Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Van megoldás a kismamák haj- és bőrproblémáira

2018. június 01.

A fogantatás pillanatától kezdve számos változás megy végbe a szervezetben, amely gyakran haj- és bőrproblémákat is eredményez. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a várandósság alatti hormonális és kötőszöveti változások hatásairól és a kezelési lehetőségekről beszélt.

Változások a bőrön

A várandósság alatt bekövetkező hormonális változások azt is eredményezhetik, hogy a meglévő szeplők, májfoltok sötétebbek lesznek, az anyajegyeknek pedig változhat a színe, mérete. Ezen változások általában jóindulatúak, de – mint minden változást – ezt is ajánlott bőrgyógyásszal ellenőriztetni. A terhességre különösen jellemző lehet, hogy bőrszínű, nyeles növedékek (fibrómák) alakulnak ki a nyak, hónaljak, mellbimbó területén. Megjelenhetnek apró, olykor viszkető, száraz felszínű, barna növedékek is, amelyek jóindulatú, fokozott szarutermelés következtében kialakuló, nem fertőző szemölcsök (seborrhoeas verruca). Ha ezek esztétikailag vagy elhelyezkedésük miatt zavaróak, a terhesség után bőrgyógyásszal lehet eltávolíttatni.

Szinte minden kismama megfigyelheti, hogy az emlőbimbó és az emlőudvar sötétebbé válik, a has középső vonalán pedig egy sötétebb csík jelenik meg. Ezek a változások a szülés után rendszerint elmúlnak. Megelőzésképpen azonban a pigmentációs zavarok ellen különösen fontos a megfelelő faktorszámú fényvédő termékek használata.



Mit tekerjen a gyerek a kétkerekű kerékpár előtt?

2018. május 31.

A gyerekek többsége 5 éves kor körül tanul meg kétkerekű kerékpárral közlekedni. Addig azonban hosszú út vezet a fejlődésben: olyan képességek kialakulására van szükség, amelyek ezt lehetővé teszik. Ezekről, és az életkor szerint ajánlható kerékpárokról is beszélt Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője.

1 éves kortól babajárgány

Az első járgányt már akkor érdemes beszerezni, amikor a gyermek önállóan jár. Az első lépések megtétele után, a kicsik szívesen közlekednek úgy, hogy valamit tolnak maguk előtt, ez biztonságérzetet ad közlekedés közben. Erre jó célt szolgál kezdetben a babakocsi is – ha éppen nem akar benne ülni és nézelődni – akkor foghatja az ülés alatti kosarat, mi pedig a felső kar segítségével biztosan tartva, a gyerek tempójához alkalmazkodva tolhatjuk a babakocsit. Később, amikor már biztosabban jár, érdemes erre a célra beszerezni egy babajárgányt is. Ezek a négykerekű járgányok multifunkciósak: az ülés alatti rész pakolható, az út közben szerzett kincseket is elrejthetik benne, a háttámla séta közben tolható, ha pedig inkább leülne, akkor egyszerű „motorként” is használhatja, lábbal hajtva.



Mikor kritikus a hajhullás? Bőrgyógyász segít!

2018. május 31.

Az emberek közel a felének jelenleg is hullik a haja, vagy a közelmúltban volt ilyen problémája, de ennek ellenére szinte semmivel nem kezeljük a hajvesztést!  

Hullik a hajunk, de nem foglalkozunk vele!

Szinte az emberek felének hullik a haja, vagy a közelmúltban problémájuk volt a hajvesztéssel. Érdekes, hogy minél idősebbek leszünk, annál kevésbé vagyunk megelégedve a hajunkkal. Mindemellett csak igen kevesen, a megkérdezettek 60%-a dönt úgy, hogy valamilyen módon megpróbálja kezelni a hajhullást. Közülük minden harmadik ember valamilyen samponhoz, hajszeszhez, balzsamhoz fordul segítségért. 32%-a válaszadóknak valamilyen  étrendkiegészítőt ,vagy vitamint kezd el szedni, de 40%-uk bizony semmit sem tesz, hogy megállítsa a hajszálak elvesztését. „A hajhullással pedig foglalkozni kell” – állítja Dr. Csősz Judit, a Tricovel szakértője – „Egyrészt minél korábban ismerjük fel a kóros hajhullást és minél korábban kezdjük el kezelni azt, annál nagyobb lehet a siker, másrészt a hajhullás hátterében súlyosabb betegségek is állhatnak, amit érdemes kivizsgáltatni.”



Hurrá, jön a nyár! - A herpes és az alvászavarok is...

2018. május 30.

Nyár, nyaralás, szünidő, napsütés, jókedv, vidámság. Mindenkinek legyen része ezekben! De mint mindennek, a nyárnak is vannak árnyoldalai. Ha ismerjük ezeket, könnyebben felkészülhetünk rájuk.

