Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Régóta egyedül vagy? Így törj ki a szingliségből!

2022. február 06.

Régóta tengeted már az életed egyedül? Van ilyen. És zavar? Mert ha nem, akkor végül is minden rendben. Kérdés persze, hogy mennyire vagy önmagadhoz őszinte. Mert ugye az is benne van a pakliban, hogy kicsit ciki szinglinek lenni.  

Ezért az egyedülállók gyakran hangoztatják: nincs pasim, de nem is bánom, csak a baj van velük! Jól elvagyok én egyedül is. Így legalább nem kell miattuk idegeskednem.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A magány, az egyedüllét és az önállóság természetesen pozitív hatással is lehet az életünkre. Amikor egyedül vagyunk, akkor végre pontosan úgy viselkedhetünk, ahogy jól esik, és nem kell tekintettel lennünk valaki más igényeire, elvárásaira. Az alkotáshoz, elmélyüléshez szintén az egyedüllét a legalkalmasabb. Ha egyedül élünk, akkor nincs más választásunk, mint hogy minden problémánkat saját magunk oldjuk meg - így talpraesettek leszünk, akik nem ijednek meg néhány akadálytól. Ez jó.

De mi van, ha csak úgy mondom, hogy jól elvagyok én egyedül is, és kifelé mosolygok, befelé azonban zokogok, és szenvedek, mert rettenetesen vágyok már egy kapcsolatra, valakire, akivel közös programjaim vannak, akivel együtt élhetek, akivel megoszthatom a gondolataimat, nem beszélve arról, hogy milyen piszkosul hiányzik már egy ölelés, egy csók, és egy színes, széles vásznú, egész estét betöltő szexuális élmény?

Ha te is ebben a helyzetben vagy, akkor ideje kezdeni valamit magaddal. Ha valóban szingli vagy, akkor örülj, ez a könnyebbik eset. Ha nem vagy igazi szingli, hanem nagyon is párkapcsolatban élsz, de ez a kapcsolat szűkölködik a romantikában, vagy teljes mértékben kiüresedett, csupán a megszokások tartanak benneteket össze, vagy a gyerekek - ebben az esetben nehezebb dolgod van. Először ki kell lépni a régi, kiégett kapcsolatból, ami nem mindig könnyű , de nem is lehetetlen. Mivel ez egy külön fejezet, foglalkozzunk most az igazi szinglikkel, akiknek semmilyen párkapcsolatuk nincsen már hosszú ideje.

Az első és legfontosabb feladatod ebben az esetben az, hogy hagyj fel a nyavalygással és az önsajnálattal. Ne hangoztasd úton-útfélen, hogy nincs szerencséd a pasikkal, ilyen a te formád, és hasonlók, mert ezek igazán súlyos ítélekké válhatnak a fejed fölött! Amiben hiszel, az vagy igaz, vagy igaz lesz. Manapság az emberek egyre többször megerősítik a negatív helyzetüket szóban, megmagyarázzák, törvényszerűvé teszik, ez pedig a legjobb, de úgy is mondhatnánk a legtragikusabb módja a saját, súlyosan önkorlátozó hiedelmeink megerősítésének.

Ne is gondolj olyan hülyeségre, hogy te senkinek sem kellesz, mert nem vagy elég csinos vagy szép, hiszen nem mindenki a bombázókra bukik. Sokkal nagyobb baj, ha negatívan gondolkozol, pesszimista vagy. Ezt elég kevesen tudják elviselni. Nyilvánvaló, ha fel akarsz szedni valakit, akkor saját magaddal kell a legtöbbet foglalkoznod. Készülj fel rá lelkileg, hogy befogadd a szerelmet. Gondolkozz pozitívan, légy vidám, kedves és nyitott. Ez a hozzáállás ugyan nem garantálja, hogy belédszeressenek, de közelebb visz hozzá. Igazából semmi sem garantálja a sikert, de minél több esélyt adsz magadnak, annál hamarabb be fog következni.

