Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Belső szentélyed azokra a piros betűs napokra

2022. január 28.

A menzesz napjai alatt minden nő érzékenyebb mind fizikailag, mind érzelmileg. Felerősödnek észleléseink: a szaglásunk, a hőérzetünk, az ízlelésünk. Érzékenyebben reagálunk a környezetünkre is, türelmetlenebbek, feszültebbek vagyunk, vagy akár érzelmesebbek. Néha saját magunk számára is érthetetlen módon reagálunk olyan dolgokra, amelyek néhány nappal korábban nem zavartak volna. Amit 2 nappal azelőtt észre sem vettünk, az ma felbosszant, és azok az emberek, akiket tegnap még szerettünk, ma őrjítően idegesítőek. Ismerős? Ha nincs is lehetőségünk ilyenkor napokra elvonulni, megteremthetjük magunknak a saját belső szentélyünket - hogy könnyebbek legyenek azok a napok is.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Környezetünk sem teremti meg az ideális körülményeket, ami megkönnyítené aktuális állapotunkat. Ugyanazok az elvárások felénk, ugyanazt várja el tőlünk a családunk, a párunk, a főnökünk. Nekünk pedig eszünkbe sem jut, hogy ne feleljünk meg ezeknek a követelményeknek, hiszen mindig fittek, csinosak, erősek, önállóak, rátermettek és még ki tudja, mi minden kívánunk lenni egyszerre. De ez nem mindig megy, főleg a ciklus alatt, amikor inkább gyengédségre, kényeztetésre, odafigyelésre vágynánk, és ezek hiányában minden apróságra ugrunk…

Ahelyett, hogy teljességében átélnénk ezt a csodálatos, ismétlődő időszakát a női létnek – amelyet csak mi, nők élhetünk át, a férfiak sohasem részesülhetnek a megtisztulási folyamat ilyen formájában.  Nem teherként, fájdalomként, nyűgként kellene hát átesnünk rajta, hanem sokkal inkább meg kellene élnünk, szeretettel és tisztelettel saját testünk, saját nőiességünk iránt.

Régebbi kultúrákban ez alatt az időszak alatt a nők egymás között töltötték ezeket a napokat, elvonultak egy külön helyre, ennek a célnak szentelt sátrakba, barlangokba és „női” dolgokkal foglalkoztak. Tapasztalatokat, meséket, bölcsességeket osztottak meg egymással, felkészültek a hétköznapokra vagy a közelgő eseményekre. Máshol a régi elvonulás rítusából az maradt meg, hogy a "tisztátalan nőket" kitették a házból ezekre a napokra, ami néha egyenlő volt a halálos ítélettel. Egyes helyeken a kultúra magasztos része, máshol takargatni való szégyen volt a női ciklus, aminél természetesebb dolog kevés van. 

Ma ilyen elvonulásokra nincs, vagy csak ritkán van lehetőség. Igaz, kutatások igazolták, hogyha a nőket a menzesz ideje alatt szabadnapra engednék, a hónap többi napján annyival növekedne hatékonyságuk, hogy az a GDP 1%-os erősödéséhez vezetne.  Mindenesetre, amíg ezt az ötletet bevezetik a munkáltatók, addig is megkönnyíthetjük, értékessé tehetjük ezeket a napokat saját magunk, társaink és nem utolsósorban környezetünk számára (ha már ők nem tudják kezelni a helyzetet).

A belső szentély 

Forduljunk szeretettel ebben az időszakban önmagunk felé, és ha fizikailag nincs lehetőség az elvonulásra, teremtsük meg magunkban azt a belső szentélyt, ahová elvonulhatunk. Döntsük el, hogy ez nem a  szenvedés időszaka, hanem kivételesen különleges testünk és női mivoltunk ajándéka. Fogadjuk el és örüljünk neki! Figyeljünk oda jobban magunkra. Kényeztessük egy kicsit magunkat. Ha lehet, akkor persze ne édességgel, amelyek amúgy sem segítenek, hanem olyan dolgokkal, amelyek a jó közérzetünket szolgálják: szakítsunk 10 percet egy finom teára, vagy este kuckózzunk be egy könyvvel és hagyjuk, hogy a család ma nélkülünk élje az életét, vagy egyszerűen tegyünk egy rövid sétát. Behunyt szemmel meditációban is képzelhetünk magunknak egy tájat, amin ezeken a napokon fájdalom nélkül sétálhatunk, és teremthetjük női egészségünket. 



Fülgyógyítás házilag

2022. január 27.

Fotó: gettyimages.com

Bármilyen furcsán is hangzik, a leggyakoribb gyermekkori fülbetegség, a középfülgyulladás otthoni gyógymódja a nátha gyógyításával kezdődik.

