Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hosszú lesz a téli szünet, játszani várják a kicsiket Farkas Bertalannal

2022. december 22.

70%Idén a legtöbb iskolában hosszú téli szünetet tartanak, az utolsó tanítási nap december 21-én, az első pedig 2023. január 9-én lesz, ami azt jelenti, hogy két és fél hét gyermekfelügyeletet a családoknak kell megoldaniuk. Ráadásul vészesen közeleg a félévi számonkérések időszaka. Hogy szép legyen a félévi bizonyítvány, a gyerekeknek érdemes a szünidőben a pihenés mellett gyakorolniuk is. Balázs Virág, a Farkas Bertalan Oktatási és Módszertani Központ vezetője tudnivalókkal és hasznos tanácsokkal látja el a szülőket, és díjmentes programlehetőségeket is ajánl.  

A szokatlanul hosszú téli szünet a jóleső pihenés mellett kihívások elé is állítja a kisgyerekes szülőket. Ki vigyáz a gyerekekre? Ki segít elkészíteni a házit? Vajon mit és hogyan kéne gyakorolni a félévi számonkérések előtt? Gyakori gond az is, hogy az ünnepi időszakot idilli, békés együttlétnek képzeljük, a valóságban viszont a kütyükön lógó gyerekekből, a tanulás miatti veszekedésből, vagy az „Anya, unatkozom!” lemez végtelenítéséből áll. Ezért is érdemes előre, reális elvárásokat támasztva átgondolni, hogyan teljenek a közösen töltött téli napok. 

Kell-e egyáltalán tanulni a téli szünetben, vagy hagyjuk pihenni a gyereket? 

Ebben a kérdésben megoszlanak a vélemények. Az biztos, hogy pihenésre szükség van, és senki sem várja el, hogy szenteste a kötelező olvasmányt bújja a gyermek az adventi gyertyák fénye mellett.

„A 3–4 éves korosztálynak bőven elég napi 10 perc játékos fejlesztés, a kisiskolásoknak is 30-35 perc gyakorlás már nagy lépés egy-egy készség csiszolásáért, a többi idő pedig telhet szabad játékkal is” – fejti ki véleményét Balázs Virág oktatás-módszertani szakértő.

Bevethető trükkök a konfliktusmentes fejlesztésért 

A képességfejlesztő szoftverekkel foglalkozó szakértő szerint ha a tanulás élvezetes formát kap, akkor sokkal könnyebb rávenni a gyerekeket, nem kell könyörgéssel, vitával tölteni a karácsonyi napokat. 

Ki akarna a szünetben egy kockás füzet felett ülni, a szorzótáblát magolva? „Egy színes játék viszont, ahol a számok ismeretét eszközként használjuk, már sokkal vonzóbb. Tovább erősíthetjük a hatást, ha számítógépen, mobilon vagy tableten játszhat a gyerek, ebben az esetben már jutalomként is kínálhatjuk a fejlesztő feladatokat. Játék közben pedig észrevétlenül beépül a szorzótábla is, ráadásul többféle helyzetben találkozik vele a gyermek, mint ha papíron látná” – ismerteti Balázs Virág.



Itt az influenzaszezon – így védekezzen!

2022. december 22.

Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogy a védőoltás mellett milyen praktikákat érdemes bevetni, hogy elkerüljük az influenzát vagy továbbadjuk a fertőzést.

A fotók illusztrációk: pixabay.comTényleg használjon zsebkendőt!

Az influenzáról tudjuk, hogy cseppfertőzéssel terjed. Egy tüsszentés alkalmával közel 40 ezer apró nyálcsepp kerül a levegőbe, az influenzát okozó vírusok ezekhez tapadva még órákig lebegnek a levegőben és képesek nagyobb távolságra is eljutni. Ezért nagyon fontos, hogy ha ön vagy a környezetében valaki beteg, tegye a kezét vagy zsebkendőt a szája elé, hogy megakadályozza a kórokozók levegőben való terjedését!

Fordítson elég időt a kézmosásra!

