Elhanyagolt esszencia: meddőség
2017. szeptember 28.
Egyre gyakoribb jelenséggé válik a hibás életmódból fakadó meddőség. Manapság megrendítő lehet egy pár számára a hír, azonban nem mindegy, hogy az miből ered.
A genetikai sérülésből, betegségből fakadó terméketlenség komoly súlyú probléma. Azonban a többség csupán életmódbeli problémából fakadóan vált meddővé. Ez viszonylag egyszerűbb vizsgálatokkal, főként endokrinológussal együttműködve kideríthető. Elsőre az ember összeroppan lelkileg a hír hallatán, azonban számos olyan esettel találkoztam már, ahol nagyon komoly problémák ellenére is sikerült természetes módon teherbe esni.
Igaz az a mondás, miszerint „az vagy amit megeszel”!
Az étkezésünk egyre inkább felszínes, gyors, monoton tevékenységgé válik, jellemzően sokat eszünk, és egyáltalán nem tápláló élelmiszereket. E mellé társul a mozgáshiány és a fokozottan stresszes életvitel. Mindez pár éven belül felborítja a hormonális működést, az ivar- és petesejtek egészségét.
Ha hanyagoljuk a testünket, az is hanyagolja az igényeinket. Hogy várhatjuk el tőle, hogy megfelelően teljesítsen, ha mi magunk sem fordítottunk rá elég figyelmet, törődést? Szervezetünk ápolásra szorul, mint az a szobanövény, amelyet tartunk az ablakpárkányon. Biztosítani kell számára a megfelelő fény-, oxigén- és tápanyagfelvételt, és akkor virágozni fog.
Frissítsünk!
Frissíteni szükséges a testünkben zajló biológiai folyamatokat, ehhez kezdetben jól jön a gyógymasszázs, ami által javíthatunk az anyagcsere- és a hormonális működésen. Emellett a szervezet ki tudja magát pihenni, így a regenerálódási fázis elmélyül, és többszörös hatással újítja meg a sejteket. Főleg, ha fokozatosan és szakember segítségével kialakítjuk a saját étrendünket és mozgásformánkat. Kezdetben már ezek a lépések is látványos eredményeket hoznak.
5 igazság a fogágybetegségekről
2017. szeptember 28.
A fogágybetegségek igazi népbetegségnek számítanak, különböző fokozatai a felnőtt lakosság 75%-ánál kimutatható. Mivel a fogíny sorvadása nem jár fájdalommal, így sok esetben, mire fény derül a betegségre már a fog megtartása válik kétségessé. Előrehaladott állapotban ugyanis az ínysorvadás a fogíny szerkezetében olyan elváltozásokat okozhat, melyek a fogak elvesztéséhez is vezethetnek.
Hosszasan zajló folyamatról van szó, kezdetben felszíni ínygyulladás az első jel, mely mind lejjebb haladva a foggyökér illetve az azt körülvevő csont közötti rostrendszer pusztulását okozza, melynek egyenes következménye a fog meglazulása.
A fogíny gyulladását az érintett tetten érheti önmagán, ugyanis a fogínygyulladás elsődleges tünete a duzzadt, vörös íny. Mitöbb ha valaki ínyvérzést tapasztal, biztos lehet benne, hogy gyullad az ínye, hiszen az egészséges íny nem vérzik, még fogmosás alkalmával sem. Ha ezeket tapasztalva fogorvoshoz fordulunk, kezelőorvosunk panoráma röntgenfelvételt készít, melyen egyértelműen láthatóvá válik a fogakat körülvevő csont állapota, s megállapítható a fogínysorvadás mértéke. Az időben megkezdett kezeléssel megmenthető a fog.
Szinetár Dóra nagyfia is alig várja, hogy babázzon
2017. szeptember 27.
Már csak néhány hét van hátra Szinetár Dóra harmadik gyermekének érkezéséig. A színésznő családja igazi csapatként készül a kicsi fogadására, Dóra pedig mindent megtesz, hogy a babaszoba szépítésén túl gyermeke egészsége is biztonságban legyen.
