Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Takarítsunk természetes szerekkel – 2. rész

2017. szeptember 24.

Takarítani anélkül, hogy toxikus tisztítószereket használnánk, könnyebb, mint gondolnánk. Ha figyelünk a természetes anyagokra, receptekre, és aszerint készítjük el a szereket, az egészséget károsító, legkisebb kockázat nélkül tisztán tarthatjuk belső tereinket.

A drogériák, szupermarketek polcai telve vannak számtalan tisztítószerrel, melyek használata könnyű, és tökéletesen elpusztítják a baktériumokat, de döntő mértékben tartalmaznak vegyi anyagokat. Emiatt részesítsük előnyben a jól bevált, régi szereket: pl. a fehér ecet, szódabikarbóna, citrom és fekete szappan egy megbízható négyest alkot! Nem károsak sem az egészségünkre, sem pedig a pénztárcánkra nézve!

A nyerő négyes:

1. Fekete szappan
Folyékony vagy szilárd formában kapható. A padlótól a plafonig mindent lehet vele tisztítani és zsírtalanítani. Nagy előnye, hogy nem kell leöblíteni. Foltkezelésre is alkalmas. (szilárd formában), hagyjuk hatni néhány órával a mosás előtt. Esszenciális olajokkal illatosítható.
2. Szódabikarbóna
Mint tisztítószer, a háztartás „királya”, környezetbarát, nem toxikus. Rendkívül hatásos szagtalanító, és hat a vízkő ellen is (még inkább, ha citrommal társítjuk). Tisztítja a legmakacsabb zsírfoltokat: ideális a tűzhely, kerti sütő, fritőz, mosogatógép tisztítására. Nedves szivaccsal alkalmazva tisztíthatjuk még vele a hűtőszekrényt, és újjávarázsolja az elektromos háztartási készülékeket. A lefolyóba juttatva fertőtlenít.
3. Citrom
Erős fertőtlenítő, antibakteriális, vízkőoldó, szagtalanító hatású. Hatékonyan felhasználható, ha néhány cseppet öntünk egy szivacsra, és azzal tisztítunk. Vagy közvetlen módon: egy fél citromot szódabikarbónával keverve az erős szennyeződések ellen. Esszenciális olaj formájában „szuperkoncentrált”, elűzi a mikrobákat, és még illatosítja is az egész lakást/házat.
4. Fehér ecet
Egyszerű az alkalmazása, gazdaságos, igazi fegyver a baktériumok és a vízkőlerakódás ellen (fokozottan hat, ha melegítjük, és ez esetben mindig hígítjuk). Zsírtalanít, csillognak tőle a csapok, üvegek, tükrök, puhítja a textíliákat, és újjáéleszti a színüket. Szódabikarbónával társítva kétségtelen, hogy tisztításra szinte minden téren felhasználható az otthonunkban. Amire ügyelni kell: szúrós szaga miatt jól szellőztessünk ki a használat után, továbbá soha ne keverjük hypóval.



Takarítsunk természetes szerekkel – 1. rész

2017. szeptember 23.

Akinek gyereke van, az a lakás tisztasága mellett, a belső terek egészséges levegőjére is szeretne garanciát. Használjunk hát természetes tisztítószereket, kerüljük a vegyi anyagokat és az abból eredő légszennyezést – ily módon is sikerrel harcolhatunk a mikrobák ellen. Kétrészes cikkünkben ehhez adunk nem csak hasznos, de egészséges tippeket is!

A különféle szennyeződések koncentrálódhatnak minden lakóhelyiség belső terében, és a leggyakrabban szintetikus tisztítószereket használunk ellenük. Ami azonban a benti levegő minőségét illeti, ilyen irányú vizsgálatok eredményei kimutatták, hogy a lakások többsége ártalmas anyagokkal, szerves illékony vegyületekkel szennyezett. Ezen anyagok jelzése a VOC angol rövidítés – volatile organic compound – melynek mértéke a határértéken – 30 gr/l – alul kell, hogy legyen, és újabban egyes termékek csomagolásán is feltüntetik. Az így keletkezett levegő káros egészségünkre nézve, többek közt fejfájást, köhögést, légúti és szempanaszokat okozhat.