Még ma is mosolyogva emlékszem egy régi betegem panaszára, aki elmesélte, hogy fülfájdalom miatt vitte orvoshoz a gyermekét, és az orrát kezdték gyógyítani. Megnyugtattam, hogy igen helyesen jártak el, hiszen ők is nagyon jól tudták, hogy a középfülgyulladás a nátha szövődménye.

Többször leírtam már, de úgy érzem, nem elégszer, hogy a nátha az orrban kezdődik és a tüdőben fejeződik be, ha nem álljuk útját. Közben útba ejti az arcüregeket, a füleket és az orrmandulát is. Ennek a kialakulásához természetesen idő kell, előfordul, hogy hetek-hónapok múlva “járja végig” ezt az utat a betegség az orrból a tüdő felé.
Vannak kivételek: ahol az út már nagyon “bejáródott”, ott órák alatt is eljuthat a gyulladás a fülbe. Ők az én “füles” pácienseim.

Veszélyes nátha

A nátha tehát nem csak egy mindennapi betegség, hanem egy szövődménysorozat kiinduló állomása. Több évtizedes gyermek fül-orr-gégészeti gyakorlatomban még nem tapasztaltam középfülhurutot nátha nélkül.

A “füles” gyermekek vonatkozásában valószínűleg öröklött hajlam is szerepet játszik. Ezekre a gyermekekre még inkább oda kell figyelnünk, és az első lépcsőfoknál, a náthánál meg kell akadályozni a hurutos állapot tovaterjedését.

A vírusos eredetű, többször megfázásnak minősített nátha hamar baktériumokkal kombinálódik, és sűrű, sárgás orrfolyás alakul ki. Ennek eltávolításáról mindannyiszor gondoskodnunk kell egy kisgyermek esetében, ahányszor mi kifújjuk az orrunkat hasonló esetben. Hároméves kor körül már elég hatékonyan ki tudja fújni a gyermek az orrát, ha megtanítjuk rá.

A bedugult orrban a váladékon túl a duzzadt orrnyálkahártya a másik veszélyforrás. A fül élettani nyílása, ami az orrból nyílik (Eustach-kürt) nem tud levegőt juttatni a fül felé, mert az orrban beszűkül a nyílása. Ennek rövid és hosszú távon is számtalan következményével találkozom a fülészeti gyakorlatomban. A középfülből felszívódó levegő, miután nem kap utánpótlást, a testnedvek beáramlását eredményezi a középfülbe. Ez kifejezett halláscsökkenést okoz, és emellett még annak a veszélyével jár, hogy bármikor befertőződik és robbanásszerűen kialakul a középfülgyulladás. Órák alatt hirtelen magas láz, fülfájdalom jelentkezik, és ki is fakadhat a gyermek dobhártyája. A megelőzés létező eszközeivel meg kell akadályozni ennek a folyamatnak a kialakulását.



Hogyan ismerhetjük fel a krízist és mit tehetünk ellene

2022. január 27.

A krízis egy váratlan helyzet, amivel nem tudunk mit kezdeni. Egy olyan esemény, amire nincs ráhatásunk, aminek több kimenetele lehet és ami jelentősen befolyásolja az életünket. Többnyire valamilyen veszteséggel, de legalábbis erős változással jár, amire nem voltunk felkészülve. Elég csak a covid berobbanására gondolni és rögtön tudni fogjuk mit értünk krízis alatt.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Jellemző az első időszakban a gondolati beszűkülés, csak az adott eseményre és annak következményeire tudunk gondolni. A realitásérzékelés elvesztése, érzelmi bénultság. Mintha egy búra alatt lennénk, nem, vagy alig jutnak el hozzánk a külvilág ingerei.

A krízis testi tüneteket is okozhat. Néhány példa a változatos tünetek közül: álmatlanság, szorongás, nehézlégzés érzése, gyomortáji fájdalom, gyengeség, figyelemzavar.

Az, hogy hogyan reagálunk egy krízisre, több összetevőtől függ:

  • Számít, hogy milyen érett a személyiségünk.
  • Befolyásolja a reakciókat, hogy milyen az aktuális pszichés állapotunk. Egy kiegyensúlyozott életszakaszban stabilabb a megküzdésünk, mint amikor éppen egy nehéz időszakunkban, esetleg már meglévő veszteségünk idején ér egy krízis.
  • Megküzdésünkre hatással van a körülöttünk lévő úgynevezett szociális hálónk (rokonok, barátok) támogatásának mértéke.
  • Találkoztunk-e már azzal a nehézséggel máskor is, vagy ez az első alkalom és nincs hova visszanyúlni tapasztalatért.

