfigyelése szerint ezek az algoritmusok nem minden esetben működnek egyforma hatékonysággal, ezért nagy jelentősége van annak, hogy milyen szoftvert alkalmaznak az egyes új antimikrobiális molekulák azonosítására. A kutatás eredményeit bemutató tanulmány a Scientific Reports című folyóiratban jelent meg – olvasható az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) keddi közleményben.
Napjainkban nagy közegészségügyi veszélyt jelentenek az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok, így az új antibiotikumok keresése az egyik legfontosabb orvosbiológiai kutatási irány. Mivel az antibiotikum-rezisztencia kialakulása jelenleg is zajló evolúciós folyamat, e probléma megértéséhez és vizsgálatához elengedhetetlen az evolúciós megközelítés alkalmazása.
Amikor egy kórokozó baktériumnak antibiotikummal kell szembenéznie, általában nem sok eséllyel éli azt túl, hiszen a hatóanyag rövid úton végez vele. A baktériumok azonban nagyon gyorsan szaporodnak, génjeikben mutációk jönnek létre, és a mutációk némelyike megváltoztatja a mikroorganizmus tulajdonságait.
E megváltozott jellegzetességek között olyan is lehet, amely ellenállóbbá teszi a baktériumot az antibiotikummal szemben. Minthogy a társai elpusztulnak, a rezisztens baktérium hirtelen hatalmas evolúciós előnyre tesz szert, hiszen túlélheti az antibiotikum támadását, és a következő nemzedéket szinte kizárólag az ő utódai alkotják majd – mutatnak rá a közleményben.
Ez a jelenség az évmilliárdok óta zajló evolúció már ismert folyamata. A meggondolatlan antibiotikum-használat azonban az utóbbi évtizedekben felgyorsította az egyre több hatóanyagra rezisztens baktériumtörzsek megjelenését és elterjedését. Emiatt a már meglévő antibiotikumok felelősségteljes alkalmazása mellett kiemelten fontos, hogy a kutatók folyamatosan keressék azokat az újabb antimikrobiális molekulákat, amelyek helyettesíthetik a hatástalanná váltakat – hívják fel a figyelmet.
A természetben – főként állatok, növények szervezetében – megszámlálhatatlan antibiotikus hatású molekula található, így nem áll fenn a veszély, hogy ezek egyszer elfogynak. A problémát inkább az jelenti, hogy a lehetséges új hatóanyagok felfedezése a klasszikus molekuláris biológiai módszerekkel lassabban történik, mint ahogy a rezisztens baktériumok terjednek.
A mesterséges intelligencián alapuló algoritmusok segítségével azonban automatizálni lehet a kutatást, a meglévő antibiotikumok kémiai szerkezete ugyanis rávezetheti a kutatókat arra, hogy milyen molekuláris jellegzetességeket kell keresniük a lehetséges új gyógyszermolekulákban. Ezek az algoritmusok azonban nem tévedhetetlenek, ezért kiemelt fontosságú a működésük tesztelése.
“Ezek az algoritmusok a fehérjék aminosavsorrendje alapján megjósolják, hogy a fehérjének lehet-e antimikrobiális hatása” – magyarázza a közleményben Rádai Zoltán, az ÖK Ökológiai és Botanikai Intézetének munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. “Az algoritmusok a legmodernebb gépi tanulásos eljárásokat alkalmazzák, de csak a már ismert antibiotikumok jellemzői alapján képesek megbecsülni azt, hogy az ismeretlen fehérje milyen eséllyel működhet antibiotikumként” – teszi hozzá.
Az algoritmusok nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a modern antibiotikum-kutatásban, hiszen a segítségükkel már a drága és körülményes laboratóriumi fázis előtt kiszűrhetők az esélyes jelöltek, ezzel a folyamat jelentősen felgyorsítható. A programok tesztelésére azért van nagy szükség, hogy meghatározható legyen, hogy azok a különféle forrásból származó, akár antibiotikumként is használható molekulákat milyen eredményesen tudják azonosítani.
