Az allergia és a koronavírus eltérő tüneteiről
2021. február 04.
Az allergia és a koronavírus eltérő tüneteiről készített ismertetőt a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).
Az enyhe időjárással az első allergén növények pollenjei is megjelentek a levegőben. A mogyoró, illetve a ciprus- és tiszafafélék koncentrációja a déli országrészben már elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. A kőris és az éger pollenjei is már többfelé megjelentek, azonban még alacsony koncentrációban fordulnak elő.
Felhívták a figyelmet arra is, a jelenlegi járványügyi helyzetben fontos, hogy mindenki meg tudja különböztetni az allergiás reakciókat a légúti megbetegedések, illetve vírusfertőzések, esetlegesen a Covid-19-megbetegedés tüneteitől. A Tisztifőorvos Facebook-oldalán egy ábrát is közzétettek, amelyen felsorolták a Covid-19 és az allergia gyakori, ritka, néha előforduló és nem jellemző tüneteit.
Eszerint a koronavírus gyakori tünetei: a láz, a száraz köhögés, a légszomj és a fáradtság. Ezzel szemben az allergiások gyakori tünetei az orrfolyás, a tüsszentés és az asztmás nehézlégzés.
Utóbbi, az asztmás nehézlégzés például a koronavírusnál nem jellemző tünetnek számít. Allergia esetén az egyik nem jellemző tünet a hasmenés, ami a koronavírus-fertőzésnél ritkán előfordul. További nem jellemző allergiás tünetek az izom és izületi fájdalmak, a torokfájás és a mellkasi nyomás, amelyek a koronavírus esetén a néha észlelt tünetek között szerepelnek.
Már elkezdődött a bamlanivimab alkalmazása
2021. február 03.
Érkezése után két nappal már el is kezdődött a koronavírus elleni, bamlanivimab nevű ggyógyszer alkalmazása a Dél-pesti Centrumkórházban – közölte az intézmény az MTI-vel.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere kezdeményezésére az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) 2020. december 12-én Európában elsőként engedélyezte a Lilly bamlanivimab nevű készítményének vészhelyzeti, ideiglenes alkalmazását, az operatív törzs pedig a beszerzését.
Pénteken a Dél-pesti Centrumkórházban elsőként egy 44 éves, túlsúlyos, magas vérnyomásban szenvedő nőbeteg kapta meg a bamlanivimab gyógyszert.
Az ambuláns ellátás keretében, infúzió formájában alkalmazható szert olyan magas rizikóval rendelkező, enyhe vagy középsúlyos koronavírus-fertőzötteknek lehet beadni, akik a betegség korai stádiumában vannak és nagy a valószínűsége annak, hogy náluk a fertőzés súlyos formában fog lezajlani.
“A monoklonális antitest típusú bamlanivimab alkalmazása során a betegnél semmilyen mellékhatást nem észleltünk, a páciens egy óra további megfigyelést követően otthonába távozott. A hazánkban bevezetett korszerű antitestterápia nagy segítséget jelenthet a frissen fertőzött, magas rizikóval és krónikus társbetegségekkel rendelkező páciensek számára” – áll a Dél-pesti Centrumkórház közleményében.
Az új brit variánssal szemben is hatékony a Novavax oltóanyaga
2021. február 03.

A Novavax Londonban ismertetett közleménye szerint a 15 ezer résztvevővel elvégzett nagy-britanniai vizsgálat kimutatta, hogy a Covid-19 betegséget okozó koronavírus eredeti változatával szemben a vakcina 95,6 százalékos, az új brit variánssal szemben 85,6 százalékos hatékonyságú.
A cég számítási módszertana alapján a Novavax oltóanyag hatékonysága a vizsgálati csoport összességére vetítve 89,3 százalékos.
A vállalat közölte: a vizsgálatsorozatban 18 és 84 év közötti életkorú önkéntesek vettek részt, 27 százalékuk 65 évesnél idősebb.