Nem elég az sem, ha lelkiekben felkészülsz egy új kapcsolatra. A testeddel is foglalkoznod kell, mert valljuk be őszintén, egy párkapcsolatnál döntő tényező, hogy hogy nézel ki. Ha 30 kiló felesleg van rajtad, átható fokhagyma- és izzadságszagba burkolózol, a bajszodat egy meglett férfi is megirigyelhetné, lelapul a hajad és lehetetlen göncökben flangászol fel-alá, akkor feleslegesen tárod szélesre a szívedet, inkább az ablakot nyisd ki, engedj be egy kis friss levegőt, aztán sürgősen kezd el magad rendbe kapni. Vannak egyszerűen megoldható dolgok, mert elmehetsz egy fodrászhoz, kozmetikushoz, vehetsz új ruhákat, megmoshatod a fogadat, és hasonlók. A hatás azonnal érezhető. Vannak azonban olyan változások, amelyeket csak kitartó “munkával” érhetsz el. Már 3 napja fogyózol, és semmi eredmény? Ne beszélj, ki hallott már ilyet? Tudod, bizonyos eredményeket csak hónapok vagy évek alatt érhetsz el. A változások a legtöbbször már néhány hét alatt is jelentkeznek - de itt ne hagyd abba! Légy kitartó és elszánt.



Kipirosodott a baba bőre? Pelenka dermatitisz lehet az ok!

2022. február 06.

Az egyszer használatos pelenkák korszakával sok esetben mit sem törődik a babák érzékeny bőre. Kipirosodik, érzékennyé válik, esetleg apró hólyagocskák is kialakulnak a pelenkával fedett bőrterületeken.

Fotó: 123rf.omEzek a pelenkakiütés, más néven pelenka dermatitisz vagy pelenka okozta bőrgyulladás jellemző tünetei, tulajdonképpen a leggyakoribb csecsemőkori bőrbetegség ez, amivel egyszer vagy többször, de szinte minden csecsemős anyuka találkozik.

Nem napjainkban felismert, vagy a jelenlegi csecsemőápolás hibáira visszavezethető betegség ez, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy 1905-ben Jacquet, egy francia gyermekorvos már leírta a bőrprobléma főbb tüneteit. Tőle származik a találó – pelenka dermatitisz – elnevezés is.

Hol jelentkezik a pelenkakiütés?

A leginkább dörzsölésnek vagy párás melegnek kitett bőrfelületeken, így a combok belső felületein, a combredőkben, a popsin, a farvágás területén, a nemi szerveken egyaránt jelentkezhet a kipirosodás és a felázottság miatti bőrmeggyűrődés.

Mitől alakul ki?

Több tényező vezethet pelenka kiütésekhez:

  • A szó szoros értelmében vett pelenka dermatitisz tulajdonképpen a kontakt dermatitisz egy fajtája, azaz a bababőr pelenkával való érintkezése, dörzsölődése hozza létre a bőr gyulladását. A csecsemők vékony bőre bármilyen mechanikai (dörzsölő, súroló stb.) hatásra érzékenyen reagál.
  • A pelenkák ún. okkluzív hatása, azaz a nedvességet mintegy buraként lezáró tulajdonsága a bababőr legfelső rétegének, a stratum corneumnak, a „felázásához” vezet.
  • A csecsemők túlöltöztetése vagy akár a nem szellőző anyagból készült terpeszpelenka viselése okozta meleg, párás mikrokörnyezet is hozzájárul a pelenka dermatitiszhez.
  • A vizelettől, nedvességtől felázott, túlhidrált bőr könnyebben átjárható a különféle vegyületek számára, így az esetlegesen alkalmazott kémiai anyagok (nem megfelelő csecsemőápoló-szerek stb.) számára is.
  • A székletben jelenlévő baktériumok és gombák az irritált bőr számára fokozott veszélyt jelentenek, különösen a nedves, meleg, zárt pelenka-környezetben.
  • A csecsemők gyógyszerezése, különösen az antibiotikum-alkalmazás hajlamosít a pelenka-dermatitiszre.
  • A vizelet, gyengén lúgos kémhatása miatt, a bőrt védő természetes savköpenyt károsítja, illetve olyan, a székletből származó enzimek működését aktiválja, amik a bőrt irritálják.
  • A pelenkázott csecsemők hasmenése gondos odafigyelés mellett is pelenka-dermatitiszt válthat ki. Egyes megfigyelések szerint a két napig tartó hasmenés mintegy négyszeresére növeli a pelenka dermatitisz kialakulásának a valószínűségét.