Mit tehetünk:

Nem kell bonyolult megoldásokat keresni. Séta, relaxálás, kimozdulni a nyomasztó gondolatokból. A mozgás sokkal többet segít, mint gondolnánk. Mozgás alatt nem feltétlenül komoly sportteljesítményt értek. Elég sétálni, ha csak az megy. Lényeg, hogy mozogjon a testünk, mert eközben gyógyulunk. Teret adunk az elménknek, hogy kidolgozza magából a megoldást vagy csak enyhítse a belső feszültséget.

Társak, barátok, rokonok

Még ennél is fontosabb, hogy legyen olyan ember a közelünkben, akire támaszkodhatunk, akivel megoszthatjuk, ami bennünk van. Ez az egy tényező már elegendő ahhoz, hogy könnyebben túl legyünk a krízisen. Gyakorlatilag mindegy, hogy kit választunk, lényeg, hogy azt érezzük, valódi támogatást kapunk tőle. Lehet kipróbált, jól működő kölcsönösen támogató kapcsolat, mint egy régi barátság, egy hozzátartozónk vagy a párunk. De lehet egy új kapcsolódás is. Egy mellénk sodródott figyelmes idegen az orvosi rendelő várójában, egy szomszéd, egy bolti eladó.

Nem a kapcsolat mélysége számít, hanem, hogy jókor van jó helyen. Nyitott a problémánkra, meghallgat, erőt ad. Sok ilyen kapcsolatot kínál fel az élet, éljünk vele!

Készüljünk a krízisre "békeidőben" - így! 

Egy krízis megjelenésekor nem mindig vagyunk felkészülve, nincs kész a védőhálónk. Érdemes „békeidőben” erre energiát fordítani.

Ha arra az egyre ügyelünk, hogy legyen körülöttünk egy szeretett embercsoport, barátok, rokonok, ismerősök, mentorok, akkor már rengeteget tettünk magunkért. Tudom, ez manapság nem egyszerű, főleg az introvertált emberek számára. Kezdhetjük a gyűjtést olyan professzionális segítőkkel, akik a segítésre, támogatásra tették fel az életüket. Alapítványok, szervezetek gyakran indítanak ingyenes vagy könnyen megfizethető programokat, aminek a keretein belül kaphatunk segítséget. Ha élőben nehéz az ismerkedés, kezdhetjük online. Sok facebook csoportban láttam már kialakulni ilyen támogató közösségeket, barátságokat. Amikor már van sikerélményünk, elkezdhetjük élőben is kiépíteni, megerősíteni a saját támogató hálózatunkat.



Ne csak a gyerekedet neveld pénzügyekre - magadat is!

2022. január 26.

Sokaknak vannak manapság pénzügyi gondjaik. Ezek megoldására már sokféle kormányzati elképzelés született, sőt egyes pénzintézetek, alapítványok is szerveznek tanulmányi versenyeket, pályázatokat, tréningeket - amelyek eddig átfogó, érzékelhető hatást sajnos nem eredményeztek. A magyar lakosság pénzügyi kultúrája nem sokat javult, bár kétségtelenül nagyobb a megtakarítási hajlandóság, és visszafogottabban költekeznek az emberek. Ez azonban sokkal inkább a válságból nyert tapasztalatok javára írható, semmint a képzések, tréningek, tájékoztatás számlájára. Most itt van egy újabb lehetőség - amely sokak számára elérhető, közérthető és gyakorlatias megközelítésű.  

“Nagyon sok olvasóm, ügyfelem panaszkodik, hogy már szinte küzd a pénzügyeivel. Annyira, hogy sokszor már úgy kell rábeszélnie magát arra, hogy egyáltalán foglalkozzon ezzel a “nemszeretem” dologgal” – meséli Himer Csilla pénzpedagógus, pénzügyi coach. A szakértő szerint a jelenség egyre általánosabb, mivel a folyamatosan romló gazdasági körülmények között egyre nagyobb stresszt jelent a pénzzel foglalkozni az átlagembereknek. Ami igazán érdekes ebben a “pénzstresszben”, hogy nem is az okozza, hogy nincs tehetsége, érzéke hozzá az embereknek, mert ilyen nem is igazán létezik. Sokkal nagyobb gond az, hogy nincs elegendő ismeretük.

“Márpedig amit nem ismerünk, attól ösztönösen félünk, az természetszerűleg nyomás alatt tart minket. Az igazán ijesztő pedig az, hogy ez a fajta “tudatlanság” generációról generációra öröklődik is a pénzügyekben.” – magyarázza a szakértő, aki erre az örökölhető pénzügyi intelligencia hiányra megalkotta a diszfinancia kifejezést is. Bár a diszfinancia ellen már többen – pénzintézetek, egyesületek, alapítványok,stb.–is harcot hirdettek, ezek még mindig nem elég hatékonyak ahhoz, hogy viszonylag gyors, látványos változást lehessen velük elérni. “Jó dolog, hogy a gyerekek pénzügyi ismereteit különböző versenyeken, képzéseken pallérozzuk, de ha a gyerek hazamegy, és otthon a szüleitől a szöges ellentétét látja annak, mint amit a versenyre készülve megtanult, akkor könnyebb benne ragadni a megszokottban – vagy, ami rosszabb, teljesen összezavarjuk vele a gyereket. Éppen ezért kiemelten fontosnak tartom, hogy először igenis a szülők tanuljanak meg helyesen bánni a pénzzel, és ami még fontosabb, helyesen gondolkodni a pénzről.” – hangsúlyozta Himer Csilla.

