A holdciklusok és a teremtési fázisok
2019. március 31.
A kauzális dimenzióban nincs idő és tér, de hozzánk időciklusokra és térszeletekre felosztva érkezik. Hogy mi?
A Naprendszer és a földi világ a teremtés mintájára és a teremtés eredeti funkciója szerint épül fel, ezért a Hold is, - a földre gyakorolt gravitációs ereje majdhogynem mellékes mindemellett: - ezt szolgálja és ezt, a kauzális dimenzióban létejövő teremtési célt, reneltetést és rendet testesíti - jeleníti meg a földi élet és az itt kifejlett lények számára. Persze, a kauzális dimenzióban nincs idő és tér, de hozzánk időciklusokra és térszeletekre felosztva érkezik. Hogy mi?
A holdtölte a Jang energiák túlsúlyos - in extremis - kiáramlását jelenti, viccesen fogalmazva isteni sperma-kilövelés történik (Ezért érzékenyek rá és vagy nem tudnak aludni, vagy megzavarodnak és depik lesznek az éberség nélküli, Rák - Hold karmával rendelkező személyek, mivel elönti a létet a megtermékenyítés ősszelleme), a holdfogyatkozás a Jin energiák növekedett (maximális) kiáramlását.
Szervezetünk képes lehet gyógyítani a cukorbetegséget
2019. március 31.
A cukorbetegséget az okozza, hogy nem képesek inzulint termelni a sérült vagy nem létező inzulinsejtek. Az inzulin egy hormon, amely a vércukorszint szabályozásához szükséges. Sok cukorbeteg inzulint kap a vércukorszint szabályozására.
A norvégiai Bergeni Egyetem szakemberei nemzetközi kutatókkal együttműködve felfedezték, hogy a hasnyálmirigy glukagontermelő sejtjei képesek változni és alkalmazkodni oly módon, hogy ellássák a szomszédos sérült vagy hiányzó inzulintermelő sejtek feladatait.
A glukagon egy peptidhormon, amelyet a hasnyálmirigy alfasejtjei termelnek és feladata a vércukorszint emelése, azaz hatása ellentétes az inzulinéval.
“Valószínűleg a cukorbetegség-kezelés egy teljesen új formájának a kezdetét jelenheti ez, amikor a szervezet képes saját inzulint termelni egy kis kezdeti segítséggel” – idézte Luiza Ghilát, a norvég egyetem kutatóját a Science Daily tudományos hírportál.
A kutatók felfedezték, hogy a hasnyálmirigyben lévő szomszédos sejteknek csupán két százaléka képes megváltoztatni funkcióját. Ennek ellenére optimisták az új kezelési lehetőségek megközelítését illetően.
Kutatásukban először voltak képesek leírni a sejtidentitás változása mögötti mechanizmust, amely nem egy passzív folyamat, hanem a környező sejtekből jövő jelzések eredménye. A kutatásban képesek volt 5 százalékra növelni az inzulintermelő sejtek számát egy hatóanyag segítségével, amely hatással volt a sejtek közötti jelzőfolyamatra. Eredményeiket állatkísérletekben mutatták be.
Illóolajok
2019. március 30.
Egyre több a légúti panasz, egyre több a beteg. Ebben a helyzetben az illóolajok alkalmazása rendkívül nagy segítséget nyújthat a betegségek megelőzésében, illetve az esetleg már kialakult betegség kezelésében, gyógyításában.
Rövid összefoglalónkban néhány fertőtlenítő, légúttisztító és köhögéscsillapító illóolajat veszünk sorra, miközben hangsúlyozzuk, hogy betegségek idején érdemes a közismert párologtatáson túl más felhasználási módokat is kipróbálni: kevés energiával az illóolajok segítségével kiváló és gyógyító “wellness”-fürdőt varázsolhatunk fürdőszobánkba, de akár illóolajos pakolást vagy mellkasbalzsamot is készíthetünk – nem feledkezve el természetesen a mindenki által ismert inhalációról sem. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy az illóolajok tömény anyagok: bőrrel való érintkezésük veszélyeket is hordozhat magában, ezért ebben a formában csak hígítva, bőrpróba elvégzése után alkalmazhatóak.
