A kincset érő anyatej
2019. június 18.
Előfordulhat az az örömteli helyzet, hogy a babád igényeinél több tejed termelődik, de sajnos az is megtörténhet, hogy valami miatt nem tudsz szoptatni, pl. koraszülött, aluszékony a kisbabád. Ilyenkor fejéssel tudod kiüríteni a tejet.
Az anyatej fejése történhet kézzel vagy mellszívóval. A kézi fejés elsajátítása gyakorlatot igényel. Már kapható ideális mellszívó, amely képes a mellet kiüríteni és a tejtermelést fenntartani, sőt esetenként fokozni. Könnyű a használata, egyszerű a tisztítása, sterilizálása, nem drága, és ami nagyon fontos, nem okoz a mellbimbón sérülést.
Fontos!
• Minden fejésre, anyatejtárolásra használt eszközt, ha lefagyasztod, a fagyasztásra szánt tárolóedényt is ki kell főzni, vagy más módon kell sterilizálni.
• Fejés előtt a kezed mosd meg alaposan meleg vízzel és szappannal.
• A melledet nem kell fertőtlenítened! Ha szükséges, langyos vízzel öblítsd le, majd vasalt, tiszta pamuttörlővel itasd le.
Törekedj arra, hogy ha lehet, frissen add a lefejt tejet a babádnak!
Az anyatej rendkívül érzékeny, de a legideálisabb tápláléka a babának, ezért figyelj arra, hogy tárolása és felolvasztása szakszerűen történjen.
Az anyatej szakszerű tárolása
• Az anyatejet steril anyatejtároló zacskóban vagy jól záródó steril üvegben tárolhatod hűtőszekrényben vagy fagyasztóban. A zacskó választásánál figyelj, hogy vastag anyagú és biztonságos záródású legyen, nehogy a kincset érő anyatej kifolyjon.
• Soha ne tárold a lefejt tejet a hűtőszekrény ajtajában, a gyakran változó hőmérséklet miatt.
• Mélyhűtőbe helyezés előtt ne gyűjtsd 24 óránál tovább a hűtőszekrényben.
• Meleg tejet soha ne önts a már lehűtöttre!
• Címkézd fel az edényt, vagy írd rá a fejés idejét az anyatejes zacskóra.
• A lefejt tejet olyan adagokban fagyaszd, melyet egyszerre etetsz meg a babáddal.
• A lefagyasztott tejhez soha ne önts frissen lefejt tejet!
Ki lehet gyógyulni az orrpolipból?
2019. június 18.
Sokan évekig várnak, majd mire orvoshoz jutnak, már csak műtéttel kezelhető az orrpolip. Sajnos azonban sokak számára ez sem hoz végleges megoldást: az orrpolip a műtétet követően is kiújulhat. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a kiváltó okokról és kezelésről kérdeztük.
Miért kell egyáltalán kezelni?
Az orrpolipok különböző nagyságú kinövések az orrüregben vagy az orrmelléküregben. Az orrpolip az orrnyálkahártya túlburjánzása, ami ha elér egy bizonyos nagyságot, az érintettnél tartós orrdugulás is jelentkezhet. Jelenléte krónikus arcüreggyulladást, horkolást is okozhat, de az orrhangú beszéd és a gyakori fejfájás is jellegzetes panasz.
Mindig műteni kell?
Az orrpolip eltávolítása az ún. FESS műtéttel történhet, ám erre nem minden esetben kerül sor. Hogy szükség van-e a műtétre, azt a fül-orr-gégészeti vizsgálat, az endoszkópos lelet és a CT kép alapján lehet eldönteni. Ez mindig egyéni mérlegelés kérdése, az egész képet figyelembe véve – hangsúlyozza dr. Augusztinovicz Monika. Van egy határ, ameddig várható, hogy a kiváltó ok megszüntetésével, tartós szteroid orrspray használatával, sós vizes orröblítéssel műtét nélkül is helyreáll a jó állapot.
Az orrpolipot kiváltó okot is kezelni kell!
Az orrnyálkahártya túlburjánzása nem ok nélkül alakul ki, ezért fontos, hogy ne csak a tünetet, vagyis a látható orrpolipot kezeljük, hanem meg kell keresni az azt kiváltó okot. Ellenkező esetben műtétet követően is a polip kiújulására számíthatunk. Az orrpolip megjelenésének oka lehet öröklött hajlam is, gyakran mutat családi halmozódást.