A legkorszerűbb, antibakteriális és illatos kézmosó sem ér semmit, ha elnagyoltan, a kézmosást összecsapva használjuk. Szánjunk rá legalább 20 másodpercet, átdörzsöljük a kezünket és ne feledkezzünk meg az alapos öblítésről sem!

Ne látogassa a beteget!

Sokan akkor sem pihennek, ha már betegek. Ezzel viszont nemcsak a saját gyógyulásukat nehezítik, de a többieket is könnyen megfertőzhetik. Az sem szerencsés, ha túl hamar térünk vissza a munkába, a náthával ellentétben az influenza vírusát nemcsak 3, de akár 5-7 nap múlva is tovább adhatjuk.

Viseljen maszkot!

Megfelelő távolságot tartani jóval nehezebb, ha a velünk egy lakásban élő családtagunk lett beteg. Ilyen esetben csakis a zsebkendő használat, a rendszeres kézmosás, illetve az orrot és a szájat betakaró egészségügyi védőmaszk viselése segíthet meggátolni a kórokozók terjedését.



Rengeteg szuper ajándékötlet a tárgyi meglepetéseken túl

2022. december 21.

Sokan már a karácsonyi bevásárlókörút gondolatától is rosszul vannak: mindenütt tolakodó emberek, pénztárcalehúzó árak, sorba állás és stressz. Holott az adventi időszaknak a karácsonyra való hangolódásról kellene szólnia, nem pedig arról, hogy egyik üzletről a másikra rohanunk és közben idegbeteggé válunk a kiadások elszabadulása miatt. Jó tudni viszont, hogy van más lehetőségünk is!  

Érvek a tárgyi ajándékok ellen

A tárgyi ajándékok is lehetnek igazán hasznosak, azonban ha csak azért döntünk mellette, mert nincs jobb ötletünk, de valamit muszáj adni, akkor egyértelműen rossz választás. Ráadásul a legtöbb tárgy csak ideig-óráig használható, aztán porfogó lesz. Ha kevésbé ismerjük az illetőt, akit meg szeretnénk lepni, akkor főleg nehéz jól választani. A sablonos ajándékok azt sugallják, hogy semmi ötletünk nem volt, csak szerettük volna letudni az ajándékválasztást. A felesleges tárgyak megvásárlása ráadásul a környezet szempontjából sem előnyös, hiszen ezzel csak támogatjuk a pazarlást.
 
Számos ajándékötlet, ha nem tárgyakat akarunk venni
Ha kellőképp kreatívak vagyunk, akkor tárgyi ajándékok nélkül is nagy örömet okozhatunk! Az élményeknek valóban hasznát tudjuk venni és évek múltán is öröm lesz rá visszaemlékezni. A család minden tagját meg tudjuk lepni különleges ajándékokkal, melyek nem sablonos tárgyak.


Természetes téli immunvédelem

2022. december 21.

Fotók: pixabay.com

A kórokozók elűzésének egyik fontos eszköze a szervezet dinamizálása és immunvédelme. A fertőzésekkel, káros hatásokkal szembeni immunitást azoknak a táplálékoknak a fogyasztása is elősegítheti, amelyek fokozzák a fehérvérsejtek és az antitestek képződését a szervezetben. Kiemeltük a téli menü dinamizáló „szuperélelmiszereit”.

Brokkoli

Az immunitás karbantartója
A káposztafélék családjába tartozó brokkoli többek között nagy menynyiségben tartalmaz egy glükozinolát nevű anyagot, amely az emésztés közben átalakul. Ez a vegyület rák meg – előző hatásáról is ismert: gátolja a daganatos sejtek szaporodását. A brokkoli emellett C-vitaminban az egyik leggazdagabb zöldség.

Hogyan profitáljunk belőle a legjobban?
• Minél frissebb brokkolit vásároljunk, amely élénk zöld színű, kemény tapintású, rózsái szárazak, ropogósak, egységes zöld színűek, sárga foltoktól mentesek. Mielőbb fogyasszuk el, lehetőleg nyersen, pl. salátában, hogy maximálisan megmaradjanak a tápanyagai.
• Ha egy ételfajtához szükséges főzni, csak rövid ideig főzzük vagy pároljuk (amíg ropogós marad), hogy ne pusztítsuk el a glükozinolát átalakulását lehető tevő enzimet.

