Segítség! Bepisil a gyerekem
2018. június 03.
Az éjszakai ágybavizelésről (enuresis nocturna) akkor beszélünk, amikor óvodás, vagy iskolás gyermekeknél még mindig állandó vagy visszatérő rendszerességgel fennáll a hólyag éjszakai ürítése. A jelenség időbeliségét tekintve két alapvető típusra lehet osztani a betegség et.
Az elsődleges (primer) amikor a gyermek a születése óta soha nem volt szobatiszta legalább fél éven keresztül, és a másodlagos (secunder) pedig amikor hosszabb időszak után kezd el újra bepisilni.
A megjelenő tünetek alapján pedig van egytünetű (monosymptomas )és többtünetű (polisymptomas), az utóbbiban különböző fertőzések, illetve székrekedés is kapcsolódhatnak.
Amikor a jelenség 5-6 éves korban még mindig fennáll, mindenképp indokolt szakorvosi vizsgálatot kérni, és felkeresni egy gyermek nefrológust. Amennyiben az orvosi vizsgálatok mind negatív eredménnyel zárultak, úgy nagy valószínűséggel a bepisilésnek lelki okai vannak.
Böjtölj ésszel
2018. június 03.
Ha tavasszal Téged is elkap a léböjtkúra-láz, ne adj Isten a teljes koplalás mellett döntesz (sajnos ilyen tisztítókúrákkal is egyre gyakrabban találkozom), akkor célszerű néhány alapelvet szem előtt tartani. Ha ezeket mellőzöd, akkor sajnos elmarad a kívánt hatás, esetleg olyan mértékű sokkhatásnak teszed ki a szervezeted, ami minden, csak nem egészséges. Legyengült, beteg szervezetnél komoly problémákhoz vezethet, ha pusztán a divatot követed. Tehát legyen szó léböjtről vagy más tisztítókúráról, mindig tartsd szem előtt a mértékletesség alapelvét!
Villamosszék a szervezetednek
A jóga kifejezetten ajánlja a böjtöt, amikor pihentetjük emésztőszerveinket. Testünknek a böjt időszakában lehetősége van a méregtelenítésre, a tavaszi „nagytakarításra”. Sok nyugati filozófiai vagy vallási irány szerint (pl. a kereszténység) már a jóga természetes étrendje is böjtnek számít: ez a laktovegetárius étrend (hús és tojás nélküli, tejterméket és növényi táplálékot alkalmazó ételek) böjtnek számít. Ez egy jógi számára nem böjt, pusztán kiindulási alap, az ember természetes táplálkozásának tartott táplálkozási mód.
Tavaszi fáradtság a munkahelyen? Kulcs a sikerhez!
2018. június 02.
A tavaszi fáradtság lecsengett, még sincs minden rendben? Pedig a nap süt, a kollégák hangulata is oldottabb, és nem kell egész nap neonlámpák fénye alatt rostokolni. Mi lehet mindennek az oka? A tavaszi kimerültség egy lehetőség, hogy észrevedd, lemerültél, megkövültél, berozsdásodtál. A depresszió helyett használd a tavasz felhajtóerejét a sikerhez!
Persze tavasz van, szállnak a "nyárpihék", reggel madárcsicsergés, de azért ne várjunk mindettől csodát! Az ember azt várja, hogy az energiával való feltöltekezés automatikusan megtörténik, pedig a dolog nem ilyen egyszerű...
Meg kell nyílni a jó dolgok felé, fel kell ismerni a tavasz szelével jött jótékony változásokat, és tudatosan örülni nekik. Természetes, hogy a fák évről-évre újra lombot hoznak, a hőmérséklet enyhül, miért kéne ettől táncra perdülnünk? A tavaszi kimerültség, fáradtság azonban egy lehetőség, hogy észrevedd, lemerültél, megkövültél, berozsdásodtál. A depresszió helyett használd a tavasz felhajtóerejét a sikerhez!
Szemléletváltás. Ez a kulcsszó. Kíváncsiság és örülni tudás mindenre kiterjedően.
Munkába indulsz? Szállj le egy megállóval hamarabb, és nézelődj, sétálj, mosolyogj rá a szembejövőkre! Pozitív jelzésekre pozitív visszacsatolások érkeznek.
Folytasd ezt a munkahelyeden is! Köszönj meg egy apró szívességet, dicsérd meg az asszisztensed, ebédidőben ne munkáról, hanem a hétvégi élményekről csevegj, és mosolyogj nagyokat!