A szülők, fiatal felnőttek számára éppen ezért készített egy szabad hozzáférésű tréningsorozatot is. “A tréning bárki számára hozzáférhető, aki tud netezni, hiszen ingyenes, és a weboldalamon a nyilvános blogomba teszem fel az egyes leckéket. – magyarázza a pénzügyi coach – Bárkinek kérdése van, azt a kommentekben vagy emailben felteheti, és választ kap rá. Tudom, nem szokványos, hogy így adjanak egy ilyen szintű oktatócsomagot, én azonban úgy gondolom, hogy ez az a minimális tudás, amellyel hosszú távon is biztos lábakra állítható bárki családi kasszája – tehát ez az a minimum, amit mindenkinek tudnia kell(ene) a pénzről, ezért nem is adhatom pénzért.” – vallja a szakértő.



A szívritmuszavar sokszor csak tünet

2022. január 26.

Szinte nincs olyan ember, aki ne érzékelne időnként szabálytalan szívverést, amikor úgy érezzük, hogy „kihagyott a szívünk”, vagy éppen össze-vissza ver. A ritmuszavaroknak egyes formái veszélytelenek, de léteznek olyanok is, amelyek súlyos tüneteket okozhatnak, sőt akár életveszélyes állapotokat is idézhetnek elő. A szívritmuszavar kezeléséhez sok esetben átfogó vizsgálatra van szükség, amellyel a panaszokat kiváltó okot megtaláljuk, és kezelni tudjuk. Ennek lépéseit Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa ismertette.

Légszomj, szédülés, mellkasi fájdalom

A szívritmuszavarról akkor beszélünk, ha a szabályostól eltérően működik a szívünk. Ez jelentheti azt, hogy a szív a normálistól gyorsabban (tachycardia) vagy lassabban (bradycardia) ver, vagy a ritmus nem egyenletes. Előfordul, hogy a ritmuszavar csak néha, rövid időre jelentkezik, de lehet állandóan fennálló is. Súlyossága a panaszt nem okozó, kezelést nem igénylőtől, az életveszélyes és azonnali kezelést igénylő állapotig terjedhet. Gyakori formája a pitvar fibrilláció, amelyet a szív, illetve a kamrák gyors és rendszertelen összehúzódása jellemez.

A szívritmuszavar tünetei közé tartozik: a mellkasi remegésérzés, a túl gyorsan, vagy lassan, illetve rendszertelenül verő szív, a mellkasi fájdalom, a légszomj, a torokban, a gyomor tájékon fellépő furcsa fájdalom, szúrás. Szédülés, bizonytalanságérzet, félelem, idegesség, látászavarok, a teljesítőképesség romlása, ájulás, vagy ájulás közeli állapot is jelentkezhet.

Pajzsmirigy-, cukorbetegség, stressz és elhízás is okozhatja

„Számos esetben, a vizsgálatok során, a ritmuszavarok hátterében nem találunk organikus eltérést. Máskor, valamilyen szívbetegség idézi elő, de szíven kívüli ok is állhat a háttérben, pl. pajzsmirigybetegség, cukorbetegség, a stressz, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, vagy stimulánsok használata is okozhat ilyen tüneteket, de az elhízás is lehet a magyarázata” – fejti ki a kardiológus szakorvos. Ezt igazolja az a tanulmány is, amelyet dán szívgyógyászok készítettek, és az Európai Kardiológusok Társaságának müncheni kongresszusán ismertettek. Ennek alapján, minél kövérebb egy fiatal nő, annál nagyobb az esélye, hogy egyszerre csak össze-vissza verjen a szíve. A karcsú nőkhöz képest a túlsúlyosak között a szívritmuszavar kétszer gyakrabban fordult elő, a súlyosan elhízottak között pedig a problémát három és félszer sűrűbben észlelték.  „Mivel a szívritmuszavart számos tényező okozhatja, ennek megfelelően előfordulhat, hogy nem magát a ritmuszavart kell kezelni, hanem az azt kiváltó más betegséget, vagy okokat kell megszüntetni, ennek kivizsgálása szakorvos feladata” – tudjuk meg Dr. Vaskótól.

