Az 5 legnagyobb bűn, amit nyáron a bőröd ellen elkövethetsz
2017. augusztus 04.
Nyáron hódolunk a bűnös élvezeteknek. Fagylalt orgiák, napozás istennők, alkoholba torkolló lágy esti bulizások, csillogás, álpihenés. Na de mi az, amivel legtöbbet ártasz a bőröd állapotának, minőségének, érzékenységének? Olvasd tovább...
Haverok, buli, fanta. Vagy sör. Kóla. Nem telhet el nyár a barátokkal együtt töltött grillezés, sütögetés, bográcsozás, fagyizás, napozás, strandolás, vagy legalább lavórban lábáztatás nélkül. Ugyanakkor ezek a szórakozások ártatlanok ahhoz képest, amiket a mindennapjainkban elkövetünk a testünk ellen. Mert szórakozni kell. És jó. És senkit nem érdekel, ha évente 2-3 alkalommal többet iszol a kelleténél, amíg ezt nem hetente teszed meg. Ebből képes az emberi test regenerálódni. Nem a féktelen önromboló életmódról beszélek, mert az nyilván káros. Na de mi a helyzet a mindennapos veszélyekkel?
Összeszedtem pár dolgot, ami szerintem sokkal veszélyesebb, mert az egészségedet hosszútávon veszélyezteti, nem csak a bőröd állapotát.
A könnyen tartható dinnye diéta - 5 nap alatt 5 kg!
2017. augusztus 04.
Drasztikusnak gondolnánk, ahol éhezünk. A megfelelő gyümölcsökkel természetesen erről szó sincs, az éhezéstől ugyanis felhalmozna szervezeted ijedtében. Gyors és könnyed méregtelenítés a nyár kedvencének segítségével. Fokozatos visszaállás, harmonikus, kiegyensúlyozott étkezés. Mi már teszteltük. Próbáld ki Te is!
Gyümölcs, gyümölcscukor. Vajon miért is fogyaszt?
Mind a sárga, mind a görögdinnye legnagyobb részt, azaz 90%, vízből áll, emellett értékes ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz. Kálium, kalcium, magnézium, vas, nikkel, fluor (!) található benne, ezek által gyorsítja az anyagcserét, és még a fogazatnak, az ínynek is jót tesz.
A dinnye a zsírbontó hormonoknak segít a szervezetedben, erős vízhajtó hatása is van. A görögdinnyében található a citrulin. Ez a fehérjeépítő anyagok alkotórésze, ezért elengedhetetlen a mozgászservek helyes működéséhez. Izom és zsírszövetek felépítéséért felelős. Felelős a kötőszövetekért is, és befolyásolja az izom és zsírszövetek felépítését, feszes kötőszövetet hoz létre.
A dinnye ezért egészséges, tápláló, segíti a növekedést, erősödést, de nem ad felesleges anyagokat a szervezetnek, így kiválóan fogyaszt.
Ez a dinnyediéta 5 napos, amelynek reggelije mindig állandó, mindig ugyanazt a dinnyés müzlit fogyasztjuk. Először a lényeg a dinnye a főétkezésekben, azután mást is ehetünk már a sok nasis, édes gyümölcs mellé! A dinnyéket váltogatjuk kezdetben, egyik nap görög, másik nap sárgadinnyével folytassuk a diétát. A reggeli müzli az adott nap dinnyéjével kombinálva fogyasztandó.
Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!
2017. augusztus 03.
Szinte minden felnőtt ember tapasztalta már a hátfájdalmat, aminek számos oka lehet. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista szerint azonban a legtöbb probléma jól kezelhető, csak a legmegfelelőbb gyógymódot kell megtalálni.
Későn fordulunk orvoshoz
- Megdöbbentő, hogy sokan még mindig természetesnek tekintik a hátfájást. Holott tudnunk kell, hogy egyetlen fájdalom sem természetes! Előfordul, hogy csak olyankor fordulnak hozzánk a szenvedő páciensek, amikor már olyan elváltozások jelentkeztek náluk, amelyek jelentősen túlterhelik a gerincet, így korai ízületi kopáshoz, majd következményes porckorong-károsodáshoz vezethetnek. Ilyenkor a kíméletesebb gyógymódok már nem megfelelőek. Mivel a hátfájásnak számos kiváltó oka lehet, létfontosságú a fájdalom pontos okának meghatározása, hogy kiválaszthassuk a legoptimálisabb segítő kezelést és életmódváltást, amelynek részét kell, hogy képezze a gyógytornász által betanított, személyre szabott gyógytorna – mondja dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista.