Ne vegyszereket lélegezzünk be, ha illatosítót használunk!
2022. február 21.
Már Magyarországon is kapható az első fagyantából készült, fenntartható illatosító. Annak ellenére, hogy számos tanulmány és felmérés született már róla, még mindig sokkal kisebb jelentőséget tulajdonítunk az illatoknak, mint amennyit megérdemelnének. Egy kellemes illat pozitív hatással lehet a hangulatunkra, a teljesítményünkre, de az otthonunkba vagy az irodánkba belépő vendégek első benyomását is meghatározhatja, hogy a közegünkben milyen illat fogadja őket.
Akkor igazán jó egy illat, ha alig észrevehetően simogatja érzékszerveinket, amikor nem tolakodóan, hanem egészen finoman, sejtelmesen tölti be aromájával a rendelkezésre álló teret.
A kellemes illat ne vegyszer legyen
Még mindig bepisil a gyerek éjjel...
2022. február 21.
Az bizonyos, hogy ilyen esetekben nem a mi gyermekünk az egyetlen, aki még ebben a korban is éjjelente bepisil az ágyba… Az 5 éves gyerekek kb. 15%-ánál rendszeresen előfordul, hogy reggelre nedves lesz a lepedő. De az esetek többségében nincs ok pánikra, noha 5 éves korig általában kialakul a vizeletürítés akaratlagos kontrollja. Amikor viszont ez az éjszakai „baleset” visszatérően fennáll 5 évesnél idősebb gyereknél, tanácsos orvoshoz fordulni. Ilyenkor elszigetelt enuresis nocturna (alvás közben történő akaratlan bevizelés) a diagnózis, mely gyakori gyermekbetegség. Kialakulásában környezeti, örökletes tényezők, de rendkívül gyakran pszichés okok játszhatnak közre.
Megnyugtatás és a javulás regisztrálása
Az első dolog, amit tisztázni kell: nem történt-e egy olyan esemény a közelmúltban, amely megzavarhatta a gyermek lelki egyensúlyát. Ilyen lehet egy költözés, válás, kistestvér születése, nagyszülő elhalálozása, iskolai csetepaté stb. Az ilyen, a gyermeket nyugtalanító epizódok könnyen okozhatják az éjszakai bevizelést 5 éven túl is. De mit tehetünk a helyzet javítása érdekében?
Minden esetben fontos, hogy ne dramatizáljuk a történteket, helyette nyugtassuk meg a gyermeket. Maradjunk mi is nyugodtak, miközben magyarázzuk el, hogy nem nagy dolog, csak egy kis „baleset” történt. És ösztönözzük a megnyugtató magatartásra a család többi tagját is. Természetesen rendkívül fontos az is, hogy kerüljük a megalázó, sértő szavakat az esettel kapcsolatban.
Egy másik hasznos megoldás: bíztassuk a gyereket, hogy másnap reggel vegyen részt a takarításban, az ágyneműcserében. Ha viszont az éjszaka közepén történt a bepisilés, egyszerűen cseréljük ki a lepedőt, és öltöztessük át a gyereket az ágy végébe kikészített, tiszta pizsamába. Így pl. másnap reggel ő maga viheti a szennyest a mosógépbe.
Javasolhatjuk még, hogy a gyermek értékelje e téren a javulást. Ajánljuk neki, hogy a naptárában jelölje be, pl. egy mosolygós szimbólummal vagy napocskával, amikor eltelt egy éjszaka bepisilés nélkül, hogy tudatosítsa magában a javulást. További hasznos módszer lehet, ha elmagyarázzuk neki azt is, hogyan működik a húgyhólyagja, vagy milyen fontos, hogy ki kell menni a toalettre, ha jön a vizelési inger. Tanácsos gyerekeknek való ismeretterjesztő könyvet, vagy rajzfilmet beszerezni a témában. Ne ingadozzunk elmondani azt sem, ha mi is megéltünk hasonló periódusokat gyermekkorunkban. – javasolják a szakemberek.
