Csobot Adél: Úgy érzem, a második kisfiunk lesz a főnök a családban
2018. augusztus 27.
Csobot Adél el sem hiszi, hogy már csak néhány hét, és újra átélheti azt a csodát, amit bő két éve érzett először. Akkor májusban repült feléjük a gólya, és érkezett meg az énekesnő és Istenes Bence első kisfia, aki immár hamarosan kistestvérének örülhet. A család újra apás szülésre készül, Natant pedig egyre jobban izgatja a mama pocakjában rugdalózó öcsike.
Az énekesnő még nincs 25 éves, de fiatal kora ellenére hamarosan kétszeres édesanyának mondhatja magát. Nagyon boldog, és szószólója lett a gyermekvállalásnak, arra buzdítva kortársait, hogy ha tehetik, mihamarabb vállaljanak gyermeket. A sugárzóan szép Adél azt vallja, hogy a nőiség kiteljesedéshez vezető út egyik mérföldköve a terhesség és a szülés. De vajon a mostani várandósságát hogyan éli meg?
Kicsit talán nehezebben – válaszolta a fenti kérdésre Csobot Adél. Könnyebben elfáradok, de ez érthető is: rengeteg programunk van Natannal, ráadásul tombol a nyár. Az első terhességem vége tavaszra esett, bevallom, ezt a szakaszt a nagy melegben már néha nehezebben viselem – mondta el Adél, és az is elárulta, már kisfia is nagyon várja a tesót.
Sokszor puszilgatja a pocakomat, bár mivel még pici, igazán akkor fogja majd megérteni, hogy négyen lettünk, ha meglátja majd a kistestvérét – árulta el a kismama.
Az énekesnő számára nem kérdés, hogy ugyanannál az orvosnál hozza majd világra a második kisfiát, mint a kis Natant
Ahogy akkor, most is természetes szülésre készülünk, és remélem minden ugyanolyan zökkenőmentes és harmonikus lesz, mint az első alkalommal. Egyértelmű volt az is, hogy szüléskor most is levetetjük a köldökzsinórból kinyerhető őssejteket, ahogy azt Natannál is tettük. Már el is hoztuk a levételhez szükséges csomagot, amely számos betegségnél segíthetnek nemcsak a fiamnak, de genetikai egyezés esetén a család más tagjainak is – mesélte Adél.
Rozmaringos tepsis csirke
2018. augusztus 26.

Könnyű! Nyári! Gyorsan meg van! És FINOM! Ez a rozmaringos tepsis csirke.
Hozzávalók 2 személyre:
- 4 felső csirkecomb
- 2 kisebb fej vöröshagyma
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 4-6 szem közepes burgonya
- só, bors, rozmaring ágak
- 1-1,5 dl száraz fehérbor
Salátához:
- vegyes salátakeverék (olyat találtunk, amiben madársaláta és rukkola is volt)
- paradicsom
- mozzarella
- olaj, citromlé, mustár, só, bors, víz
Miért jó, ha a gyerekeket is bevonjuk a házimunkába?
2018. augusztus 26.
Javában tart a szünidő, az iskolások mellett a bölcsődés, óvodás korú gyerekek is több időt töltenek otthon vagy a nagyszülőknél. Használjuk ki ezt az időt, és vezessük be őket a házimunka rejtelmeibe!
A házimunka a boldog felnőttkor záloga?
Jó, ha tudjuk, hogy már tudományosan is megalapozott a gyermekkori házimunka létjogosultsága. Nem csak nekünk jelent segítséget, ha a munkából hazatérve nem kell még levinni a szemetet, megsétáltatni a kutyát, vagy elmosogatni, de az elvégzett munkától a gyerekek is boldogabb felnőttek lesznek – ezt állítja legalábbis a Harvard Grant Study. A University of Minnesota vizsgálata szerint pedig akiket gyermekként, már 3-4 évesen bevontak a ház körüli feladatok elvégzésébe, a 20-as éveikben sikeresebbek voltak, és kortársaikhoz képest többek közt jobb ítélőképesség és a mások szükségletei irány nagyobb fogékonyság jellemezte őket.
Türelemre szükségünk lesz
A gyerekeknek életkorukból adódóan is eltérőek a képességeik, éppen ezért ne számítsunk arra, hogy minden pont úgy fog kinézni, mintha mi csináltuk volna. Ennek ellenére: ne javítgassuk ki őket feleslegesen, és ne is kapjuk ki a kezükből azzal, hogy majd mi megcsináljuk, mert úgy gyorsabb lesz.