Ősi tibeti gyógymód: A pránanadi
2017. augusztus 03.
A pránanadi egy ősi tibeti gyógymód. A mindent átható prána, azaz életenergia folytonos, állandó, meg nem szűnő mozgásban, rezgésben, áramlásban van. Örvénylő mozgásuk következtében kapcsolódnak egymáshoz és energiaközpontokat hoznak létre az egész univerzumban, naprendszerekben, és mindenhol megtalálhatók.
A nadik a csakrák és a szervezet számára életenergiát vesznek fel az ember környezetéből, a kozmoszból, azután rezgésekké alakítják át, ami a fizikai és az energiatestek működéséhez, fenntartásához elengedhetetlenül szükséges. Fennmaradt tibeti szövegekben 350 000 nadiról tesznek említést.
A hangolási, avatási szertartások után már egy finomabb energiarendszeren keresztül képes az ember kapcsolatba lépni azokkal az erőkkel, amelyek a környezetében, a világegyetemben, mindenféle életsíkon hatnak. A testbe bevitt prána, azaz kozmikus energia, életerő a nadikon (vezetékeken) halad keresztül, vagy pedig azokban kering (bennük folyik). Ezek a vezetékek olyan finomak, hogy szabad szemmel nem is láthatók. Nem párosíthatók pl. idegekhez, erekhez, annál finomabban hálózzák be a test minden pontját.
Gyógynövények a húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében
2017. augusztus 02.

Újszülöttkorban inkább a fiúkat, míg felnőttkorban jellemzően a nőket érintik a húgyúti fertőzések. Sokan a tünetek megjelenésekor gyakran orvosi tanácsadás nélkül alkalmaznak növényi eredetű készítményeket, azonban a megfelelő terápia kiválasztásához érdemes szakember (orvos, gyógyszerész) véleményét kérni. Cikkünkben a húgyúti fertőzések kezelésében alkalmazható növényeket tekintjük át.
A húgyúti fertőzések okai és tünetei
A húgyúti fertőzések általában az alsó húgyutakat, leggyakrabban a húgyhólyagot érintik. A húgyhólyag gyulladását többnyire a húgycső és a hüvely környékén előforduló kórokozó baktériumok okozzák.
A betegség tünetei közé tartozik
- a gyakran jelentkező vizelési inger,
- fájdalmas, égő érzéssel járó vizelés,
- amelynek során kis mennyiségű vizelet ürül. Az alsó húgyúti fertőzéseket gyakran kíséri éjszakai vizelési inger és deréktáji fájdalom.
A fertőzések felnőttkorban a nők körében közel ötvenszer gyakrabban fordulnak elő.
A betegség nemek közti arányának jelentős eltolódását elsősorban a húgyutak felépítésének különbségeivel lehet magyarázni. Nők esetén nagyobb eséllyel alakul ki a fertőzés, mivel a húgycső bemenetét körülvevő nyálkahártyán gyakran szaporodnak el a kórokozók. A húgyúti fertőzések előfordulását jelentősen megnövelik a vesekövek okozta sérülések. Az elégtelen vizeletürítés miatti pangó vizelet szintén hajlamosít a fertőzésekre, ezért férfiaknál a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás esetén gyakoribb ezek kialakulása.
A fertőzéseket okozó baktériumok ellen antibiotikumok mellett növényi eredetű készítmények is alkalmazhatók. A vizeletmennyiség fokozásával csökkenthető a kórokozók megtelepedésének és elszaporodásának esélye. Erre a célra a vizelethajtó hatású növények (pl. aranyvessző, csalán, jávai tea) használata mellett a fokozott folyadékbevitel is alkalmazható.
Érzékeny a babánk bőre?
2017. augusztus 02.
Minden baba bőre érzékeny. Többek között azért, mert jóval vékonyabb, mint a felnőtteké. Azonban épp úgy, mint a felnőtteknél, a kicsiknél is vannak különböző bőrtípusok, vannak, akiknek kevésbé, és vannak, akiknek jóval érzékenyebb a bőrük.
A „normál” bőrű babáknál is tapasztalhatunk időszakos extra érzékenységet, amikor hajlamosabb a bőrük a kipirosodásra vagy az irritációra. Hogy mi állhat ennek a hátterében, mikor érdemes extra védelmet fordítani a babák bőrére, és mi lehet a megoldás?