5 természetes gyógyír a depresszióra

2022. február 05.

Fotó: 123rf.com

Ne hagyjuk, hogy a borús, téli időszakban a kedvetlenség és a motiválatlanság eluralkodjon rajtunk… Különösen fontos ellenlépéseket tennünk, ha hajlamosak vagyunk a depresszióra. Leginkább ajánlott „enyhe” módszerekkel véget vetnünk a tartós szomorúságnak. Amellett természetes úton meg is előzhetjük a sötét napokban nagyobb valószínűséggel ránk törő kedélybetegséget.

Sokunkra telepedik rá a rossz hangulat, búskomorság, elkeseredettség, sőt, a „világfájdalom” érzése is a sötét téli időszak derekán. Minden korosztályra rátörhet ez a negatív kedélyállapot, mely nem válogat, és sokszor szezonális depresszióvá alakul. Az időjárás pedig „nem törődik” a következményekkel, amikor megfoszt minket a hangulatunkat kedvezően befolyásoló, napfényes napoktól.Ez a fényhiány ugyan nem magyaráz meg mindent, de bármi is lehet a levertség oka (személyes problémák, hormonális változás stb.), a rossz hangulat megjelenését nem szabad könnyedén venni. És még kevésbé szabad hagyni, hogy tartósan eluralkodjon rajtunk, tartós állapottá váljon.

De mit tehetünk ellene? Sokan nyúlnak ilyenkor antidepresszánsokhoz, amiből persze nem szabad, hogy reflex alakuljon ki.  Csak orvossal való konzultáció után, súlyosabb depresszió esetén szabad szedni őket. Mi magunk is segíthetünk rajta, érezve a búskomorság közeledtét, vagy megjelenését, „enyhe” gyógymódok segítségével. Ezek célzottan kiválasztott, megfelelő gyógynövények alkalmazását jelentik, melyek elismert hatásúak a kedélyállapot romlásakor. Ezen természetes, kevéssé erőteljes, de hatékony módszerek gyakran elegendők ahhoz hogy  állandó levertség vagy depresszió nélkül átvészeljünk néhány nehéz hetet, hónapot. Segítenek visszanyerni jókedvünket, derűnket. mellékhatások és hozzászokás nélkül…  

5 gyógynövény, mely már bizonyította hatékonyságát:



Nincs kockázata a bőrön keresztüli hormonpótlásnak

2022. február 05.

A hormonpótló terápia (HRT) egészségi kockázatairól készült újabb nagyszabású brit tanulmány kimutatta, hogy nincs kockázata a hormontapasz, -gél vagy -krém alkalmazásának, a tabletta formában történő hormonpótlás azonban növeli a trombózis kialakulásának lehetőségét.

A Nottinghami Egyetem kutatói a British Medical Journal című orvostudományi folyóiratban mutatták be eredményeiket. A szakemberek a nőgyógyászati praxisokban 1998 és 2017 között regisztrált több mint 470 ezer nő HRT-adatait elemezték, közülük több mint 80 ezer 40-79 éves nő esetében alakult ki vérrög, míg 390 ezer esetében nem tapasztaltak ilyet.

A HRT-t a menopauza tüneteinek csökkentésére alkalmazzák, a tünetektől függően rendelnek el az orvosok különböző kezeléseket, köztük ösztrogén vagy ösztrogén és progeszteron hormonokat tartalmazó tabletták szedését, vagy bőrön keresztül hormontapaszok, -krémek, gélek alkalmazását.

Korábbi kutatások már kimutatták a trombózist okozó vérrögök keletkezésének magasabb kockázatát a terápiában részesülő nőknél, de kevés adat létezik a különféle terápiákkal kapcsolatos kockázatokról.

A nottinghami kutatók is megerősítették a trombózis kialakulásának magasabb kockázatát (58 százalék) a hormonpótló tablettákat szedő nőknél szemben azokkal, akik nem részesültek semmilyen terápiában. 40 százalékkal volt magasabb a kockázat azoknál, akik ösztrogén tartalmú tablettákat szedtek és 73 százalékkal azoknál, akik ösztrogén-progeszteron hatóanyagú tablettákat.