Sokan esnek abba a hibába, hogy a kisgyerekek természetükből fakadó lelkesedését és az utánzás időszakát nem használják ki a tanításra, vagy később is inkább megcsinálják maguk, mintsem hogy százszor szóljanak a kamasznak. Ők azok a szülők, aki idővel azt veszik észre, hogy minden munka rájuk maradt.
Vonjuk be, bátorítsuk és tanítsuk türelemmel a gyerekeket. Ha a gyerekek az életkoruknak megfelelő feladatokat sikerrel oldják meg, nem csak a szülők feladata lesz kevesebb, de a gyermekek önbizalma is erősödik – hangsúlyozza Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője.
Jó, ha a házimunkát, ház körüli tevékenységeket közösen végezzük a gyerekkel, és annak játékos kereteket adunk. Takarítás közben együtt énekelhetünk, hallgathatunk zenét, mókázhatunk – így könnyen múlik a munkával töltött idő idő is. A lényeg, hogy a kisgyermek ne tehernek, hanem inkább vidám küldetésnek érezze a feladatokat.
Vegetáriánus nyárs - avagy grillezett finomságok
2018. augusztus 25.

A vegetáriánusoknak sem kell lemondani a grillezés adta élvezetekről!
Grill-zöldségek
Hozzávalók
2 vöröshagyma,
1 nagy kígyóuborka,
15 dkg laskagomba,
1 piros színű paprika,
1 csokor friss zsálya,
5 evőkanál olaj,
1 kiskanál fűszersó
Elkészítés:
A hagymát megtisztítjuk, és 8 cikkre vágjuk, az uborkát megmossuk, és vastagon felkarikázzuk. A megtisztított gombákat elfelezzük, a paprikát kétcentis kockákra daraboljuk. A zsálya levelét lecsipkedjük. Mindezeket váltakozva nyársra húzzuk úgy, hogy a végekre hagyma kerüljön. Az olajat a fűszersóval összekeverjük, a nyársakat parázs felett az olajjal kenegetve megsütjük.
A hőségben is legyen veled az erő!
2018. augusztus 25.
Nem szabad megfeledkezned arról, hogy nyáron is szükséged van az erőre, az energiáidra, hiszen nem csak a mindennapi feladatok nehezítik a napodat, hanem a hőség is könnyedén elszívja az erődet. Gondolom Te is érzed időnként, hogy a nagy melegben nehezebben veszed a levegőt, ólmosabbak a lépteid, nem megy könnyedén a koncentrálás és az erőteljesebb fizikai tevékenységhez is kisebb kedvvel látsz neki. Úgy érzed, jobban esne egy hűsítő csobbanás? Vagy egy gyöngyöző hűtött sör? Mit szólnál inkább, ha javasolnék egy alternatív megoldást ahhoz, hogy veled legyen az erő a nyári hőségben is?
Nem csalás, nem ámítás, nem kell hozzá más, mint egy jól működő meridiánrendszer. Ez nem egy galaktikus csillagrendszer, hanem az energiapályáink összessége. Az ősi kínai gyógyászat több ezer évvel ezelőtt feltérképezte az emberi testben futó energiapályákat, s mivel nagyon hasonlítanak a földet behálózó meridiánokra (hosszúsági körökre), így azokat meridiánoknak nevezték el. Ezek a meridiánok futnak a testünkben az idegpályák mentén. S hogy mi a jelentőségük? A kínai tanítások szerint, a meridiánokban kering a chi (csi), az életenergia.
Ha a chi, azaz az életenergia bőségesen és akadálytalanul áramlik a testedben, akkor vagy igazán egészséges. Ha megbomlik valamelyik meridiánban az egyensúly, kialakulhat valamilyen tünet, betegség. Ez az egyensúlybomlás létrejöhet akár az időjárásváltozástól, stressztől, a hőségtől vagy egy rossz hangulattól is. Ezért mindig fontos odafigyelned arra, hogy egyensúlyban maradj, illetve folyamatosan figyeld tested jelzéseit, hogy mielőbb visszaállíthasd azt.
Fáj a válla, a nyaka, a könyöke? A légkondi is okozhatja
2018. augusztus 24.
Sokan nem ismerik a kapcsolatot az ízületi gyulladás, a torok- és fejfájás, valamint a légkondicionálás közt, holott ez bizonyos körülmények között fennállhat.A kezelési lehetőségekről írásunkban Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos tájékoztatja olvasóinkat.