Dr. Csitos Ágnes bőrgyógyász és dr. Makleit László belgyógyász – aki a táplálkozás és a bőr összefüggéseire világított rá – adott hasznos tippeket.
A bőr nyújtja a legnagyobb védelmet a szervezetnek, viszont csupán hároméves korra alakul ki a megfelelő vastagságú hámréteg.
Kezdetben a bőr kevesebb pigmenttel rendelkezik, pH-értéke viszont magasabb, mint az idősebb gyerekek esetében, így hajlamosabb az irritációra.
„Egy érett újszülött babának is mintegy hétszer vékonyabb bőre van, mint egy felnőttnek. Így alapvetően már anatómialiag is adott tény, hogy minden baba bőre sérülékeny. Illetve az is igaz, hogy bőrtípustól függően vannak érzékenyebb bőrű csecsemők” – mondta el dr. Csitos Ágnes bőrgyógyász szakértő, aki hozzátette, a környezeti behatások mellett a genetika is közrejátszhat ennek kialakulásában.
„Az olyan picik életében is vannak fokozott odafigyelést igénylő időszakok, akik normál bababőrrel rendelkeznek” – hívta fel a szülők figyelmét dr. Csitos Ágnes.
Kánikulában ne csak vizet kapjon a gyerek
2017. augusztus 01.
Maradjatok árnyékban
A professzor szerint amennyire lehet és amennyire megoldható, kerülni kell a nagy meleget: kihagyni a déli időszakot, az utca árnyékos oldalán közlekedni, csökkenteni az aktivitást. Ha nincs a lakásban légkondicionáló, akkor az esti órákban érdemes szellőztetéssel kihűteni a lakást, nappal pedig csukott ablakoknál, besötétítve átvészelni a kánikulát.
Kapjon a kicsi tejet, gyümölcslevet és levest is
A meleg ellen a szervezet párologtatással védekezik. Ez akkor nem működik jól, ha a gyermek nem iszik elég folyadékot, ezért a szervezete nem termel elég verejtéket, illetve olyan ruha van rajta, ami megakadályozza , hogy ez elpárologjon.
Dr. Szabó András hangsúlyozta: ahhoz, hogy a verejtékezéssel elveszített sót pótolni lehessen, nem elég vizet vagy ásványvizet adni a gyereknek. Azt javasolja, hogy a nagy melegben tejet, tápszert, gyümölcslevet vagy levest is kapjon a gyerek – ki, mit szokott -, mert ezekben van annyi elektrolit, amennyire a szervezetének szüksége van.
Hozzátette: a szülők általában tudják, hogy kánikulában a szokásosnál több folyadékra van szüksége a gyereknek, de előfordul, hogy túlzásba esnek, és annyit adnak neki, hogy emiatt enni sem tud. Arra kell figyelni, hogy a gyerek kapja meg ugyanazt a táplálékot, mint más napokon – hiszen annak is a nagy része, 70-80 százaléka vizet tartalmaz -, és ezen felül legyen a plusz folyadék.
Napfény, naptej – Mi okozhat allergiát a strandon?
2017. augusztus 01.
A nyaralás alatt és után megjelenő különböző kiütések, foltok komolyabb problémát is jelezhetnek. Allergiát okozhatnak a napsugarak, de a napvédő krém is. A hétköznapi nyelven napallergiának nevezett megbetegedés alapvetően kétféle betegségcsoportot jelent: a fényérzékenység és a fotoallergiát.
Fényérzékenység
Számos ember bőrén napfény hatására különböző kiütések, foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg. Ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek, melynek pontos mechanizmusa egyelőre nem ismert. A betegek többnyire nem feltételezik, hogy bőrtüneteikért a napfény a felelős. Ennek oka, hogy a kiütések megjelenését nem kizárólag az erős, nyári napsugárzás okozhatja, hanem már a téli, kora tavaszi napsütés, illetve a különösen érzékeny egyének esetében pedig a zárt térben használt világítótestek hatására is jelentkezhetnek – figyelmeztet dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont szakorvosa. Bizonyos autoimmun betegségek is fényérzékenységet okozhatnak, különösen a lupus erythematosus.
A fényérzékenység kezelése többféle módon történhet. Sokat segít, ha tudjuk, melyek azok a körülmények, melyektől óvakodnunk kell, ha a bőrünk érzékeny a napfényre.