Ajánlott mennyiség
Hetente legalább egyszer fogyasszunk belőle. Váltogatni lehet más keresztesvirágúakkal, káposztával, kelbimbóval…

Gránátalmalé

Antioxidánsokban gazdag
A gránátalma nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, így leginkább polifenolokat: ellagicsavat, tannint, kvercetineket és antociánokat.

A gránátalmalé koncentráltan tartalmazza ezeket az antioxidáns hatóanyagokat, amelyek gátolják a vírusos fertőzések kialakulását (antimikrobiális hatás). Emellett rákmegelőző és gyulladáscsökkentő hatásúak.

Hogyan profitáljunk belőle a legjobban?
• Fogyasszunk rendszeresen 100%-os gránátalmalét hozzáadott cukor nélkül. Ha a savasságát csökkenteni kívánjuk, kevés vízzel keverjük.



Nürnbergi mézes puszedli

2022. december 20.

Elismerve, hogy annak, aki nem beszél németül, a Nürnberger Honigbusserl inkább tűnik ördögűző varázsigének, mint egy karácsonyváró sütemény nevének... jó szívvel ajánljuk ezt az egyszerűen elkészíthető finomságot!  

A mézes puszedli német verziója nagyon finom, és a belekevert gyümölcsökkel, magvakkal jól variálható, mindenki a saját ízlésvilágára szabhatja.

Hozzávalók:
10dkg méz
45dkg cukor (lehet barna is)
1 vaníliás cukor
mézeskalács fűszerkeverék
összesen 20 dkg aszalt gyümölcs vagy olajos mag (dió, mogyoró, mandula, kandírozott citromhéj, narancshéj, stb.)
4 tojás
60 dkg liszt
fél cs. sütőpor

Elkészítése:
A mézet a cukorral felolvasztom, beleteszem a fűszereket. Mikor már kihűlt, belekeverem a belevalókat (diót, gyümölcsöket, amit szeretünk) és a felvert tojást. Aztán a sütőporral elkevert lisztet.

Kis golyókat formálok és kicsit ellapítom, így teszem a vajazott tepsibe. Előmelegített sütőben 10-12 perc alatt készre sütöm.



Karácsony, avagy a fogyasztás ünnepe

2022. december 20.

Két hét karácsonyig. Úristen! Két hét! Gyorsan, be a kocsiba, és irány a pláza! Ott mindenki ajándékát letudhatjuk egy füst alatt, és legalább már erre nem lesz gondunk... Ismerős? Lehet, hogy most a legkevésbé sem érsz rá ezt átgondolni, de talán mégis megérné.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az utóbbi években teljesen belenőttünk a fogyasztói társadalom nagykabátjába, hiába lötyögött rajtunk „annak idején”. Hiába mondogattuk – mondogatjuk –, hogy mi nem esünk áldozatul, és nem leszünk marionettbábuk ebben a játékban. Végül csak felkerekedünk, és aggódunk, hogy nem fognak örülni sebtében vásárolt ajándékunknak, amit pont az után vettünk, hogy tudatosult bennünk: Úristen, két hét múlva karácsony!

Ilyenkor bepánikolunk, nem gondolkozunk – így hát nem is csoda, hogy elfelejtkezünk a lényegről. Valami egészen új értelmezést nyert a szeretet ünnepe – már nem azért vásárolunk ajándékot, hogy örömet szerezzünk, hanem azért, mert kell. Amikor megvesszük az előre összeállított ajándékcsomagot – tusfürdő, habfürdő, testápoló, dezodor –, mi magunk is tudjuk, hogy szerettünk csak illemből ölti magára az elégedettség mosolyát. Pont úgy, ahogy mi tettük, amikor kibontottuk vadonatúj kesztyűnket vagy nyakkendőnket – ami persze még becsomagolt állapotban sem tükrözte ízlésünket, hát még miután letéptük az angyalkás csomagolópapírt. Hogy nekem semmi sem jó?