Más betegségek, hordozható EKG és stressz teszt

Szívritmuszavar gyanújakor, a kardiológus felméri a hajlamosító betegségeket, így vizsgálatokat végezhet többek között a szívbetegségek, a cukorbetegség, illetve a pajzsmirigy betegségek irányában, valamint rákérdezhet a különböző életmódbeli szokásokra. A szívritmuszavar diagnózisát EKG-vel végzik, abban az időszakban, amikor a probléma fennáll. Ha időszakosan jelentkező ritmuszavart kell igazolni, ilyen esetben az orvos folyamatos monitorozást javasol, otthon tartható hordozható EKG készülékkel.

Mivel bizonyos ritmuszavarok mozgásra alakulnak ki illetve romlanak, a szakorvos stressz tesztet is kérhet. Ehhez szobabiciklin, vagy futópadon kell mozogni, miközben a szív működését EKG segítségével rögzítik. A gyógyszeres kezelés célja a kamrai összehúzódás ritmusának szabályozása, a szabálytalan ritmus kiváltó okának kezelése, és a normális szívritmus helyreállítása.



Mi-micsoda? Mi a tofu?

2022. január 25.

Gyakran olvasol számodra ismeretlenk hozzávalókról? Vagy hallottál már róla de nem tudod mi az pontosan? Majd én segítek! Új sorozatunkban minden héten bemutatunk egy ismeretlen ismerős konyhai összetevőt!  

Mi a tofu?

A tofu egy fehérjében gazdag, viszont szénhidrátban szegény szójából előállított húspótló. Fehérjetartalma megfelel a marhahúsénak. A húsmentes(vegetáriánus) táplálkozás egyik alappillére, hiszen teljes értékű fehérjeforrásként pótolhatja a táplálkozásból kimaradó húst és tejterméket.

Honnan származik?

A japán és kínai mitológiákban az öt szent mag közé tartozik a szója. Őshazájában a tofu nagyon elterjed. Bizonyos források szerint i.e. 164-ben, Liu An császár udvarában fejlesztették ki. Amerikában és Nyugat-Európában a 70-es években, nálunk csak a 90-es években terjedt el. Hagyományosan kézzel állították elő ami bizonyos helyeken még ma is tartja magát. Egyszerű az eljárás: az előző nap beáztatott szójababot kinyomkodják, ledarálják és felforralják. Ezután szétválik a szójatejre és a túróra hasonlító tofu alapanyagra. Ezt egy nigari nevezető tengerisó koncentrátummal oltják be és ebből készül a sajtra emlékeztető állagú tofu.

Mit tartalmaz?

A tofu gazdag fehérjében, ezen kívül vitaminokban és ásványi anyagokban. Tartalmaz nátriumot, foszfort, vasat, kalciumot, B1 és B2 vitamint valamint niacint. Jó hatással van a szív-és érrendszeri megbetegedésekre, az anyagcserére és a zsír és cukor felszívódására. Ajánlott koleszterinproblémákkal küszködőknek, hiszen nem tartalmaz koleszterint így fogyaszthatják idősek, szívbetegek de kis gyermekek is.



5 lépéses változtatási tipp, ha párod nem elég motivált, vagy felelősségteljes!

2022. január 25.

A párkapcsolatokban gyakran fellelhetőek mások számára is ismert problémák, konfliktusok, helyzetek. Ilyen például a motiválatlan, lustának gondolt, felelőtlen házastárs szerep is. Azok a férjek vagy feleségek akikre, nem lehet számítani, nem viselkednek felelősségteljesen, nem elég gondoskodóak, vagy ambiciózusak és ezzel a másik fél hétköznapjait megnehezítik. Ez a helyzet elmérgesedhet durva veszekedésig, vagy akár válásig is.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Rengeteg nő szenved attól, hogy a párja szerinte ambiciótlan, nem elég tevékeny. Nézzünk meg pár gyakori példát:

Kata folyamatosan dühöng férje kényelmén, aki szerinte a dupláját is megkereshetné annak, amit most hazahoz, és nem érti, férje miért nem képes munkahelyet váltani már évek óta.

Ildikó három gyerekes anyukaként folyamatosan több munkahelyen dolgozik, a gyerekekkel általában csak fél évet volt otthon, mert jobbnak látta, ha ő lesz a kereső férje helyett. Sokat panaszkodik férjére, hogy felelőtlenül költi a pénzt a gyerekekre, és arra is, hogy fáradt és leterhelt, de nem látja esélyét annak, mikor fogja férje felváltani őt a családfenntartó szerepében.

Bea arról panaszkodik, hogy férje semmit nem segít neki a háztartásban, illetve a ház körüli teendőkben. Neki kell folyamatosan megszerelnie és kijavítani a dolgokat, mert évekig várhatna az urára. Egyszer hívott egy szakembert, aki mindent megjavított a házban, aminek a vége egy nagy veszekedés lett, mert férje nagyon megalázónak érezte a helyzetet.