A bőrön keresztüli alkalmazásnál egyetlen formában – legyen az tapasz, krém vagy gél – sem mutattak ki semmilyen kockázatot a trombózisra” – írták a szakemberek tanulmányukban.

Ez egy megfigyelésen alapuló tanulmány, így nem állapította meg az okokat és a kutatók szerint vannak bizonyos korlátok, amelyek hatással voltak az eredményre. Mindezek ellenére ez a tanulmány “egy jóval részletesebb képet adott a HRT-készítmények alkalmazásának trombóziskockázatairól és segítheti az orvosokat és a nőket a megfelelő terápia kiválasztásában” – olvasható a tanulmányban.



Diagnosztikai eljárások – Széklettenyésztés

2022. február 04.

Fotó: gettyimages.com

A székletből kevés laboratóriumi vizsgálat történik. A széklettenyésztést a gyomor-bél rendszer alsó részében található, fertőző mikroorganizmusok azonosítására használjuk.

A szemmel nem látható vér kimutatása a székletben nagy jelentőséggel bír a bélrendszer gyulladásos betegségeinek – daganatos betegségeinek szűrésében.

Mikor rendelnek el széklettenyésztést?

  • Hasmenés, illetve véres vagy nyákos széklet esetén.

Hogyan szükséges székletmintát gyűjteni?

  • A székletet tiszta, száraz edénybe kell gyűjteni, úgy, hogy vizelet ne szennyezze. A székletből a mintát kettős falú gyűjtőedénybe falapoccal vagy a gyűjtőedény műanyag lapátjával kell belehelyezni. Ügyelni kell a mintavételi edény jó lezárására. A mintagyűjtő tartályon a nevet és a mintavétel idejét is fel kell tüntetni.

Mit lehet széklettenyésztéssel kimutatni?

  • Baktériumokat: Salmonella-, Shigella-, Campylobacter-, Aeromonas-, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Clostridium difficile, Yersinia-, Vibrio-törzsek
  • Féregpetéket, protozoonokat
  • Candida gombát

Milyen esetekben jelentkezhet vér a székletben?

  • Gyulladásos bélbetegségek,
  • aranyér, fekélyek,
  • colorectalis daganatok esetében.
  • Téves pozitív eredményt adhat: vaskészítmények, vörös húsok, torma, retek, nemszteroid gyulladáscsökkentők
  • Téves negatív eredményt adhat: C-vitamin, citrusfélék


A kutyaház építés 10 szabálya hidegre és melegre

2022. február 04.

Utálja a kutyaházat? Soha nem megy bele? Vagy épp ki sem lehet hívni belőle? Bárki tesztelheti ezt a 10 pontot - hátha kiderül, mi az oka annak, hogy a kutya nem szereti a házát. Sőt, megtudhatjuk, hogyan legyen még komfortosabb a ház, egyszerű, olcsó eszközökkel!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ássuk le, vagy szigeteljünk!

Nem véletlen, hogy a kutya gödröt ás mind a nagy melegben, mind a hideg elől is a föld alá igyekszik bújni. A leásott fajta kutyaházak nagyon jól szigetelnek és a kutyák imádják őket. Olyanok, mint a kis hobbit lakok és akár észrevétlen lapulnak a kertünkben. A szigetelés régi szőnyeggel is megoldható, de maradék hungarocell, vagy fólia rétegek is lehetnek. Ugye mindenki tudja, hogy a hó maga is szigetel? Tehát nem kell a kutyaház tetehéről a havat leseperni!

Legyen ajtaja

Lehet erre a célra vett kis lengőajtó, de lehet ez is szőnyegcsíkokból vágott fajta, hőszigetelő csíkokból készült erre a célra gyártott ajtó, a lényeg, hogy a kutya át merjen menni rajta.

Legyen bélelve

Sok kutya szereti kirángatni a régi szőnyeget, vagy a párnát, mert játéknak hiszi ezérte inkább ez kerüljük. Télen átnedvesedik, nyáron viszont bolhatanya, ezért nyáron elegendő a kutyaház aljzata, télen pedig a szalma. A szalma kiválóan szigetel.

