Allergia darázs- és méhcsípéstől
2017. október 06.

Tavasz közepétől az őszi hidegek beálltáig gyakoriak a különböző rovarcsípések. Ezek közül súlyosságuk miatt kiemelkednek a darazsak és méhek csípései, amelyeket számos esetben követhet allergiás reakció. Ez nem az első csípéskor jelentkezik, mivel ott a szervezet először találkozik a méreganyagokkal, súlyosabb következményekkel csak a későbbi csípések során számolhatunk. A nyakat és a szájüreget érintő csípések a helyileg kialakuló duzzanat miatt már első alkalommal is okozhatnak életveszélyes állapotot.
A legtöbb csípés csak kis helyi reakciót okoz, amely fájdalmas duzzanat kialakulását jelenti, 10-15 perccel a csípést követően, a házi patika készítményeiből ellátható tünetekkel. Néhány esetben nagyobb helyi elváltozás alakul ki a csípés körül: A duzzanat 12-24 óra múlva 5 cm-nél nagyobb átmérőjűvé válik. Esetenként a teljes végtag feldagad.
A csípést követően rövid időn belül kialakulhatnak különböző súlyosságú, szisztémás (anafilaxiás) reakciók. A tünetek, mint csalánkiütés, nehézlégzés, szédülés, gyomorgörcsök, hasmenés, hányás, ájulás jelentkezésekor célszerű azonnal orvost hívni, mivel az állapot gyorsan életveszélyesé válhat. Amennyiben ismert az allergia megléte, és van öninjekciózásra alkalmas készítménye a betegnek, úgy azt késlekedés nélkül be kell adni. Ezt követően is fontos orvosi segítség igénybevétele, mivel a tünetek pár órával később újrakezdődhetnek.
6 fontos kérdés a trombózisról
2017. október 05.
A fogamzásgátló tabletták és a helytelen életmód következtében egyre gyakrabban alakul ki az embereknél mélyvénás trombózis. Ez az életveszélyes szövődményekkel járó állapot bár benne van a köztudatban, ennek ellenére sokakban felmerülhetnek bizonyos kérdések a betegséggel és annak kezelésével kapcsolatban. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája megválaszolja a leggyakoribbakat.
Mennyire veszélyes?
A mélyvénás trombózis egy veszélyes állapot, amiről akkor beszélünk, amikor a mélyen fekvő vénákban vérrög alakul ki. Ez a trombus azonban leszakadhat és a véráramba kerülve a tüdő artériájában akut elzáródást, tüdőembóliát okozhat, ami sajnos az esetek nem kis százalékában halálhoz vezet.
Honnan lehet biztosra tudni, hogy mélyvénás trombózisom van?
A mélyvénás trombózis típusos tünetei közé az adott végtag dagadása, livid elszíneződése, és fájdalma áll. Általában ezekből a jelekből már valószínűsíthető a probléma, ami vérvétellel (DDimer szint) és Doppler ultrahanggal bebizonyítható. A baj azonban az, hogy vannak úgynevezett néma esetek is, amikor semmilyen panasz nem jelentkezik. Az ilyen lábon kihordott trombózisoknál több veszély is fenyeget: egyrészt hirtelen tüdőembólia léphet fel, másrészt évekkel később is poszttrombotikus szindróma alakulhat ki.
Mennyi ideig kell véralvadásgátlón élni?
Azt, hogy pontosan meddig kell szedni az adott készítményt, nehéz megmondani, hiszen az sok mindentől, de elsősorban egyéni megítéléstől függ. Befolyásolja többek között az, hogy van-e a betegnek genetikai hajlama a trombózisra, vannak-e szövődményei, milyen életmódot folytat, vannak-e más betegségei, stb. Vannak ugyan általános, konkrét szabályok a véralvadásgátlók szedésének időtartamára vonatkozóan, de fontos kiemelnünk, hogy minden, a kezelést módosító/felfüggesztő/abbahagyó döntés előtt a betegnél kötelező az egyéni rizikófelmérés, mert csak ennek alapján szabad ilyen döntést meghozni! Ez azért is fontos, mert egy rosszul beállított terápia többet árt, mint használ, így nagy problémákat okozhat- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Koraszüléshez vezethet a trombózishajlam
2017. október 05.