Természetesen a másik oldal is gyakran panaszkodik , sok férj érzi úgy, hogy mindent megtesz a feleségének csak annyi lenne a dolga, hogy gondoskodik a gyerekekről és a háztartásról.
Istvánnak az a problémája feleségével, hogy egy kicsi lakásban laknak 3 gyerekkel. A feleség otthon van a gyerekekkel mégis István 10-11 óra munka után mikor hazaér kezd el elpakolni a szobákban, a konyhában és vasalja ki a másnapi tárgyaláshoz az ingjeit, és készít magának meleg vacsorát. Azt mondja ezt már egyre nehezebben viseli és ha nem fog változtatni felesége a hozzáállásán gondolkozik a váláson.

A következő 5 lépés segíthet abban, hogy ne a válás felé menjen el a kapcsolatotok, hanem a változtatás, együtt maradás mellett döntsetek.

1. Tisztázzuk a problémát!

Gyakran hívom fel a figyelmet arra, hogy az evidenciák a kapcsolatban félreértéseket okoznak. Ezalatt azt értem, hogy érdemes bizonyos fogalmakat újra elővenni és tisztázni, akár azt, hogy ki mit ért motiváció, gondoskodás, lustaság, felelőtlenség alatt. Miután megtörtént a fogalmi tisztázás –gyakran már ez is eredményt hoz- érdemes végighallgatni a másik felet, hogy ő hogyan látja magát, miként éli meg a helyzetet. István példájánál maradva, a beszélgetés után kiderült, hogy feleségének az otthon vagyok a gyerekekkel azt jelenti,hogy egy folyamatos minőségi időt tölt el a gyerekekkel. Vagyis tanítja őket, játszik velük, programokra viszi őket és emellett gondoskodik meleg ételről is nekik. A nap végére elfárad, kimerül és a házimunkára már nem marad energiája. Ebben a példában látszik, hogy a feleség nem felelőtlen és nem nem gondoskodó, hanem más értékek alapján szervezi az életét , és nem érzékeli az arányokat, vagyis arányvesztésről van szó.

2. Elemezzük a probléma forrását!

Sokat tud segíteni, ha megértjük milyen lelki okai lehetnek annak, hogy párunk nem segít nekünk otthon, vagy nem tud elhelyezkedni egy jobban jövedelmezőbb állásban. Lehet, hogy saját apja példáját követi. Figyeljük meg apósunk életvitelét, vagy tudjunk meg minél többet róla ezen a területen. Lehet, hogy fia csak ezt a mintát követi.

Előfordulhat, hogy pont az ellenkezőjét akarja tenni, mint amit az apja képviselt és tett egész életében. Nem akarja a szülői hibákat megismételni, ezért átesik a ló túlsó oldalára. Például Kata férjének esete, aki azért tartja magát ebben a keveset fizető állásban, mert soha nem kell túlóráznia és mindig el tud menni a kisfiáért az óvodába. Férjének ez fontos, mert az ő édesapja sokat dolgozott, soha nem ment érte az óvodába, majd fiatalon meghalt. A férj megfogadta, hogy ő nem fogja túlhajtani magát, inkább lemond a sok pénzről, mert neki fontosabb az idő, amit a fiával tölthet.

Elképzelhető, hogy túlságosan én-központú a felfogása, vagyis minden „nem cselekedete” mögött az önzőség áll. Lehet elkényeztették és nem tanulta meg, hogyan kell gondoskodni másokról, ezért aztán képtelen is erre. Talán éppen a neheztelését fejezi így ki. Valószínűleg a kéréseinket folyamatos nyaggatásnak éli meg, ezért direkt nem teljesíti azokat. A mód ahogy kérünk, több mint valószínű neki egy „piros gombot nyom be”, ami negatív érzésekkel társul és az érzelmei aztán eluralják és ezért nem teljesíti a kérésünket. Természetesen számos oka lehet még, de ezek a leggyakrabban előforduló lelki folyamatok ezekben a helyzetekben.



Agyi stimulációval sikerült “megfiatalítani” a memóriát

2022. január 24.

Fotó: pixabay.com

Az agy meghatározott helyének elektromos stimulációjával jelentős javulást értek el amerikai tudósok az úgynevezett munkamemóriában, bár egyelőre csak rövid időre – számolt be róla a BBC hírportálja.

