A vakáció réme, a fülfájás
2018. július 12.
A meleg nyár beköszöntével azt gondolnánk, gyermekünk egy időre búcsút mondhat a betegségeknek. Sajnos azonban a fülproblémák nyaranta különösen gyakoriak a kicsik körében.
Bár jó idő beköszöntével elbúcsúzhatunk néhány tipikusnak mondható őszi-téli megbetegedéstől, azonban teljesen sajnos nem könnyebbülhetünk meg: most jönnek a nyári problémák. Tipikusan nyári betegség a légkondicionáló okozta meghűlés csakúgy, mint a pollenallergia és persze a hallójárat-gyulladás…
Hallójárat-gyulladás
A hallójárat gyulladása jellemzően nyári betegség, melynek oka az, hogy a hallójáratba víz kerül. Vagyis a betegséget nem a hideg okozza, hanem hogy a hallójáratban víz hatására felázik a bőr, így a hallójárat, ami egyébként sem túl ‘steril’ környezet, ideáli terepet jelenthet a baktériumok, gombák megtelepedésének és szaporodásának. Természetes vizeinkben fürdőzve nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is ki vannak téve a kellemetlen megbetegedésnek, melyet fájdalom, érzékenység, váladékozás,hallásromlás kíséri.
Míg a hallójárat-gyulladás tipikusan nyári betegség, a középfülgyulladás inkább telente kínozza a gyerekeket. Bár nyáron is előfordulhat, télen sokkal gyakoribb: a középfülgyulladás nem ritkán társbetegségként jelenik meg, néhány tipikusnak tekinthető, téli probléma, például mandulagyulladás mellett vagy után bukkan fel.
Kevesen tudják, hogy néha, ha középfülgyulladás gyakorivá válik, felmerülhet akár ételallergiára gyanúja is. A tejfehérje, glutén- vagy éppen tojásallergia az arra érzékenyeknél a fülben is jelentkezhet, gyulladást okozva. Egy-egy alkalommal előforduló középfülgyulladás még nem ad okot a riadalomra, de ha szinte olyan sűrűn jelentkezik, mint egy hétköznapi nátha, akkor bizony érdemes alaposan kivizsgáltatni a problémát.
Szezonális betegségek megelőzése esszenciális olajokkal
2018. július 11.
-
Ha nyár, ki ne szeretne sütkérezni a napon? Ha ezt túlzásba vittük, akkor sem kell kétségbe esünk, mert az égési sérülésekre ideális a levendula olaja. A levendula olaja egyébként bármilyen égési sérülésre is ajánlott, mert látványos, fájdalommentes és gyors javulást eredményez. Ezt misem bizonyítja jobban, mint a modern aromaterápia megalkotójának dr. René-Maurice Gattefossé vegyésznek az esetek, aki súlyos balesete következtében ismerte meg saját bőrén keresztül az illóolaj jótékony hatását, amikor is egy laboratóriumi kísérlete során bekövetkezett robbanásban nagyon súlyos égési sérülést szerzett az egyik kezén. Hirtelen reflexből belenyúlt a legközelebbi folyadékba, ami levendula illóolajat tartalmazott. Bár a „kezelése” a véletlennek köszönhető, a megsérült vegyész azonban azt tapasztalta, hogy enyhültek fájdalmai és felgyorsult a gyógyulási folyamata is, amit a levendula olajnak tudtak be. Ennek hatására fordult a figyelme az illóolajok felé. Az aromaterápia ezt követően az 1980-as évektől kezdve meghódította Franciaországot és Nagy-Britanniát. Népszerűsége azóta egyre csak nő szerte a világon, és persze hazánkban is.
-
Különböző bőrbetegségek, kiütések a bőrön, melyeket strandokon könnyen elkaphatunk. Erre találták ki a teafa illóolaját. Éljünk vele, kenegessük a fertőzött helyen bőrünket!
Új szuperfegyver az öregedés elleni harcban - ismerjük meg a kendert!
2018. július 11.
Üldözött drogalapanyag, az ipari felhasználás révén az egyik legtöbbet használt növényi rost, 2000 éves papíralap, mostanság pedig XXI. századi szuperfood. Mindez a kender, amelynek számtalan alfaja létezik, érdemes megismerni különleges sztoriját és utolérhetetlen összetevőit. Nézzük, mire is jó a kendermag és olaja.