Okolhatók ezért többek közt a bútorok, padlók, ajtók, falak szigetelőanyagaiból áradó káros anyagok is, ám a szintetikus takarítószerek, (fal)festékek, oldószerek, műgyantával kezelt laminált berendezési tárgyak, szintetikus ragasztók, vagy akár a hang- és hőszigetelő habok kipárolgása is előidézheti a káros hatást.

cigarettafüst (vagy akár a tömjénfüst), a nedvesség, a szőnyegekben, bútorszövetekben, ágybetétekben megbújó atkák is rendkívüli módon veszélyeztethetik a lakás levegőjét.

Ezek az anyagok, ha együttesen hatnak, természetesen még inkább ártalmasak lehetnek légzőrendszerünkre és egészségünkre nézve. De sokunkban nem is tudatosul ez a káros hatás. Noha – különösen a tél hónapokban – a nagyobb fokú bezártság miatt csak úgy hemzseghetnek a zárt terekben a baktériumok, gombák, egyéb mikroorganizmusok, melyek ellen igyekszünk minél erősebb, vegyi anyagokkal teli tisztítószerekkel fellépni. Pedig sokkal jobban tennénk, ha a természetes anyagok tisztító erejére helyeznénk a hangsúlyt!



Horváth Éva: Ha huszonévesen készülnék az anyaságra, ugyanilyen elővigyázatos lennék

2017. szeptember 23.

Horváth Éva nem is kívánhatott volna szebbet a tavalyi év lezárásaként, mint amikor kiderült, babát vár. A csinos kismama azóta a világ legboldogabb embere, és amit csak lehet, megtesz a baba egészségének érdekében is.

Horváth Éva már nem tudja, de nem is akarja titkolni, hogy hamarosan anyuka lesz. Régóta várt a kicsi érkezésére, és már most azt tervezgeti, milyen lesz majd az élet, amikor a gyermeke megérkezik a családba. Igyekszik kicsit lelassítani, hiszen rendkívül fontos számára, hogy a babavárás minden pillanatát megélhesse.

Hány évesen vállaljunk gyereket?

Többféle vélemény létezik arról, hogy mikor a legideálisabb gyermeket vállalni. Ilyenkor mérlegre kerülhetnek a szociális, anyagi szempontok, karrierépítéssel kapcsolatos tervek és persze nem utolsó sorban a biológiai tényezők. Ha utóbbit nézzük, akkor általánosságban elmondható, hogy a 20-30 év közötti időszak a legoptimálisabb a gyermekvállalásra, az elmúlt néhány évtizedben azonban ez a periódus igencsak kitolódott: egyre többen vannak, akik 35 éves kor fölött lesznek szülők. Mindezek mellett fontos tudni, hogy a későbbi gyermekvállalás a komolyabb egzisztenciális háttér és felkészültség ellenére biológiai szempontból nagyobb kockázatot jelenthet. Ilyenek például a kromoszóma-rendellenességek, melyeknek előfordulási valószínűsége az anya korának előrehaladtával nő, ám korai felismerésükre és kiszűrésükre napjainkban már számos módszer létezik.



Legyen hír a sikeres természetgyógyászat is!

2017. szeptember 22.

Interjú Dr.Taraczközi Istvánnal a Természetgyógyászok Szövetségének elnökével, aki sokat tett már eddig is a természetgyógyászat elfogadásáért, a hagyományos orvoslás és a természetgyógyászat összhangba hozásáért.

Taraczközi doktor sokat tett már eddig is a természetgyógyászat elfogadtatásáért. Előadásait ezrek hallgatják minden évben az ország különböző helyein. Mint orvos, személyében is egyesíti a két gyógyászati irányt. Az akadémiai tudáson alapuló, klinikai gyógyászatot és a természetgyógyászatot. Kérdéseimre szívesen válaszol.