Kellemes meggyleves 10 perc alatt (olcsó és vegán)
2019. június 17.

Hozzávalók:
1 csomag mirelit meggy (fél kiló)
6-8 szem aszalt szilva (lehetőleg cukorzatlan)
1 ek eritrit (Ízlés szerint)
Fél liter kókusztej
Egy kevés citromlé, citrom reszelt héja
Fűszerek: egy teáskanálnyi citromfű, csipet rózsabors, fahéj, gyömbér
A feltüntetett mennyiségből 4 adag lesz.
20 szem meggyet és az aszalt szilvát felöntjük kókusztejjel, hozzáadjuk a fűszereket és aprítógépben, vagy turmixban krémesre aprítjuk. Egy kanálka kókuszkrémmel krémesebbé tehetjük. Az egészet ráöntjük a mirelit meggyre, és épp csak annyit melegítjük, hogy a meggyszemek felengedjenek. Az egész 10 perc alatt kész van és fantasztikus desszert, vagy leves.
Gyógytorna babáknak? Igen vagy nem?
2019. június 17.
Friss szülőként mindannyian sokat idegeskedünk, és felmerülhet bennünk rengeteg kérdés: jól fejlődik a gyermekünk? Mikor kezd el hasra fordulni? Mikor áll fel? Ekkor elkezdjük összehasonlítani babánk képességeit más, vele egykorú gyermekekkel, és elkezdünk aggódni, ha a kis Dorottya még nem ül, de a vele egyidős unokatestvére már igen.
A csecsemők különböző lépésekben és mértékben fejlődnek. Ezeket a fejlődési folyamatokat sok-sok tényező befolyásolhatja. Csak az, hogy egy gyermek már 10 hónap alatt megtanul járni, a másik pedig csak 13 hónapos korára jut el idáig, még önmagában nem jelent semmilyen orvosi problémát, és nem azt jósolja meg, melyik gyerek lesz akrobata, és melyik nem.
Az orvosok gyakran javasolják a gyógytornát különböző korú gyermekeknek (csecsemőknek, kisgyermekeknek vagy tinédzsereknek), akik valamilyen sérülést szenvedtek, vagy egy alapbetegségből adódón mozgássérültek, vagy megkésett fejlődésűek. Egy sérülés után gyógytornával csökkenthető a fájdalom, javítható a mozgás, és a gyerkőc hamarabb visszatérhet a mindennapi játékos tevékenységeihez.
A különböző gyakorlatok által erősödnek a gyerekek, nő a mozgásterük. Nagyon fontos: a gyógytornászok bevonják a szülőket is, és felkészítik őket, hogyan lehet egy-egy sérülést megelőzni, megtanítják őket azon gyakorlatokra, amelyeket ők is végezhetnek a gyermekekkel a fejlődés érdekében.
A következőkben összefoglaljuk, melyik az a 6 figyelmeztető jel, amelyre szülőként jó, ha figyelünk.
A genetika csak 5-10 százalékban felelős a daganatokért
2019. június 16.
Kutatások szerint a genetika csak 5-10 százalékban felelős a rák kialakulásáért – mondta Gundy Sarolta kutató.
Az örökletes rákszindrómák elmondása szerint jellemzően nagyon fiatal korban jelennek meg, a rákot gyermekkorban az ivarsejtek mutációja, fiatalkorban pedig hajlamosító gének okozzák.
A daganatos megbetegedések száma folyamatosan nő, és a legnépesebb munkavállalói korosztályba tartozók, a 40 és 59 év közöttiek közül többen halnak meg rákban, mint szív- és érrendszeri megbetegedésben.
A kutatások szerint rák kialakulásáért 90 százalékban környezeti ártalmak okolhatók. A környezeti ártalmak egyik legveszélyesebbike a dohányzás. (MTI)
3 zsírégető innivaló
2019. június 16.
Zsírégető italok a biokonyháról.
Tutira vérig sérted valamely családtagodat, ha azt mondod neki, hogy nem kérsz a saját abálású sonkából, vagy nem bírod megenni a tizedik szelet különleges sütit. Az ilyen kellemetlen helyzetek elkerülésére, lássunk most néhány zsírégető italreceptet. Nyugodt lelkiismerettel fogyaszd el az ünnepi menüt, a többit bízd a csodaitalokra!