Svájc, a krémcsokoládé hazája
2022. február 20.
Az örökké friss patakok, a hegyvidék és a bankok fellegváraként ismerjük. Az ország hallatára sípályák, hegyekkel körül ölelt legelők, kúsznak a szemeink elé, és a szánkban összefut a nyál, ha a csokoládéra, a svájci csokira gondolunk. Egy egészen különleges, megfoghatatlan állapotot vált ki a svájci csokoládé emléke vagy állandó élvezete. Hogyan jutott el és mit keresett a csokoládé története e gazdag és varázslatos ország mezején?
A csokoládé is trezorban van
A svájciak voltak, akik a legkésőbb kapcsolódtak be a csokoládé gyártás történetébe, de ma a Világon ők az elsők. A tejcsokoládé, a krémcsokoládé, a nugát olyan jelentőssé vált ebben az országban, hogy a kormány azt javasolta a csokoládé gyárosoknak, hogy hozzanak létre, egy évre elegendő tartalékot, amit a hegyek között megbúvó raktárokban elhelyezhetnek. Svájcban a csokoládét is trezorban tartják.
A Milka története
A svájci csokoládé történetet a XIX.században kezdődött. Az Alpok országában Suchard, Nestlé, Tobler és Lindt nevéhez kötődik a varázslat. A XIX. századot megelőzően már Itáliában ismerték a csokoládét. Svájcba kereskedők és emigránsok hozták el az első receptet és ízt.
Philippe Suchard már fiatal korában érdeklődött a csokoládékészítés iránt. S így testvéréhez utazott Bernbe, aki édességeket készített és beáll hozzá tanoncnak.
Évekkel később megnyitotta saját cukrászdáját, s megalkotta a hírnevet adó Diablotint a híres csokoládékorongocskát.. Az 1851 és 1855-ös világkiállításon svájci Suchard csokoládé a legkeresettebb termékek közé tartozott. A Diablont Suchard fia is próbálta tovább tökéletesíteni, de korai halála miatt sógora Carl Russ vette át a vállalkozást s a recepteket.
Az Alpok országában a század forduló első évében Carl Russ kifejlesztette az első Suchard csokoládét a híres Milkát. A Milka a tévedések elkerülése végett nem a lila tehénke volt, amelyet ma látunk bőgni a TV képernyőjén, hanem az a csokoládé, amely az egész országot bejárta.
3 tipp, amitől fitt maradhatsz a terhesség alatt
2022. február 20.
A várandósság és az anyává válás időszakát minden kismama máshogy éli meg. Ahogy kiderül a nagy hír, hogy gyermeket várunk, felmerül néhány kérdés, ami szinte mindenki fején átszalad. Tudok vajon aktív életet élni a terhesség alatt? Hány kilót fogok felszedni? Szükségem lesz terhes vitaminra? Mik azok a dolgok, amikről jobb azonnal lemondani? A sportolás is köztük van? Cikkünkkel igyekszünk egy kis útmutatót nyújtani, amivel megőrizheted fittséged a terhesség alatt is.
Egészséges mozogni a várandósság során?
Érdemes erről a kérdésről konzultálni szülész-nőgyógyászunkkal, aki terhességünk körülményeinek függvényében tehet javaslatot a mozgásra vonatkozóan. Egy egészséges kismama számára, akinek az állapota nem veszélyeztetett, egy kis mozgás általában még jót is tehet.
Mivel ilyenkor megváltozik a hormon háztartásunk és szervezetünk berendezkedik egy új élet táplálására, a plusz kilók könnyen felszaladnak. Nem mindegy azonban, hogy mennyit hízunk terhességünk alatt. A túlsúly ugyanis könnyen terhességi cukorbetegség és esetleges szívproblémák kialakulását is okozhatja. Érdemes a várandósság előtt és közben is terhes vitamin segítségével támogatni a szervezetet, hogy a fontos ásványi anyagok és vitaminok soha ne maradjanak ki.