A brit kormány karácsony előtt jelentette be az új koronavírus-variáns azonosítását. A vizsgálatok adatai szerint a variáns – amely kezdetben mindenekelőtt Londonban és Délkelet-Angliában terjedt – 30-70 százalék közötti mértékben lehet fertőzőképesebb a korábban azonosított típusnál.
A Novavax az első olyan oltóanyag, amely az alkalmazási próbaszakasz idején bizonyult magas hatékonyságúnak az új koronavírus-variánssal szemben.
A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) által eddig jóváhagyott vakcinák mindegyikének klinikai próbái már lezárultak, amikor a brit kormány bejelentette az új koronavírus-variáns azonosítását. Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója azonban minapi sajtótájékoztatóján közölte: a vizsgálati eredmények alapján a Nagy-Britanniában már forgalomba került oltóanyagok is ugyanolyan hatékonyak az új vírusváltozattal szemben, mint az először felbukkant koronavírus-variáns ellen.
Az MHRA eddig a Pfizer és a BioNTech, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca, valamint a Moderna vakcináinak nagy-britanniai forgalmazását engedélyezte. A december 8-án kezdődött nagy-britanniai oltási kampány az első két oltóanyaggal folyik, az amerikai Moderna vállalat vakcinája várhatóan tavasszal érkezik.
Oldódó, hurutos köhögés
2021. február 02.
A köhögés fá jdalmas folyama t, de potenciálisan hasznos. Alapvető funkciója a légutak szabaddá tétele a légú ti váladék, nyák, irritálóanyagok eltávolítása útján. Ha nem áll komolyabb betegség mögötte, banális oka leggyakrabban a megfázás.
Az orvosok szerint oldódó köhögéskor ideális esetben nem kell semmit tenni, beleértve, hogy köhögéscsillapítót sem szabad szedni. (Kivéve természetesen, hogy a dohányzást abba kell hagyni.) Hiszen a köhögés egy természetes reflexfolyamat, a szervezet védelmét szolgáló mechanizmus, mely megtisztítja a légutakat. Mindamellett segíteni kell, hogy a lehető leggyorsabban betöltse ezt a hasznos funkcióját.
Íme, néhány lehetséges megoldás:
Segít a váladékoldó szirupok, gyógyteák fogyasztása. A patikákban kapható nyákoldó gyógyszerek (szirupok, szuszpenziók, egyéb „kanalas orvosságok” vagy a pezsgőtabletták) hathatós segítséget jelenthetnek a köhögés enyhítésében. De „plusz vigaszt” nyújthatnak a jó meleg gyógyteák is. Közülük köhögésre ajánlott pl. a köptető hatású kakukkfűtea. Készítése: 1-2 teáskanálnyi friss vagy szárított füvet ¼ l lobogó vízzel öntsünk le, 10 percig lefedve áztassuk, majd szűrjük le. Mézzel is fogyaszthatjuk, 2-3× naponta. Köhögésre, az irritált hörgők megnyugtatására hasznos lehet még a szöszös ökörfarkkóróból, hasonló eljárással készített főzet.
Az inhalálás könnyít a mellkasi nyomáson is
A kakukkfű, rozmaring és levendula esszenciális olajok inhalálása is segíthet felköhögni a váladékot és enyhíteni a nyomásérzéstó a mellkasban.
Készítsük el saját keverékünket: öntsünk 3 csepp rozmaringcineol és 3 csepp eukaliptusz esszenciális olajat egy meleg vízzel teli tálba vagy inhalálókészülékbe. Törülközővel a fejünkön, csukott szemmel hajoljunk fölé, és lélegezzünk lassan, nyugodtan 10 percen át. 2-3× ismételjük naponta (inhalálás után várjunk egy órát, míg kimegyünk a hideg levegőre).
Csontvelő biopszia – gyakori kérdések
2021. február 02.
A csontvelő rengeteg információt árul el a vérképzőszervek betegségeiről, éppen ezért bizonyos panaszok esetén megkerülhetetlen a vizsgálata. A csontvelő biopsziával kapcsolatban feltett gyakori kérdéseket dr. Kárpáti Ágnes onkohematológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ orvosa.