A nyári vakációnkat megkeserítheti, ha a nagy melegben megfeledkezünk róla, hogy a napfénytől a vízparti árnyék nem véd meg, hiszen még ott is annyi sugárzás éri a bőrünket, amely elegendő a bőrreakciók kiváltásához.
Csak óvatosan! – Hogy ne rémálom legyen a vakáció!
2017. július 31.
Nyár van…. a legtöbb család nekiindul az országnak, vagy egy határon túli vidéknek. A vakáció azonban könnyen rémálommá változhat, ha nem ügyelünk az utazással járó körülményekre. Kevesen gondolnak ugyanis arra, hogy egy hosszú autó-, vagy repülőútnak is megvannak a veszélyei, amelyek számos álmatlan éjszakát okozhatnak.
Hetekig tervezzük a nyaralást, gondosan becsomagolunk, aztán nekivágunk a nagyvilágnak. Csakhogy még egy alig kétórás utazás is megterheli ízületeinket, nem beszélve egy ennél is hosszabb autó-, buszos-, vagy repülőútról. Tesszük mindezt klímás járművekkel, amelyek szintén rossz hatással vannak szervezetünkre.
A repülőn álljunk fel, autóval álljunk meg időnként
Ízületeink az utazások alkalmával tartósan egy helyben, szinte mozdulatlanul pihennek, az ilyen természetellenes pozícióban azonban a véráramlás lelassul, gerincünk pedig kényszertartásban kénytelen egyensúlyozni a szűk helyen, az ülésben. Az utazás végére szinte észrevétlenül derék-, hát-, térd- és csípőfájdalom alakulhat ki, sőt, a sofőr lábfejében idegnyomás miatti zsibbadás, súlyosabb esetben bénulás is tapasztalható. Vezetés közben ugyanis lábunkat, a minél kényelmesebb vezetés miatt nekitámasztjuk a műszerfalnak, így a szárkapocs csont alsó részére tartós nyomás nehezedik.
„Egy, másfél óránként érdemes az autóval megállni, vonaton, repülőn felállni és megmozgatni végtagjainkat, egyéb testrészeinket, így serkentve a lelassult vérkeringést, megmozgatni a megfeszült, letapadt izmokat. A buszos utakon használjuk ki a pihenőket. Számítsunk arra, hogy esetleg utasként elszunyókálunk: egy nyakpárna tehermentesíti a nyakat és a gerincoszlopot az elernyedt állapotban” – fogalmazott Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa, gerincgyógyász.
Jó hír a cukorbetegeknek- megváltozik sok kenyér összetétele
2017. július 31.

A cukorbetegeknek igen szigorú diétát szükséges követniük, melynek egyik alapelve, hogy a fehér kenyér helyett teljes kiőrlésű pékárukat kell fogyasztaniuk a hirtelen vércukorszint emelkedés elkerülése miatt. Azonban a boltok polcain fellelhető, teljes kiőrlésűnek nevezett termékek sok esetben eddig alig tartalmaztak teljes kiőrlésű lisztet- egészen idáig. A változásokról Sárga Diánával, a Cukorbetegközpont dietetikusával beszélgettünk.
Nem tiltólistás a kenyér, ám nem mindegy, milyen
Máig sokan úgy gondolják, a cukorbetegek kénytelenek lemondani a kenyér fogyasztásáról, mivel rossz hatással van a vércukor szintjükre. Ez azonban csak részben igaz, ugyanis a fehér lisztből készült pékáruk gyors felszívódású szénhidrátokként valóban nagymértékben megemelik a vér glükóz szintjét, ellenben a magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű készítményeket bátran a kosárba rakhatják a betegek.
A finomított gabonák feldolgozása során eltávolítják a maghéjat és a csírát, így velük együtt a rostok, vitaminok ásványi anyagok kb. 80%-át. Ezzel szemben a teljes kiőrlésű gabonák olyan szemekből állnak, amelyek a feldolgozás után is közel ugyan olyan arányban tartalmazzák a gabonaszem három részét (a maghéját, csíráját és gabonaszem belső részét), mint előtte.
Sárga Diána, a Cukorbetegközpont dietetikusa elmondta, a kenyér választásánál fontos, hogy a beteg figyelembe vegye azt, hogy a pékáru legalább fele magas rosttartalmú gabonából álljon, pl. teljes kiőrlésű búza/rozs/tönkölybúza/graham lisztből.