1. A zöld tea
Talán a leghatékonyabb része a diétának. Méregteleníti a szervezetet, gyorsítja a metabolizmust, stimulálja a zsírok égését valamint segíti a víz kiürítését a szervezetből. Nagyon könnyű a kávéról átszokni a zöldteára, mely ugyancsak élénkít, felébreszt, ugyanakkor nem von el folyadékot a sejtanyagcserétől, mint a feketekávé, és nem kell bele mindenáron cukor sem, anélkül is finom.
Mi is az a metabolizmus?
Ez más néven anyagcsere folyamatot jelent. Lehet építő, illetve lebontó jellegű. Az építő jellegű anyagcsere folyamat lényege, hogy egyszerű anyagból összetett lesz. Az összes szintézis folyamat építő metabolizmusnak nevezhető, és energia befektetést igényel. Természetesen a fogyókúráknál mindig a lebontó jellegű anyagcsere folyamatok játszanak fontos szerepet. Az összetett anyagok lebontódnak egyszerűekre, és energia szabadul fel. Minél gyorsabb ez a folyamat, annál gyorsabban jutunk hozzá a megfelelő energiamennyiséghez.
Babavárás illóolajokkal
2019. június 15.
Egyre több ember gondolatába fészkeli be magát az egészséges életmódra való igény, legyen az a táplálkozás, tisztálkodás, egészségmegőrzés vagy gyógyulás. Különös hangsúlyt kap ez az elvárás a várandósság időszakában. A legtudatosabb szülők esetében a várandósságra való felkészülés is védett, asszertív időszak.
Az a nő, aki áldott állapota előtt is kiaknázta az illóolajok csodás hatását az egészségmegőrzés területén, felülvizsgálja azok alkalmazási módjait a megváltozott körülményeire fókuszálva. Az az asszonyka, aki addig nem tulajdonított jelentőséget életmódjának, születendő gyermekére való tekintettel előtérbe fogja helyezni a természetes lehetőségeket.
Sajnos a várandósság alatt is előfordulnak megbetegedések. Mégis törekedni kell a megelőzésre! A kismamák többnyire előnyben részesítik a természetből származó kezelési módokat – szerint az orvosok is. Egyszerűbb és gazdaságosabb a egészségmegőrzés, az immunerősítés, mint a betegség legyőzése anyagi és mentális szinten egyaránt. S ugye, amint megfogan a piciny élet, már nem csak a saját létéért felelős a kismama.
Miről ismerhető fel a minőségi illóolaj?
Az illóolaj-használat alappillére a minőség, ugyanis hiánya a hatás és pénztárcánk rovására mehet. Sajnos rendkívüli kihívás megfelelő kvalitású, természetből eredő, 100%-os terápiás hatású illóolajat találni a piacon. Igazán kevés a megbízható forgalmazó. Legpraktikusabb választani egy szakembert, akiben megbízunk, s azzal elkerülhető a címkék bogarászása.
Illóolajok a várandósság idején
A másállapot első trimeszterében – elővigyázatosságból – kerülendő az illóolajok használata. Azt követően is körültekintést kíván alkalmazásuk. Az illóolajok a gyógynövényekből nyert tömény koncentrátumok, kémiai vegyületekből tevődnek össze, pontosan úgy, mint a gyógyszerek. Természetben termett gyógyszerek.
5 jel, ami immunhiányra utalhat
2019. június 15.
Ha gyakran kapunk el különböző fertőzéseket, azt gondolhatjuk, hogy valami komolyabb betegség áll a háttérben. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa szerint azonban kizárólag a gyakori betegeskedés alapján nem lehet erre következtetni, ám ha más tüneteink is jelentkeznek, az akár immunhiányos állapotot is jelezhet.
Az immunhiányos betegségeknek több formáját ismerjük. A primer immunhiány tünetei rendszerint már gyermekkorban megmutatkoznak. Léteznek másodlagos immunhiányos állapotok, amelyek más betegségekhez – például diabétesz, vesebetegség – jönnek létre. Ezen kívül gyakori fertőzéseket okozhat az is, ha valaki olyan gyógyszert szed, amely az immunrendszer működését gátolja, például autoimmun betegség esetén. A szerzett immunhiány legismertebb formája pedig az AIDS.
1. Visszatérő, más okkal nem magyarázható láz
Elhúzódó, tartós hőemelkedés vagy láz esetén – amennyiben minden szükséges vizsgálat elvégzése megtörtént és mégsem találják a kiváltó okát – a diagnózis: ismeretlen eredetű láz. Ilyen esetben gondolni kell az immunhiányos állapot lehetőségére is.