A genetikailag fokozott trombózishajlam, azaz a trombofília kapcsán a legtöbben a mélyvénás trombózistól és a tüdőembóliától tartanak, ám valós veszély az állapottal küzdőknek a koraszülés is. Hogy miként függ össze a vérrögképződés az idő előtti szüléssel, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
A koraszülés veszélyei
A koraszülés elkerülésére és a koraszülött csecsemők egészségének megőrzésére, illetve visszanyerésére az egész világon nagy figyelmet fordítanak, hiszen a 36-37.hét előtt született és a 2500 g súly alatti csecsemőkre –és szüleikre- igen kemény megpróbáltatások várnak. Minél korábban jön világra egy gyermek, annál kisebb az esélye az életben maradásra és az egészséges életre, ezért igényelnek speciális ellátást.
A legnagyobb veszélyei a koraszülésnek az, hogy még nincs fejlett hőháztartásuk, májműködésük, keringési rendszerük, tüdejük éretlen, légzészavarok léphetnek fel, idegrendszeri károsodást szenvedhetnek, valamint sokkal könnyebben kapnak el a csecsemők különböző fertőzéseket, melyek az immunrendszer gyengesége miatt igen veszélyesek. Sajnos a felsorolás közel sem teljes, hiszen ezeken kívül számtalan veszéllyel kell még szembenézni.
Ami még veszélyes lehet
A koraszülés mellett a legnagyobb veszély még az intrauterin (méhen belüli) retardatio (növekedési elmaradás), az un. Antifoszfolipid szindróma (amikor az anya immunrendszeres az alvadáshoz szükséges foszfolipidek ellen termel ellenanyagot), a Lupus antikoaguláns jelenléte, a HELLP szindróma (ez az un. toxémia nagyon súlyos formája) stb. E betegségek mindegyike a terhesség alatt alvadásgátló profilaxist, azaz megelőzést igényel, és a kismamának a terhespatológus gondozására van szüksége, ami a szülészet egy speciális, nagy szakmai tudást és tapasztalatot igénylő területe- teszi hozzá prof. Blaskó György.
Legjobb megelőzni a bajt
Fényérzékenység
2017. október 04.
Az idei, XIV. Patika Nap témája az allergia volt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság szakmai ajánlásával egy éven keresztül tájékoztatjuk az olvasókat a témában.
A gyógyszerszedőknek, akár a krónikusan alkalmazóknak, akár az alkalmi használóknak – pl. ha hirtelen kialakuló fertőzés kezelésére antibiotikum-kúra válik szükségessé – a tavaszi-nyári időszakban, de a téli szabadság előtt is információt, tanácsot kell kérniük a gyógyszerésztől a helyes napozási, esetleges szoláriumozási módozatról.
A fénnyel szembeni tolerancia csökkenését idézhetik elő a szervezetbe kerülő bizonyos anyagok, gyógyszerek. Számos olyan gyógyszer van, amely megváltoztathatja a bőr megszokott napfénnyel szembeni reakciókészségét, ezért már kevesebb fény is bőrreakciót válthat ki. Kisgyermekek és idős személyek még inkább veszélyeztetettek.
Az utazás mint veszélyforrás?
2017. október 04.
Nemzetközi adatok szerint az utazók több mint 40%-a tapasztal különböző egészségügyi problémákat az utazása során.
A problémák lehetnek egyrészt az utazással együtt járó, azzal összefüggésbe hozható megbetegedések, mint
- gyomor-bél rendszeri tünetek,
- fertőzések,
- idegesség okán előjövő herpesz.
Másrészt az utazás indukálta betegségek, pl.
- visszérproblémák, trombózis,
- jet-lag betegség,
- tengeribetegség.
A nyaraló, utazó egyént viszont az érdekli, hogy semmilyen egészségügyi panasz, probléma ne árnyékolja be napjait. Persze az utazás körül fellépő majd mindegyik betegség megelőzhető a megfelelő felvilágosítással, óvintézkedéssel.