Irtsuk a bolhákat

 A szalmát a bolhák is nagyon szeretik, ezért a szalmát nem elég cserélni, de időnként le kell kezelni bolhák ellen, hogy az élősködők ne bántsák a kutyát. A kutya is folyamatosan legyen védett élősködők ellen. A szalmára a Piretmix nevű általános bolhairtó port szórhatjuk, ez a kutyára teljesen ártalmatlan.

Legyen jól tájolva

Nyugodjon meg, nem kell feng shui szakértőt hívni, egyszerűen figyelje meg, hogy az uralkodó szélirány merről fúj, majd a házat tegye olyan helyre, ahol nem fúj bele a szél, védett helyen van, nem ott fújja össze a havat, vagy az avart a szél. Legyen olyan helyen, ahonnan jól láthatja nem csak gazdáit, de a terület bejáratát is, tehát tudja ellátni a feladatát a házából. Néha a jó tájolás már fél siker.



Az ásványi anyagok, vitaminok fontossága

2022. február 03.

Vannak olyan vitaminok, ásványi anyagok vagy nyomelemek, amelyek inkább szezonálisak, tehát nem kell folyamatosan szedni. A vas nem ilyen. A vérszegénység, a vashiány bármelyik évszakban előfordulhat. Az érintettebb korosztály a gyerekek, a menstruáló fiatal lányok, a várandós nők és a nehéz szellemi vagy fizikai munkát végzők.

Ma már tudományosan igazolt tény, hogy a gyermek fejlődésében, későbbi egészségi állapotában meghatározó szerepe van az első 1000 napnak. Nem mindegy, hogyan bánunk vele, akár testileg, akár szellemileg vagy mentálisan, hogyan etetjük, mennyire változatos az étrendje és persze milyen minőségű. A gyermek 1–3 éves kora között hihetetlen fejlődésen megy át. Az immunrendszer is pl. ilyenkor fejlődik a legintenzívebben.

Gyerekek

Felmérések szerint hazánkban az 1–3 éves gyermekek 35%-a nem kapja meg a számára szükséges vasat, a zöldséget, gyümölcsöt, húst tartalmazó vegyes étrenddel.

  • További probléma, amiről nemigen beszélünk, hogy mi van a vegetáriánus szülők gyermekeivel.
  • Szabad-e a vegetáriánus szülők csecsemőit/kisgyermekeit is vegán étrenden tartani?
  • Ha ragaszkodik a (lakto-ovo)-vegetáriánus szülő a gyermeke hasonló módon történő táplálásához, hogyan biztosítható az, hogy semmiben se szenvedjen hiányt a csecsemő/kisgyermek?

Nem kell sok magyarázatot fűzni ahhoz, hogy beláthassuk: minél több megszorítást tartalmaz egy étrend, azaz minél többféle összetevőt nélkülöz, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy valamiféle hiányállapot kialakuljon a következtében.

Nemrégiben a Németországban működő Gyermekegészségügyi Alapítvány (Stiftung Kindergesundheit) jelentetett meg ismeretanyagot arról, hogy milyen következményei lehetnek a csecsemő- és kisgyermekkori hiányos, egyoldalú táplálkozásnak.

A B12-vitamin szükséges a DNS szintéziséhez, a sejtek osztódásához, a növekedéshez. Hiányában vérszegénység és súlyos idegrendszeri károsodások alakulhatnak ki. B12-vitamin gyakorlatilag csak az állati eredetű élelmiszerekben fordul elő, növényi táplálékokban nem. Akik vegán étrendet választanak, azoknak gondoskodniuk kell a B12-vitamin pótlásáról.

A szigorú vegán étrend B12-vitamin-, vas-, fehérje- és nyomelem-hiánnyal járhat, amelyek következményeként a növekedés, a mozgásfejlődés és a beszédfejlődés is akadályozott lehet.

Várandós, szoptató anyák

Nagy gonddal kell összeállítani az étrendet a várandósság és a szoptatás időszakában is. De külön probléma lehet, hogy a szülés után mihamarabb szeretnének lefogyni a nők, de a szoptatás alatt ezzel is nagyon kell vigyázni.