  • Hogyan találkoztál gyógyítópraxisodban a természetgyógyászattal?

Orvosi tanulmányaimat Leningrádban végeztem a Kirov Akadémián, ott számos természetgyógyászati módszert tanultunk: köpölyözés, akupresszúra, reflexológia. Bevett gyakorlat volt ezen módszerek alkalmazása a kórházakban, megtapasztaltam hatásosságukat. Ezt a tudásomat megőriztem és  bővítettem az évek során.

  • Élményeid, tapasztalataid többnyire pozitívak, vagy negatívak a természetgyógyászokkal kapcsolatban?

Néhány szélsőséges kivételtől eltekintve, tapasztalatom szerint a természetgyógyászok megfelelő tudással, elhivatottan végzik munkájukat.  Jól viszonyulnak a természetgyógyászathoz, az orvosláshoz és az emberekhez.
Sajnos a nyilvánosság elé, ill. köztudatba csak a fényevők, a ciánozók kerülnek, a hosszú évek óta, sikeresen dolgozó természetgyógyász nem hír.



Milyen az elég jó szülő?

2017. szeptember 22.

Azt hiszem nem sokat mond Önöknek az a név, hogy Winnicott. Az viszont valószínűleg mindannyiunkban felmerült már, hogy milyen egy jó szülő és vajon mi jó szülők vagyunk-e, elég jók-e gyermeküknek.Eddigi tapasztalataim alapján, – amihez hozzáadnám a tanáraimtól tanultakat és a szakirodalomból olvasottakat is-, ez szinte minden szülő fejében megfordul. Akkor még inkább, amikor valami nem úgy alakul egy gyerekkel, ahogyan szeretnék: nyűgösebb, sírósabb, szorongóbb, agresszívebb, stb. Mit rontottam el? Nem vagyok elég jó szülő?

Winnicott nevét azért említettem, hogy megismertessem Önökkel a- z elsőként Bruno Bettlheim által megjelölt fogalmat : „az elég jó szülő”-t. Ő gyerekorvosként dolgozott és így figyelt meg napi szinten rengeteg gyermeket és anyát, majd elkezdett foglalkozni nem csak testi, hanem lelki gyógyításukkal is. Főképp az anya és gyermeke közti kapcsolatra összpontosított, mind a megfigyelések, mind a konzultációja során. Mit jelenthet elég jó szülőnek lenni? Mi a különbség a jó, vagy a legjobb szülő fogalma között?

Tökéletes anya, tökéletes gyerek?

Sokan azt gondolják, hogy akkor tesznek a legjobbat egy gyerekkel, ha 100%-osan figyelnek rá, minden rezdülését észre veszik, kiszolgálják, nehogy frusztrálódjon. A későbbiekben is folyamatosan támogatják, ott vannak mellette, ha elesik felemelik, ha nem megy valami, megcsinálják vele. Ezzel azonban kissé túlzásba lehet esni. (Photo by JNM)

Az anyának tökéletes létezésre, tökéletes figyelemre van szüksége és természetesen tökéletes empátiára, magát a háttérbe szorítva. Ezzel azonban sok fontos tapasztalattól megfosztják a gyereket és sok olyan dolog is belekerül a kapcsolatukba, ami a kötődést, a ragaszkodást sérti, nehezíti. Például nagyon nehéz lehet egy olyan anyához kapcsolódni, aki ennyire a tökéletességre törekszik, mert az anya tökéletességre való törekvéséhez egy tökéletes gyerek dukál. A gyerek úgy érezheti, hogy meg kell felelni ennek, és egy idő után nem az anyával való kapcsolat, a kellemes együttlét, a biztonság és a kötődés a központi kapocs, hanem a megfelelő viselkedés vagy a teljesítmény.  Illetve akár az is történhet, hogy a gyerek kiskirályként nő fel, aki körül az egész  világ forog. Ez egy fontos tapasztalat a korai időszakban, de a tökéletes kiszolgálás csak az első hónapokban szükséges, majd utána egyre inkább az én kialakulása, az önmagam és a világ elkülönítése a cél. Ha a teljes kiszolgálás megmarad, akkor később is a „világ azért van, hogy kiszolgáljon engem”- érzés fogja irányítani a gyermeket. Ez pedig szükségszerűen csalódással jár. És persze rengeteg konfliktussal.