Száj-, szájüregi problémák
Afta
Amit az emberek méltatlanul elhanyagolnak, az az utazó által is legkönnyebben gyógyítható szájüregi herpesz, afta. Tulajdonképpen a kellemetlenséget a nem megfelelő szájhigiénia és a használt evőeszközök tisztátalansága okozza, de az utazás közbeni stressz az állapotot súlyosbítja. Egyes vélemények szerint a csökkent immunállapot, a gluténérzékenység és a vitaminhiány is felelőssé tehető a jelenségért.
- Tünetek
Fekélyes, fehér folt a szájnyálkahártyán, körülötte vörhenyes terület
Levált vagy csak kopik? A porcproblémák kezelhetők!
2017. október 03.

A térd fájdalma kialakulhat lassan, évek alatt és akár egy rossz mozdulat következményeképpen is. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a porcleválás és porckopás közti különbségekre hívta fel a figyelmet.
Miért válhat le?
A köznyelven porcleválásként ismert térdízületi sérülés valójában az ízületben található porcgyűrűk (meniscusok) sérülését jelenti. Ez bekövetkezhet egy hirtelen, rossz mozdulat következtében, például amikor hirtelen irányváltásnál a comb és a törzs fordul, de a lábszár a földhöz tapadva marad. Ugyanakkor sokszor a túlterhelés eredményezi a problémát, ilyenkor kialakult ártalomról beszélünk.
Bizonyos tünetek alapján gyanakodhatunk a porcleválásra, leginkább térd instabilitása, a mozgással együtt járó fájdalom és a térdízület mozgáskorlátozottsága esetén. Ez utóbbi odáig fajulhat, hogy a sérült porc beakadása esetén a térdet ki sem lehet nyújtani.
Egy falatot még a mama kedvéért!
2017. október 03.
Az evéssel gyakran van gondunk. Sok szülő, de különösen nagyszülő a gyermek súlynövekedését tekinti a fejlődés legfontosabb mutatójának. Elszomorodnak, ha gyermekük nem hízik annyira, mint szeretnék, és igyekeznek elkövetni mindent – néha túl sokat is – a gyorsabb gyarapodás érdekében. Pedig…
… vigyázni kell: az elhízás alapjait ebben az életkorban lehet lerakni!
Igaz ugyan, hogy sajnos egyre több a túlsúlyos gyermek is, de sok családban jelent napi problémát az étvágytalan, sovány, vagy legalábbis annak tartott gyermek. Gyakran keresik fel a gyermekorvost azzal a panasszal, hogy: “ez a gyerek olyan egyszálbélű, nem hajlandó semmit, de semmit megenni. Látszik is rajta, hisz olyan sovány szegény, hogy az összes bordája kiáll”. Pedig mindent elkövetnek azért, hogy az általuk helyesnek vélt mennyiséget megegye a gyerek. Megígérik, hogy megkapja a rég áhított játékot, ha megeszi a főzeléket, vagy éppen megbüntetik, ha nem eszi meg.
A vizsgálat és a testsúlymérés aztán legtöbbször kideríti, hogy szó sincs kóros soványságról, éppen csak átlagos, vagy kevéssel van az átlag alatt a kis páciens testsúlya. Az étvágytalanságról meg annyit, hogy a nagymama szerint egyedül üdvözítőnek tartott tökfőzelék helyett szívesebben eszik csipszet, csokit, ropit a csemete.
Az „étvágytalanságra nevelést” már legtöbbször csecsemőkorban elkezdjük
Megtanítjuk a gyermeket az étel elutasítására. Ezt legtöbbször a gyakori kínálgatással, esetleg kényszerítéssel váltjuk ki a gyermekből. Ismerős a cirkusz, amikor a szülők a gyermek körül ugrálnak és a legkülönbözőbb módon igyekeznek még egy-egy plusz falatot beleerőltetni („na még egy katonát a mama kedvéért”). Ilyen esetben az étkezés egyébként kellemes élménye komoly megrázkódtatást jelent a gyermek számára és elutasítja azt az ételt is, amit egyébként szeretett. Sőt sokszor, ha meglátja azt a személyt, aki mindenáron meg akarta etetni, rögvest elmegy az étvágya.