A légkondival felszerelt helyiségben azonos hőmérsékletre és alacsony páratartalomra beállított levegő kering zárt rendszerben. Ennek nyilván számos előnye van, például kevesebb por és pollen kering benne, mint az utcán, hátránya viszont, hogy nincs légmozgás, és a rendszer mindig ugyanott fújja a hideg levegőt. Aki éppen a kiáramló levegő útjában ül, hosszútávon éppen ezért bizonyos tüneteket észlelhet.
Ilyen lehet például a kimerültség, a depresszió, és a testi problémák, mint a torokfájás és a fejfájás, a felfázás, a petefészek- és hüvelygyulladás, a libidó csökkenése és az ízületi problémák. A lappangó ízületi gyulladást ugyanis fellobbanthatja a felhevülés utáni lehűlés, a nyirkos hideghatás pedig fokozza az izomfeszülést és – görcsöt, ami szintén fájdalomhoz vezet. Vagyis a légkondicionáló azoknál képes belobbantani az ízületi, reumatikus betegségeket, akik egyébként is hajlamosak erre.
Dinnyét vegyenek - elhízás ellen, potencia zavarra, cukor-és vesebajra!
2018. augusztus 24.
Fogyókúrához szinte elengedhetetlen, finom üde, és végre itt a szezonja. A dinnye mellett nem csak nagyszerű élettani tulajdonságai szólnak, hanem az is, hogy bár látszólag gömbölyű, mégsem gurul el előlünk. A görögdinnye húsa, magja és héja is felhasználható gyógyítási célokra. Meglepően jó eredményeket érhetünk el, ha kúraszerűen fogyasztjuk.
Egészséges család
A görögdinnyedinnye (Citrullus vulgaris, Colocynthis lanatus) a tökfélék családjához (Cucurbitaceae) tartozik az uborkával, a tökkel és a cukkinivel együtt.
Egy szelet friss, hideg görögdinnyének a Viagrához hasonló hatása van - állítják amerikai kutatók. A görögdinnye egyik összetevője, a citrullin elősegíti egy olyan vegyület termelődését, amely ellazítja az ereket, hasonlóan a Viagrához - közölték texasi kutatók.
A citrullin megtalálható a görögdinnye húsában és héjában is, majd a szervezetben lévő enzimekkel reakcióba lépve argininné, egy esszenciális aminosavvá alakul át. Az arginin a nitrogén-oxid képződését segíti elő, mely ellazítja az ereket, támogatja a szívet és a vérkeringést.
Magyarországon kiváló dinnyetermő helyek találhatók Heves megyében, ezen belül is híresen finom a vékony héjú, csányi dinnye. Az innen származó gyümölcsök a Mátra vulkanikus hordaléktalajának köszönhetik egyéni zamatukat.
Bugyi kínok, gatyabajok - strandolj okosan!
2018. augusztus 23.
Vajon a szerelemtől, vagy a strandon rád ragadt gombáktól van az a könnyű, enyhén viszkető bizsergés? Mert ha az utóbbi, akkor bizony a szerelem jónéhány napig tabu terep. A néplavórok kedvelői könnyen pórul járhatnak!
"…úgy élvezem én a strandot,
Minden annyira szép és jó!"
Énekel a pancsoló kislány, és bizony néha mi is vele énekelünk. Valóban, egy igazi strandon minden csak jó, elfelejtjük gondjainkat, a vízben könnyűnek, fiatalnak érezzük magunkat. Úszni vagy nem úszni – ez nem is kérdés, hiszen már a legkisebbeket is szívesen visszük strandra. Csábít ez a csodás fürdőváros: Budapest. Ez a legegészségesebb sport, minden tagunkat körülöleli, simogatja a víz és a levegő energiája.
Lubickolunk a langy vízben, fejest ugrunk az úszómedencébe és majd a 37 fokos meleg vízben bizseregni kezd kezünk, lábunk… és elkezdünk vakaródzni. Még úgy gondoljuk, hogy a vízhőmérséklet-különbség az oka, aztán, amikor levakartuk már bőrünket, s az száz helyen viszket újra, valami gyanú ébred a fejünkben: lehet, hogy nem a vízhőfok okozta a viszketést?
Fertőtlenítés - mindenhol van, és mégis...