Szinetár Dóra és Makranczi Zalán izgatottan várja kisfiúk érkezését. A gyönyörű színésznő „tapasztalt” várandósként már máshogy készül az anyaszerepre, mint első két gyermekénél.
„Marci fiamat húsz, a kislányomat pedig harminc évesen szültem. Teljesen más most, négy évtizeddel a hátam mögött babát várni. Fizikailag kicsit nehezebben élem meg, lelkileg viszont sokkal mélyebben tudok a pici fogadására készülni. Az ember ilyenkor már egészen máshol tart fejben. Anno nem filozofáltam sokat a bennem zajló folyamatokról, de most értem, hogy mi történik velem és megérint a dolog” – meséli a boldog kismama.
Dóra bár jellemzően nem az a típus, aki a széltől is óvja csemetéit, és túlzott aggódással igyekszik megelőzni a legapróbb bajt is, szerettei egészsége a legfontosabb számára.
„Nem vagyok parázós anyuka, soha nem volt például légzésfigyelőnk. Most sem tárazok be mindenféle bababiztonsági kütyükből, de a férjemmel egy olyan megoldást választottunk, amivel hosszú távon biztosíthatjuk az egész család egészségét. Már tíz évvel ezelőtt is elgondolkodtam az őssejt levételen, akkor ez elmaradt, de most élünk ezzel a lehetőséggel. Megkaptam a levételhez szükséges kis csomagot a Czeizel Intézetben, mert a sejteket az FH Biobankban tároljuk majd. Már ma is olyan sokrétűen hasznosítja az orvostudomány – súlyos égési sérüléseknél akár az egész bőrfelületet helyre lehet hozni – és ki tudja, mi minden lesz még gyógyítható az őssejtekkel tíz-tizenöt év múlva. Ráadásul nem csak a kisfiamat és a szűk családomat óvhatom az őssejt levétellel: genetikai egyezés esetén bajba jutott barátaimon, ismerőseimen is segíthetek.”
A bébiőrök és gyerekzárak hanyagolásán kívül, a várandósság ideje alatt a kismamákon elhatalmasodó vásárlási láz is elkerüli a mindig kiegyensúlyozott színésznőt. Férjével és gyermekeivel inkább lélekben teremtik meg a legkisebb családtag számára ideális környezetet.
Hozzátáplálás cumisüvegből
2017. szeptember 27.
A közted és babád közti szeretet és összetartozás legmagasabb szintje a szoptatással valósul meg. Ezt az időszakot úgy is felfoghatjuk, mint a várandósság meghosszabbodását, mert olyan egységben éltek tovább.
Az anyatejed a legideálisabb csecsemődre szabott táplálék. Minden tápanyagot megfelelő arányban, könnyen emészthető formában tartalmaz. Mennyisége kicsid igényei szerint változik, még a nap folyamán is. Hőmérséklete mindig megfelelő, hiszen közvetlenül, rendkívül higiénikus és gyönyörű „csomagolásból”, a melledből kapja.
Babádnak féléves koráig, de még azon túl sincs semmilyen más enni- vagy innivalóra szüksége. Az az ideális, ha akár 2 éves koráig, de azon túl is szoptatod gyermekedet, természetesen már más ételekkel kiegészítve.
Cumisüveg bevezetése előtt próbálkozhatsz szoptatásbarát itatókkal, pl. svéd itató, kihajló szélű pohár, Spilly Spoon gyógyszeradagoló kanál stb.
Táplálás cumisüvegből
Bármilyen ok miatt, ha úgy döntesz, hogy cumisüvegből is táplálod babádat, akkor jó, ha figyelsz a következőkre. Kicsidnek csak ajánld fel, hogy a szájába vegye az etetőcumit, de soha ne erőltesd! Megpróbálhatod az etetőcumival simogatni a baba arcát és ajkát, de ne tuszkold be a szájába. A cumi a csecsemő szájába egy kicsit felfelé álljon, a szájpadlását érintse, ne a nyelvét. Abban az esetben, ha a pici ellenáll vagy sír, tarts szünetet és később próbáld meg újra.