Akkor mégis mit adjunk karácsonyra? Azt mondják, az ajándék lényege az, hogy személyes legyen. Könnyű azt mondani… Hogy vegyen az ember személyes ajándékot, ha még magára sincs elég ideje, nemhogy a rokonokra? És nem: a megoldás kulcsa nem az, hogy régen több ideje volt az embereknek – bár az tény, hogy nagyon felgyorsult körülöttünk a világ.

Egyszerűen csak arról van szó, hogy nagymamáink még nem hitték el, hogy a boldogságot drága ajándékokban mérnék. Ők sokkal inkább hittek a közös élményszerzés örömében, és meglátták az együtt töltött idő fontosságát. Régen a felnőttek jókedvvel készültek a szentestére, boldogan látták vendégül rég nem látott családtagjaikat – és egy percig sem érezték nyűgnek a karácsonyi készülődést. Mindeközben a gyerekek kézzel készített ajándékokon törték a fejüket, és fülig ért a szájuk, mikor eljött a közös sütés-főzés ideje.



Kivédheti az intravaginálisan adagolt progeszteron a vetélést?

2022. december 19.

fotó: gettyimages.com

Az intravaginális progeszteron-adagolás a korábban legalább 3 vetélésen átesett terhes nőknél csökkentheti csak a hüvelyi vérzést követő vetélési kockázatot.

A terhesség alatti vetélés egyik gyakori előjele a hüvelyi vérzés. Olyan kezelés, ami a fenyegető vetélés 100 százalékos biztonsággal való kivédésére alkalmas, nem ismert. Az 1950-es évek óta ilyen esetekben alkalmazott progeszteron hatásosságát többen megkérdőjelezik. Egy 2018-ban publikált Cochrane metaanalízis kismértékű hatást tulajdonít a progeszteronos kezeléseknek a fenyegető spontán abortusz kivédésében; miközben az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium (ACOG) egymással ellentmondónak véli az ezen a területen rendelkezésre álló eredményeket.

Egy 2019-ben publikált placebo-kontrollos vizsgálat eredményei alapján a terhes nőknél a vaginális vérzéseket követően adagolt intravaginális progeszteron nem képes a vetélések kockázatát csökkenteni.

Hiába a napi 2×400 mikrogramm intravaginális progeszteron

A 48 brit klinikai centrumban végzett PRISM-vizsgálat (Progesterone in spontaneous miscarriage) részeként a terhesség első 12 hetében jelentkező hüvelyi vérzést követően a nők (n=4153; 16 és 39 év közötti nők) egyik csoportja progeszteronos hüvelykúpot kapott (napi 2×400 mikrogramm mikronizált progeszteron), míg a másik csoportja placebo kúpot alkalmazott a terhesség 16. hetéig.

A vizsgálat végpontjaként a 34. terhességi hetet követően bekövetkező élveszületés szolgált. Mint az eredményekből kiderült, a progeszteronos csoportban a nők 75 százalékánál, míg a kontroll-ágon a nők 72 százalékánál valósult meg a primer végpont. Mindez nem jelent szignifikáns különbséget a kezelt és a kontroll csoportok között.

A több vetélésen átesett nőknél hatásos az intravaginális progeszteron

A vizsgálatot végző kutatók rámutattak arra, hogy a vizsgálatban részt vevő nők egyik alcsoportjánál (n=137), azoknál, akik kórtörténetében már legalább 3 korábbi vetélés szerepelt, eredményesnek bizonyult a gesztagén alkalmazása. Az intravaginális progeszteronnal kezeltek körében ugyanis 72 százalékban, míg a kontroll-csoportba soroltaknál csak 57 százalékban valósult meg a primer végpont. Mindez jelentős és szignifikáns hatást takar. A számítások alapján – ebben a rizikócsoportban a progeszteron alkalmazásával – Nagy-Britanniában évente 1000 gyermek életét lehetne megmenteni.



Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, gond lehet a gyerekünk táplálkozásával

2022. december 19.

