A hisztamin érzékenység diagnózisa után
2019. február 20.

Milyen élelmiszereket nem szabad fogyasztani?
Természetesen vannak alapvető szabályok és olyan alapanyagok, amelyek a legtöbb esetben korlátozást igényelnek, ilyenek többek között az érlelt sajtok, a pácolt-, füstölt húskészítmények, a savanyított-, fermentált zöldségek, a nem friss pékáruk és húsok, a vörösbor vagy a csokoládé. Az, hogy például zöldségek közül a paradicsom, a hagymafélék és a spenót vagy a gyümölcsöknél az eper, citrusfélék vagy a banán kinél milyen mennyiségben okoz panaszokat egyénileg változhat.
Mit jelent az egyéni tolerancia?
A hisztamin intoleranciás betegek rendszerint megdöbbennek a tiltólistás ételek hosszú felsorolását látva. A hisztamin intoleranciás tüneteket a hisztamint lebontó diamino-oxidáz, DAO enzim csökkenése okozza. Azt azonban fontos tudni, hogy ez a csökkenés mindenkinél egyéni mértékű, ezért a diéta sem egységes, hanem személyre szabott, az egyéni tolerancia függvénye. Ez azt jelenti, hogy a listáról mindenkinek csak azokat az élelmiszereket kell mellőznie vagy csökkentenie a fogyasztását, ami nála tüneteket okoz.
Hogyan segít a dietetikus?
A diéta összetettsége miatt nem biztos, hogy a magas hisztamin-tartalmú élelmiszerek kizárásával azonnal megszüntethetőek a tünetek. A magas hisztamintartalmú élelmiszerek mellett vannak olyan alapanyagok is, amelyek a hisztamin lebontását gátolják, vagy éppen felszabadulását segítik. A dietetikus tanácsokat ad arra vonatkozóan, hogyan lehet az egyes élelmiszerekkel szembeni érzékenységet felderíteni, segít a megváltozott élethelyzetet receptekkel, vásárlási és konyhatechnológiai praktikákkal enyhíteni és meghatározza a napi tápanyag-, vitamin- és ásványi anyag szükségletet.
Tésztasaláta
2019. február 20.

Hozzávalók:
25 dkg színes orsótészta
15 dkg paradicsom
10 dkg csiperkegomba
1 pohár tejföl
2 evőkanál mustár
só
Elkészítés:
30 dkg színes orsótésztát hagyományos módon kifőzünk. Leszűrjük, lecsepegtetjük. A paradicsomot, gombát alaposan megmossuk, majd cikkekre felvágjuk. A tejfölt, mustárt, sót jól elkeverjük. Az egészet tálba tesszük, majd ráöntjük a tejfölös öntetet és lazán átkeverjük. Tálalásig hűtőben tartjuk.
Hogyan kezeljük a téli allergiás tüneteket?
2019. február 19.
Az ebben az időszakban jelentkező allergiás tünetek okozója döntően a poratka, penészgomba vagy háziállat allergia. Dr. Balogh Katalin allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük, vajon más típusú kezelésre van-e szükség, mint a tavasztól őszig jelentkező pollenallergiák esetében?
Az első itt is a kivizsgálás
Ha egyéb panaszunk – láz, rossz közérzet – nincs, de a lakásban erősödő tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás jelentkezik vagy éjszakai köhögőroham tör ránk, akkor javasolt allergológushoz fordulni. A tünetek allergiára utalnak, ilyen esetben allergiavizsgálattal lehet meghatározni, hogy pontosan mi a kiváltó ok. A vizsgálat – attól függően, hogy a beteg tünetes-e, szed-e aantihisztamint, milyen az általános állapota, van e kiterjed bőrbetegsége – történhet vérből vagy Prick-teszttel. Az eredményeket a tünetekkel összevetve tudja a kezelőorvos meghatározni, hogy milyen kezelésre van szükségünk.
Tüneti kezelés
A téli allergiák kezelésében a pollenallergiás tünetek csillapítására használt készítmények alkalmasak: az orrtüneteket enyhítő szteroid orrspray és antihisztamin gyógyszerek alkalmazása a legelterjedtebb. Ez esetben azonban a kezelés nem néhány héten, hónapon keresztül tart, a lakáson belüli allergiás tünetek – habár téli allergiaként is ismertek – valójában egész éven át jelentkezhetnek egyénenként különböző mértékben, ezért ebben az esetben a felírt készítményeket hosszabb időn át kell szedni.
Az allergént a lakásból is száműzni kell!