A Bostoni Egyetem kutatócsoportja hatvanas, hetvenes éveikben járó emberek memóriáját a húszévesekéhez hasonló működésre bírta. A hatás a stimuláció leállása után még legalább 50 percig tartott

A munkamemóriát az emlékezet “vázlatfüzetének” is nevezik, itt tároljuk időlegesen az információt, például amikor hallás után írunk le egy telefonszámot, de a problémamegoldáshoz, a matematikai számításokhoz és a döntéshozáshoz is szükség van rá. “Lényegében itt található a tudat” – mondta Robert Reinhart, az egyetem professzora, a kutatócsoport tagja.

A munkamemória különbözik a hosszú távú emlékezettől, amely abban segít, hogy az ember felidézze az első iskolai napját vagy az esküvőjét. A munkamemória az öregedéssel romlik.

A Nature Neuroscience című szaklap friss számában közölt tanulmány szerzői 42 olyan résztvevővel dolgoztak, akik a 20-as éveikben, valamint 42 olyannak, akik a 60-as, 70-es éveikben jártak.

A kutatás során meg kellett találniuk a különbséget két kép között, melyeket egymás után nézhettek meg. A fiatalok gyorsabbak és pontosabbak voltak mindenféle agyi stimuláció nélkül.

Az idősebbeknek a stimuláció javította a teljesítményét. “Vissza tudjuk hozni az emlékezet fiatalkori működését, ami azért fontos, mert a világ népessége gyorsan öregszik és az idős emberek nagy nehézségekkel néznek szembe az élet minden területén, ami a munkamemória működésén alapszik. Ide tartozik az arcok felismerése, a térbeli tájékozódás, a rendszeres gyógyszerbevétel és a pénzügyi döntések is” – mondta Reinhart.

A kutatók az agy halántéki és a prefrontális régióira koncentráltak, amelyek szerepet játszanak a munkamemóriában. “Az agy olyan, mint egy karmester, aki az információt agyi hullámok útján továbbítja a zenekarnak. A kutatás azonban azt mutatta, hogy az agyi hullámok idővel elhangolódnak, a zenekar tagjai összevissza kezdenek játszani” – magyarázta a professzor.



8 remek farsangi tipp a céges bulitokhoz

2022. január 24.

A farsangi hangos mulatság eredete egy ősi hiedelem, mely szerint a tél végén életre kelnek a gonosz szellemek. Ezek elűzéseséért ijesztő jelmezekbe bújva, hangos mulatozásba kezdtek a népek, ezzel ijesztgetve a hideget, a halált és a gonosz szellemeket.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A régi babonák ma már elhalványultak, de a jelmezes, álarcos farsang, a táncos mulatságok szokása máig megmaradt. Hol így, hol úgy, de a farsangot sok helyen és módon ünneplik.

A farsang időszaka Magyarországon vízkereszttől (január 6.) a húsvét vasárnapot megelőző 40 napos böjt kezdetéig tart, azaz "húshagyó keddig", vagy "hamvazószerdáig".

Ha erre az időszakra tervezzünk valamilyen rendezvényt, legyen ez dolgozóknak szervezett csapatépítés, vagy konferencia, vagy partnerek számára szervezett üzleti esemény, akkor javaslom, hogy használjuk ki a farsangot mint alkalom és csempésszük be a rendezvényünkbe, persze nem elfeledve, hogy mi is a rendezvény fő célja.

Tippek farsangi mulatozóknak!
1. Időben foglaljuk le a kiszemelt jelmezt!

Ha egyedi jelmezt szeretnénk viselni, érdemes időben utánajárni és lefoglalni a kiválasztott jelmezt!  Nem szerencsés, ha egy farsangi mulatozáson számos Csipkerózsika, Muskétás, vagy rajzfilm figura találkozik! Számos jelmezkölcsönző, film kelléktár foglalkozik jelmezek bérbeadásával, de egy kis kézügyességgel készíthetünk magunknak aktuális témájú jelmezt is! Rendezhetünk jelmez szépség versenyt is, amelyben a résztvevők egymásra szavazhatnak!

2. Biztosítsunk kellékeket a vendégeknek!

Vannak olyan vendégek, aki idegenkednek beöltözni, „maskarába” bújni. A rendezvényen mégis szeretnének ők maguk is beleolvadni a környezetükbe, így érdemes néhány kelléket biztosítani. Ezek a kellékek nem kerülnek sok pénzbe, de mégis nagymértékben hozzájárulnak a hangulathoz: álarcok, boák, pelerin, kalap, stb. Ezek a kellékek ma már beszerezhetőek dekorációs üzletekben, de a nagy áruházak polcain is megtalálhatók!

3. Játsszunk, űzzük el a rosszkedvet!

Egy rendezvény kiváló alkalom, hogy játszunk a vendégekkel! Mindenki szeret játszani, még akkor is, ha már felnőttként aligha emlékszik gyerekkori játékokra.  A játékok megszervezése nem mindig pénz kérdése, elegendő 1-2 ötlet, pár toll, pár színes papír, vidám tárgy és egy vállalkozó kedvű kolléga, aki levezeti a kitalált játékokat. Próbáljunk meg egyedi, cégünkkel kapcsolatos játékokat kitalálni, így módunk van közvetlenebb hangulatban játszani!