A munkahelyi kapcsolatok az egyéni munkavégzésre is kihatnak. Jobb kedvvel állunk neki egy új feladatnak, oldottabbakká válunk, ha csapatban kell dolgozni, és ha valami nem megy egyedül, könnyebben jön a segítség.
A szem fájdalmas betegsége: kötőhártya-gyulladás
2018. június 02.
Fájó, égő, viszkető, váladékozó szem. A kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünetei, amelyek hirtelen, minden előzmény nélkül jelentkezhetnek. A panaszok előtt sokszor értetlenül állunk, hiszen nem találkoztunk, érintkeztünk a közelmúltban beteggel. Mivel fertőző betegségről van szó, így nem szükséges közvetlen kapcsolatba kerülni a vírussal. Elegendő lehet a közös kéztörlő használata, egy szennyezett kapaszkodó vagy uszoda használata, és máris megtörtént a baj. Hogyan védekezhetünk a kötőhártya-gyulladás ellen?
„A kötőhártya-gyulladás lehet egy vagy kétoldali, legjellemzőbb tünetei közé tartozik a szemvörösség, szemhéjak összeragadása, szemhéjduzzanat, idegentest- vagy nyomásérzés, fényérzékenység, könnyezés. A betegséget okozhatja fertőzés, de akár allergia, állandó irritáció (füst, por) is. Ez az úgynevezett nem fertőzéses kötőhártya-gyulladás, amely esetében a tünetekhez viszketés is társulhat. A fertőzéses eredetű gyulladás többféle lehet, kezelésük a betegség eredetétől függ. A panaszokkal minden esetben keressük fel a szemorvost, mivel a gyulladás komolyabb szövődményeket is okozhat” – mondta dr. Csidey Mária, a Budai Egészségközpont szemész szakorvosa.
A fertőzéses kötőhártya-gyulladás
- vírusos,
- bakteriális vagy
- gombás eredetű is lehet.
Könnyű, finom vacsora: lazactatár
2018. június 01.
Egy könnyű kis vacsora, amelynek elkészítése 7 perc, javasolt 30 további percig hagyni összeérni - míg igaziból "megérkezel" haza, kiengedsz, beindítod a gyomornedveidet egy pohár fehér borral - és máris fogyaszthatod ezt az egészséges finomságot!
Hozzávalók:
15 dkg füstölt lazac
1 kis fej lila hagyma
fél citrom reszelt héja és leve
fél csokor kapor
2 evőkanál olívaolaj
frissen őrölt bors
A tálaláshoz:
uborka szeletek
piritós
Van megoldás a kismamák haj- és bőrproblémáira
2018. június 01.
A fogantatás pillanatától kezdve számos változás megy végbe a szervezetben, amely gyakran haj- és bőrproblémákat is eredményez. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a várandósság alatti hormonális és kötőszöveti változások hatásairól és a kezelési lehetőségekről beszélt.
Változások a bőrön
A várandósság alatt bekövetkező hormonális változások azt is eredményezhetik, hogy a meglévő szeplők, májfoltok sötétebbek lesznek, az anyajegyeknek pedig változhat a színe, mérete. Ezen változások általában jóindulatúak, de – mint minden változást – ezt is ajánlott bőrgyógyásszal ellenőriztetni. A terhességre különösen jellemző lehet, hogy bőrszínű, nyeles növedékek (fibrómák) alakulnak ki a nyak, hónaljak, mellbimbó területén. Megjelenhetnek apró, olykor viszkető, száraz felszínű, barna növedékek is, amelyek jóindulatú, fokozott szarutermelés következtében kialakuló, nem fertőző szemölcsök (seborrhoeas verruca). Ha ezek esztétikailag vagy elhelyezkedésük miatt zavaróak, a terhesség után bőrgyógyásszal lehet eltávolíttatni.
Szinte minden kismama megfigyelheti, hogy az emlőbimbó és az emlőudvar sötétebbé válik, a has középső vonalán pedig egy sötétebb csík jelenik meg. Ezek a változások a szülés után rendszerint elmúlnak. Megelőzésképpen azonban a pigmentációs zavarok ellen különösen fontos a megfelelő faktorszámú fényvédő termékek használata.
Mit tekerjen a gyerek a kétkerekű kerékpár előtt?
2018. május 31.
A gyerekek többsége 5 éves kor körül tanul meg kétkerekű kerékpárral közlekedni. Addig azonban hosszú út vezet a fejlődésben: olyan képességek kialakulására van szükség, amelyek ezt lehetővé teszik. Ezekről, és az életkor szerint ajánlható kerékpárokról is beszélt Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője.