A kezelés sarkalatos pontja, hogy az allergének számát csökkentsük a minimumra az allergiás beteg környezetében. Ez amellett, hogy sokszor jelentős anyagi ráfordítással is jár, nem is mindig kivitelezhető tökéletesen. A poratka allergiás személeknél javasolni szoktuk, hogy szabaduljanak meg a lakásban lévő szőnyegektől, melyekben nagy mennyiségű allergén felhalmozódhat. Az ágyneműt, matracot célszerű allergénmentes, magas hőfokon moshatóra cserélni – magyarázza Balogh főorvosnő. A kárpitozott bútorok helyett szerencsésebb lemosható felületű garnitúrát választani és még sorolhatnánk. Emellett az is természetes, ha a váratlanul megjelent allergiás tünetek miatt házi kedvencüktől nem szeretnénk megválni, de sokan pusztán azért keresnek más alternatívát a kezelésben, mert idegenkednek a hónapokon át tartó gyógyszerszedéstől.
Sose feküdj le haraggal!
2019. február 19.

A válasz igen – néha. Amikor eljön az éjszaka, de egy vita lezáratlan marad, az bizony nem vezet nyugodt alváshoz. Sok esetben ugyanakkor egyben megoldás is az „aludjunk rá egyet”.
A harag elnyomása mindenesetre negatívan befolyásolja az alvás minőségét. Az ember gondolatai még a vita körül forognak, az ellenséges érzések pedig rosszabb alvást eredményeznek. Egy meglehetősen stresszes eseményt követően jobb, ha egy ideig még ébren marad az ember.
Dr. Rebecca Spencer és pszichológus csoportja zavaró felvételeket mutatott a tanulmányban résztvevő önkénteseknek – így például háború sújtotta települések képeit. A kutatók úgy találták, hogy az alvás a résztvevők negatív érzéseit és emlékeit csak még jobban felerősítette. Spencer szerint ennek egy lehetséges magyarázata van: amikor alszunk, agyunk „szelektálja” az információkat és eldönti, mely emlékek fontosak. Ezeket kimozdítja a hippocampusból (mely átmeneti tárolóként működik) és a cortexbe juttatja, melyben sokkal jobban megmarad.
3 szépségkezelés, amit télen ideális elvégeztetni
2019. február 18.
Bőrfiatalítás, foltkorrekció mélyhámlasztással
A mélyhámlasztásról sokaknak elsősorban a bőr fiatalítására jut eszébe, és valóban, ez az eljárás remek eredményekkel kecsegtet a korai ráncképződésre hajlamos, élettelen, idősödő bőr esetében. Ugyanakkor a kezelés egészen más célokra is hatékonyan bevethető. Beválik a pattanásos, aknés hegek, májfoltok, szeplők eltüntetése, a tág pórusú, seborrhoeás bőr korrekciója, a fakó, sápadt, rossz keringésű bőr élénkítése és akár az ernyedt, feszességét vesztett kar, has és comb bőrének feszesítése.
A mélyhámlasztás történhet kémiai vagy szintetikus hámlasztó hatóanyagokkal és gyógynövények segítségével is. A kíméletes és természetes eljárás során az intenzíven bemasszírozott gyógynövények hatására az anyagcsere-, és regeneráló folyamatok felgyorsulnak, aktivizálódnak. A vérkeringés javul, és ezáltal az oxigén-, valamint tápanyag ellátás is megsokszorozódik. A 28 napos természetes bőrmegújulási ciklus így mindössze 3-5 nap alatt megy végbe.
– A gyógynövényes mélyhámlasztás kétalkalmas kezelésből áll. A kezelés során alkalmazott hatóanyagok és a kíméletes, apró formátumban lévő gyógynövénykeverék bőrbe masszírozásának hatására a régi bőrréteg néhány nap alatt egyenletesen leválik. Ebben az időszakban az arctisztításhoz speciális készítményeket kell használni, amelyek befolyásolják a zajló folyamatot, így mással nem helyettesíthetők – mondja Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus. – Mivel mind a szintetikus anyagokkal, mind a gyógynövényekkel végzett mélyhámlasztás egy korpázó és lemezes hámlást előidéző beavatkozás, fontos, hogy a kezelések alatti néhány hétben lehetőleg ne érje fényterhelés a bőrt, ezért ideálisan éppen ezekben a téli hónapokban végezhető el a kúra.
Parajfánk
2019. február 18.

Hozzávalók:
12 dkg vaj
10 dkg liszt
1 db tojássárgája
2 db tojás
3 dl étolaj
40 dkg paraj
10 dkg reszelt sajt
só
Elkészítés:
Egy edényben 1 dl vizet 10 dkg vajjal, kevés sóval felforralunk. Amikor forr, állandó keverés mellett beleszórjuk a lisztet, és addig főzzük, amíg az edény falától elválik. A tűzről levesszük, és langyosra hűtjük, majd hozzákeverjük a tojásságát és az egész tojásokat.