És most nézzük az olajokat:
Érdemes talán a fertőtlenítő hatású szerekkel kezdeni, hiszen a legtöbb felsőlégúti betegséget valamilyen kórokozó (vírus vagy baktérium) okozza. A jó hír az, hogy szinte valamennyi illóolajra jellemző kisebb-nagyobb mértékben az antivirális és -bakteriális hatás, közülük érdemes kiemelni a teafa és a citrom illóolaját:
A teafa baktériumellenes, vírus-, gomba-, és féregellenes, immunmoduláns, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású illóolaj, kiválóan alkalmazható fertőző betegségekre való fogékonyság, csökkent immunitás, általános gyengeség esetén, illetve szájüregi nyálkahártya-gyulladások, bakteriális, virális és gombafertőzések, légúti megbetegedések kezelésére.
A citrom baktérium- és vírusellenes, gyulladáscsökkentő, immunmoduláns, enyhén nyugtató hatású, így különösen alkalmas légúti fertőzések (különösen torokgyulladás) kezelésére, s emellett légterek fertőtlenítésére is felhasználható.
Megígérted mami...
2019. március 30.
Egészen kicsi koruktól kezdve a gyermekeknek szükségük van arra, hogy a szülőt szavatartónak ismerjék meg, hiszen ez a bizalom alappillére elkövetkező éveikben. Ha azonban az ígéretről megfeledkeznek…
…vagy ami még rosszabb, egy felelőtlen kecsegtetést nem váltanak valóra, a szülő ígérő szavait később a gyermek más esetekben is hazugságnak veheti. Mindez hosszú távra megingathatja a hitet a szülői őszinteségben, vagy a felnőttek szavahihetőségében. Ezért nem árt nagy óvatossággal bánni az ígéretekkel, és megfogadni néhány jó tanácsot.
Amikor az ígérgetés eredményes
”A gyerekeimnek olyan a memóriájuk, mint egy elefántnak: tudják, hogy mindig betartom a szavam, azt teszem, amit mondok. De nem ígérek gyakran, még akkor sem, ha könyörögnek érte.” – magyarázza Krisztina, a 28 éves titkárnő.
Ezzel szemben Ágnes, a 32 éves tanárnő elfenekelést ígér a gyerekeink, ha nem engedelmeskednek neki – és a mama szerint működik a dolog…
A harmadik anyuka, a 30 éves fordító, Erzsébet kislánya gyakran figyelmezteti őt: „Mama, megígérted!”,Amikor is ő kissé elszégyelli magát, úgyhogy igyekszik nem tenni semmi olyat, ami miatt gyermeke ilyen szemrehányást tehetne neki.
Mindhárom anya egyetért abban, hogy az adott szót meg kell tartani, különösen vonatkozik ez a gyermekeiknek tett ígéretekre. Pedig másképp gondolkodnak.
Krisztina számára a gyerekeinek tett ígéret ajándék, valamilyen ritka dolog, amit ki kell érdemelni. Ágnes úgy gondolja, hogy a kilátásba helyezett „negatív ígérettel” megvásárolhatja a nyugalmát. Erzsébet a kislánya vágyainak kielégítését látja benne. Az első jutalmaz, a második fenyegetőzik, a harmadik engedni látszik az ígéreteivel. De úgy tűnik, mindhárman eredményesen kezelik ezt a kérdést.
Az alkohol lett a fő oka a májátültetéseknek
2019. március 29.
Az alkohol okozta májbetegség (ALD) lett a vezető oka az Egyesült Államokban végrehajtott májátültetéseknek – erről számolt be egy új tanulmány.
A Kaliforniai Egyetem, San Francisco (UCSF) által a héten publikált kutatásban több mint 32 ezer májátültetést vizsgáltak meg, és arra az eredményre jutottak a tudósok, hogy míg 2012-ben az ALD miatt elvégzett májátültetések aránya 24,2 százalék volt, ez az arány 2016-ra 36,7 százalékra nőtt.
Ennek egyik oka, hogy a korábban az átültetés feltételeként megszabott féléves józansági időszak betartása már nem kötelező.
“Az alkohol absztinencia kötelező időszakának lerövidítése lehetővé teszi több ALD-ben szenvedő páciens túlélését a májátültetésig” – mutatott rá a tanulmány.
A hathónapos szabályt korábban aranyszabálynak tekintették az Egyesült Államokban. A szabály megkövetelte, hogy hogy az alkohol miatt májbetegségben szenvedő betegek legalább fél éven át józanok maradjanak mielőtt szóba jöhetne náluk a májátültetés.