Arra vágynak, hogy minél hamarabb megszabaduljanak a terhesség alatt felhalmozódott kilóktól. Ha azonban arra gondolnak, hogy vízhajtókkal vagy salaktalanító, méregtelenítő teákkal célt érnek, tévednek.

A női szervezet is igyekszik a terhesség előtti vízháztartásbeli egyensúlyt helyreállítani, ez azonban hosszabb időbe, akár hónapokba telik, addig türelemmel kell lenni. A szülés utáni első hetekben több kiló vizet veszíthetnek a szoptató nők anélkül, hogy bármilyen vízhajtót szednének, vagy netán koplalnának. Épp ellenkezőleg, a szoptatás miatt az átlagosnál több tápanyag bevitelére van szükség és több folyadékot kell fogyasztani.



Káposztás tepsis tarja

2022. február 03.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Káposzta és hús! Táplál és erőt ad! Tökéletes pasikaja, próbáld ki!  

Káposztás tepsis tarja

Hozzávalók:
6 szelet sertéstarja,
50 dkg savanyú káposzta,
Fűszerek: olaj, só, bors, őrölt kömény, tejföl

A tarját megmosom, kiklopfolom és fűszerezem sóval, borssal. Ezután egy tepsit kikenek olajjal és beleterítem a kimosott, kinyomkodott savanyú káposztát. Megszórom sóval, borssal és őrölt köménnyel.

Ezután ráteszem a hússzeleteket, letakarom alufóliával és 1 órán át sütöm 180 fokos sütőben. Ezután ha már puha a hús akkor leveszem a fóliát és megpirítom a tetejét.

Tipp: Találalásnál kínálhatsz hozzá tejfölt, de tartalmasabbá teheted az ételt ha burgonyaszeleteket is teszel a káposzta alá!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


Igazolták vágyaink teremtő erejét!

2022. február 02.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Tanulmányokat végeztek azzal kapcsolatban, hogyan befolyásolják a vágyak a felfogást.  

„Ha igazán szeretnénk valamit, a vágyunk befolyásol minket abban, hogyan látjuk a környezetünket.” - olvasható a Psychological Science-ben.

Tanulmányokat végeztek azzal kapcsolatban, hogyan befolyásolják a vágyak a felfogást. Az első, Emily Balcetis és David Dunning pszichológiai kutatók által végzett kísérletben a résztvevőknek meg kellett becsülniük, milyen messze volt a vizes palack onnan, ahol ültek. Megengedték az önkéntesek felének, hogy a vizsgálat előtt vizet igyanak.

Ezzel szemben a többiek sós perecet ettek, és egyre szomjasabbak lettek.  Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik a kísérlet előtt ettek, úgy gondolták, sokkal közelebb van hozzájuk a palack, mint azok, akik korábban vizet ittak.

A vágyakozás bizonyos tárgyak iránt is eredményezhet viselkedésbeli változásokat

Egy különálló kísérletben a földre helyeztek néhány ajándék kártyát. Akkor nyerhetett valaki, ha a babzsákot rádobta valamelyik kártyára.

Érdekes, hogy sokkal messzebbre dobták a zsákokat az önkéntesek, ha nulla fontot lehetett nyerni. Alacsonyabban dobták a babzsákot, ha magasabb összeget lehetett nyerni, mert azt hitték, hogy azok sokkal közelebb vannak hozzájuk.

Ezek az eredmények azt mutatták, hogy ha szeretnénk elérni valamit, azt sokkal közelebb látjuk magunkhoz,
mint amilyen közel valójában az van. 

Más szóval, ha meglátjuk a célt, ahogy közelít hozzánk, az motivál bennünket továbbra is abban, hogy megszerezzük azt.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


Tegyünk szellemi frissességünk megőrzéséért

2022. február 02.

Szellemileg frissnek maradni, jó memóriával, tanulási képességgel rendelkezni az évek múlásával is lehetséges. Azzal a feltétellel, hogy „karbantartjuk” az agyunkat, és ugyanúgy törődünk megfelelő működésével, mint fizikai erőnlétünkkel. Íme 6 hasznos tanács ahhoz, hogy megtudjuk, mit tegyünk, milyen életmódot folytassunk elménk jó formában tartása érdekében.