Jól kifizetődő haszonnövény
Az ipari, táplálkozási és kozmetikai felhasználású nemesített kendernek nem sok köze van a marihuánaként ismert indiai vadkenderhez. Bár növénytanilag közvetlen rokonai egymásnak ezek a növények, sőt még a leveleik is igen hasonló formájúak, a drog alapját képező THC-tartalom a nemesített kendertípusokból teljesen hiányzik. Világszerte mintegy 30 ezer tonna kendert állítanak elő, ezek a növények a nemesített fajtákhoz tartoznak. Az ipari kender indiai vad rokonánál jóval több rostot tartalmaz, ez a tulajdonsága pedig már 2000 évvel ezelőtt is az egyik leggyakrabban használt haszonnövénnyé tette az ókori Kínában. Itt ugyanis papíralapanyagként szolgált. Mi magyarok is igen korán, ázsiai vándorlásaink során találkoztunk ezzel a jól hasznosítható növénnyel, i.e. 950-ből is találtak olyan textilmaradványokat, amelyek kenderből készültek. A ruhagyártás a mai napig az egyik legfontosabb összetevőként tekint a nemesített kenderre. Európában egyébként pont Franciaországban termesztik a legtöbb kendert, a világ termelésének ¾-e ugyanis innen származik. Bár a gallok földje élen jár a divatvilágban is, elsősorban nem a ruhaiparnak, hanem egyéb iparágaknak adják el a rengeteg kendert. Manapság papírt, különböző fához hasonló lemezeket, falborítást és autókarosszériát is szívesen készítenek kenderből, mivel rostjai ellenállóak és rugalmasak egyszerre. Egy időben kísérleteztek a kendermagból készült biodízel előállításával is, de időközben rájöttek, hogy a kendermag és annak olaja olyannyira értékes összetevőket tartalmaz, ami miatt érdemesebb inkább táplálkozási és kozmetikai célokra használni ahelyett, hogy elégetnénk az autóinkban.
Kapócs Zsóka: „Egy kicsit már untam magammal foglalkozni”
2018. július 10.
Kapócs Zsóka anyaságról, boldogságról, és természetesen nemrég született kisfiáról, Boriszról mesél…
Amikor egy kisbaba megszületik, mindent megváltoztat – onnantól kezdve körülötte forog a világ, a szerepek felcserélődnek, ő lesz a főnök számtalan dologban. Épp ez a helyzet Kapócs Zsókáéknál is, akinek kisfia alig múlt 2 hónapos, de máris ő dirigál. Ám Zsóka ezt cseppet sem bánja, mindennél jobban vágyott arra, hogy gyermeke szülessen, még ha ez sokszor azzal is jár, hogy bizonyos helyzetekben ő maga háttérbe szorul.
Ahogy minden szülőnek, természetesen Kapócs Zsókának is saját kisfia a legjobb és legszebb gyerek a világon. De a magától értetődő dolgokat félretéve, Borisz alapvetően tényleg nagyon jó baba, aki csak akkor nyűgös, ha éhes vagy fáj valamije.
„Remélni sem mertem volna, hogy Borisz ilyen jó baba lesz, aki tényleg csak akkor sír, ha valami baja van. Azzal viszont tisztában voltam, ha megérkezik teljesen felülír majd mindent az életemben. Tudtam, hogy magamnak már nem leszek annyira fontos. Lecsúsztam az első helyről, de ez így van jól” – kezdte Kapócs Zsóka.
„Most, hogy minden Borisz körül forog, sokszor kapom azon magam, hogy kicsit túlaggódom a vele kapcsolatos dolgokat, de igyekszem ezt is megfelelő mederben tartani. Szerencsére makkegészséges, és erős gyermek, de attól még természetesen azokat a vizsgálatokat, amelyek a korának megfelelően éppen aktuálisak és javasoltak, nem hagyjuk ki. Ilyen volt például a három testtájas ultrahang is, amellyel a csípőjét, koponyáját és a hasát vizsgálták meg nemrégiben a Czeizel Intézetben” – folytatta a színésznő.
Kapócs Zsóka számára párja is hatalmas segítség, akire a kisfiuk körüli teendőkben is bármikor számíthat.
Mire figyeljünk hőség idején?
2018. július 10.
A mostani nyár is bővelkedik olyan napokban, amikor éjjelre is alig hűl le a levegő. Ez bizony próbára teszi a szervezetünket. Szerencsére testünk sok mindent képes korrigálni, kompenzálni, de érdemes pár dolgot megfogadni.