Véralvadásgátló kezelés - orvos és beteg szoros együttműködése kell hozzá

2017. szeptember 21.

Mélyvénás trombózis, tüdőembólia, pitvarfibrilláció - pár olyan állapot, melyek terápiájában kiemelt szerepet kap az antikoaguláns, azaz a véralvadásgátló kezelés. Azonban fontos tudni, hogy ez igen szoros együttműködést kíván mind az orvos, mind a beteg részéről, hogy megmaradjon a véralvadás és a vérzékenység kényes egyensúlya. Hogy mégis mikor szükséges egyeztetnie kezelőorvosával, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ad felvilágosítást. 

Rendszeres INR vizsgálat szükséges

A régebbi (döntően a kumarin alapanyagú) készítményeknél 6 hetente javasolt a vérvizsgálat. Az INR értéknek 2-3 közt kell lennie, más esetben a dózis változtatására vagy más készítményre való áttérés javasolt. Az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) alkalmazása során INR ellenőrzésre nincs szükség, mert ezen szerek hatásmechanizmusa egészen más.

Műtétek, fogászati beavatkozások előtt

A nagyobb fogászati/szájsebészeti kezelések, valamint a műtétek nagyobb mennyiségű vérvesztéssel is járhatnak. Amennyiben a beteg ekkor is véralvadásgátlót használ, úgy életet veszélyeztető mennyiségben veszthet vért. Éppen ezért, amennyiben ilyen beavatkozás előtt áll, úgy fontos, hogy előtte konzultáljon az orvosával. Az egyéni rizikó felmérése után a szakember eldönti, hogy tanácsos-e a műtétet megelőző napokban elhagyni/lecserélni a véralvadásgátló gyógyszert, esetleg ajánlott-e más készítményre áttérni. Továbbá utasításokat kap a műtétet követő időszak trombózis prevenciójáról is.

 



Felhívás ösztöndíjrapályázatra

2017. szeptember 21.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB), az MKB Bank Zrt. (MKB), a Waberer’s International Nyrt. és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat ösztöndíjpályázatot hirdet a 2017/2018-as tanévre az általános iskola 2-3. osztályos tanulói részére Budapesten.

A pályázat célja rossz anyagi körülmények között élő, szociálisan hátrányos helyzetű, ugyanakkor kiemelkedő képességű, tehetséges és kitűnő tanulmányi eredményű tanulók támogatása.

Az országos ösztöndíjpályázat keretében egy évben 160 gyermek részesül összesen 37 200 000 forint támogatásban. Jelenleg a megüresedett helyekre lehet pályázni. A támogatók a folyamatos kitűnő tanulmányi eredmény esetén a támogatást egészen a diploma megszerzéséig biztosítják az ösztöndíjra jogosultaknak.

Felhívjuk a jelentkezők figyelmét, hogy a pályázati űrlap és a kért dokumentumok postára adásának határideje:

2017. szeptember 28., éjfél 
A pályázatokat az alábbi címre várjuk:
Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat
1066 Budapest, Teréz krt. 24.
Jelige: „Ösztöndíj”, a pályázó neve és a budapesti lakcímének kerülete

Felhívjuk figyelmüket, hogy a nagyszámú jelentkezések miatt CSAK a nyerteseket értesítjük ki!

Az ösztöndíjra pályázhat minden olyan tanuló, aki az alábbi pályázati feltételek mindegyikének megfelel:

  • a pályázó a 2017/2018-as tanévben az általános iskola 2. vagy 3. osztályában tanul,
  • a pályázó 2016/2017-es év végi tanulmányi szöveges értékelése jeles vagy kitűnő (a magatartás- és a szorgalom-értékelést is figyelembe véve),
  • a pályázó családjában az egy főre jutó átlagjövedelem nettó 46.000 Ft/hó összeg alatt van, a családi pótlékot is beleértve


Köhög, tüsszög? Lehet, hogy a tettest a lakásban kell keresni!