Fotó: gettyimages.com

Egyre gyakoribbak a korán jelentkező táplálékallergiák és -intoleranciák

Magyarországon és világszinten is egyre több ember él együtt valamilyen allergiával, érzékenységgel, ami miatt az átlagosnál jobban oda kell figyelnie arra, milyen élelmiszereket juttat be a szervezetébe. A probléma nemcsak a felnőtteket, de a gyermekeket is érinti, esetükben azonban nehezebb felismerni, ha baj van.

Az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak a különböző táplálékallergiák és -intoleranciák a gyerekek körében is. Számukra a leggyakrabban problémát jelentő élelmiszerek a tej és a tejtermékek, a tojás, a búza, a szója, a halak és a tenger gyümölcsei, valamint a földimogyoró és az olajos magvak. Az allergiás reakció a táplálékkal való érintkezést követő pár percben vagy órában változatos tünetekkel jelentkezhet. A gyerekek nem mindig tudják pontosan leírni a panaszaikat, így a szülők vagy a gondozók felelőssége idejében felfigyelni a jelentkező tünetekre.

„Általában a táplálékallergiával küzdő gyerekek fáradékonyabbak, ingerlékenyebbek, kevésbé tudnak koncentrálni, fejfájásra panaszkodnak, és valamennyire visszamaradnak a növekedésben egészséges társaikhoz képest. Előfordulhatnak különböző gyomor- és bélrendszeri tünetek (hányás, hasmenés, székrekedés, puffadás), testszerte jelentkező viszketés, csalánkiütés, ekcéma vagy légúti tünetek is (rohamokban jelentkező tüsszentés, köhögés, orrfolyás). Legrosszabb esetben életveszélyes anafilaxiás sokk jelentkezhet” – mondta Pfuscher Kinga, a Herbaház dietetikusa, aki hozzátette: jó hír, hogy a táplálékallergiák egy részét a gyerekek a kor előrehaladtával, körülbelül az iskolakezdésre kinövik.

A táplálékintolerancia az allergiához hasonló gyomor- és bélrendszeri tüneteket okoz, viszont ilyen esetben nem zajlik le kóros immunreakció. A közös a táplálékallergiában és -intoleranciában a kezelésük: a problémát okozó élelmiszert ki kell zárni a gyermek étrendjéből. Ez elsőre könnyűnek hangzik, viszont, ha belegondolunk, meglehetősen nehéz feladat, főleg, ha egy kisgyermekről van szó.



Természetes szerekkel is legyőzhetők a tinik pattanásai

2022. december 18.

Mielőtt gyógyszeres megoldáshoz fordulnánk, érdemes kipróbálni a gyógynövényeket.

Young lady with face puberty pimples looking in mirror and holding cotton padKevesen tudják, hogy a közismert arctiszító, bőrnyugtató termékek valójában olyan anyagokat is tartalmaznak, amik száríthatják vagy irritálhatják a kamaszok egyébként is igénybevett bőrét. Ezeket az összetevőket azonban teljes körűen elkerülhetjük, hiszen rengeteg gyengéd, gyógynövényes alternatíva közt választhatunk, amelyek akár hatékonyabbak is lehetnek a vegyi anyagoknál.

“Fontos, hogy már akár 9-10 éves korunkban átadjuk a gyerekeknek a helyes bőrápolás alapjait, még mielőtt a hormonok termelődése beindulna. Különösen igaz ez akkor, ha a családban örökletes a problémás bőr, ami súlyos formájában a kamaszok hetedét-nyolcadát is sújthatja” – mondja Dr. Gyovai Viola, okleveles biológus, a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusa, a BIOLA biokozmetikumok cégalapító ügyvezetője.

A gyerekeknek már ebben a korban érdemes megmutatni a reggeli és esti bőrápolást: nemcsak magát a rutint, hanem a megfelelő termékek használatát is. Emellett a problémás bőrű lányokat és a fiúkat is kéthetente-havonta ideális bőrtisztító kezelésre vinni a kozmetikushoz, aki megfelelően kitisztítja a pórusokat.

A szakértő hozzáteszi, egy időben trendinek számított a különböző szilárd szappanok használata. Ezt azonban semmiképp sem tanácsolja a fiataloknak, hiszen a szappanokban található zsiradékok elzárhatják a pórusokat, így akadályozhatják a faggyú kiürülését és így a felduzzadt mitesszerek még be is gyulladhatnak. A bőrtisztításhoz éppen ezért érdemesebb SLS mentes gélt, alkoholmentes tonikot vagy habot használni.