Ha először adsz cumisüvegből enni a szoptatott babádnak, akkor azt kis mennyiségekkel kezdd, és csak lassan, kb. 15 ml-ként emeld az adagokat. Legfontosabb, hogy csak szoptatás után adj pótlást!
Fémek a szájban? - Problémát okozhatnak!
2017. szeptember 26.
Fogfájásról, ínygyulladásról, esetenként fejfájásról panaszkodnak a páciensek és ritka, hogy ennek az okát a szájban lévő, különböző összetevőjű fémekben kereshetjük.
Az amalgámtömés önmagában is okozhat kellemetlen tüneteket, ha viszont valamilyen fémből fogpótlás is készült, akkor biztos, hogy a kellemetlen tünetek jelentkeznek. Az ok az, hogy a nyál – savas alkotóelemei révén – elektrolitként kezd működni, a különböző fémekből készült pótlások pedig, mint az elektrolízist működtető negatív illetve pozitív pólusok, galván jeleket bocsátanak ki. A galvanizáció következtében az egyik fém megpróbálja lebontani a másikat. A folyamatot az erre érzékeny beteg is érzi.
Egyik leggyakoribb tünet, hogy a szájban állandósul a savanykás ízérzet, holott nem evett a páciens savanyú ételt.
A megoldás az, hogy gyorsan meg kell szabadulni a hídtól, vagy az amalgámtöméstől.
De a legjobb: megszabadulni mindkettőtől.
Cseréljük kerámiára!
Sokkal bonyolultabb a helyzet, ha különböző időben, különböző típusú fémekből készült pótlások vannak a szájban és a köztük létrejött feszültség-különbség okozza a kellemetlen tüneteket. Van – mondjuk – egy műanyaggal kombinált fém híd az egyik oldalon és egy porcelánnal leplezett híd a másik oldalon. Ebben az esetben az segít, ha a páciens lecserélteti a műanyaggal kombinált pótlást – általában az a régebbi és amúgy is megérett már a cserére – fémkerámiából, vagy fémmentes kerámiából készült fogpótlásra.
A legmegbízhatóbb, ha minden korona vagy hídpótlást, fémmentes kerámiapótlásra cserélünk. Ez a legbiztosabb módja annak, hogy kiiktassuk a fémallergiát.
Miért nem elég a bőratka otthoni kezelése?
2017. szeptember 26.
A pattanásoktól, rosaceától szenvedők közül sokan már beazonosítani vélték, hogy bőratka okozza a problémájukat, esetleg már be is szerezték az otthoni kezelésre alkalmas szereket. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa azonban az öndiagnózis veszélyeire és a professzionális kezelés jelentőségére figyelmeztetett.
Mi a probléma az öndiagnózissal?
- Mivel az utóbbi időben egyre többet hallani-olvasni a bőratkák okozta panaszokról, így azok közül, akik pattanásokkal, rosaceával küzdenek, csupán az olvasottakra támaszkodva sokan elkezdik önmagukat kezelni az itt-ott beszerezhető készítményekkel. Ez egyrészt veszélyes, hiszen mindkét bőrproblémának számos oka lehet, a hormonális okoktól kezdve az egyes allergiákig, érzékenységekig, tehát közel sem biztos, hogy szükség van a bőratkák elleni szerekre.
- Másrészt pedig, ha valóban bőratka áll a bőrhibák mögött, az otthoni ápolás nem tudja azt a célirányos, speciális kezelést helyettesíteni, amire egy sokat tapasztalt kozmetikus képes. Tehát a legjobb esetben is elhúzódik így a javulás, illetve az sem biztos, hogy valóban bekövetkezik – hangsúlyozza Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa.