Imádja a napfényt? Sajnos, a herpesze is…

Számos tényező van, ami előhívhatja a herpeszes hólyagocskákat, ha valaki hajlamos az ajakherpeszre. A menstruációs ciklussal járó hormonális változások, a stressz, a fogászati beavatkozások éppúgy vezethetnek szemmel látható ajakpanaszokhoz, mint az erős napsütés.


Bár logikusnak tűnik a fényvédelem alkalmazása az ajkakon is, vizsgálatok alapján ilyen módon sem előzhető meg garantáltan a herpesz!

Ha már fellépnek a tipikus herpeszes panaszok, lényeges minél hamarabb elkezdeni a kezelést!

Vény nélküli hatóanyagok

Külsőleg: aciklovir, dokozanol, karbenoxolon, penciklovir, tromantadin



Többet költ, aki kevesebbet alszik

2018. május 30.

Kialvatlan állapotban ne induljunk bevásárolni, ha nem szeretnénk feleslegesen sokat költeni. Az Obesity folyóiratban közölt kutatás szerint ilyenkor nemcsak többet veszünk a kelleténél, de nehezebben mondunk nemet az egészségtelen ételekre is.  

Alvás és étvágy
Az alváshiány és elhízás közti kapcsolat korábbi kutatásokban is bizonyítást nyert. Bizonyos hormonok értéke ugyanis a pihenés folyamatához kapcsoltan változik, és az alvási folyamat károsodása megzavarja ezeknek a hormonoknak fiziológiás változását, amik így képesek gátolni a zsírszövet lebomlását, és akadályozni a fogyást – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus-főorvos. Úgy tűnik azonban, hogy az alváshiány nemcsak ilyen módon segíti elő a plusz kilók megjelenését, az elhízást döntési képességeink is befolyásolják. Az Obesity folyóiratban megjelent kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy kialvatlan állapotban hajlamosabbak vagyunk a szükségesnél több és egészségtelenebb ételt választani a bevásárlás során.



A náthától is jobban féltjük gyerekünket, mint az elhízástól

2018. május 29.

A 0-10 éves korú gyerekeket nevelő édesanyák legnagyobb félelme, hogy a gyereknek eltörik a karja vagy a lába, a legkevésbé pedig attól tartanak, hogy a gyerek túlsúlyos lesz – ez derült ki az Európai Elhízás elleni nap alkalmából, az NRC által készített reprezentatív felmérésből .

Míg az édesanyák kétharmada tud arról, hogy az elhízás kockázata gyerekkorban a megfelelő táplálással és életmóddal jelentősen csökkenthető, nagyon kevesen tesznek valós lépéseket ennek érdekében, ráadásul akkor sem a megelőzésben fontos első 1000 napban, hanem jellemzően csak a nagyobb gyerekeknél kerül elő ez a kérdés.

Az NRC reprezentatív kutatásának adatai szerint tízből nyolc szülő a csonttöréstől félti leginkább 0-10 éves kor közötti gyermekét, valamint azoktól a súlyos betegségektől, amelyek műtéti beavatkozást igényelnek. Ilyen például a mandulaműtét, vakbélgyulladás. A harmadik helyen olyan betegségek állnak, mint az influenza, a rotavírus vagy a bárányhimlő, amelyek miatt a gyerekek könnyen kórházi ápolásra szorulhatnak. Az anyák által rettegett betegségek sorában az allergia után következnek a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség.

Nagyon meglepő, hogy a felmérés szerint az elhízástól féltjük legkevésbé gyermekeinket, ezt még a nátha és a megfázás is megelőzi, pedig köztudott, hogy az elhízás olyan betegségekért tehető közvetlenül felelőssé, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, vagy a cukorbetegség.



Fogyj házimunka közben!

2018. május 29.

Most azt hiszed megőrültünk, de valójában tökéletesen komolyan gondoljuk. Mondhatnánk, hogy kipróbáltuk, de te magad is kipróbáltad már, csak nem tudod! Itt a tavasz, gyere, súrolj velünk!  

Az edzés elengedhetetlen a csinos, fitt külső és az egészség megőrzése érdekében. Nincs időd rá? Segítünk!

Te mire vágysz?
Jó alakra, kellemes munkahelyre vagy egy tiszta otthonra? Mi mindegyikre vágyunk. Turbózd fel magad és üss két legyet egy csapásra, sportolj velünk a ház körül!



A 3 legfontosabb ok, amiért NEM fogyunk. Fogyókúrás hibáink és a megoldásuk

2018. május 28.