“Ha paraffinolaj -vagy viasz tartalmú termékeket használ valaki, eltömődhetnek a pórusok, előfordulhat, hogy erősebb gyulladásos góc alakul ki, amin akár demodex atkák is megtelepedhetnek. Ez már kifejezetten bőrgyógyászati probléma, a kozmetikus sem tudja kitisztítani az ilyen elfertőződött gócokat” – figyelmeztet a szakember.
 

Korrektorból is választhatunk gyógynövényes terméket

A tiniknél éppen ezért több dologra kell egyidejűleg odafigyelni. Az első, hogy jól ürüljön a faggyú a faggyúmirigyekből. Ebben segít például a fűzfakivonat a tisztítógélekben. Az is lényeges, hogy a tisztító tonik ne tartalmazzon alkoholt, se SLS-t (sodium laureth sulfate), ami erőteljesen szárítja és zsírtalanítja a bőrfelületet – magyarázza a biológus.

Ha gyengédebb bőrtisztító, például a coco glücozidok használata mellett is húzódik a bőr, akkor érdemes tisztítás után hidratáló gélt is felvinni. Ha lehet, az arclemosó legyen E, B3, B5 vitaminban gazdag, emellett tartalmazza oregánó, eukaliptusz vagy kakukkfű illóolaját.



A szép bőr a legszebb filter

2022. december 18.

Fotó: gettyimages.com

Hányan vagyunk, akik naphosszat bújjuk a social media felületeket, gyönyörködve mások „tökéletes” külsejében és életében, és hányan vagyunk, akikben emiatt rossz érzések keletkeznek? Napjainkban a közösségi média felületek böngészése sokunk életének meghatározó részévé vált, amely tudat alatt negatívan befolyásolhatja személyiségünket, testképünket és önértékelésünket. Az AVON szakemberei erre a problémára szeretnék felhívni mindenki figyelmét, és arra, hogy a manipulált tartalmak sosem lehetnek értékesebbek és szebbek a természetes megjelenésünknél.

Habár a legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy a közösségi médiában megosztott fotók jelentős része manipulált tartalom, társadalmunk számára mégis kezd természetessé válni ezek elfogadása, kezdjük őket valósnak és követendőnek tekinteni. A tartalommegosztó oldalakon napról napra sokszorozódnak a különböző beauty és retusáló filterek, amelyek tökéletes bőrt, vékonyabb orrot és dúsabb ajkakat eredményeznek, így alkotva hamis képet felhasználók ezreiről és alakítva ki természetellenes szépségideálokat, melyeknek mind meg akarunk felelni.

Habár sajnos a hibátlan bőrt, hatalmas ajkakat és természetellenesen csillogó boci szemeket eredményező filterek használata egyre elterjedtebb, mitöbb sokszor elvárt is, napjainkban egyre gyakrabban szólalnak fel véleményvezérek a túlzásokba eső beauty effektekkel szemben és hirdetik a természetesség tökéletességét. Az AVON szakértői, Szabó Doris sminkmester és Károlyfi Edit szépségszakértő is ezt az álláspontot képviselik, és ennek fényében készültek nekünk néhány jótanáccsal arcápolási rutinunkat és sminkelési szokásainkat illetően, hogy a természetesség és elfogadás jegyében is legjobb formánkat hozhassuk.

Nincs szebb a természetes és ápolt bőrnél! Mindannyiunknak vannak bőrhibái, pattanásai, mindannyian éreztük már úgy, hogy érzékeny a bőrünk, ki van pirosodva, esetleg hámlik, amit egy-egy fotó vagy Instagram sztori erejéig tökéletessé varázsolhatunk egy kis photoshoppal vagy egy jól takaró beauty filterrel. Napjaink szépségideái sajnos nem engedik meg, hogy pigmentfoltos bőrünkkel jelenjünk meg social media felületeinken, de higgyük el, ez nem kell, hogy normális legyen!



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...188189190...612
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.