2017. szeptember 20.

A jó időben tapasztalt náthás tünetekért gyakran a huzatot, a jeges üdítőket, vagy egy éppen virágzó növénnyel szembeni allergiát teszünk felelőssé. Sok esetben azonban nem is sejtjük, hogy a panaszaink hátterében egy, a lakásban megbújó, szabad szemmel nem látható élőlény a felelős.

Bárkinél előfordulhat

Háziporatka bárhol előfordulhat, ahol emberek élnek, mivel a bőrünkről lehulló, elhalt hámsejtek jelentik számára a táplálékot. Kedveli a párás, meleg helyeket, emiatt különösen nagy számban fordul elő a lakások kárpitozott bútoraiban, szőnyegekben, ágyak matracaiban, párnában.

Atkák milliói élhetnek velünk az otthonukban, jelenlétükről azonban csak akkor szerzünk tudomást, ha valamilyen allergiás tünetet okoznak – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A legtöbben szénanáthás tünetekre – orrdugulás, orrfolyás, köhögés, tüsszögés – panaszkodnak, de van, akinél bőrtünetek, kiütések jelzik az allergiát.

Hogyan okoznak allergiát?

Az atkák tehát jelen vannak az otthonunkban, az pedig egyéni érzékenység kérdése – csak úgy, mint az allergiáknál általában –, hogy kinél okoznak allergiás tüneteket. Nem lehetetlen megszabadulni tőlük, ám kétségtelen nehéz feladat, hiszen gyorsan szaporodnak, és nem csak életükben allergizálnak – az allergiás tüneteket az atkák ürüléke okozza – de az elhullott atkatetem is hosszú ideig képes tüneteket okozni.



Nagyon ciki, ha tetves a gyermekem?

2017. szeptember 20.

– Nagyon kellemetlen helyzetben vagyok. A hétéves kislányom tetves lett… Nem akarom, hogy az iskolába is magával vigye a hívatlan „lakókat.” Már csak az hiányzik, hogy kiderüljön az iskolában, hogy tetves. Mit gondolnának rólunk? Nagyon ciki lenne…

– Tetvesnek lenni nem kellemes, de nem feltétlenül ciki. A fejtetvesség általában az óvodások és kisiskolások körében fordul elő. Terjedésének kedvez az, hogy a gyerekek játék közben gyakran összedugják a fejüket, és hajról hajra kerülnek a tetvek. Bár a higiéniai szabályok be nem tartása elősegíti a fejtetűvel való megfertőződést, azok is lehetnek, sőt szoktak is tetvesek lenni, akik betartják a tisztálkodási szabályokat.

– Hogy irthatom ki a tetveket minél hamarabb?
– Többféle megoldás létezik, és ne aggódjon, mire kezdődik az iskola, nyoma sem lesz a tetveknek és a serkéknek a lánya hajában!

Vannak speciális, sűrű fogazatú tetűfésűk, amelyekkel ki lehet a hajból fésülni a tetveket. Hogy a kifésülhetőség könnyebb legyen, célszerű a fésülés előtt hajat mosni. Bár a tetűfésű önmagában – rendszeresen alkalmazva – eredményre vezető lehet, a tetveket valamilyen módon elpusztító hatóanyagot tartalmazó szerekkel szemben alul marad a versenyben. Tehát mellette szükség van tetűirtó szerekre is.

A klasszikus tetűirtó szerek úgy élnek az emberek gondolatában, hogy erős, penetráns vegyszerszagúak. Ilyenek például a tetvekre idegméregként ható szintetikus d-fenotrint vagy permetrint tartalmazó alkoholos hajszeszek. Ezek nemcsak tetű- és serkeirtásra, de megelőzésre is alkalmasak, előírásszerű használatukat követően a következő hajmosásig (akár 2-3 hétig is) megakadályozzák, hogy újabb tetvek telepedjenek meg a hajon. Meg kell azonban jegyezni, hogy a szerekkel szembeni rezisztencia Európa-szerte terjedőben van, azaz a tetvek „megtanultak védekezni” az irtószerrel szemben. Emiatt az említett szerek sajnos nem minden esetben pusztítják el 100%-os biztonsággal a tetveket.