Daganatos beteg vagyok?
A csontvelő biopszia kapcsán a legtöbben arra gondolunk, hogy daganatos betegség kivizsgálása miatt van rá szükség. Igaz, hogy a leukémia és a limfóma gyakori oka a beavatkozás elvégzésének, ám emellett sor kerülhet rá vérlemezke hiány, B12 vitaminhiány gyanúja és különböző fertőzések, gyulladások kivizsgálása kapcsán is.
Melyik csontból vesznek mintát?
A csontvelő biopszia elvégzése nem mindegyik csontvelőből lehetséges. Az olyan csöves csontok testében, mint amilyen például a combcsont, sárga csontvelő található, ez nagyrészt zsírsejtekből áll. A beavatkozás csak olyan csontok estében végezhető, melyekben vörös csontvelőt találunk. A mintavétel ezért leggyakrabban a szegycsontból vagy a medencecsontból történik.
Aspiráció vagy biopszia?
Egyéntől függően a beavatkozás során kétféle mintavétel történhet. Az aspiráció során a csontvelő szivacsos állagú anyagából fecskendő segítségével szívják ki a sejteket. Ezek a sejtek több funkciót is ellátnak: belőlük lesznek a vörös- és fehérvérsejtek, illetve a véralvadásért felelős vérlemezkék. A biopszia ehhez nagyon hasonlóan zajlik, annyi különbséggel, hogy nemcsak sejteket, hanem egy apró csonthengert is vételeznek a beavatkozás során, további vizsgálatok céljából. Az, hogy kinél melyik típusú mintavételre kerül sor, függ a panaszoktól, a feltételezett betegségtől is.
Csecsemők és kisdedek jellemző ortopédiai betegségei
2021. február 01.
A gyermekortopédia teljesen más betegségcsoportot taglal, mint általánosságba véve a felnőtt ortopédia. Éppen ezért arra kértük dr. Lajos Évát, a Budai Egészségközpont orvosigazgatóját és ortopéd szakorvosát, hogy meséljen a csecsemők és kisdedek jellemző ortopédiai problémáiról.
Melyek a csecsemők jellemző ortopédiai betegségei?
Két csoportra oszthatjuk a csecsemőkori ortopédiai betegségeket:
- Vele született fejlődési rendellenségek: lehetnek mozgásszervi (csont, izom, vázrendszeri) elváltozások, különböző végtag, gerinc, koponya anomáliák, pl. csípőficam vagy dongaláb. Csak ritka esetben fordulnak elő az élettel összeegyeztethetetlen betegségek.
- „Vele született” deformitások: ezek többnyire a méhen belüli elhelyezkedéssel, a méhen belüli téraránytalansággal függenek össze. Ezen esetekben általában a csontvázrendszer ép, de izom és ínszalag letapadásokat, rendellenségeket, csökkent vagy fokozott izomtónust, túl laza vagy túl kötött ízületeket észlelünk. Ide sorolhatjuk az alábbi problémákat: ferde fej-, nyak-, törzstartás, felcsapott láb, befelé forduló láb, előlábdeformitás, felkar, kulcscsont vagy váll tartási hibák. A vele született deformitások legtöbbször jóindulatúak, időben észlelve, megfelelő mozgásterápiával, esetleg eszköz használatával nyomtalanul gyógyulnak. Persze ehhez nagyon fontos, hogy időben észre kell venni a problémát, ugyanis az időnk limitált. Pl. az alsóvégtag esetében, ha a baba már felállt, és jár, akkor bizonyos segédeszközöket – mint pl. külső sín – nem tudunk használni a gyógyítás során, ezért praktikus, hogyha még ezelőtt diagnosztizáljuk és kezeljük ezeket a deformitásokat.
Melyek a kisdedek jellemző ortopédiai betegségei?