Örülünk és rettegünk! Annak és amiatt, hogy süt a Nap! Hisz mindjárt bikini szezon és nem megy a fogyás! Alapvető hibák, amelyek teljesen lehetetlenné teszik a súlyvesztést. Hogy melyek ezek? Nem iszol elég vizet? Keveset mozogsz, egész nap ülsz a gép előtt? Na nézzük csak!  

Most már muszáj, hogy megmozduljon a súlyom - LEFELE VELE! De egyszerűen képtelen erre.


Íme a hibák, amik - nagyon valószínű, hogy - útját állják. Sajnos igen gyakorta találkozni velük.

1. Diéták gyakori váltogatása - HIBA!
Aki nem képes kitartani egyetelen típusú diéta mellett, az bármennyire is azt hiszi, nem fogyókúrázik. A szervezete nem képes egyik rendszerről a másikra átállni, mindössze néhány óra alatt  Ha ma vegetáriánus, holnap Atkins úr húsevő diétáját követi, holnapután pedig 3napot megcsinál a kilencvennaposból, akkor abból soha nem lesz semmi. Sőt, éppen ellekezőre fordulhat a dolog - hízni kezdhet. A legtipikusabb hibák egyike például, hogy átáll valaki a húsevésről vegetáriánus táplálkozásra, majd tésztát eszik tésztával. Ez például garantált hízáshoz vezet.
A diéta törés szintén ebbe a problémakörbe tartozik. Ha valaki becsülettel tart egy bizonyos diétát, amiben például tiltott a kávézás, vagy az édesség, és mégis beviszi a diétába a tiltott dolgot, akkor a hatás szintén elmarad. Hiába volt az egész diéta.



Beszélgetés Hargitay Andrással

2018. május 28.

Kilencévesen még úszni sem tudott, 13 évesen már Európa-bajnok volt. Ez a szédületes tempó, a tudatosság, a maximalizmus, a sikerorientáltság jellemzi dr. Hargitay András olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó, állatorvos életét. De a részletekről beszéljen ő maga.

  • Más 13 évesen még versenyautóért könyörög. Te 13 évesen az ifjúsági Eb-n két aranyérmet szereztél. Hogy élted ezt meg szinte gyerekként, tudtad ennek a jelentőségét?

13 évesen talán már tudtam, de 9 évesen egy véletlen kapcsán kerültem be az úszósportba. Vízilabdásnak jelentkeztem, de Széchy Tamás rögtön kiválasztott, hogy tehetséges vagyok. Ez volt április, május környékén, és még abban az évben decemberben megnyertem az első versenyemet úszásban.

  • De amikor jelentkeztél, akkor már tudtál úszni?

Egyáltalán nem tudtam. Széchy Tamás tanított meg.

  • Ennyi idő alatt?

Igen. Akkor voltam 9 éves. Aztán 13 éves koromban, 1969-ben először kerültem ki egy nemzetközi versenyre, Trentóba, végignyertük a korosztályomban az összes versenyt. Abban az évben volt az Ifjúsági Európa-bajnokság is, és ott a nálam két évvel idősebbek között megnyertem az Ifi-Eb-t. Ekkor már nemzetközileg is odafigyeltek az eredményeimre. Amikor az Európa-bajnokság döntőjére mentem ki – még most is emlékszem arra –, Széchy Tamás odalépett hozzám, és azt mondta: ne felejtsd el, fiam, most a hazádért úszol!

  • Ez volt a motiváció?

Igen. Bennem akkor már tudatosult, hogy ez már nemcsak azt jelenti, hogy én első leszek, vagy második, hanem ez már annál több. És ne felejtsük el, hogy 1969-et írtunk, én abban az évben már másodszor mentem ki nyugatra, míg a felnőtt emberek háromévenként utazhattak. Visszatérve a versenyautóra, én is azzal játszottam, csak nekem az volt a kiváltság, hogy én Bécsben vásároltam a nálunk még ismeretlen versenyautót, ami távirányításos volt. A komoly versenyeredmények mellett azért gyereknek is megmaradtam, és hosszú időn keresztül még játszottam is. Csak az én játékaim mellett ott volt az úszás is.



Eperkrémleves

2018. május 27.

Elképesztő gyorsan elkészíthető, krémes finomság. Akár még a mai ebéd is lehet!  

Hozzávalók:

  • 1 csésze kesudió
  • 4 csésze eper,
  • 1 banán,
  • csipet vanília
  • 1-2 szem datolya apróra vágva
  • 2 csésze tiszta víz (ha túl sűrű lenne, akkor több)
A hozzávalókat turmixgépben simára turmixoljuk, és már lehet is tányérokba önteni, díszíteni felvágott eperrel, mentalevelekkel.

A kesudiót és a vizet lehet helyettesíteni más növényi tejjel, pl kókusztejjel is nagyon finom! 



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...519520521...611
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.