Serpenyőben olajat hevítünk. Kanál segítségével diónyi nagyságú fánkokat szaggatunk úgy, hogy előbb a kanalat az olajba mártjuk. Amikor a fánkok már szép piros színűre sültek, fedővel letakarjuk, ekkor szépen felfújódnak és belül üresek maradnak.
Szájak és személyiségek
2019. február 17.
A száj beszédes. Na nem csak azért, mert ezt a szervünket használjuk a beszédre, hanem azért is, mert egy avatott szemlélő egyből látja a száj alapján, hogy kivel áll szemben. Már az ókorban is lejegyeztek az arc és a jellem közti megfigyeléseket, ám az első komoly tanulmányokat Cesare Lombroso, híres arckarakterológus megfigyelései jelentették. Ő bűnözők fejének fiziognómiai sajátosságait vizsgálta. Megfigyelte, hogy az erőszakoskodóknak és gyilkosoknak az átlagosnál nagyobb a szája, húsos és duzzadt, kissé kiálló. A férfiaknál a kiálló felső ajak erős nemi késztetésre utal. A kínaiak is nagy figyelmet szenteltek a száj vizsgálatának, a lefelé biggyedő szájszéleket halszájnak nevezték és az ilyen embert meggondolatlannak és zavaros fejűnek tartották.

A kínaiak is nagy figyelmet szenteltek a száj vizsgálatának, a lefelé biggyedő szájszéleket halszájnak nevezték és az ilyen embert meggondolatlannak és zavaros fejűnek tartották.
Leginkább a száj alakjával, nagyságával és formájával foglalkozunk. A csúf száj nem jelenti feltétlenül, hogy a csúf szájúnak rossz lenne a jelleme, sőt, egyes uralkodókról éppen ennek ellenkezőjét jegyezték fel.
Az ideális száj
Közepes méretű, telt, jól formált, egyforma vastagságú, halvány vörös ajkakkal. A száj két fele mintegy tükörképe egymásnak. Az ajkak hézag nélkül záródnak, a sarkaik fölfelé ívelnek. Természetes fényük van, de többnyire szárazak. A férfi ajkai határozottak, de nem kemények, a nőé pedig lágyak, de nem löttyedtek. Az ilyen szájú ember szívélyes gondoskodó, becsületes és eltökélt jellem, határozott célokkal. Egyben azt mutatja, hogy a negyvenes éveiben elért sikerei még nagyobb elismeréshez és tisztelethez fognak vezetni az ötvenes éveiben.
Döbbenetes adatok: 9 millió haláleset
2019. február 17.

A Max Planck Intézet tanulmányáról, amely egyelőre még nem jelent meg, a német ARD televízió számolt be. A kutatók szerint csak Németországban évente 120 ezer halálesetet okoz a szállópor.
A tudósok 16 ország 40 nemzetközi kutatását vizsgálták át, amelyek adatai több évtizedet ölelnek fel. A rendelkezésre álló adatok mennyiségének növekedése az egyik oka annak, hogy a kutatók nagyobb számokat kaptak eredményül – vélte Jos Lelieveld, a kutatás vezetője. Eszerint a levegőben lévő szállópor ugyanannyi idő előtti halálesetért felelős, mint a dohányzás.
Hasonló eredményre jutott egy másik kutatócsoport, amelynek a PNAS című tudományos lapban jelent meg a kutatása szeptemberben. Ez 41 követéses tanulmány alapján vizsgálta a szállópor (PM2,5) okozta halálozási kockázatot. Méréseik szerint 2015-ben a szállópor 8,9 millió halálesetet okozott világszerte. Ez 30 százalékkal több, mint az a 6,9 millió, amelyet a hagyományos mérési módszerekkel számoltak ki.
A Max Planck Intézet vizsgálata szerint a szállópor-szennyezettség 45 százalékáért a mezőgazdaság, elsősorban a tömeges állattartás a felelős.
A trágya felbomlása, valamint a haszonnövények trágyázása során ammónia kerül a légkörbe, ott más gázokkal, például kénnel és salétromsavval lép kölcsönhatásba. Így jön létre a szállópor. Mint Lelieveld kiemelte, ez az összefüggés évek óta ismert.
Hogyan élsz, mit eszel? A bőrödre megy a játék!
2019. február 16.