Egy felnőtt ismerősöm mesélte, hogy sovány gyermek volt, ezért az édesanyja mindenáron meg akarta etetni. Ennek az lett az eredménye, hogy még ma is, ha meglátja az édesanyját, elmegy az étvágya. Még akkor is, ha korábban szívesen evett volna.
Gyógynövényekkel a bőrünk szépségéért
2017. október 02.
A bőrünk az egyik fontos kiválasztó szervünk, ezért tökéletesen jelzi, ha valami gond van a szervezetben. A kezelését a gyorsabb gyógyulás érdekében is érdemes kívül-belül kezelnünk.
Ha túlzott izzadás áll fenn, végezzünk orvosi zsálya teás kúrát 3 hétig: 1 teáskanálnyi zsályát főzzünk forrás után 3 percig 2 dl vízben, majd 10 perc múlva le lehet szűrni. Naponta 2 alkalommal fogyasszuk. Az izzadásnak kitett területeket kakukkfüves szappannal mossuk át.
Bajkeverő bacik
2017. október 02.
Az édesanyák tudják, hogy a takarítást hogyan, mikor és mivel érdemes végezni, viszont vannak tények, amelyeket sokan nem ismernek… Íme!
Bár nem is hinnénk, de manapság rengeteg olyan eszközzel és felülettel találkozunk, amelyeknek köszönhetően folyamatosan ki vagyunk téve a nem látható kórokozók veszélyének. Ilyen például az okostelefon. Mindig nálunk van, babrálunk rajta napközben, evéskor szórakoztatjuk magunkat vele és hazafelé sem tesszük le.
Egy átlagos telefon felületén tízszer annyi baktérium van, mint egy WC-ülőkén
A hűtőnk is tartogat meglepetéseket – egy átlagos frigóban 750-szer több a baci, mint amennyinek szabadna lennie: mondjuk kiömlött egy kis lé reggel az ételhordóból pakolás közben, vagy nem dobtuk ki a múlt heti maradékot, mert nem volt idő, esetleg megromlott a tej, és a dugót se tettük rá a megbontott boros üvegre a hétvégén. Mind-mind lehetőség a baktériumok elburjánzására.
És mi van a takarítóeszközökkel?
Telefont és hűtőt, bár nem sűrűn, de szokás takarítani. Viszont mi van azokkal az eszközeinkkel, amelyeket takarításra használunk? Konyhai szivacsaink, rongyaink és törlőkendőink felelnek azokért a felszínekért, amelyek érintkeznek a táplálékunkkal. Nem gondolunk bele – hiszen mindennap tisztítunk velük –, de a vizes, nedves környezet teremti meg a rosszindulatú mikrobák melegágyát.
Megelőzhető-e a hólyaghurut?
2017. október 01.

Sokan ismerik a húgyúti fertőzés kínzó panaszait, az állandó, sürgető vizelési ingert, amelyet csak kis mennyiségű, szúró, nyilalló fájdalommal járó vizeletürítés követ. Emellett előfordulhat kismedencei fájdalom, gyengeségérzet, illetve egyes esetekben láz is. A betegség következtében a vizelet szemmel láthatóan zavarossá válhat, esetleg vér is megjelenhet benne.
A probléma kezelésére az orvos általában antibiotikumot rendel. A szintetikus készítmények hatását kedvezően egészíthetik ki bizonyos, természetes eredetű patikaszerek.
Jobb megelőzni a bajt, mint kezelni
Ebben az esetben is helytálló a mondás: jobb megelőzni a bajt, mint kezelni. Különösen azoknak, akik már korábban szembesültek a hólyaghurut, netán a vesemedence-gyulladás kellemetlenségeivel, lényeges a fertőzés megelőzésére törekedni. Erre a célra a gyógyszeres megoldásokon kívül különféle természetes, gyógynövényalapú megoldások is kínálkoznak – ez utóbbiaknak az alkalmazására a legújabb nemzetközi szakmai irányelvek is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Emellett nem árt odafigyelni az életmódra, ugyanis bizonyos „rossz” szokások is kedvezhetnek a fertőzés kialakulásának/kiújulásának.