A mozgás jótékonyan hat a közérzetünkre is, hiszen csökkenti a stressz szintjét, megkönnyítheti a szülést és az ezt követő regenerációs időszakot is. Legyünk azonban bármennyire is a mozgás szerelmesei, terhességünk alatt figyeljünk a lassú, fokozatos terhelésre. Napi harminc perc séta és heti két kismama torna például ideális alternatíva az ebben az időszakban rizikós rázkódással vagy eséssel járó sportok, például a futás helyett.
3 tipp, hogy fitt maradhass a terhesség alatt
Nemcsak a szükségesnél nagyobb súlygyarapodástól kímélhet meg a visszafogott mozgás a terhesség alatt, hanem akár csökkentheti a szülés során esetlegesen felmerülő problémák kockázatát is.
Az első trimeszterben, amikor nagyobb a vetélés veszélye, érdemes csökkenteni az edzés intenzitását akkor is, ha előtte rendszeresen sportoltunk. A második és harmadik trimeszterekben aztán kicsit szabadabban mozoghatunk, habár ilyenkor sem szabad túlzásba esni.
A rendszeres séta és az úszás, illetve a kismamatorna és a jóga jó hatással lehet a szervezetünkre. Amellett, hogy boldogsághormont szabadítanak fel a szervezetben, fokozzák a méhlepény vérkeringését is, így jótékonyan hatnak a magzat oxigén- és tápanyagellátására is.
A terhes vitaminok szedése már a várandósság tervezésétől ajánlott, mivel számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amire egy egészséges női szervezetnek szüksége lehet. A terhesség első hónapjaiban, amikor szervezetünk rengeteg tápanyagot és energiát csoportosít át az embrió fejlődésére, még nagyobb szerepet kapnak ezek a táplálékkiegészítők.
- Folsav: napi ajánlott mennyisége 400-800 mikrogramm, ami csökkenti a vetélés és a velőcsőzáródási rendellenességek kockázatát.
- D-vitamin: hozzájárul az immunrendszer és a csontok egészségének megőrzéséhez, valamint a magzat fejlődéséhez. A terhesség során napi 2000 NE az ajánlott adagja.
- C-vitamin: az immunrendszer támogatása mellett csökkenti a vérzések és a vetélés kockázatát is, akár már napi 60 mg-tól.
- Magnézium: az izmokra gyakorolt jótékony hatása miatt csökkenti az izomgörcsök és a vetélés esélyét. A kismamák számára napi 450 mg a napi ajánlott mennyisége.
- B12- és B6-vitaminok: a vörösvértestek képződéséhez, valamint az agy és idegrendszer kialakulásához járulnak hozzá a B-vitaminok, amelyek megtalálhatóak a legtöbb terhes vitaminban és a magnéziummal kombinált multivitaminokban is.
A CD kora leáldozott, a kártya lesz a legtrendibb adathordozó
2022. február 19.
Innovatív, olcsó és praktikus megoldás azoknak, akik haladni akarnak a korral. Az utóbbi évtizedekben az adathordozók elképesztő fejlődéstörténetet tudhatnak magukénak: a floppyn, a pen drive-on, a CD és DVD lemezen, a Blu-rayn keresztül számos változatát ismertük és használtuk. Ez azonban mind a múlté, ugyanis már nem használjuk a lemezlejátszásra alkalmas gépeinket. Mi a jövő?
Magyarországra is berobbant a letöltőkártya, ami számos újszerű funkciója mellett a zeneiparban kiválthatja a CD lemezek kiadását is.
Remek lehetőség akár zenekarok albumainak, koncertvideóinak, oktatási intézmények tananyagainak vagy akár egyéb képes, videós tartalmak megosztására, mint például esküvői fotók átadására a vendégeknek. A Dragcards kártya kialakításának és egyszerű megjelenésének köszönhetően a jövő egyik leghatékonyabb marketingeszköze lehet.
Újfajta kapcsolat és gyűjthető tárgy a rajongóknak
A válás későbbi depressziót okozhat a gyereknek
2022. február 19.