1 éves kortól babajárgány
Az első járgányt már akkor érdemes beszerezni, amikor a gyermek önállóan jár. Az első lépések megtétele után, a kicsik szívesen közlekednek úgy, hogy valamit tolnak maguk előtt, ez biztonságérzetet ad közlekedés közben. Erre jó célt szolgál kezdetben a babakocsi is – ha éppen nem akar benne ülni és nézelődni – akkor foghatja az ülés alatti kosarat, mi pedig a felső kar segítségével biztosan tartva, a gyerek tempójához alkalmazkodva tolhatjuk a babakocsit. Később, amikor már biztosabban jár, érdemes erre a célra beszerezni egy babajárgányt is. Ezek a négykerekű járgányok multifunkciósak: az ülés alatti rész pakolható, az út közben szerzett kincseket is elrejthetik benne, a háttámla séta közben tolható, ha pedig inkább leülne, akkor egyszerű „motorként” is használhatja, lábbal hajtva.
Mikor kritikus a hajhullás? Bőrgyógyász segít!
2018. május 31.
Az emberek közel a felének jelenleg is hullik a haja, vagy a közelmúltban volt ilyen problémája, de ennek ellenére szinte semmivel nem kezeljük a hajvesztést!
Hullik a hajunk, de nem foglalkozunk vele!
Szinte az emberek felének hullik a haja, vagy a közelmúltban problémájuk volt a hajvesztéssel. Érdekes, hogy minél idősebbek leszünk, annál kevésbé vagyunk megelégedve a hajunkkal. Mindemellett csak igen kevesen, a megkérdezettek 60%-a dönt úgy, hogy valamilyen módon megpróbálja kezelni a hajhullást. Közülük minden harmadik ember valamilyen samponhoz, hajszeszhez, balzsamhoz fordul segítségért. 32%-a válaszadóknak valamilyen étrendkiegészítőt ,vagy vitamint kezd el szedni, de 40%-uk bizony semmit sem tesz, hogy megállítsa a hajszálak elvesztését. „A hajhullással pedig foglalkozni kell” – állítja Dr. Csősz Judit, a Tricovel szakértője – „Egyrészt minél korábban ismerjük fel a kóros hajhullást és minél korábban kezdjük el kezelni azt, annál nagyobb lehet a siker, másrészt a hajhullás hátterében súlyosabb betegségek is állhatnak, amit érdemes kivizsgáltatni.”
Hurrá, jön a nyár! - A herpes és az alvászavarok is...
2018. május 30.
Nyár, nyaralás, szünidő, napsütés, jókedv, vidámság. Mindenkinek legyen része ezekben! De mint mindennek, a nyárnak is vannak árnyoldalai. Ha ismerjük ezeket, könnyebben felkészülhetünk rájuk.
Imádja a napfényt? Sajnos, a herpesze is…
Számos tényező van, ami előhívhatja a herpeszes hólyagocskákat, ha valaki hajlamos az ajakherpeszre. A menstruációs ciklussal járó hormonális változások, a stressz, a fogászati beavatkozások éppúgy vezethetnek szemmel látható ajakpanaszokhoz, mint az erős napsütés.
Bár logikusnak tűnik a fényvédelem alkalmazása az ajkakon is, vizsgálatok alapján ilyen módon sem előzhető meg garantáltan a herpesz!
Ha már fellépnek a tipikus herpeszes panaszok, lényeges minél hamarabb elkezdeni a kezelést!
Vény nélküli hatóanyagok
Külsőleg: aciklovir, dokozanol, karbenoxolon, penciklovir, tromantadin
Többet költ, aki kevesebbet alszik
2018. május 30.
Kialvatlan állapotban ne induljunk bevásárolni, ha nem szeretnénk feleslegesen sokat költeni. Az Obesity folyóiratban közölt kutatás szerint ilyenkor nemcsak többet veszünk a kelleténél, de nehezebben mondunk nemet az egészségtelen ételekre is.
Alvás és étvágy
Az alváshiány és elhízás közti kapcsolat korábbi kutatásokban is bizonyítást nyert. Bizonyos hormonok értéke ugyanis a pihenés folyamatához kapcsoltan változik, és az alvási folyamat károsodása megzavarja ezeknek a hormonoknak fiziológiás változását, amik így képesek gátolni a zsírszövet lebomlását, és akadályozni a fogyást – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus-főorvos. Úgy tűnik azonban, hogy az alváshiány nemcsak ilyen módon segíti elő a plusz kilók megjelenését, az elhízást döntési képességeink is befolyásolják. Az Obesity folyóiratban megjelent kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy kialvatlan állapotban hajlamosabbak vagyunk a szükségesnél több és egészségtelenebb ételt választani a bevásárlás során.