A tanulmány szerint azonban az amerikai transzplantációs központok sohasem tartották magukat ehhez a szigorú alapelvhez, ehelyett inkább a saját szabályaikat alkalmazták.
A kötelező absztinens időszak betartását a tudományos kutatások is gyengítették, amelyek inkább a minél korábbi májtranszplantációt sürgették az ALD-betegeknél.
Citromos penne
2019. március 29.
A tésztát a szokásos módon, bő, forrásban lévő, sós vízben kifőzzük. Utána jön a csavar.
Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg penne vagy más, rövid csőtészta
2 citrom
6 dkg parmezán sajt
3-4 evőkanál tejszín
5 dkg vaj
só
frissen őrölt bors
A tésztát a szokásos módon, bő, forrásban lévő, sós vízben kifőzzük. Közben a megmosott citromot megtöröljük, majd a héját lereszeljük. A parmezánt legyaluljuk. A vajat lábosban felolvasztjuk, hozzáöntjük a tejszínt. Sóval, borssal, reszelt citromhéjjal, és néhány csepp citromlével ízesítjük, majd összeforraljuk.
A lecsöpögtetett tésztát összekeverjük a mártással és a parmezánforgácsokkal.
Fél óra alatt elkészül.
Javasolt ital hozzá: friss, gyümölcsillatú fehérbor
Több a méhnyakrák miatti halál, ahol kevesebb a HPV-oltás
2019. március 28.
A méhnyakrák áldozatainak többsége olyan szegény országokban él, ahol alacsony a humán papillomavírus (HPV) ellen beoltottak aránya – hangsúlyozták az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői.
A HPV elleni védőoltás “kulcsfontosságú” eszköz az egészségügyben és a lehető leggyorsabban ki kellene szélesíteni a vakcinához való hozzáférést, különösen a szegényebb országokban.
A WHO-hoz tartozó Nemzetközi Rákkutatási Hivatal (IARC) adatai szerint 2018-ban nagyjából 570 ezer új méhnyakrákos esetet diagnosztizáltak világszerte, ami azt jelenti, hogy globálisan immár a méhnyakrák a negyedik leggyakoribb ráktípus a nők körében. Világszerte évente több mint 310 ezer nő halálát okozza a betegség.
Az IARC szerint a gazdag országokban a vakcina ellenzőinek egy része igyekszik meggyőzni a szülőket arról, hogy ne oltassák be a gyerekeiket.
“A HPV-oltásokról terjesztett alaptalan pletykák továbbra is szükségtelenül késleltetik, akadályozzák a beoltottak arányának növekedését” – húzta alá közleményében Elisabete Weiderpass, a hivatal vezetője. Hozzátette, az IARC elkötelezett a méhnyakrák elleni küzdelemben és kiáll a HPV-oltások “hatékonysága és biztonságossága mellett”.
A Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetség (GAVI) múlt heti közleményében ugyancsak a HPV-oltások nagyobb támogatását sürgette, mondván, hogy 2020-ig 40 millió lány beoltását tervezi a szegényebb országokban, amivel nagyjából 900 ezer halálesetet lehetne megelőzni.
5 bölcsesség indián asszonyoktól
2019. március 28.
A szeretetből jöttünk, egykor egyek voltunk egymással, az állatokkal, a világgal… ma legfeljebb csak keressük ezt harmóniát. Az indián asszonyok szavára érdemes odafigyelni.

