Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Jézus a biciklin

2020. december 28.

Kedvenc karácsonyi történetemet egy lelkipásztortól hallottam a rádióban, sok-sok évvel ezelőtt. Minden karácsonykor eszembe jut ez a kedves kis történet, fogadd hát te is szeretettel és derűvel, mit is csinált jézus a biciklin!  

A karácsonyi gyermek történetek közül számomra a legkedvesebb és legtanulságosabb, amit egy lelkipásztor mesélt el a rádióban.

Kis falusi parókián szolgálta híveit. A gyermekekkel kis Betlehemet építettek fel, papírmasé Máriát festettek, bárányokat jászlat, Királyokat, és persze a jászolba a gyermek Jézust.

Karácsony másnapján, a reggeli mise előtt bemegy az atya a templomba, s nagy megdöbbenéssel látja: - bizony üres a jászol! Kimegy az utcára, s látja az egyik kisfiút kipirult arccal száguldani a biciklijén, s a csomagtartóhoz csíptetve ott a jászolból hiányzó Jézus.
Ráförmed a pap:
- Mit keres a gyermek Jézus a csomagtartón?
- Tudja Atya, egész Ádventben azért imádkoztam, hogy hozza el nekem ezt a biciklit és megígértem neki, hogy ha tényleg elhozza, elviszem őt egy körre! Most álltam a szavamat.

Ennyi az én legkedvesebb történetem.



Kamaszkori pszichológia: ne idomítsuk gyermekeinket!

2020. december 27.

A pszichológiában sok-sok, egymásnak ellent mondó elmélet uralkodik, sőt az alap kiindulási pont is különbözik, aszerint, hogy melyik pszichológiai iskola mire helyezi a hangsúlyt. A gyermekpszichológiáról, gyermekpszichoterápiáról már írtam korábban, kicsit populárisabb szemszögből is: Ne idomítsuk gyermekeinket, ez nem cirkusz – gyermeknevelési elvek

 

PsFotó: 123rf.comzichológiai alapok
Tudjuk, hogy bizalomra, szeretetre, őszinteségre és stabil párkapcsolatra van szüksége a családnak a megfelelő fejlődéshez. Ez az időszak mindenkinek nehéz. De a hitelesség nagyon meghatározó: hiába szidjuk gyermekünket, hogy ne veszekedjen a testvérével, ha mi folyton a párunkkal veszekszünk. A túl megengedő, illetve a túl óvó (overprotektív) modell sem szokott nyerő lenni a gyermeknevelésben.

És könnyű elméletekkel dobálózni, hiszen minden gyerek más és más. De a szülőknek önvizsgálatra is szüksége van, ahogyan mindannyiunknak, hiszen a felnőtt ember nem okolhat mindig másokat a hibákért… Ha azt gondoljuk, hogy a mi elképzelésünk velünk egyetemben tökéletes, akkor biztos, hogy nem a valósággal együttműködve létezünk, mely konfliktusokba torkolhat. Ekkor nem hibások felkutatása a jó cél, „ő a hibás, én vagyok a hibás”, sokkal inkább az egyensúly megtalálása…

A szülők általában ott hibázzák el, hogy a gyerekre tárgyként és nem élő folyamatként tekintenek. Van egy elképzelés a fejükben és arra szabják a gyereket, mint a ruhát nem tekintve a gyerekben lévő lehetőséget, egyedi elképzeléseket, célokat. Nagy tisztelet a kivételnek. Érthető persze a félelem, hogy meg akarnak felelni a társadalomnak, de talán fontosabb, hogy a gyerek boldog legyen és azt a hivatást válassza, amit szívében érez. Figyelembe kell azt is vennünk, hogy a gyermekben lévő sok-sok energia, ami olykor-olykor rosszaságba torkollik, valahol jó dolog. Ez szavatolhatja, hogy nem lesz unalmas felnőtt, de érthető, hogy ezt nehéz elviselni, főleg folyamatosan.

Fejlődés-lélektani szempontok, senkinek sem könnyű
Fejlődés-lélektani szempontból a kamaszkor egy nyugtalan időszak, a legkiszolgáltatottabb időszak, hiszen a gyereknek felnőtté kell válnia, fejlesztenie kell a megküzdési stratégiáját (coping). Még nem felnőtt, de már nem is gyerek… Sokszor nem akar olyan felnőtt lenni, mint akik körülveszik, ezért lázad. Ez természetes.