2. Hasmenés
Gyakori tünet, lehet egyszerű gyomorrontás vagy gyomor-bélrendszeri fertőzés következménye. Ha azonban a tünetek nem múlnak, a hasmenés napokig-hetekig is fennáll, oly mértékben, hogy a betegnél már fogyás is megfigyelhető, akkor komolyabb ok is állhat a háttérben.
3. Több antibiotikumot igénylő fertőzés egy éven belül
Felnőtteknél évi 2-3 légúti betegség az őszi-téli időszakban átlagosnak nevezhető, sőt fogékonyabbak lehetünk a fertőzésekre, ha elhúzódó, például munkahelyi vagy családi stressz is nehezíti az életünket. Aggodalomra ad azonban okot az évente négy vagy több antibiotikumos kezelést igénylő fül-, tüdő-, orrmelléküreg-, vagy hörgőgyulladás.
A szülők felkészültebbek egészségből
2019. június 14.
A fehérjék rendkívül fontos szerepet játszanak a táplálkozásban, a szervezet fő építőanyagai, így elengedhetetlen, hogy elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű fehérjét fogyasszunk. Különösen igaz ez a csecsemőkre és kisgyermekekre, hiszen a túlzott, illetve nem megfelelő szerkezetű fehérje fogyasztása az első két életévben növeli mind a későbbi elhízás, mind az allergia kockázatát.
Ezért fontos, hogy az édesanyák és a leendő édesanyák tisztában legyenek a fehérje jelentőségével. Erre kérdezett rá a Nestlé az NRC-vel közös reprezentatív kutatásában, amelyből kiderült, az édesanyák ha kicsivel is, de többet tudnak a fehérjék szerepéről és az egészségtudatos táplálkozásról, mint a gyermektelen nők.
A gyermekes nők általánosságban is egészségtudatosabbnak vallják magukat, 77 százalékuk igyekszik egészségesen táplálkozni, 74 százalékuk szívesen olvas ebben a témában cikkeket, míg a gyermektelen nőknél ez az arány 67 és 64 százalék. Ennek némileg ellentmond, hogy arra a konkrét kérdésre, melyik energiát adó tápanyagból van a legkisebb mennyiségben szüksége a szervezetnek, az anyák 52 százaléka a zsírokat nevezte meg, míg a gyermektelen nők szerint ez a szénhidrát.
A helyes választ, a fehérjét csak az anyák 6 és a gyermektelen nők 4 százaléka nevezte meg helyesen, ami nagyon alacsony arány, és azt feltételezi, hogy nem ismertek számukra a tápanyagok helyes aránya, ez pedig a helytelen táplálkozás egyik oka lehet.
Mit tehetünk, ha fájnak az ízületek?
2019. június 14.
Ma még visszafordíthatatlan az ízületi porckopás folyamata, mely többnyire jelentős fájdalommal jár – de az utóbbiba nem szabad belenyugodnunk. Különféle eszközöket vehetünk igénybe, beleértve az enyhe gyógymódokat, vagy a rendszeres fizikai aktivitást, melyek lehetővé teszik a fájdalom enyhítését. És vele együtt a könnyebb mozgást, ami alapvetően fontos életminőségünk javításához.
Ízületi merevség és fájdalom, ízületek „ropogása”, deformációk… Mindezek miatt, amikor az ízületeink sérültek, az élet legszokványosabb mozdulatai is problémát jelenthetnek. A járás nehézkessé válik, fáradságos a lépcsőzés, keserves ülés után a felállás, és van úgy, hogy még egy olló használata is nehezünkre esik…
Pedig minden esetben tehetünk ellene! Tudnunk kell, hogy az ízületi porckopás (artrózis) kezelése nem korlátozódik a fájdalomcsillapítókra vagy gyulladáscsökkentőkre. Vannak más, „enyhébb” megoldások is, melyek segítségével, főként, ha társítjuk őket, jelentősen csökkenthetjük a fájdalmat, javíthatunk a mozgásunkon.
Ez a krónikus betegség (mely a felnőtt lakosság mintegy 20%-át érinti) azt jelenti, hogy az ízületi csontvégeket borító porc elvékonyodik, felülete berepedezik, töredezetté válik, és lassan felszívódik (azaz a porc eltűnik). A csont, azután az ízületi tokot belülről bélelő ún. szinoviális membrán, majd a teljes ízület fokozatosan károsodik, fájdalmat vonva maga után, ami mozgáskorlátozottsághoz vezethet.