Kisdedeknek nevezzük az 1 és 6 év közötti gyerekeket. Ennek a korosztálynak a mozgásfejlődése során azt figyeljük, hogy a megfelelő mozgásminták a megfelelő időben alakulnak-e ki. Például a baba időben átfordul-e, felül-e, feláll-e és elindul-e. Ám tudnunk kell, hogy ezek az időintervallumok nagyon egyéniek. Gyakran jönnek a szülők aggódva, hogy még nem fordult át a kicsi, de a szomszéd hasonló korú gyereke már igen és biztosan nagy a baj. Szerencsére legtöbbször nincs ok az aggodalomra. Mi, ortopéd szakorvosok úgy tartjuk, hogy a kisdednek minden mozgásfejlődési fázison – kúszás, mászás, ülés, állás, járás – át kell mennie, de a fázisok sorrendje és időpontja esetenként eltérő lehet.
L. Szabó Erzsébet: a munka nagyon éltet
2021. február 01.
Beszélgetés L. Szabó Erzsébet Munkácsy-díjas üvegtervező iparművésszel.
• Miért pont az üveg?
Nagyon érdekes, mert már általános iskolában is a tanáraim mondták, hogy Erzsi, rajzolnod kell! Nagyon jó rajztanáraim voltak. Üllőn laktam, és 1950-től jártam a Török Pál utcai művészeti gimnáziumba. Ott még akkor nem volt üvegszak, festőnek készültem. Később láttam az esti tanfolyamon, hogy van üvegszak.
Báthory Júliát Párizsból hazahívták, hogy jöjjön haza tanítani, és három gyerekkel beindult nappalin 1953-ban az üvegszak. Másfél évet tanultam ott, amikor az orosztanárom azt mondta, hogy Erzsi, nem szabad a festő szakot folytatni. Csak az üveget.
Mi nagycsalád voltunk, ahol a megélhetés nagy probléma volt, tehát ez is közrejátszott a döntésben, mert ebből meg lehet majd élni, mert használati tárgyakat is lehet csinálni. Gondoltam, hogy jobb, mint a festés vagy a festmények eladása.
Manapság sincs az embereknek sok pénzük, ezért nem nagyon vásárolnak művészeti tárgyakat. Ez sajnos szomorú, de majd csak fordul valamit ez a helyzet, és azért fognak vásárolni legalább olyan művészeti tárgyakat, amelyeknek használati értékük is van.
• Én úgy gondolom, hogy ez inkább egy férfiszakma, nem jól gondolom? Fizikailag nem nehéz az üveggel való bánás?
A tárgyat kézzel fogni, az nehéz, de különben nem nehéz szakma. Amit az ember már tud, az úgy van, hogy akkor már megy is. Akkor még nem volt az egyetemen sem üvegszak. Prágába kellett mennem, hogy ott tanuljak.
Az öntisztelet 3 aranyszabálya
2021. január 31.
Hogy adhat hálát az, aki első szám első személyben nem tud belenézni a tükörbe és hálát adni annak akit lát?
A mondást vallások, filozófusok, pszichológusok is mondják, nagypapák, nagymamák és tanítók, évszázadok óta ugyanígy, máshogy de értelmében ugyanezt:
Tartsd meg a magadnak adott szavad!
Sokat segít ebben a napló, lelki napló, hálanapló vezetése, ugyanis vissza tudunk olvasni akár évekre visszamelően a fogadalmainkra.
Ahhoz, hogy tisztelni tudd magad, mely az önbecsülés első lépése, az alábbi 3 dolgot cselekedd meg minden nap, amikor a hálanaplódat vezeted:
-
Minden nap írásban vagy szóban adj hálát magadnak azért, amiben jó vagy aznap! - ha nem tudod elismerni magad, akkor hogy várod ezt másoktól?
- Minden nap írásban vagy szóban adj hálát magadnak azért, amiben régen nem voltál elég jó, de ma bizony jobb voltál mint eddig! - Ez egy siker, amit észre kell venned, hogy előbbre juss.
- Minden nap írásban vagy szóban adj hálát a kinézeted egy olyan pontjáért, amivel elégedett vagy. - Ez ahhoz kell, hogy elfogadd és szépnek lásd magad!