Másokat boldoggá tudjak tenni! – Beszélgetés Boggie-val

2017. szeptember 19.

 

Nyílt, határozott, rendkívül összeszedett és kedves. Csemer Boglárka-Boggie három nyelven énekel, Franciaországban is legalább olyan ismert, mint nálunk. És pár hónapos kislánya valóban tudja, hogyan segítheti leginkább édesanyját. Csak az interjú végére ébredt fel.

  • Amikor elkezdted a zenei tanulmányaidat, akkor volt már egy határozott elképzelésed, hogy mit szeretnél?

Elég céltudatos kislány voltam, engem nem nagyon kellett noszogatni, úgyhogy hagyták is a szüleim, hogy csináljam, amit szeretnék, mert látták, hogy úgyis tudom, mit akarok. Azt tudtam, hogy énekesnő akarok lenni, de nem tudtam, hogy mindezt hogyan kell csinálni. Hogyan kell zenekart vezetni vagy dalt szerezni. Elég hamar beirattam magam zeneiskolákba, és onnantól nem volt megállás.

  • Te Franciaországban is nagyon népszerű vagy, a Billboard-listán is nagyon előkelő negyedik helyet foglalt el a lemezed.

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a harmadik lemeznek mi lesz az útja. Az biztos, hogy még egy albumomnál sem éreztem az alkotófolyamat során, hogy mennyire jók a dalok. Ennél a lemeznél minden egyes percnél éreztem a porcikámban, hogy nagyon jók. Ez nagyon jó érzés. Nagyon várom már, hogy a közönség is hallhassa!

Az első bemutatkozó lemezem pedig gyakorlatilag egy modernkori mecénásnak köszönhető, aki kifizetett nekünk 100 órát egy remek stúdióban a lemezfelvételre. Ez egy nagyon nagy felelősség volt, hogy úristen, megérdemlem-e, miért kapom, mit kezdjek vele, de éppen ezért egy nagyon erős motivációs késztetés is volt.

Ezen a lemezen szerepelt a Parfüm, és igazából emiatt kaptam lemezszerződést a Tom Tom Recordstól, mert ez a dal nagyon megtetszett a kiadó vezetőjének. Az ő javaslatára készült magyar verzió a dalhoz. Egyértelmű volt, hogy ehhez fogunk videoklipet forgatni. Olyan sikeresen találkozott a dal a klipalkotóval, és valami olyan pluszmélységét emelték ki a dalnak vizuálisan, ami a mai napig is működik és aktuális. A második nagylemezem pedig Fonogram-díjat kapott, és rengeteg útjuk volt a daloknak, többek között a Dal 2015 győztes dala, a Wars for Nothing is ezen az albumon szerepel.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...565566567...608
hírek, aktualitások

Körömgomba kezelése

2025. június 21.

Hatásos megoldások vény nélkül

Kit ne zavarna, ha a körmei megvastagodottak, mállóak, töredezettek és sárgás színűek? Mindez még kellemetlenebb lehet akkor, a a köröm kilátszik a papucsból, szandálból. Nyár elején sokan térnek be a patikába, és próbálnak hatásos megoldást találni a körömgombás panaszaikra.

Bár a kéz- vagy lábujjak körmein egyaránt kialakulhat gombásodás, az esztétikailag is zavaró panaszok jellemzően a lábujjak körmein fordulnak elő. A lábkörmök az évek múlásával hajlamosak megvastagodni, de ha a köröm színe megváltozik, és sárga, sötétzöldes vagy fekete lesz, az már figyelmeztető jel: általában gombásodás áll a háttérben. Emellett, a körömgomba esetén az érintett köröm körül lévő rész érintésre fájhat, a köröm egyes részei letörhetnek, leeshetnek, és a körömágy körüli bőr kipirosodhat és viszkethet.