A kamaszok kihívásai
– pályaválasztás
– párválasztás
– szexuális fejlődés, változás (Freud pszichoszexuális fejlődéselmélet szemszögéből a részösztönök egységessé válnak és egyként jelennek meg)

Ráadásul a szülőknek is kihívás, hiszen általában középkorú időszak köszönt ilyenkor a szülőkre. Tehát nekik is ez a változás időszaka. A zökkenőmentesség függ a szülők önismeretétől, humorától, megértésétől, empátiájától stb. Ez egyfajta serdülőkori válság, mely magán hordozhatja a neurotikus, illetve vegetatív rendszer problémáit.



A jó karácsony, ahol szabad sírni - gyászban ünnepelni

2020. december 26.

2020 sok családtól vette el a szeretteit. Vannak, akikben még friss a gyász. Ők nem is tudnak néha mit kezdeni a karácsonnyal, de sokszor ott a család, a gyerekek, a szokások, és persze a vágy, hogy mégis jó lenne díszben látni a fát, és együtt örülni, még ha gyász van is. A kettős érzés feloldható!  

Kép: PixabayAz ünnepek közeledte mindig jobban felerősíti az elvesztett szerettünk hiányát. Akkor is, ha már régóta nincs köztünk, de akkor egész biztosan, amikor a veszteség sebe még friss.

Már félünk előre attól, hogy milyen érzések fognak belőlünk kiszakadni, amikor majd ránézünk a karácsonyfára, vagy éppen terítjük az ünnepi asztalt. Ezek mind-mind olyan pillanatok, melyek eszünkbe juttatnak rengeteg emléket, amikor még ő is ott volt velünk. Amikor együtt készültünk a karácsonyra, amikor vártuk a nagyszülőket, szülőket, a testéveinket, amikor a párunk mellettünk volt, vagy éppen, amikor a gyerek még itt játszott mellettünk. Emlékek, amik fájdalmas könnyeket csalnak a szemünkbe, különösen az ünnepekkor és azok közeledtével. Emlékek, amik már nem tudják sosem visszahozni fizikai valójukban elvesztett szerettünket, de lelkünk szemüvegén keresztül újra láthatóvá teszik számunkra őket.

Az első karácsony nélküle

Már ezt kimondani is olyan fájó és véglges. Első - és mostantól már mindig - nélküle. Minden ünnep és Karácsony nagyon nehéz az elvesztett szerettünk nélkül, de talán mégis a legnehezebb ezek közül az első olyan Karácsony, amit nélküle töltünk. Hiszen ekkor még minden rá emlékeztet. Arra, amikor még tavaly ő is itt volt velünk. Ezért sokan, akiknek friss gyászuk van, azaz most töltik az első Karácsonyt szerettük nélkül, egyszerűen csak kitörölnék az idei Karácsonyt a naptárból és átugornák az egész ünnepkört erre az évre. Hiszen mit és hogyan lehet ilyenkor megélni az ünnepből? 
 
A fájdalom és a veszteség ellenére a közelgő Karácsony mégis méltó ünnep lehet. Ünnep az emlékezésre, hiszen az emlékezis is ünnepélyes. Egyfajta lehetőség számunkra, gyászolók számára, hogy kicsit lecsendesedjünk és emlékezzünk. Emlékezzünk a szép pillanatokra, közös élményekre és próbáljuk megtalálni magunkban mindazt, amit az elvesztett szerettünktől kaptuk az eddigi kapcsolatunk során. Megtalálni mindazt, ami a halála után is itt maradt velünk egy mozzanatban, gondolatban, emlékben és bennünk.


Az elfeledett szépség dicsérete

2020. december 26.

Amikor ünnepre készülünk, feldíszítjük a környezetünket. Az otthont, az asztalt, önmagunkat. Mégis gyakran felejtkezünk meg arról, hogy a díszek legbelül vannak elrejtve, s onnan érdemes az ajándékokat előhívni azok számára, akiket érdemesnek tartunk rá.  

Zötykölődik alattam a busz. Minden egyes macskakő jól érezhetően meg-megdobálja az utasokat, akik a megszokott budapesti közlekedéshez hűségesen rosszkedvűen és mélabúsan néznek ki az ablakokon. Nem néznek egymásra, ha igen, akkor is rövid ideig, s lopva teszik. Néhány külföldi harsány jókedve inkább rosszallást von maga után, a vidámság láthatóan nem ragályos. A hideg idő csak ront a helyzeten, mintha a vacogó fogak a lelkeket is zúzmarával vonnák homályosra.