A horkolás nem csak zavaró, de veszélyes is lehet
2017. szeptember 25.
A horkolás nem csak a hálótársat zavaró jelenség, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus a horkolás szempontjából kockázatos élethelyzetekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A horkoló hangot a felső légutak lágy szöveteinek (garat oldalsó és hátsó falai, nyelvgyök, nyelvcsap, mandulák, lágyszájpad) vibrációja hozza létre. Mint minden harántcsíkolt izom, így a garatfeszítő izmok is ellazulnak alvás közben, ilyen módon nem tudnak részt venni a garat nyitva tartásában, így az erre hajlamos személyeknél felső légúti szűkület vagy akár elzáródás alakulhat ki. A ki-be áramló levegő megmozgatja a lágy szöveteket, ennek eredménye a horkoló hang.
Tudni kell, hogy a horkolás valóban megnehezítheti a hálótárs alvását, az erre vonatkozó panaszok nem tekinthetők hisztinek. Ráadásul a horkolás a horkolóra nézve veszélyes is lehet, ha hosszabb-rövidebb légzési szünetek jelentkeznek közben. Ilyenkor az alvó személy rövid időre abbahagyja a légvételt és vele együtt a horkolást, majd hangos felhorkanás kíséretében hirtelen levegő után kezd kapkodni. Mivel minden egyes légzéskimaradás csak a központi idegrendszer éber állapota (ún. mikroébredés) révén valósulhat meg, az alvás minősége romlik, az alvó nem fogja kipihenni magát, és a megfelelő idejű alvás ellenére is fáradtan ébred.
Ezért menjen már a kamasz is nőgyógyászhoz!
2017. szeptember 25.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát, és azzal is tisztában kell lennünk, hogy nem csak akkor kell nőgyógyászati vizsgálatra menni, amikor tünetek jelentkeznek, és feltételezhetjük, hogy valami baj van. Már a szexuális élet megkezdése előtt, tinédzser korban javasolják a szakorvosok a konzultációt, a fiatal lányokat időben hozzá kell szoktatni ahhoz, hogy ne hanyagolják el a vizsgálatokat, és évente keressék fel nőgyógyászukat – javasolja Dr. Melczer Zsolt, a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyásza.
“Ha nőgyógyászati vizsgálatról beszélünk, akkor rendszerint a méhnyakrák-szűrést értjük alatta, de manapság többször hívjuk méhnyak-szűrésnek is. Vannak olyan tévhitek a laikus emberek közt, hogy a vizsgálaton komplex nőgyógyászati szűrést végzünk, de ez nincs így, a méhnyakrákon és az emlőrákon kívül más daganatos betegséget (pl. méhtest- vagy petefészekrákot) nem tudnak az orvosok így felfedezni, és ez nem csak itthon, hanem sajnos világszerte így van. Mikor ultrahangot készít a nőgyógyász, az önmagában nem szűrővizsgálat, hanem egy diagnosztikai lépés, ami a vizsgálat része” – mondja Dr. Melczer Zsolt.
A nőgyógyászati vizsgálat része a nemi szervek megtekintése és vizsgálata, a méhnyak-szűrés, és az emlők ellenőrzése. “Ezt a komplex vizsgálatot elegendő évente egyszer megismételni. Ha egy nő évente egyszer vesz egy nagy levegőt, elmegy nőgyógyászhoz, leküzdi a félelmeit, az bőven elegendő. Nagyon változó, hogy milyen gyakorisággal jönnek vizsgálatra a nők, a befolyásoló tényező általában az, hogy mennyire tartanak a méhnyakráktól. Sajnos nagyon sok olyan cikk van az interneten, amiben valótlanságok szerepelnek, és jócskán vannak olyanok, akik elolvassák, megijednek, és elkezdenek pánikolni.”
7 dolog, ami egyénibb, mint a mosolyod!
2017. szeptember 24.