Időskorban gyakoribb a körömgomba

A körömgomba körülbelül minden 20. embert érint. Időskorban az előfordulási gyakoriság ennél is nagyobb; a 60 év fölöttiek közül minden 5. személynek van egy vagy több gombás körme. A körömgomba-fertőzés könnyen elkapható. Edzőtermekben, sportlétesítményekben, uszodákban, strandokon, közös zuhanyozókban, egymás cipőjét, papucsát vagy körömápoló készletét használva bárki könnyen megfertőződhet. Időskorban, diabéteszeseknél, rosszindulatú daganatos betegeknél, keringési problémával küzdőknél, antibiotikumot vagy immunszuppresszív gyógyszert tartósan szedőknél a fertőzés rizikója fokozott.

Várni fölösleges, a körömgomba magától nem múlik el

Amint megjelennek a tipikus tünetek, minél hamarabb cselekedni kell. Csak így akadályozható meg az, hogy a gombás fertőzés a köröm mélyebb régióiba terjedjen, esetleg a többi körömre átterjedjen, és a későbbiekben még nehezebben lehessen megszabadulni tőle. A körömbomba kezelésére vény nélküli megoldások és – súlyosabb, kiterjedtebb esetekben – receptköteles készítmények állnak rendelkezésre.

Első lépés – vény nélkül elérhető, külsőleges kezelések

Ha a körmök érintettsége nem jelentős, vény nélkül kapható, külsőleges készítmények használata javasolható, vagyis gyógyszeres körömlakk vagy kenőcs kínálhat megoldást. A hazánkban kapható, klinikai vizsgálatokkal igazolt hatékonyságú gyógyszeres körömlakkok hatóanyaga az amorolfin, ciklopirox vagy terbinafin; a kenőcs pedig bifonazol-karbamid kombinációval „dolgozik” a gomba ellen. A körömgomba elleni külsőleges gyógyszeres kezelések amellett, hogy hatékonyak, szinte alig okoznak mellékhatásokat. A helyileg (pl. körömlakként vagy kenőcsként) alkalmazott gombaellenes hatóanyagok gyakorlatilag nem jutnak be a vérkeringésbe, nem jutnak el létfontosságú szervekbe, így az ott okozott mellékhatások is rendkívül ritkák.

Súlyosabb fokú, sok körömre kiterjedő érintettség esetén vényköteles, szájon át szedendő gyógyszert rendel az orvos.

Magas vérnyomás fiatalon – mi lehet az oka?

2025. június 21.

A magas vérnyomást általában az idősebbek betegségének gondoljuk, miközben a 20-40 éves korosztály nyolc tagja közül egy szintén ezzel a betegséggel él. De vajon mi lehet az oka annak, ha már ilyen fiatalon magas értékek alakulnak ki valakinél, és mindenképpen szükség van-e vérnyomáscsökkentőre akár már huszonévesen? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont – Prima Medica kardiológusa adott választ a kérdésekre.

Mi okozhatja a fiataloknál kialakuló magas vérnyomást?