Ahogy nézelődöm megpihen a tekintetem egy nőn. Talán asszonyon? Anyán? Lehetetlen kitalálnom. Szeretem nézni az embereket. Sokat elárul a közérzetükről az arckifejezésük, a fizikai hátterükről a testtartásuk, s lelki életük nagyon jól tükröződik a szemükben. A meghatározhatatlan korú nő tekintete kapcsolódik az enyémbe s riadtan tovasiklik. Meg-megrebbenő mozdulatai félelemről és bizonytalanságról árulkodnak. A terápiás munka hátrányaihoz tartozik, hogy nem könnyű civilnek maradni, és néha akkor is láthatóvá válik egy téma, ha az nem egy rendelő falain belül szólít meg.

Az említett helyzet azonban inkább inspiráló volt. Felkeltette az érdeklődésemet a lány. Igen, első pillanatban fiatal lánynak tűnt - ez tükröződött a testén. A szeme egy megfáradt, kiszipolyozott öregasszonyé volt, aki nem az élményekben gazdag múltra emlékezik, hanem várja az elmúlást. Az arca volt a legelgondolkoztatóbb: egyszerre volt ártatlanul szépséges és megfogalmazhatatlanul tartózkodó, szinte sütött róla a szégyen.

Ez volt az a pont, amikor elkezdtem kérdezni. Kérdezni és figyelni, hogy hogyan hatnak rám a saját válaszaim, hogyan alakítanak a kimondatlan kommunikációra adott reakcióink.



Vigyázzon családjára az ünnepek alatt is!

2020. december 25.

Milyen veszélyeket rejtenek az év végi ünnepek a család testi épségére? Vigyázni kell a karácsonyfával, az égőkkel, a csúszós utakkal, az ünnepi menüvel és a szilveszteri petárdákkal is!

Fotó: 123rf.comA következő két hétben a szokottnál is több balesetveszélyes helyzet adódhat, melyeket el lehet kerülni az alábbi tanácsok betartásával.

Karácsonyfa

A fenyő megvásárláskor, szállításakor figyeljünk oda az éles tüskékre, a letört, hegyes ágakra, amelyek felsértik a bőrt. Ha seb keletkezik, akkor alaposan fertőtlenítsük le azt, mivel a fenyőfa gyakran földdel szennyezett, ez pedig fertőzést okozhat. Veszélyforrás lehet a karácsonyfa végének befaragása a talpba: vigyázzunk az éles szerszámokkal. Ha mélyebb sérülést szerünk, akkor szükség lehet orvosi ellátásra is: a legközelebbi baleseti ambulanciát érdemes felkeresni, ugyanis ilyenkor tetanusz oltás szükséges a fertőtlenítésen kívül. Az esetlegesen fellépő heves artériás vérzés esetében azonnali nyomókötést kell felhelyezni, és egyidejűleg értesíteni kell a mentőket.

A karácsonyfán hagyott égő gyertyák tüzet okozhatnak, mint ahogy a nem megfelelő, zárlatos égők, illetve a csillagszórók is. Soha ne hagyjunk kisgyermeket a karácsonyfa mellett felügyelet nélkül!

Néha előfordulhat áramütés a karácsonyfa izzókészlet rossz szigetelése miatt. Áramütés esetén mindig kerüljön orvoshoz a sérült, akkor is, ha nincsenek komoly panaszai!

Csúszós utak

Bár most még nem fenyeget ez a veszély, de nem lehet tudni, milyen idő lesz a következő két hétben. Ebben az időszakban gyakoribbak a közlekedési jármű- és gyalogos balesetek (láb- és kéztörések, esések). Igen gyakori a fejsérülés és a comb-, illetve csípősérülés az időseknél. Minden ilyen esetben értesítsük a mentőket. Ha valakit kültéren baleset ér, jelentős veszélyforrás a fizikális sérüléseken kívül a kihűlés, amelyhez arra sincs szükség, hogy fagypont alá essen a hőmérséklet. Ha valaki szerencsétlenül esik, és kieső útvonalon érte a baleset, akkor akár meg is halhat, mire néhány óra múlva rátalálnak. Jó, ha az idősebbek nem egyedül indulnak útnak, illetve ha van nálunk mobiltelefon. Ha egy ideje nem kapunk hírt otthonról elment rokonunkról, akkor próbáljuk felhívni, megkeresni őt.