Folyadékpótlás: akkor is igyunk, ha nem érezzük a szomjúságot. Az ajánlott 2-2,5 liter folyadék feletti mennyiségre lehet szüksége a szervezetünknek, attól függően, hogy mennyit izzadunk, mennyit vagyunk a napon. Legjobb a tiszta víz, tea, de amennyiben a gyerekek nem isznak elegendő vizet ajánlható a limonádé is. Felnőtteknek mentalevéllel kitűnő hűsítő.
A folyadék pótlása mellett a sókat is pótolni kell, ilyenkor több sóra van a szervezetünknek szüksége.
Nem ajánlott a tűző napon lenni 11-15 óráig, ám aki munkája miatt kényszerül erre, fedje a testét lenge szellős ruhával, vagy használjon napvédő krémet.
Az öltözet legyen-világos, könnyen szellőző ruha, fejvédőként szalmakalap, kalap.
Vigyázzunk a gyerekekre, csecsemőkre. Ők még érzékenyebbek, mint a felnőttek.
Ne hagyjunk a gépkocsiban bezárva gyereket, állatokat! Sajnos minden évben beszámolnak tragikus eseményekről ezzel kapcsolatosan.
Mellkasi fájdalom? Ezek a szükséges vizsgálatok!
2018. július 09.
Szorító, szúró vagy bizonytalan fájdalom a mellkasban? Számos betegségre utalhat az ilyen jellegű tünet, amelynek kivizsgálási lehetőségeiről Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa beszélt.
Sokan akkor tapasztalják a szorító mellkasi fájdalmat, ha terhelik magukat, majd mivel pihenésre elmúlik a kényelmetlenség, legyintenek rá. Holott ez a tünet akár szívkoszorúér szűkületre is utalhat, így mindenképpen érdemes kivizsgáltatni. Ha beteg nyugalomban vagy a terhelés megszűnése után is tartós vagy fokozódó fájdalmat érez a szegycsont környékén, amelyet verejtékezés és más vegetatív tünetek (például hányinger, légszomj, gyors, szabálytalan pulzus) kísérnek, akkor mentőt kell hívni! A vizsgálatok során kiderülhet, valóban szívbetegségről van-e szó, vagy akár egy tüdő- vagy mellhártyagyulladás, esetleg pánikbetegség okozta-e a tüneteket. Amennyiben az előbbiről van szó, a gyors beavatkozással és kezeléssel megelőzhetők lehetnek a szövődmények.
Sokkal gyakoribb, hogy a mellkasi fájdalom nem ennyire kifejezett, inkább csak bizonytalan érzésként jelentkezik. Ennek hátterében számos ok meghúzódhat, a refuxtól kezdve, az asztmán keresztül a bordaporc gyulladásig. Mivel azonban szív- és érrendszeri betegség is okozhat ilyen tünetet, a panasz ismétlődésekor indokolt a kardiológus szakorvosi kivizsgálás.
Gyógyulás, öngyógyítás! De hogyan?
2018. július 09.

Most már talán azokat az időket éljük, hogy ki lehet mondani: fejlődni jövünk a Földre. Talán már ott járunk, hogy egy ilyen mondatot olvasva, nem kattintunk tovább, hanem egy nagy levegőt véve, a dolgok mögé nézünk. Mindannyian megtapasztaltuk már azt, hogy az életben hol fent, hol lent vagyunk. Éreztük már azt is, hogy amikor minden jó, akkor az egész közérzetünk is jó. Amikor pedig a hullám lenti részében vagyunk, akkor még a testünk is nehezebb, fáradtabb. Ilyen a duál világ.
Valójában minden mindennel összefügg. Ami bent zajlik, az megjelenik a fizikai kinti valóságunkban is. Ez azt jelenti, hogy ha bent félelem uralkodik, akkor ez az energia a testre is kihat. Ha valakire tartósan dühösek vagyunk például, akkor jó tudni, hogy ezt a haragot és dühöt a máj raktározza első sorban. Talán innen ered a „ rossz májú” kifejezésünk… Ezért nagyon fontos kideríteni, hogy ki vagy mi a harag, düh oka. Többek között sokszor a plusz kilóknak is a harag és a düh az egyik okozója.
Az asztma sajnos nem megy vakációra
2018. július 08.