Vannak közismert dolgok, amik jól azonosítanak bennünket, ilyen például az ujjlenyomat, vagy a retinánk - sok filmen látjuk ezt. Az aláírásunk minden szerződésen, minden banki bizonylaton szerepel. De vannak más dolgok is, amelyek csak RÁD jellemzőek, senki másra a világon!
Az ember arca egyedi. Sokan vannak, akikre, ha ránézünk, azt mondjuk: - Nahát ez a személy itt kiköpött Jolánka néném Cseregyerebefalváról! Aztán egy kicsit figyelünk, és rájövünk, hogy mégsem mert bizonyos dolgokban mégsem olyan.
A tüsszentés
Van aki halkan, mint ahogy egy cica nyiffan, úgy tüsszög. Pszi! Ennyi az egész. Van aki pedig a halottakat is felébreszti, és ha megfeszül sem tud halkabban, kedvesebben tüsszenteni. A tüsszentésünk bizony egyéni, nincs két egyforma.
Takarítsunk természetes szerekkel – 2. rész
2017. szeptember 24.
Takarítani anélkül, hogy toxikus tisztítószereket használnánk, könnyebb, mint gondolnánk. Ha figyelünk a természetes anyagokra, receptekre, és aszerint készítjük el a szereket, az egészséget károsító, legkisebb kockázat nélkül tisztán tarthatjuk belső tereinket.
A drogériák, szupermarketek polcai telve vannak számtalan tisztítószerrel, melyek használata könnyű, és tökéletesen elpusztítják a baktériumokat, de döntő mértékben tartalmaznak vegyi anyagokat. Emiatt részesítsük előnyben a jól bevált, régi szereket: pl. a fehér ecet, szódabikarbóna, citrom és fekete szappan egy megbízható négyest alkot! Nem károsak sem az egészségünkre, sem pedig a pénztárcánkra nézve!
A nyerő négyes:
1. Fekete szappan
Folyékony vagy szilárd formában kapható. A padlótól a plafonig mindent lehet vele tisztítani és zsírtalanítani. Nagy előnye, hogy nem kell leöblíteni. Foltkezelésre is alkalmas. (szilárd formában), hagyjuk hatni néhány órával a mosás előtt. Esszenciális olajokkal illatosítható.
2. Szódabikarbóna
Mint tisztítószer, a háztartás „királya”, környezetbarát, nem toxikus. Rendkívül hatásos szagtalanító, és hat a vízkő ellen is (még inkább, ha citrommal társítjuk). Tisztítja a legmakacsabb zsírfoltokat: ideális a tűzhely, kerti sütő, fritőz, mosogatógép tisztítására. Nedves szivaccsal alkalmazva tisztíthatjuk még vele a hűtőszekrényt, és újjávarázsolja az elektromos háztartási készülékeket. A lefolyóba juttatva fertőtlenít.
3. Citrom
Erős fertőtlenítő, antibakteriális, vízkőoldó, szagtalanító hatású. Hatékonyan felhasználható, ha néhány cseppet öntünk egy szivacsra, és azzal tisztítunk. Vagy közvetlen módon: egy fél citromot szódabikarbónával keverve az erős szennyeződések ellen. Esszenciális olaj formájában „szuperkoncentrált”, elűzi a mikrobákat, és még illatosítja is az egész lakást/házat.
4. Fehér ecet
Egyszerű az alkalmazása, gazdaságos, igazi fegyver a baktériumok és a vízkőlerakódás ellen (fokozottan hat, ha melegítjük, és ez esetben mindig hígítjuk). Zsírtalanít, csillognak tőle a csapok, üvegek, tükrök, puhítja a textíliákat, és újjáéleszti a színüket. Szódabikarbónával társítva kétségtelen, hogy tisztításra szinte minden téren felhasználható az otthonunkban. Amire ügyelni kell: szúrós szaga miatt jól szellőztessünk ki a használat után, továbbá soha ne keverjük hypóval.