A jótékonykodás és adományozás alapszabályai

2020. december 25.

Sokan azt hiszik, az adományozás szokásának hódolni annyi, mint adni egy százast a sarki vagy a lámpánál álló koldusnak. A koldusmaffia támogatása helyett azonban érdemes valódi segítséget nyújtanunk, mégpedig önmagunkhoz méltó módon.  

Kép: Jill Wellington / PixabayAdakozni, adományozni, jótékonykodni többféle módon lehet. Magánemberként és vállalatként is lehetünk jótékonyak – ami lényeges, hogy a vállalati jótékonyságban is sokszor a dolgozók jó szíve rejtőzik.

Adomány, jótékonyság magánemberként

Az, hogy összerakjuk a ruhákat, amiket már nem visel a család és nagy zacskóban bedobjuk egy vöröskeresztes konténerbe, sokszor nem segítség, inkább károkozás. Azokat a ruhákat, amelyek már szakadtak, túlzottan elhordottak, viseltesek, gombjuk hullott, már a jótékonysági szervezetek sem adják tovább – ezt vagy géprongynak, küldik, vagy ők maguk fizetnek az ilyen „adomány” elszállításáért. Ma néhány zero waste önkéntes is akad, akik ezeket a holmikat felcsíkozzák, és mindenféle újra hasznosított holmiként látják meg a világot a levetett holmik. A rossz ruhát inkább ilyen módon érdemes újra felhasználni, nem a jótékonyságba adni. 

Tehát ha adunk, akkor tiszta, nem szakadt, nem rongyos, nem foltos, nem ezeréves ruhákat adjunk. A szemetet hordjuk a szelektív gyűjtőbe, vagy adjuk olyannak, aki hasznosítja. 

Adományozhatunk tárgyakat, bútorokat is, ám ezeket gyakran nem tudja elszállíttatni a segélyszervezet. Ha van szállítási kapacitásunk, magunk is jótékonykodhatunk azzal, hogy egyenesen a rászorulóhoz visszük. Ha nem akarunk segélyszervezetet közbeiktatni, indítsunk 1 Ft-os aukciót, vagy a közösségi oldalak ingyen elvihető termékei közé tegyük fel, s a jelentkező rászorulónak adjuk oda végül ingyen.



Erre figyeljenek a laktózérzékenyek karácsonykor

2020. december 24.

Fotó: pixabay.com

December a várva várt családi vendégjárások hónapja, amikor lépten-nyomon terített asztalba botlunk. A sok finomság azonban számos „veszélyt” is rejt, a laktózérzékenyeknek például ilyenkor még inkább oda kell figyelniük az étkezésre. Nekik sem kell azonban lemondani a hagyományos karácsonyi fogásokról, elmondjuk, hogyan maradhatnak panaszmentesek az ünnepek alatt is.

A karácsony közeledtével alig várjuk, hogy végre bűntudat nélkül falatozzunk a hagyományos ünnepi finomságokból. A terülj-terülj asztalkám viszont a hazai lakosság harmadának „veszélyforrást” jelent, hiszen a tejfölös, tejszínes ételek, italok hasfájással, puffadással és gázképződéssel járó panaszokat okoznak a laktózérzékenyeknél.

Óvatosan a tejföllel és a majonézes salátákkal

Az egyik ilyen tipikus ünnepi étel a töltött káposzta, amit egyes tájakon el sem tudnak képzelni tejföl nélkül, amelynek 100 grammjában 3,5 gramm laktóz található. Körülbelül ennyi tejföl juthat a majonézes burgonyasaláta egy adagjába is, tehát aki érzékeny rá és szeretné megelőzni a tüneteket, ennek ismeretében kell kiszámolnia, mennyi laktáz enzim szükséges a panaszmentes ünnepléshez.

A tojáslikőr is okozhat bajt

Fontos azonban, hogy ne csak az ételek, de az italok tejcukortartalmára is figyeljünk. Karácsonykor gyakori, hogy a finom sütemények mellet, például tojáslikőr is kerül az ünnepi asztalra, amelynek 1 literjében nagyjából 2 dl tejszín és 4 dl tej található.



Boldog karácsonyt!

2020. december 24.

 

Boldog karácsonyt

kíván

patikánk minden munkatársa!



Különleges karácsonyi asztaldísz

2020. december 23.