A magas vérnyomás egyik leggyakoribb közvetlen kiváltó oka az artériák szűkülete, ami miatt a vérnek nagyobb nyomással kell áramolni, hogy eljusson mindenhová. Mivel pedig az érszűkület előfordulása az életkor előrehaladtával egyre jellemzőbb, így a magas vérnyomás kockázata is nő az idősödéssel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fiatalabbak nem szembesülhetnek a hipertónia diagnózisával, amelynek a genetikán kívül életmódbeli okai is lehetnek. Ezek döntően az alábbiak:
– Túlsúly, elhízás: a 25-nél magasabb BMI és a magas derék-csípő arány alapján kiszámított súlyfelesleg szinte minden betegségnél rizikófaktornak számít.
– Dohányzás: az egyik legjelentősebb, megváltoztatható kockázati tényező.
– Alkoholfogyasztás: kutatások alapján a rendszeres alkoholfogyasztás hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. (Ugyancsak igaz ez az illegális drogokra.)
– Mozgásszegény életmód: heti legalább 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás és 2 alkalom erősítő edzés lenne az a mozgásmennyiség, ami már csökkentené a magas vérnyomás kockázatát, de ez csak keveseknél teljesül.
– Só- és vörös hús fogyasztás: napi 10 grammnál több só bevitele erősen emeli a vérnyomást, korábbi tanulmányok pedig ezt igazolták a heti kettőnél több alkalom vörös hús fogyasztásnál is.
– Egyes gyógyszerek: többféle gyógyszernek is lehet vérnyomásemelő mellékhatása, így például az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlóknak, egyes gyulladáscsökkentőknek és antidepresszánsoknak.
– Bizonyos betegségek: a vesebetegségek, a pajzsmirigy alulműködés és az alvási apnoé is hozzájárulhat a hipertónia kialakulásához.

Labor- és szűrővizsgálattal már korai fázisban kideríthetők a betegségek, szövődmények

2025. június 20.

Tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra fényt deríthet a laborvizsgálat.

Az orvostudománynak mindig is a jó egészségben eltöltött hosszú élet volt a célja, ami magában foglalja a fizikai, szellemi, érzelmi és szociális jóllétet. Úgy gondolom, hogy a longevity azért is vált felkapott trenddé, mert az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a krónikus betegek száma, a szakemberek pedig igyekeznek felhívni a figyelmet a betegségek megelőzésére, korai felismerésére és a megfelelő kezelés fontosságára. régebben tünet vagy panasz esetén fordultunk csak orvoshoz, ma viszont már az a cél, hogy a legújabb diagnosztikai módszerek segítségével tünetmentes állapotban ismerjük fel a betegségeket. Az ún. nagyrutin laborvizsgálat két részből, vérvételből és vizeletvizsgálatból áll, melyhez háziorvosi beutaló szükséges. Ez megmutatja a vérsüllyedést, a máj- és vesefunkciót, a koleszterin-, a vas- és vércukorszintet, a véralvadási paramétereket és a pajzsmirigy működését. Vannak azonban olyan speciális – tumormarker, pajzsmirigy, PSA (prosztataspecifikus antigénszint) – vizsgálatok, melyekhez külön szakorvosi (pl. endokrinológus, urológus) beutalóra van szükség.

Hogyan készüljünk a laborvizsgálatra?

A laborvizsgálat előtt legalább egy órával kerülni kell a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a fizikai aktivitást. Minden esetben éhgyomorra kell érkezni a helyszínre. A vérvétel előtt már 8–12 órával a vízen kívül semmit nem lehet fogyasztani, a kellő mennyiségű csapvíz vagy ízesítés nélküli ásványvíz azonban segíti a szervezetet a vér termelésében, ezért gyorsabban és könnyebben történik a mintavétel. A vizelet leadása steril, akár gyógyszertárban elérhető tartályban történik, de az adott helyszínen is kérhető ilyen gyűjtőtégely. Fontos, hogy a reggeli első középsugaras vizelet legyen összegyűjtve, előtte megmosakodva, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába. Kellő elővigyázatossággal ez otthon is elvégezhető.

Vizsgálat, de mikor?

Fiatal nőknél és kamaszoknál a szervezet vasháztartásának ellenőrzése kiemelten fontos fáradékonyság vagy gyors testmagasság-növekedés esetén.


Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább ötévente.
Harmincéves kor alatt panaszok esetén vagy életmódváltásnál, ill. fogyókúra előtt.
Ötven év fölött emésztőrendszeri, hormonháztartást érintő panaszoknál, vastagbélrákszűrésnél székletvizsgálatra is szükség lehet.
Krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat.


A laboratóriumi vizsgálatok hozzájárulnak a betegségek korai felismeréséhez, felmérik az ember általános egészségi állapotát, segítségével a különböző kezelések nyomon követését is elősegítik.