„Honnan tudnánk, hogyan éljünk, ha nem hinnénk valamiben, ami nagyobb nálunk? Ki tanítana meg bennünket az életre? Ki mondja meg a fának, mikor jön el az ideje, hogy kisarjadzanak a levelei? Ki mondja meg a rigóknak, hogy meleg lett, s újra észak felé repülhetnek? A madarak és a fák hallgatnak valamire, ami bölcsebb náluk. Gyakran üldögélek egyedül a sivatagban, elnézem a liliomokat s mindazt a sok szép rózsaszínű kis virágot, s azt kérdem magamtól: "Ki mondta Nektek, hogy tavasz van, s hogy virágozzatok?" Csak gondolkodom és gondolkodom, de mindig ugyanott lyukadok ki. Az, ami nagyobb nálunk, megtanít minden élőlényt arra, mit csináljon. Olyanok vagyunk, mint a virágok. Élünk és meghalunk, és magunktól semmit sem tudunk. De az, ami nagyobb nálunk, megtanít bennünket -, megtanít bennünket, hogyan éljünk.” (Chiparopai, Yuma)
„Van egy erő, amely más, mint a mindennapok ereje. Ez az az erő, amely megtanította nekünk a lebegést, amelynek segítségével elhagyhatjuk a testünket, hogy énekes madár módjára szállhassunk, s ez az az erő, amely Öreg Asszonyt köddé változtathatja, hogy szél hátán lovagoljon, vagy Öreg Asszony által szóljon. Ez az erő időtlen idők óta létezik, az itteninél több világban, az itteninél több Földön. Mint ahogy a tűz és víz, a hideg és a meleg, a puha és a kemény, férfi és nő egymás ellentettjei, úgy létezik a jó fajta erőnek is ellenpárja. Ez pedig a gonosz erő. Nem mindenki ismeri ezt a különbséget.” (Nootka indián asszony)
A kórház bejelentés nélküli elhagyása
2019. március 27.
A vizsgálatot egy panaszlevél miatt indította a hivatal. A panaszos élettársát fejsérüléssel szállították be a Dél-pesti Centrumkórház Merényi Gusztáv telephelyének traumatológiai osztályára, ahonnan eltűnt, később pedig egy másik településen holtan találtak rá.
A panaszos a levélben sérelmezi, nem értesítették élettársa távozásáról, arról, hogy miért engedték el az élettársát ilyen súlyos sérüléssel, illetve a rendőrség miért nem vette fel vele a kapcsolatot az eltűnést követően. Szerinte a kórház nem végezte el az élettársa akkori állapotának súlyosságát meghatározó szükséges vizsgálatokat, amelyek alapján megfelelő ellátásban részesíthették volna – tették hozzá.
Az ombudsman vizsgálatából kiderült, a beteg koponyaűri vérzése – életveszélyes sérülésként – kórházi megfigyelést igényelt, az illető azonban a kórházból bejelentés nélkül távozott. A kezelőorvos a távozás észlelése után értesítette a rendőrséget, és arra kérte, hogy szállítsák vissza a beteget a kórházba.
A kezelőorvosnak erre nem volt jogi lehetősége, de a kérés összhangban volt az állam objektív életvédelmi kötelezettségével, ezért az ombudsman a felhatalmazás nélküli eljárás kapcsán nem állapított meg alapjogi visszásságot. A kapitányság járőrei kivonultak a kórházba, de az irányadó belső módszertani útmutató alapján nem rendelték el az eltűnt beteg körözését.
Az elektromos cigaretta hatékonyabb, mint a nikotinpótló eszközök
2019. március 27.
Az elektromos cigaretta hatékonyabb lehet a leszokásban, mint a nikotinpótló eszközök, például a rágógumi, a nikotintapasz vagy az inhalátor – állapította meg egy brit tanulmány.
A kutatásban 886-an vettek részt. Azoknál, akik elektromos cigarettát használtak, egy év után 18 százalékos volt az absztinensek aránya, míg a nikotinpótló terápián résztvevők csoportjánál 9 százalékos – írták a londoni Queen Mary Egyetem kutatói a New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmányban.
A tudósok a brit állami egészségügy (NHS) dohányzáselleni programja keretében leszokni vágyó felnőtt dohányosokat három hónapon keresztül vagy nikotinpótló eszközökkel, vagy újratölthető e-cigarettákból álló kezdő csomaggal látták el.
A kezdetekkor mindkét csoportnak pszichológiai tanácsadás is rendelkezésére állt. Egy év után szén-monoxidos mérésekkel ellenőrizték a tartós cigarettaabsztinenciát. Az elektromos cigarettát használók 18 százaléka volt absztinens. Ezt az arányt klinikai tanulmányokban gyógyszerek alkalmazásával sikerült elérni.
Az e-cigarettát használók 80 százaléka egy év után is használta az eszközt.
Azok között, akik nikotinpótló eszközöket használtak, csak a csoport 9 százaléka vált absztinenssé.
Az eddigi tudományos kutatások arra jutottak, hogy a dohányzásról való leszokáshoz nyújtható legjobb gyógyszeres segítséget a nikotinpótló eszközök jelentik. Ezek a gyógyszermentes eszközökhöz képest 50-70 százalékkal nagyobb sikerrel hatottak.