Norvégiában a házasságok nagyjából negyven százaléka végződik válással és egyre nő a házasság nélkül együtt élő és gyereket nevelő párok száma is a kutatás szerint. A sok vizsgálat ellenére azonban keveset tudni arról, hogyan alakul a válást elszenvedő gyerekek egészsége.
Azok a gyerekek, akik 15-19 évesek voltak szüleik válásakor, 12 százalékkal kisebb eséllyel szednek antidepresszánst felnőttként, mint akik négyévesek vagy annál fiatalabbak voltak – mondta Oystein Kravdal, NIPH Termékenységi és Egészségügyi Intézete új tanulmányának vezető szerzője. Az írás a Population Studies című szaklap legújabb számában jelent meg.
Akik maguk is felnőttek – húszévesnél idősebbek – voltak a szülők válásakor, 19 százalékkal kisebb eséllyel szedtek később depresszió elleni gyógyszert, mint a négy év alattiak.
A kutatók a norvég receptnyilvántartó adatbázis alapján dolgoztak. Elemzésükben 180 ezer olyan gyerek adatai használták, akiknek elváltak a szülei, valamint 640 ezer olyan gyerekét, akinek nem. Ezután a 2004 és 2008 között 20-44 éveseknek felírt antidepresszánsok adatait vizsgálták.
A szülők anyagi lehetőségei, viselkedése és sok más tényező befolyásolhatja azt is, mekkora az esélye, hogy a kapcsolat megromlik, majd végül felbomlik, valamit azt is, hogyan hat mindez a gyerekre és a tanulmányban vizsgált későbbi depresszióra.
Sok tényezőt nagyon nehéz tanulmányozni, ezért testvérekre irányult a vizsgálat. Kravdal szerint azok a gyerekek, akiket nagyon fiatalon érint a válás, hosszabb ideig érzik a miatta kialakult stresszt, mint azok, akik tizenéves koruk vége felé.
A különbség egy másik magyarázata, hogy a kisebb gyerekre erősebben hat a stressz, vagy hosszú távon rendkívüli következményekkel járhat mentális egészségükre nézve.
Több mint száz génhez köti az autizmust
2022. február 18.
Több mint száz gén játszhat szerepet az autizmus spektrumzavar (ASD) kialakulásában – állapította meg a témához köthető eddigi legnagyobb génkutatás.
A vizsgálatban a világ több mint 50 kutatóintézete vett részt. Pontosan 102 gént azonosítottak, amely az ASD-hez kapcsolható, ezek között van néhány tucatnyi olyan, amelyeket eddig nem ismertek – írja a medicalexpress.com tudományos-ismeretterjesztő portál.
A gének közül néhány az intellektuális képességek hiányával és a késedelmes fejlődéssel is összefüggésben áll – közölték a tudósok. Mások kifejezetten az ASD-re jellemzőek és összefüggnek a társas képességek hiányával is, amely az autizmus jele.
Az ASD-ben érintett gének ismerete segíthet a kutatóknak abban, hogy jobban megértsék az okokat és esetleg a súlyos állapotú gyerekek számára hatóanyagokat fejlesszenek ki – mondta Joseph Buxbaum, a New York-i Seaver Autizmuskutató-központ igazgatója, a kutatás egyik résztvevője.
A tudósok korábban 65, az autizmushoz köthető gént azonosítottak. Buxbaum szerint kutatócsoportja a tanulmány méretének is köszönhetően talált ennél jóval többet: több mint 35 ezren vettek részt a vizsgálatban, köztük csaknem 12 ezer autista, valamint szüleik, az ASD által nem érintett testvéreik és más, nem autista személyek.
“Az autizmus egy spektrumzavar, tehát sok embernek nincs is szüksége új, célzott gyógyszeres terápiára, mivel ők jól megvannak” – mondta Buxbaum.