4. A jó helyszín fél siker!

Alaposan gondoljuk meg, hová szervezzük a farsangi mulatozásunkat! Amennyiben bálként hirdetjük meg az eseményt, akkor válasszunk ehhez méltó, elegáns, pompás báli helyszínt! Amennyiben farsangi „buli”-t szervezünk inkább kötetlenebb, családiasabb hangulatú helyre szervezzük! A helyszínhez mérten szervezzünk programot, vendéglátást, dekorációt!

5. Meghívás- de hogyan?

A meghívó a rendezvény előfutárra! Figyeljünk arra, hogy tükrözze a rendezvény hangulatát, átadja azt az üzenetet, amelyet kell. A meghívó nem csak azokat az információkat kell, hogy tartalmazza, amelyek kötelezőek ( helyszín, időpont, alkalom), hanem számos más támpontot is kell, hogy adjon a meghívottaknak (ruházat, parkolás, programterv, stb.). Farsangi meghívás esetén lehetünk bátrabbak, a meghívó lehet önmagában egy felhasználható kellék is (álarc, legyező, stb.), vagy tartalmazhat az eseményre utaló aprósságokat ( confetti, kereplő, stb.).



Januárban születtél? Mit üzen a számmisztika a születésnapodra?

2022. január 23.

Minden hónap sajátos tulajdonságokkal ruházza fel szülötteit, ezek ismerete fontos kulcsokat, különleges meglátásokat ad az önismeret útján járóknak. A számmisztika segítségével különleges titkokat tudhatsz meg önmagadról!  

Mit is jelentenek a hónapok a számmisztika ősi tudományában? A numerológiában a  születésünk hónapja elsősorban a gyerekkort jelenti, azaz életciklusunk első részét.

A 3 fő életciklusunk:

  • fiatalkor (születésünk hónapja)

  • felnőttkor (születésünk napja)

  • öregkor (születésünk éve)

pl. én 1956.03.17-én születtem, tehát
a gyerekkorom: 3 (március hónap)
felnőttkorom: 17 , a születési napom számjegyeiből 1+7= 8
öregkorom: 1956  1 + 9 + 5 + 6 = 21  és  a  21  az  2 +  1 = 3

Először is nézzük meg, mit jelent a Január ( 1.hónap) azok számára, akik ebben a hónapban születtek, azaz a fiatalkori számuk = 1

A fiatalkorunk magába foglalja a gyerekkort és az ifjúkort. Születésünkkor kezdődik és 27-36 év körül végződik. Életünk első ciklusát úgy kaphatjuk meg, ha 36-ból ( 4 x 9 év) kivonjuk a sorsmissziós számunkat.

Hogyan tudjuk kiszámítani a sorsmissziós számunkat?

Saját példámnál maradva: 1956.03.17.

Első lépésben a születési dátum évében, hónapjában, napjában szereplő számjegyeket külön-külön összeadjuk: az év számjegyeiből 1 + 9 + 5 + 6 = 21-et kapunk. A hónap számjegyeiből 0 + 3 = 3, a nap számjegyeiből 1 + 7 = 8 adódik.

Ezt követően az előző lépésben kiszámolt számokat adjuk össze: 21 + 3 + 8 = 32 az eredmény, majd az így kapott szám jegyeit az első lépéshez hasonlóan ismét összeadjuk: 3 + 2 = 5.

Az én sorsmissziós számom tehát =5. Ezt követően 36-ból kivonjuk a sorsmissziós számunkat, jelen esetben az 5-öt, ekkor megkapjuk, meddig tart az első életciklusunk, amíg a gyerekkorunkat éljük.

Az én esetemben: 36-5= 31 éves koromig tartott az első életciklusom.

Attól kezdve már a felnőtt koromat élem, onnan kezdődnek az újabb 9 éves ciklusok.

Tehát felnőttkorom első személyes évét 1988-ban, azaz a 32 évesen éltem.

Mit mutatnak a gyerekkori számok, azaz a születési hónapunk?

A fiatalkor az életre történő felkészülés időszaka. Megmutatja, hogyan éljük meg a szülőkkel való kapcsolatot, milyen hatással, befolyással lesz ránk környezetünk?

Ez egy edzőtábor a felnőtt korra. A főbb kérdések: Milyen körülmények közé születünk le? Milyen lehetőségeket, sorseseményeket kapunk gyerekkorban? Milyen megoldandó feladataink vannak?

A megélésen múlik minden - az analógiát mi választjuk hozzá.



További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...251252253...610
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.