Ezek talán nehezek, talán apróságnak tűnnek, a feladat annyi, hogy ne add fel. Meg tudod találni magadban azokat a dolgokat amikre méltán büszke lehetsz. úgy könnyebb kitakarítani a gondolataidból azokat a szófordulatokat, melyek leértékelik azt a csodálatos lényt, aki TE VAGY!
Ha tetten éred magad, fordítst az ellenkezőjére! Itt egy táblázat ami segít, hogyan csináld!
HÁLÁS VAGYOK! Szoktad ezt érezni?
2021. január 31.
A hálaadáshoz meg kell érni! Nem kell hozzá iskola, nagy tudás, elég, ha érzed a gondviselést! Íme az első 3 lépés, kezdj már ma a hálaadáshoz!
Amikor igényt kezdünk formálni arra, hogy a világból a nekünk járó szeletet kihasítsuk, általában nem adunk hálát. Egyszerűen természetesnek vesszük, hogy az a bizonyos dolog, akár a víz, meg a levegő, alanyi jogunkon nekünk JÁR. Önnön csodásságunk elég hozzá, hogy az a bizonyos dolog legyen, ha megvan, mellé írunk egy pipát és lépünk is tovább.
Ahogy egyre fejlődünk, egyre mélyül a megértésünk, egyre többször érezzük a gondviselés kegyeit magunkon, gyakran megértjük, hogy a hálaadás fontos része életünknek.
- Járj nyitott szívvel! Aki nyitott szívvel tud járni-kelni a világban, az sokkal több jót tapasztal, s még több jót tud adni másoknak. Mi is a nyitott szív? A képesség arra, hogy szívből megérts, ne alkoss negatív ítéleteket, tételezz fel jót a másikról.
Példa: Autós jobbról előzgetve, csapongva nyomul a kocsisorban. A sofőr átkozódik, azt kívánja, bárcsak fának csapódna a szemtelen bunkó, akkor majd megtudná, milyen veszélyes ez! A sofőr mellett ülő, akinek nyitott a szíve, azt mondja, bárcsak odaérne ahová így siet szegény, hiszen az életét senki nem kockáztatja, ha nincs rá nyomós ok.
Pár méterrel később látják, ahogy a kórház előtt görnyed egy nagy pocakos kismama és integet az előzgető autósnak, aki vadul villog válaszul.
- Vedd észre a jót! Aki hálát ad esténként, az úgy jár-kel a világban, hogy észre tudja venni a jót. Látja a betonkockák közt életre törő apró kis gyomnövény erejét. Látja a mindenhol túlélő városi galambok vidám kolóniáját. Látja az évszakokat maga körül, érti miért van akkor és ott, amikor és ahol lennie kell. Aki így él, annak minden és mindenki a mestere, mert az igazi mester a szíve közepében lakik.
- Járj el olyan társaságba, ahol megértenek! Ha a közösséged, amiben nap mint nap élsz, nem érti, nem látja, nem tudja felfogni azt az utat amin jársz, az nem az ő hibájuk. Egyszerűen nem hibáztathatod a lépccső alján felfelé kapaszkodót azért, mert nem látja a panorámát, ami a lépcső tetejéről kitárulkozik a szemed előtt, ahogy a repülőgép pilótája sem szólhat le téged, mert nem látod a vetések és falvak térképkockáit egészben. A társaságod nagyon fontos. Akik ismerik, értik és tudják, hogy a hálaadásnak mekkora szerepe van, hogy a találkozások mennyire meghatározók az ember életében, azok azt is értik, hogy gyakran kell olyan emberek társaságát keresni, akik megértenek téged. Akikkel az utad azonos szakaszán jársz. A velük való együttlét segít téged, hogy tovább segíts azoknak akik felnéznek rád és tovább léphess azon az úton, amin az előtted járók mennek, akikre te nézel fel tisztelettel.
Interjú Illemtan - álláskeresőknek
2021. január 30.
Az élet bizonytalan. Kezdjük a desszerttel! Az állás interjú nagyszerű dolog! Tulajdonképpen olyan hely, ahol kizárólag nagyszerű dolgok történhetnek velünk. Kávéval kínálnak, új emberekkel ismerkedhetünk meg, és kíváncsiak ránk. Ha nem bennünket vesznek fel, akkor sem leszünk rosszabb helyzetben, mint jelenleg.