Ma már csak olyan strand működik, ahol fertőtlenített vízcserélő működik. De otthon is fürdünk, fertőtlenítünk, krémmel ápoljuk kiszáradt bőrünket, hogy a viszkető érzést megszüntessük, de a viszketés nem múlik, újabb és újabb helyeken képez piros foltokat rajtunk. Akaratlanul is a legizgalmasabb testrészeket kezdjük vakarni. Mossuk, krémezzük s a csípős részek egyre beljebb tolakszanak testnyílásainkon.
A kánikula a szívbetegeket és a sportolókat is megviseli
2018. augusztus 23.
A napjainkra jellemző, hirtelen bekövetkező hatalmas hőmérsékletváltozások sokakat megviselnek. A hirtelen ránk törő nagy meleghez még az egészséges szervezetnek sem könnyű alkalmazkodnia, nem csoda hát, hogy a szívbetegek különösen nehezen viselik az évszakok változásával, vagy akár a nagyobb időjárás-változásokkal együtt járó fokozott terhelést.
Évek óta tapasztaljuk,hogy a korábban megszokott kedvenc évszakunk mintha eltűnőben lenne, már nincs is igazi tavasz, a hosszú, elhúzódó hideg telet szinte minden átmenet nélkül, hirtelen váltja a nyár. Egyik héten még vacogunk a hajnali fagyokban, a másikon már a kánikula miatt szenvedünk. Nincs ideje adaptálódnia a szervezetnek, nincs átmenet, csak éles, hirtelen váltás. Ezt a hatalmas hőmérsékletváltozás sokakat megvisel.
Még az egeszséges szervezetnek sem könnyű hirtelen alkalmazkodnia, nem csoda hát, hogy a szívbetegek különösen nehezen viselik az évszakok váltásával járó nagyobb terhelést. Tapasztalt, évek óta szívbetegséggel élő páciensek jól ismerik már a jeleket, sőt azt is tudják, hogy átmenetileg hogyan kell módosítani a gyógyszerelésen. Természetesen biztonságosabb módszer a dózisok változtatása, mintsem azok elhagyása. Fontos tudni, hogy önhatalmúlag nem szabad változtatni a gyógyszerelésen: az orvosságok átmenetileg törénő kihagyása előtt konzultálni kell a kezelőorvossal.
Kánikula idején a szervezet fokozott párologtatással próbál védekezni, jelentősen fokozódik az izzadás, ezzel próbálva több hőt leadni. Ennek következtében a szervezet nem csak vizet, hanem sókat, ionokat is veszít. Emellett a perifériás erek kitágulása csökkenti a vérnyomást. Mindezek következtében előbb enyhe, majd egyre súlyosabb tünetek jelentkezhetnek. Kezdetben fáradékonyság, gyengeség, fejfájás, aluszékonyság, később szédülés, esetleg ájulásérzés, akár eszméletvesztés, görcsös fájdalmak, ritmuszavar jelentkeznek – figyelmeztet Dr. Pácz Alexandra, a Budai Magánorvosi Centrum kardiológusa.
Nagyon fontos a fokozott folyadékvesztés miatt az egyenletesen bő folyadékpótlás, ugyanakkor elengedhetetlen a sók pótlása is, elsősorban ásványvizek formájában. Ugyanakkor jelentős izzadás, nagy erőkifejtés, vagy bizonyos gyógyszerek szedésekor a kálium, magnézium, nátrium kiegészítő pótlására is szükség lehet.
HŐ-HŐ-HŐSÉG - mikor, ha nem most?
2018. augusztus 22.
Szeretjük a meleget, még a nagyon meleget is - hiszen nyár van, itt az ideje -, de megfelelő óvintézkedések és a hűsítő tippek ilyenkor is jól jönnek, hiszen kisbabát, nagymamát, kiskutyát - szóval, akikről mi gondoskodunk - őket védeni kell a hőhatástól.

A nagy hőségben nem lehet elégszer hangsúlyozni a folyadék folyamatos fogyasztását, azonban szomjunkat ne alkoholos, koffeintartalmú, vagy cukrozott italokkal csillapítsuk, mert ezekkel ellenkező hatást érhetünk el, ugyanis felgyorsítják a folyadék távozását szervezetünkből, a hideg folyadék pedig akár gyomorgörcsöt is okozhat.
Igyunk csapvizet, pici sóval dúsítva, vagy citromkarikával, esetleg jégkockával. Azonban, ha vendéglátóhelyen kérjük a jégkockát, nézzük meg, átlátszóm tiszta-e, nem szennyezett.