A súlyosabban érintettek számára azonban az új ismeretek a “precíziós orvoslás” ígéretét jelenthetik – olyan kezelésekét, amelyeket speciálisan az egyén számára alakítanak ki például génjeik alapján.
Az autizmus szociális, kommunikációs kognitív készségek fejlődési zavara, amely az egész életen át tartó fogyatékos állapotot eredményezhet. Minden 59 gyerekből egy autista, előfordulása fiúknál 4-5-ször gyakoribb, mint lányoknál.
Mikor szükséges a mandulaműtét?
2022. február 18.
A gyakori torokfájás, vagy légúti betegségek önmagukban még nem indokolják a mandulaműtét elvégzését. Azonban ha a betegség évente gyakran ismétlődik, krónikus mandulagyulladás alakul ki, esetleg tályog vagy a gyulladások következtében másodlagos betegségek lépnek fel, akkor mégis szükség lehet rá, hogy megváljunk az egyébként fontos védőfunkciót betöltő szervektől.
Ősztől-tavaszig tart a betegségek szezonja
A közösségbe kerülő gyerekek sokat betegeskednek, ennek oka egyfelől, hogy a még fejletlen immunrendszerük miatt könnyebben kapnak el fertőzéseket. A szeptemberi hónapban egyébként is megnő a betegségek száma pusztán attól, hogy újra elkezdődik az óvoda és az iskola, ahol könnyen terjednek a kórokozók.
Az immunrendszer érése 10-12 éves kor környékén fejeződik be, teljesen normális, ha a gyerekek ebben az időszakban gyakrabban kapnak el légúti betegségeket – magyarázza dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa. A megbetegedések gyakoriságát növeli az is, hogy a közösségekben a gyerekek gyakran elnagyolják a kézmosást, a zsebkendő használatot, a kisebbek nem megfelelően fújják az orrukat, köhögésnél, tüsszentésnél sem teszik a szájuk elé a kezüket.
Nem mindennek az oka a mandula
Óvodás korban 5-6 betegség is átlagosnak nevezhető az ősztől-tavaszig tartó időszakban, s ez egyaránt megviseli a gyerekeket és a szülőket. A gyakori betegségek miatt munkából kieső szülők érthető módon szeretnék sürgetni az egyes betegségek lefolyását és minden módszert megragadnak arra, hogy csökkentsék a gyakoriságát. Sokan úgy vélik, hogy ennek egy lehetséges eszköze a mandulaműtét, ám szakmailag ennek elbírálása mindig egyedi és a szakorvos, néha több szakma közös döntésén alapul.
Az orr-, illetve garatmandulák kivételének szükségességét pontos szabályok írják elő. Dr. Csóka János hangsúlyozza, hogy a mandulák nagyon fontos védő funkciót töltenek be a szervezetben, különösen az első életévek során nagyon lényegesek az immunrendszer számára. Az orr és torokmandulák olyan védőanyagokat termelnek, melyek felveszik a harcot a kórokozókkal szemben. A harc közben azonban a mandulák is begyulladhatnak, azonban pusztán azért, mert megduzzadtak, még nem kell eltávolítani.
Az akut mandulagyulladást gyógyszerrel kezelni kell
A mandulagyulladás a torokmandulák gyulladása. Hátterében általában Streptococcus baktérium eredetű fertőzés áll. Kisgyermekeknél jellemző tünet, hogy nem hajlandó enni, torokfájásra panaszkodhat. A fájdalom gyakran kisugárzik a fülbe. Jellemző a láz, a rossz közérzet és fejfájás. Bakteriális eredetű fertőzés ellen a gyermekorvos antibiotikumot ír fel, melyet az előírt adagban kell szedni, és annyi ideig, amíg az orvos javasolta az esetleges szövődmények elkerülése érdekében. Tüszős mandulagyulladásban szenvedő gyermek az antibiotikum mellett is lehet lázas 5-7 napig. Különböző helyi fájdalomcsillapítókat tartalmazó tabletták szopogatása, langyos folyadék, ágynyugalom enyhítheti a panaszokat.