Mégis sokan rettegve mennek el az interjúra, és bakit bakira halmoznak, főleg ami az etikettet illeti. Ha kávéval-teával, ásványvízzel kínálnak, tilos azt válaszolni: Ebben a sorrendben jó lesz! Ennyit mindannyian tudunk, ám az illemtanról sokkal kevesebbet. Rövid összeállításunk a felvételi beszélgetéseken való illedelmes viselkedésről szól, irodai környezetben.
Az alapok
Minden cégnél illik elegánsan megjelenni. A piros tilos!? Ugyan! Olyan holmiban kell menni, ami jellemző, nem hivalkodó és nagyon jó minőségű. Az interjún ápolt legyen a körmünk, (férfiaknak is!) hiszen a kezünk mindig előtérben van. Hajunk legyen gondozott, és a cipőnket is meg kell pucolni a találkozó előtt. Ne hordjunk kirívó ékszert, és sminkeljünk diszkréten. Nem javasolt a túlságosan mini szoknya viselete. Az ékszernél az alapszabály, hogy kettőnél többet ne viseljünk. Ha fülbevalónk diszkrét, akkor egy nyakék és karkötő, ha erőteljesebb, akkor fülbevaló és még egy ékszer a maximum.
Férfiként a nyakkendőnk - ha viselni kell - mindenképp a megfelelő magasságúra legyen kötve, a nyakkendő csúcsa elérje a nadrágszíj vagy a nadrággomb vonalát.
A hagyományos etikettel általában mindenütt nyerők lehetünk
Az érkezés
Tévhit, hogy hosszú percekkel előbb kell érkezni. ha mégis így teszel, nézz körbe a környéken, nézd meg a bemenő és kijövő kollégák arcát, testbeszédét, vajon mennyire szerethetnek itt dolgozni?
Légy pontos, de 5 percnél korábban ne érkezz ha lehet. A recepción vagy a titkárságon mutatkozz be, mosolyogj, és magabiztosan mondd meg, kihez jöttél. Ha hellyel kínálnak, legyen nálad egy szakkönyv, vagy szakmai lap, hogy jó benyomást kelts, mutasd meg, hogy minden percedet a szakma megismerésével töltöd. (Ha a pozíció olyan akkor a mobilodon is olvashatsz, de inkább jobb, ha mégsem telefonozunk várakozásközben!)
Könyvelőknek pénzügyi lap, marketingesnek a Kreatív legújabb száma, stb ...
Érkezéskor a házigazda nyújtja a kezét. Ha hölgy érkezik, akkor a nő ad kezet először. Ha izraeli (zsidó vezetésű) céghez megyünk, akkor a nők inkább ne nyújtsanak kezet, mert ott ez akár udvariatlanságnak is számíthat. Egyszerre üljünk le a munkáltatóval, várjuk meg, míg hellyel kínál bennünket. Fontos, hogy ő jelölje ki, hogy hová akar ülni. Ne lenne jó elfoglalnunk a helyét. Legyen nálunk egy önéletrajz, még akkor is, ha már korábban el kellett küldeni.
Általában az interjún 1-3 fő van jelen a cég részéről. A cég oldaláról is illetlenség, ha első beszélgetésen egyből egy bizottság elé teszik be a jelöltet - indokolt esetben ennek lehet oka, de ritka dolog.
A névjegy
A találkozón okos dolog lehet névjegyet is adni, főleg, ha mi is kapunk. A névjegyen a nevünk, a címünk (e-mail is!) telefonszámunk és a végzettségünknek megfelelő titulus álljon, semmi más. Jó ötlet lehet egy QR kód a Linkedin profilunkra. Aki állást keres, készíttessen magának hófehér egyszerű névjegyet. Illetlenség a jelenlegi céges névjegyünket átadni. Az sem jó, ha mindenféle olcsó, cifra kártyát készíttetünk.