Téved, aki úgy gondolja, hogy a bőrünk nem más, mint kültakaró, és csupán az volna a feladata, hogy betakarja izmainkat, testünket. A bőr is egy szerv, többféle fontos feladata van.
Az emberi bőr az alatta levő zsírszövettel együtt 12-16 kg-ot nyom, testtömegünk egyötödét. A hőszabályozás szerve, melegben izzadással, a bőr alatti erek tágulásával veszítünk hőt, hidegben az erek összehúzódásával, libabőrösséggel csökkentjük a hőleadást.
A veséhez, a tüdőhöz és a vastagbélhez hasonlóan kiválasztószerv is; az izzadással salakanyagok, méreganyagok is távoznak a szervezetből.
A bőr érzékszerv: mindhárom rétegét, a hámréteget, az irhát és a bőralját finom idegrostok hálózzák be. A bőr vérraktár, dús érhálózata nagy mennyiségű vért tud raktárszerűen befogadni, és azután szükség esetén a vérpályába juttatni.
A bőr védőszerv. Nem csak a káros sugárhatásokkal, vegyi anyagokkal szemben véd, hanem a kórokozó csírákkal, baktériumokkal, vírusokkal szemben is. Mikroorganizmusokat elgyengítő és elpusztító „antibiotikus köpenye” sav-, lipoid- és enzimköpenyből tevődik össze.
E fontos feladatoknak csak egészséges bőr tud eleget tenni. A bőr egészsége szorosan összefügg az egész szervezet egészségével. Jó állapota, egészséges színe, rugalmassága, öregkorban is fiatalos üdesége az egészségünk fokmérője.
A bőrproblémák, a hámló, száraz bőr, a kóros elszíneződés, a korai ráncosodás, különböző bőrbajok, mint az ekcéma, a bőrgyulladás, az akne, a kelés, a bőrgombásodás azért olyan gyakoriak, mert az egészséggel is általános gondok vannak. Külső és belső okok egyaránt szerepelnek kiváltásukban. A legfontosabb ok a nem megfelelő táplálkozás: vitamin-, ásványianyag- és nyomelemhiány.
A bőr állapota az anyagcsere tükörképe. (A bőrbetegségek keletkezésében természetesen szerepet játszik a hormonális zavar és a szervezet csökkent ellenálló ereje is.)
A csecsemőkori sírás gyakori okai
2019. február 16.
A szülők számára gondot okozhat annak eldöntése, hogy a síró baba éhes, álmos, a fogak növekedésével járó fájdalma van, vagy sírásának hátterében egyéb ok, esetleg valamilyen komolyabb betegség áll. A témával kapcsolatban dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialistát, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Feszültség
Sokszor látom a kimerült, aggódó szülőket, akik kudarcként élik meg, hogy nem találják a megoldást, gyermekük vigasztalhatatlan sírásának okát. Ez természetesen az első gyerekes szülőknél még gyakrabban fordul elő, hiszen számukra ez egy új helyzet, amit szeretnének a lehető legjobban csinálni, a tőlük telhető maximumon gondoskodni az újszülöttről. A szülők aggódását, feszültségét azonban a kicsi is megérzi. Ha ők idegesek, az akkor is kihat a babára, ha nem hall maga körül veszekedést.
Túlterheltség vagy épp unalom
A csecsemőket a túl sok inger, a zajos környezet kimerítheti, ám ha semmi nem történik körülöttük, akkor már pár hetes korban is unatkozni kezdhetnek. Bármelyik helyzet is áll fenn, sírással fogják követelni a változást. Gondoljuk át, ha az elmúlt időszakban több rohanós napunk volt, nagy volt körülötte a nyüzsgés, sokat szól a tévé, rádió? A zajos környezet és a rendszertelen életvitel miatt is sírósabb lehet. Ha csak unatkozik, akkor a sírása abbamarad, ha beszélünk hozzá, játszunk vele.
Álmos vagy éhes
A szakmai ajánlások mellett fontos, hogy vegyük figyelembe gyermekünk egyéni igényeit is a napirend kialakítása során. Általában a csecsemők 6 hetes korára alakul ki valamilyen alvás-evés napirend, ám itt is lehetnek változások, például egy intenzív növekedési fázisban gyakrabban megéhezhet. Az alvás szintén nagyon egyéni lehet. Vannak kifejezetten jól alvó és nagy alvásigényű csecsemők, ők hosszabb alvást követően hosszabb ideig ébren lehetnek, míg más csecsemők többször alszanak rövidebb ideig, így az álmosságot jelző nyűgösség náluk többször ismétlődhet, ezért is tűnhetnek ők sírósabb csecsemőnek.