Fotó: gettyimages.com1. Éljünk változatos társadalmi életet

A családi, rokoni kapcsolatok fenntartása, a szociális élet erősítése (vendégségbe, kirándulni járni, baráti találkozókon részt venni stb.) összefüggésben van az agyi információk feldolgozásának gyorsaságával, a jobb memóriával és a  (a térben való tájékozódáshoz szükséges) téri-vizuális képességekkel, melyek megfelelő szinten tartása egyre fontosabb a kor előrehaladtával. Erre a megállapításra jutottak többek közt 2017-ben egy írországi tanulmány szerzői, miután 39 kutatási munka eredményét összegezték a témában.

Kimutatták azt is, hogy pl. a nevetés vagy a közös ünneplés családtagokkal, barátokkal stimulálja az agyműködést, így megakadályozva a szellemi hanyatlást. Ezzel szemben a magányosság elősegíti a kognitív funkciók (a gondolkodási és az értelmi képességek összességének) romlását. 11 év után 31%-os rosszabbodást tárt fel egy 2020-ban megjelent francia-amerikai tanulmány, mely 14410 50 év feletti személyen végzett vizsgálódások alapján készült.

2. Csináljuk azt, ami nekünk tetszik

Számos tanulmány rámutat továbbá, hogy az olyan, a kognitív funkciókat is stimuláló, kedvelt szabadidős tevékenységek, mint az utazás, barkácsolás, kertészkedés vagy akár egy koncertlátogatás szintén a szellemi frissesség megőrzésének előmozdítói.  Így az egyik angol szaklapban, 2018-ban megjelent írás, mely 3400, 50 év fölötti felnőtt körében 10 éven át végzett kutatásokon alapult, azt az eredményt hozta, hogy a rendszeres színházba vagy koncertre járás jó agyi kapacitásokat segít elő.

Ezen hobbik/szabadidős tevékenységek, miközben kilépünk megszokott szféránkból, pl. mozgósítják a felkészültséget, szakértelmet (know-how), megkövetelik az események tervezését vagy az információszerzést. Amellett ezek a feladatok ösztönzik új idegi kapcsolatok kialakítását.

3. Őrizzük meg kíváncsiságunkat

Olvasni, nyelvet tanulni vagy új szakterületre lépni, pl. fényképészetet, festést, rajzolást tanulni… Mindezek a tevékenységek új neurális kapcsolatokat hoznak létre, az agy rugalmasságának köszönhetően, ami a megélt tapasztalatok alapján átformálja az idegi hálózatot. Az új idegi kapcsolatok kialakulása pedig lehetővé teszi a neurális veszteségek kompenzálását és értelmi funkcióink megfelelő szinten tartását.

Ezzel szemben az intellektuális passzivitás gyorsítja a kognitív öregedést. Egy 2019-ben megjelent tanulmány eredménye szerint, melynek szerzői 3660 50 év fölötti, napi több, mint 3 és félórát televíziót néző személyen végeztek megfigyeléseket, a szavak megtanulását és felidézését lehetővé tevő verbális memória romlását  tapasztalták a vizsgálatot követő hat éven át. 

4. Törődjünk többet magunkkal

 A helyes életmód, az egészséges táplálkozás, a rendszeres fizikai aktivitás, a dohányzás- és alkoholmentes élet védi az agyunkat, elősegíti annak egyenletesen jó működését. Ami a táplálkozást illeti, egyes diéták is hatékonynak bizonyulhatnak a kognitív hanyatlás kockázatának csökkentésére Ilyen pl. a mediterrán diéta, melynek elnevezése az angol mozaikszó, DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), azaz étrend a magas vérnyomás csökkentése, illetve kialakulásának megállítása érdekében.

Márpedig a hipertónia a kognitív hanyatlás egyik kockázati tényezője. Ez a diéta a friss zöldséget-gyümölcsöt, különösen a leveles zöldségeket (saláta, spenót..) és a káliumban gazdag piros bogyós gyümölcsöket, olajos magvakat, növényi olajokat  kiemelten részesíti előnyben, számos más előírása mellett.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...249250251...610
hírek, aktualitások

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.