Készíts egyszerű, olcsó, reprezentatív karácsonyi asztaldíszt saját kezűleg! A virágok, a gyümölcsök és úszó gyertyák megfelelő kompozíciója és pár virágszirom csodás végeredményt ad az ünnepi lakásban!  

Hozzávalók:

  • Gyümölcsök: Egy citrom, egy grape fruit, vagy narancs, vagy mandarinok,
  • Néhány selyem, vagy valódi virág ( a képen gerberákat használt a virágkötő)
  • Néhány rózsa szirma - ezt kérhetünk a virágboltban az elnyíltabb rózsák fejéről is! Legalább 3 fej, de inkább 5-6 fej rózsa szirmát érdemes használni
  • 4 darab úszógyertya - narancs, vagy fehér színben.
  • Üveg kavicsok, száraz virágok, vagy amit találunk a dekoráláshoz.
  • Különféle bogyók, levelek, termések
  • Egy öblös, üveg vagy plexi tál
Elkészítés: A hozzávalókat készítsük magunk elé, majd rendezzük el a tálban, amire előzőleg körülbelül 2 cm magasságban (a tál arányai szerint) vizet öntöttünk. Vágjuk ketté a gyümölcsöt,helyezzük a vzbe. Körítsük bogyókkal, tűzzük bele a virágokat, szórjuk meg üveg-kavicsokkal, majd szórjuk be a rózsa szirmaival. A gyertyákat csak levégül helyezzük be - így nem érnek majd hozzá semmihez, amit elégethetnének. Cseppenthetünk rá karácsonyi illóolajakat.


Lépj ki a tárgyak bűvöletéből! Alternatív ajándékötletek azonnal

2020. december 23.

Soha nem látott méreteket öltött a tárgyak halmozása, az újabbnál újabb holmik kényszeres megvásárlása, ami ilyenkor év végén éri el csúcspontját ajándékozás címszó alatt. Idén szakíts a megszokással, és adj ajándékba valami kevésbé kézzelfoghatót: élményt, tudást, szórakozást, egészséget.  

A gazdasági és környezetvédelmi megfontolásokat most félretéve, a tárgyak vajon megadják-e nekünk, amire vágyunk? A szükségleteink kielégítését célozza-e,  boldogabbá tesz-e a legújabb plazmatévé, mobilfüggő díszecske vagy éppen a minden évben újravásárolt étkészlet?

Egyértelműen nem. Mégis minden évben kényszert érzünk, hogy családtagjainkat, barátainkat újabb és újabb tárgyakkal halmozzuk el ajándékozás címszó alatt. A legrosszabb, ha 23-án úgy esünk be a boltokba, hogy gyorsan, vegyünk még valamit, teljesen mindegy, mi az, csak át tudjuk majd adni a fa alatt szeretetünk tárgyiasult formáját.

Valóban vannak olyan tartós, jó minőségű tárgyak, amelyeket gyakran használunk, örömünket leljük benne, nagy becsben tartjuk, különleges alkalomra vagy egy szívünknek kedves személytől kaptuk, vagy szeretettel vettük valaki másnak, de most nem ezekről van szó.

Képmutatás, őszintétlenség, fantáziátlanság, időhiány, lustaság, megszokás – ezek mind közrejátszanak abban, hogy kényszeresen tárgyakat ajándékozunk. Kérdés, hogy a megajándékozott örül-e neki, hasznát tudja-e venni az ikszedik kütyünek, dísznek, nyakkendőnek, vázának satöbbi.

Idén szakíts a megszokással, és gondolkodj el azon, családtagjaid, barátaid, ismerőseid mit csinálnak szívesen, milyen hobbijaik vannak, mi érdekli őket, hogyan töltik a szabadidejüket, mi jelenti számukra a kikapcsolódást. Ebből kiindulva már számtalan olyan dolog eszedbe juthat, amivel megajándékozhatod őket.  Próbáld meg a megajándékozott szemszögéből is végiggondolni, valóban hasznos lesz-e számára az ajándékod. Lehet, hogy imád masszázsra járni, de ragaszkodik a saját masszőréhez és nem szívesen próbál ki mást. Lehet, hogy a jógastúdió, ahova bérletetet szeretnél neki venni, a város másik végén van, amerre soha nem jár. Lehet, hogy csak hobbi szinten érdekli az a tevékenység, amilyen tanfolyamra jegyet vennél neki.  Ezeket mind-mind érdemes alaposan megfontolni, hogy valóban örömét lelje az ajándékban az illető.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...330331332...610
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.