Nyáron mindent hajlamosak vagyunk kicsit lazábban venni, és ez sajnos az olyan krónikus betegségek kezelésére is igaz, mint az asztma. Emiatt a nyári időszakban rendszerint megnő a sürgősségi ellátást, kórházi kezelést igénylő asztmás esetek száma. A Children’s Hospital Colorado orvosai arra figyelmeztetnek, hogy a felírt gyógyszereket akkor is az előírtaknak megfelelően kell szedni, ha a gyermek jól van, hiszen a tünetmentesség csak így tartható fenn.
Ne változtassunk saját döntésünk alapján!
A kórház orvosai szerint az asztmás gyermeket nevelő szülők többsége pontosan tudja, hogy a felírt gyógyszerelés betartása pollenszezonban még fontosabb, hiszen a levegőben keringő allergének sok asztmásnál okoznak tüneteket, akár asztmás rohamot is kiválthatnak. Néhányan azonban úgy érzik, hogy a vakáció idejére szívesen szabadulnának a napi gyógyszerszedéstől és inhalátorok használatától. Ilyen esetben pusztán szerencse kérdése, ha a gyerek állapota nem fordul rosszabbra – figyelmeztet dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa. A kezelőorvos által felírt gyógyszereken csakis az orvos módosíthat, a gyermek állapotának, tüneteinek függvényében és a vizsgálatok eredménye alapján.
Teljes élet asztmával
Az asztma krónikus betegség, mely a légutak gyulladásával jár. Ez okozza a betegeknél jelentkező köhögési rohamokat, nehézlégzést, fulladást. A jól beállított kezelés és a rendszeres gyógyszerszedés ezeket a tüneteket kezeli, segítségével az asztmás gyerekeknek sem kell kimaradni semmiből, nyugodtan sportolhatnak, táborokba mehetnek, ha az előírtaknak megfelelően használják a gyógyszereiket, inhalátoraikat. Ha azonban ez elmarad, vagy rendszertelenné válik, akkor a tünetek visszatérnek, súlyos esetben pedig kórházi kezelést igénylő asztmás roham is jelentkezhet.
Miben áll a tehetséged?
2018. július 08.

A VÁRAKOZÁS CSAPDÁJA
Mindaddig, míg várok valamit az élettől, szükségszerűen csalódni fogok. Csalódni, hiszen az aktív cselekvés helyett, a passzív várakozást választom. Várom, hogy a sorsom jobbra forduljon, hogy meglássanak, felfedezzenek, elismerjenek,értékeljenek, megszeressenek, miközben én magam mindezért semmit sem teszek.
Abban a pillanatban azonban, ahogyan megváltoztatom az attitűdömet, s ahelyett, hogy én várnék bármit is, inkább azt nézem, mit adhatok, máris cselekvő személlyé válok, aki képes változtatni aktuális helyzetén.
A cselekvésen keresztül adhatok, a cselekvésen keresztül kapcsolódhatok másokhoz, a cselekvés teremti meg a közös élmények átélésének, valamint a személyes fejlődéshez nélkülözhetetlen visszajelzések megtapasztalásának lehetőségét.
Tudta? Lehet 1-es típusú cukorbeteg felnőttként is
2018. július 07.
Az 1-es típus cukorbetegséget gyakran gyerekkori diabetes-nek is hívják, ám az elnevezés megtévesztő, ugyanis felnőttként is ugyanúgy diagnosztizálásra kerülhet. Hogy milyen tünetek utalhatnak rá, és hogy miként lehet kezelni, arról dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.
Inzulinhiány a szervezetben
Az 1-es típusú cukorbetegség másik neve az inzulin-függő diabetes, melyet általában gyermek-és fiatal felnőttkorban diagnosztizálnak, ám nem ritka, amikor felnőtteknél derül rá fény. Hátterében kóros autoimmun folyamat húzódik, melynek során a szervezet (autoantitestek) megtámadja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta sejtjeit. Ez lehet genetikai hajlam is, de előfordulhat, hogy külső tényező (pl. bizonyos vírusfertőzések) provokálja a kóros folyamatot. Mivel ekkor nem, vagy csak igen kevés inzulin termelődik, így nincs, ami normalizálná a vércukor szintjét, így annak mennyisége megugrik.
Az 1-es típusú cukorbetegség fázisai
- Megjelenik az első autoantitest: ekkor stagnálhat a folyamat, nem feltételen alakul ki a diabetes
- Több autoantitest található a vérben
- Csökkenő inzulin-elválasztás figyelhető meg
- Kialakul az 1-es típusú diabetes